Trnavský Kraj

Trnava 26. júna (TASR) - V trnavskej automobilke štrajk nebude. Dva dni pred jeho ohláseným vypuknutím (29.6.) došlo nakoniec k dohode medzi vedením podniku a odborármi. Skončili sa tým niekoľko mesiacov trvajúce rokovania o dodatku ku kolektívnej zmluve na rok 2015. Odborom sa podarilo vydobyť pre zamestnancov tarifné zvýšenie základných platov pre rok 2016. V tomto roku dostanú v júlovej výplate jednorazovú odmenu vo výške 450 eur. V budúcom roku to bude mesačné zvýšenie mzdy o 30 eur a nadtarifné príplatky vo výške 15 eur. K tomu budú kvartálne vyplácať 75 eur prémiu na základe hospodárskych výsledkov závodu. Za rok to bude pre každého zamestnanca 840 eur. Oznámili to dnes po skončení rokovania generálny riaditeľ PSA Peugeot Citroën Slovakia Remi Girardon, predseda OZ KOVO Emil Machyna a predseda odborov v automobilke Milan Minárech. Odborári výsledok rokovaní považujú za dobrý kompromis. "Sme spokojní. Pôvodne odbory žiadali tarifné zvýšenie o 60 eur mesačne. Dohodli sme nakoniec o 10 viac, hoci nejde o tarifu, ale je to rozložené. Nemám však obavu, vzhľadom na výsledky a výhľad automobilky, že by bola ohrozená kvartálna odmena 75 eur," povedal na stretnutí s novinármi Machyna. Poďakoval OZ KOVO PCAS Trnava za dobrú prácu v prospech takmer 3400 zamestnancov automobilky. „Štrajk nie je cieľ, štrajk je prostriedok,“ dodal Machyna. Minárech dodal, že dohoda sa týka aj ďalších kapitol kolektívnej zmluvy, ako konto pracovného času či zlepšenie sociálnych vzťahov. Výsledok rokovaní oznámili odborári a vedenie najskôr zamestnancom idúcim z rannej zmeny, po nich tým, ktorí išli na popoludňajšiu, a potom prídu na rad zamestnanci nočnej zmeny. Aj generálny riaditeľ Girardon označil dohodu o dodatku ku kolektívnej zmluve ako inteligentný kompromis berúci do úvahy budúcnosť i konkurencieschopnosť závodu. PSA Peugeot Citroën Slovakia sa pripravuje na uvedenie nového modelu už v roku 2016, v blízkej dobe prijme do kmeňového stavu 200 agentúrnych zamestnancov na dobu neurčitú a 100 na dobu určitú. O kolektívnej zmluve na rok 2015 začali odborári v automobilke rokovať v januári tohto roku, mzdy prišli na rad vo februári. V polovici apríla vstúpil do rokovaní sprostredkovateľ z ministerstva práce, k dohode však nedošlo. Štrajkovú pohotovosť vyhlásili 22. mája, 19. júna sa konalo v centre Trnavy protestné zhromaždenie pracovníkov PSA Peugeot Citroën Slovakia. V utorok 23. júna oznámili v zmysle zákona štrajk od 29. júna. K dohode prišlo dnes napoludnie.
Orig. názov: Lokalfilmis Žáner: animovaný, komédia Verzia filmu: aktuálnu verziu filmu nájdete v programe kina Krajina: SR   Réžia: Jakub Kroner Scenár: Jakub Kroner Hrajú: Pišta, Rytmaus, Menežeris, Moloch, Oblina a i. OBSAH: Staré cigánske proroctvo predpovedá príchod mesiáša z rómskej osady, ktorý zmení svet. Narodí sa Rytmaus a postupne sa z neho stane najznámejší rapper v Európe. Rytmaus sa rozhodne kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky. Proti nemu sa vo voľbách postaví Pišta Lakatoš. Zo Slovenska sa vďaka predaju čistej pitnej vody stáva svetová veľmoc, ktorá spolurozhoduje o budúcnosti ľudstva s najväčšími mocnosťami ako je USA, Rusko či EU. Do hry o planétu sa zamieša aj diabol Moloch... PREMIETANIE Štvrtok 18.06. Piatok 19.06. Sobota 20.06. Nedeľa 21.06. Pondelok 22.06. Utorok 23.06. Streda 24.06. 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 13:50 15:20 17:10 19:00 20:50 13:50 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50
   Trnava 8. apríla (TASR)  Z útoku na verejného činiteľa je obvinený 20-ročný muž z okresu Zlaté Moravce za to, že na Veľkonočný pondelok (6.4.) zaútočil v obci Zavar pri Trnave nožmi na policajtov. Útočník si privolal políciu sám, nakoľko podľa jeho slov napadol svoju priateľku. Na zakročujúcich policajtov ale zaútočil dvoma kuchynskými nožmi, pričom jedného z nich zasiahol do holene a spôsobil mu bodnú ranu.       Útoky a vyčíňanie páchateľa pokračovali aj na voľnom priestranstve pred bytovkou na sídlisku Poronda. "Privolané posily príslušníkov pohotovostnej motorizovanej jednotky použili na odvrátenie útoku páchateľa varovný výstrel do vzduchu a následne ho spacifikovali. Pri zákroku kládol aktívny odpor, pričom zranil ďalších dvoch policajtov. Tí utrpeli ľahšie zranenia. Muža následne predviedli na policajný útvar, kde ho zadržali a umiestnili do cely policajného zaistenia. Zároveň vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie. Ak ho súd uzná vinným, hrozí mu odňatie slobody na 3 až 8 rokov," informovala dnes krajská policajná hovorkyňa v Trnave Martina Kredatusová.       Mužova priateľka, ktorá bránila vo vykonaní služobného zákroku, je riešená za neuposlúchnutie výzvy policajta v priestupkovom konaní. Obaja mladí ľudia boli pod vplyvom alkoholu, mužovi odobrali biologický materiál na zistenie iných toxických látok.
