Žilinský Kraj

Orig. názov: Lokalfilmis Žáner: animovaný, komédia Verzia filmu: aktuálnu verziu filmu nájdete v programe kina Krajina: SR   Réžia: Jakub Kroner Scenár: Jakub Kroner Hrajú: Pišta, Rytmaus, Menežeris, Moloch, Oblina a i. OBSAH: Staré cigánske proroctvo predpovedá príchod mesiáša z rómskej osady, ktorý zmení svet. Narodí sa Rytmaus a postupne sa z neho stane najznámejší rapper v Európe. Rytmaus sa rozhodne kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky. Proti nemu sa vo voľbách postaví Pišta Lakatoš. Zo Slovenska sa vďaka predaju čistej pitnej vody stáva svetová veľmoc, ktorá spolurozhoduje o budúcnosti ľudstva s najväčšími mocnosťami ako je USA, Rusko či EU. Do hry o planétu sa zamieša aj diabol Moloch... PREMIETANIE Štvrtok 18.06. Piatok 19.06. Sobota 20.06. Nedeľa 21.06. Pondelok 22.06. Utorok 23.06. Streda 24.06. 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 13:50 15:20 17:10 19:00 20:50 13:50 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50
Strečno 9. apríla (TASR) – Hrad Strečno a stredoveká dedina Paseka sú po zimnej prestávke opäť otvorené pre verejnosť, pričom slávnostné otvorenie sezóny je naplánované na 1. mája 2015. TASR o tom informovala marketingová pracovníčka Považského múzea v Žiline Michaela Koláriková.       Pri prehliadke hradu Strečno sa môžu návštevníci zoznámiť s výstavou kuriozít Považského múzea v Žiline s názvom Túlame sa storočiami veselo i vážne.       „Výstava je veselou prezentáciou, ktorá má uvoľniť atmosféru pri návšteve hradu, aby si človek trochu oddýchol od ťažkých kameňov a vážnych informácií z dejín. Je to akýsi aprílový príspevok, keď chceme, aby úsmev alebo prekvapenie nás všetkých vytrhli zo zaužívaných stereotypov,“ povedal riaditeľ Považského múzea v Žiline Ladislav Cimerák.       Historik Považského múzea Michal Jurecký doplnil, že výstava má vtipnou formou prezentovať predmety zo zbierok, ktoré nie sú celkom tradičné. „Ide o zbierky záhadné, niektoré zaujímavé a iné úplne nepochopiteľné. Za určite zaujímavé a záhadné sa môžu považovať zbierky z archeológie, napríklad hlinená tabuľka s dierkami, ktorej význam a určenie si netrúfnu zhodnotiť ani samotní archeológovia. Určite najmenším zbierkovým predmetom je himalájska blcha, ktorá má najvyšší podstavec a najdlhší popis,“ podotkol Jurecký.       V deň slávnostného otvorenia sa podľa Kolárikovej návštevníci dozvedia niečo nové zo života Žofie Bosniakovej, ochutnajú jedlo stredovekej kuchyne, vo folklórnom pásme si pozrú vystúpenie FS Góralicki, delostrelci im pripravia ukážku streľby z ľahkého poľného dela, v kaplnke bude minikoncert pre každú skupinu návštevníkov a naučia sa aj strieľať z luku.       „V aktuálnej sezóne máme opäť pripravené zaujímavé i tradičné podujatia ako napríklad Deň detí na hrade Strečno, Bonus pre Žofie a Františkov, Noc múzeí a galérií, Hradná škola, Hradné hry Žofie Bosniakovej, ale aj tri výstavy v cykle Umenie na hrade. Pokračovať budeme aj v obľúbených nočných prehliadkach. V auguste bude úžasný koncert Slovak Tango a La Femme,“ doplnila správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.
      Žilina 1. apríla (TASR) - Ombudsman pre živnostníkov a malých podnikateľov Peter Belinský (KDH) dnes v Žiline vyzval predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD), aby sa stretol so zástupcami 1240 malých živnostníkov, ktorí pracovali pre spoločnosť Váhostav, a vypočul si ich návrhy na riešenie situácie.       „Chceme, aby štát odkúpil všetky pohľadávky a preplatil výkony, ktoré malí živnostníci a dodávatelia pre Váhostav urobili. A chceme, aby potom o tieto prostriedky zaplatil Váhostavu menej. Hovoríme tomu klasicky trojzápočet. Ak to všetko preskúmame, na rozpočet by mal byť dosah nula. Budú len administratívne náklady. A preto chcem, aby sme sa s premiérom Ficom stretli a tento plán s ním osobne prebrali,“ povedal ombudsman pre živnostníkov a malých podnikateľov.       Za najzávažnejší dôvod, pre ktorý by sa mal premiér so živnostníkmi stretnúť, považuje Belinský skutočnosť, že 1240 zamestnávateľov má ďalších zamestnancov. „To sú tisícky pracovných miest ohrozené tým, že nemajú zaplatené faktúry za prácu, ktorú reálne urobili. Oni sú naozaj v zúfalej situácii. Po druhé, premiér na tlačovej konferencii priznal, že tak, ako bol nastavený zákon o reštrukturalizácii, poškodzuje všetkých týchto drobných a malých podnikateľov. To znamená, že prvý pilier moci, ktorý v štáte máme, zákonodarný, zlyhal. Po tretie, sám vyzval Generálnu prokuratúru, aby prešetrila a konala v reštrukturalizačnom pláne. To znamená, že aj súdna moc v tomto smere asi pochybila, keď ju sám ide kontrolovať,“ uviedol Belinský.       Koordinátor veriteľov na Váhostavu Milan Blaho doplnil, že do reštrukturalizácie sa prihlásilo 700 veriteľov, pričom momentálne komunikujú približne s 300 veriteľmi. „Pokiaľ prácu odvediete a odvediete ju dobre a dostanete za to len 15 %, tak to je slabé. Pretože v tejto reštrukturalizácii neprichádzame o tú časť, ktorá by mala tvoriť naše výplaty. Ale máme v tých dielach zabudované aj vlastné investičné prostriedky a niektorí už aj bankové. To, čo bolo zainvestované v podobe materiálu, už vyplatených miezd a odvodov,“ zdôraznil Blaho.       S reštrukturalizáciou Váhostavu nesúhlasí ani Martina Jozefčiaková zo žilinskej spoločnosti Kovimport, ktorá predala Váhostavu hutný materiál zhruba za 16.000 eur. „Bankám vyplatia plné sumy a nám dajú zo všetkého len 15 %. Štátu sme odviedli DPH 20 % a nikoho nezaujíma, či my na to máme, alebo nemáme. Nie je to jediná reštrukturalizácia, ktorou sme prešli, preto sme tu. Aby sa štát nejako prejavil. Lebo to je štátom podporované okrádanie poctivých podnikateľov, ktorí si na to zobrali úvery, trpia rodiny, možno prišli o zamestnancov, nevyplatili zamestnancov,“ dodala Jozefčiaková.
     Vysoké Tatry 1. apríla (TASR) – Prvý apríl dnes vo Vysokých Tatrách nestratil nič zo svojej povesti. Počasie si pre chatárov z Chaty pod Soliskom nad Štrbským Plesom pripravilo nemilé prekvapenie. "Ráno sme vstali, a keď sme zbadali tú masu snehu, skoro sme odpadli. Čakali sme, že nasneží, ale že až toľko, bol to šok," uviedol pre TASR chatár Ján Husár.       Do rána tu napadlo a nafúkalo asi 30 centimetrov snehu. Na druhej strane, chatárov však bohatá nádielka na začiatku apríla teší, keďže lyžiarska sezóna sa tu tak o niekoľko dní predĺži. "Len keby tak vietor nefúkal, miestami je to aj 30 metrov za sekundu. Také bláznivé aprílové počasie, dá sa povedať, že sneží vodorovne," konštatoval s úsmevom Husár.       Ráno sneh odpratávali asi hodinu, teraz to robia priebežne, keďže sneží a fúka naďalej. "Naivne som si myslel, že už budeme mať túto zimu pokoj, ale zase na chate v takej nadmorskej výške musíme byť pripravení na všetko," uzavrel druhý chatár Miloš Spišiak.
    Vysoké Tatry 31. marca (TASR) - Trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky hrozí páchateľovi, ktorý sa dopustil krádeže v jednom zo zariadení v Tatranskej Kotline vo Vysokých Tatrách. Prešovská krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová informovala, že doposiaľ neznámy páchateľ v dňoch 28. až 30. marca ukradol z garáže budovy záhradný traktor.       "Jeho hodnota bola vyčíslená na takmer 3500 eur," uviedla hovorkyňa s tým, že poverený príslušník Obvodného oddelenia Policajného zboru v Ždiari začal trestné stíhanie pre prečin krádeže.
    Martin 30. marca (TASR) – Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár dnes na pôde Slovenského komorného divadla v Martine udelil pri príležitosti Dňa učiteľov pamätnú plaketu a ďakovný list 63 pedagogickým zamestnancom.       „Zosobnením múdrosti bol pre mňa vždy pán učiteľ a pani učiteľka. Som preto nesmierne poctený, že aj ja dnes môžem oceniť prácu ľudí, ktorí pôsobia v oblasti výchovy a vzdelávania detí a mládeže a sú múdrymi a skúsenými učiteľmi,“ uviedol Blanár.       Medzi ocenenými podľa neho boli pedagógovia z Liptova, Turca, Kysúc, horného Považia a Oravy, ktorí každodennou prácou prispievajú k neustálemu zvyšovaniu kvality vzdelávania, a tým k rozvoju celého Žilinského kraja. „ŽSK významne podporuje oblasť školstva a získava pre ďalší rozvoj finančné prostriedky nielen z vlastného rozpočtu, ale aj z grantových programov a projektov Európskej únie. V tomto roku dávame pre oblasť školstva 64,5 milióna eur a už teraz máme naplánované opravy a rekonštrukcie v hodnote viac ako jeden milión eur, vďaka ktorým zlepšíme podmienky a prostredie, v ktorom učitelia vzdelávajú naše deti,“ informoval predseda ŽSK.       V roku 2014 sa stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK zapojili do európskej výzvy „Moderná stredná škola“ a 12 získalo finančné príspevky vo výške 1,8 milióna eur, ktoré použijú na inováciu laboratórií a odborných učební. „Napríklad Gymnázium Viliama Paulinyho – Tótha v Martine bude vybavené šiestimi novými a inovatívnymi laboratóriami a odbornými učebňami pre výučbu prírodovedných predmetov s moderným technologickým vybavením. Zrealizované projekty prinášajú zlepšenie materiálno-technického zabezpečenia škôl a tiež samotného vyučovania,“ dodal Blanár.       ŽSK je zriaďovateľom 16 gymnázií, 47 stredných odborných a spojených škôl a jedného konzervatória. Spolu na školách pôsobí 2713 pedagogických a 931 nepedagogických zamestnancov, ktorí sa spoločne starajú a odovzdávajú dlhoročné skúsenosti 26.753 žiakom, dodala hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková.
      Žilina 30. marca (TASR) – Vypnutím osvetlenia hlavnej budovy sa v sobotu 28. marca zapojila Žilinská univerzita (ŽU) v Žiline v spolupráci so študentským časopisom ŽUŽO a študentskou televíziou í-Téčko do projektu Hodina Zeme. TASR o tom informovala Katarína Géčová z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing ŽU.       „O Hodine Zeme som sa prvýkrát dozvedel asi pred štyrmi rokmi a keďže si uvedomujem, aké negatívne následky má ľudská činnosť pre prírodu, jej odkaz ma hneď zaujal. Myšlienku Hodiny Zeme sa snažím šíriť ďalej. Som rád, že na univerzite sa nápad ujal a rozhodla sa do tejto akcie zapojiť,“ povedal študent prvého ročníka Elektrotechnickej fakulty ŽU Lukáš Žatko.       Cieľom projektu je podľa Géčovej upozorniť na ekologické problémy súčasnosti - globálne otepľovanie, klimatické zmeny či svetelné znečistenie. „Symbolom celej kampane je vypnutie verejného osvetlenia, osvetlenia budov, pamiatok alebo iných objektov. Hodina Zeme však nie je len o jednej hodine. Ale o myšlienke, že spoločným úsilím a malými zmenami v našom živote, ako napríklad používaním bicyklov alebo MHD namiesto áut či triedením odpadu, môžeme zvrátiť alebo aspoň zmierniť klimatické zmeny. S návrhom zapojiť univerzitu do projektu prišli samotní študenti z redakcie časopisu ŽUŽO a televízie í-Téčko,“ dodala Géčová.
      Terchová 30. marca (TASR) – Záchranári z Oblastného strediska (OS) Horskej záchrannej služby (HZS) Malá Fatra pomáhali dnes dopoludnia 50-ročnému českému turistovi, ktorý pri zostupe zo Snilovského sedla do Vrátnej uviazol nad šesťmetrovým skalným prahom v Krivánskej rizni.       Turista podľa horských záchranárov počas zostupu v hmle zišiel zo zeleno značeného turistického chodníka a uviazol v žľabe, odkiaľ nebol schopný samostatne pokračovať. „Na pomoc mu išli traja záchranári HZS, ktorí sa do sedla vyviezli kabínkovou lanovkou a po stopách oznamovateľa pokračovali ďalej. Muž uviazol v Krivánskej rizni nad šesťmetrovým skalným prahom, odkiaľ ho vyslobodili za pomoci lanovej techniky. V sprievode záchranárov zostúpil k Domu HZS, odkiaľ už pokračoval samostatne,“ informovala HZS na svojej internetovej stránke.
     Bytča 30. marca (TASR) – Železničnú dopravu na hlavnom ťahu Bratislava – Košice paralyzovala v nedeľu 29. marca večer takmer na tri hodiny mimoriadna udalosť vlaku spoločnosti RegioJet v železničnej stanici Bytča.       Vlak IC 404 spoločnosti RegioJet podľa hovorkyne Železníc SR Martiny Pavlíkovej prešiel odchodové návestidlo v polohe Stoj!, rozrezal výhybku a zostal stáť na trati približne 200 metrov oproti prichádzajúcemu rýchliku 613. "Ten sa našťastie pohyboval malou rýchlosťou. Nikomu sa nič nestalo, avšak z dôvodu poškodenia výhybky bola paralyzovaná železničná doprava na hlavnom ťahu Bratislava - Košice. V úseku Bytča - Považská Bystrica sa pre dlhodobé plánované výlukové práce totiž jazdí jednokoľajne. Železničnú dopravu obnovili v nedeľu o 23.03 h," uviedla hovorkyňa ŽSR.       Podľa PR manažéra spoločnosti RegioJet Tomáša Bořutu bol strojvodca ihneď na mieste stiahnutý zo služby. "V prípade dokázania zavinenia bude nasledovať najtvrdší personálny postih. Pre RegioJet je dodržiavanie predpisov a bezpečnosť železničnej dopravy absolútnou prioritou. Nikomu z cestujúcich sa našťastie nič nestalo, všetkým sme okamžite vrátili cestovné v plnej výške a počas čakania im palubný personál poskytoval maximálny servis, aby tak čo najviac zmiernil komplikácie spojené s meškaním vlaku. Všetkým cestujúcim sa ospravedlňujeme za spôsobené komplikácie," dodal Bořuta.       Riaditeľka Odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), a. s., Jana Morháčová doplnila, že v rýchliku ZSSK R 613 (linka Bratislava – Poprad) bolo 560 cestujúcich. "Rušňovodič ZSSK išiel rýchlosťou okolo 40 km/h, vlak uvidel a stihol včas zabrzdiť. Nikto neutrpel žiadne zranenie. V dôsledku prerušenia prevádzky na trati došlo k zmeškaniu viacerých vlakov na hlavnom ťahu Bratislava – Žilina – Košice. Železničná doprava cez Bytču bola na dve a pol hodiny úplne prerušená," informovala Morháčová.       "Udalosť sa stala vo frekventovaný deň – v nedeľu, kedy sa silný prúd cestujúcich presúva do Bratislavy. Celkovo deväť vlakov ZSSK nabralo meškanie spolu vyše 19 hodín. Cestujúcich na traťových úsekoch Kraľovany – Trstená a Poprad – Margecany, ktorí plánovali využiť prípojné vlaky na zmeškaný rýchlik do Košíc, ZSSK prepravila náhradnou autobusovou dopravou," uzatvorila riaditeľka Odboru komunikácie ZSSK.
 Demänovská Dolina 30. marca (TASR) – Prezident SR Andrej Kiska pri príležitosti dnešného stretnutia s lyžiarkou Veronikou Velez-Zuzulovou a snowboardistkou Klaudiou Medlovou v Jasnej privítal s radosťou správu, že talentovaný lyžiar Adam Žampa bude aj s mladším bratom Andreasom naďalej reprezentovať Slovensko.       "Žampovcov poznám doslova odmalička. Adam lyžoval s mojimi deťmi v jednom oddiele. Viem, že vždy boli a sú hrdí Slováci a preto som rád, že to tak ostáva a naďalej budú slovenskými reprezentantmi. V tejto súvislosti oceňujem aj prístup premiéra a ministra školstva, že sa zaoberali touto problematikou. Treba rýchlo spraviť poriadok vo financovaní nášho športu," zdôraznil Kiska.       Financovanie športu musí byť podľa neho jasné a transparentné. "Aby sme dokázali podporiť masový šport, ale aj tých, ktorí investovali veľmi veľa vlastných peňazí, času, úsilia a potom sa z nich stali úspešní reprezentanti. Nechcem rozoberať detaily financovania športu, to je úloha ministerstva školstva, ale poriadok v tom treba jednoznačne spraviť," prízvukoval.       "Nemám kompetenciu navrhovať rozpočet či hovoriť do financovania rezortov. Určite sa však pri najbližšom stretnutí s ministrom školstva budem pýtať na tieto témy. Lyžovanie je veľmi drahý šport, preto vítam i spoluprácu so zahraničnými federáciami. Ak vytvoria nášmu športovcovi prospešné podmienky a naďalej bude reprezentovať Slovensko, je to len dobrý model," dodal prezident SR.
     Poluvsie 29. marca (TASR) – Pri rekonštrukcii staršieho rodinného domu v hornonitrianskej obci Poluvsie si jeho majiteľ Vladimír Plšek zvolil na pokrytie strechy v tomto regióne netradičný materiál - trstinovú krytinu.       „Keď sme s manželkou v Poluvsí kúpili starší rodinný dom s úmyslom zrekonštruovať ho, museli sme sa rozhodnúť, akú strešnú krytinu použiť. Chceli sme niečo menej všedné. Najčastejší sa u nás ako materiál používa pálená škridla, ktorá sa donedávna aj neďaleko vyrábala. Ale to sme zavrhli. Uvažovali sme aj o plechovej streche, ale to nám takisto nevyhovovalo. Viac sa nám už pozdávali drevené šindle, ale napokon nás náš architekt upozornil na možnosť použiť trstinu,“ uviedol majiteľ domu.       Také domy s trstinovou strechou sa nachádzajú predovšetkým v južných oblastiach Slovenska, kde bol nedostatok vhodného dreva, ale zasa trstiny bolo nadostač. „Boli sme sa pozrieť na staršie domy pokryté trstinou, ale aj na novostavby s takouto strechou. Zapáčili sa nám,“ dodal Plšek. Trstina je podľa neho nielen estetická, ale je to predovšetkým prírodný, vodu nepriepustný materiál. Zároveň má vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti. Skúsených majstrov na montáž trstinovej strechy našli v Novej Vieske v okrese Nové Zámky. Tí zabezpečili všetko potrebné. Prispôsobili najskôr krov a priviezli plný kamión trstinových snopov.       „Strechy robíme tradičnou metódou. Trstinu dovážame z Maďarska z Debrecína, u nás jej je už nedostatok,“ vysvetlil majster a šéf malej partie pokrývačov Ladislav Novák. Strecha domu má 250 štvorcových metrov a na jeden štvorcový meter použijú 11 snopov. Hrúbka krytiny je 32 centimetrov. Pokračuje v otcových šľapajach, pretože aj on voľakedy pracoval s trstinou. Má teda bohaté skúsenosti. Môže sa pochváliť, že trstinové strechy na rodinné domy, prístrešky či altánky montovali nielen na južnom Slovensku, ale napríklad aj v okolí Liptovského Mikuláša a teraz tiež na hornej Nitre. Obnovovali takéto strechy aj v skanzenoch.       Práce na montáži netradičnej strechy v Poluvsí v týchto dňoch vrcholia. Stavba vzbudzuje zaslúženú pozornosť susedov a okoloidúcich. Trstinou je už prakticky pokrytá celá strecha, už treba len „zastrihnúť konce a urobiť streche pekný účes“, smeje sa majster Novák. Majiteľ však ešte musí zabezpečiť dostatočnou izoláciou komíny, aby strechu nezničil požiar.
  Trstená 29. marca (TASR) – Predseda KDH Ján Figeľ pri príležitosti sobotňajšieho (28.3.) rokovania Rady KDH v hornooravskej Trstenej zdôraznil, že by vláda mala prostredníctvom ministerstva dopravy a Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) výrazne urýchliť realizáciu citeľne chýbajúcich úsekov dôležitej rýchlostnej cesty R3 na Orave.       „Vyzývame Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a NDS, aby neblokovali prípravu a výstavbu rýchlostnej cesty R3, ale naopak urýchlili jej realizáciu najmä v okolí Tvrdošína a Nižnej. Ide o úseky, ktoré majú stavebné povolenie a mali byť v realizácii už v roku 2012,“ zdôraznil Figeľ.       Zároveň spresnil, že ako minister dopravy podpísal v januári 2012 tri rozhodnutia, ktoré sa dotýkali aj dvoch úsekov rýchlostnej cesty R3 na Orave. „Žiaľ, ani v roku 2015 ešte nie sme svedkami začatia výstavby týchto pre Oravu tak prepotrebných cestných úsekov,“ konštatoval predseda KDH.       „Aj v tejto súvislosti vyzývame vládu, aby v spolupráci s parlamentom prijala účinné mimoriadne opatrenia na urýchlenie krokov k efektívnemu transparentnému čerpaniu európskych fondov, lebo nečinnosťou reálne hrozí, že občania SR prídu zbytočne o niekoľko miliárd eur, ktoré by sa dali zmysluplne využiť,“ dodal Figeľ.
      Liptovský Hrádok 29. marca (TASR) – Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne Tatier. Vo Fatrách trvá malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň. TASR o tom informoval Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie (SLP) Horskej záchrannej služby (HZS).       Viaceré extrémne strmé svahy so sklonom nad 30 stupňov majú iba mierne spevnenú snehovú pokrývku. Uvoľnenie lavíny hrozí pri jej veľkom dodatočnom zaťažení najmä na záveterných vysokohorských svahoch. Na južne a východne orientovaných sa miestami vyskytujú vetrom ubité nestabilné snehové dosky.       Dnes ráno bolo na horách hmlisto, zamračené, v najvyšších polohách Vysokých Tatier doznievalo slabé sneženie. Fúkal čerstvý vietor rýchlosťou do 40 km/h. Teplota vzduchu sa pohybovala od -8 do +5 stupňov Celzia. V uplynulých hodinách nepripadol žiaden nový sneh.       „Nízke nočné teploty síce výrazne stabilizovali snehovú pokrývku, ale v najvyšších polohách Tatier sa môžu na tvrdom podklade nachádzať rôzne vetrom formované nebezpečné snehové útvary,“ upozornil Žiak s tým, že snehové dosky a náveje môžu mať v zúžených miestach a žľaboch až takmer polmetrovú hrúbku.
    Žilina 27. marca (TASR) – Považská galéria umenia (PGU) v Žiline, v ktorej je od septembra 2009 stála expozícia Vincenta Hložníka, má v depozite približne 900 Hložníkových diel.       Podľa riaditeľa PGU Milana Mazúra najskôr predstavili výber z Hložníkovej maľby, od decembra 2014 prezentuje reinštalácia stálej expozície výber z Hložníkovej kresliarskej a grafickej tvorby z obdobia od 40. až po 90. roky 20. storočia. "Výstava ponúka 125 grafík a kresieb. Táto expozícia je ozaj excelentná v tom zmysle, že Hložník bol veľký kresliar. Veď založil grafickú školu na Vysokej škole výtvarných umení. A je to pocta nielen galérie, ale celého výtvarného Slovenska, že môžeme predstaviť jeho excelentnú kresbu a grafiku práve v takýchto priestoroch," povedal Mazúr.       Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár vyjadril počas otvorenia stálej expozície potešenie zo zrealizovania investície, ktorej cieľom bolo okrem iného zviditeľniť diela Vincenta Hložníka. "ŽSK sa stal ich majiteľom po tom, ako mu ich rodina po zosnulom Vincentovi Hložníkovi odovzdala. Je to zbierka unikátnych diel, ktoré chceme v úplne nanovo postavenej expozícii postupne predstaviť nielen domácim, ale aj zahraničným návštevníkom. Investícia ŽSK z vlastných zdrojov predstavuje celkom 1,59 milióna eur," uviedol Blanár.       Vystavené diela sú výberom z pozostalosti a daru manželky autora Viery Hložníkovej. Reinštaláciu v roku 2014 pripravili k 95. výročiu nedožitých Hložníkových narodenín ako súčasť Roka Vincenta Hložníka, vyhláseného Žilinským samosprávnym krajom.
    Žilina 27. marca (TASR) – Chorobnosť v skupine akútnych respiračných ochorení (ARO) klesla v 13. kalendárnom týždni v Žilinskom kraji v porovnaní s prechádzajúcim týždňom o 7,9 percenta, čo predstavuje chorobnosť 1787,4 chorých na 100.000 obyvateľov. TASR o tom informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline.       Chorobnosť podľa nej klesla najmä vo vekovej skupine nad 60 rokov (-24,2 percenta) a v okrese Martin (-16,9 percenta). Najvyššia chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine do 5 rokov (4872,1 na 100.000 obyvateľov). „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2,4 percenta chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal prínosových dutín,” uviedla Košecká.       O chrípke a chrípke podobných ochoreniach zaevidoval RÚVZ v uplynulom týždni 966 hlásení, čo predstavuje chorobnosť 223,5 chorých na 100.000 obyvateľov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla chorobnosť o 13,33 percenta. Pokles chorobnosti zaznamenali najmä vo vekovej skupine nad 60 rokov (-33,56 percenta) a v okrese Turčianske Teplice (-45,5 percenta). Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola v skupine do 5 rokov (617,81 na 100.000 obyvateľov), dodala Košecká.       Pre zvýšenú chorobnosť prerušili vyučovanie v jednej materskej škole v Žilinskom kraji.
   Žilina 27. marca (TASR) – Nové vedenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina sa dohodlo s odborármi na riešení ich požiadaviek. Po dnešnej návšteve žilinskej fakultnej nemocnice o tom informoval minister zdravotníctva Viliam Čislák.       Doplnil, že poverený riaditeľ FNsP Žilina Pavol Drugaj má nových námestníkov. Námestníka pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ivana Mačugu a od 1. apríla námestníčku pre ošetrovateľskú činnosť Gabrielu Tvrdú. „Od 1. 4. začnú pracovať na tom, aby mali všetci pracovníci nemocnice minimum nadčasových hodín. Nevyriešené nadčasové hodiny budú kompenzované v plnej miere. To znamená finančne alebo čerpaním náhradného voľna. Samozrejme, po individuálnej dohode riaditeľa s jednotlivými pracovníkmi. Od 1. 4. nastúpia do nemocnice dve sestry, dvaja sanitári, jeden záchranár. Počas troch mesiacov to bude celkovo osem zdravotníckych pracovníkov,“ povedal minister zdravotníctva.       Podľa predsedníčky Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Moniky Kaveckej zvolajú spoločne s novým vedením žilinskej fakultnej nemocnice v pondelok (30.3.) verejnú schôdzu pre sestry a z jej záverov dohodnú v utorok (31.3.) konkrétne podmienky. „Chceme to, čo prisľúbil minister zdravotníctva. Že sa nebudú vytvárať nadčasy, maximálne 10 hodín mesačne a ponechá sa priestor pre každú sestru, ktorá sama rozhodne, či požaduje preplatiť nadčasy, alebo náhradné voľno. Sestry stiahnu výpovede až vtedy, keď to bude opäť v písomnej forme, po prednesení ich individuálnych požiadaviek na verejnej schôdzi v pondelok. A v utorok to dáme do legislatívnej roviny,“ zdôraznila Kavecká.       Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v Žiline Peter Blaško uviedol, že minister zdravotníctva sa zoznámil s listom 13 lekárov interného oddelenia, ktorí sú vo výpovednej lehote. „ V liste sú zhrnuté základné body, ktoré dnes boli prerokované. A dá sa povedať, že boli vyriešené. Jediný problém u lekárov interného oddelenia zatiaľ ostáva osoba poverenej primárky a korektne sme sa dohodli s pánom riaditeľom, že je ochotný sa s lekármi vo výpovednej lehote stretnúť a predebatovať túto tému. S tým, že už je vypísané výberové konanie na nového primára interného oddelenia, čo bolo tiež jednou z podmienok. A pokiaľ viem, prihlášky je možné podávať do 27. apríla,“ dodal Blaško.       Súčasnú situáciu v žilinskej FNsP spôsobilo podľa ministra zdravotníctva zrušenie 34 lôžok a prepustenie 70 pracovníkov v roku 2011 a problém v komunikácii medzi manažmentom a zamestnancami nemocnice. Na margo problémov na internom oddelení pripomenul, že už dlhodobo malo obložnosť vyše 105 percent. „Tento týždeň sme urobili analýzu, aká je reálna potreba a dohodli sme sa so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, ktorá navýši počet lôžok na internom oddelení o 10. Keď sa už bavíme o internom oddelení, musím povedať, že v lete sa chystá rekonštrukcia celého oddelenia, na ktorú bolo koncom minulého roka vyčlenených počas výjazdového zasadnutia vlády 600.000 eur,“ povedal minister zdravotníctva.       „Mojou úlohou je teraz stabilizovať situáciu v nemocnici. Vyjsť v ústrety zamestnancom, najmä v záujme poskytovania zdravotnej starostlivosti. Čo sa týka sestier, v utorok by sme mohli dôjsť k dohode a riešeniam, za ktorých by sestry nevstúpili do výpovednej doby, ktorá sa im začína 1. apríla. Čo sa týka lekárov, tam je začaté riadne výberové konanie na primára oddelenia a splníme všetky legislatívne požiadavky, aby bol v riadnom termíne vybraný primár oddelenia,“ uzatvoril poverený riaditeľ FNsP Žilina Pavol Drugaj.
 Po dvanástich rokoch sa policajtom z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podarilo objasniť vraždu v žilinskej ubytovni.       "Vyšetrovateľ obvinil dve osoby. Motívom páchateľov mal byť strach z odhalenia v súvislosti so subvenčným podvodom. Išlo o príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo pracoviska, kde úrad práce v Kysuckom Novom Meste prišiel o takmer 47.000 eur," informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.       O vražde Jána B. zo Starej Bystrice mal podľa polície ešte začiatkom roka 2003 rozhodnúť jeden z obvinených, Peter H. (43). Podľa zistení vyšetrovateľa mal jej vykonaním poveriť ďalšieho z obvinených, Juraja P. (40). Ku skutku malo dôjsť 10. marca 2003 v izbe žilinskej ubytovne REMY na Závodskej ulici, kde zavraždeného vylákali na schôdzku. Juraj P. ešte s ďalšou osobou mali muža udierať päsťami do tváre, až kým nepadol na kolená, potom mu omotať okolo krku pripravený drôt a spoločne ho zaškrtiť. Telo malo skončiť v katastri obce Nededza zabalené v koberci v pripravenom hrobe na nelegálnej skládke.       "Obvineným v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na 12 až 15 rokov, nie je vylúčený ani výnimočný trest. Juraja P. vzal sudca do väzby, Peter H. sa už vo väzbe nachádza za inú trestnú činnosť," uzavrel Slivka.
  Tlačová konferencia po zasadnutí Rady Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) sa uskutoční v sobotu 28. marca o 16.00 h v Dome kultúry v Trstenej.       Očakáva sa vyhlásenie Rady KDH k: - neriešeniu situácie v hospodárstve (likvidácia malých a stredných podnikateľov, nepodpora návrhov vlády na ochranu subdodávateľov) - prenasledovaniu kresťanov.
  Kamenná Poruba 27. marca (TASR) - Trestné stíhanie pre zločin sprenevery začala polícia vo Vranove nad Topľou. Nedávna inventarizácia v obci Kamenná Poruba odhalila, že jej chýba majetok v hodnote viac ako 27.000 eur.       "Vyšetrovanie preukázalo, že osoba zodpovedná za zverený majetok vo vlastníctve Obecného úradu Kamenná Poruba, od roku 2005 do konca minulého roku, si postupne prisvojila cudzie zverené veci, medzi nimi napríklad počítače, telefóny, stavebné stroje, celkovo ide o 68 vecí. Tie chýbali pri vykonaní inventarizácie majetku v uvedenej obci, ktorá sa konala v decembri minulého roku," uviedla na margo začatého trestného stíhania krajská policajná hovorkyňa Jana Migaľová.       Obecný úrad v Kamennej Porube ohodnotil chýbajúci inventár konkrétne na sumu 27.300 eur. Páchateľovi v prípade preukázania viny hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov.       TASR sa dnes pokúsila získať stanovisko k prípadu od súčasného starostu obce Jozefa Gaďa. "Nemôžem sa k tomu teraz vzhľadom na vyšetrovanie bližšie vyjadrovať," poznamenal. Dodal však, že niektoré veci chýbajúce v decembri už obec získala späť.       Bývalý starosta Kamennej Poruby Dušan Baranský v tejto súvislosti uviedol, že v prípade chýbajúceho inventáru sa niektorý našiel dodatočne v obecných skladoch, iný u zamestnancov obce. Nevylučuje, že sa niektoré ďalšie veci pred časom vyhodili, pretože boli pokazené. Ako príklad uviedol pre TASR zhorenú kosačku. V tejto súvislosti naznačil, že chýbajúci inventár môže byť dôsledkom nedôslednej evidencie.  
  Bratislava 26. marca (TASR) – Poverený riaditeľ žilinskej Fakultnej nemocnice odvolal námestníčku riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Margitu Porubčanskú. Informovala o tom televízia TA3.       Porubčanská mala vraj podľa televízie skončiť pre nezvládnutie funkcie. Jej odvolanie žiadali sesterské odbory, tie to privítali.       "Rešpektujem toto rozhodnutie, beriem ho na vedomie, svoju pozíciu som si zastávala najlepšie, ako som vedela," povedala pre televíziu. Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) má v piatok (27.3.) oznámiť, aké ďalšie opatrenia budú prijaté v žilinskej nemocnici. Sesterské odbory by s ním mali rokovať o ďalších požiadavkách.       Pre situáciu v žilinskej Fakultnej nemocnici podalo výpovede 64 sestier z centrálnej, traumatologickej a internej JIS a oddelenia ARO. Výpovede podalo aj 13 lekárov interného oddelenia.
   Liptovský Hrádok 26. marca (TASR) – Stredná odborná škola elektrotechnická (SOŠE) v Liptovskom Hrádku uviedla dnes oficiálne do riadnej prevádzky novovybudovanú solárnu elektráreň. Zariadenie s výkonom do 3 kWh bude zdrojom elektriny pre školské servery, ale predovšetkým bude slúžiť ako učebná pomôcka.       "Viac rokov sme sa snažili, aby sme niečo takéto mali a konečne sa nám to podarilo. Dôležitá bola výdatná pomoc viacerých okolitých firiem. Pracujú v nich mnohí naši úspešní absolventi, ktorí nám vyšli ochotne v ústrety," uviedol pre TASR riaditeľ SOŠE Milan Daniš s tým, že celkové náklady dosiahli sumu 6000 eur.       Zároveň zdôraznil, že združením mimorozpočtových prostriedkov vrátane nadačného príspevku získali jedinečnú praktickú učebnú pomôcku. "Dvaja šikovní tretiaci skonštruovali sekundárne monitorovanie, aby sme mohli činnosť elektrárne kontrolovať prostredníctvom internetu kedykoľvek a odkiaľkoľvek," vysvetlil Daniš.       "Zobrali sme to ako výzvu využiť nadobudnuté vedomosti a zdokonaliť sa v tejto problematike. Verím, že nám to pomôže aj pri hľadaní zamestnania," dodal Jakub Gordoš, ktorý so spolužiakom Tomášom Kuraňkom postúpil so spomínaným projektom do celoštátneho finále súťaže o využívaní alternatívnych zdrojov Enersol SK.
    Žilina 26. marca (TASR) – Mesto Žilina sa zapojí do projektu Hodina Zeme 2015 a v sobotu 28. marca vypne od 20.30 do 21.30 h osvetlenie Katedrály Najsvätejšej Trojice (Farský kostol) a balustrády. TASR o tom informoval hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.       Žilina podľa jej primátora Igora Chomu symbolickým gestom deklaruje environmentálne a ekologické cítenie. "Neustále vyvíjame snahu, aby naša činnosť, nech sa týka ktorejkoľvek oblasti, mala minimálne negatívne dôsledky na životné prostredie. Zároveň sa v rámci kompetencií snažíme využívať všetky prostriedky na zveľaďovanie prostredia, v ktorom žijeme," povedal Choma.       Hodina Zeme je celosvetová ekologická akcia, ktorá má upozorniť na globálne otepľovanie, klimatické zmeny a svetelné znečistenie. Symbolom kampane je vypínanie osvetlenia, či už verejného, osvetlenia budov, pamiatok alebo iných objektov, dodal hovorca mesta Žilina.
