708

Dom kultúry Ilava

lava
osobinfo
TELEFÓNE ČÍSLO: 
042 44 555 71
IČO: 
00317331
DIČ: 
2020610911
PSČ: 
019 01
ULICA / ČÍSLO: 
Farská 84/5

História

Členom už
3 roky 7 mesiacov
MESTO / OBEC: 
Ilava
OBCHODNÉ MENO: 
Dom kultúry Ilava
PROFIL PODNIKATEĽA: 
Ilava je okresné mesto na Slovensku ležiace v Ilavskej kotline v Trenčianskom kraji. Ilava je známa najmä rozsiahlym väzenským nápravno-výchovným zariadením, ktoré sa nachádza priamo v meste.

Samostatné mestské časti: Ilava, Iliavka, Klobušice.

Väčšia z dvoch satelitných mestských častí Klobušice sa nachádza asi dva kilometre od Ilavy, na hlavnom cestnom ťahu v smere Dubnica nad Váhom. V Klobušiciach sa nachádza známy kaštieľ.

Menšia mestská časť - Iliavka - je od Ilavy vzdialená asi sedem kilometrov. Nachádza sa v horách a obýva ju len okolo 130 obyvateľov. Na Iliavke je najzaujímavejšia jej história. Keď Ilavu ovládli husiti, občania Ilavy im v ich boji a pôsobení na Považí pomáhali. Keď Žigmund Luxemburský pri Ilave porazil husitov (bitka na rudom poli) a vyhnal ich z mesta, potrestal Ilavanov tak, že dal mesto zrovnať so zemou. Občanov mesta vyhnal a zakázal im mesto postaviť znova. Preživší Ilavania sa stiahli do hôr a založili dedinu Iliavka (malá Ilava). Keď hnev Žigmunda Luxemburského opadol, povolil opätovné vystavanie mesta a návrat jeho obyvateľov. Väčšina obyvateľov sa do Ilavy vrátila, avšak niektorí ostali bývať i naďalej v horách, v dedinke Iliavka.

Dominantnou riekou, ktorá preteká popri meste Ilava je Váh. Ilavou pretekajú tri potoky - Podhradský, Porubský, ktoré sa zlievajú v území mestskej časti Sihoť a vlievajú sa do Nosického kanála, ktorý reguluje tok Váhu a Ilavka, ktorý sa vlieva do Porubského potoka v mestskej časti Skala.