    Senica 8. apríla (TASR) – Sedemdesiate výročie oslobodenia si dnes pripomenuli v Senici. Na pietnej spomienke pri Soche víťazstva na Námestí oslobodenia a pri pamätníku rumunských vojakov na miestnom cintoríne sa zúčastnili predseda NR SR Peter Pellegrini, primátor mesta Branislav Grimm a zástupcovia veľvyslanectiev Ruskej federácie a Rumunska. Spomienku odštartoval prelet repliky lietadla MIG3, ktoré v apríli 1945 participovalo na oslobodzovaní mesta.       Predseda parlamentu v príhovore povedal, že víťazstvo, ktoré prišlo 7. apríla 1945 aj do Senice, bolo výsledkom dlhého boja a  tisícok vyhasnutých životov. Zdôraznil, že život je boj a len ten, kto bojuje, môže víťaziť. "História je učiteľkou života. Ten, kto nepozná svoju históriu, nepozná sám seba, nepozná tŕnistú cestu svojich predkov k dnešnej slobode a národ, ktorý nepozná svoju minulosť, nemá ani budúcnosť. Som preto veľmi rád, že sa na tomto mieste každoročne stretávajú viaceré generácie, ktoré si s úctou pripomínajú obete 2. svetovej vojny a protifašistického odboja," uviedol Pellegrini.       Podľa jeho slov si musíme pripomínať udalosti, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť dejín a najmä mladej generácii vysvetľovať okolnosti doby, aby aj v zložitej situácii vedela oddeliť dobré od zlého. Učiť ich hodnotám a tomu, že konfliktom treba predchádzať a keď vzniknú, je potrebné ich riešiť pokojnou cestou a dialógom a nesnažiť sa za každú cenu prinášať mier so zbraňou v ruke. "Je povinnosťou nás politikov, aby sme vždy verejne a nahlas odsúdili bezprávie a násilie vo všetkých jeho podobách tak ako vo svetovej politike aj vo vnútri našej krajiny, na uliciach, ale i za dverami našich domácností. Len tak dokážeme z našich detí vychovať občanov, ktorí budú mať úctu k životu a dôstojnosti druhého," povedal predseda NR SR.       Na slávnosti potom z rozkazu ministra obrany odovzdali desiatim vojnovým veteránom zo Senice a okolia Pamätnú medailu k 70. výročiu SNP a ukončeniu 2. svetovej vojny. Ocenenia si prevzali Alžbeta Danková, Gizela Fišerová, Mária Jarošová, Jozefa Nemečkayová, Anna  Švancarová, Štefan Nemec, Estera Strožová, Štefan Uhlár, František Vach a Benjamín Palgi.       Súčasťou spomienky bolo aj otvorenie výstavy Zem potrebuje mier v Záhorskom osvetovom stredisku, ktorá zachytáva dôležité momenty oslobodzovania na základe dokumentov a fotografií.       Senicu oslobodzovali vojská 2. ukrajinského frontu maršála R. J. Malinovského, ktorého súčasťou bol aj 4. zbor rumunskej armády.