  Žilina 26. marca (TASR) – Žilinská regionálna komora (ŽRK) Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) je proti sankciám voči Ruskej federácii a žiada ich zrušenie. Podľa riaditeľa ŽRK SOPK Jána Mišuru sa na tom zhodli delegáti jej výročného zhromaždenia.       „Podnikatelia v diskusii konštatovali, že sa zľahčujú dôsledky sankcií voči Ruskej federácii. Na vlastných firmách konkretizovali, ako ich postihujú sankcie voči Ruskej federácii a kríza na Ukrajine. Firmy majú pohľadávky v státisícoch eur voči ukrajinským firmám, ktoré sú, zdá sa nedobytné. Export voči Ruskej federácii im klesol nielen v dôsledku sankcií, ale aj v dôsledku kolísania kurzu medzi eurom a ruským rubľom,“ povedal Mišura.       Delegáti výročného zhromaždenia žiadajú zníženie ceny energií pre podnikateľský sektor, pretože sa stávajú nekonkurencieschopnými. „Lebo ceny energií, hlavne elektrickej, v okolitých štátoch V4, ale aj v Nemecku, sú pre podnikateľov nižšie ako na Slovensku. Treba to urýchlene riešiť,“ konštatoval riaditeľ ŽRK SOPK.       Zdôraznil, že ŽRK SOPK pozitívne hodnotí začiatok výstavby štyroch úsekov diaľnic D1 a D3 v Žilinskom kraji. „Pozitívne hodnotíme hlavne úsek Svrčinovec – Skalité, ktorý konečne sprejazdní cestu na hlavnom európskom koridore medzi Bratislavou a Varšavou. A netrpezlivo čakáme, kým sa začne stavať tunel Višňové – Dubná skala,“ uviedol Mišura.       V súvislosti s plánovanou rekonštrukciou „betónky“ na úseku cesty I. triedy medzi Príbovcami a Turčianskymi Teplicami odporúča žilinská obchodná komora podľa jej riaditeľa hneď postaviť v polovičnom profile rýchlostnú cestu R3. „Jej trasa je v tomto úseku projektovaná asi 10 metrov vedľa súčasnej cesty I. triedy. Je zbytočné opravovať betónku, keď môžeme na zelenej lúke postaviť v polovičnom profile a rýchlejšie novú rýchlostnú cestu. Nebude sa ani blokovať doprava tým, že sa bude rekonštruovať betónka a budú tam rôzne obchádzky a semafory. Bolo by to racionálnejšie, rýchlejšie a hlavne lacnejšie. Odporúčame urýchlene dokončiť prípravu, štúdiu realizovateľnosti a začať stavať. A takto efektívne využiť európske fondy v našom kraji,“ dodal riaditeľ ŽRK SOPK.
Tlačová konferencia Ministerstva dopravy, výstavy a regionálneho rozvoja (MDVRR SR), ktorej témou bude podpísanie Memoranda krajín V4 a Rakúska a podpis vyhlásenia medzi Slovenskom a Rakúskom o výstavbe dopravných spojení medzi Bratislavou a Viedňou, sa uskutoční vo štvrtok 26. marca o 13.00 h v priestoroch hotela Holiday Inn v Žiline.       Na tlačovej konferencii vystúpia: · Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie · Violeta Bulc, eurokomisárka pre dopravu · Ján Počiatek, minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR  · Dan Ťok, minister dopravy ČR · Maria Wasiak, ministerka pre infraštruktúru PL · László Tasó, štátny tajomník ministerstva národného rozvoja HU · Herbert Kasser, generálny sekretár ministerstva dopravy AT       TASR o tom dnes informoval hovorca MDVRR SR Martin Kóňa.  
Liptovský Hrádok 25. marca (TASR) – Trvajúce malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, sa pri dennom oteplení v Západných a Vysokých Tatrách mierne zvýši na druhý stupeň. TASR o tom informoval Igor Žiak zo Strediska lavínovej prevencie (SLP) Horskej záchrannej služby (HZS).       Ojedinelé strmé svahy majú naďalej iba mierne spevnenú snehovú pokrývku. Jej prípadné veľké dodatočné zaťaženie môže zapríčiniť uvoľnenie lavíny. Značné nebezpečenstvo predstavujú aj vetrom ubité nestabilné snehové dosky na strmých severných a východných tatranských svahoch.       Dnes ráno bolo na horách polooblačno, ojedinele hmlisto. Fúkal čerstvý južný vietor rýchlosťou do 40 km/h, na hrebeňoch Nízkych Tatier a Fatier prudký. Teplota vzduchu sa pri pokračujúcom otepľovaní pohybovala -2 do +6 stupňov Celzia. Na hrebeňoch Nízkych Tatier pripadlo v uplynulých hodinách do 2 cm mokrého snehu.       Snehová pokrývka striedaním teplôt postupne sadá, ale najmä na severne a východne orientovaných svahoch sa vytvorili tvrdé snehové dosky a na hrebeňoch preveje. Základnou podmienkou bezpečného pohybu vo vysokohorskom teréne je dobrá znalosť posúdenia lokálneho lavínového nebezpečenstva.  
 Hubová 24. marca (TASR) - Žilinská posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air - Transport Europe (VZZS ATE) zasahovala dnes pri zrážke dvoch osobných áut pri obci Hubová. TASR o tom informovala hovorkyňa VZZS ATE Zuzana Turočeková.       Ošetrenie podľa nej potrebovali vodiči oboch automobilov. „Ťažšie ranenú vodičku prevzali po prílete k miestu nehody žilinskí leteckí záchranári. Päťdesiattriročná žena mala viacero zranení, bola pri vedomí. Po poskytnutí neodkladnej starostlivosti ju v stabilizovanom stave vrtuľníkom previezli do nemocnice v Martine. Druhého vodiča ošetrila a previezla posádka Rýchlej zdravotnej pomoci,“ dodala Turočeková.       Podľa hovorcu Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Radka Moravčíka prešiel 55-ročný vodič z Českej republiky so Škodou Octavia v miernej pravotočivej zákrute z doposiaľ presne nezistených príčin do protismeru. „Tu sa zrazil s oproti idúcou Škodou Octavia, ktorú viedla 53-ročná vodička z Liptovského Mikuláša. Pri dopravnej nehode utrpeli vodiči doposiaľ presne nezistené zranenia. U 55-ročného vodiča vykonanou dychovou skúškou požitie alkoholu nezistili. U vodičky bol nariadený odber krvi. Hmotnú škodu predbežne vyčíslili na 16.000 eur,“ doplnil krajský policajný hovorca.
   Žilina 24. marca (TASR) – Okresný súd (OS) v Žiline dnes vymeral 32-ročnému liptovskému expolicajtovi Jánovi A. za zločin lúpeže úhrnný trest odňatia slobody deväť rokov, so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia. Ďalším dvom obžalovaným, Michalovi H. a Petrovi Č., vymeral súd trest odňatia slobody na tri roky, pričom výkon trestu odňatia slobody podmienečne odložil na skúšobnú dobu päť rokov s probačným dohľadom.       Expolicajt Ján A. sa priamo na pojednávaní odvolal proti všetkým výrokom rozsudku súdu. "Celý proces vnímame ako nespravodlivý. A ako som povedal v záverečnej reči, aj nezákonný. Rozsudok netvorí ucelenú reťaz zákonných dôkazov, ale podľa nášho názoru ucelenú reťaz nezákonných dôkazov," povedal po pojednávaní expolicajtov obhajca Jiří Martaus.       Voči rozsudku podal odvolanie aj prokurátor. "Trest považujeme za neprimerane mierny. Navrhovali sme vyšší trest a zaradenie do stredného stupňa stráženia. Čo podľa nás lepšie zodpovedá povahe spáchaného trestného činu, ako aj osobe páchateľa," povedal prokurátor Krajskej prokuratúry v Žiline Milan Cisarik.       Doplnil, že u ďalších dvoch obžalovaných súd mimoriadne znížil trest, ako to navrhol intervenujúci prokurátor. "Prihliadol na mimoriadne okolnosti, že sa minimálnym spôsobom podieľali na páchaní trestného činu. Zároveň prihliadol aj na okolnosti, ktoré sa stali po trestnom čine. Jednému z obžalovaných sa narodilo dieťa. Obidvaja obžalovaní majú maloleté deti, o ktoré sa starajú. To znamená, že nepodmienečný trest by im zabránil plniť tieto povinnosti," dodal Cisarik.       Expolicajt Ján A., obvinený zo série lúpeží, sa 5. augusta 2014 zabarikádoval v rodičovskom dome v Liptovskom Mikuláši. Po jedenásťhodinovom obliehaní viac ako polstovkou policajných špecialistov, pri ktorom Ján A. použil strelnú zbraň, ho zadržali 6. augusta 2014 krátko pred 5. hodinou. V súvislosti so zásahom policajti začali aj trestné stíhanie vo veci obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu. "Čo sa týka pokusu obzvlášť závažného zločinu vraždy, ešte nebola podaná obžaloba, nakoľko sa v tejto veci ešte vykonávajú procesné úkony," dodal prokurátor krajskej prokuratúry.
Žilina 24. marca (TASR) - Zakladajúci koncertný majster Štátneho komorného orchestra (ŠKO) Žilina, známy husľový virtuóz a pedagóg Ernest Patkoló náhle zomrel v piatok 20. marca 2015 vo veku 66 rokov. TASR o tom informovala lektorka dramaturgie ŠKO Žilina Petra Kovačovská.       Ernest Patkoló sa narodil 14. februára 1949 vo Váhovciach v okrese Galanta. Študoval na konzervatóriu v Žiline u Bohumila Urbana a na JAMU v Brne v triede Antonína Moravca. "Po absolvovaní Janáčkovej akadémie múzických umení bol 1. augusta 1974 prijatý do funkcie koncertného majstra novozaloženého ŠKO Žilina. Ako sólista a koncertný majster ŠKO účinkoval takmer po celej Európe, Japonsku, USA, Brazílii. Od roku 1979 pôsobil pedagogicky a koncertne v zahraničí - v Kuvajte, Iraku a ako koncertný majster v Štátnej opere v Istanbule," uviedla Kovačovská.       V roku 1994 sa E. Patkoló vrátil na Slovensko a od sezóny 1994/95 do konca roku 2009 pôsobil na poste druhého koncertného majstra huslí ŠKO. "S dielom belgického skladateľa Jefa Maesa Meditácia pre husle a orchester sa predstavil s ŠKO v celosvetovej premiére na koncertnom turné v Belgicku v roku 1997. V septembri 2003 vystúpil ako sólista ŠKO v diele Ilju Zeljenku Musica slovacca v Kráľovskej opere v Bruseli. Ako sólový aj komorný hráč účinkoval vo viacerých komorných zoskupeniach (okrem iného Klavírne trio ŠKO Žilina a sláčikový súbor Archi di Slovakia) a bol pedagógom husľovej hry na žilinskom konzervatóriu. V posledných rokoch pôsobil ako hudobník na voľnej nohe vo Švajčiarsku," doplnila lektorka dramaturgie ŠKO Žilina.       Pripomenula, že obidvaja synovia E. Patkoló sú hudobníci. "Starší syn – huslista Ernest Patkólo pôsobí ako pedagóg na ZUŠ L. Árvaya v Žiline, mladší syn Roman Patkoló je svetoznámym kontrabasovým virtuózom, víťazom mnohých prestížnych svetových súťaží, zástupcom sólo kontrabasistu v orchestri Opernhaus v Zürichu," dodala Kovačovská.
  Vysoké Tatry 24. marca (TASR) – Vo Vysokých Tatrách natočili video s tzv. 360-stupňovým pohľadom. „Len minulý týždeň spustil Youtube dlho očakávanú podporu videa s 360-stupňovým pohľadom a nadšenec z Tatier, autor tatranského videa Happy, we are from High Tatras, nakrútil prvé unikátne video z lyžovačky v Tatranskej Lomnici. Pri videu máte pocit, akoby ste boli priami účastníci deja,“ informovala Zuzana Fabianová z Tatry Mountain Resorts.       Video si môžu ľudia prezrieť na klasickom počítači, ale ešte zaujímavejšie je to podľa nej pri prezeraní na mobilnom telefóne či tablete. Užívateľ aplikácie si môže pozrieť 360-stupňový pohľad na tatranské lyžiarske stredisko, aký doteraz ešte nikde nebol zverejnený. „Vďaka polohovému senzoru na určenie uhla v mobilných zariadeniach sa obraz prispôsobí pohľadu. Aký uhol pohľadu si na mobile alebo zariadení podporujúcom spomínanú službu ľudia zvolia, je len na nich,“ vysvetľuje Fabianová s tým, že video prináša zábery na tatranskú lyžovačku v Lomnickom sedle či výhľady zo Skalnatého plesa na okolitú prírodu.       Tzv. 360-stupňové video je snímané súčasne na šesť kamier s ultra širokým uhlom záberu, ktoré zabezpečujú nasnímanie reality v rozsahu 360 stupňov vo vertikálnej aj horizontálnej osi. Jednotlivé pohľady sú v post produkčných programoch spojené do celku, v ktorom sa divák môže interaktívne pohybovať len s pomocou myší a webového prehliadača. Pri prezeraní videa na mobile, tablete alebo virtuálnych okuliaroch je otáčanie automatické. „Takéto snímanie umožňuje tiež nový spôsob práce s videomateriálom a možno práve toto je budúcnosť internetu či televízie,“ uzavrela Fabianová.
    Žilina 23. marca (TASR) – Minister zdravotníctva Viliam Čislák oznámi do konca tohto týždňa, ako plánuje riešiť situáciu vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) Žilina. Povedal to na dnešnom brífingu po stretnutí so zamestnancami nemocnice.       "Informácie, ktoré som dostal, boli protichodné, preto by som poprosil o trpezlivosť. Najbližšie dni určite dám výstup z toho, čo plánujem realizovať v tejto nemocnici. Ako iste dobre viete, k dnešnému dňu dalo celkovo 64 sestier výpovede. Takže, musím zistiť, kde je problém a tento týždeň dám určite výslednú informáciu ohľadom žilinskej nemocnice," povedal Čislák.       Predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká po rokovaní informovala, že ministrovi zdravotníctva objasnili situáciu vo fakultnej nemocnici v Žiline a povedali mu svoje argumenty. "Pán minister nám objasnil jeho argumenty a vyžiadal si čas na riešenie tejto situácie. Poprosili sme ho aspoň o splnenie jedného bodu našich požiadaviek – odvolanie námestníčky pre ošetrovateľskú starostlivosť Margity Porubčanskej, aby to spĺňalo náznak dialógu. Ale, aby som to povedala korektne, pán minister si vyžiadal priestor," uviedla Kavecká s tým, že odvolanie námestníčky by zastabilizovalo situáciu, pretože by mohli prísť ďalšie výpovede.       Podľa predsedu Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v Žiline Petra Blaška je posun minimálne v tom, že sa minister zdravotníctva oboznámil so situáciou. "Z hľadiska lekárov sa stav zatiaľ nemení, trinásť výpovedí ostáva naďalej v platnosti. Ale s tým, že ministrovi boli načrtnuté isté riešenia, ktoré by situácii na internom oddelení mohli pomôcť. Spomínali sme možnosť navýšenia lôžkového fondu, istý počet postelí, ktorý by znížil obložnosť zo 100 percent na epidemiologicko-hygienicky únosných 90 percent. Pán minister zopakoval, že počet lôžok interných na Žilinský kraj je zatiaľ dostatočný. Ale nie je vylúčené prehodnotenie. A dohodli sme sa korektne, že mu to dáme na papier, aby sa vedel zorientovať a že najneskôr do konca týždňa k tomu vydá stanovisko," doplnil Blaško.       Minister zdravotníctva zdôraznil, že niekoľko dní potrebuje na zistenie skutočnosti. "Nie, aby som získal čas. Ale, aby som si niektoré veci preveril. Aby to rozhodnutie bolo správne a optimálne pre všetkých pracovníkov, lebo nám ide hlavne o to. A som rád, že je v tejto nemocnici stále zachovaná zdravotná starostlivosť pre pacientov v plnej miere. A verím, že do budúcna bude takisto, lebo pacient je prvoradý," uzatvoril Čislák.
Slovenčina je krásny jazyk a navyše veľmi tvárny a ohybný. Mnoho slov má viacero významov.  Čo raz označuje muža, ktorý predčasne prišiel o vlasy, inokedy znamená obec na východe Slovenska. Mnohé názvy slovenských miest či dedín vyvolávajú úsmev na perách. Zoznam miest a obcí:   Babindol Bobrovček Brusnica Čičava Divina Dolné Naštice Dolné Otrokovce Dolné Plachtince Zubák Aňala Šarkan Rozkoš Haluzice Potvorice Naháč Slizké Držkovce Nesluša Smilno Černochov Švábovce Pichne Plešivec Vybúchanec Krvavé Šenky Čierne Pole Dedina Mládeže Horné Otrokovce Havka Husák Lada Soľ Zubrohlava Pukanec Nedožery Mužla Egreš      
 Žilina 23. marca (TASR) - Malé mikrobusy, ktoré po mestách na Slovensku prepravujú maximálne deväť ľudí vrátane vodiča, budú musieť od 1. apríla používať elektronickú alebo virtuálnu registračnú pokladnicu. TASR o tom informovala hovorkyňa Colného úradu (CÚ) v Žiline Božena Chríbiková.       Po niektorých mestách podľa nej premávajú malé mikrobusy známe ako strely. „Prepravujú do deväť cestujúcich vrátane vodiča a fungujú ako taxislužby. Podľa platného zákona sa na nich doteraz nevzťahovala povinnosť evidovať tržby v elektronickej registračnej pokladnici. Od 1. apríla tohto roku sa to zmení a aj prevádzkovateľ taxislužby bude musieť používať elektronickú alebo virtuálnu registračnú pokladnicu,“ uviedla hovorkyňa CÚ v Žiline.       Doplnila, že táto skupina podnikateľov pribudne medzi subjekty kontrolované pracovníkmi finančnej správy z hľadiska dodržiavania predpisov o používaní registračnej pokladnice, evidovania tržieb, vydania pokladničného dokladu či správneho pomenovania služby.
 Martin 23. marca (TASR) – Bezplatné právne poradenstvo môžu obyvatelia Martina od začiatku roka 2015 využívať v Centre mestského právneho poradenstva v priestoroch mestského úradu. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Martin Zuzana Kalmanová.       Centrum by podľa nej malo pomáhať predovšetkým tým, ktorí sa ocitli v problematickej situácii a nemajú dosť finančných prostriedkov, aby si mohli dovoliť konzultáciu v právnej kancelárii. Iniciátorom zriadenia centra bol primátor Martina Andrej Hrnčiar. „Bezplatné právne poradenstvo je len prvá z množstva výziev, ktoré som si predsavzal a ktoré reálne pomôžu Martinčanom. Každý obyvateľ nášho mesta v problematickej situácii dostane kompetentnú právnu radu, ktorá mu pomôže pri jej riešení. Do budúcnosti by som centrum rád rozšíril aj o služby mediátora,“ uviedol Hrnčiar.       Právne poradenstvo poskytujú odborní zamestnanci mesta Martin na oddelení právnych služieb. „Je zamerané predovšetkým na oblasti občianskeho, správneho a sociálneho práva. Spočíva v poskytnutí usmernenia, respektíve rady o spôsobe riešenia jednotlivých problémov obyvateľov Martina a tiež informácie, na ktorú inštitúciu sa môžu obrátiť za účelom vyriešenia ich problémov. V prípade problému, ktorý je nutné riešiť súdne, odborní zamestnanci odporučia klientom obrátiť sa na advokáta alebo mediátora, ktorý im kompetentnú právnu pomoc poskytne a pomôže im aj s dokumentáciou nevyhnutnou pre ďalší postup. Mesto neposkytuje službu spracovania takýchto podkladov a jeho poradenstvo ani nenahrádza právnu pomoc poskytovanú advokátmi,“ dodala hovorkyňa mesta Martin.       Centrum mestského právneho poradenstva môžu Martinčania navštíviť každú stredu od 13. do 17. hodiny na 1. poschodí Mestského úradu v Martine, uzatvorila Kalmanová.
 Košice 23. marca (TASR) - Párik tučniakov, Pepo a Cilka z košickej Zoologickej záhrady, sa bude možno už čoskoro starať o ďalšie mláďatá. V zoo našli pred niekoľkými dňami u tučniakov jednopásových dve nakladené vajíčka.         "Pepo a Cilka sú u nás už overený pár, ktorý odchoval už niekoľko mláďat a pevne veríme, že aj táto znáška bude oplodnená a budeme sa môcť tešiť z malých tučniakov," uviedol pre TASR hlavný zoológ Patrik Pastorek. Dodal, že inkubačná doba u tučniakov je 39 až 42 dní, väčšinou okolo 40.       V zoo žije momentálne dvanásť tučniakov, päť samcov, päť samíc a dve mláďatá, ide o párik z minulého roka.       Vajíčka tučniakov potešili aj riaditeľa zoo Ericha Kočnera. "Tučniaky nás prekvapili tým, že už spravili znášku, takže vlastne sme vítali prvý jarný deň vajíčkami tučniakov jednopásových."       Mláďatá by sa mohli vyliahnuť v prvej polovičke mája. "Na zahrievaní znášky sa u tučniakov striedajú aj samce, samec sa aktívne zúčastňuje nielen na odchove, ale aj starostlivosti o vajíčko," opísal Kočner.
Štrbské Pleso 22. marca (TASR) – Tanečný súbor Lúčnica vie svoje predstavenia prispôsobiť pre väčšie i menšie pódiá. Necelá polovica Lúčničanov sa v sobotu (21.3.) večer predstavila aj v komornejšom prostredí vo Vysokých Tatrách, z ich energického a veselého prejavu však nič nechýbalo. „Museli sme brať do úvahy veľkosť pódia, zloženie publika, ale aj požiadavky na čas. Zároveň sme museli ukázať čo najširší diapazón regiónov, oblečení a pod. Dokážeme sa však prispôsobiť požiadavkách, musím povedať, že súbor Lúčnica je veľmi flexibilný v tomto,“ konštatoval riaditeľ súboru Marián Turner.       Všetky tance a piesne, ktoré mohli návštevníci Tatier vidieť, patria do kmeňového programu Lúčnice a sú súčasťou jej programov. Na menších pódiách vystupuje väčšinou šesť tanečných párov, tancovali však už aj v menšom zložení a na menšom pódiu. „V Egypte sme dokonca tancovali na koberci, keď sme tancovali horehronské dupáky, tak to bolo naozaj veľmi zaujímavé, lebo na koberci nebolo takmer nič počuť, ale Egypťanom sa to páčilo a atmosféra bola výborná,“ dodala s úsmevom Anna Dudášová, ktorá je súčasťou tanečného súboru už desať rokov.       Lúčnica často vystupuje na menších pódiách a pripravuje programy, tzv. úderky, ktoré sú na špeciálne príležitosti, kde nie je takmer žiadne pódium. Vtedy tanečníci predvádzajú komorné tance s dvoma, prípadne s troma pármi a dopĺňajú to fujarou či cimbalom. Tieto tradičné slovenské hudobné nástroje nechýbali ani na Štrbskom Plese.       Na menších pódiách si musia tanečníci dávať väčší pozor, aby z neho náhodou nespadli, na druhej strane ich teší bližší kontakt s divákmi. Na Štrbskom Plese súbor predstavil prierez tancov a piesní z viacerých regiónov, vystúpenie začínalo šarišskou polkou, pokračovali trenčianskou vyhadzovanou, opäť sa vrátili k východniarskym tancom, nechýbal klobúkový tanec a ukončili to časťou venovanou strednému Slovensku. „Náš umelecký vedúci a choreograf pán profesor Štefan Nosáľ upravuje čísla podľa toho, aké máme pódium k dispozícii. Niekedy vystupujeme v tak veľkých halách, že napr. polku ideme aj na 14 až 16 párov, podobne je to aj s detvianskym tancom. Je to kvôli tomu, aby pódium bolo zaplnené a každý divák mal v tom priestore ten zážitok, ktorý mu patrí,“ zdôraznil Turner.       Ak sa chce niekto stať súčasťou tohto najznámejšieho slovenského folklórneho súboru, musí ovládať základy ľudového tanca a prísť na konkurz, ktorý je každý rok v septembri alebo októbri v Bratislave. „Pán Nosáľ pozerá aj na také to fyzično a estetično, hlavne u dievčat, ale veľa vecí zaváži. Treba to vyskúšať, každý, kto má vzťah k ľudovej kultúre a tancu, môže prísť,“ upozornila Barbora Palovičová, ktorá je taktiež dlhoročnou členkou Lúčnice.       Súbor sa v sobotu večer predstavil hosťom Hotela Kempinski, ktorý už päť rokov prináša niekoľkokrát v roku rôzne umelecké vystúpenia. Tradičný slovenský folklór tu však zavítal prvýkrát. „Stále chceme prinášať niečo nové, toto je také jarné odštartovanie novej sezóny roku 2015 v koncertnej oblasti u nás v hoteli,“ zdôvodnila výber PR manažérka hotela Katarína Lettrichová. Pre vystúpenie museli v koncertnej sále vytvoriť doposiaľ najväčšie pódium, aby sa tam vošli všetci tanečníci i s muzikantmi.       Tento rok sa môžu návštevníci Štrbského Plesa tešiť ešte na Dávida Kolera, opäť tu zavíta Karel Gott, Spievankovo, na jeseň aj Vašo Patejdl, Miro Žbirka či skupina IMT Smile.  
 Rajecká Lesná 22. marca (TASR) – Žilinská polícia hľadá svedkov dopravnej nehody, ktorá sa stala v sobotu 21. marca ráno okolo 9.00 hodiny v katastri obce Rajecká Lesná v Žilinskom okrese. Zomrela pri nej 28-ročná žena.       Ako informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová, žena viedla vozidlo Citroen C3 v smere od obce Fačkov do obce Rajecká Lesná. V priamom úseku cesty z doposiaľ nezistených príčin prešla mimo cestu vpravo v smere jazdy a narazila do listnatého stromu. Pri nehode utrpela mladá žena ťažké zranenia, ktorým na mieste podľahla.       „Svedkovia, ktorí bi mohli ozrejmiť okolnosti priebehu dopravnej nehody, prípadne poskytnúť informácie k objektívnemu zisteniu príčin jej vzniku, aby sa prihlásili na bezplatnom telefónnom čísle 158 alebo osobne na Okresnom dopravnom inšpektoráte v Žiline,“ uzavrela Balogová.
 Žilina 22. marca (TASR) – Výzvu ministra Čisláka na odstúpenie Štefana Voláka z postu riaditeľa vníma predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský ako definitívne potvrdenie vinníka neúnosnej situácie vo Fakultnej nemocnici Žilina. Ani abdikácia riaditeľa však podľa neho stále nerieši súčasnú zlú situáciu pacientov na internom oddelení žilinskej nemocnice.       „Odchod riaditeľa, ktorý zlyhal, však dáva nádej na zlepšenie situácie pacientov žilinskej nemocnice. Trinásti lekári interného oddelenia od začiatku deklarujú, že svoje výpovede stiahnu, iba ak sa začne riešiť zlá situácia ich pacientov, na ktorú upozorňujú už štyri roky a ktorú pred pár dňami potvrdila kontrola Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a hlavný krajský hygienik,“ priblížil Visolajský.         Lekárske odborové združenie podľa neho naďalej plne podporuje zápas týchto lekárov za svojich pacientov a naďalej trvá na zabezpečení dostatočného množstva lôžok na internom oddelení, na adekvátnom personálno-technickom zabezpečení pacientov interného oddelenia a na prehodnotení potreby pľúcneho, prípadne infekčného oddelenia v žilinskej nemocnici.       „O počte lôžok na najdôležitejšom internom oddelení v žilinskom kraji ani o potrebe pľúcneho či infekčného oddelenia nemôže rozhodovať poisťovňa alebo riaditeľ nemocnice. Pretože nemocnica v Žiline nie je na biznis, nemocnica má liečiť chorých v Žilinskom kraji. Vyzývame Ministerstvo zdravotníctva SR, aby čo najskôr oslovilo odborníkov v danej oblasti, aby sa profesionálne vyjadrili k potrebám zabezpečenia pacientov Žilinského kraja,“ doplnil Visolajský.       Riaditeľ žilinskej fakultnej nemocnice Štefan Volák odstúpil z funkcie po výzve ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) na vyvodenie osobnej zodpovednosti. V súvislosti s odstúpením riaditeľa nestiahli svoju výpoveď ani zdravotné sestry, ktoré upozorňovali na vysokú pracovnú záťaž v podobe veľkého počtu nadčasových hodín či vysokého počtu pacientov na jednu sestru. V dôsledku toho odmietli podávať intravenózne injekcie, čo spôsobilo kolaps oddelenia. Zdravotné sestry trvajú na odstúpení námestníčky riaditeľa pre ošetrovateľstvo.  
Žilina 22. marca (TASR) – Odstúpenie riaditeľa žilinskej fakultnej nemocnice Štefana Voláka nie je dôvodom, aby zdravotné sestry stiahli svoje výpovede. Pre TASR to povedala šéfka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Monika Kavecká.       „Z ich požiadaviek sa ešte žiadna nesplnila. Zdravotné sestry zároveň trvajú na odstúpení námestníčky pre ošetrovateľstvo FN Žilina. Mám informácie, že sestry plánujú podávať ďalšie výpovede. Dôvodom je vyhlásenie 20-tich vedúcich sestier FN v Žiline, ktoré plne podporili námestníčku pre ošetrovateľstvo,“ priblížila Kavecká.       Riaditeľ žilinskej fakultnej nemocnice Štefan Volák odstúpil z funkcie po výzve ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smeru-SD) na vyvodenie osobnej zodpovednosti. "Po napätej situácii v Žiline, ktorá vyvrcholila výpoveďami sestier z centrálnej JIS, sa minister zdravotníctva Viliam Čislák osobne zaujímal o situáciu v žilinskej nemocnici. Vyzval riaditeľa Štefana Voláka, aby prijal osobnú zodpovednosť za vzniknutú situáciu. Riaditeľ túto výzvu prijal a odstúpil," informovala riaditeľka komunikačného odboru rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.       Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová už skôr uviedla, že výpovede 25 sestier žilinskej fakultnej nemocnice sú krokom zúfalstva z dlhodobej neschopnosti manažmentu nemocnice. Sestry podľa nej dlhodobo upozorňovali na vysokú pracovnú záťaž v podobe veľkého počtu nadčasových hodín či vysokého počtu pacientov na jednu sestru. V dôsledku toho odmietli podávať intravenózne injekcie, čo spôsobilo kolaps oddelenia.
   Liptovský Mikuláš 21. marca (TASR) – Na zjazdovke FIS pod stanicou Rovná hoľa sa dnes napoludnie zrazil 62-ročný lyžiar s 53-ročnou lyžiarkou. Žena utrpela vážne poranenia hrudníka. Na mieste zasahovali horskí záchranári z Jasnej.       Ako informovala Horská záchranná služba (HZS), lyžiarka bola po zrážke v bezvedomí. Slovenský lyžiar vyviazol zo zrážky s podozrením na otras mozgu a poranenie chrbtice.         „Záchranári HZS poskytli obom neodkladnú zdravotnú starostlivosť a zároveň požiadali o spoluprácu záchranársky vrtuľník. Na mieste bol vysadený lekár a po lekárskom ošetrení pacientku letecky transportovali do nemocnice v Liptovskom Mikuláši. Lyžiara odovzdali posádke zdravotných záchranárov, s ktorou pokračoval do nemocnice taktiež do Liptovského Mikuláša,“ uzatvára HZS.
 Nové Mesto nad Váhom 21. marca (TASR) - Portugalčanka s kapverdskými koreňmi Carmen Souza a maďarskí inštrumentalisti zo Special Providence budú jednými z najväčších ťahákov festivalu Open Jazz Fest (17. - 18. 7.) na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. TASR informoval PR manažér festivalu Matej Salek.       „Carmen Souza (34) považuje hudbu za svoju misiu. Hudobníčka uvádza medzi ľuďmi, ktorí ovplyvnili jej jedinečný štýl, legendy ako Ellu Fitzgerald, Billie Holiday alebo Joea Zawinula. Jej zatiaľ posledný album s názvom Protegid získal veľmi pozitívne ohlasy v tlači na celom svete. Výnimočný hlasový prejav a odvážny prístup k hudbe jej vyslúžili prirovnania k umelkyniam ako Nina Simone alebo Eartha Kitt. To, čo ju však robí naozaj jedinečnou, je spôsob, akým spája tradičné africké a kapverdské rytmy so súčasným džezom,“ uviedol Salek s tým, že producentom a mentorom Carmen Souza je Theo Pascal, ktorý je jedným z najlepších súčasných portugalských basgitaristov.       Ako dodal, v rámci úvodného dňa Open Jazz Festu sa na Zelenej vode predstavia aj maďarskí inštrumentalisti zo Special Providence. Ide o jednu z najznámejších súčasných inštrumentálnych skupín v strednej Európe. „Special Providence sú známi svojím jedinečným štýlom, v ktorom sa mieša moderný džez, progresívny rock/metal a elektronika. Ich živé predstavenia sú zároveň nevšedným zážitkom, ktorého zárukou je ich dynamické vystupovanie. Za sebou majú vystúpenia na London Jazz Festival, festivale Crescendo, Prog Sud alebo Prog-Résiste a mnohých ďalších podujatiach v Európe, Južnej Amerike, ale aj v Japonsku,“ uzavrel Salek.    
 Hybe 21. marca (TASR) – Rázovitá hornoliptovská obec Hybe oslávi v tomto roku jubilejné 750. výročie udelenia mestských privilégií, ktoré predurčili jej ďalší vývoj. Pôvodnej osade Hybe na križovatke obchodných ciest udelil v lete roku 1265 štatút výsadného kráľovského mesta uhorský kráľ Belo IV.       „Hybe sa odvtedy začali vyvíjať ako mestečko v ekonomickom, právnom aj spoločenskom zmysle. V porovnaní s ostatnými okolitými osadami získali lepšie podmienky na rozvoj hospodárstva a obchodu. Ďalší rozmach nastal v druhej polovici 16. storočia, keď sa Hybe stali liptovským centrom reformácie,“ vysvetlil pre TASR zástupca starostu a regionálny historik Stanislav Žiška.       Mestské privilégiá podľa neho platili až do 19. storočia. „Mestský ráz sa zachoval doteraz. Charakteristickým prvkom je rozľahlé štvorcové námestie. Keď k tomu prirátame doslova nespočetné množstvo veľmi významných rodákov, máme čo oslavovať a dôstojne si pripomínať,“ zdôraznil Žiška.       „Hybe boli kráľovským mestečkom, preto chceme našu slávnu históriu osláviť na čo najdôstojnejšej úrovni. Pomaly sa už začína rysovať scenár pestrých dvojdňových osláv, ktoré sa uskutočnia na začiatku septembra. Ich súčasťou bude historický sprievod, slávnostná akadémia a celá séria ďalších podujatí,“ dodal starosta Martin Piovarči.
Liptovský Hrádok 21. marca (TASR) - Vo všetkých pohoriach na Slovensku naďalej trvá dopoludnia malé lavínové nebezpečenstvo (1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice), ktoré pri oteplení v priebehu dňa stúpne na mierne (2. stupeň). Informoval Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.       Snehová pokrývka je na ojedinelých strmých svahoch (svahy nad 30 stupňov) len mierne spevnená, inak je všeobecne dobre spevnená. Uvoľnenie lavín je možné pri veľkom dodatočnom zaťažení pokrývky hlavne na strmých svahoch. Na slnkom osvietených svahoch je možné v poludňajších a popoludňajších hodinách uvoľnenie spontánnych splazov a malých lavín z vlhkého snehu. Veľké spontánne lavíny sa neočakávajú.       V Tatrách sa miestami na východných, severovýchodných a severných svahoch nachádzajú vetrom ubité nestabilné dosky. Ich dodatočným zaťažením môže tiež dôjsť k uvoľneniu lavín. Pohyb v tomto teréne si vyžaduje znalosť posúdenia lokálneho lavínového nebezpečenstva. Pri oteplení v priebehu dňa bude tendencia lavínového nebezpečenstva mierne stúpať.
    Hybe 21. marca (TASR) – Hornoliptovská obec Hybe v okrese Liptovský Mikuláš je niekdajšie kráľovské mestečko, v súčasnosti má 1560 obyvateľov a najväčší urbár na Slovensku s rozlohou 5000 hektárov. V blízkej budúcnosti by sa chcela vyšplhať na úroveň dvoch tisícok obyvateľov, aby sa mohla zaradiť medzi väčšie sídelné celky.       "Roky sa boríme s dobudovaním kanalizácie. Keďže patríme medzi menšie obce, nespĺňame základnú podmienku na podporu z eurofondov. Preto postupujeme iba po malých etapách s príspevkami Envirofondu. Škoda, keby sme dostali naraz viac prostriedkov, boli by sme oveľa ďalej," uviedol pre TASR starosta Martin Piovarči.       Až po dokončení kanalizácie príde na rad podľa neho rekonštrukcia ciest, chodníkov a veľkého centrálneho námestia. "Podarilo sa nám postaviť 24 nájomných bytov, do ktorých sa nasťahovali viaceré mladé rodiny. Dôležitým predpokladom rozvoja každej obce je aj existencia základnej školy, ktorú sa nám darí udržiavať," skonštatoval.       "Obecnú časť školského objektu sme už zrekonštruovali, no ušetrené energie nám unikajú cez druhú časť, ktorú máme iba v prenájme. Snažíme sa ju nadobudnúť do obecného majetku, aby sme ju mohli zveľadiť na funkčný celok. Brzdia to veľmi rozdielne znalecké posudky. Verím, že sa dohodneme," dodal starosta Hýb s tým, že pripravujú aj prístavbu hasičskej zbrojnice a rekonštrukciu kultúrneho domu.
