Chyť extra 100% ZĽAVU registráciou do vMm BETA projektu ešte dnes. Pripojte sa teraz, je to ZADARMO !!!
vMm
b0c0e54a-elements.png
OIG (3)

História tetovaní a praktiky

Tetovanie je určitý druh kresby, pri ktorej sú pomocou tetovacej ihly čiastočky atramentu alebo iného farbiva nanášané pod kožu človeka. V odbornej terminológii ide o tzv. mikro-pigmentovú implantáciu. Tetovanie je teda jednou z foriem skrášľovania tela. Názov Pôvod slova tetovanie sa obvykle odvodzuje od tahitského slova „tatu“ alebo „tatau“, čo znamená vyznačiť alebo vraziť. Tento druhý význam odkazuje na tradičné metódy nanášania kresby. V japončine sa na označenie tamojších tradičných metód nanášania návrhov alebo pre ľudí, ktorí toto nanášanie praktikujú, používa slovo „irezumi“. Pre metódy iného pôvodu ako japonského sa používa slovo „tetovanie”, v angličtine sa najčastejšie stretávame so slovom „tattoo“.

Historické rozšírenie tetovania sa datuje do neolitických čias, kedy bolo tetovanie zaužívaným zvykom v Eurázii . Najstaršie tetovania našli výskumníci v egyptských hrobkách a pyramídach. Tetovanie bolo rozšírené aj na Polynézii, Filipínach, Borneu, Samoe, v Afrike, Strednej Amerike, Japonsku a Číne. Ainu, pôvodní obyvatelia Japonska, sa venovali tetovaniu tvárí.

V staroveku bolo tetovanie bežné aj u určitých náboženských skupín v oblasti Stredomoria, čo pravdepodobne viedlo k zákazu tohto zvyku v Starom zákone . V rámci tradičných alebo domorodých kultúr tetovanie vyjadruje úctu svojim koreňom a zvykom, nie je vyjadrením vnútorného vzdoru .

V súčasnosti je tetovanie populárnejšie ako kedykoľvek predtým ¹. Tetovanie sa stalo bežnou súčasťou imidžu filmových hviezd, populárnych hudobníkov či športovcov. V tradičných kultúrach sa tetovanie teší obnovenej obľube, pretože ľudia týchto kultúr sú pyšní na svoje kultúrne dedičstvo.

Dnes existuje mnoho druhov tetovaní a mnoho spôsobov ich aplikácie. Napríklad existujú aj dočasné tetovania, ktoré sú vyrobené z henny alebo iných rastlinných farbív a vydržia na koži niekoľko dní až týždňov ¹. 

Tetovanie má dlhú históriu a je súčasťou mnohých kultúr po celom svete. Dnes je to populárna forma sebarealizácie a sebavyjadrenia.

Zdroj: Konverzácia s Bingom

Kukni aj sem

OIG (1)

Štát ako bohatý strýko?

Ekonóm Martin Vlachynský hovorí o tom, že štát nie je zázračný bohatý strýko, ktorý má voľné peniaze. Vyhovárame sa a dobehne nás to. Článok sa zaoberá témou, ako sa Slovensko...

Čítajte viac
x