     Trnava 1. apríla (TASR) – Trnavčania si dnes pripomenuli 70. výročie oslobodenia Trnavy pri Pomníku osloboditeľov na Námestí SNP. Kytice kvetov na pietnej slávnosti položili zástupcovia mestskej i krajskej samosprávy, štátnej správy i predstavitelia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.       "Plynúci čas nemôže byť dôvodom na zabudnutie. Časový odstup nás má viesť k ostražitosti, k hlbšiemu porozumeniu zdrojov konfliktov a k snahe o ich elimináciu. História nás učí, že zdroje napätia, ktoré vyúsťujú do konfliktu, sa spájajú s nespravodlivosťou na človeku a s uplatňovaním moci na úkor iných," povedal vo svojom príhovore k zhromaždeniu primátor Trnavy Peter Bročka.       Trnava bola oslobodená na Veľkú noc 1. apríla 1945. Do mesta vstúpili po bojoch vojaci pravého krídla 2. ukrajinského frontu, rozhodujúcu úlohu zohrala 1. gardová jazdecko-mechanizovaná skupina generálporučíka I. A. Plijeva. Boje si v Trnave a blízkom okolí vyžiadali životy 120 vojakov, ktorých pochovali na trnavskom cintoríne. Obete na životoch obyvateľov Trnavy si nevyžiadali.       Okrem Trnavy v ten deň boli oslobodené aj blízke mestá Dunajská Streda, Šamorín, Sereď a Hlohovec. O tri dni neskôr oslobodili sovietske vojská Piešťany a 7. apríla 1945 aj Senicu. Ako prvé mesto v regióne bola 31. marca 1945 oslobodená Galanta, ako posledné 12. apríla 1945 Skalica. Potom front prešiel na Moravu.
    Trnava 1. apríla (TASR) - Polícia ukončila vyšetrovanie dopravnej nehody autobusu, pri ktorej vlani zahynuli štyri študentky trnavského Gymnázia Jozefa Herdu. Vodič za prečin všeobecného ohrozenia môže podľa trnavskej krajskej policajnej hovorkyne Martiny Kredatusovej dostať trest odňatia slobody od štyroch do desiatich rokov.       Nehoda sa stala 6. júna 2014 na diaľničnom úseku pri Piešťanoch. "Z vyšetrovania vyplynulo, že v dôsledku nedostatočnej pozornosti pri vedení vozidla zišiel vodič s autobusom mimo diaľnicu na trávnatú plochu, kde sa vozidlo prevrátilo," uviedla Kredatusová. Štyri dievčatá pri nehode zahynuli na mieste a viacerých študentov vrátane učiteľky museli s vážnejšími i ľahšími zraneniami previezť do nemocnice.
    Trnava 31. marca (TASR) - Budovu Krajského súdu v Trnave museli dnes pre nahlásenú bombu opustiť krátko po 10. hodine všetci jej pracovníci a návštevy. V súčasnosti priestory prehľadáva polícia. TASR to potvrdil predseda súdu Anton Jaček.       Podľa jeho vyjadrenia sa po skončení akcie rozhodne každý senát individuálne, či bude v začatých pojednávaniach pokračovať, alebo uloží nový termín. "Záleží aj na tom, či účastníci pojednávania dokážu počkať, alebo to nie je možné," dodal Jaček.   Podľa vyjadrenia krajskej policajnej hovorkyne v Trnave Martiny Kredatusovej po 11.30 hodine polícia ukončila pyrotechnickú prehliadku budovy súdu s negatívnym výsledkom. "Žiadna bomba sa nenašla," konštatovala Kredatusová.
     Piešťany 30. marca (TASR) – Piešťanské kúpele sa pustili do rekonštrukcie časti jedného z najstarších kúpeľných hotelov Pro Patria. Modernizácia pavilónu J bude trvať do konca júna, v rámci nej sa zvýši súčasná kapacita zariadenia o 14 dvojposteľových izieb. Rekonštruovaná plocha predstavuje 670 štvorcových metrov (m2) úžitkovej plochy. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a. s., Tatiana Šuláková.       "Z pôvodnej stavebnej konštrukcie ostanú len obvodové múry, pavilón bude vybavený úplne odlišnou dispozíciou a kompletne novým zariadením interiéru. Po novom bude mať až tri nadzemné podlažia s výťahom a poskytne klientom ubytovanie v trojhviezdičkovom štandarde," uviedla Šuláková. Nakoľko ide o samostatný pavilón Pro Patrie, rekonštrukcia podľa jej vyjadrenia nijako neovplyvní chod kúpeľného hotela. Počas schvaľovacieho procesu i počas samotnej realizácie kúpele rešpektujú všetky požiadavky legislatívy, stavebného úradu, ako aj požiadavky Krajského pamiatkového úradu v Trnave.       Pro Patria bola postavená v roku 1916 pre liečbu vojakov v 1. svetovej vojne. Má kapacitu vyše 100 lôžok. Secesná symetrická, vejárovitá kompozícia hotela je rozvinutá okolo ťažiskového balneopriestoru. „Vejár“ tvorí deväť navzájom previazaných prízemných krídiel. V oboch okrajových polohách sú krídla zdvihnuté o jedno podlažie. Stavba bola realizovaná ako posledné dielo architektov H. Böhma a Á. Hegedüsa v Piešťanoch.