    Vysoké Tatry 21. marca (TASR) - Pád dvoch českých horolezcov vo Vysokých Tatrách sa skončil tragicky, jeden z nich to neprežil. Z Horskej záchrannej služby (HZS) informovali, že dnes v skorých ranných hodinách nahlásili náhodní poľskí horolezci prostredníctvom tiesňovej linky 18300 nález ich tiel v Skalnatej doline.       Horolezci z Čiech liezli v juhovýchodnej stene Lomnického štítu, podrobnosti o pohybe a príčine ich pádu sú zatiaľ neznáme. O súčinnosť bola okamžite požiadaná posádka Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Air-Transport Europe, ktorá na mieste vysadila lekára a dvoch záchranárov HZS.       "Žiaľ jeden z dvojice utrpel pri páde zranenia nezlučiteľné so životom a druhý horolezec bol po poskytnutí neodkladnej lekárskej starostlivosti vo vážnom zdravotnom stave letecky transportovaný do popradskej nemocnice," informovala HZS. Telo nebohého horolezca bolo následne letecky transportované do Starého Smokovca, kde ho záchranári HZS odovzdali príslušníkom Policajného zboru SR a pohrebnej službe.
 Žilina 20. marca (TASR) – Dvadsaťpäť sestier centrálnej JIS Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina podalo dnes ráno výpoveď s výzvou, v ktorej poukazujú na preťaženosť nadčasovou prácou a žiadajú odvolanie námestníčky pre ošetrovateľstvo Margity Porubčanskej. Na brífingu o tom dnes informovala predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) Monika Kavecká.       Zdôraznila, že zaťaženosť sestier spôsobuje ich totálnu vyčerpanosť a syndróm vyhorenia. "Nechceme, aby tieto riziká znášal pacient. Preto žiadame, aby sestry neboli preťažené nadčasovou prácou viac ako desať hodín mesačne a aby tomu bol prispôsobený počet sestier na centrálnej JIS a v celej fakultnej nemocnici. Nechceme preplatenie nadčasových hodín, ktoré nám doposiaľ vznikli. Ale poskytnutie náhradného voľna do konca augusta tohto roku v termínoch, o ktoré požiada samotná sestra. V tejto súvislosti žiadame pripraviť plán čerpania náhradného voľna tak, aby náhradné voľno za uvedené nadčasy začalo byť poskytované už od budúceho mesiaca," povedala Kavecká.       "Žiadame okamžité riešenie centrálnej JIS ako samostatného pracoviska a nákladového strediska. Aby na základe ekonomických výsledkov bola oceňovaná aj práca týchto zamestnancov oddelenia. Žiadame, aby bol stanovený zodpovedný lekár za oddelenie centrálnej JIS, aby nedochádzalo k personálnym nejasnostiam a žiadame zjednotené vedenie zdravotnej dokumentácie," dodala predsedníčka OZ SaPA.       Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) v žilinskej FNsP Peter Blaško doplnil, že trinásť lekárov interného oddelenia naďalej trvá na výpovediach. "Ako sme sa dohodli s pánom riaditeľom na poslednom stretnutí, do konca marca má byť koncepcia riadenia vypracovaná s poverenou primárkou, ktorú predložia internistom. Pokiaľ viem, k dnešnému dňu k tomu nedošlo. Čo bude ďalej, zatiaľ neviem. Pretože, lekári a sestry tvoria jeden tím. A keď nebudú sestry na centrálnej JIS, tak neviem. Keby si mali lekári podávať všetku intravenóznu liečbu, preväzovať pacientov, neviem si to predstaviť," podotkol Blaško.       Riaditeľ FNsP Žilina Štefan Volák informoval, že so sestrami na oddelení centrálnej JIS rokoval minulý týždeň. "Hovoril som im o riešení a všetky v tom čase potvrdili, že tento spôsob starostlivosti o pacienta im vyhovuje. Dohodli sme sa, že vytvoríme také časové podmienky, aby nevznikali nové nadčasové hodiny. Od 1. marca začíname platiť všetky aktuálne vzniknuté nadčasové hodiny a od 1. júna v šiestich dávkach ideme preplatiť zvyšné nadčasové hodiny, ktoré zostali z minulosti. Aby sme k 1.1.2016 nemali žiadnu nadčasovú hodinu. Takisto som sestry informoval, že dochádza aj k určitým zmenám vo vedení, dostanú dvoch lekárov, ktorí tam budú natrvalo," dodal Volák s tým, že došlo k informačnému šumu alebo správne informácie nedošli na správne miesta.       "Dnes sme sa dohodli tak, že sestry sa najneskôr do utorka znovu stretnú a dajú mi svoje rozhodnutie. Ale také, z ktorého bude jasné, že sú to ony, že to podpísali v tento deň a že takto to chcú," doplnil riaditeľ FNsP Žilina, ktorý zatiaľ odmieta odvolanie námestníčky pre ošetrovateľstvo.       Pripomenul, že pred jeho nástupom pacienti nemali centralizovanú JIS starostlivosť. "A nič nebráni tomu, aby sme sa k tomu vrátili naspäť. Ale ja by som to osobne považoval za krok späť v starostlivosti o pacienta. Nerád by som k tomu pristúpil, ale to je jednoduché riešenie. Jednoducho tie lôžka zatvorím. Nie je nič jednoduchšie ako vydať rozhodnutie, že to ruším," uzatvoril Volák.
      Teplička nad Váhom 20. marca (TASR) - Grantový program Región sociálne Nadačného fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis podporí grantmi do 5000 eur 33 projektov zameraných na podporu zvýšenia kvality poskytovania sociálnych služieb a sociálneho poradenstva pre deti, seniorov a hendikepovaných ľudí v Žilinskom kraji. TASR o tom informoval hovorca Kia Motors Slovakia Jozef Bačé.       Na projekty grantového programu Región sociálne vyčlenila automobilka celkovo 100.000 eur, pričom neziskové organizácie, zariadenia sociálnych služieb a rozpočtové organizácie prihlásili 64 projektov. "Nadačný fond Kia Motors Slovakia chce zlepšiť život ľudí, odkázaných na sociálnu pomoc v zariadeniach sociálnych služieb. Ale aj mimo samotných zariadení, kde sa poskytuje sociálna a zdravotná pomoc a sociálne poradenstvo," uviedol Bačé.       Doplnil, že zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb Park v Čadci otvorí novú rehabilitačnú miestnosť, ktorá klientom pomôže dosiahnuť čo najväčšiu integráciu do bežného života. "Voľný čas budú zmysluplne tráviť ľudia s mentálnym postihnutím z Martina a okolia. Vďaka rôznym workshopom sa naučia napríklad variť či rybárčiť. Nezisková organizácia Matias pripraví 20 workshopov, zameraných na potreby rodín s dieťaťom s poruchami autistického spektra. Organizátori chcú prispieť k tomu, aby sa rodičia detí s autizmom necítili bezmocní a aby svojim deťom vedeli odborne pomôcť. Pridanou hodnotou bude spoločné stretnutie rodín v podobnej životnej situácii, zdieľanie skúseností a vzájomná podpora," dodal hovorca Kia Motors Slovakia.
 Vyšné Hágy 20. marca (TASR) – Situácia s ochorením na tuberkulózu (TBC) na Slovensku je v súčasnosti stabilizovaná. V roku 2013 bolo do Národného registra TBC nahlásených 401 prípadov tuberkulózy, čo je incidencia 7,41 na 100.000 obyvateľov. Vlani sa tento počet znížil. „V roku 2014 to bolo 336 prípadov, čo je incidencia 6,20 na 100.000 obyvateľov,“ konkretizoval primár oddelenia pneumológie a ftizeológie Národného ústavu pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie vo Vyšných Hágoch Ivan Solovič.       V roku 2014 sa objavilo 294 nových prípadov a v 42 prípadoch išlo o recidívy ochorenia. Z tohto počtu 277 prípadov tvorili pľúcne formy tuberkulózy a 59 prípadov bola mimo pľúcna TBC. „Pri porovnaní vekových skupín a pohlaví je na Slovensku vyšší počet mužov s týmto ochorením, ktorých je takmer 200, u žien je výskyt vo vyšších vekových skupinách. V detskej populácii do 14 rokov sa tuberkulóza vyskytla v 46 prípadoch, pričom oproti roku 2013 zaznamenávame nárast o osem prípadov,“ doplnil Solovič s tým, že roku 2014 zomrelo sedem pacientov na tuberkulózu.       Z 336 prípadov bolo pre ťažkosti pacientov diagnostikovaných 220 prípadov, avšak 35 percent chorých bolo zistených náhodne, keďže na začiatku nepociťovali ťažkosti. Podľa geografického rozloženia v Slovenskej republike najhoršími oblasťami s najvyšším výskytom tohto ochorenia je stále oblasť východného Slovenska. V Prešovskom kraji je incidencia 13,07 na 100.000 obyvateľov. Podľa etnického zloženia bol výskyt tuberkulózy v roku 2014 u 212 Slovákov a 96 Rómov, ktorí tvoria celkovo až 28,57 percenta z celkového počtu prípadov, dodal Solovič.       „Analýza výsledkov liečby za rok 2013 nám dokumentuje, že liečba, ktorú dostávajú naši pacienti je plne indikovaná a správna, nakoľko máme až 85-percentnú úspešnosť liečby u novozistených mikroskopicky pozitívnych prípadov,“ zdôraznil Solovič s tým, že v tomto meradle je Slovensko na poprednej priečke vo svete. Spolu so Slovinskom a Českom je Slovensko zároveň krajinou z východného bloku zaradenou medzi štáty s nízkym výskytom TBC.       „TBC je stále vážnym ochorením, keďže v roku 2013 bolo diagnostikovaných nových deväť miliónov prípadov, pričom najhoršia situácia je v Afrike a juhovýchodnej Ázii. Najvyšší výskyt je v oblasti strednej Afriky,“ priblížila situáciu vo svete hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre TBC a respiračné choroby Marta Hajková. Podľa nej až 10 miliónom detí na svete umreli rodičia na TBC a táto choroba je hlavným zabijakom ľudí infikovaných HIV. Od roku 1990 je však pokles vo výskyte úmrtí na TBC o 45 percent, a to celosvetovo. Aj napriek tomu žiadna krajina nedokázala úplne eliminovať toto ochorenie.       V krajinách Európskej únie, Islandu a Nórska bolo hlásených v roku 2013 takmer 69.000 prípadov tuberkulózy. Celková miera notifikácie predstavovala 12,7 na 100.000 obyvateľov, čo však odráža veľké rozdiely v rámci regiónu, od 3,4 na 100.000 na Islande až po 83,5 na 100.000 v Rumunsku. Navyše, značné rozdiely sa vyskytujú aj v rámci jednotlivých krajín. „Vyššiu incidenciu hlásia veľké mestá, ako je Londýn, ktorý tvoril 38 percent prípadov z celkového počtu TBC prípadov vo Veľkej Británii. Až 28 percent prípadov v európskom regióne bolo hlásených u osôb cudzieho pôvodu, teda nenarodených v krajine, kde bola tuberkulóza zistená a liečená,“ objasnil Solovič.       TBC je liečiteľné ochorenie, ale, ak sa na chorobu nemyslí a pacienti prídu neskoro s ťažkými postihnutiami pľúc alebo iných orgánov, môžu aj zomrieť. Choroba patrí podobne ako chrípka medzi kvapôčkové nákazy. Je liečiteľná, aj keď narastá počet tzv. multirezistentných foriem, ktoré sú veľmi problematické. „Súčasné povedomie ľudí o tuberkulóze je veľmi nízke, preto o nej treba stále hovoriť medzi odbornou aj laickou verejnosťou, pretože môže zasiahnuť kohokoľvek a kedykoľvek,“ uzavrel Solovič.
  Žilina 20. marca (TASR) – Chorobnosť v skupine akútnych respiračných ochorení (ARO) klesla v 12. kalendárnom týždni v Žilinskom kraji v porovnaní s prechádzajúcim týždňom o 11,6 percenta, čo predstavuje chorobnosť 1941,4 chorých na 100.000 obyvateľov. TASR o tom informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline.       Chorobnosť podľa nej klesla najmä vo vekovej skupine do päť rokov (-15,6 percenta) a v okrese Ružomberok (-26,3 percenta). Najvyššia chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine do päť rokov (4762,5 na 100.000 obyvateľov). „Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2,3 percenta chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal prínosových dutín,” uviedla Košecká.       O chrípke a chrípke podobných ochoreniach zaevidoval RÚVZ v uplynulom týždni 1106 hlásení, čo predstavuje chorobnosť 257,9 chorých na 100.000 obyvateľov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla chorobnosť o 30,18 percenta. Pokles chorobnosti zaznamenali najmä vo vekovej skupine nad 60 rokov (-43,48 percenta). Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola v skupine od 15 do 19 rokov (738,92 na 100.000 obyvateľov), dodala Košecká.       Pre zvýšenú chorobnosť prerušili vyučovanie v dvoch základných školách v Žilinskom kraji.
Žilina 20. marca (TASR) – Veľkonočné tradície priblíži Považské múzeum v Žiline pobožnosťou krížovej cesty, ktorá sa uskutoční v Budatínskom parku na Kvetnú nedeľu 29. marca o 15. hodine. Umelecko-dramatické stvárnenie je v réžii Jozefa Abafiho a Divadelného klubu Makovice, ktorý pôsobí pri Krajskom kultúrnom stredisku Žilina. TASR o tom informovala marketingová pracovníčka Považského múzea Michaela Koláriková.       „Veľkonočné tradície sme sa tento rok rozhodli priblížiť v spolupráci so Žilinskou diecézou duchovným spôsobom. Na Kvetnú nedeľu sme po prvý raz pripravili pobožnosť krížovej cesty v Budatínskom parku. Pobožnosť bude konkretizovaná v jednotlivých 14 zastaveniach stvárnených prírodnými motívmi. Našou snahou bolo vytvoriť nové podujatie. Siahli sme po duchovnej symbolike a drevený kríž sme prepojili s prírodným prostredím parku,“ povedala Koláriková.       Hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík pripomenul, že v rímskokatolíckej cirkvi sa krížová cesta koná počas pôstneho obdobia, keď veriaci rozjímajú o utrpení Ježiša Krista. „Modlitba krížovej cesty patrí medzi typické prejavy ľudovej zbožnosti v pôstnom období. Ak sa spojí s príjemným prostredím parku Budatínskeho hradu, môže to byť zážitok, ktorý nás osloví do hĺbky srdca,“ dodal Pupík.
Žilina 20. marca (TASR) - Rada seniorov mesta Žilina, Žilinský mládežnícky parlament a Zbor Žilincov sa dohodli na vzájomnej spolupráci a spoločných aktivitách pri riešení podnetov a problémov občanov Žiliny. TASR o tom informoval hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.       „Spoločné stretnutie sa uskutočnilo na pôde Mestského úradu v Žiline a vychádzalo zo záverov minuloročného Primátorského dňa. Seniori aj mládež sa na ňom s primátorom Igorom Chomom zhodli, že Žilinčania všetkých vekových kategórii by sa mali viac zaujímať o verejné dianie v našom meste,“ uviedol Čorba.       Doplnil, že Žilinský mládežnícky parlament vedie kampaň zameranú proti pitiu alkoholu a predaju tabakových výrobkov neplnoletým Žilinčanom. „Seniori skonštatovali, že okrem popíjania alkoholu mládežou sú problémom aj aktivity sprejerov, drogy, ničenie detských ihrísk a iných verejných priestranstiev a agresivita mladých ľudí. Podľa Zboru Žilincov je potrebné vytvoriť také podmienky pre život v našom meste, aby tu mladí ľudia ostali žiť aj po skončení štúdií. Pokles obyvateľov treba zastaviť aj prostredníctvom výstavby dostupných nájomných bytov a ďalších stimulov pre mladé rodiny,“ dodal hovorca mesta Žilina.       Rada seniorov mesta Žilina, Žilinský mládežnícky parlament a Zbor Žilincov navrhli podľa neho iniciovať medzigeneračné stretnutie. „Nielen mládeže a seniorov, ale aj ich rodičov, respektíve ľudí v produktívnom veku, čo by mohlo pomôcť pri riešení týchto problémov. Do iniciatívy by mala byť zapojená aj Mestská polícia Žilina a poslanci mestského zastupiteľstva,“ uzatvoril Čorba.
 Žilina 19. marca (TASR) – Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline zistil počas kontroly na internom oddelení žilinskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) nedostatky a riaditeľovi nemocnice Štefanovi Volákovi nariadil predložiť návrh riešení do siedmich dní od oznámenia zistených nedostatkov. TASR o tom informoval predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.       Hygienickú kontrolu podľa neho vykonal RÚVZ na základe listu lekárov interného oddelenia, ktorý pred dvoma týždňami adresovali aj ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi a prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. "RÚVZ potvrdil všetky pochybenia uvádzané v liste lekárov. Nedostatok spŕch na oddelení, nedostatok toaliet, nedostatočnú technickú izoláciu pacientov s infekčným ochorením, nedodržanie minimálneho priestoru pre lôžko pacienta, nefunkčné umývadlá na WC. Rovnako obsadenosť postelí na oddelení, pravidelne presahujúca 100 percent, je z epidemiologického hľadiska neakceptovateľná. Nakoľko obsadenosť postelí, presahujúca 80 percent, predstavuje pre pacientov zvýšené riziko nemocničných nákaz. Na druhej strane, región pri takto preplnenom oddelení nemá zabezpečenú rezervu pre prípad epidémie či iných neočakávaných situácií s väčším množstvom chorých," uviedol predseda LOZ.       "Zároveň sa LOZ pýta, ako je možné, že vo vyspelej krajine Európskej únie nekonajú kompetentné orgány a na zlé hygienické podmienky pacientov na oddelení museli upozorniť až lekári svojimi výpoveďami," podotkol Visolajský.       Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Čižmáriková pripomenula, že súčasné vedenie FNsP Žilina prevzalo nemocnicu v stave, keď bola výrazne zadlžená a produkovala mesačný dlh okolo 500.000 eur, s celkovým dlhom viac ako 12 miliónov eur. "Areál FNsP Žilina je zastaraný, mnohé pavilóny si vyžadujú modernizáciu, týka sa to aj oddelenia vnútorného lekárstva. Vedenie nemocnice má dlhodobo záujem postupne riešiť problémy, výsledkom toho je aj pridelenie dotácie 590.000 eur na základe uznesenia vlády SR. V plnej výške bude použitá na riešenie havarijného stavu interného pavilónu: výmenu okien a vchodových dverí, opravu balkónov (zábradlie, dlažby), centrálne rozvody medicinálnych plynov, výmenu podlahovej krytiny na chodbách, generálne opravy hygienických zariadení (dlažby, výmeny WC, sprchy). Rekonštrukcia by sa mala začať 1. júna 2015. Jej úspešná realizácia je jednoznačným predpokladom na odstránenie všetkých problémov, ktoré súvisia s technickými problémami na oddelení," dodala Čižmáriková.
 Turčianske Teplice 19. marca (TASR) – Tragicky sa v stredu (18. 3.) skončila čelná zrážka Audi A4 a Fiatu Punto na ceste II/519 medzi obcami Moškovec a Abramová v okrese Turčianske Teplice, po ktorej zahynula 75-ročná žena. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Jana Balogová.       Tridsaťjedenročný vodič Audi A4 podľa krajskej policajnej hovorkyne predchádzal vozidlá v priamom úseku cesty pred mierne pravotočivou zákrutou za obcou Moškovec na mieste, kde je to zakázané. „V dôsledku toho sa nestihol bezpečne zaradiť do svojho jazdného pruhu a došlo k čelnej zrážke s oproti jazdiacim vozidlom Fiat Punto. Pri dopravnej nehode utrpeli vo Fiate Punto ťažké zranenia 78-ročný vodič a 75-ročná spolujazdkyňa, ktorá zraneniam po prevoze do nemocnice podľahla. S ťažkými zraneniami hospitalizovali aj 51-ročnú spolujazdkyňu z Fiatu Punto. Vodič Audi A4 a jeho spolujazdkyňa vyviazli bez zranení,“ uviedla Balogová.       Doplnila, že požitie alkoholických nápojov u vodiča audi policajti nezistili. „Hmotnú škodu na vozidlách odhadli na 5000 eur. Vyšetrovateľ 31-ročného vodiča Audi A4 z Martina obvinil z prečinu ublíženia na zdraví a prečinu usmrtenia. Na mieste dopravnej nehody mu policajti zadržali vodičský preukaz. Je stíhaný na slobode a v prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov,“ dodala krajská policajná hovorkyňa.
 Vysoké Tatry 19. marca (TASR) - Spoločnosť Tatry mountain resorts, a.s., (TMR) ukončila prvý kvartál finančného roka 2014/2015 s výnosmi 18 miliónov eur a s rastom 18,1 %. Ide o obdobie od 1. novembra 2014 do 31. januára 2015 a spoločnosť v ňom vykazuje zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou vo výške 5,5 milióna eur, čo predstavuje medziročne nárast o 86,8 %.       "Prvú polovicu zimnej sezóny máme úspešne za sebou. Na rozdiel od minulého roka nám v sledovanom období prialo počasie vhodné pre zimné športy. Zimnú sezónu sme odštartovali už 5. a 6. decembra, pričom zasnežovať sme začali 21. novembra. Počas vrcholových termínov nového roka a cez zlatý týždeň sa nám podarilo vyťažiť naše hotely na maximum, a to aj napriek poklesu rusky hovoriacich klientov. Na základe pretrvávajúcich priaznivých podmienok v horských strediskách predpokladáme dlhú a úspešnú zimnú sezónu," komentoval výsledky predseda predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý.       Úspešnú prvú polovicu zimnej sezóny možno podľa neho pripísať výborným lyžiarskym podmienkam a vybavenosti horských stredísk, ktoré prilákali o 26,6 % viac lyžiarov ako v rovnakom období vlani. Výdavky na klienta v horských strediskách tiež vzrástli medziročne o 2,5 %. "K rastu tržieb prispela aj akvizícia strediska v Poľsku. Počas vrcholových termínov nového roka a zlatého týždňa zaznamenali hotely TMR maximálnu vyťaženosť, čo prispelo k zvýšeniu priemernej obsadenosti o 3,8 percentuálneho bodu, ako aj priemernej dennej ceny za izbu o 2,9 %," doplnil Hlavatý.       Väčšina segmentov a subsegmentov TMR zaznamenala nárasty výnosov, konkrétne horské strediská +24,1 %, reštauračné zariadenia +18 %, športové služby a obchody +30,6 % a hotely +15,5 %. Mínusové hodnoty zaznamenal len aquapark, a to na úrovni 14,5 %.
Príroda nám v uplynulé dni ukazuje svoje krásy. V priebehu utorka a stredy bolo možné vo viacerých krajinách Európy, vrátane Slovenska pozorovať výnimočný úkaz akým je polárna žiara. Už v piatok nás čaká ďalší zaujímavý úkaz v podobe čiastočného zatmenia Slnka. Toto zatmenie bude najvýraznejšie od roku 2011 až do roku 2026. Mesiac zakryje zhruba 60 % slnečného disku. Ďalšie zatmenie nás síce čaká až v júni 2021, kedy však Mesiac zahalí len okolo 5 % Slnka. Výraznejšie zatmenie nastane v októbri v roku 2022, kedy Mesiac zahalí okolo 40 % slnečného disku. Zatmenie bude možné vďaka počasiu pozorovať na celom území Počasie by v piatok malo byť na našom území pod vplyvom oblasti vyššieho tlaku. Prevládať by tak na celom území malo prevažne jasné až polojasné počasie. Len v oblasti krajného východu a severovýchodu môže byť oblačnosti o niečo viacej, ale zatmenie Slnka bude aj tu možné pozorovať.   Počasie síce priať bude, no rozhodne nepozerajte na Slnko voľným okom. Zabezpečte si okuliare s ochrannou fóliou. Nápomocné môžu byť aj zváračské sklá. Ak ani jednu z ochranných pomôcok nemáte, tak aby ste sa vyhli poškodeniu zraku, navštívte radšej planetárium alebo sledujte online prenos na webe.   Zatmenie začne o 9:37 v Bratislave a o 9:44 v Košiciach.  Maximálne zatmenie bude na západe krajiny okolo 10:45 a na východe okolo 10:50. Zatmenie skončí okolo 12:00. Tabuľka zatmenia slnka a jeho percentuálna veľkosť   Mesto Začiatok MAXIMUM Koniec Veľkosť zatmenia Bratislava 9:37 10:46 11:58 61,9 % Trnava 9:38 10:48 11:59 61,8 % Nitra 9:39 10:48 11:59 61,1 % Hurbanovo 9:39 10:48 11:59 60,1 % Trenčín 9:40 10:49 12:00 62,4 % Žilina 9:41 10:50 12:01 62,4 % Námestovo 9:42 10:51 12:03 62 % Banská Bystrica 9:41 10:50 12:01 60,9 % Lučenec 9:41 10:50 12:02 59,5 % Poprad 9:43 10:52 12:03 60,3 % Prešov 9:44 10:53 12:04 59,1 % Svidník 9:45 10:54 12:05 59,5 % Košice 9:44 10:53 12:04 58,5 % Veľké Kapušany 9:45 10:54 12:05 57,2 % Energetickej sústave hrozí blackout   Zatmenie Slnka, ktoré nastane takmer v celej Európe robí veľké starosti prevádzkovateľom energetických sietí. Počasie sa totiž zmenilo a podľa najčerstvejšej predpovede bude v štátoch ako Nemecko, Poľsko, Česká republika a Taliansko panovať taktiež slnečné počasie. Oblačnosť sa začne nad Nemecko nasúvať od severu a zatmenie by malo zasiahnuť až okolo 70 percent krajiny. Tu zároveň bude zatmenie Slnka výraznejšie ako u nás. Mesiac zakryje slnečný kotúč až na 80 %. Zdroj: Imeteo.sk
V noci z utorka na stredu sme mohli na Slovensku pozorovať polárnu žiaru, u nás sa to nestáva často. Polárna žiara je viditeľná predovšetkým v oblasti severného a južného pólu. Erupcie na Slnku v ostatnej dobe však boli natoľko intenzívne, že na Zemi vyvolali silnú geomagnetickú búrku (narušenie magnetického poľa Zeme pod vplyvom prílevu silného prúdu nabitých častíc, ktoré unikajú zo Slnka po slnečných erupciách). Vďaka tomu sme polárnu žiaru mohli pozorovať v pondelok a utorok na severoamerickom kontinente, v Ázii a Európe, vrátane Česka, Maďarska alebo Slovenska. V Snilovskom sedle v Malej Fatre ju vyfotil fotograf Šimon Trnka.
Martin 18. marca (TASR) – Mesto Martin zrekonštruuje mestskú tržnicu vďaka spoločnému projektu s jej prevádzkovateľom, akciovou spoločnosťou Retas. Celková hodnota investície je 72.000 eur, pričom mesto na tento účel vyčlenilo 30.000 eur a spoločnosť Retas 42.000 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová.       Celková úprava tržnice sa uskutoční vo viacerých etapách. „Prvým krokom k zlepšeniu súčasného stavu je práve začatá rekonštrukcia spevnenej plochy trhoviska, ktorá bola v zlom technickom stave. Pre Martinčanov by mal byť už v máji pripravený nový kultúrnejší priestor trhoviska, adekvátny dôležitosti a návštevnosti tohto miesta. Spoločnosť Retas navyše zrekonštruuje trhové stánky, ktorým dá nový náter, nové predajné pulty a nové striešky. Počas sezóny by mali byť v priestore tržnice doplnené stojany na bicykle, lavičky a betónové kvetináče zamedzujúce vjazdu vozidiel,“ uviedla hovorkyňa mesta Martin.       „Som veľmi rád, že sa nám podarilo spustiť rekonštrukciu mestskej tržnice. Verím, že zrekonštruovaná tržnica ožije nielen zákazníkmi, ale predovšetkým, že sa opäť stane atraktívnym miestom pre regionálnych predajcov, pestovateľov či remeselníkov,“ podotkol primátor Martina Andrej Hrnčiar.       Predseda predstavenstva a. s. Retas René Pálffy vysvetlil, že na spevnenej ploche trhoviska bolo množstvo nerovností, obrubníkov, jám a výtlkov, ktoré chodcom znepríjemňovali pohyb a mohli zapríčiniť úrazy. „Navyše sa tam striedali rôzne povrchy ako asfalt, betón či zámková dlažba a počas dažďov sa vytvárali rozsiahle kaluže, čo komplikovalo situáciu chodcom. Priestor trhoviska by mala podstatne vylepšiť nová zámková dlažba, ktorá bude vyspádovaná smerom do novo osadených chodníkových žľabov pre odvod dažďovej vody, čím by mali zmiznúť aj kaluže,“ uzatvoril Pálffy.
Liptovský Hrádok 18. marca (TASR) – Vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách je počas celého dňa mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách je dopoludnia malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň, ktoré sa popoludní zmení na mierne. TASR o tom informoval Milan Lizuch zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.       „Snehová pokrývka je všeobecne dobre spevnená, len ojedinele na strmých svahoch je spevnená mierne. Lavíny sa môžu uvoľniť hlavne pri veľkom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch. Na slnkom osvietených, predovšetkým trávnatých svahoch, sa môžu v popoludňajších hodinách uvoľniť spontánne splazy a malé lavíny z vlhkého alebo premočeného snehu. Veľké spontánne lavíny sa neočakávajú. Na východných a severovýchodných svahoch sa nachádzajú vetrom ubité dosky. Ich dodatočným zaťažením môže tiež dôjsť k uvoľneniu lavín,“ uviedol Lizuch.       Dnes ráno bolo na horách jasno. Ráno fúkal mierny až dosť čerstvý vietor južných a východných smerov rýchlosťou do 30 km/h. Teplota vzduchu sa pohybovala od -8 do 1 stupňa Celzia. Za posledných 24 hodín nový sneh nepripadol. Za poslednú periódu sneženia pripadlo na severnej strane Tatier 30 až 50 cm nového snehu, ktorý bol vplyvom vetra veľmi nerovnomerne rozmiestnený. Na mnohých miestach, hlavne na východných a severovýchodných svahoch, sa vytvorili tvrdé dosky a na hrebeňoch preveje.       V najvyšších polohách Tatier sa na severných svahoch nachádza ešte stále prachový sneh. „V týchto lokalitách je potrebné správne interpretovať výsledky profilov snehovej pokrývky a testov jej stability. Snehová pokrývka vplyvom striedania záporných nočných a kladných denných teplôt vzduchu začína sadať. Zrána je v najvyšších a stredných polohách snehová pokrývka primrznutá a nosná, v stredných a nižších polohách sa z rána vyskytuje kôra. Počas dňa, pri oteplení v stredných polohách, povrch snehovej pokrývky zvlhne, v nižších sa pokrývka úplne premočí,“ upozornil Lizuch.
  Martin 17. marca (TASR) - Zlatou brošňou za zásluhy o rozvoj univerzitného ošetrovateľstva ocenili minulý týždeň na Ošetrovateľskej konferencii Alžbety Hanzlíkovej 2015 v Martine päť osobností z Jesseniovej lekárskej fakulty (JLF) Univerzity Komenského (UK) a troch zahraničných odborníkov. TASR o tom informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave Andrea Földváryová.       "Zlatú brošňu získali prvý porevolučný dekan JLF UK Michal Drobný, vďaka ktorého mimoriadnej iniciatíve a podpore sa v Martine v roku 1990 otvorilo univerzitné vzdelávanie v ošetrovateľstve. Prodekan JLF UK v rokoch 1989 až 1997 Štefan Straka, jeden z najvýznamnejších podporovateľov tohto odboru na fakulte, ktorý pomáhal pri jeho rozvíjaní počas prvých rokov existencie. Prodekan JLF UK v rokoch 1994 až 2000 Dušan Meško, ktorý sa z pozície svojej funkcie zaslúžil o rozvoj ošetrovateľstva na JLF UK a dlhodobo pôsobil ako garant študijného programu Ošetrovateľstvo na JLF UK. Mimoriadny profesor JLF UK Dušan Mištuna, prvý vedúci Ústavu ošetrovateľstva v rokoch 1990 až 1992, v rokoch 2007 až 2011 bol dekanom JLF UK. A Želmíra Fetisovová, ktorá v roku 2000 prevzala vedenie Ústavu ošetrovateľstva po Alžbete Hanzlíkovej a zaslúžila sa o ďalší rozvoj ošetrovateľstva na JLF UK," uviedla Földváryová.       Doplnila, že medzi ocenenými boli aj dekan Fakulty zdravotníckych vied v Pécsi József Betlehem, Katalin Pappová, ktorá významnou mierou prispieva k rozvoju ošetrovateľstva v Maďarsku a Tony Warne z Veľkej Británie, ktorý taktiež udržiava dlhoročné intenzívne odborné kontakty so Slovenskom a výrazne dopomohol k pozdvihnutiu slovenského univerzitného ošetrovateľstva na medzinárodnú úroveň.       Vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave pripomenula, že Alžbeta Hanzlíková bola pôvodne zdravotnou sestrou a učiteľkou na zdravotníckej škole v Martine. "Vedeckú kariéru odštartovala na JLF UK, kde bola iniciátorkou vysokoškolského štúdia v odbore ošetrovateľstvo. V novovytvorenom odbore bola vedúcou Ústavu ošetrovateľstva JLF UK - prvého pracoviska tohto typu na Slovensku. Na konte má viac ako 150 publikácií, a to vo forme vedeckých a odborných článkov, monografií a učebníc,“ doplnila Földváryová.       Ošetrovateľskú konferenciu Alžbety Hanzlíkovej organizovala JLF UK v spolupráci s HOSPICE-EDU, o. z., v Martine, ÖGVP Wien, vysokými školami vzdelávajúcimi v odbore ošetrovateľstvo na Slovensku, v Česku, Maďarsku a Rakúsku a Regionálnou komorou sestier a pôrodných asistentiek v Martine. Konferenciu ukončili slávnostným odhalením bronzovej pamätnej dosky A. Hanzlíkovej v budove bývalého Ústavu M. R. Štefánika v Martine, uzatvorila vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave.
Liptovský Mikuláš 17. marca (TASR) – Členstvo mesta Liptovský Mikuláš v Miestnej akčnej skupine (MAS) Horný Liptov by mohlo v budúcnosti umožniť čerpanie eurofondov aj občianskym združeniam, poľnohospodárom, urbárskym spoločenstvám a ďalším subjektom, ktoré majú sídlo alebo prevádzku na území Liptovského Mikuláša. TASR o tom informovala hovorkyňa Liptovského Mikuláša Viktória Čapčíková.       „Požiadali sme skupinu, aby sa rozšírila o katastrálne územie Liptovský Mikuláš. V prípade, že sa staneme jej členom, očakávame prínos pre súkromný sektor otvorením možností pre čerpanie eurofondov z dvoch operačných programov,“ uviedol primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč.       Maximálna výška podpory na projekt by podľa Čapčíkovej mala byť 100.000 eur. V programovom období 2014 - 2020 bude podpora projektov zameraná najmä na vytváranie a udržanie pracovných miest. „Miestna akčná skupina Horný Liptov združuje 25 obcí a ďalších 28 fyzických a právnických osôb. Jej cieľom je spolupracovať na rozvoji regiónu Horný Liptov, zachovávať jeho výnimočné hodnoty a zlepšovať kvalitu miestnym obyvateľom,“ dodala hovorkyňa Liptovského Mikuláša.
Žilina 17. marca (TASR) – Mesto Žilina podporí v roku 2015 z grantového systému aktivity občanov a občianskych združení v oblasti kultúry, vzdelávania, športu, životného prostredia a zelene a v sociálnej a zdravotnej oblasti. TASR o tom informoval hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.       Upozornil, že informatívne stretnutie pre žiadateľov o grantovú dotáciu sa uskutoční v malej zasadačke Mestského úradu v Žiline v stredu 18. marca o 16. hodine. „Termín na zaslanie vyplnených grantových formulárov je 7. apríl 2015, pričom financie z grantovej dotácie sa dajú použiť na aktivity v tomto kalendárnom roku. Všetky informácie, podmienky pre žiadateľov a dokumenty na stiahnutie nájdu záujemcovia na internetovej stránke mesta Žilina,“ dodal Čorba.       
Žilina 16. marca (TASR) - Policajti odhalili minulý týždeň v Žilinskom kraji 50 vodičov motorových i nemotorových vozidiel pod vplyvom alkoholu. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Jana Balogová.       Desiatim vodičom motorových vozidiel namerali dychovou skúškou nad jedno promile, deviatim vodičom pod jedno promile, jeden vodič snežného skútra sa odmietol podrobiť dychovej skúške a traja vodiči spôsobili pod vplyvom alkoholu dopravné nehody. "Kontrolám neušli ani vodiči nemotorových vozidiel, pričom pod vplyvom alkoholu bolo 27 z nich," uviedla krajská policajná hovorkyňa.       Doplnila, že v noci z piatka (14.3.) na sobotu (15.3.) namerali policajti v Rajci 44-ročnému vodičovi Fordu S-Max pri dychovej skúške 1,08 mg/l alkoholu v dychu (2,25 promile), v sobotu večer namerali 53-ročnému vodičovi Fordu Fiesta pri dychovej skúške v Žiline 1,14 mg/l alkoholu v dychu (2,38 promile).       „V sobotu nadránom 27-ročná vodička Seatu Ibiza na ceste II/520 v Zborove nad Bystricou pri prejazde priamym úsekom cesty nevenovala dostatočnú pozornosť vedeniu vozidla a narazila do pred ňou jazdiaceho prívesu pripojeného za vozidlom Fiat Ducato. Po dopravnej nehode jej policajti pri dychovej skúške namerali 0,74 mg/l alkoholu v krvi (1,54 promile),“ dodala Balogová.