      Trnava 30. marca (TASR) - Výročie prvého výstupu Slovákov na Mount Everest a viac ako 80 rokov od narodenia horolezca Jozefa Psotku sa stali témou výstavy Slovenského olympijského a športového múzea v Bratislave, ktorú bude od 1. apríla prezentovať Západoslovenské múzeum v Trnave. Predstavuje početné exponáty patriace členom československej vedecko–horolezeckej výpravy, medzi vzácne exponáty patrí certifikát Ministerstva turistiky Nepálu, ktorý potvrdzuje úspešný výstup horolezcov. V rámci výstavy, ktorá potrvá do konca júna, sa bude premietať aj dokument Krutá výzva a na máj je naplánovaná beseda s Miroslavom Končokom a Vladimírom Launerom.       Pred 31 rokmi, 19. júla 1984, opustila Bratislavu úvodná skupina prvej expedície na Mount Everest, ktorá si vytýčila dva ciele. Vedecký, zameraný na preskúmanie problematiky ochrany národného parku Sagarmatha, a športový, hodnotnou výstupovou cestou bez použitia kyslíkových prístrojov zdolať najvyšší vrchol zemegule. O tri mesiace neskôr - 15. októbra o 15.15 hodine vystúpili spolu so šerpom Ang Ritom na vrchol himalájskeho obra ako prví v histórii československého horolezectva Zoltán Demján a Jozef Psotka, legenda svojej horolezeckej generácie, pre ktorú lezenie nebolo len naplnením osobných ambícií, ale znamenalo predovšetkým mystické spojenie s prírodou. Počas návratu sa 50-ročný Psotka od svojich spoločníkov oddelil a po vyše 1000-metrovom páde do Západného kotla zahynul. Jeho nedožité osemdesiate narodeniny si verejnosť pripomenula 12. februára 2014. Na výstave nájdu návštevníci aj niektoré jeho osobné veci.       Informovala Simona Jurčová zo Západoslovenského múzea.
    Trnava 30. marca (TASR) - V centrálnom chráme Trnavskej arcidiecézy – Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave sa budú opäť počas veľkonočných sviatkov slúžiť viaceré bohoslužby. Prvá - omša svätenia olejov Missa Chrismatis bude na Zelený štvrtok (2. apríla) dopoludnia, v rámci ktorej kňazi arcidiecézy každoročne obnovujú svoje sľuby a budú posvätené oleje, ktoré počas roka používajú duchovní pri vysluhovaní sviatostí. Hlavným celebrantom bude trnavský arcibiskup Ján Orosch.       Vo štvrtok sa o 17.30 hodine bude konať aj ďalšia omša, a to na pamiatku Pánovej večere. Katedrála po jej skončení zostane otvorená až do 20. hodiny na modlitbu, ktorá je účasťou na utrpení Krista v Getsemanskej záhrade. V piatok (3. apríla) sa uskutočnia od 15. hodiny obrady Veľkého piatka, na Bielu sobotu (4. apríla) sa slávenie obradov Veľkonočnej vigílie začne o 19.30 hodine. Všetky obrady povedie trnavský arcibiskup.       Generálny vikár Trnavskej arcidiecézy Ján Pavčír bude celebrovať omšu na Veľkonočnú nedeľu (5. apríla) o 9.30 hodine, arcibiskup nasledujúcu slávnostnú o 11.30 hodine. Na Veľkonočný pondelok (6. apríla) bude celebrovať bohoslužbu o 9.30 h Ján Pavčír, o 11.30 h vicerektor katedrály Ján Vido.  
   Dunajská Streda 27. marca (TASR) – Slovensko–maďarská obchodná a priemyselná komora (SMOPK) v spolupráci s Maďarským národným obchodným domom s.r.o., (MNOD) organizovala dnes v Dunajskej Strede stretnutie, na ktorom domáci a zahraniční odborníci vo svojich prezentáciách hovorili o operačných programoch v rokoch 2014 – 2020. Predstavili činnosť MNOD, odzneli informácie o projektoch, ktoré podporujú aktívnu zamestnanosť, politiku zamestnanosti. Informovala o tom TASR z SMOPK Eszter Kozmérová.       "Bolo to záverečné roadshow, ktoré sme organizovali v šiestich mestách Maďarska i Slovenska: Vác, Tatabánya, Salgótarján a Košice, Štúrovo, Dunajská Streda. Programy stretnutí boli rôznorodé, prispôsobili sme ich k problémom a možnostiam daného regiónu," konštatovala Kozmérová. Dodala, že na dnešné podujatie pozvali zástupcov podnikateľských subjektov, starostov okresu Dunajská Streda, ktorí sú v kontakte s podnikateľmi a členov SMOPK.       Riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Dunajská Streda Zdenka Masodiová na dnešnom fóre informovala zamestnávateľov o aktívnych opatreniach v regióne Dunajská Streda. "Poukázala som na to, že pri vytváraní nových pracovných miest je niekoľko možností, ktoré sa môžu využívať. Hovorila som o absolventskej praxi a o rekvalifikácii uchádzačov o zamestnanie cez projekt RE-PAS," povedala riaditeľka s tým, že odzneli aj informácie o finančných prostriedkoch, konkrétnych zákonoch a o tom, že aké skupiny uchádzačov môžu využívať možnosti jednotlivých projektov.
     Trnava 27. marca (TASR) – Štyri roky po svojom založení bola Okresná galéria v Trnave pomenovaná po nestorovi slovenského moderného sochárstva Jánovi Koniarkovi. Stalo sa tak v roku 1978 pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia a Trnava tým vzdala ďalší hold tomuto významnému umelcovi, ktorý si zvolil za miesto svojho pôsobenia práve Malý Rím. V roku 2002 otvorila galéria stálu expozíciu jeho sochárskej tvorby a o päť rokov vydala aj monografiu Sochár Ján Koniarek. A v roku 2000 bol umelec vyhlásený za Trnavčana 20. storočia.       Ján Koniarek (30. januára 1878 vo Voderadoch) sa do Trnavy prisťahoval v roku 1924. Mal už za sebou štúdium na Umeleckopriemyselnej škole v Budapešti, na výtvarnej akadémii v Budapešti a Mníchove a tiež štúdiá v Ríme. Potom odišiel do Belehradu, kde sa stal vyhľadávaným portrétistom, spodobnil členov kráľovskej rodiny, vlády, umelcov i jeho srbských priateľov. V Srbsku používal meno Jovan Koniarik. Koniarkov ateliér vzal za svoje počas Balkánskej vojny a zničené boli jeho mnohé diela. Do Voderád prišiel opäť v roku 1914. Vo vojnovom čase však padlo na neho podozrenie, že je srbský špión, zatkli ho a poslali do prvej frontovej línie. Na fronte utrpel zranenie nohy, čo ho poznamenalo na celý život. Po vojne pracoval v ateliéri v rodnom dome, v roku 1924 prijal pozvanie trnavského továrnika Sesslera a tri roky pracoval v priestoroch jeho fabriky. Potom sa presťahoval aj so svojou chorou sestrou do domčeka s ateliérom na dnes už neexistujúcej Šaštínkovej ulici, kde pracoval do smrti.       Na tomto mieste, za cintorínskym múrom, vznikli jeho zásadné diela, ktoré v Trnave verejnosť dodnes obdivuje. Prvým bol z roku 1925 Pomník Milana Rastislava Štefánika, ktorý je jedným z prvých a považovaný za najvernejšiu podobu štátnika a diplomata. V roku 1929 odhalili výnimočný Pomník padlým v 1. svetovej vojne, interpretovaný ako umelecký vrchol pomníkovej tvorby s vojnovou tematikou na Slovensku a patriaci k najexcelentnejším dielam „rodinizmu“ na Slovensku. Tretím veľkým dielom Jána Koniarka v Trnave je súsošie na poctu Antona Bernoláka z roku 1937. Menej známym je Studňa svätého Františka v trnavskom kláštore františkánov. V Borskom Mikuláši je inštalovaný Pomník Jána Hollého, v Skalici Pomník dr. Pavla Blahu, v Martine Memorandový reliéf na budove evanjelickej fary, v Suchej nad Parnou Pomník padlým a v Bohdanovciach Pomník partizánom. V Bratislave sú pripisované jeho autorstvu sochy alegórií na budove bývalej Tatra banky, dnes ministerstva kultúry.       V roku 1938 pri veľkolepých oslavách 700. výročia povýšenia na slobodné kráľovské mesto udelila Trnava Jánovi Koniarkovi čestné občianstvo, v roku 1942 dostal Národnú cenu za celoživotnú tvorbu. Ako pedagóg pôsobil v rokoch 1939-1943 na výtvarnom odbore Slovenskej vysokej školy technickej. Do Bratislavy dochádzal z Trnavy vlakom a v roku 1940 utrpel pri ceste vážny úraz, pre ktorý musel výchovu mladých opustiť. Zomrel v roku 1952, 4. mája, v rovnaký deň ako Štefánik, ktorého zvečnil vo svojom diele. Jeho poslednou datovanou plastikou je Štúdia sediaceho L.N. Tolstého.       