Žilina 16. marca (TASR) – Odborná knižnica Považského múzea v Žiline sa pri príležitosti Týždňa slovenských knižníc od 23. do 27. marca opäť otvorí verejnosti a ponúkne aj bezplatnú registráciu. TASR o tom informovala marketingová pracovníčka Považského múzea Michaela Koláriková.       „Knižnicu otvárame verejnosti a radi privítame študentov stredných a vysokých škôl. Informácie, ktoré v našej knižnici nájdu, im môžu pomôcť pri štúdiu či vypracovaní odborných prác. V týždni od 23. marca bude registrácia nových členov bezplatná a bonusom bude darčekový balíček z edičnej činnosti múzea, ktorý môžu registrovaní návštevníci vyhrať,“ povedala Koláriková.       Považské múzeum podľa jeho knihovníčky Jany Sakalovej tradične umožňuje nazrieť do bohatstva histórie, prírodovedy, archeológie, dopravy, etnografie, drotárstva a ďalších zaujímavých oblastí. „Bohatý fond literatúry môže byť zaujímavým spoločníkom pre odbornú, ale aj laickú verejnosť. Knižnica bude otvorená denne v čase od 8. do 13. hodiny, v stredu v predĺženom čase do 17. hodiny, respektíve v inom dohodnutom termíne,“ doplnila Sakalová.       Vedecká odborná knižnica s bohatým fondom je súčasťou Považského múzea v Žiline od roku 1953. „Vo fonde knižnice sa nachádza viac ako 12.000 knižničných jednotiek, z toho je 488 starých tlačí do roku 1918. Fond tvorí literatúra spoločenskovedná, prírodovedná a vlastivedná s množstvom zborníkov a periodickej literatúry z histórie, archeológie, geológie, botaniky, zoológie, dopravy a národopisu z domácej aj zahraničnej produkcie. Bližšie informácie o knižnici, ako aj jej online katalóg nájdete na internetovej stránke múzea,“ dodala Koláriková.
 Terchová 15. marca (TASR) – Návštevnosť lyžiarskeho strediska Gavurky v Terchovej ovplyvnilo počas jarných prázdnin vo veľkej miere počasie, pričom "zlatým týždňom" boli prázdniny stredného Slovenska. Pre TASR to povedal majiteľ lyžiarskeho strediska a podnikateľ v cestovnom ruchu Jozef Mičo.       "Počasie počas prázdnin východného a západného Slovenska nebolo najideálnejšie a aj to určite zapríčinilo mierny pokles. Ale snehové podmienky boli výborné v našom stredisku aj na svahoch vo Vrátnej. Čiže tí, ktorí prišli a chceli si polyžovať, určite našli dosť možností. V našom stredisku máme dva lyžiarske vleky dlhé 350 metrov. Je to vyslovene rodinný svah, kde sa ľudia začínajú učiť. Respektíve, keď v pokročilom veku urobia na takomto svahu desať jázd, úplne im to stačí," povedal Mičo.       Spokojnosť s návštevnosťou lyžiarskeho strediska podľa neho nie je taká, ako pred zavedením eura. "Vtedy boli hlavnou klientelou na našich vlekoch Poliaci. Vtedy bolo radosť žiť. Tento rok sa tešíme z toho, že sme neprerobili a sme mierne nad nulou. Čo sa týka ubytovacích kapacít, disponujeme zhruba 70 lôžkami v hoteli a chatách. Boli naplnené na 50 – 60 % a obdobné to bolo aj u kolegov, s ktorými som sa rozprával," skonštatoval terchovský podnikateľ.       Za prínos zimnej sezóny označil rastúcu popularitu bežeckého lyžovania a vybudovanie bežeckých tratí. "Bežky majú obrovskú výhodu, že výstroj je relatívne lacný a všetko ostatné je zadarmo. Myslím, že toto je jeden z hlavných dôvodov. Druhý dôvod je ten, že za relatívne krátku dobu je úplne celé telo zničené až-až. Vytvorili sme zhruba 18 kilometrov bežkárskych tratí z Oravcového v Terchovej až do Belej. Je to plynulé, trošku do kopčeka, aj trošku z kopčeka. Čiže, pestré a panorámy, ktoré človek vidí, sú nádherné," dodal Mičo.
Žilina 15. marca (TASR) – Traja študenti zo Súkromného gymnázia v Žiline s jedným učiteľom budú od 23. do 25. apríla reprezentovať v Bruseli mladých Slovákov na podujatí Vaša Európa, váš názor, ktoré organizuje Európsky hospodársky a sociálny výbor (EHSV). TASR o tom informovala Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR.       "So žiakmi Súkromného gymnázia v Žiline sa stretol člen skupiny 'Iné záujmy' (skupina III) v EHSV Juraj Stern, aby im pomohol s prípravou na podujatie. Zároveň zodpovedal ich otázky a predstavil im EHSV, jeho úlohy a činnosti. Navyše im poradil aj pokiaľ ide o témy v súvislosti s akciami občanov, ktoré majú študenti pripraviť a rozvinúť, aby o nich mohli v Bruseli diskutovať," uviedla Ludviková.       Spolupráca s mladými ľuďmi je podľa nej jednou z priorít EHSV. "Svedčí o tom aj podujatie Vaša Európa, váš názor, ktoré výbor organizuje už šiesty rok. Zúčastnia sa na ňom študenti z 28 škôl zo všetkých členských krajín Európskej únie (EÚ). Vybrané školy boli vylosované spomedzi viac než 400 škôl, ktoré sa v tomto roku prihlásili. Počas podujatia bude teda približne stovka študentov, zastupujúcich mladých ľudí z celej EÚ, diskutovať o najdôležitejších otázkach súvisiacich s mladými ľuďmi a európskym občianstvom, aby tak pomohli vypracovať odporúčania, ktoré podnietia aktívnejšie zapojenie európskych občanov," dodala Ludviková.
Žilina 15. marca (TASR) – Bránami detského krízového centra (DKC) Náruč v Žiline prešlo za 15 rokov viac než 600 detí a útočisko v ňom našlo aj 50 mamičiek s deťmi, ktoré boli obeťou domáceho násilia. TASR to pri príležitosti 15. výročia povedal riaditeľ DKC Náruč Róbert Braciník.       "Deti, ktoré sa k nám dostávajú, sú obeťou násilia zo strany najbližších. Sú týrané, zneužívané alebo zanedbávané. Umiestňuje ich k nám buď súd, alebo sú nám zverené do starostlivosti na základe dohody s ich rodičmi na rehabilitačný pobyt. A zostávajú tu zhruba pol roka," povedal Braciník.       V DKC Náruč sa im podľa neho venuje tím odborníkov a pomáha im terapeuticky z hľadiska psychologického aj sociálneho. "Snažíme sa pracovať s ich pôvodnými rodinami. Veľkú časť našej práce zaberá liečenie ako keby zanedbaných zdravotných ťažkostí týchto detí. Veľa zanedbaného majú v škole. V tom nám pomáha množstvo dobrovoľníkov, ktorí prichádzajú vo voľnom čase a pomáhajú deťom pripravovať sa do školy, dobehnúť zameškané. Sú to študenti, ale aj dospelí, ktorí takto venujú čas deťom," podotkol riaditeľ DKC Náruč.       Doplnil, že kapacita krízového centra je 22 miest. "O deti sa stará 17 profesionálov, z toho dvaja pracujú na čiastočný úväzok. Náruč je prevažne financovaná zo zdrojov zo štátu a zo samosprávy. Tie však nepokrývajú v plnom rozsahu naše potreby. Asi 30 percent financií tvoria dary, projekty, granty a 2 percentá," uviedol Braciník.       Pripomenul, že občianske združenie Náruč – pomoc deťom v kríze, ktoré vzniklo v roku 1997, prevádzkuje aj dve poradenské centrá pre obete násilia. "V Čadci vzniklo v roku 2005, v Žiline v roku 2007. A spolu sa zaslúžili o to, že sme poskytli špecializované sociálne poradenstvo vyše 2500 klientom," dodal Braciník.
Žilina 15. marca (TASR) – Štyri orchestrálne koncerty ponúkne 25. ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina, na ktorom sa od 13. do 18. apríla 2015 v Dome umenia Fatra v Žiline predstavia najvýraznejšie talenty z oblasti klasického interpretačného umenia. TASR o tom informovala manažérka festivalu Ivana Macaríková.       "Špičkoví mladí umelci – laureáti renomovaných medzinárodných interpretačných súťaží – inštrumentalisti, vokálni umelci, dirigenti i malé komorné súbory účinkujú na festivale sólovo alebo so sprievodom popredných orchestrov zo Slovenska a z okolitých krajín," uviedla Macaríková.       Na úvodnom koncerte sa pod taktovkou maďarského dirigenta Gergelyho Madarasa predstavia slovenská sopranistka Andrea Vizvári a český huslista Josef Špaček s Janáčkovou filharmóniou Ostrava. "Vynikajúci huslista Josef Špaček (1986) ako 20-ročný nahral debutové CD s kompletom sólových sonát Eugena Ysaya. Vo veku 25 rokov nastúpil na post koncertného majstra Českej filharmónie, hneď po ukončení štúdia u legendárneho Itzhaka Perlmana na prestížnej Juilliard School v New Yorku. Len o rok neskôr sa stal laureátom medzinárodnej Súťaže kráľovnej Alžbety v Bruseli, do finále ktorej sa prebojoval ako prvý český huslista v jej histórii," doplnila manažérka festivalu Allegretto.
Zaujímajú Vás pamätníky drevenej architektúry? Potom ste na správnom mieste. Približne 14 km od Liptovského Mikuláša v dedinke Svätý Kríž stojí Drevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý patrí k najväčším dreveným stavbám v Strednej Európy. Kostol bol pôvodne postavený v Paludzi. Presťahovanie začalo v roku 1974 a slávnostná posviacka zrekonštruovaného kostola bola 22. 8. 1982. Kostol je posledným, nepochybne najvýznamnejším umeleckým prejavom slovenskej drevenej cirkevnej architektúry. Artikulárne kostoly tvoria na Slovensku samostatnú významnú skupinu. Líšia sa od katolíckych i pravoslávnych drevených kostolov. Kostol je osobitnou modifikáciou tej vetvy protestanskej architektúry, ktorá sa začala rozvíjať v pruskom Sliezsku. Pôvodný vzhľad si na Slovensku zachovalo iba päť artikulárnych kostolov, ktoré sú svedkami čias reformácie.
Teplička nad Váhom 14. marca (TASR) – Spoločnosť Kia Motors Slovakia vyhlásila v tomto roku prostredníctvom Nadačného fondu Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis už päť grantových výziev. Celkovo v nich rozdelí 420.000 eur. TASR o tom informoval hovorca spoločnosti Jozef Bačé.       „Zamestnanecké grantové programy realizuje už od roku 2009, pričom postupne rozširuje oblasti podpory. V tomto roku sme už vyhlásili štyri zamestnanecké grantové výzvy, ktoré boli zamerané na vzdelávanie, bezpečnosť, kultúru a šport. Tieto boli prepojené na zamestnancov spoločnosti. Grantová výzva s názvom Región spoločne bola otvorená. Veľmi nás teší, že každým rokom stúpa nielen počet predložených projektov, ale aj ich kvalita,“ povedal Bačé.       V grantovom programe Región bezpečne získa podporu grantmi do 3000 eur 32 projektov zameraných na sprístupňovanie verejných priestranstiev ľuďom s obmedzenou mobilitou, budovanie cyklotrás a náučných chodníkov, aktivity zamerané na bezpečnú dopravu a budovanie detských dopravných ihrísk v Žilinskom kraji. Na projekty vyčlenila automobilka celkovo 80.000 eur, pričom obce, školy a občianske združenia prihlásili 44 projektov.       V grantovom programe Región pre vzdelanie získa podporu grantmi do 5000 eur 21 projektov zameraných na inovovanie vzdelávacích aktivít na stredných a vysokých školách v Žilinskom kraji. Aj na projekty grantového programu Región pre vzdelanie vyčlenila automobilka celkovo 80.000 eur, pričom školy celkovo prihlásili 44 projektov. Hovorca Kia Motors Slovakia pripomenul, že grantový program zameraný na podporu inovatívneho vzdelávania na stredných a vysokých školách odštartoval v tomto roku.       Mimovládne organizácie a športové kluby so sídlom v Žilinskom kraji, ktoré v ňom aj vykonávajú aktivity, môžu do 1. apríla žiadať o podporu v zamestnaneckom grantovom programe Región športuje. „Nadačný fond Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis ho podporí sumou 80.000 eur. Maximálna výška grantu na jeden projekt je 3000 eur,“ uzatvoril Bačé.
Žilina 14. marca (TASR) – Považské múzeum v Žiline sa rozhodlo oživiť tradíciu vynášania Moreny na podujatí, ktoré sa uskutoční v sobotu 21. marca v areáli Budatínskeho hradu v Žiline. TASR o tom informovala marketingová pracovníčka Považského múzea Michaela Koláriková.       „Zvyk vynášať Morenu predstavuje ľudskú túžbu po skončení zimy. Morenu ľudia vynášali a buď upaľovali, topili alebo aj ukameňovali. Ide o jeden zo zachovaných zastaraných zvykov, ktorý sa koná na prelome zimy a jari. Sprievodnými aktivitami v deň vynášania Moreny budú workshop pre deti zameraný na výrobu Moreny, ochutnávka tradičnej pôstnej kuchyne či odborná prednáška etnologičky Považského múzea Kataríny Zacharovej,“ povedala Koláriková.       Doplnila, že organizátori si zvolili deň jarnej rovnodennosti, ktorý tento rok vychádza na sobotu. „Hoci sa Morena vynášala aj na Smrtnú nedeľu, čo je podľa tradícií týždeň pred Kvetnou nedeľou. My sme sa však metaforicky zamerali na odchod zimy. Pretože samotná symbolika vynášania Moreny podľa poverových predstáv, jej vynesenie a upálenie, vyjadruje zánik zimy a magické privolanie jari,“ uviedla kultúrna manažérka Považského múzea.       Podstatou jarnej obchôdzky vynášania Moreny bolo podľa vedúcej Detského folklórneho súboru (DFS) Cipovička Janky Veselej chodenie dievčat s Morenou po dedine za spevu obradových piesní. „Slamená figurína Moreny, alebo Morenára, ktorá je zhotovená z neživých predmetov, zodpovedala predstave o symbolickom boji jari so zimou. Ľudia už od pradávna kolektívnymi, jarnými obchôdzkami pálili Morenu, hádzali ju do vody, a tým zaháňali škodlivé sily, zimu a mor. DFS Cipovička z Centra voľného času (CVČ) Žilina sa venuje tradíciám slovenského ľudu a predvedie zvyky vynášania Moreny z regiónu Dolných Kysúc,“ dodala vedúca DFS Cipovička.
Kunerad 14. marca (TASR) – Päť rokov od požiaru Kuneradského zámku pripomína výstava troch stoviek fotografií v kultúrnom dome v Kunerade pod názvom Kuneradský zámok v mojom srdci aj tak nikdy nezhorí. Jej autormi sú aktivisti Miroslav Bellan a jeho syn Michal.       Ľudia podľa Miroslava Bellana aj päť rokov po požiari veria, že sa podarí navrátiť zámku bývalú slávu a znova sa stane vyhľadávaným miestom turistov. „O Kuneradský zámok sa zaujímam aj preto, že tu mám svoje korene. Moja mama je Kuneradčanka, krstný otec v Kuneradskom zámku pracoval, krstná mama tam bola hlavná sestra. Celá moja mladosť bola spojená s Kuneradským zámkom, ako aj veľa ľudí z obce a z Rajeckej doliny. Boli tam krásne prechádzky, bol tam bufet, kde sme si dali malinovku ako odmenu za prechádzku. Mohli sme sa tam pohrať na lúke, varili sa tam guľáše, boli tam pravidelne oslavy Slovenského národného povstania,“ zaspomínal si Bellan.       Pripomenul, že zámok postavila v Svitačovskej doline za obcou Kunerad šľachtická rodina Ballestremovcov v roku 1916. „Zohral významnú úlohu počas Slovenského národného povstania, kedy bol po prvý raz v septembri 1944 vypálený nemeckými vojskami. Po 2. svetovej vojne štát zámok zrekonštruoval a odvtedy slúžil ako liečebňa. Zamestnával množstvo obyvateľov z Kuneradu a z Rajeckej doliny,“ uviedol autor výstavy.       Doplnil, že po privatizácii zámku v 90. rokoch zostali jeho brány pre pacientov, ale aj širokú verejnosť zatvorené a začal pomaly chátrať. „Nádej oživila opätovná rekonštrukcia zámku, ktorá sa začala v roku 2009. Radosť ľudí však predčasne ukončil obrovský požiar zámku 10. marca 2010, ktorý pokračoval menším požiarom o šesť dní neskôr,“ dodal Bellan.       „Zo života Kuneradského zámku som nazbieral aspoň 1000 fotografií. Hneď po požiari mi ich posielali ľudia na sociálnu sieť. Ďalšie mám od ľudí, ktorí ma oslovili. Tak vznikla asi najväčšia zbierka fotografií Kuneradského zámku. Na výstave sú aj fotografie priamo z požiaru a fotografie, ako Kuneradský zámok upadal. Tie som nafotil so synom,“ uzatvoril Bellan.       Výstava, nad ktorou má záštitu obec Kunerad, bude pre verejnosť sprístupnená do 31. marca 2015.
 Námestovo 14. marca (TASR) – Dvaja 20-roční muži z Oravy prišli dnes o život vo vodách Oravskej priehrady v Námestove. TASR to potvrdil hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Radko Moravčík.       Podľa operačného strediska KR Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline udalosť hasičom ohlásili okolo jednej hodiny v noci. „Zasahovalo pri nej sedem príslušníkov z hasičskej stanice v Námestove a potápači zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline, ktorí hľadali jedného z mužov pod vodou,“ informovalo operačné stredisko KR HaZZ.
Liptovský Hrádok 14. marca (TASR) – Vo vysokohorskom teréne Vysokých a Západných Tatier trvá zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, v ostatných pohoriach trvá miernejší 2. stupeň. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.       "Najvýraznejšie výstrahy platia vo vysokých polohách na celej severnej strane Tatier, situácia je však lokálne veľmi rozdielna. Silným snežením a vetrom vytvorené snehové dosky, vankúše a preveje majú veľmi slabú stabilitu. Často sa nachádzajú pod hrebeňmi a sedlami južných expozícií," zdôraznil Kyzek.       Dnes ráno bolo na horách prevažne zamračené, hmlisto a slabo snežilo. Fúkal slabý až mierny severovýchodný až východný vietor s rýchlosťou do 6 m/s, v nárazoch na hrebeňoch Tatier do 9 m/s (30 km/h). Teplota vzduchu sa pohybovala od -10 do -1 stupňa Celzia. Za posledných 24 hodín pripadlo v oblasti Tatier do 3 cm, na severnej strane Tatier 30 až 50 cm nového snehu.       Na strmých svahoch hrozí už pri malom zaťažení uvoľnenie najmä doskových lavín. Nerovnomerne rozmiestnená snehová pokrývka má na mnohých exponovaných miestach tvrdý až ľadový povrch. Inde sa vyskytujú až takmer meter vysoké snehové dosky a vankúše z naviateho nového snehu.
Banská Bystrica 14. marca – Hoci sa peľová sezóna ešte len začala, tento týždeň možno označiť za nástup tohtoročnej sezóny. Prevádzku už spustili všetky monitorovacie stanice peľovej informačnej služby pri Úrade verejného zdravotníctva v Bratislave a Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach, Trnave, Nitre, Žiline, ako aj v Banskej Bystrici. Informovala o tom hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. "Smelo môžeme konštatovať, že peľová sezóna prvých jarných drevín je na Slovensku už v plnom prúde. Teplé počasie aj napriek nočným mrazom prispelo k maximu kvitnutia liesky, najmä na strednom a severnom Slovensku. V Bratislave, Nitre, Trnave a Košiciach lieska dokvitá a jelša už prešla vrcholom kvitnutia. Na strednom a severnom Slovensku, kde sa peľová sezóna liesky rozbehla naplno, pribudlo aj peľu jelše," uviedla Janka Lafférsová z oddelenia mikrobiológie banskobystrického RÚVZ. Ako dodala, v Trnave výrazne pribudol peľ brestu. Monitorovacie stanice v Bratislave, Trnave a Nitre zachytili stredne vysoké koncentrácie peľu jelše a peľ liesky. Podľa Lafférsovej peľová sezóna liesky na väčšine územia Slovenska už prešla svojím maximom a vyššie denné hladiny jej peľu môžeme očakávať už len na strednom, severnom a časti východného Slovenska, pričom veľký podiel bude mať transportovaný peľ z vyšších horských polôh. ZDROJ: TASR
Nechceme NATO, chceme mier, či nie vojenským základniam kričalo dnes približne 400 nespokojných ľudí pred americkou ambasádou v Bratislave. Na Hviezdoslavovo námestie prišli dať o 17.00 h najavo svoj nesúhlas s umiestnením základne NATO na našom území či jednostranným informovaním o situácii na Ukrajine. Protestujúcich prišiel na námestie podporiť napríklad Ján Čarnogurský. "Keby nebolo rozširovania NATO na východ, nebolo by žiadnej ukrajinskej krízy," uviedol v príhovore pred davom. Naša krajiny by sa podľa jeho slov nemalo nechať vťahovať do konfliktu, ktorý nie je konfliktom Slovenska. So svojimi príhovormi vystúpili napríklad aj Eduard Chmelár či vysokoškolský profesor František Škvrnda. Niektorí ľudia počas približne hodinového protestu držali v rukách slovenské zástavy. Na transparentoch mali napísané napríklad NATO rozdeľuje Slovanov. Organizátori už avizovali, že v protestoch budú pokračovať. Ďalší zvolávajú na 26. 3. opäť pred americkú ambasádu. ZDROJ: TASR
Rajec 13. marca (TASR) – Až trojročný trest odňatia slobody hrozí 22-ročnému Petrovi a 24-ročnému Jozefovi, ktorí po dohode ukradli v stredu (11.3.) z pohostinstva v Rajci v okrese Žilina finančnú hotovosť 5490 eur. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Radko Moravčík. Obvinený Peter pracoval podľa krajského policajného hovorcu v pohostinstve a počas prevádzky sa nechal zamknúť v sklade obvineným Jozefom. "Ten z prevádzky odcudzil finančnú hotovosť a z miesta odišiel. Dvere na sklade otvorila pracovníčka pohostinstva, ktorá prišla do práce. Následne obvinený Peter zavolal políciu a predstieral, že bol v sklade zamknutý neznámou osobou a medzitým došlo k odcudzeniu finančnej hotovosti. Policajti počas vyšetrovania finančnú hotovosť 5490 eur zaistili," uviedol Moravčík. Doplnil, že obvineným mužom hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Zdroj: Tasr
Tragicky sa skončila v stredu (11. 3.) popoludní zrážka Citroënu Jumper a Peugeotu Boxer na ceste I/11 v katastri Krásna nad Kysucou (okres Čadca), pri ktorej zahynul 24-ročný vodič auta značky Citroën z okresu Čadca. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Radko Moravčík. Vodič Citroënu podľa neho na ceste v smere z Čadce do Žiliny z dosiaľ presne nezistených príčin prešiel s vozidlom do protismeru, kde sa zrazil s oproti idúcim Peugeotom Boxer, ktorý viedol 38-ročný vodič. „Pri dopravnej nehode, žiaľ, vyhasol život 24-ročného vodiča Citroënu. Vodič Peugeotu utrpel ťažké zranenia. Alkohol u vodiča vozidla Peugeot dychovou skúškou nezistili. U vodiča Citroënu bude vykonaná pitva. Hmotnú škodu predbežne vyčíslili na 24.000 eur. Ďalšie okolnosti dopravnej nehody sú predmetom vyšetrovania,“ uviedol krajský policajný hovorca. Zdroj: Tasr
Celková plocha pozemkov, na ktorých nový areál vyrastie, predstavuje 10.000 štvorcových metrov. Strojárska firma Hennlich, s. r. o., ktorá je súčasťou strojárskej skupiny HENNLICH pôsobiacej v 17 krajinách, plánuje v Košťanoch nad Turcom neďaleko Martina vybudovať nový areál. V dvoch etapách chce investovať 4,5 milióna eur a vytvoriť 85 nových pracovných miest. Na tlačovej konferencii o tom dnes v Košťanoch nad Turcom informoval konateľ spoločnosti Hennlich Pavel Šumera. Firma Hennlich chce tento rok získať všetky povolenia, aby v roku 2016 začala stavať. „Prvú etapu by sme chceli ukončiť v roku 2016. Bezprostredne potom budeme pokračovať a druhú etapu chceme ukončiť v roku 2018. Celková investícia v prvej etape je dva milióny eur a vznikne zhruba 35 nových pracovných mieste, lebo dnes tu už nejakých ľudí máme. Po druhej etape bude celkový počet nových pracovných miest 85. Celkové náklady, vrátane druhej etapy, sú 4,5 milióna eur,“ uviedol Šumera. Výstavba areálu je podľa neho súčasťou novej stratégie významnejšieho posilňovania pozície priemyselného distribútora pre podniky a výrobné závody na Slovensku. „Naša firma už viac ako 20 rokov pôsobí v Bratislave, kde máme tiež vlastný areál. Rozhodli sme sa však postaviť ďalší v Košťanoch nad Turcom, ktoré sú pre nás strategicky položené. Veríme v ďalší rast slovenského priemyslu, kde sú našimi hlavnými zákazníkmi strojárske firmy, automobilky, podniky v chemickom priemysle či huty,“ doplnil konateľ spoločnosti Hennlich. Celková plocha pozemkov, na ktorých nový areál vyrastie, predstavuje 10.000 štvorcových metrov (m2). „V prvej etape ide o rozlohu zhruba 2500 m2. Jej súčasťami budú administratívna časť, 'inteligentné' sklady, výrobná časť a tiež časť pre výskum a vývoj,“ dodal Šumera. Firma Hennlich, s. r. o., Martin, pôsobí na Slovensku od roku 1991. S viac ako 30 spolupracovníkmi je partnerom pre spoločnosti zo strojárskeho, automobilového, chemického, papierenského či hutníckeho priemyslu. Má skúsenosti s dodávkami komponentov aj celých systémov pre výrobcov ocele, energií, investičných celkov a hydrauliky. Firma je súčasťou európskej skupiny HENNLICH. História skupiny siaha do roku 1922, keď v severočeskom Duchcove založil Hermann A. Hennlich firmu špecializovanú na dodávky pre strojárstvo a bane. Od konca 2. svetovej vojny spoločnosť sídli v rakúskom Schärdingu. Po roku 1989 rozšírila aktivity aj do ďalších krajín strednej a východnej Európy. Spolu s viac ako 500 spolupracovníkmi pôsobí okrem Slovenska v ďalších 16 krajinách strednej a východnej Európy. Zdroj: Tasr
Vo vysokohorskom teréne Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Popoludní sa mierne vystupňuje aj vo Fatrách. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie (SLP) Horskej záchrannej služby (HZS). „Všeobecne dobrá stabilita snehovej pokrývky cez deň mierne klesá najmä na slnkom osvietených svahoch. To môže byť príčinou menších samovoľných lavínových zosuvov,“ upozornil Kyzek. Hrozba uvoľnenia lavín trvá aj na vyššie položených severných svahoch s nepreviazaným prachovým snehom. Dnes ráno bolo na horách polojasno až zamračené. Fúkal mierny severný vietor, na hrebeni Veľkej Fatry silný s rýchlosťou do 50 km/h. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus 6 až do plus jeden stupeň Celzia. Počas uplynulých hodín nepripadol nový sneh. Súvislá snehová pokrývka je na južných svahoch od 900 a na severných od 700 m n. m. Najmä na hrebeňoch je miestami jej kôrovitý povrch tvrdý až ľadový, inde sú naviate aj viac ako metrové snehové vankúše. „Vplyvom oteplenia sa sneh usádza, v nižších polohách sa cez deň mení na mokrý firn,“ dodal Kyzek. Zdroj: Tasr
Za tri mesiace zbraňovej amnestie od decembra do konca februára odovzdali občania na útvaroch Policajného zboru 1019 nelegálne držaných strelných zbraní a 14.126 kusov streliva. Za tri mesiace zbraňovej amnestie od decembra do konca februára odovzdali občania na útvaroch Policajného zboru 1019 nelegálne držaných strelných zbraní a 14.126 kusov streliva. Cieľom v poradí tretej zbraňovej amnestie je znížiť počet nelegálne držaných zbraní a streliva, a tým aj riziko, že sa nimi bude páchať trestná činnosť. Najviac zbraní bolo odovzdaných v Banskobystrickom kraji (170), nasleduje Žilinský kraj (169), Bratislavský kraj (153), Prešovský kraj (146), Košický kraj (110), Nitriansky kraj (93), Trnavský kraj (92) a Trenčiansky kraj (86). Najviac streliva odovzdali občania v Bratislavskom kraji (3015 kusov), nasleduje Košický kraj (2716 kusov), Nitriansky kraj (2366 kusov), Žilinský kraj (1891 kusov), Trenčiansky kraj (1316 kusov), Trnavský kraj (1115 kusov), Prešovský kraj (931 kusov) a Banskobystrický kraj (776 kusov). V predchádzajúcich dvoch úspešných kolách zbraňovej amnestie vyhlásených v rokoch 2005 a 2009 občania odovzdali takmer osemtisíc nelegálne držaných zbraní. Tretia zbraňová amnestia začala platiť 1. decembra 2014 a potrvá do 31. mája 2015. Počas šiestich mesiacov môžu občania beztrestne odovzdať svoje nelegálne držané zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Zánik trestnosti činu nedovoleného ozbrojovania u týchto osôb umožnila novela zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorú parlament schválil 16. októbra 2014 na návrh Ministerstva vnútra SR. Odovzdané zbrane a strelivo budú podrobené balistickému skúmaniu. V zákonom stanovenej lehote budú mať občania možnosť si túto zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu, ktorého správcom je Ministerstvo vnútra SR. Už prvé dve zbraňové amnestie sa ukázali ako účinný nástroj v snahe znížiť počet nelegálne držaných zbraní. Pomohli znížiť kriminalitu páchanú so strelnou zbraňou o polovicu. Konkrétne zo 440 takýchto skutkov v roku 2004 na 214 v roku 2013. Vďaka amnestii môžu byť tiež identifikované zbrane, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti. ZDROJ: TASR
Stres, nesprávny životný štýl, nezdravé stravovanie, nadmerné požívanie alkoholu či skrytá choroba – toto všetko môže byť dôvodom občasnej i stálej nespavosti. Nás zaujímalo, ako sa s týmto problémom vyrovnávajú Tepličania. Až polovica populácie trpí v súčasnosti občasnou nespavosťou a priemerný čas spánku sa za posledných štyridsať rokov skrátil o trištvrte hodinu. Kvalita nášho spánku však závisí aj od toho, aká bola naša predchádzajúca bdelosť. Odborníci radia, aby sme si cez deň na seba nabrali len toľko práce, koľko zvládneme a do postele ju už nenosili. Dobrým receptom na lepšie a rýchlejšie zaspávanie je relaxácia pred spaním a dostatok pohybovej aktivity v priebehu dňa, ale nie tesne pred spánkom. Nespavosť môže byť aj choroba Okrem klasickej nespavosti existuje niekoľko ďalších porúch spánku, napríklad parasomnia (t.j. skupina rôznych nepríjemných stavov, ktoré sprevádzajú spánok ako napríklad námesačnosť a nočné mory), či narkolepsia (porucha, pri ktorej mozog nesprávne reguluje cykly spánku a bdenia a človek nečakane zaspáva i v priebehu dňa) a mnohé iné. Ak vás trápi niektorá zo spomenutých porúch spánku, treba vyhľadať svojho obvodného lekára a neurológa. Lekári vám naordinujú správnu liečbu, možno aj v niektorom zo spánkových laboratórií, ktorých je na Slovensku už niekoľko. Tepličania a nespavosť Na problémy s nespavosťou sme sa opýtali aj Tepličanov. „Nespavosťou trpím už niekoľko rokov. Večer zaspím o ôsmej, zobudím sa o desiatej a do druhej ráno pozerám televízor alebo čítam knihu, kým sa opäť neunavím a nezaspím. Je to už taký rituál. Ale k lekárovi s tým určite nepôjdem, predsa to nie je žiadny vážny problém.“ (Marta, 50 rokov) „Keď sa mi nedá večer zaspať, zapnem si tablet alebo mobil a hrám sa na ňom, kým nezaspím.“ (Róbert, 20 rokov) „So zaspávaním ani s nespavosťou nemám vôbec žiadne problémy. Po celom dni som rád, že som v posteli, zaspím okamžite a zobudím sa až na ranný budík.“ (Martin, 34 rokov) „Môj manžel v noci veľmi chrápal, neskôr sa mu začalo stávať, že počas spánku čoraz častejšie zadržiaval dych. Vždy ma to vyľakalo, keď som počula, že zrazu nedýcha. Tak sme navštívili odborníkov a teraz sa už vďaka ich pomoci lieči.“ (Jana, 37 rokov) (ama), foto: TASR
Technické služby Turčianske Teplice s.r.o. oznamujú občanom mesta, že dňa 11.  marca vykonajú zber veľkoobjemového odpadu v meste a 18. marca v mestských častiach Dolná Štubňa, Diviaky a Turčiansky Michal. Do veľkoobjemového odpadu patrí napr.: nepotrebný nábytok (matrace, skrine, stoličky ... ), drobný stavebný odpad (wc misy, okenné rámy ... ) a iný odpad väčších rozmerov. Zbierať sa budú tiež nepotrebné elektrospotrebiče ako napr. televízory, chladničky, rádiá a iné. Žiadame občanov, aby veľkoobjemový odpad vyložili pred brány alebo na obvyklé miesto likvidácie komunálneho odpadu – k zbernej nádobe do 7:00 hod. v deň zberu.