V roku 2012 vydala Slovenská pošta známku Ján Koniarek (1878 – 1952) - Hlava Jána Krstiteľa. Je na nej zobrazená plastika, patriaca medzi reprezentačné umelcove diela, ktorá vznikla počas jeho pôsobenia v Belehrade. V rovnakom termíne vydala známku s témou Koniarek aj srbská pošta. Rok 2003 vyhlásila trnavská galéria za Rok Jána Koniarka, Slovenský rozhlas uviedol umelecko-dokumentárne pásmo Hmly nad sochárom. O dva roky neskôr bolo uvedené v Trnave autorské čítanie hry Záhrada spomienok Jána Koniarka.       Encyklopédia uvádza, že Koniarek má závažný podiel na charaktere a vývine plastiky 20. storočia na Slovensku. V jeho diele vyvrcholili národné idey, predznamenané tvorbou 50. rokov 19. storočia. Názorovo - umeleckými hodnotami svojich realizácií sa stal oporou tvorby nasledujúcej sochárskej generácie. Jeho monografia uvádza stovku známych diel.
  Piešťany 27. marca (TASR) – Polícia pátra po dvoch mužoch, ktorí dnes okolo 2.30 h prepadli čerpaciu stanicu na Vrbovskej ulici v Piešťanoch.       Jeden z páchateľov zostal stáť vo vstupných dverách, ktoré držal otvorené, zatiaľ čo druhý podišiel k pultu. Krátkou zbraňou mieril na obsluhu a pýtal od nej peniaze do prinesenej igelitovej tašky. Keď mu predavačka ani po tretej výzve nedala peniaze, zobral prázdnu igelitovú tašku a spoločne z miesta ušli.       Polícia po páchateľoch lúpeže ihneď začala pátranie a obracia sa aj na verejnosť o pomoc pri zistení totožnosti lupičov, ktorých nasnímali kamery. "V prípade, že muža na záberoch spoznali, môžu to oznámiť polícii na linku 158," uviedla trnavská krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.
   Senica 27. marca (TASR) – Reprezentačná publikácia Senica 2014, ktorá vyšla vlani pred novembrovými komunálnymi voľbami, spôsobuje problém terajšiemu vedeniu mesta. Primátor Branislav Grimm dal vypracovať analýzu, podľa ktorej bolo dodaných podstatne viac kníh, ako si radnica objednala a žiadna faktúra nebola doteraz uhradená. Informoval o tom na zasadnutí mestského zastupiteľstva vo štvrtok 26. marca v rámci jeho správy o stave mesta Senica.       Mesto v prípravnej fáze knihy podľa primátorových slov uzavrelo dohodu so spracovateľom textov za odmenu 6600 eur. „Potom, po vydaní knihy, podpísal bývalý primátor Ľubomír Parízek 14. októbra 2014 kúpnu zmluvu na 1200 kníh za cenu 21.595 eur. Podpisu tejto kúpnej zmluvy podľa existujúcej dokumentácie predchádzalo verejné obstarávanie o dodanie kníh, ktoré vyhrala firma Reco, s. r. o., Senica ako jediný záujemca. Zistili sme, že firma Reco pritom zadala objednávku na vytlačenie nie na 1200, ale na 9714 kníh, a to už dva týždne predtým, ako sa začal proces verejného obstarávania,“ upozornil primátor.       Deň po podpise zmluvy doviezli do Senice tých 9714 kníh. O niekoľko dní na oficiálnom krste knihy verejnosti rozdali 1439 kníh. „Nasledujúce dni zamestnanci mesta podľa pokynov bývalého primátora rozvážali knihy po školách, podnikoch, lekárňach, pravdepodobným sponzorom knihy, organizáciám, subjektom. Rozdávali sa pritom knihy, ktoré neboli uhradené a neboli ani majetkom mesta,“ upozornil Grimm.       Okrem mesta podpísali obsahovo identické kúpne zmluvy o kúpe po 1200 kusov za 21.595 eur aj tri organizácie mesta. Riaditelia podľa Grimma zhodne uviedli, že knihy nepotrebujú, nemajú ich ako reálne použiť a že konali iba na pokyn bývalého primátora. „Z vyjadrení riaditeľov podnikov vyplynulo, že kúpne ceny má v konečnom dôsledku zaplatiť aj tak mesto Senica, a to vo forme príspevku buď na činnosť, na vykrytie straty, alebo znížením rozpočtových príjmov zo zisku. Teda rozpočet nemal byť zaťažený iba kúpnou cenou za 1200 kníh, ale sumou aj za tri organizácie, spolu 86.380 eur,“ uviedol primátor Senice.       Mesto Senica ku dnešnému dňu nezaplatilo ani jednu knihu. V budove úradu sa nachádza ešte 3315 kníh, ostatné boli porozdávané pred voľbami,“ dodal primátor. Navrhol vrátiť uskladnené knihy, zmluvy s mestskými firmami považovať za sponzorský dar a rozdané knihy za dar firmy Reco na vlastnú propagáciu činnosti jej spoločnosti. Zároveň chce s Reco uzatvoriť dohodu o urovnaní, v nej nanovo upraviť vzťahy s možnosťou postupného odkupovania knihy na propagačné účely mesta. Vec zatiaľ zastupiteľstvo neuzavrelo.
    Trnava 27. marca (TASR) – V trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën Slovakia budú približne o dva roky vyrábať tri modely osobných vozidiel. Terajšie Peugeot 208 a Citroën C3 Picasso doplní nový model osobného vozidla značky Citroën. Jeho predstavenie plánuje skupina na budúci rok, komerčný názov zostáva zatiaľ v utajení. Produkovať sa bude exkluzívne v Trnave. Oznámil to dnes v Trnave na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ PSA Peugeot Citroën Slovakia Rémi Girardon.       Zdôraznil, že rozhodnutie koncernu umiestniť výrobu nového modelu práve v trnavskom výrobnom centre posilní jeho budúcu špecializáciu v produkcii modelov segmentu B Mainstream a potvrdí profiláciu Trnavy ako "výnimočného závodu" pre výrobu tohto segmentu.       Z celkovej investície viac ako 300 miliónov eur do nového modelu nasmeruje skupina PSA Peugeot Citroën okolo 80 miliónov eur do Trnavy. Pôjde o investície do moderných technológií predovšetkým v prevádzke zvarovňa. V industriálnej časti projektového tímu nového modelu pre Trnavu pracuje výhradne lokálny technický personál zo slovenskej automobilky.       Podľa Girardona je tendencia vytvoriť konkurencieschopný závod s perspektívou dlhodobej vyťaženosti. "Nová investícia je signálom, že sa skupina viac zakoreňuje v Trnave a na Slovensku," dodal hovorca trnavskej automobilky Peter Švec. Uviedol, že  v danej súvislosti sa zatiaľ neplánuje zvyšovanie počtu zamestnancov, ale zamerajú sa na lepšiu vyťaženosť a vyváženosť jednotlivých pracovných zmien. Aktuálne v automobilke pracuje 3500 ľudí, v rámci produkcie má závod aj nevýrobné dni.       "Príchod úplne nového modelu má zároveň za cieľ výrazne prehĺbiť integráciu nových lokálnych dodávateľov predovšetkým zo Slovenska, prípadne okolitých krajín stredoeurópskeho regiónu a ich pritiahnutie bližšie k automobilke v Trnave," dodal Girardon.       Trnavská automobilka zároveň podľa informácií generálneho riaditeľa štartuje viacero modernizačných projektov s cieľom zvýšiť ešte v roku 2015 flexibilitu a výrobnú kapacitu závodu. V apríli v prevádzke montáž spustí moderný systém logistiky pod pomenovaním Full Kitting  s celkovou investíciou 4,5 milióna eur.       "Od mája tohto roku sa po dôkladnej úprave pracovných postov a celkovej investícii 1,5 milióna eur začne zvyšovať aj výrobná kadencia automobilky z 57 na 60 vozidiel za hodinu, s čím v prevádzke montáž pribudne 15 nových pracovných miest," vyčíslil Girardon.       Spoločnosť PSA Peugeot Citroën Slovakia vyrobila v uplynulom roku 255.176 vozidiel, čo je novým rekordom v jej doterajšej histórii. Po nábehu novej výroby chce dosiahnuť v roku 2017 métu 360.000 áut.