Tvrdošín pre svoju výhodnú polohu na sútoku dvoch riek mal predpoklady na zriadenie colnej stanice už na začiatku druhého tisícročia n. l. Podľa historika A. Kavuljaka bola zriadená za vlá­dy Ondreja II. (1205 - 1235), ktorý organizoval správu v pohraničí Uhorska. Znalec dejín Tvrdošína Š. Šmálik predpokladal vznik colnej stanice už za kráľa Štefana (1000 - 1038). Najstaršia cesta, spájajúca Balkán s Pobaltím viedla cez Tvrdošín. Zmienky o Tvrdošíne sa nachádzajú v Zoborskej listine z r. 1111, v listine Belu III. z roku 1183. V 13. storočí mal Tvrdošín 100 - 200 obyvateľov (na Orave vtedy žilo okolo 2000 obyvateľov). Podliehal pravdepodobne priamo županovi zvolenského kráľovského panstva. Kráľovská colná stanica stála pri brode rieky Oravy medzi terajším Tvrdošínom a Medvedzím. Významným medzníkom pre Tvrdošín bol rok 1369. Vtedy mu kráľ Ľudovít (1342-1382) udelil výsady kráľovského mesta: voliť si richtára a 12-člennú radu, poriadať jarmoky, voliť farára, mať nemocnicu, nekonať poddanské práce, možnosť obchodo­vať aj v zahraničí, oslobodenie od mýta po celom Uhorsku. Obyvatelia Tvrdošína rúbali pralesy v okolí, vozili soľ z Wieliczky a po Orave sa plavili k Váhu a ďalej. Neskôr obchodovali aj s plátnom a súknom. Koncom 14. storočia tu žilo okolo 400 - 500 obyvateľov. Dochované dokumenty potvrdzujú, že v 16. storočí sa Poľskou, Soľnou, Jantárovou cestou, ako bola nazývaná, prevážali z Poľska soľ, olovo, súkno, chmeľ, nože, čiapky, plátno, kožušiny, šaty, hune a iné. Vyvážala sa meď. Postupné upadanie colnej stanice v 16. storočí spôsobili Turci. Tvrdošín sa po­maly dostal do určitej závislosti od zemepánov Oravy, hlavne Juraja Thurzu a jeho dedičov. Medzi najťažšie obdobia v histórii mesta patrilo 17. storočie. Plienenie Oravy vojakmi Štefana Bočkaja, prechod Litovských vojsk Jána Sobieského, požiare, dane, bieda, protihabsburské povstanie r. 1703 na čele s Františkom Rákoczym, všetky tieto udalosti prinášali Orave i mestu utrpenie, z ktorého sa v ďalších rokoch mesteč­ko len pomaly spamätávalo. Od roku 1659 sa súčasťou mesta stala osada Bystrá (dnešné Oravice), o ktoré muselo mesto niekoľkokrát vo svojej histórii zvádzať neľahký boj. Od roku 1777 bol Tvrdošín sídlom okresu (Oravská stolica mala štyri okresy) s výmerou 386 km². Mesto bolo zapojené aj do diania, ktoré organizovali Štúrovci v r. 1848, 1849. Hurbanovi sa s vojakmi podarilo dôjsť až do Tvrdošína. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, žili tu obuvníci, ko­váči, čižmári, v 18. a 19. storočí sa podstatná časť obyvateľstva Tvrdošína živila roľníctvom, dobytkárstvom, výnosmi z píly, jarmokov, trhov, mlynov, z obcho­du s chmeľom, z pekárstva, pivovarníctva, remesiel, pláteníctva, z práce s drevom, spomína sa mlyn, píla, garbiareň, telegrafná stanica. V roku 1 869 žilo v Tvrdošíne 4 293 obyvateľov, čo bol vrchol, ktorý mesto dosiahlo. Prekonaný bol až v polovici 20. storočia. Mesto v tomto období (na prelome 18. a 19. storočia) bolo dôležitým centrom  v obchode s dobytkom. Trhy na jatočný a ťažný dobytok navštevovali obchodníci z Haliče a južných krajov Slovenska.   Koncom 19. storočia fungovala farbiareň plátna, no najdôležitejším odvetvím hospodárskeho podnikania bola drevárska výroba. Okolo 10 tisíc m³  dreva z Oravíc sa vozilo do Tvrdošína na breh Oravy a splavovalo sa plťami. Vytvorilo sa tak množstvo pracovných príležitostí pre furmanov, drevárov a pltníkov nielen z Tvrdošína, ale aj okolitých obcí, najmä z Nižnej. Osobitný význam mala od nepamäti píla, ktorá bola spojená s tzv. dolným mlynom. Bola tu dubáreň, šindliareň, fabrika „švibalok“ – zápalkáreň, pekáreň, vyhňa, pracovali kamenné bane, tehelňa, stolárska dielňa s vlastným parným strojom a pílou, gombičková dielňa, ktorá vyrábala gombíky z dreva, ktoré boli žiadaným tovarom na svetových trhoch. Jej rozkvet zabrzdila 1. svetová vojna. Po jej skončení sa rozvíjala len píla.  V roku 1872  tu bol zriadený telegrafný úrad a „sporiteľňa už pred rokom 1881“.  Hasičská strážnica píše svoju históriu od roku 1881. Po roku 1868 „nastala školopovinnosť detí", v roku 1872 bol zriadený dievčenský výchovný ústav. Po vytvorení ČSR sa všetky školy vrátane židovskej zlúčili do štvortriednej, neskôr do päťtriednej ľudovej školy a súčasne bola zriadená štátna meštianska škola. Význam mesta sa zvýšil po výstavbe železničnej trate hore Oravou. Po vzniku prvej ČSR sa rozvíjala píla a bola tu nainštalovaná jedna z prvých najmodernejších mestských elektrární na Orave, elektrina v Tvrdošíne bola zave­dená od roku 1918. V povojnových rokoch bola hlavná pozornosť venovaná obnove a rekonštrukcii mostov, ciest, železničnej trate a domov. Tvrdošín mal okolo 1650 obyvateľov, Medvedzie 280 a Krásna Hôrka okolo 500 obyvateľov. V roku 1967 sa Medvedzie stalo mestskou časťou Tvrdošína a v roku 1974 aj Krásna Hôrka. Počet obyvateľov do r. 1976 narástol na 6 435. Ďalšie obdobie bolo poznačené veľkým úsilím vedenia mesta o rozvoj vo všetkých oblastiach života: školstvo, zdravotníctvo, kultúra, osve­ta, šport, individuálna výstavba i výstavba sídliska Medvedzie i nových ulíc, sociál­na starostlivosť, rozvoj priemyslu, poľnohospodárstvo, životné prostredie a ďalšie. Tvrdošín pre svoju výhodnú polohu na sútoku dvoch riek mal predpoklady na zriadenie colnej stanice už na začiatku druhého tisícročia n. l. Podľa historika A. Kavuljaka bola zriadená za vlá­dy Ondreja II. (1205 - 1235), ktorý organizoval správu v pohraničí Uhorska. Znalec dejín Tvrdošína Š. Šmálik predpokladal vznik colnej stanice už za kráľa Štefana (1000 - 1038). Najstaršia cesta, spájajúca Balkán s Pobaltím viedla cez Tvrdošín. Zmienky o Tvrdošíne sa nachádzajú v Zoborskej listine z r. 1111, v listine Belu III. z roku 1183. V 13. storočí mal Tvrdošín 100 - 200 obyvateľov (na Orave vtedy žilo okolo 2000 obyvateľov). Podliehal pravdepodobne priamo županovi zvolenského kráľovského panstva. Kráľovská colná stanica stála pri brode rieky Oravy medzi terajším Tvrdošínom a Medvedzím. Významným medzníkom pre Tvrdošín bol rok 1369. Vtedy mu kráľ Ľudovít (1342-1382) udelil výsady kráľovského mesta: voliť si richtára a 12-člennú radu, poriadať jarmoky, voliť farára, mať nemocnicu, nekonať poddanské práce, možnosť obchodo­vať aj v zahraničí, oslobodenie od mýta po celom Uhorsku. Obyvatelia Tvrdošína rúbali pralesy v okolí, vozili soľ z Wieliczky a po Orave sa plavili k Váhu a ďalej. Neskôr obchodovali aj s plátnom a súknom. Koncom 14. storočia tu žilo okolo 400 - 500 obyvateľov. Dochované dokumenty potvrdzujú, že v 16. storočí sa Poľskou, Soľnou, Jantárovou cestou, ako bola nazývaná, prevážali z Poľska soľ, olovo, súkno, chmeľ, nože, čiapky, plátno, kožušiny, šaty, hune a iné. Vyvážala sa meď. Postupné upadanie colnej stanice v 16. storočí spôsobili Turci. Tvrdošín sa po­maly dostal do určitej závislosti od zemepánov Oravy, hlavne Juraja Thurzu a jeho dedičov. Medzi najťažšie obdobia v histórii mesta patrilo 17. storočie. Plienenie Oravy vojakmi Štefana Bočkaja, prechod Litovských vojsk Jána Sobieského, požiare, dane, bieda, protihabsburské povstanie r. 1703 na čele s Františkom Rákoczym, všetky tieto udalosti prinášali Orave i mestu utrpenie, z ktorého sa v ďalších rokoch mesteč­ko len pomaly spamätávalo. Od roku 1659 sa súčasťou mesta stala osada Bystrá (dnešné Oravice), o ktoré muselo mesto niekoľkokrát vo svojej histórii zvádzať neľahký boj. Od roku 1777 bol Tvrdošín sídlom okresu (Oravská stolica mala štyri okresy) s výmerou 386 km². Mesto bolo zapojené aj do diania, ktoré organizovali Štúrovci v r. 1848, 1849. Hurbanovi sa s vojakmi podarilo dôjsť až do Tvrdošína. Obyvatelia sa zaoberali poľnohospodárstvom, žili tu obuvníci, ko­váči, čižmári, v 18. a 19. storočí sa podstatná časť obyvateľstva Tvrdošína živila roľníctvom, dobytkárstvom, výnosmi z píly, jarmokov, trhov, mlynov, z obcho­du s chmeľom, z pekárstva, pivovarníctva, remesiel, pláteníctva, z práce s drevom, spomína sa mlyn, píla, garbiareň, telegrafná stanica. V roku 1 869 žilo v Tvrdošíne 4 293 obyvateľov, čo bol vrchol, ktorý mesto dosiahlo. Prekonaný bol až v polovici 20. storočia. Mesto v tomto období (na prelome 18. a 19. storočia) bolo dôležitým centrom  v obchode s dobytkom. Trhy na jatočný a ťažný dobytok navštevovali obchodníci z Haliče a južných krajov Slovenska.   Koncom 19. storočia fungovala farbiareň plátna, no najdôležitejším odvetvím hospodárskeho podnikania bola drevárska výroba. Okolo 10 tisíc m³  dreva z Oravíc sa vozilo do Tvrdošína na breh Oravy a splavovalo sa plťami. Vytvorilo sa tak množstvo pracovných príležitostí pre furmanov, drevárov a pltníkov nielen z Tvrdošína, ale aj okolitých obcí, najmä z Nižnej. Osobitný význam mala od nepamäti píla, ktorá bola spojená s tzv. dolným mlynom. Bola tu dubáreň, šindliareň, fabrika „švibalok“ – zápalkáreň, pekáreň, vyhňa, pracovali kamenné bane, tehelňa, stolárska dielňa s vlastným parným strojom a pílou, gombičková dielňa, ktorá vyrábala gombíky z dreva, ktoré boli žiadaným tovarom na svetových trhoch. Jej rozkvet zabrzdila 1. svetová vojna. Po jej skončení sa rozvíjala len píla.  V roku 1872  tu bol zriadený telegrafný úrad a „sporiteľňa už pred rokom 1881“.  Hasičská strážnica píše svoju históriu od roku 1881. Po roku 1868 „nastala školopovinnosť detí", v roku 1872 bol zriadený dievčenský výchovný ústav. Po vytvorení ČSR sa všetky školy vrátane židovskej zlúčili do štvortriednej, neskôr do päťtriednej ľudovej školy a súčasne bola zriadená štátna meštianska škola. Význam mesta sa zvýšil po výstavbe železničnej trate hore Oravou. Po vzniku prvej ČSR sa rozvíjala píla a bola tu nainštalovaná jedna z prvých najmodernejších mestských elektrární na Orave, elektrina v Tvrdošíne bola zave­dená od roku 1918. V povojnových rokoch bola hlavná pozornosť venovaná obnove a rekonštrukcii mostov, ciest, železničnej trate a domov. Tvrdošín mal okolo 1650 obyvateľov, Medvedzie 280 a Krásna Hôrka okolo 500 obyvateľov. V roku 1967 sa Medvedzie stalo mestskou časťou Tvrdošína a v roku 1974 aj Krásna Hôrka. Počet obyvateľov do r. 1976 narástol na 6 435. Ďalšie obdobie bolo poznačené veľkým úsilím vedenia mesta o rozvoj vo všetkých oblastiach života: školstvo, zdravotníctvo, kultúra, osve­ta, šport, individuálna výstavba i výstavba sídliska Medvedzie i nových ulíc, sociál­na starostlivosť, rozvoj priemyslu, poľnohospodárstvo, životné prostredie a ďalšie.
BO Nižná v spolupráci s Mestom Tvrdošín vás pozývajú na bedmintonový turnaj, ktorý sa uskutoční v sobotu 14.3.2015 od 9.00 hod. v športovej hale v Tvrdošíne. Viac informácií na foto nižšie.
Mesto Tvrdošín na svojej oficiálnej internetovej stránke informuje občanov o podrobnostiach plnenia si daňovej povinnosti voči mestu. Občania Tvrdošína môžu aj tento rok zaplatiť daň z nehnuteľností, daň za psa ako aj miestny poplatok za komunálny odpad na rok 2015 v miestnosti Mestského úradu Tvrdošín na prízemí, oproti kancelárii prvého kontaktu. Pracovníci mestského úradu sú k dispozícii v pondelok, utorok, štvrtok a piatok v čase od 8.00 hod. do 12.00 hod. a od 12.30 hod. do 15.00 hod. a v stredu v čase od 8.00 – 12.00 hod. a od 12.30 – 16.00 hod. Termíny sú rozdelené podľa mestských častí. Obyvatelia Tvrdošína a Krásnej Hôrky môžu dane zaplatiť od 16. do 20. marca, pre sídlisko Medvedzie a mestskú časť Medvedzie platia zase termíny od 23. do 27. marca. Platiť môžete aj kartou alebo prevodom Miestne dane je okrem hotovostnej platby možné platiť aj platobnými kartami prostredníctvom platobného terminálu, bankovým prevodom alebo cez internet. Každý občan Tvrdošína, ktorý si splní svoju daňovú a poplatkovú povinnosť v stanovenom termíne, predíde vyrúbeniu úroku z omeškania v zmysle zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní. tvrdosin.sk, (gav), foto: TASR/František Iván
Mesto Tvrdošín v roku 2015 oslavuje dvojnásobné jubileum. Je to presne 750 rokov od prvej potvrdenej písomnej zmienky a 50 rokov uplynulo od plenárneho zasadnutia Stredoslovenského krajského národného výboru v Banskej Bystrici. Plenárne zasadnutie 21. decembra 1965 uznesením č. 20 podľa Úst. § 13 ods. 4 zák. č. 65/1960 Zb. určilo pre obec Tvrdošín charakter mestského národného výboru s účinnosťou od 1. januára 1966. Celý rok 2015 sa bude niesť v znamení týchto dvoch významných jubileí. Pri tejto príležitosti vedenie mesta pripravuje kultúrne akcie a slávnosti na pripomenutie významných udalostí, ktoré sa počas tohto obdobia udiali. Tie vyvrcholia oslavami Dni mesta na začiatku septembra. Mesto prešlo mnohými zmenami „Minulosť buduje budúcnosť a takéto významné jubileum nám pripomína, aby sme boli hrdí na to, že sme mesto. Aby sme nezabudli na ľudí, ktorí sa o to pričinili, že ich to stálo nemalé úsilie. Za tých 750 a 50 rokov mesto prešlo mnohými zmenami, nielen vizuálnymi, no predovšetkým sa spojili tri samostatné obce Krásna Hôrka, Medvedzie, Tvrdošín a vytvorili jedno prosperujúce a fungujúce mesto, ktorého súčasťou sú aj Oravice. Želám si, aby o ďalších 50 či 750 rokov mohli ďalšie generácie s hrdosťou oslavovať a označiť všetky súčasné rozhodnutia za správne,“ povedal primátor Ivan Šaško. Počas 750-ročnej histórie Tvrdošín získal výsady kráľovského mesta. Čelil takisto vojskám protihabsburského povstania, zvádzal boj o osadu Bystrá (dnešné Oravice), stal sa sídlom okresu, zapojil sa do diania organizovaného Štúrovcami, na prelome 18. a 19. storočia bol dôležitým centrom v obchode s dobytkom, najvyvinutejším odvetvím hospodárskeho podnikania bola drevárska výroba. Tri obce, jedno mesto V povojnových rokoch sa kládol dôraz na obnovu celého mesta, spojili sa tri samostatné obce, aby vytvorili jedno mesto, tie navzájom prepojili novovybudované sídlisko. Ďalšie obdobie bolo poznačené veľkým úsilím vedenia mesta o rozvoj vo všetkých oblastiach života: školstvo, zdravotníctvo, kultúra, osveta, šport, sociálna starostlivosť, rozvoj priemyslu, poľnohospodárstvo, životné prostredie a ďalšie. Miroslava Pakosová, foto: archív mesta
OBSAH: Pokračovanie filmovej série Divergencia s názvom REZISTENCIA je po úspechu prvého dielu očividne veľkolepejšia a výpravnejšia, nechýba jej veľká dávka akcie a trikov. Hlavná hrdinka Tris v podaní Shailene Woodley pokračuje v boji s neľútostným systémom a tiež so svojimi vlastnými démonmi. Idylická spoločnosť žijúca v symbióze rôznych frakcií je teraz na pokraji vojny, osudy všetkých naberajú rýchly spád a každá voľba má svoje následky. Tris nie je výnimkou. Z Tris a Štyriho sa behom okamihu stali vydedenci podobní štvanej zveri. Nikde nie je pokoj a bezpečie, vodkyňa sekcie Informovaných ich s pomocou ozbrojenej sekcie Neohrozených neúnavne prenasleduje, je odhodlaná dostať ich za každú cenu. Zároveň necháva pochytať ďalších divergentných ľudí, ktorí do stanoveného spoločenského systému nezapadajú. Vystavuje ich krutým testom, aby odhalila vhodnú osobu, ktorá jej môže pomôcť rozlúštiť dávne tajomstvo. Tris a Štyri zisťujú, že majú viac spojencov, než sa zdalo, rozhodnú sa prestať utekať a skúsia prekvapujúci protiútok. Je to práve Tris, kto sa stane kľúčom k tajomstvu, na ktorom stoja základy sveta, v ktorom žijú. Tajomstvo minulosti aj budúcnosti. Hlavná predstaviteľka Shailene Woodley prežila skvelý rok a smeruje k hviezdnej budúcnosti. Stala sa najväčšou hviezdou a najvyhľadávanejšou osobou na serveri Imdb.com, kde zosadila z piedestálu vládkyňu Jennifer Lawrence. Za Divergenciu získala cenu MTV či Teen Choice Award, spoločne s Theom Jamesem potom tiež People´s Choice Award.  Uznanie a ocenenie jej vyniesol aj romantický film Na vine sú hviezdy. CinemaCon ju vyhlásil za Ženskú hviezdu zajtrajška. Hviezdny status získal vďaka výkonu vo filme Whiplash aj Miles Teller a Rezistencia sa môže pochváliť aj výraznou posilou z radov uznávaných hviezd. Chladnú a neľútostnú Kate Winslet doplnila v pokračovaní Naomi Watts. Na barikádach narastaujúceho konfliktu budú stáť proti sebe. Naomi Watts sa predstaví v role Evelyn – vodkyne outsiderov, ktorí nepatria do žiadnej z frakcií a žijú ako zbedačení „podľudia“ v rozbúranej časti Chicaga.   Po úvodnej časti Divergencia sa v jasne vytýčenom a zaujímavo nastolenom svete rozohráva veľkolepé akčné divadlo. Znalcov predlohy prekvapia nové postavy, ktoré sa v knižnej predlohe nevyskytujú. Fanúšičky série Divergencia by nemali nechať chladnými správy o milostnom trojuholníku okolo Tris. ZDROJ: CINEMAX  
Žilinskí policajti žiadajú verejnosť o pomoc pri pátraní po vodičovi neznámeho auta a svedkoch dopravnej nehody, ktorá sa stala v nedeľu 22. februára o 20.45 h na ceste I/11 medzi obcami Oškerda a Brodno. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Jana Balogová. "Doposiaľ neznámy vodič viedol nezistené motorové vozidlo v pravom jazdnom pruhu smerom od Žiliny do Čadce. Vodič prešiel s vozidlom na pravú krajnicu, kde pravdepodobne pravou prednou časťou vozidla narazil do chodca, ktorý v sprievode ďalšieho muža kráčal po krajnici proti smeru vozidla. Po náraze vodič bez zastavenia pokračoval v jazde smerom do Čadce. Chodec utrpel pri nehode zranenia, ktoré si vyžiadali lekárske ošetrenie," uviedla krajská policajná hovorkyňa. Doplnila, že podľa zistených informácií by mohlo ísť o vozidlo Volkswagen Passat tmavej farby, staršieho typu, ktoré by po dopravnej nehode mohlo mať poškodenú pravú prednú časť. "Akékoľvek informácie k motorovému vozidlu, vodičovi, prípadne priebehu dopravnej nehody je potrebné oznámiť na bezplatnom telefónnom čísle 158 alebo osobne na Okresnom dopravnom inšpektoráte v Žiline," dodala Balogová. Zdroj: Tasr
Spoločnosť OFZ, a. s., víta verejný prísľub podpredsedníčky Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Eriky Jurinovej, že podporí iba taký projekt sanácie haldy troskoviska v Istebnom. Spoločnosť OFZ, a. s., víta verejný prísľub podpredsedníčky Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Eriky Jurinovej, že podporí iba taký projekt sanácie haldy troskoviska v Istebnom, ktorý bude používať najmodernejšie technológie a nebude mať žiadny škodlivý vplyv na životné prostredie. Podľa člena predstavenstva OFZ, a. s., manažéra riadenia kvality, bezpečnosti a životného prostredia Antona Sklárčika sa spoločnosť OFZ k takémuto záväzku stopercentne hlási. "Sme radi, že pani Jurinová v stanovisku potvrdila, že bude podporovať iba taký projekt sanácie haldy trosky v Istebnom, ktorý bude pracovať s najnovšími technológiami a nebude mať negatívny vplyv na životné prostredie. Presne takýto je aj náš zámer," vyhlásil Sklárčik. Spoločnosť OFZ zároveň informovala, že o projekte a jeho technických detailoch je pripravená diskutovať aj s nezávislými odborníkmi z tejto oblasti a ponúka takúto diskusnú platformu každému. "Pokojne aj pod záštitou podpredsedníčky parlamentu môžeme na Orave takúto diskusiu pripraviť. Nikdy sme nemali problém o tejto otázke diskutovať na odbornej úrovni, pretože k tomuto projektovému zámeru pristupujeme maximálne otvorene," povedal Sklárčik s tým, že spoločnosť OFZ je znepokojená šírením nepravdivých a často takmer poplašných správ o tomto projekte. Zdôraznil, že nie je žiadny dôvod, aby boli obyvatelia Oravy zavádzaní informáciami o hroziacich škodách na životnom prostredí, či dokonca ohrození zdravia obyvateľov. "Nielenže nebude ohrozené životné prostredie, ale naopak, na konci nášho zámeru je komplexná biologická rekultivácia troskoviska, ktoré sa po dlhých desiatkach rokov zmení na 20-hektárovú zelenú zónu. Zlepší sa tým nielen vzhľad a kvalita prostredia, ale budeme mať aj viac šancí prilákať do areálu v Istebnom nových investorov, ktorí dnes odmietajú prísť práve pre existenciu haldy," uzatvoril Sklárčik. Zdroj: Tasr
Pre päť desiatok klientov bude slúžiť nový Dom seniorov v Čadci, ktorý mesto vybudovalo v budove bývalej základnej školy na ulici Andreja Hlinku. Podľa primátora Čadce Milana Guru sa ho podarilo postaviť vďaka financiám z európskych grantov. „Rekonštrukcia stála približne 1,5 milióna eur, pričom mesto hradilo z vlastných peňazí päť percent. V budove je veľkokapacitná jedáleň, ktorá by sa mala postarať aj o dôchodcov v rámci mesta alebo občanov s nepriaznivým zdravotným stavom. Donáškou stravy môže vypomôcť i blízkej nocľahárni a útulku pre bezdomovcov,“ povedal čadčiansky primátor. Mesto počíta v novootvorenom dome i s denným stacionárom pre seniorov. „Človek si tam nájde priestor, kde príde na päť–šesť hodín a potom sa vráti do rodiny. Dom seniorov už má riaditeľku a naberáme ľudí, ktorí ho budú viesť. Samozrejme, robíme všetko pre to, aby sa v blízkej budúcnosti naplnil a mohol poskytovať služby občanom mesta Čadca,“ uzatvoril Gura.
Liptovský Mikuláš 20. februára (TASR) – Výrobca plastových dielov pre automobilový priemysel, liptovskomikulášsky závod spoločnosti Eurostyle Systems Slovakia, s r.o., sa v blízkej budúcnosti personálne, priestorovo a technicky viac ako zdvojnásobí vďaka dlhodobo zabezpečenému výrobnému programu a odbytu. "Hoci máme viac zákazníkov, veľmi úzko sme previazaní s trnavským závodom PSA Peugeot Citroën Slovakia. Na základe nekompromisného hodnotenia sme sa zaradili medzi jeho elitných dodávateľov. To nám dáva dlhodobú garanciu objemných zákaziek," uviedol pre TASR výkonný riaditeľ Vladimír Lopušniak. Zároveň spresnil, že už výsledky roku 2014 prekročili aj tie najsmelšie plány. "Dosiahli sme obrat na úrovni 7 miliónov eur a v najbližšom trojročnom období pôjde naďalej prudko hore. V roku 2017 očakávame obrat až okolo 17 miliónov eur," skonštatoval s tým, že aktuálne majú stočlenný tím zamestnancov. "V terajšom areáli nemáme možnosť rozširovať kapacity, preto nevyhnutne uvažujeme o presťahovaní. Viacerí kľúčoví zamestnanci pôsobia u nás od samého začiatku už celé desaťročie. Neradi by sme prišli o vzácny ľudský kapitál, tak intenzívne hľadáme vhodný priestor v čo najbližšom okolí," dodal Lopušniak. Zdroj: Tasr
Rabča 20. februára (TASR) – Šesť ľudí sa dnes dopoludnia vážne priotrávilo pravdepodobne splodinami horenia z vykurovacieho telesa rodinného domu v hornooravskej obci Rabča. TASR o tom informoval riaditeľ Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Námestove Miroslav Trabalka. „Naša jednotka sa dostavila na miesto po upovedomení od zasahujúcich zdravotníkov. Pomohli im zachraňovať intoxikované osoby, ktoré sa nachádzali na poschodí rodinného domu,“ skonštatoval s tým, že hasiči vykonali kontrolné merania, ale vo vyvetraných priestoroch sa už nenachádzali žiadne nebezpečné splodiny. Hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby Zuzana Turočeková spresnila, že žilinská posádka napojila 13-ročného chlapca v bezvedomí na umelú pľúcnu ventiláciu a vo vážnom stave ho previezla do martinskej nemocnice. Ďalších piatich pacientov v bezvedomí hospitalizovali podľa hovorcu Záchrannej zdravotnej služby Borisa Chmela v nemocniciach v Trstenej a v Dolnom Kubíne.
Mesto by malo nedokončenú budovu už čoskoro nadobudnúť za symbolické jedno euro od Žilinského samosprávneho kraja. Vedenie námestovskej radnice zvažuje definitívnu podobu využitia hrubej stavby nezrealizovaného projektu nemocnice na vybudovanie parkovacieho domu. „Samozrejme, nie je nám ľahostajný ďalší osud tohto veľkého objektu. Chceme mu dať zmysluplné využitie,“ uviedol pre TASR primátor Ján Kadera s tým, že každá chátrajúca stavba predstavuje nebezpečenstvo pre svoje okolie a nezastrešenie skeletu zvyšuje pravdepodobnosť korózie oceľových výstuží. Zároveň pripomenul, že poslanci zastupiteľstva vyššieho územného celku už schválili predaj spomínanej nehnuteľnosti mestu. „Chýba iba jediné, podpísať príslušnú zmluvu, no treba ešte vyriešiť zopár nezrovnalostí v súvislosti s pozemkami, bez ktorých by celá naša snaha nemala význam,“ spresnil Kadera. „Musíme tento objekt nejakým spôsobom dostavať, lebo si vôbec neviem predstaviť, že by sme ho museli asanovať. Najreálnejšie sa nám javí premeniť ho na parkovacie miesta. V tesnom susedstve Oravskej polikliniky sa určite veľmi zídu. Navyše, v tejto lokalite sa uvažuje o výstavbe bytov,“ dodal primátor Námestova. Zdroj: Tasr
Liptovský Hrádok 24. februára (TASR) – Vo všetkých slovenských pohoriach sa aj dnes popoludní mierne vystupňuje malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval špecialista Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby Filip Kyzek. Striedanie mínusových nočných a plusových denných teplôt stabilizovalo snehovú pokrývku, ale možnosť uvoľnenia lavín stále hrozí najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení povrchu extrémne strmého terénu. Po dennom oteplení sa môžu samovoľne uvoľňovať menšie lavíny a úplazy z mokrého snehu. Dnes ráno bolo na horách prevažne zamračené, postupne od juhozápadu so slabým snežením, v nižších polohách s mrholením. Teplota vzduchu sa pohybovala od - 6 do +1 stupňa Celzia. Fúkal mierny vietor, v Západných Tatrách v nárazoch rýchlosťou do 60 km/h. V uplynulých hodinách pripadlo miestami do 2 cm snehu. V Západných a Vysokých Tatrách sa v predovšetkým juhovýchodne orientovaných žľaboch nachádzajú nebezpečné snehové vankúše aj s viac ako polmetrovou výškou. Na tienistých severných svahoch sa môžu pod povrchovou kôrou vyskytovať nestabilné formy snehu. Zdroj: Tasr
Dostupnejšie hypotéky oživili v uplynulých mesiacoch významne aj realitný trh v oravskom regióne. Tamojší obyvatelia prejavujú už tradične veľký záujem o kúpu pozemkov, na ktorých si chcú stavať rodinné domy, ale oproti nedávnej minulosti vzrástol podstatne aj dopyt po bytoch. "Výrazný obrat k lepšiemu pociťujeme už niekedy od novembra. Hlavným impulzom bola ponuka výhodnejších hypoték. Pozitívnym zistením je, že obvyklý boom okolo Vianoc tentoraz vydržal aj v januári a pokračuje i vo februári," uviedol pre TASR konateľ realitnej kancelárie Orava Real profit Pavol Kohár. Jasným signálom je podľa neho to, že sa začali dobre predávať už aj nové byty v Dolnom Kubíne, o ktoré predtým nebol dostatočný záujem. "Za krátky čas sú vypredané už skoro všetky. Opakujem, treba za tým vidieť dlhodobo najlacnejšie hypotéky. K úverom na bývanie sa tak môže dostať oveľa viac ľudí," vysvetlil. "Oravským špecifikom zostáva obrovský dopyt po voľných stavebných pozemkoch. Oravčania majú v génoch zámer postaviť si vlastný rodinný dom. Najväčší dopyt je v okrese Námestovo," dodal Kohár s tým, že ceny pozemkov na Orave sú nad celoslovenským priemerom vzhľadom na ekonomickú silu regiónu. Zdroj: Tasr
Od začiatku februára sa v celej tatranskej oblasti intenzívnejšie rozhýbal aj trh so stavebnými pozemkami a rekreačnými nehnuteľnosťami. V liptovskom regióne sa počas decembra 2014 a januára 2015 podarilo realitným maklérom predať takmer všetky ponúkané byty. Od začiatku februára sa v celej tatranskej oblasti intenzívnejšie rozhýbal aj trh so stavebnými pozemkami a rekreačnými nehnuteľnosťami. „Byty sa teraz predávajú tak ako už dávno nie. Minimálne päť rokov dozadu sa takto dobre nehýbal trh s bytmi. Určite to úzko súvisí s dostupnými úvermi s nízkymi úverovými sadzbami,“ vysvetlil pre TASR Dušan Štric, obchodný riaditeľ realitnej kancelárie RK Spirit, špecializujúcej sa na oblasť Tatier a Liptova. Veľký dopyt po bytoch podľa neho výrazne prekračuje slabú ponuku. „Dobrých bytov je nedostatok. Nastáva vhodný čas na púšťanie sa do nových projektov, ale developéri potrebujú, aby tieto povzbudzujúce signály trvali dlhšie. Nepustia sa do veľkých investícií iba na základe nejakého záblesku,“ konštatoval Štric. „Viaceré projekty sú už dávnejšie pripravené, no s ich realizáciou sa čaká, kým bude dopyt taký citeľný, aby bola záruka úspechu,“ dodal s tým, že realitný trh si zaslúži štátnu podporu, lebo všetko so všetkým súvisí a prirodzená snaha ľudí nadobudnúť si vlastné bývanie dokáže vždy významne rozhýbať celú ekonomiku. Zdroj: Tasr
Likavka 24. februára (TASR) – Viac ako tri promile alkoholu v dychu mal 47-ročný Ružomberčan v pondelok 23. februára popoludní počas jazdy osobným autom po miestnej cestnej komunikácii v dolnoliptovskej obci Likavka. TASR o tom dnes informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Radko Moravčík. Príslušníci Pohotovostnej motorizovanej jednotky KR PZ obmedzili podguráženému vodičovi po vykonanej dychovej skúške osobnú slobodu a zadržali mu vodičský preukaz. „Následne ho predviedli na policajný útvar. Na základe skráteného vyšetrovania už prokurátor drží v rukách návrh na podanie žaloby,“ spresnil Moravčík.   Policajti v ŽSK odhalili minulý týždeň 38 vodičov pod vplyvom alkoholu Obvinenému mužovi hrozí v prípade dokázania viny až ročný pobyt za mrežami. „Alkohol za volant nepatrí, preto neustále apelujeme na vodičov motorových vozidiel, aby jazdou pod vplyvom alkoholu neohrozovali nielen svoj život, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky,“ zdôraznil hovorca KR PZ v Žiline. Zdroj: Tasr
Kórejská investícia je zameraná na plastové odliatky a protihlukový materiál pre spoločnosti Kia a Hyundai. Krásno nad Kysucou 24. februára (TASR) – V priemyselnom parku v Krásne nad Kysucou môže do dvoch rokov nájsť zamestnanie zhruba 1200 ľudí. Kórejská investícia - spoločnosť Hyunnam SK s. r. o., zameraná na plastové odliatky a protihlukový materiál pre spoločnosti Kia a Hyundai, prilákala podľa primátora mesta Jozefa Grapu ďalších investorov. "Priemyselný park má vynikajúcu polohu, je napojený priamo na diaľnicu D3. Bude tam estakáda a pre ľudí, ktorí dochádzajú, autobusové nástupište hneď v blízkosti priemyselného parku. Pri rekonštrukcii železnice sa počíta aj s výstavbou železničnej stanice. Investori sa začínajú zaujímať a myslím si, že v tomto a budúcom roku začnú stavať ďalší," povedal Grapa. Doplnil, že pre veľký záujem vykupujú približne 150.000 štvorcových metrov (m2) pozemku a priemyselný park potom bude mať viac ako 300.000 m2. "Robí sa ešte prípojka plynu z druhej strany. Zrušil sa železničný val, lebo vlečka už bola nevyužívaná. A do priemyselného parku sa otvára aj druhá prístupová cesta, tým sa zrýchli logistika. Kanalizácia je na hranici pozemku. Ale odbery elektrickej energie budú rásť, tak sa robí nová prípojka, aby tam bola aj s novou trafostanicou," uviedol primátor Krásna nad Kysucou. Spoločnosť Hyunnam SK, s. r. o., oficiálne spustila výstavbu závodu v Krásne nad Kysucou, ktorá si vyžiada investíciu 12 miliónov eur, v auguste 2014. "Teraz robia prvé výberové konania na niekoľko desiatok ľudí, ktorí budú zaškolení v Česku, v už existujúcej firme. Keď sme po slávnostnom otvorení dali po dohode s investorom informáciu, že budeme prijímať žiadosti o zamestnanie, na mestskom úrade sa dvere nezatvorili. A musel som vyčleniť jednu pracovníčku. Investor bol tiež prekvapený, keď si prišiel zobrať žiadosti, bolo ich viac ako 2000. Myslím, že budú mať veľký výber," skonštatoval Grapa. Zdôraznil, že na Kysuciach bola vždy pracovná sila kvalifikovaná a odborne zdatná. "Na Kysuciach je ešte zvykom zo socializmu, že sa chodilo na takzvané týždňovky, dvojtýždňovky. Teraz je to trošku inak. Tri týždne robia v kuse, aj soboty, nedele a potom sú týždeň doma. Dosť to ubíja, najmä tých ľudí, ktorí už majú rodiny. Z rozhovorov mám pocit, že každý chce zarobiť, každý chce uživiť rodinu. Ale radšej sú, ak budú mať o nejakých pár eur menej, ale budú doma. Je to priorita pre ľudí, ktorí už majú rodiny," uzatvoril primátor Krásna nad Kysucou. Zdroj: Tasr
Rajecké Teplice 25. februára (TASR) - Slovenské liečebné kúpele (SLK) Rajecké Teplice, a. s., preinvestovali v minulom roku 10 miliónov eur. Podľa ich viceprezidenta Zdenka Miškolciho najmä na prestavbu hotela Aphrodite Palace, pričom zvýšenie ubytovacích kapacít a úrovne služieb sa prejavilo aj v náraste klientely. Celkový počet klientov SLK vlani predstavoval číslo 25.354, z toho zo Slovenska bolo 13.793 klientov. Rebríček zahraničných hostí vedie Česká republika (ČR) so 7865 návštevníkmi, nasleduje Poľsko, Rusko, Nemecko, Litva, Rakúsko, Ukrajina, Bielorusko, Líbya, Taliansko, Saudská Arábia, Lotyšsko, Izrael a Kuvajt. "Počet klientov liečených cez slovenské zdravotné poisťovne sa v Rajeckých Tepliciach medziročne zvýšil o 25 percent, cez cestovné kancelárie prišlo o 10 percent viac hostí a zaznamenali sme aj takmer 15-percentný nárast individuálnej klientely," uviedol Miškolci. Doplnil, že kúpele zaviedli minulý rok pre klientov novinku - pitné kúry. "Popri blahodarnom pôsobení termálnej prírodnej liečivej vody zvonku, prostredníctvom klasických kúpacích procedúr, tak pribudla aj forma vnútorného pôsobenia. Mierne zásaditým pH, s hodnotou 7,44 prispieva k detoxikácii tela a tým k prevencii proti civilizačným ochoreniam. Keďže má nízky obsah sodíka, je vhodná aj na prevenciu srdcovo-cievnych chorôb," podotkol viceprezident SLK. Kúpele Rajecké Teplice patria podľa neho k najobľúbenejším kúpeľom pre samoplatcov. "Ako prvé na Slovensku zaviedli wellness služby a víkendové wellness pobyty už v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. Rajecko-teplická termálna liečivá voda má certifikované liečebné účinky, známe už od 14. storočia. V Rajeckých Tepliciach sa liečia pohybové, nervové, dýchacie choroby (astma) a choroby z povolania," uzatvoril Miškolci. Zdroj: Tasr
Spomedzi troch desiatok bytov rôznej veľkosti je aktuálne šesť neobsadených nájomníkmi. Oravská Lesná 26. februára (TASR) – Samospráva obce Oravská Lesná sa usiluje obsadiť voľné nájomné byty v dvoch obecných bytových domoch postavených už takmer pred desaťročím s využitím štátnej pomoci. Spomedzi troch desiatok bytov rôznej veľkosti je aktuálne šesť neobsadených nájomníkmi. "Postupne sa nám darí znižovať počet voľných bytov. Najväčší záujem o ne majú mladé rodiny, ale využívajú to predovšetkým ako prechodnú možnosť, kým si postavia svoj vlastný rodinný dom, čo je oddávna vrodená ambícia Oravčanov," vysvetlil pre TASR starosta najmladšej oravskej obce Marek Majdiš. Obec sa preto podľa neho snaží vytvárať priestor a podmienky na individuálnu bytovú výstavbu. "Limituje nás veľmi členitý terén, ale vytypovali sme dve vhodné väčšie lokality, na ktoré chceme sústrediť výstavbu nových rodinných domov. S vlastníkmi pozemkov riešime problém s prístupovými komunikáciami," pokračoval. "Musíme zabezpečiť čo najväčšiu možnosť výstavby rodinných domov, lebo mnohí mladí ľudia majú vzťah k rodnej dedine a chcú tu zostať žiť natrvalo. Aj preto sme jednou z mála obcí, ktoré sa môžu v súčasnosti pochváliť prirodzeným prírastkom obyvateľstva. Už nás je viac ako 3300," dodal starosta Oravskej Lesnej. Zdroj: Tasr
TASR o tom informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline. Žilina 27. februára (TASR) – Chorobnosť v skupine akútnych respiračných ochorení (ARO) stúpla v 9. kalendárnom týždni v Žilinskom kraji v porovnaní s prechádzajúcim týždňom o 6,3 percenta, čo predstavuje chorobnosť 2688 chorých na 100.000 obyvateľov. TASR o tom informovala Gabriela Košecká z oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline. Chorobnosť podľa nej vzrástla v siedmich okresoch Žilinského kraja (od 1,9 percenta do 29,9 percenta v okrese Turčianske Teplice) a vo vekovej skupine od 15 do 19 rokov (+12 percent). Chorobnosť klesla vo vekovej skupine do 5 rokov (-8,1 percenta). Najvyššia chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine do 5 rokov (5923,4 na 100.000 obyvateľov). "Priebeh ochorení bol komplikovaný u 2,6 percenta chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal prínosových dutín," uviedla Košecká. O chrípke a chrípke podobných ochoreniach zaevidoval RÚVZ v uplynulom týždni 2108 hlásení, čo predstavuje chorobnosť 463 chorých na 100.000 obyvateľov. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesla chorobnosť o 5,67 percenta. Vzostup chorobnosti zaznamenali najmä vo vekovej skupine od 6 do 14 rokov (+6,79 percenta) a v okrese Turčianske Teplice (+53,6 percenta). Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola v skupine do 5 rokov (1142,26 na 100.000 obyvateľov), dodala Košecká. Pre zvýšenú chorobnosť prerušili vyučovanie v dvoch materských a dvoch stredných školách v Žilinskom kraji. Zdroj: Tasr
Služby dvoch zmluvných autobusových dopravcov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) využilo vlani 28 miliónov cestujúcich. Služby dvoch zmluvných autobusových dopravcov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) využilo vlani 28 miliónov cestujúcich. Napriek snahe o udržanie cien cestovných lístkov a zvyšovanie komfortu cestovania to predstavuje medziročný pokles až o 2 milióny prepravených osôb. „Z roka na rok výrazne klesá počet cestujúcich v autobusoch. Podstatným dôvodom je nielen nepriaznivý demografický vývoj, ale najmä neustále rastúci počet osobných áut. Aj mnohí obyvatelia nášho kraja uprednostňujú cestovanie svojím osobným autom,“ vysvetlil riaditeľ odboru dopravy ŽSK Ivan Mokrý. Zároveň spresnil, že ŽSK dotuje verejnú autobusovú dopravu na celkom 218 pravidelných linkách do 313 obcí a miest severozápadného Slovenska. „Naša priemerná ročná dotácia každej linky sa pohybuje na úrovni 64.000 eur. V prepočte tak každý jeden kilometer dotujeme 56 centami,“ zdôraznil. „Za uplynulé osemročné obdobie sme znížili počet spojov len o dve percentá, no neustále sa prehlbovali ekonomické straty. Vlani dosiahli sumu 17,7 milióna eur. Pritom sa snažíme všemožne prilákať cestujúcich postupnou obnovou vozového parku a rôznymi úplne novými doplnkovými službami,“ skonštatoval Mokrý. Predseda ŽSK Juraj Blanár v tejto súvislosti pripomenul, že v rámci podpory mobility vydali dopravcovia 14,5 milióna zľavnených cestovných lístkov študentom, seniorom a hendikepovaným ľuďom. „Objem sociálnych zliav dosiahol sumu 6 miliónov eur. Bez našich dotácií by boli všetky cestovné lístky oveľa drahšie,“ dodal. Zdroj: Tasr
Demänovská Dolina 28. februára (TASR) – Bez vážnejších zranení prežilo podľa informácií Horskej záchrannej služby (HZS) dnes popoludní 15-ročné dievča z Ukrajiny 100-metrový pád do Lukovského kotla v lyžiarskom stredisku Jasná. Pravdepodobnou príčinou prepadnutia dezorientovanej mladej Ukrajinky cez zábrany a jej následného krkolomného pádu bola podľa HZS zlá viditeľnosť. Horskí záchranári ju zo strmého žľabu vyslobodili pomocou navijaku a lán. Zdroj: Tasr
Policajti odhalili minulý týždeň v Žilinskom kraji 57 vodičov motorových i nemotorových vozidiel pod vplyvom alkoholu. Žilina 2. marca (TASR) - Policajti odhalili minulý týždeň v Žilinskom kraji 57 vodičov motorových i nemotorových vozidiel pod vplyvom alkoholu. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Žiline Jana Balogová. Nad jedno promile namerali dychovou skúškou 25 vodičom motorových vozidiel, pod jedno promile 14 vodičom a traja vodiči spôsobili pod vplyvom alkoholu dopravné nehody. "Kontrolám neušli ani vodiči nemotorových vozidiel, pričom pod vplyvom alkoholu bolo 15 z nich," uviedla krajská policajná hovorkyňa. Doplnila, že v sobotu (28.2.) popoludní policajti v Dolnom Kubíne namerali pri dychovej skúške 26-ročnej vodičke Fiatu Brava 1,12 mg/l alkoholu v dychu (2,33 promile). V Liptovskom Mikuláši namerali policajti v ten istý deň pri dychovej skúške 66-ročnému vodičovi Škody Felicia 1,05 mg/l alkoholu v dychu (2,19 promile). "Polícia opakovane upozorňuje a vyzýva vodičov na dôsledné rešpektovanie zákazu požívania alkoholických nápojov pred jazdou a počas jazdy motorovým vozidlom. Kontroly na dodržiavanie zákazu požívania alkoholických nápojov vodičmi motorových či nemotorových vozidiel vykonáva polícia nielen počas výkonu služby, ale aj pri osobitných kontrolách zameraných na dodržiavanie tohto ustanovenia zákona o cestnej premávke," dodala Balogová. Zdroj: Tasr
Ružomberok 3. marca (TASR) – Smrťou 26-ročného vodiča a závažnými zraneniami troch spolujazdcov vo veku od 20 do 21 rokov sa skončil dnes predpoludním na hlavnom cestnom ťahu v Ružomberku tragický náraz osobného auta do stĺpa verejného osvetlenia. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Jana Balogová. „Traja pacienti sú po ťažkej dopravnej nehode hospitalizovaní na našej centrálnej jednotke intenzívnej starostlivosti. Teraz sú stabilizovaní a mimo ohrozenia života, no ďalšie prognózy sú predčasné, lebo ide o ťažké zranenia v oblasti hlavy, hrudníka, chrbtice a končatín,“ dodal Valér Ferko, hovorca Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku. Zdroj: Tasr
Podľa lekára interného oddelenia FNsP Žilina Františka Golasa je počet pacientov na internom oddelení neúmerne veľký. Žilina 3. marca (TASR) – Dlhodobá nespokojnosť s neriešením kritickej situácie na internom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina viedla 15 z 19 lekárov k podaniu výpovedí. Vrátane primára oddelenia, ktorý už v nemocnici nepracuje. Na brífingu o tom dnes v Žiline informoval predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský.   ŽILINA: Štrnásť lekárov internistov FNsP podalo výpovede V roku 2011 sa podľa neho od bieleho stola v Bratislave rozhodlo, že Fakultná nemocnica Žilina zavrie oddelenie pľúcnych chorôb, infekčné a kožné oddelenie. „Rozhodlo sa, že sa ušetrí a aj sa ušetrilo. Ale pacienti týchto oddelení zostali. Museli ich prebrať na interné oddelenie, kde nastal nárast o 1074 pacientov oproti roku 2011. Samotné interné oddelenie neprešlo žiadnymi významnými úpravami, hoci na neúnosnú situáciu štyri roky upozorňovali lekári i sestry. Po štyroch rokoch žiadostí a poukazovania na kritickú situáciu na internom oddelení sa rozhodli pre zúfalý čin. Odmietli prebrať za takéto manažovanie oddelenia zodpovednosť a výpoveďami chcú prinútiť zodpovedných zabezpečiť pacientom žilinskej nemocnice adekvátnu zdravotnú starostlivosť,“ povedal predseda LOZ. Podľa lekára interného oddelenia FNsP Žilina Františka Golasa je počet pacientov na internom oddelení neúmerne veľký. „V prvom rade sa snažím robiť medicínu. Chcem ju robiť kvalitne pre pacienta a momentálne podmienky mi to už neumožňujú. Boli by sme veľmi radi, aby sa otvorila otázka rozšírenia oddelenia, otvorenia pľúcneho oddelenia, infekčného oddelenia a geriatrie, ktorú nemocnica akútne potrebuje. V tom prípade absolútne nemáme problém výpovede stiahnuť,“ povedal Golas. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR vníma podľa hovorkyne Martiny Šoltésovej vyjadrenia predsedu LOZ ako šírenie poplašnej správy. „Poskytovanie zdravotnej starostlivosti vo FNsP Žilina nie je na žiadnom oddelení ohrozené. Starostlivosť o pacientov kontinuálne pokračuje a týka sa to aj oddelenia vnútorného lekárstva, ktoré poskytuje zdravotnú starostlivosť v plnom rozsahu. Ide o oddelenie, ktoré má v súčasnosti 96 lôžok a 29 lekárskych miest. V tomto prípade ide naozaj o pomer, ktorý je nadštandardný v prospech pacientov. A to aj vzhľadom na skutočnosť, že v zmysle personálnych normatívov na jedného lekára v dennej službe má pripadať 17 pacientov a v nočnej službe je to až 100 pacientov na jedného lekára. To znamená, že na internom oddelení vo Fakultnej nemocnici v Žiline je naozaj zabezpečenie lekármi nadštandardné,“ uviedla Šoltésová. Doplnila, že v súčasnosti podalo vedeniu výpoveď 14 lekárov, pričom jedna lekárka dnes výpoveď stiahla. „Čo sa týka havarijného stavu, na ktorý poukazujú lekári, toto nie je naozaj žiadnym prekvapením ani novinkou. Vedenie nemocnice dlhodobo poukazuje na to, že mnohé pavilóny sú zastarané a vyžadujú si modernizáciu. Aj práve preto vedenie nemocnice dostalo dotáciu 590.000 eur a rekonštrukcia internistického monobloku by sa mala začať 1. júna 2015,“ uzatvorila hovorkyňa MZ SR. Zdroj: Tasr
Motocyklista počas jazdy zo sídliska Vlčince na sídlisko Solinky dostal balans a prešiel do protismeru. Pri zrážke s osobným autom Renault Kangoo na ulici Veľký diel v Žiline zahynul dnes ráno 20-ročný vodič skútra. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva (KR) Policajného zboru (PZ) v Žiline Jana Balogová. Motocyklista podľa nej počas jazdy zo sídliska Vlčince na sídlisko Solinky dostal balans a prešiel do protismeru, kde sa zrazil s osobným autom, ktoré v opačnom smere viedol 40-ročný vodič. „Pri dopravnej nehode utrpel mladý motocyklista zranenia, ktorým na mieste podľahol. Požitie alkoholu u vodiča Renaultu policajti nezistili. Poverený príslušník PZ začal trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Okolnosti dopravnej nehody vyšetruje polícia v Žiline,“ dodala krajská policajná hovorkyňa. Zdroj: Tasr
Aktuálna miera evidovanej nezamestnanosti v okrese Liptovský Mikuláš je 12,31 %, čo predstavuje 4995 uchádzačov. Liptovský Hrádok 4. marca (TASR) – Dnešná burza práce v Liptovskom Hrádku organizovaná liptovskomikulášskym Úradom práce, sociálnych veci a rodiny (ÚPSVaR) so zameraním na elektrotechnický a strojársky priemysel prilákala dve desiatky výrobných firiem s ponukou voľných pracovných miest a množstvo uchádzačov o zamestnanie, vrátane stredoškolských študentov. „Takéto burzy práce organizujeme pravidelne. V tomto prípade bolo prvotným impulzom ohlásené hromadné prepúšťanie jednej tunajšej elektrotechnickej spoločnosti. Preto sme oslovili zamestnávateľov v širšom okolí s obdobným zameraním, kde by mohli nájsť uplatnenie prepustení pracovníci,“ uviedla pre TASR riaditeľka ÚPSVaR v L. Mikuláši Janka Chomisteková. Pozitívnym signálom podľa nej je, že sa zúčastnil aj zamestnávateľ z Popradu. „Veľký výrobca bielej techniky nás oslovil s tým, že má vo svojom regióne nepostačujúce personálne kapacity. Je to výborný príklad, ako rozšíriť naše možnosti. Do budúcnosti chceme nadviazať oveľa užšiu spoluprácu pri organizovaní búrz práce najmä so susedným Ružomberkom,“ konštatovala Chomisteková. „Miera nezamestnanosti v okrese L. Mikuláš vlani medziročne poklesla o 2,95 %, čo znamená, že do pracovného procesu sa podarilo umiestniť 952 uchádzačov o zamestnanie. Chceme v tomto pozitívnom trende pokračovať, preto budeme organizovať takéto aktivity,“ zdôraznila s tým, že aktuálna miera evidovanej nezamestnanosti v okrese je 12,31 %, čo predstavuje 4995 uchádzačov. Burzu práce navštívili postupne aj štyri triedy maturantov miestnej elektrotechnickej priemyslovky. „Naším dlhodobým zámerom je, aby čo najmenej našich čerstvých absolventov skončilo vzápätí na úrade práce. Veľmi vítame takéto akcie, kde naši študenti dostanú na jednom mieste množstvo užitočných informácií a možnosť nadviazať kontakty so zamestnávateľmi,“ vyzdvihol riaditeľ Milan Daniš. Zdroj: Tasr
Rozsiahly areál Poľnohospodárskeho družstva (PD) Ludrová v katastri susednej obce Liptovská Štiavnica neďaleko Ružomberka ohrozuje už niekoľko rokov pokračujúci masívny zosuv svahu. Liptovská Štiavnica 5. marca (TASR) – Rozsiahly areál Poľnohospodárskeho družstva (PD) Ludrová v katastri susednej obce Liptovská Štiavnica neďaleko Ružomberka ohrozuje už niekoľko rokov pokračujúci masívny zosuv svahu. Jeho zastabilizovanie a definitívne vyriešenie nebezpečného stavu si vyžaduje investíciu na odhadovanej úrovni 300.000 eur. "Nie je to v našich reálnych možnostiach ani obecnej samosprávy, nevyhnutne potrebujeme štátnu pomoc. Situáciu provizórne riešime s nasadením vlastnej techniky a prostriedkov, stálo nás to už niekoľko desiatok tisíc eur. Bez priebežného odvážania zosunutej pôdy by už bol minimálne jeden veľkokapacitný kravín minulosťou," uviedol pre TASR predseda PD Ludrová Miroslav Štefček. Zároveň prízvukoval, že v tejto súvislosti stoja pred vážnou dilemou - ako ďalej. "Tento veľký poľnohospodársky dvor, ktorého súčasťou je napríklad aj bioplynová stanica, chceme zveľaďovať, no pod takou hrozbou sa bojíme pustiť do nákladných investícií. Opakujem, bez účinnej štátnej finančnej pomoci bude trvať vážne ohrozenie tohto areálu vrátane pracovných miest," skonštatoval Štefček. "Ministerstvo životného prostredia zaradilo našu viacnásobnú žiadosť o pomoc do poradovníka s odôvodnením, že Slovensko trápi veľké množstvo zosuvov pôdy, ktoré bezprostredne ohrozujú obyvateľstvo. Boli by sme veľmi radi, keby sa táto naša záležitosť rozhýbala skôr, ako sa opäť pohne tento svah a spôsobí obrovské škody. Potom už bude neskoro," zdôraznil starosta L. Štiavnice Dušan Lauko. Zdroj: Tasr
O grant môžu podľa neho do 1. apríla 2015 žiadať mimovládne organizácie a športové kluby so sídlom v Žilinskom kraji, ktoré v ňom musia aj vykonávať aktivity. Teplička nad Váhom 10. marca (TASR) - Nadačný fond Kia Motors Slovakia v Nadácii Pontis podporí sumou 80.000 eur Zamestnanecký grantový program Región športuje. Ten je zameraný na rozvoj športových aktivít v žilinskom regióne. Maximálna výška grantu na jeden projekt je 3000 eur. TASR o tom informoval hovorca Kia Motors Slovakia Jozef Bačé. O grant môžu podľa neho do 1. apríla 2015 žiadať mimovládne organizácie a športové kluby so sídlom v Žilinskom kraji, ktoré v ňom musia aj vykonávať aktivity. "O podporu sa môže uchádzať len projekt, ktorý odporučí zamestnanec spoločnosti Kia Motors Slovakia. Podporované bude usporiadanie medzinárodných a národných súťaží, usporiadanie domácich, lokálnych športových podujatí, zabezpečenie tréningov a sústredení športovcov a materiálne zabezpečenie na podporu športových aktivít," doplnil hovorca Kia Motors Slovakia. "Žiadosť o grant musí byť vyplnená elektronicky na portáli www.darca.sk, na ktorom si žiadateľ vytvorí osobné konto. Nové konto treba vytvoriť aj v prípade, že organizácia už v minulosti vypracovala iný projekt cez darca.sk. V elektronickom formulári musí uviesť meno zamestnanca, ktorý projekt odporúča, prípadne uviesť, ako sa bude zapájať do projektu a prečo ho odporúča," dodal Bačé. Upozornil, že žiadosti, ktoré budú predložené neoprávneným subjektom, nedodržia uzávierku, nebudú obsahovať potrebné náležitosti alebo nebudú spĺňať tematické zameranie projektu, z hodnotenia vylúčia. "Nezávislá komisia bude pri hodnotení projektov prihliadať na to, či organizácia dokáže a má kapacitu alebo skúsenosti zorganizovať podujatie. Či je projekt obsahovo kvalitný, zrozumiteľný, konkrétny a presvedčivý. A či je rozpočet naplánovaný efektívne, primerane k navrhovaným aktivitám a plánovaným výsledkom," uzatvoril Bačé. Zdroj: Tasr
Kým lekári podali výpovede na internom oddelení, sestry by tak mohli urobiť na centrálnej jednotke intenzívnej starostlivosti. Výpovede by po lekároch v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou podľa šéfky sesterských odborov Moniky Kaveckej mohli podať aj sestry. "Chcú dať výpovede. Sú už veľmi vyčerpané, unavené. Nikto nerieši ich situáciu. Povedať, že riešime, neznamená, že riešia," skonštatovala predsedníčka Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek.   Žilinskí lekári dali výpovede pre nespokojnosť s interným oddelením Kým lekári podali výpovede na internom oddelení, sestry by tak mohli urobiť na centrálnej jednotke intenzívnej starostlivosti. "Hrozí vysoké riziko, tá situácia je veľmi zlá," povedala Kavecká. Kedy by sa tak mohlo stať, nespresnila. Na situáciu na oddelení sestry podľa jej slov listom upozornili aj ministra zdravotníctva Viliama Čisláka (nominant Smer-SD). O hrozbe výpovedí sestier dnes Kavecká informovala aj šéfa rezortu. Ministerstvo zdravotníctva však považuje za predčasné hovoriť o ďalších výpovediach vzhľadom na prebiehajúce rokovania. "Budeme sa pýtať, hľadať odpovede a budeme sa snažiť riešiť situáciu. Podľa našich informácií rieši vedenie situáciu dlhodobo," uviedla hovorkyňa rezortu Martina Šoltésová.   ŽILINA: Štrnásť lekárov internistov FNsP podalo výpovede Dlhodobá nespokojnosť s neriešením kritickej situácie na internom oddelení Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina viedla väčšinu lekárov tento mesiac k podaniu výpovedí. Ministerstvo deklarovalo, že zdravotná starostlivosť ohrozená nie je. O aktuálnom vývoji situácie by mal v poobedných hodinách informovať riaditeľ nemocnice Štefan Volák. Zdroj: Tasr
V tejto súvislosti už poverený pracovník podal aj trestné oznámenie, lebo pneumatiky typovo nepasovali na žiadne služobné motorové vozidlo mestského úradu. Liptovský Mikuláš 5. marca (TASR) – Nové vedenie liptovskomikulášskej radnice dalo prešetriť podozrivé nákupy pneumatík z predchádzajúcich rokov. V tejto súvislosti už poverený pracovník podal aj trestné oznámenie, lebo pneumatiky typovo nepasovali na žiadne služobné motorové vozidlo mestského úradu. „Kontrolu príslušných daňových dokladov som nariadil vykonať po incidente, keď sa pri preberaní agendy zistilo, že sa bývalý zamestnanec pokúsil odcudziť zo služobnej garáže niekoľko pneumatík. Po privolaní polície ich napokon vrátil, no objavili sa podozrivé nákupy v rokoch 2012 a 2013,“ vysvetlil primátor Ján Blcháč. Pracovníci mestského úradu vykonajú podľa neho v tejto súvislosti aj hĺbkovú kontrolu nákupov náhradných dielov na služobné autá. „Podľa predbežných informácií sa v účtovných dokladoch nachádza nadmerne veľké množstvo spotrebného materiálu na vozidlá mestského úradu,“ skonštatoval Blcháč. „Podozrivé sú aj príliš časté nákupy pneumatík vzhľadom na počet najazdených kilometrov. Navyše, takmer všetky nákupy mali jedného dodávateľa a nikdy nebol využitý priamy nákup z veľkoskladu, čo zakúpené pneumatiky predražovalo o desiatky percent,“ dodal primátor Liptovského Mikuláša. Zdroj: Tasr
Interné oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina pracuje v štandardných podmienkach a pacienti neboli v žiadnom prípade ohrození, zanedbaní ani iným spôsobom poškodení. Žilina 5. marca (TASR) – Interné oddelenie Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) Žilina pracuje v štandardných podmienkach a pacienti neboli v žiadnom prípade ohrození, zanedbaní ani iným spôsobom poškodení. Na dnešnom brífingu to skonštatoval riaditeľ FNsP Žilina Štefan Volák. Reagoval tak na výpovede 15 lekárov z dôvodu dlhodobej nespokojnosti s neriešením kritickej situácie na internom oddelení. Doplnil, že sa stretol so všetkými lekármi interného oddelenia a požiadal ich, aby sa vyjadrili, v čom vidia problémy. "Prečo niektorí podali výpovede. Čo ich k tomu viedlo, prečo predtým nekomunikovali so mnou, ale išli na to týmto spôsobom. Vysvetlil som im celú situáciu, ako vidím interné oddelenie v našich podmienkach. Ako by malo do budúcna vyzerať, aké kroky urobilo vedenie, aby sme k tomu dospeli. Odpoveď bola, že niektoré informácie boli pre nich nové, musia si to premyslieť a potom sa k tomu vyjadria," povedal Volák. Zdôraznil, že žilinská nemocnica má teoreticky - podľa všetkých usmernení a výnosov - lekárov dosť. "Je tam trinásť výpovedí a jedna doktorka už podala žiadosť o stiahnutie výpovede. Normatív hovorí, že na 17 pacientov je jeden lekár. Je 96 lôžok a aj po odchode 13 lekárov by sme mali asi 18 lekárov. Nikdy to nie je v poriadku, keď pôvodne 14 ľudí podá výpoveď. Ale práve na otázku, čo nie je v poriadku, oni neodpovedali. Čo ďalej z ich strany, to neviem a na ich odpoveď čakám," dodal riaditeľ žilinskej nemocnice. Pripomenul, že v roku 2011 sa v nemocnici zrušilo 150 lôžok a z tohto obdobia zostalo viacej lekárov, ktorí dnes pôsobia iba na ambulanciách. "A ďalších 11 lekárov u nás má takzvanú internú atestáciu. Keby som to spočítal dohromady, nemyslím si, že by vôbec mala nastať krízová situácia, čo sa týka poskytovania zdravotnej starostlivosti v oblasti internej medicíny," podotkol Volák. Poukázal tiež na skutočnosť, že už v roku 2013 urobilo vedenie nemocnice technickú špecifikáciu všetkých 17 budov, v ktorých sa poskytuje zdravotná starostlivosť. "Vytipovali sme budovy, v ktorých bol havarijný stav, a monoblok, v ktorom je aj interné oddelenie, je na jednom z prvých miest. Pôvodný plán bol naozaj len odstrániť havarijný stav - zatepliť to, urobiť okná a dvere, zabezpečiť balkóny. Ale vzhľadom na výrazné navýšenie balíku peňazí pristúpime ku komplexnej rekonštrukcii monobloku a urobíme všetky stavebné úpravy, aby sme hygienický štandard vysoko zvýšili. Robíme verejné obstarávanie a pokiaľ všetko dopadne ako má, je predpoklad dokončenia do konca septembra tohto roku," dodal riaditeľ FNsP Žilina. Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský upozornil, že interné oddelenie FNsP Žilina je v katastrofálnych podmienkach. "Tým, že pán riaditeľ nájde náhradu za pätnástich lekárov, ktorí sa odvážili to svetu ukázať, tým problém interného v Žiline nevyriešil. On potrebuje vyriešiť lôžka pre pacientov interného oddelenia. Zabezpečiť adekvátne podmienky pre pacientov, ktorí tam ležia v ohrození zdravia a života. Štyri roky hovoria lekári o katastrofálnych podmienkach riaditeľstvu a štyri roky to nikto neriešil. Zrazu, keď dá pätnásť lekárov výpoveď, pán riaditeľ začne niečo hovoriť o rekonštrukcii oddelenia. Nepríde mi to normálne. Pán Volák už dávno mal zvážiť svoje pôsobenie v tejto nemocnici," uzatvoril Visolajský. Zdroj: Tasr
Počas necelých troch dní na ňu aktívne zareagovalo až 154 dobrovoľných darcov krvi. Mediálna výzva Ústrednej vojenskej nemocnice (ÚVN) v Ružomberku pre darcov krvi, aby pomohli vyriešiť akútny nedostatok zásob niektorých krvných skupín, prekonala očakávania. Počas necelých troch dní na ňu aktívne zareagovalo až 154 dobrovoľných darcov krvi. „Pre nás sú to doslova hrdinovia, ktorí neváhali prísť pomôcť, keď to bolo najviac treba. Veľmi povzbudivý je fakt, že viac ako polovicu tvorili prvodarcovia. Veľká vďaka patrí aj viacerým celoštátnym médiám za pohotové zverejnenie výzvy. Bez toho by sa nestal tento zázrak,“ uviedol pre TASR hovorca ÚVN Valér Ferko. Zároveň spresnil, že väčšina darcov prišla z Ružomberského okresu, no niektorí merali kvôli tomu cestu do metropoly dolného Liptova aj z iných časti Žilinského kraja či rôznych kútov Slovenska. „Vďaka tomu sme zabezpečili chod bežných operácií. Práve túto krv sme použili pri záchrane novorodenca,“ konštatoval Ferko. „Aj takýmto spôsobom sa dá veľmi často zachrániť ľudský život. Paradoxne, iba desatina populácie nemôže zo zdravotných dôvodov darovať krv, ale obdobne iba sotva desatina ľudí krv niekedy reálne daruje. Veríme, že aj zásluhou takej informovanosti za výdatnej pomoci médií sa tento stav postupne zlepší,“ dodal hovorca ÚVN. Zdroj: Tasr
Tri súbory budú súťažiť v kategórii amatérskeho divadla dospelých a jeden v kategórii amatérskeho divadla mladých. Štyri ochotnícke divadelné súbory sa predstavia 13. a 14. marca na prehliadke amatérskeho divadla dospelých a amatérskeho divadla mladých Turčianske divadelné dni 2015, ktorá sa uskutoční v kultúrnom dome v Belej – Duliciach. TASR o tom informovala Eva Palovčíková Záthurecká z Turčianskeho kultúrneho strediska (TKS) v Martine. Tri súbory budú podľa nej súťažiť v kategórii amatérskeho divadla dospelých a jeden v kategórii amatérskeho divadla mladých. „Počas dvoch súťažných dní sa predstavia Detský divadelný súbor Kamarát (A skupina – mládežníci) z Martina, Divadelný súbor Pišinger z Bystričky, Divadelný súbor zo Žabokriek a Divadelný súbor pri Obecnom úrade a Miestnom odbore Matice slovenskej v Belej-Duliciach,“ uviedla Palovčíková Záthurecká. Doplnila, že víťazné divadelné súbory budú reprezentovať región na krajskej prehliadke Belopotockého Mikuláš, ktorá sa uskutoční 16. až 19. apríla 2015 v Liptovskom Mikuláši. Zdroj: Tasr
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo.   Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.   Snehové správy: Na väčšine lyžiarskych svahov je 30 až 60 cm snehu Najmä na slnkom osvietených extrémne strmých svahoch klesá cez deň všeobecne čoraz lepšia stabilita snehovej pokrývky. To stupňuje pravdepodobnosť výskytu menších samovoľných lavín a úplazov z mokrého snehu. Lavínový zosuv môže spôsobiť aj väčšie dodatočné zaťaženie povrchu severných svahov. Dnes ráno bolo na horách jasno až polooblačno a fúkal mierny vietor západných smerov rýchlosťou do 20 km/h. Teplota vzduchu pri pokračujúcej typickej jarnej situácii nadránom klesla na -5°C a cez deň vystúpi na južných svahoch až na +8°C. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.   Podľa dnešnej pranostiky nás najbližšie dva týždne čakajú príjemné dni Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo. Na hrebeňoch je tvrdá ľadová kôra. V nižších polohách sa cez deň mení na mokrý až kašovitý sneh. Na mnohých miestach sa stále nachádzajú rozmerné vetrom naviate snehové vankúše. Suchý prachový sneh ešte pokrýva vysoké tienisté svahy. Zdroj: Tasr
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo.   Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.   Snehové správy: Na väčšine lyžiarskych svahov je 30 až 60 cm snehu Najmä na slnkom osvietených extrémne strmých svahoch klesá cez deň všeobecne čoraz lepšia stabilita snehovej pokrývky. To stupňuje pravdepodobnosť výskytu menších samovoľných lavín a úplazov z mokrého snehu. Lavínový zosuv môže spôsobiť aj väčšie dodatočné zaťaženie povrchu severných svahov. Dnes ráno bolo na horách jasno až polooblačno a fúkal mierny vietor západných smerov rýchlosťou do 20 km/h. Teplota vzduchu pri pokračujúcej typickej jarnej situácii nadránom klesla na -5°C a cez deň vystúpi na južných svahoch až na +8°C. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.   Podľa dnešnej pranostiky nás najbližšie dva týždne čakajú príjemné dni Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo. Na hrebeňoch je tvrdá ľadová kôra. V nižších polohách sa cez deň mení na mokrý až kašovitý sneh. Na mnohých miestach sa stále nachádzajú rozmerné vetrom naviate snehové vankúše. Suchý prachový sneh ešte pokrýva vysoké tienisté svahy. Zdroj: Tasr
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo.   Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.   Snehové správy: Na väčšine lyžiarskych svahov je 30 až 60 cm snehu Najmä na slnkom osvietených extrémne strmých svahoch klesá cez deň všeobecne čoraz lepšia stabilita snehovej pokrývky. To stupňuje pravdepodobnosť výskytu menších samovoľných lavín a úplazov z mokrého snehu. Lavínový zosuv môže spôsobiť aj väčšie dodatočné zaťaženie povrchu severných svahov. Dnes ráno bolo na horách jasno až polooblačno a fúkal mierny vietor západných smerov rýchlosťou do 20 km/h. Teplota vzduchu pri pokračujúcej typickej jarnej situácii nadránom klesla na -5°C a cez deň vystúpi na južných svahoch až na +8°C. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.   Podľa dnešnej pranostiky nás najbližšie dva týždne čakajú príjemné dni Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo. Na hrebeňoch je tvrdá ľadová kôra. V nižších polohách sa cez deň mení na mokrý až kašovitý sneh. Na mnohých miestach sa stále nachádzajú rozmerné vetrom naviate snehové vankúše. Suchý prachový sneh ešte pokrýva vysoké tienisté svahy. Zdroj: Tasr
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo.   Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.   Snehové správy: Na väčšine lyžiarskych svahov je 30 až 60 cm snehu Najmä na slnkom osvietených extrémne strmých svahoch klesá cez deň všeobecne čoraz lepšia stabilita snehovej pokrývky. To stupňuje pravdepodobnosť výskytu menších samovoľných lavín a úplazov z mokrého snehu. Lavínový zosuv môže spôsobiť aj väčšie dodatočné zaťaženie povrchu severných svahov. Dnes ráno bolo na horách jasno až polooblačno a fúkal mierny vietor západných smerov rýchlosťou do 20 km/h. Teplota vzduchu pri pokračujúcej typickej jarnej situácii nadránom klesla na -5°C a cez deň vystúpi na južných svahoch až na +8°C. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.   Podľa dnešnej pranostiky nás najbližšie dva týždne čakajú príjemné dni Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo. Na hrebeňoch je tvrdá ľadová kôra. V nižších polohách sa cez deň mení na mokrý až kašovitý sneh. Na mnohých miestach sa stále nachádzajú rozmerné vetrom naviate snehové vankúše. Suchý prachový sneh ešte pokrýva vysoké tienisté svahy. Zdroj: Tasr
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo.   Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.   Snehové správy: Na väčšine lyžiarskych svahov je 30 až 60 cm snehu Najmä na slnkom osvietených extrémne strmých svahoch klesá cez deň všeobecne čoraz lepšia stabilita snehovej pokrývky. To stupňuje pravdepodobnosť výskytu menších samovoľných lavín a úplazov z mokrého snehu. Lavínový zosuv môže spôsobiť aj väčšie dodatočné zaťaženie povrchu severných svahov. Dnes ráno bolo na horách jasno až polooblačno a fúkal mierny vietor západných smerov rýchlosťou do 20 km/h. Teplota vzduchu pri pokračujúcej typickej jarnej situácii nadránom klesla na -5°C a cez deň vystúpi na južných svahoch až na +8°C. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.   Podľa dnešnej pranostiky nás najbližšie dva týždne čakajú príjemné dni Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo. Na hrebeňoch je tvrdá ľadová kôra. V nižších polohách sa cez deň mení na mokrý až kašovitý sneh. Na mnohých miestach sa stále nachádzajú rozmerné vetrom naviate snehové vankúše. Suchý prachový sneh ešte pokrýva vysoké tienisté svahy. Zdroj: Tasr
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo.   Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.   Snehové správy: Na väčšine lyžiarskych svahov je 30 až 60 cm snehu Najmä na slnkom osvietených extrémne strmých svahoch klesá cez deň všeobecne čoraz lepšia stabilita snehovej pokrývky. To stupňuje pravdepodobnosť výskytu menších samovoľných lavín a úplazov z mokrého snehu. Lavínový zosuv môže spôsobiť aj väčšie dodatočné zaťaženie povrchu severných svahov. Dnes ráno bolo na horách jasno až polooblačno a fúkal mierny vietor západných smerov rýchlosťou do 20 km/h. Teplota vzduchu pri pokračujúcej typickej jarnej situácii nadránom klesla na -5°C a cez deň vystúpi na južných svahoch až na +8°C. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.   Podľa dnešnej pranostiky nás najbližšie dva týždne čakajú príjemné dni Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo. Na hrebeňoch je tvrdá ľadová kôra. V nižších polohách sa cez deň mení na mokrý až kašovitý sneh. Na mnohých miestach sa stále nachádzajú rozmerné vetrom naviate snehové vankúše. Suchý prachový sneh ešte pokrýva vysoké tienisté svahy. Zdroj: Tasr
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo.   Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.   Snehové správy: Na väčšine lyžiarskych svahov je 30 až 60 cm snehu Najmä na slnkom osvietených extrémne strmých svahoch klesá cez deň všeobecne čoraz lepšia stabilita snehovej pokrývky. To stupňuje pravdepodobnosť výskytu menších samovoľných lavín a úplazov z mokrého snehu. Lavínový zosuv môže spôsobiť aj väčšie dodatočné zaťaženie povrchu severných svahov. Dnes ráno bolo na horách jasno až polooblačno a fúkal mierny vietor západných smerov rýchlosťou do 20 km/h. Teplota vzduchu pri pokračujúcej typickej jarnej situácii nadránom klesla na -5°C a cez deň vystúpi na južných svahoch až na +8°C. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.   Podľa dnešnej pranostiky nás najbližšie dva týždne čakajú príjemné dni Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo. Na hrebeňoch je tvrdá ľadová kôra. V nižších polohách sa cez deň mení na mokrý až kašovitý sneh. Na mnohých miestach sa stále nachádzajú rozmerné vetrom naviate snehové vankúše. Suchý prachový sneh ešte pokrýva vysoké tienisté svahy. Zdroj: Tasr
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo.   Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.   Snehové správy: Na väčšine lyžiarskych svahov je 30 až 60 cm snehu Najmä na slnkom osvietených extrémne strmých svahoch klesá cez deň všeobecne čoraz lepšia stabilita snehovej pokrývky. To stupňuje pravdepodobnosť výskytu menších samovoľných lavín a úplazov z mokrého snehu. Lavínový zosuv môže spôsobiť aj väčšie dodatočné zaťaženie povrchu severných svahov. Dnes ráno bolo na horách jasno až polooblačno a fúkal mierny vietor západných smerov rýchlosťou do 20 km/h. Teplota vzduchu pri pokračujúcej typickej jarnej situácii nadránom klesla na -5°C a cez deň vystúpi na južných svahoch až na +8°C. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.   Podľa dnešnej pranostiky nás najbližšie dva týždne čakajú príjemné dni Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo. Na hrebeňoch je tvrdá ľadová kôra. V nižších polohách sa cez deň mení na mokrý až kašovitý sneh. Na mnohých miestach sa stále nachádzajú rozmerné vetrom naviate snehové vankúše. Suchý prachový sneh ešte pokrýva vysoké tienisté svahy. Zdroj: Tasr
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo.   Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.   Snehové správy: Na väčšine lyžiarskych svahov je 30 až 60 cm snehu Najmä na slnkom osvietených extrémne strmých svahoch klesá cez deň všeobecne čoraz lepšia stabilita snehovej pokrývky. To stupňuje pravdepodobnosť výskytu menších samovoľných lavín a úplazov z mokrého snehu. Lavínový zosuv môže spôsobiť aj väčšie dodatočné zaťaženie povrchu severných svahov. Dnes ráno bolo na horách jasno až polooblačno a fúkal mierny vietor západných smerov rýchlosťou do 20 km/h. Teplota vzduchu pri pokračujúcej typickej jarnej situácii nadránom klesla na -5°C a cez deň vystúpi na južných svahoch až na +8°C. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.   Podľa dnešnej pranostiky nás najbližšie dva týždne čakajú príjemné dni Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo. Na hrebeňoch je tvrdá ľadová kôra. V nižších polohách sa cez deň mení na mokrý až kašovitý sneh. Na mnohých miestach sa stále nachádzajú rozmerné vetrom naviate snehové vankúše. Suchý prachový sneh ešte pokrýva vysoké tienisté svahy. Zdroj: Tasr
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo.   Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.   Snehové správy: Na väčšine lyžiarskych svahov je 30 až 60 cm snehu Najmä na slnkom osvietených extrémne strmých svahoch klesá cez deň všeobecne čoraz lepšia stabilita snehovej pokrývky. To stupňuje pravdepodobnosť výskytu menších samovoľných lavín a úplazov z mokrého snehu. Lavínový zosuv môže spôsobiť aj väčšie dodatočné zaťaženie povrchu severných svahov. Dnes ráno bolo na horách jasno až polooblačno a fúkal mierny vietor západných smerov rýchlosťou do 20 km/h. Teplota vzduchu pri pokračujúcej typickej jarnej situácii nadránom klesla na -5°C a cez deň vystúpi na južných svahoch až na +8°C. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.   Podľa dnešnej pranostiky nás najbližšie dva týždne čakajú príjemné dni Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo. Na hrebeňoch je tvrdá ľadová kôra. V nižších polohách sa cez deň mení na mokrý až kašovitý sneh. Na mnohých miestach sa stále nachádzajú rozmerné vetrom naviate snehové vankúše. Suchý prachový sneh ešte pokrýva vysoké tienisté svahy. Zdroj: Tasr
Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo.   Mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, trvá vo vysokohorskom teréne všetkých slovenských pohorí. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.   Snehové správy: Na väčšine lyžiarskych svahov je 30 až 60 cm snehu Najmä na slnkom osvietených extrémne strmých svahoch klesá cez deň všeobecne čoraz lepšia stabilita snehovej pokrývky. To stupňuje pravdepodobnosť výskytu menších samovoľných lavín a úplazov z mokrého snehu. Lavínový zosuv môže spôsobiť aj väčšie dodatočné zaťaženie povrchu severných svahov. Dnes ráno bolo na horách jasno až polooblačno a fúkal mierny vietor západných smerov rýchlosťou do 20 km/h. Teplota vzduchu pri pokračujúcej typickej jarnej situácii nadránom klesla na -5°C a cez deň vystúpi na južných svahoch až na +8°C. V uplynulých hodinách nepripadol žiadny nový sneh.   Podľa dnešnej pranostiky nás najbližšie dva týždne čakajú príjemné dni Snehová pokrývka je rozložená veľmi nerovnomerne a rôznorodo. Na hrebeňoch je tvrdá ľadová kôra. V nižších polohách sa cez deň mení na mokrý až kašovitý sneh. Na mnohých miestach sa stále nachádzajú rozmerné vetrom naviate snehové vankúše. Suchý prachový sneh ešte pokrýva vysoké tienisté svahy. Zdroj: Tasr
Primátor mesta Žilina, Igor Choma tretíkrát v tomto roku v pondelok 02. marca 2015 na Mestskom úrade v Žiline uvítal malých Žilinčanov a Žilinčanky do života. Po slávnostnom príhovore zablahoželal pozvaným rodičom, a zároveň mamičkám odovzdal pamätný list a kvet. Prítomní rodičia detí sa tiež podpísali do Pamätnej knihy mesta Žilina. Na stretnutí nechýbal ani kultúrny program. 
Bývalý poradca splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka, okresný rómsky vajda z Komárna, rómsky sudca a mediátor v jednej osobe Karol Rafael, bude radiť viceprimátorovi Žiliny Patrikovi Gromovi pri riešení problémov na Bratislavskej ulici, známej ako rómske geto.   Viceprimátorovi Patrikovi Gromovi nie je ľahostajný osud ktorejkoľvek časti mesta Žilina. Nie je tajomstvom, že mestská časť v blízkosti Bratislavskej ulice v Žiline, je v dezolátnom stave. Pravda je taká, že ak sa nechopia iniciatívy samotní občania Bratislavskej ulice, prakticky je nemožné, aby sa situácia zmenila. Pomocnú ruku mestu Žilina poskytol okresný rómsky vajda z Komárna Karol Rafael,bývalý poradca splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka.   „Ďakujem Karolovi za jeho cenné rady a nezištnú podporu pri realizácii zlepšenia situácie na Bratislavskej ulici. Taktiež vďaka patrí aj dievčatám Lenke Triznovej a Silvii Repkovskej z Komunitného centra pre deti a rodinu „Na predmestí“, ktoré v neľahkých podmienkach pomáhajú Rómom zaradiť sa do života,“ povedal viceprimátor Patrik Groma. Zdroj: zilina.sk
Občania žilinských mestských častí Brodno, Zádubnie a Žilinská Lehota môžu pripomienkovať navrhnuté názvy ulíc a verejných priestranstiev, ktoré pripravila názvoslovná komisia podobne, ako to bolo pred dvoma rokmi v mestskej časti Zástranie.   Návrh na pomenovanie ulíc a verejných priestranstiev v mestských častiach Brodno, Zádubnie a Žilinská Lehota vychádza ešte z materiálu Okresnej názvoslovnej komisie v Žiline z roku 1986. Vtedy navrhnuté názvy však doteraz neboli oficiálne uvedené do života.   Obyvatelia týchto mestských častí môžu navrhnuté názvy pripomienkovať, prípadne môžu navrhnúť iný názov ulice podľa miestnych zvyklostí. Svoje pripomienky môžu občania adresovať príslušným mestským poslancom alebo ich zasielať na mestský úrad do 31. marca 2015.   Návrhy názvov ulíc a verejných priestranstiev budú zverejnené na informačnej tabuli pred budovou mestského úradu, na verejnej tabuli mestskej časti, vo vozidlách MHD jazdiacich do Brodna, Zádubnia a Žilinskej Lehoty, ako aj na internetových stránkach mesta www.zilina.sk.   Po zapracovaní pripomienok verejnosti pripraví Názvoslovná komisia pri Mestskom úrade v Žiline návrh všeobecne záväzného nariadenia na rokovanie poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí schvaľujú všetky nové názvy ulíc a verejných priestranstiev v celej Žiline.   Zdroj: zilina.sk
Stretnutie Žilinčanov, ktorí oslávili okrúhle životné jubileum a vedenia Mesta Žilina sa opäť uskutočnilo v utorok 3. marca 2015  na Radnici mesta Žilina. Slávnostné stretnutie otvoril príhovorom primátor Igor Choma, ktorý našim spoluobčanom i osobne zablahoželal.    Na stretnutie boli pozvaní občania, ktorí sa dožívajú životného jubilea - 70, 75, 80, 85, 90 a viac rokov. Zúčastnení oslávenci sa taktiež vlastnoručne podpísali do Pamätnej knihy Mesta Žilina. 
Mestský úrad v Žiline oznamuje občanom, že zamestnanci Mestského úradu v Žiline budú v termíne od 6.3.2015 do 22.3.2015 doručovať do vlastných rúk rozhodnutia, ktorými Mesto Žilina vyrubuje poplatok (za komunálny odpad) pre zdaňovacie obdobie 2015. Poplatok musí zaplatiť každá fyzická osoba, ktorá má v Žiline trvalý alebo prechodný pobyt, alebo užíva nehnuteľnosť na území mesta. Poplatok je možné zaplatiť v dvoch splátkach (do 30.04.2015 a do 31.08.2015) alebo naraz jednou splátkou do 30.04.2015. Občania môžu poplatok zaplatiť bezhotovostným prevodom, v hotovosti alebo platobnou kartou priamo v Klientskom centre Mestského úradu v Žiline.   Poplatok, podmienky a dôvody odpustenia, rovnako aj prípady, kedy bude poplatok vrátený, stanovuje Všeobecne záväzné nariadenie č. 19/2014 o poplatku, ktoré nájdete na oficiálnych stránkach Mesta Žilina http://www.zilina.sk/dokumenty/Nariadenia_20141112062940.pdf.   zdroj: www.zilina.sk
Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien vás primátor mesta Igor Hus pozýva na kultúrne podujatie "Venované ženám", ktoré sa uskutoční dňa 6. marca 2015 o 17.00 hodine v sále kultúrneho domu v Turčianskych Tepliciach. V programe vystúpi dlhoročný sólista Opery Slovenského národného divadla IVAN OŽVÁT a žiaci Základnej umeleckej školy v Turčianskych Tepliciach. Vstup na podujatie je voľný. 6.3.2015   17.00 hod. Sála kultúrneho domu v Turčianskych Tepliciach
Mesto Turčianske Teplice vyhlasuje výberové konanie na miesto  vedúceho/vedúcej Ekonomického oddelenia na Mestskom úrade v Turčianskych Tepliciach.    Náplňou práce vedúceho/vedúcej ekonomického oddelenia je:   - riadiaca činnosť v oblasti správy účtov a fondov mesta, správy daní a poplatkov, konsolidácia verejnej správy a riadenie účtovných, rozpočtových procesov na mestskom úrade. Predpoklady na pozíciu vedúceho ekonomického oddelenia: - vysokoškolské vzdelanie ekonomického smeru, - odborná prax ekonomického zamerania najmenej 5 rokov, - skúsenosti s konsolidáciou verejnej správy a jej účtovaním, - riadiace skúsenosti. Uchádzač o pozíciu vedúceho/vedúcej ekonomického oddelenia je povinný predložiť: - žiadosť o prijatie do zamestnania s uvedením kontaktných údajov (č. telefónu), - profesijný životopis, - súhlas so spracovaním osobných údajov v zmysle § 11 ods. 4 zákona 122/2013 Z.z., - výpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace, - overenú kópiu o najvyššom dosiahnutom vzdelaní. Záujemcovia o výberové konanie na pozíciu vedúceho ekonomického oddelenia doručia všetky požadované doklady v zalepenej obálke s označením „Výberové konanie na vedúceho ekonomického oddelenia“ na Mestský úrad Turčianske Teplice, Partizánska 413/1, 039 01 Turčianske Teplice v termíne do 26. 3. 2015 do 15.00 hod. Výberové konanie sa uskutoční dňa 27. 3. 2015 o 10.00 hod. v zasadačke mestského úradu. Uchádzači, ktorí predložia kompletné doklady a splnia požiadavky zamestnávateľa, budú pozvaní na výberové konanie telefonicky.
RUŽOMBEROK - Od októbra minulého roka majú Ružomberčania, ale aj návštevníci nášho mesta k dispozícii novú kultúrnu inštitúciu – zrekonštruovanú židovskú synagógu. Nebolo ľahké takúto investíciu zrealizovať, predchádzalo tomu mnoho stretnutí s predstaviteľmi Ústredného zväzu židovských náboženských obcí na Slovensku, a to počas niekoľkých rokov, hľadanie potrebného financovania, dohadovanie rozličných podmienok, etapizácia rekonštrukcie, komunikácia s dodávateľmi a podobne. Takisto tu bol boj s časťou verejnej mienky, pretože, ako to už býva pri každom rozhodnutí, názory na schválené investície sa vždy rôznia. To je však prirodzené a normálne. Na jednej strane, v Ružomberku sa vždy našli a stále nájdu ľudia, ktorí by chceli viac kultúry, tvrdia, že sa tu nič nedeje, pritom si niekedy stačí len poriadne prezrieť prehľad kultúrnych podujatí na daný mesiac... Títo si možno aktivity v synagóge ani nevšimli, tak ako si nevšimli mnohé ďalšie podujatia pravidelne organizované rôznymi skupinami v našom meste. Na druhej strane, sú takí, ktorí si myslia, že peniaze sa mohli investovať do niečoho „praktickejšieho“, nie práve do kultúrneho stánku. Je to, samozrejme, názor, ktorý tiež treba akceptovať, tak ako každý iný. No možno by sa práve tieto skupiny ľudí mohli prísť do toho nášho nového kultúrneho stánku niekedy pozrieť na niektoré z podujatí, alebo len tak nahliadnuť do priestoru, ktorý je naozaj nádherne, elegantne zrekonštrovaný, zreštaurovaný, a svojou atmosférou pripomína pokojné miesto uprostred hektického dňa. Ružomberská synagóga má svoje tempo, svoj život, a návštevníkom, ktorí ju dokážu vnímať, poskytuje veľa zo svojej kultúrnosti, histórie, zo svojej jedinečnosti. Podujatia, ktoré sa tu konajú, sú vyberané vyslovene pre toto miesto a ničím ho nerušia, naopak, ešte o niečo pozdvihujú, pretože doň prinášajú umenie a ľudí... Stačí si to prísť odžiť aspoň na chvíľku. Všetky zložité veci, ktoré boli na začiatku premeny opustenej synagógy na tú, ktorú môžeme vidieť dnes, mali svoj zmysel. Svedčí o tom určite aj vysoká návštevnosť počas predchádzajúcich mesiacov. Tento priestor si určite zaslúžil znovuzrodiť sa... (článok uverejnili v Ružomberskom hlase č.4/2015)
RUŽOMBEROK (mim, foto rkhlas) - V Hrabovskej nádrži si v nedeľu 22. februára zaplávali medvede. Nie však skutočné, ale „ľadové“ - ako sa sami nazývajú otužilci, ktorí si počas zimy radi zaplávajú v studených vodách. Už druhý ročník zimného otužovania zorganizovali Belanské ľadové medvede počas chladných dní. Ten prvý bol minulý rok v Šútove, tento rok sa podujatie odohrávalo v Hrabove. Zúčastnilo sa na ňom približne 60 otužilcov z rôznych kútov Slovenska, z klubov, ale boli tu aj jednotlivci. „Je to také kolegiálne, sesterské stretnutie s členmi ďalších podobných klubov na Slovensku. Takýchto podujatí je v regiónoch Slovenska viac, navzájom sa navštevujeme a trávime spolu čas pri podobných akciách,“ povedal Stanislav Húšťava zo združenia Belanské ľadové medvede. Tento klub vznikol pred tromi rokmi a toto je ich už štvrtá sezóna. Začínali sme šiesti, dnes nás je dvadsaťjeden,“ dopĺňa Š. Húšťava. Prvý raz sa ponárali chlapi z lyžiarskeho oddielu z Bieleho Potoka do ľadových revúckych vôd pod Jaziercami v marci 2012. V nedeľu bol podľa neho ideálny čas na zimné plávanie v nádrži, teplota vody bola 1,2 stupňa, teplota vzduchu 10 stupňov Celzia. Komu by napadlo niečo podobné, je potrebné vedieť, že otužovanie je síce zdravé, ale treba na to ísť pomaly a postupne. Nedeľňajší výkon plavcov v Hrabovskej nádrži by určite nebol vhodný pre toho, kto by to chcel vyskúšať len tak, zo zvedavosti a na prvý krát. Podľa lekárov je základom domáce otužovanie a najlepšie je začať vlažnou vodou, ktorú postupne ochladzujete. Takýto spôsob je vhodný aj pre malé deti, no do troch rokov sa neodporúča vôbec. Otužovanie treba začať krátkymi intervalmi a čas strávený pod studenou sprchou by sa mal postupne predlžovať, nemalo by to však byť viac ako tri minúty v zime a v lete do päť minút. Začať by sa malo sprchovaním nôh odspodu nahor, postupne sprchovať paže, hruď, brucho, šiju a tvár. Sprchovanie studenou a teplou vodou je dobré striedať. Pokiaľ človek znesie trojminútovú studenú sprchu, môže už pokračovať plávaním v studenej vode. Začať však treba ešte v lete. (celý článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.4/2015)
RUŽOMBEROK - Dobrá správa od Železničnej spoločnosti Slovensko (ŽSSK) pre Ružomberok. Od 1. marca zastavujú štátne IC vlaky ŽSSK Slovensko aj v centre dolného Liptova. A to dokonca všetky, ktoré na trati medzi Bratislavou a Košicami premávajú. Informáciu nám potvrdil prednosta ružomberskej železničnej stanice Michal Fecík. „1. marca bola prvá zmena grafikonu vlakovej dopravy 2014/2015. Prináša viaceré menšie, ale aj väčšie úpravy cestovného poriadku. U troch osobných vlakov sa trochu menia časy príchodu a odchodu. Ale najdôležitejšie je, že všetky IC vlaky ŽSSK Slovensko budú zastavovať v Ružomberku a vo Vrútkach,“ uviedol. O čo sa roky zainteresovaní márne snažili, sa teda, možno aj vplyvom toho, že v Ružomberku už zastavujú IC vlaky konkurenčných spoločností Leo Express a RegioJet, podarilo. O problematike sme za ostatné roky písali mnohokrát. Súčasná situácia dáva Ružomberku, aspoň z pohľadu železničnej dopravy, punc významnosti a v tomto smere aj vyrovnanie síl s Liptovským Mikulášom, kde štátne IC vlaky zastavujú už dlhé roky. Výrazne sa pre cestujúcu verejnosť otvárajú nové možnosti, keďže na ružomberskej stanici budú zastavovať už úplne všetky IC vlaky prechádzajúce po tomto úseku trate. Štátne IC vlaky budú zastavovať na tradičných staniciach a pribudli k nim dve už spomínané. Celkovo tak v Ružomberku zastavuje 9 IC vlakov ŽSSK Slovensko. Nejde samozrejme o počet IC vlakov za deň, pretože niektoré jazdia len počas pracovných dní a niektoré počas víkendu. A na tému súkromné IC vlaky sme sa prednostu spýtali, ako hodnotí zavedenie ich zastavovania v Ružomberku? „Pre ľudí je to dobré. Vlaky sú vyťažené a v Ružomberku sa na ne ľudia naučili.“ Zvýšené množstvo vlakov bude znamenať aj nápor na dopravnú kanceláriu – pracovisko výpravcov vlakov. V niektorých časoch sa budú osobné vlaky s rýchlikmi a expresmi striedať v doslova niekoľko minútových intervaloch. Také množstvo vlakov, ktoré budú slúžiť cestujúcej verejnosti ešte v Ružomberku zrejme v histórii nezastavovalo. Podľa nového grafikonu je ich vyše 80, samo-zrejme nie všetky budú premávať denne. Pripomenieme, že v budove železničnej stanice v súčasnosti kúpite lístky štátnych železníc ŽSSK a na vlaky RegioJet. V Ružomberku lístky na Leo Express dostanete napríklad v Informačnom centre na Bernolákovej alebo v objekte Liorbus na autobusovej stanici. V tabuľke v inej časti novín vám prinášame prehľad odchodov a typ všetkých vlakov, ktoré budú zastavovať v Ružomberku od 1. marca 2015. Vtedy vstúpi do platnosti prvá zmena grafikonu. Cestovný poriadok ružomberskej železničnej stanice, platný od 1. marca 2015, uverejňujeme v prílohe tohto príspevku. Zdroj: Ružomberský hlas
Partia Ružomberčanov pripravuje aj v tomto roku obrovské prekvapenia. Po minuloročnom úspešne zorganizovanom podujatí Európsky pohár družstiev Mitropa Cup 2014, bola partia Mareka Zelnického poverená organizovaním ďalších dvoch veľkých šachových podujatí. Tým prvým bude od 22. mája ružomberský šachový festival CHESSFEST 2015. Festival sa skladá zo štyroch podujatí. Športovú halu Koniareň tak počas celého víkendu obsadia šachisti z celého Slovenska na majstrovstvách Slovenska mládeže v rapid šachu jednotlivcov a družstiev, pre širokú šachovú, ale aj nešachovú verejnosť organizátori na nedeľu pripravujú 18. ročník turnaja OPEN Ružomberok o pohár primátora mesta. O tri týždne neskôr sa pripravuje druhé veľké podujatie v Bratislave, kde sa od 18. júna pripravuje medzinárodné šachové podujatie, ktoré v sebe nesie hlbšie posolstvo. Majstrovstvá sveta ťažko telesne postihnutých a vozíčkarov (MS IPCA 2015) sa uskutočnia v hoteli Sorea Regia. Záštitu nad týmto prestížnym podujatím, ktoré okrem najlepších šachistov zdôrazňujú aj silné osudy, prevzal predseda vlády Slovenskej republiky doc. JUDr. Robert Fico CSc. Garanciu nad podujatím prevzala podpredsedníčka Národnej rady Slovenskej republiky Ing. Erika Jurinová. Podľa slov riaditeľa turnaja Mareka Zelnického sa počas 10-dňového šachového sviatku chystá množstvo sprievodných podujatí, najdôležitejšie je odstránenie bariér medzi telesne postihnutými a verejnosťou, preto organizátori pripravujú aj podujatia, ktoré budú prístupné každému, kto by sa ich chcel zúčastniť.                                  Natália Holáková, PR ŠK Ružomberok
Liptovské múzeum v Ružomberku pozýva všetkých záujemcov v pondelok 9. marca 2015 o 09:00 na ďalšie stretnutie piateho ročníka podujatia Múzeum pre seniorov. Na stretnutí si vyrobíme krásne netradičné veĺkonočné vajíčka, či jarný venček. Pomôcky: polystyrénové vajíčko, farebné stuhy (2,5,cm, 4 cm, 5 cm), špendlíky krátke (17 mm), nožnice, ihla, niť, tekuté lepidlo, tavná pištoľ (lepiaca), sviečka (kahanček), pinzetu, korálky (ozdobné gombíky), vajce (uvarené, vyfúknuté), drôt (tenší a hrubší), kliešte - tenké na tvarovanie a na strihanie drôtu (nožnice), korálky Tešíme sa na všetkých, ktorí majú záujem v múzeu stráviť príjemné a zároveň kreatívne posedenie pri šálke čaju.    Vstupné: 0,50€ Informácie a objednávky: 044/432 24 68, 0907 847 232, e-mail: liptmuzeum@mail.t-com.sk 
Mesto Ružomberok, Mestská polícia Ružomberok, A. Bernoláka 44, 034 01 Ružomberok   vyhlasuje výberové konanie na obsadenie pozície – príslušník mestskej polície.   Výberové konanie sa uskutoční    dňa  12. marca 2015 (štvrtok) o 13,30 hod.  v budove Mestského úradu Ružomberok, vo veľkej zasadačke č. dverí 25.   Požiadavky pre zaradenie uchádzača do výberového konania o pracovné miesto sú: a) vek najmenej 21 rokov,  b) ukončené úplné stredné vzdelanie (maturita) c) zodpovedajúca fyzická zdatnosť, d) zodpovedajúca duševná spôsobilosť, e) morálna bezúhonnosť, f) vodičský preukaz pre skupinu B.   Na výberové konanie je potrebné si priniesť občiansky preukaz, štruktúrovaný životopis a písacie potreby. Výberové konanie bude prebiehať minimálne 2 dni. Prvý deň sa uskutoční osobný pohovor s uchádzačom a písomné testy zo slovenského jazyka, nasledujúci deň budú uchádzači preskúšaní z fyzickej zdatnosti. O ďalších podrobnostiach výberového konania budú uchádzači informovaní pri osobnom pohovore.  Bližšie informácie o výberovom konaní Vám budú poskytnuté na tel. č. 044/ 431 44 60 alebo 044/ 431 44 80.
PRIMÁTOR MESTA NÁMESTOVA Námestovo 4. marca 2015 zvoláva podľa ustanovenia § 12 zákona č. 369/1990 Zb. v znení neskorších zmien a doplnkov prvé zasadnutie Mestského zastupiteľstva v Námestove na deň 11. marca 2015 t. j. /streda / o 15 00 hod. v zasadačke Mestského úradu v Námestove s navrhovaným programom: 1. Kontrola plnenia uznesení Predkladá: Ing. Karol Gandel – hlavný kontrolór 2. Schválenie územného plánu mesta a VZN č. 1/2015 o záväznej časti Územného plánu mesta Námestovo Predkladá: Ing. Vladimír Natšin – vedúci oddelenia výstavby 3. Rozpočtové opatrenie č. 1/2015 Predkladá: Mgr. Katarína Rusinová – vedúca fin. oddelenia 4. Zmena – doplnok č. 3 VZN č. 4/2004 o názvoch ulíc a verejných priestranstiev Predkladá: JUDr. Mária Vranová – vedúca oddelenia správneho 5. Zmena prílohy č. 1 VZN Mesta Námestova č. 4/2009 o určení výšky dotácie na mzdy a prevádzku škôl a školských zariadení zriadených na území mesta Námestovo Predkladá: Mgr. Ivan Veljačik – vedúci školského oddelenia 6. Prevody, nájmy a výpožičky majetku mesta, prevod skeletu polikliniky Predkladá: Ing. Vladimír Natšin – vedúci oddelenia výstavby 7. Schválenie členov redakčnej rady, zmena Štatútu novín Námestovčan Predkladá: Ing. Milan Rentka – prednosta MsÚ 8. Doplnenie člena Komisie pre telovýchovu a šport Predkladá: PaedDr.Tomáš Kucharík – poslanec MsZ 9. Rôzne 10. Interpelácie   Ing. Ján K a d e r a primátor mesta
Silný vietor a vysoký úhrn snehových zrážok si tretí februárový víkend vyžiadali našu zvýšenú pozornosť. Bezpečnosť občanov totiž ohrozovali nie len zasnežené chodníky a komunikácie ale i stromy a konáre, ktoré pod váhou snehu ohrozovali nie len majetok ale i zdravie a životy ľudí. Zimnú údržbu tak sprevádzalo i opiľovanie kalamitných drevín. Na žiadosť mesta Martin pracovníci spoločnosti Brantner Fatra s.r.o. počas druhého februárového víkendu riešili kalamitný stav drevín v niekoľkých mestských častiach. Po obhliadkach odborných pracovníkov mestského úradu a zhodnotení kalamitného stavu sa tak bezodkladne pristúpilo k opiľovaniu nebezpečných drevín na uliciach Gorkého, Východná, Severná, Bullu, Dulu, Moyzesovej i na ulici Michaelliho. Vo všetkých prípadoch išlo o nadštiepené konáre, vyschnuté časti konárov ale i celé stromy, ktoré aj vplyvom poveternostných podmienok spôsobovali reálnu hrozbu vzniku škôd na majetku ako i na zdraví a životoch občanov. Azda najkritickejší bol zlomený strom na Námestí Francúzskych partizánov na Severe na detskom ihrisku, kde sa aj počas zimy zdržiavajú deti.
Mesto Martin oznamuje, že záujemcovia o predaj remeselného tovaru počas Veľkonočných trhov sa už môžu uchádzať o miesto na jarmoku do 20. marca 2015. Trhy sa budú konať na Divadelnom námestí vo štvrtok 2.apríla 2015. Žiadosť o užívanie verejného priestranstva spolu s prílohami je potrebné doručiť poštou na adresu Mestský úrad v Martine, Námestie S. H. Vajanského 1, 036 49 Martin alebo osobne na Mestský úrad, 1. poschodie, č. dv. 119 alebo mailom na miroslava.ivankova@martin.sk. Každý záujemca musí spĺňať niekoľko podmienok, ktoré sú dané všeobecne záväzným nariadením č. 58. Žiadosť o užívanie verejného priestranstva je dostupná na webe mesta www.martin.sk . Súčasťou žiadosti musí byť živnostenský list, resp. doklad o DIČ, v prípade predávajúcich potravín je potrebné predložiť súhlas Regionálneho úradu verejného zdravotníctva z miesta bydliska, resp. sídla firmy a tretiu stranu z knihy registračnej pokladnice, resp. čestné vyhlásenie v prípade, že Vám nevzniká povinnosť evidencie služieb v pokladnici. Jarmok bude koncepčne zameraný na tradičné výrobky a remeslá s veľkonočnou tematikou.
Mestský úrad v Martine v piatok 20. februára privítal vzácnu návštevu – mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Indickej republiky na Slovensku Parama Jita Manna. Na svojej prvej návšteve mesta Martin sa veľvyslanec stretol s druhým zástupcom primátora Imrichom Žigom, s ktorým diskutoval na tému vzájomnej spolupráce a posilnenia priateľských vzťahov. Param Jit Mann je veľvyslancom Indickej republiky na Slovensku od minulého roku a Martin navštívil po prvýkrát, aby sa zoznámil s jediným mestom na Slovensku, ktorého ulica nesie meno jedného z najväčších politických a duchovných lídrov Indie Mahátmu Gándhího. „ Na toto stretnutie som sa obzvlášť tešil, lebo bolo pre mňa symbolickým. Na začiatku svojej profesionálnej kariéry ešte ako referent v Závodoch ťažkého strojárstva som stál pri uzatváraní kontraktu s Indickou vládou a dnes na začiatku svojho pôsobenia ako zástupca primátora som mal tú česť privítať ako prvú indickú delegáciu. Jeho excelencia bola našim mestom očarená a samozrejme si veľmi vážila, že ako jediné mesto na Slovensku máme ulicu pomenovanú po Gándhim. Naše vzájomné stretnutie sa skončilo prísľubom rozvíjania našich priateľských vzťahov možno aj vo forme spoločných projektov,“ zhodnotil druhý zástupca primátora Imrich Žigo po stretnutí. Veľvyslanca privítal na pôde Mestského úradu v Martine, odkiaľ sa celá delegácia presunula do centra Martina, aby sa mohli bližšie zoznámiť s mestom. Návštevu zavŕšil spoločný pracovný obed, v rámci ktorého bolo spomenutých viacero konkrétnych možností spolupráce v budúcnosti. 
Využite možnosť spätnej väzby a povedzte nám svoje nápady a názory na fungovanie Mestského úradu. Aj Váš názor môže prispieť k zlepšeniu nami poskytovaných služieb pre Vás – našich klientov a tým aj k zvýšeniu Vašej spokojnosti. Schránka dôvery je jedným z nástrojov projektu Transparentné mesto Martin, prostredníctvom ktorého sa snažíme komunikovať so širokou verejnosťou. V prípade, že sa s nami chcete podeliť o Vaše požiadavky stačí, keď svoje nápady a podnety vhodíte do schránky pre klientov, ktorá sa nachádza vo vstupnom vestibule Mestského úradu oproti výťahom alebo v klientskom centre Mestského úradu.  Pri schránke sú k dispozícii anketové lístky. Podnet však môžete vhodiť aj na bežnom papieri a je len na Vás, či sa podpíšete alebo nás oslovíte anonymne. V prípade, že si prajete byť o veci informovaní, nezabudnite uviesť  Vaše meno a telefonický alebo e –mailový kontakt.
V marcovom vydaní Zvestí Kysuckého Nového Mesta si slovom aj obrazom môžete pozrieť, ako Kysuckonovomešťania oslavovali Fašiangy. Na základe požiadaviek čitateľov sme do marcového vydania zaradili cestovný poriadok SAD zo zastávky KNM. Dozviete sa štatistiku trestných činov v okrese a v rozhovore vám predstavíme poslanca Ing. Rudolfa Drexlera. Nájdete tu tiež spravodajstvo z kultúry a športu, ako aj výsledky ankety o najlepšieho športovca minulého roka. Prečítate si informácie o okrúhlom výročí mesta. Nebudú chýbať ani pravidelné rubriky ako krížovka a doplňovačka, spoločenská kronika a pod. Na poslednej strane opäť získate informácie o čase a mieste konania kultúrnych a športových podujatí.
Kto by v našom meste nepoznal Babylonskú štvorku? Kvarteto divadelníkov B4 sa sformovalo v roku 2013 a odvtedy takmer každý mesiac absolvovalo vystúpenie v klube, kde pri občerstvení rozdávalo smiech a dobrú náladu. Časy sa však menia, a tak herci zakončili mesiac február premiérovo v Dome kultúry v Kysuckom Novom Meste.   Videli ste už niekedy Pavla Záteka v šatách či sukni? Počas divadelno-improvizačného predstavenia na to bola príležitosť rovno v dvoch scénkach! Ženský odev na seba navliekli aj František Tulec a Vladimír Papik, ktorých rady v relácii Zmenáreň rozslzili oči aj jedinej ozajstnej zástupkyni nežného pohlavia v B4, Zuzane Lackovej. Herci už na začiatku predstavenia vyhlásili svoje motto: Nie je dôležité zahrať, ale zabaviť sa. Počas večera sa im však podarilo skĺbiť oboje. Originálne výroky, kostýmy a nečakané dejové zvraty v scénkach oceňovali diváci výbuchmi smiechu. O to, aby z nich nevysmädli, sa postarala Babylonská štvorka v spolupráci s domom kultúry navodením príjemnej klubovej atmosféry. Hlavnú sálu nezvyčajne zaplnili stoly so sviečkami, obsluha a počas prestávok pokračoval v rozdávaní umeleckých zážitkov hudobný hosť Peter Hrubý. Herci nezostali nič dlžní ani fanúšikom dua Koko a Roko. Svojím hitom Mám to tu rád rozospievali publikum. Na záver Babylonská štvorka s humorom zodpovedala otázky zvedavých a tvorivých divákov, od ktorých si vyslúžila standing ovation. Autor: Dominika Chrastová
Štatistický úrad Slovenskej republiky realizuje zisťovanie údajov pre štatistiku rodinných účtov. Účelom štatistického zisťovania je získať informácie o výške, štruktúre a vývoji peňažných príjmov fyzických osôb v rôznych typoch domácností. Výsledky zisťovania sa využijú na zabezpečenie potrieb informačného systému ŠÚ SR, požiadaviek ministerstiev a štátnych organizácií, osobitne na poskytnutie údajov na účely posudzovania úprav súm životného minima. Na Slovensku je do zisťovania vybratých 400 obcí, medzi nimi aj Kysucké Nové Mesto. Do zisťovania bude zaradených 4 700 domácností. Zisťovanie sa uskutoční od 1. marca do 31. decembra 2015  V tomto období môže Vašu domácnosť navštíviť pracovník poverený funkciou opytovateľa, ktorý je povinný preukázať sa v domácnostiach osobitným poverním. Všetky informácie a názory, ktoré poskytnente, budú anonymné a použité len na štatistické účely. 
Vážení cestujúci, z dôvodu výlukovej činnosti správcu železničnej dopravnej cesty (ŽSR) na traťovom ÚSEKU ČADCA – KRÁSNO NAD KYSUCOU (8:00 – 14:00) prichádza dňa 5. marca 2015 k nasledovným zmenám v jazde vlakov ZSSK.   Na trati Čadca – Krásno nad Kysucou vlak Os 3911 bude premávať v skoršej časovej polohe (odchody z Čadce 8:20, Čadca mesto 8:23, Oščadnica 8:28, z Krásna n/K. odchod zachovaný) Pre cestujúcich od prípojného vlaku z Makova (príchod Čadca 8:29) bude zabezpečená náhradná autobusová doprava podľa osobitného cestovného poriadku ZSSK   Os 3913 bude premávať v skoršej časovej polohe (odchody z Čadce 10:20, Čadca mesto 10:23, Oščadnica 10:28, z Krásna n/K. odchod zachovaný) Pre cestujúcich od prípojného vlaku z Makova (príchod Čadca 8:29) bude zabezpečená náhradná autobusová doprava podľa osobitného cestovného poriadku ZSSK   Os 3915 bude v úseku Čadca (odch. 12:35) – Krásno nad Kysucou odrieknutý. Odchod vlaku z Krásna n/K. bude zachovaný. Z Čadce do Žiliny bude zabezpečená náhradná autobusová doprava podľa osobitného cestovného poriadku ZSSK.     Dôležité UPOZORNENIA PRE CESTUJÚCICH vlaky nahradené náhradnou autobusovou dopravou (NAD) budú premávať podľa osobitných cestovných poriadkov ZSSK pri NAD bude vedený zrýchlený spoj pre cestujúcich, ktorí idú priamo do Žiliny a zastávkový spoj, ktorý bude zabezpečovať rozvoz cestujúcich do jednotlivých zastávok na trati vlaky nahradené NAD v úseku Krásno n/Kysucou – Žilina len pre výstup cestujúcich z dôvodu obmedzenej kapacity vozidiel zabezpečujúcich NAD počas výluky nie je povolená v dotknutých úsekoch preprava imobilných cestujúcich, cestovných batožín a bicyklov v úschovni vo vlakoch nahradených autobusmi. Vlaky v NAD zastavujú v ŽST Krásno nad Kysucou a na železničnej zastávke Rudina   Náhradné zastávky NAD budú zriadené pre : Žel. zastávka Čadca mesto – na zastávke SAD „Čadca mesto, žel. zastávka“, Žel. zastávka Oščadnica – na zastávke SAD „Oščadnica, spoločenský dom“, - na hlavnej ceste Žel. zastávka Dunajov – na zastávke SAD „Dunajov, žel. závory“, Žel. zastávka Ochodnica – v Ochodnici na obrátke autobusov pod žel. zastávkou Žel. stanica Kysucké Nové Mesto – na hlavnej ceste pred železničnou a autobusovou stanicou – na autobusovej zastávke MHD a dopravcu SAD, Žel. zastávka Brodno – na zastávke SAD „Brodno, žel. st“, Vlaky v NAD zastavujú v ŽST Krásno nad Kysucou a na železničnej zastávke Rudina Bližšie informácie Vám budú poskytnuté tiež v osobných pokladniciach, na výveskách, v Kontaktnom centre ZSSK (t.č. 18 188, info@slovakrail.sk) a na našej internetovej stránke www.slovakrail.sk. Železničná spoločnosť Slovensko, a.s. sa Vám ospravedlňuje za vzniknuté komplikácie, ktoré sú vyvolané obmedzeniami na strane správcu železničnej dopravnej cesty. Ďakujeme za pochopenie.
V piatok, 27.2.2015, sa prvýkrát v histórii slovenskej atletiky uskutočnili v športovej hale Elán v Bratislave celoštátne halové preteky v kategórii mladšieho a najmladšieho žiactva s názvom Hala mladších žiakov. Dolný Kubín reprezentovali žiaci športových tried Základnej školy Martina Kukučína. Našim sa naviac darilo vo vrhu guľou, keď Viviana Pajdučáková vybojovala v kategórii mladších žiačok bronzové umiestnenie. Na halových majstrovstvách Slovenska dorastencov a veteránov v rovnakej hale dňa 28. februára 2015 získala vo vrhu guľou 4. miesto dorastenka Andrea Mäsiarová. Majstrom Slovenska v kategórii veteránov sa stal v skoku do výšky Peter Sládek. Striebornú medailu na týchto majstrovstvách získali Jaroslav Lupák a Katarína Marettová vo vrhu guľou.
Mesto Dolný Kubín požiada Ministerstvo životného prostredia o zaradenie medzi dotknuté obce v zámere sanácie trosky z ferozliatin v Istebnom. Rozhodlo o tom Mestské zastupiteľstvo na svojom rokovaní 26. februára. Mesto Dolný Kubín zámer podporí iba v prípade, ak nebude ohrozené životné prostredie a zdravie obyvateľov z blízkeho okolia. Ak ministerstvo žiadosti vyhovie, Dolný Kubín bude mať jedno z rozhodujúcich slov pri schvaľovaní realizácie zámeru. „Chceme vedieť všetko o tomto procese. Budeme dozerať, pripomienkovať a pýtať sa, či je všetko v poriadku," uviedol primátor Roman Matejov.
Daň za psa V zmysle zákona č. 582/2004 Z.z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálny odpad a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon č. 582/2004 Z.z.") a Všeobecne záväzného nariadenia mesta č. 12/2014 o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady (ďalej len "VZN") je povinnosťou daňovníka pre daň za psa podať daňové priznanie Mestu Dolný Kubín, ktoré je správcom tejto dane, na tlačive dostupnom na stránke MF SR (http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=8698). Tlačivá môžete obdržať aj v Centre pre občanov Mestského úradu (prízemie novej budovy Mestského úradu), prípadne na odbore finančnom (kanc. č. 318, II. poschodie v novej budove). Daňová povinnosť vzniká prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom sa pes stal predmetom dane (t.j. pes starší ako 6 mesiacov) podľa § 22 ods.1 zákona č. 582/2004 Z.z. K daňovému priznaniu je potrebné predložiť fotokópiu veterinárneho preukazu. Daňové priznanie podá daňovník na Mestskom úrade v Centre pre občanov alebo na finančnom odbore - kancelária č. 318 II. poschodie v novej budove. Ak vznikne daňová povinnosť k dani za psa v priebehu roku 2015, daňovník je povinný podať daňové priznanie najneskôr do 30 dní odo dňa vzniku tejto daňovej povinnosti na Mestskom úrade v Centre pre občanov alebo na finančnom odbore - kancelária č. 318 II. poschodie v novej budove. Ak zanikne daňová povinnosť k dani za psa (napr. pri úhyne psa, strate psa a pod.) je daňovník povinný podať čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti a to najneskôr do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti takým istým spôsobom ako pri vzniku daňovej povinnosti. Daň za psa na rok 2015 bude vyrubená rozhodnutím a bude splatná v dvoch rovnakých splátkach a to do 30.6.2015 a do 31.8.2015.   Daň z nehnuteľností Správcom dane z nehnuteľnosti na území Dolného Kubína je podľa zákona č. 582/2004 Z.z. Mesto Dolný Kubín, ktorému sú povinné fyzické alebo právnické osoby podať daňové priznanie. Tlačivá daňových priznaní sú dostupné na stránke MF SR (http://www.mfsr.sk/Default.aspx?CatID=8698 ) alebo ich obdržíte v Centre pre občanov Mestského úradu (prízemie novej budovy Mestského úradu), prípadne na odbore finančnom (kanc. č. 318, II. poschodie v novej budove). Daňové priznanie podáva fyzická alebo právnická osoba, ktorá nadobudla nehnuteľnosť v roku 2014 (napr. kúpou, darovaním) a táto nehnuteľnosť je zapísaná v katastri nehnuteľnosti k 1. januáru 2015. Občania a podnikateľské subjekty sú povinné podať daňové priznanie do 31. januára 2015 na Mestskom úrade Dolný Kubín v Centre pre občanov (prízemie novej budovy) alebo na finančnom odbore - kancelária č. 318, II. poschodie novej budovy. K daňovému priznaniu je potrebné doložiť fotokópiu listu vlastníctva, alebo fotokópie kúpnej zmluvy, alebo darovacej zmluvy, alebo rozhodnutie z Okresného úradu, katastrálneho odboru (predtým názov Správa katastra). Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia daňovník nadobudne nehnuteľnosť vydražením alebo dedením, je povinný podať priznanie k dani z nehnuteľností do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti. Povinnosť podať daňové priznanie majú fyzické alebo právnické osoby, ktorým zanikla daňová povinnosť v priebehu roku 2014 (napr. byt, rodinný dom, garáž, pozemky, atď. boli prevedené na inú osobu). Daňovník je povinný podať čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti do 31. januára 2015 na Mestskom úrade Dolný Kubín a to v Centre pre občanov alebo na finančnom odbore - kancelária č. 318, II. poschodie. Aj pri zániku daňovej povinnosti je potrebné predložiť fotokópiu listu vlastníctva, alebo fotokópie kúpnej zmluvy, alebo darovacej zmluvy alebo rozhodnutie z Okresného úradu, katastrálneho odboru (predtým názov Správa katastra). Občania a podnikateľské subjekty, ktorým zmeny v roku 2014 nenastali, daňové priznanie nepodávajú. Termín platenia dane z nehnuteľností a jej výšky sa daňovníci dozvedia z rozhodnutia, ktoré im bude doručené. Daň vo výške najviac 30,-EUR bude splatná do 30.6.2015. Daň vo výške presahujúcej 30,- EUR bude splatná do 30.6.2015 a druhá splátka bude splatná do 31.8.2015. Výška dane z nehnuteľnosti sa v porovnaní s rokom 2014 nebude meniť. Zachovaná zostáva aj zľava pre občanov nad 70 rokov a držiteľov preukazu ŤZP a ŤZP/S vo výške 50%.   Poplatok za komunálny odpad Podnikateľské subjekty a živnostníci,  u ktorých došlo k zmene údajov potrebných pre výrub poplatku za KO oproti roku 2014, sú povinní v zmysle § 80 zákona č. 582/2004 Z.z. a § 37 VZN podať najneskoršie do 31.01.2015 Oznámenie k poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady na rok 2015. Ak do uvedeného termínu MsÚ neobdrží vyplnené oznámenie, poplatok bude vyrubený na základe posledných známych údajov. Zároveň chceme informovať občanov, že na rok 2015 zostala výška poplatku za komunálny odpad nezmenená, t.j. 29,20 € / 1 osoba. Pre poskytnutie úľavy za komunálny odpad je potrebné vyplniť žiadosť o zníženie poplatku a spolu s príslušnými dokladmi doručiť na MsÚ (Centrum pre občanov, nová budova, prízemie). V prípade, že občania bývajúci v spoločnej domácnosti mali samostatné rozhodnutia o vyrubení poplatku a požadujú jedno rozhodnutie pre všetkých členov domácnosti, t.j. jeden člen domácnosti preberie na seba povinnosť platiteľa za ostatných členov domácnosti, je potrebné do 31.1.2015 podať Oznámenie k poplatku za komunálny odpad na rok 2015. Všetky tlačivá a žiadosti, ako aj zoznam akceptovateľných dokladov nájdete na stránke mesta www.dolnykubin.sk alebo priamo v Centre pre občanov v budove Mestského úradu. Splatnosť poplatku pre FO-občanov je do 31.08.2015. Ak poplatková povinnosť vznikla po 31.07.2015, vyrubený poplatok je splatný do 15 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia.   A/ Akceptovateľné doklady k žiadosti o odpustenie poplatku za obdobie, za ktoré poplatník preukáže, že sa viac ako 90 dní v zdaňovacom období nezdržiava alebo nezdržiaval na území mesta (podľa § 39 ods. 3 VZN) potvrdenie o štúdiu, študent študujúci v rámci SR, vo vzdialenosti do 60 km od miesta svojho trvalého pobytu aj potvrdenie o ubytovaní v mieste štúdia (poplatok bude znížený o 51%) potvrdenie od zamestnávateľa (agentúry zamestnávania) o zamestnaní v danom zdaňovacom období s miestom výkonu práce poplatníka mimo územia mesta (pracovnú zmluvu len vo výnimočných prípadoch a so súhlasom správcu dane), u zárobkovo činných osôb s miestom výkonu práce vo vzdialenosti do 60 km od svojho trvalého pobytu aj potvrdenie o ubytovaní v mieste výkonu práce (poplatok bude znížený o 60 %) doklad o prechodnom pobyte súčasne s dokladom od zamestnávateľa (agentúry zamestnávania) o zamestnaní v danom zdaňovacom období s miestom výkonu práce poplatníka mimo územia mesta (pracovnú zmluvu len vo výnimočných prípadoch a so súhlasom správcu dane), u zárobkovo činných osôb s miestom výkonu práce vo vzdialenosti do 60 km od svojho trvalého pobytu aj potvrdenie o ubytovaní v mieste výkonu práce s dodatkom, že si tam platí komunálny odpad (poplatok bude odpustený na celé zdaňovacie obdobie) potvrdenie obce o dobe trvania pobytu v tejto obci spolu s dokladom o vyrubení alebo zaplatení poplatku v danej obci za príslušné obdobie (poplatok bude odpustený na počet dní uvedených v doklade, minimálne na 90 dní v zdaňovacom období). Nevzťahuje sa na poplatníka, ktorý užíva nehnuteľnosť v Dolnom Kubíne a je vlastníkom chaty, príp. rod. domu v inej obci a z tohto dôvodu platí poplatok aj v tejto obci. potvrdenie správcu bytov o platení poplatku v rámci platieb za byt v inej obci, v prípade vlastníctva bytu v inej obci zálohový predpis z tohto bytu, kde sú uvedené osoby, ktoré byt užívajú (poplatok bude odpustený na počet dní uvedených v doklade, minimálne na 90 dní v zdaňovacom období). potvrdenie o vyšetrovacej väzbe alebo o výkone trestu odňatia slobody a dobe jeho trvania (poplatok bude odpustený na počet dní uvedených v doklade, minimálne na 90 dní v zdaňovacom období) potvrdenie o umiestnení v zariadení sociálnych služieb a dobe jeho trvania (poplatok bude odpustený na počet dní uvedených v doklade, minimálne na 90 dní v zdaňovacom období) potvrdenie o umiestnení v redukačnom zariadení alebo detskom domove a dobe jeho trvania (poplatok bude odpustený na počet dní uvedených v doklade, minimálne na 90 dní v zdaňovacom období) potvrdenie o dlhodobej hospitalizácii v liečebni a o dobe jej trvania (poplatok bude odpustený na počet dní uvedených v doklade, minimálne na 90 dní v zdaňovacom období) pracovné povolenie v zahraničíí (poplatok bude odpustený na dobu platnosti pracovného povolenia, minimálne na 90 dní v zdaňovacom období) povolenie k pobytu v zahraničí (poplatok bude odpustený na dobu platnosti povolenia k pobytu, minimálne na 90 dní v zdaňovacom období) víza (poplatok bude odpustený na dobu platnosti víz) potvrdenie spoločenstva bytového domu (príp. OSBD alebo domového dôverníka) v mieste trvalého pobytu poplatníka o tom, že sa poplatník zdržiava v zahraničí a o dobe jeho pobytu v zahraničí (poplatok bude odpustený na počet dní uvedených v potvrdení, minimálne na 90 dní v zdaňovacom období) čestné prehlásenie dvoch susedov poplatníka, ktorý má trvalý pobyt v rodinnom dome o tom, že sa poplatník zdržiava v zahraničí a o dobe jeho pobytu v zahraničí s uvedením mena, priezviska, dátumu narodenia a presnej adresy trvalého pobytu oboch susedov (poplatok bude odpustený na počet dní uvedených v čestnom prehlásení, minimálne na 90 dní v zdaňovacom období) Iné doklady je možné akceptovať len so súhlasom správcu dane, a to len vo výnimočných prípadoch. V prípade pochybností môže správca dane žiadať poplatníka o predloženie aj iných dokladov a potvrdení. V prípade, že poplatník predloží k žiadosti o zníženie alebo odpustenie poplatku doklady, ktoré nie sú správcom dane akceptovateľné, správca dane poplatníkovi úľavu neposkytne, prípadne poplatok neodpustí. Správca dane nie je povinný poplatníka vyzývať na doplnenie takýchto dokladov. V prípade, že nie je doklad v slovenskom alebo v českom jazyku, je potrebné k dokladom predložiť aj ich preklad, ktorý nemusí byť úradne overený. Správca dane odpustí alikvótnu časť poplatku len v prípade, ak poplatník o odpustenie písomne požiada najneskoršie do konca zdaňovacieho obdobia, teda do konca kalendárneho roka 2015. Po tomto termíne nárok na odpustenie alikvótnej časti poplatku na príslušné zdaňovacie obdobie zaniká. B/ Akceptovateľné doklady k žiadosti o poskytnutie úľavy: (podľa § 39 ods. 2 VZN) držiteľ preukazu ŤZP a ŤZP/S (vydaný najneskoršie do 31.12. predchádzajúceho kalendárneho roka): kópia preukazu alebo právoplatné rozhodnutie o priznaní preukazu; pokiaľ nedôjde k ukončeniu platnosti preukazu nie je potrebné žiadať o úľavu každoročne; poplatníkovi, ktorému nebol vydaný preukaz ŤZP alebo ŤZP/S, nebude poskytnutá úľava na poplatku (poplatok bude znížený o 40% z ročného poplatku) osoba nachádzajúca sa v hmotnej núdzi: potvrdenie ÚPSVaR o poberaní dávky v hmotnej núdzi s uvedením osôb, ktoré sú spoločne posudzované (poplatok bude znížený o 50% z ročného poplatku) osoba staršia ako 70 rokov, ktorá dovŕšila vek 70 rokov do 31.12. predchádzajúceho kalendárneho roka: nie je potrebné dokladovať (poplatok bude znížený o 40% z ročného poplatku) Ak poplatník nepredloží žiadosť o zníženie poplatku spolu s akceptovateľnými dokladmi do 31. augusta 2015, nárok na zníženie poplatku na rok 2015 mu zaniká.
Na území mesta sa nachádza 6 základných škôl - z toho 2 spoločné s materskými škôlkami, 5 samostatných materských škôlok, dve ZUŠ a CVČ. Na území mesta pôsobia samosprávne školské orgány: Rada školy a Obecná školská rada. Rada školy Rady sú iniciatívne a poradné samosprávne orgány, ktoré vyjadrujú a presadzujú verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania. Plnia funkciu verejnej kontroly. Každá rada školy a školských zariadení sa skladá z 5 až 11 členov. Funkčné obdobie orgánov samosprávy sú štyri roky. Do 14 rád boli zvolení a nominovaní zo zákona 136 členovia. Obecná školská rada Spoločným samosprávnym orgánom pre školy a školské zariadenia na území mesta je zriadená Obecná školská rada. Vyjadruje sa k činnosti zriaďovateľa základných škôl, ZUŠ a školských zariadení v pôsobnosti zriaďovateľa. Ďalej sa vyjadruje ku koncepcii rozvoja školstva v meste, k rozpisu financií, k personálnym a sociálnym podmienkam zamestnancov škôl a zariadení. Vyjadruje sa k požiadavkám na skvalitnenie starostlivosti  a výchovno vzdelávacích služieb a k správe o výsledkoch výchovno - vzdelávacieho procesu. Mestská školská rada má 11 členov. Za zástupcov z riaditeľov škôl a škol. zariadení: Mgr. Katarína Školová, Mgr. Vlasta Markechová, Mgr. Viera Kubicová, Mgr. Anna Dinisová. Za zástupcov z predsedov rád škôl a škol. zariadení: Mgr. Viera Strýčková, Mgr. Yvonne Marjaková, Bc. Mária Čamborová. Za zástupcov rodičov: Mgr. Zuzana Papšová, PhDr. Adriána Kičurová. Z poslancov Mesta boli delegovaní: Mgr. Martin Klimek, MUDr. Anna Korduliaková. Za predsedu Obecnej školskej rady bola zvolená Mgr. Viera Strýčková.
Kamerový systém plní svoj význam. Náš kamerový systém už niekoľkokrát pomohol štátnej polícii pri objasnení vecí a pri operatívnosti zásahov proti ich páchateľom. V nedeľu 1.3.2015 o 19:55 hod. požiadala hliadka obvodného oddelenia policajného zboru v Čadci o súčinnosť pri pátraní po podozrivej osobe, ktorá mala na Námestí  Slobody  lúpežne prepadnúť ženu a odcudziť  jej kabelku.  Následne pomocou kamerového záznamového systému Mestskej polície Čadca bolo podozrivá osoba zaregistrovaná. O 20:35 bolo podozrivá osoba hliadkou mestskej polície zadržaná a odovzdaná hliadke obvodného oddelenia Čadca pre podozrenie z trestného činu lúpeže. Podozrivou osobou z lúpeže bol 19 ročný Ivan Š. z Čadce. Kamerovým systémom bolo objasnené nespočetné množstvo priestupkov a niekoľko trestných činov. Jeho zavedením sa podarilo zlepšiť bezpečnostnú situáciu v rámci mesta. Našou ďalšou prioritou je dobudovanie kamerového systému na sídliskách.
Ak Národná rada SR schváli nový zákon o odpadoch z dielne Ministerstva životného prostredia, samosprávy nebudú môcť doplácať na zber a likvidáciu komunálneho odpadu (KO). Jednoducho povedané, občania a všetci, ktorí produkujú KO, budú musieť za jeho likvidáciu platiť skutočné náklady potrebné na zber, zvoz, uskladnenie a ostatné náklady spojené so zabezpečením  jeho likvidácie.  Nový zákon reflektuje nepriaznivý stav v oblasti separovania, kedy na skládkach končia až 3/4 odpadu. Hlavný cieľom je naučiť Slovákov separovať. Na ozrejmenie - v Čadci bolo prijaté Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), v ktorom sa vyrubil poplatok na rok 2015 za „odpad“ vo výške 9,90 € na osobu a rok. Skutočné náklady na likvidáciu komunálneho odpadu v meste Čadca boli pritom v roku 2014 až 28,50 € na obyvateľa. To znamená, že ak poslanci NR zahlasujú za nový zákon o odpadoch v nezmenenej verzii, mestá a obce nebudú môcť upravovať túto cenu prijatím VZN, ako tomu bolo v Čadci. Občan bude musieť platiť skutočné náklady na nakladanie s KO, čo v roku 2014 činilo spomínaných 28,50 € na osobu a rok. V roku 2014 sa v Čadci na skládku uskladnilo celkovo 6280,90 ton KO. Náklady mesta na jeho likvidáciu boli 711 821,60 €. Pre upresnenie sa v Čadci v roku 2014 vytriedilo 1003,6483 ton odpadu, čo činí 15,98 % oproti KO uloženému na skládku. Iba pre ilustráciu, v roku 2014 mali poplatky za KO okolité obce a mestá nasledovné: Korňa 39,9675 €/osoba/rok Krásno n/Kysucou 10 €/osoba/rok Nová Bystrica 10 €/osoba/rok Čadca 10,98 €/osoba/rok Olešná 12 €/osoba/rok Raková 16 €/osoba/rok Skalité 16,2425 €/osoba/rok Čierne 17,77 €/osoba/rok Svrčinovec 18,98 €/osoba/rok Makov 33,94 €/osoba/rok Oščadnica kto triedi: 10 €/osoba/rok, kto netriedi: 18 €/osoba/rok Pre väčšiu objektivitu pripájame poplatky za odpad v iných mestách: Šaľa 27,5 € osoba/rok Prievidza 26,83 € osoba/rok Bardejov 27,01 € osoba/rok Poprad 21,13 € osoba/rok Banská Bystrica 29,20 € osoba/rok Zvolen 25,00 € osoba/rok Zlaté Moravce 17 € osoba/rok Levice 25 € osoba/rok Púchov 29,20 € osoba/rok Dolný Kubín 29,20 € osoba/rok Kroky, ktoré vynakladá mesto a hlavne Oddelenie životného prostredia na zlepšenie a zefektívnenie triedenia odpadov, vedú automaticky k zníženiu uskladneného KO na skládkach a tým aj k zníženiu konečnej ceny za odpad pre občana v prípade, ak bude schválený nový zákon o odpadoch. Spočítané a podčiarknuté: Ak budeme všetci zodpovedne triediť - budeme následne aj menej platiť.
Milí mladí čitatelia, aj v tomto roku sa môžete zapojiť do mnohých zaujímavých súťaží a podujatí, ktoré pre vás pripravila Kysucká knižnica v Čadci v spolupráci s ďalšími partnermi. Dve z nich vám ponúkame. Veríme, že vás oslovia a že aj v tomto roku siahnete po krásnych a originálnych knižkách, ktoré obohatia vašu fantáziu i poznanie. Neváhajte a čítajte, možno sa stanete kráľom či kráľovnou čítaného slova. Pre tých najmenších je tu súťaž v kreslení obľúbených rozprávkových postavičiek. Želáme vám v súťažení veľa šťastia a radosti! Partnerom podujatí je aj mesto Čadca.
Primátor mesta Čadca Ing. Milan Gura aj tento rok ocení pri príležitosti  Dňa učiteľov čadčianských pedagógov, ktorých na ocenenie navrhli ich kolegovia, rodičia a široká verejnosť. Jednotlivé návrhy na ocenenie boli predložené mestu Čadca s krátkym odôvodnením nominácie na oddelenie školstva, kultúry, mládeže a športu. Slávnostné oceňovanie učiteľov bude 27. marca (piatok) počas galaprogramu organizovaného pri príležitosti Dňa učiteľov v Dome kultúry, počas ktorého vystúpi Peter Cmorík. Aj týmto spôsobom chceme pomôcť prezentovať a zvýrazniť význam učiteľského povolania. Ocenenie si každoročne prevezmú tí pre ktorých sa práca za školskou katedrou stala nielen povolaním, ale aj poslaním. Na území mesta sa nachádza 6 základných škôl - z toho 2 spoločné s materskými škôlkami, 5 samostatných materských škôl, dve základné umelecké školy a centrum voľného času.
Jej meno je Emília Hanuláková. Do vedenia zariadenia ju schválili mestskí poslanci na poslednom zasadnutí. Ako zaznelo v kuloároch “mesto draftovalo dobre,“ keďže riaditeľka nového domova seniorov predtým úspešne riadila podobné zariadenie Žilinského samosprávneho kraja. Teraz je v službách mesta. Nový Dom seniorov na ulici Andrea Hlinku dokončili na konci minulého roka. Izby postupne obsadí približne 50 klientov s kompletným celodenným servisom. Na území mesta fungujú 3 zariadenia, všetky riadi vyšší územný celok. Domovy praskajú vo švíkoch. Nové zariadenie na ulici Andrea Hlinku je prvé pod správou mesta. Dom seniorov sa podarilo postaviť vďaka financiám z európskych grantov. Rekonštrukcia stála približne 1,5 mil. EUR. Mesto hradilo z vlastných peňazí päť percent. V budove domova je veľkokapacitná jedáleň, ktorá by sa mala postarať aj o dôchodcov v rámci mesta, alebo o občanov s nepriaznivým zdravotným stavom. Donáškou stravy môže vypomôcť i blízkej nocľahárni a útulku pre bezdomovcov. Počíta sa i s takzvanou odľahčovacou službou, čo znamená, že pre blízku osobu, ktorá bude mať záujem postarať o svojho príbuzného - bude k dispozícii priestor na odpočinok. Domov pre seniorov zrekonštruovali z budovy bývalej Základnej školy A. Hlinku. Za bývalého vedenia v roku 2007 vyradili školu zo siete, pričom za jej zachovanie sa v rámci petície postavilo 7000 obyvateľov. Časť verejnosti spustila kampaň za vznik cirkevnej školy, ani tento zámer sa nepodarilo uskutočniť. Priestory využívalo neskôr Centrum voľného času v Čadci.
Primátor mesta Bytča p. Miroslav Minárčik v zmysle svojich kompetencií oznámil na mestskom zastupiteľstve, ktoré sa uskutočnilo dňa 22. januára 2015 v priestoroch Domu kultúry meno svojho zástupcu.V tomto volebnom období bude zástupcom primátora mesta p. Ing. Juraj Babušík. V ten istý deň bol mestským zastupiteľstvom zvolený aj nový kontrolór mesta p. Ing. Štefan Bučo, ktorý bol súčasne aj poslancom mestského zastupiteľstva. Vzhľadom k tomu, že funkcia hlavného kontrolóra je nezlučiteľná s funkciou poslanca MZ  sa pán Ing. Štefan Bučo dňa 27.1.2015 vzdal poslaneckého mandátu ako aj funkcie člena finančnej komisie. Podľa výsledkov volieb do orgánov samosprávy mesta Bytča je prvým náhradníkom na post poslanca vo volebnom obvode č.1 pán PhDr. Martin Gácik. Dňa 5.2.2015 na mestskom zastupiteľstve pán PhDr. Martin Gácik zložil zákonom predpísaný sľub poslanca MZ.
Železničná spoločnosť Slovensko, a.s., regionálne zastúpenie Žilina, týmto informuje verejnosť o výluke na úseku železničnej trate Bytča – Pov. Teplá, ktorá bude prebiehať v období celého mesiaca marca a bude mať vplyv na vozbu vlakov hlavne v úseku Žilina – Púchov (rozsiahla náhradná autobusová doprava (NAD), posuny vlakov do skoršej časovej polohy, atď). Je predpoklad, že napriek opatreniam bude dochádzať k meškaniu vlakov. Výluky realizuje správca železničnej infraštruktúry (Železnice Slovenskej republiky) Základné informácie: 1) trvanie výluky, resp. opatrení: 1. – 31. marca 2015 2) do skoršej časovej polohy bude posunutých 7 vlakov (zapracované aj vo vyhľadávačoch) 3) náhradná autobusová doprava bude vykonávaná pri 11 vlakoch (7 v úseku ZA – Púchov, 3 v úseku Považská Bystrica – Žilina, 1 v úseku Púchov- Lúky pod Makytou) 4) budú premávať zrýchlené aj zastávkové spoje NAD 5) náhradná autobusová doprava /NAD/ nie je do cestovných poriadkov zapracovaná, je riešená cez vývesky a oznamy Viac informácií - na priloženej informačnej výveske ŽSSK a.s., ktorá je tiež zverejnená na úradnej tabuli Mesta Bytča, zriadenej pri budove Mestského úradu v Bytči, Námestie Slovenskej republiky č. 1/1.
V kinosále v Dome kultúry v Bytči bola úspešne dokončená digitalizácia a už čoskoro si môžete prísť vyskúšať nový digitálny obraz a zvuk.  V sobotu 7.marca o 16.hodine sa bude premietať sci-fi GRAVITÁCIA zadarmo pre všetkých záujemcov. Lístky na predstavenie si môžete rezervovať na novej stránke Filmového klubu Bytča www.kinobytca.sk. Kino bolo zdigitalizované v spoločnom projekte občianskeho združenia Filmový klub Bytča a Mesta Bytča. V decembri 2014 bol projekt podporený slovenským Audiovizuálnym fondom a v januári a vo februári 2015 prebehla inštalácia novej techniky a úpravy kinosály pre kvalitnejšie premietanie.  7.marca tak začína nová etapa v živote nášho kina. Sci-fi Gravitácia patrí k nedávnym úspešným filmom na poli technických inovácii, čo sa týka obrazu aj zvuku. Práve takýto typ filmu môže najlepšie otestovať možnosti nového digitálneho kina. Kinosála bola vybavená E-cinema technológiou, ktorá je určená pre menšie kiná umiestnené v objektoch slúžiacich aj na iné účely. Je to štandard vyhovujúci na verejné premietanie, vďaka ktorému vznikne v Bytči priestor pre občanov so záujmom o kinematografiu. Snahou kina nebude konkurovať okolitým multiplexom, ale vytvoriť príjemnú atmosféru, pestrý program a hlavne za výhodné ceny umožniť občanom mesta navštevovať kino v ich vlastnom meste.
Minulý rok zasadala Vláda SR v Žiline. Na základe jej výzvy, požiadalo mesto Bytča prostredníctvom primátora, o dotáciu na rekonštrukciu chodníkov pri Mierovej škole, z dôvodu bezpečností žiakov, rodičov, ale aj vodičov motorových vozidiel. Primátor mesta pripravil projekt rekonštrukcie chodníka pri Základnej škole Ulica Mieru ešte v minulom roku pred komunálnymi voľbami. „Chodník sa týka Komenského ulice, kde je veľmi vážna dopravná situácia najmä v ranných hodinách pri príchode detí do areálu školy a opäť v popoludňajších hodinách pri odchode detí zo školy,“ povedala Alžbeta Kramarová, prednostka Mestského úradu. Mestská polícia monitoruje bezpečnostnú situáciu  pred školou a pripravila videodokumentáciu. „Deti chodia pomedzi autá. Samotná šírka komunikácie je nedostatočná, naviac tam chýba chodník. Vybudovaním nového chodníka  s prepojením na chodník od Mierovej ulice, by sa zabezpečil bezpečný príchod detí do areálu školy a taktiež by sa rozšírila jestvujúca miestna komunikácia. Toto bolo predmetom našej žiadosti, naviac prekonzultované s vedením školy. Uvedená dotácia bola schválená na vyššie uvedenom zasadnutí Vlády SR.,“ uviedol na správnu mieru primátor mesta Miroslav Minárčik. Na prvom mestskom zastupiteľstve sa ohľadom rekonštrukcie chodníkov rozprúdila búrlivá diskusia. Niektorí noví poslanci si navrhli ako prioritu riešiť bezbariérovosť chodníkov v meste a túto dotáciu použiť na tento účel. Primátor mesta vysvetlil poslancom, že v uznesení Vlády nie je presne naformulovaný účel dotácie, nakoľko svoju požiadavku adresovalo mesto samo. Preto považuje návrh niektorých poslancov za krok späť. Naviac tvrdenie v iných médiách, že mení účel dotácie on, považuje za zavádzajúce. „Primátor mesta nechce meniť účel dotácie, jeho prioritou je  jednoznačne bezpečnosť detí,“ uviedla prednostka úradu. Mesto sa nebráni debarierizácii chodníkov, aby uľahčilo pohyb imobilným spoluobčanom,. „V súčasnom období vykonávame práce na záverečnom účte r.2014 a po jeho schválení mestským zastupiteľstvom sa reálne otvorí cesta k použitiu finančných prostriedkov podľa rozhodnutia poslancov MZ. Tu vidíme priestor na vytypovanie miest vhodných pre opravu chodníkov a komunikácií,ktoré slúžia aj takýmto občanom a ich následné pokrytie finančnými prostriedkami z rozpočtu mesta.“
Slovenské liečebné kúpele (SLK) Rajecké Teplice, a.s. preinvestovali v roku 2014 celkovo 10 miliónov EUR, najmä na prestavbu 4-hviezdičkového hotela APHRODITE PALACE. Zvýšenie ubytovacích kapacít a rozsahu a kvalitatívnej úrovne služieb sa prejavili aj v náraste klientely za minulý rok. Celkový počet klientov vlani dosiahol 25 354, z toho zo Slovenska bolo 13 793. Rebríček zahraničných hostí vedie ČR so 7 865 návštevníkmi, nasleduje Poľsko, Rusko, Nemecko, Litva, Rakúsko, Ukrajina, Bielorusko, Líbya, Taliansko, Saudská Arábia, Lotyšsko, Izrael a Kuvajt. Počet klientov liečených cez slovenské zdravotné poisťovne sa medziročne v Rajeckých Tepliciach zvýšil o 25 %, cez cestovné kancelárie prišlo o 10 % viac hostí a zaznamenali sme aj takmer 15 % nárast individuálnej klientely, ktorú  pomáha udržiavať aj vernostný program Client Card. V roku 2014 sme zaznamenali celkový nárast klientely vo všetkých segmentoch. Kúpele objavili klienti z Ruska, Bieloruska a Blízkeho východu. Ich záujem o naše služby je obrovský, ale často sa stretnú s problémami pri vydávaní víz. Práve bohatá klientela z rusky hovoriacich krajín a Blízkeho východu oceňuje luxus, ktorý poskytuje prestavaný hotel APHRODITE PALACE**** .  Kúpele Rajecké Teplice a ich zariadenia SPA APHRODITE sú perlou regiónu. Najväčšou pýchou kúpeľov je vlani v júni otvorený luxusný štvorhviezdičkový kúpeľný hotel APHRODITE PALACE.Luxusný hotel s vlastnou kulinárskou reštauráciu, je situovaný v centre kúpeľného mestečka, premostením spojený priamo s kúpeľným domom v antickom štýle APHRODITE, v ktorom hostia absolvujú všetky procedúry. Hotel vznikol dva roky trvajúcou komplexnou prestavbou bývalého hotela Veľká Fatra. Dominuje mu veľkolepá štýlová lobby a reštaurácia zdobená mramorom, ónyxom a 24-karátovým zlatom. APHRODITE PALACE má vynikajúce centrálne umiestnenie a ponúka spolu 111 izieb, z toho 6 suitov s rozlohou 40 m2 a 3 Suite de Luxe s rozlohou 75 m2 a panoramatickým výhľadom. S kúpeľným domom APHRODITE hotel spája presklené premostenie, vďaka ktorému prejdú hostia „suchou nohou“ priamo k vodnému a saunovému svetu, či špičkovo vybavenému centru krásy Beauty Aphrodite.Kúpele zaviedli vlani pre svojich klientov novinku – pitné kúry. Popri blahodarnom pôsobení termálnej prírodnej liečivej vody zvonku, prostredníctvom klasických kúpacích procedúr, tak pribudla aj forma vnútorného pôsobenia. Svojím mierne zásaditým pH, s hodnotou 7,44 prispieva k detoxikácii tela a tým k prevencii proti civilizačným ochoreniam. Keďže má nízky obsah sodíka, je vhodná aj na prevenciu srdcovo-cievnych chorôb.Kúpele Rajecké Teplice patria k najobľúbenejším kúpeľom pre samoplatcov. Ako prvé na Slovensku zaviedli wellness služby, víkendové wellness pobyty a to už v 90. rokoch minulého storočia. Rajecko-teplická termálna liečivá voda má certifikované liečebné účinky, známe už od 14. storočia. Predvlani pribudol v kúpeľoch vonkajší vodný svet, ktorý tvorí päť bazénov – relaxačný, plavecký, bralový bazén s vodopádom a dva turecké kúpele. Poskytujú aj široký rozsah wellness služieb, víkendových wellness pobytov a kúpeľnej liečby.V Rajeckých Tepliciach sa liečia pohybové, nervové, dýchacie choroby (astma) a choroby z povolania. Viac informácií je na tel.: +421 41 5494 256-7,e-mail: spa@spa.sk, www.spa.sk
OBSAH:   Július Cézar je výborný stratég a vodca, ktorý doposiaľ nenašiel nikoho, kto by ho porazil. Iba hŕstka nepoddajných Galov sa naďalej vysmieva priamo do tváre slávneho rímskeho orla a odoláva jeho vojnovým výpadom. Teraz má však Cézar geniálne pomstychtivý plán, ako sa drzých Galov zbaviť raz a navždy: zviesť jednoduchých dedinčanov čarom civilizácie v podobe veľkolepých rímskych stavieb. Teda ide o kompletné vyrúbanie lesov a výstavbu „mramorákov“ (predchodcov dnešných panelákov)... ale rozhodne s honosným názvom – Sídlisko Bohov. Ibaže Asterix a Obelix svoju malú dedinku, ukrytú v hlbokom lese, plnú chutných diviakov, nadovšetko milujú. Predsa nedopustia, aby sa z ich milovaného domova stal turistický skanzen. Musia nakopnúť svoj dôvtip a pokúsiť sa prefíkaného Cézara v tejto podlej bitke poraziť...   Viac na: http://www.cine-max.sk/942/filmy/pripravujeme/asterix-sidlo-bohov  
Obsah: Režisér Neill Blomkamp prichádza s nadčasovým projektom, ktorý sa nepochybne zaradí medzi najvýraznejšie filmy roku 2015. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy sa humanoidné roboty stali novými strážcami zákona a poriadku. Sú neomylní, presní a nekompromisní. Jeden z nich je však iný. Chappie je výsledkom ojedinelého experimentu, zásadným zlomom vedeckého výskumu. Tak ako všetko, čo je na tomto svete jedinečné, aj Chappie musí bojovať o prežitie... a to aj napriek tomu, že je zázrakom evolúcie, na ktorý sme tak dlho čakali.     Viac na: http://www.cine-max.sk/934/filmy/pripravujeme/chappie