 Galanta 27. marca (TASR) – Na 25. Valnom zhromaždení Zväzu múzeí na Slovensku, ktoré sa uskutočnilo v stredu (25. 3.) v Bratislave, ocenili Vlastivedné múzeum Galanta (VMG) Pamätnou medailou. „Toto vyznamenanie sme dostali za úspešnú realizáciu projektu Európskeho fondu regionálneho rozvoja s dôrazom na ochranu a prezentáciu fondu múzea,“ uviedol TASR riaditeľ VMG Jozef Keppert.       „Ide o novú expozíciu, ktorá sa zaoberá muzeálnou zbierkou, predstavuje zachovanie a ochranu vzácnych predmetov kultúrneho dedičstva. Okrem iného patrí sem archeológia, etnológia a história. Celkove ide o 3140 zbierkových predmetov, ktoré tvoria expozíciu alebo sú deponované, teda uschované,“ konštatoval riaditeľ.       Prvý podnet na založenie múzea v okrese Galanta dal vlastivedný krúžok, ktorý si utvorili miestni učitelia v roku 1958. Rada Okresného národného výboru s platnosťou od 1. apríla 1969 zriadila Okresné vlastivedné múzeum v Galante, od 1. januára 1990 Vlastivedné múzeum. Od roku 1970 sídlilo v Neogotickom kaštieli v Galante. Kaštieľ, rodové sídlo Esterházyovcov, postavili na starších základoch a prestavali v roku 1860 podľa vzoru romantickej anglickej tudorovskej gotiky. Od roku 1986 sa začala jeho rekonštrukcia, preto múzeum získalo dočasné sídlo v strede mesta v budove bývalej banky. Múzeum sa špecializuje na dokumentovanie dejín mlynárstva v povodí Malého Dunaja a dolného toku Váhu. Má niekoľko stálych expozícií.
  Piešťany 27. marca (TASR) – Na prenos ropuchy bradavičnatej cez cestu pri vodnej nádrži Striebornica pri obci Moravany nad Váhom v okrese Piešťany pozývajú verejnosť ochrancovia z občianskeho združenia Kvas. Ťah obojživelníka sa začal v tomto týždni a je vítaný každý dobrovoľník, ktorý pomôže bezpečne ropuchám dostať sa k vode. Aktivitu nazvali Pobozkaj ropuchu.       "Lektorované prenosy sú každý večer od 19.30 hodiny a v sobotu a nedeľu aj od 9. hodiny. Predpokladáme, že ťah ropúch bude trvať približne do 3. apríla. S prihlásenými účastníkmi sa vždy stretneme na parkovisku pod Striebornicou. Prihlásiť sa môžu na ozkvas@gmail.com alebo na telefónnom čísle 0908 809 976," uviedla pre TASR Hana Kalinová z OZ.       Záchranu žiab začali organizovať piešťanskí ochranári v roku 1988. Okrem ropuchy bradavičnatej sa pri Striebornici občas vyskytuje aj skokan hnedý, skokan štíhly, rapotavý, krátkonohý a zelený. Žaby prežijú zimu zahrabané v zemi alebo skryté pod kameňmi a lístím. Po niekoľkých mesiacoch chladu vyrážajú za účelom párenia k vode, čo ich do času zásahu aktivistov vo väčšine prípadov stálo v tejto lokalite život.
      Hlohovec 26. marca (TASR) - V noci z pondelka na utorok (24.3.) sa pokúsili dvaja mladí muži vlámať do záložne v Hlohovci. Jeden dával pozor, kým druhý chcel rozbiť sklo na výklade. Keďže sa mu to nepodarilo a nedostali sa dnu a zároveň ich vyrušila aj súkromná bezpečnostná služba, z miesta činu ušli. Asi o hodinu neskôr sa rozhodli, že vykradnú miestnu predajňu potravín, v ktorej mali záujem o cigarety. Páchatelia rozbili sklo na dverách, vošli dnu a zo zásobníka ukradli cigarety rôznych značiek za takmer 900 eur. TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová.       "Páchatelia mali smolu. Ich trestnej činnosti predchádzala policajná kontrola. Všímavý policajt hlohovského obvodného oddelenia kontroloval počas svojej služby dvoch mladíkov a zapísal si ich osobné údaje. U jedného z nich si všimol výraznú ozdobu na bunde. Následne ho privolal k dokumentovaniu uvedených krádeží. Keďže v potravinách mali nainštalované kamery, výrazný znak na bunde bol viditeľný aj na záberoch," priblížila hovorkyňa.       Podľa jej ďalších slov polícia zakrátko dvoch podozrivých 17-ročných mužov z okresu Hlohovec zadržala a umiestnila do cely policajného zaistenia. Poverený príslušník polície obidvoch obvinil z prečinu krádeže a pokusu krádeže. Jeden z obvinených sa priznal aj ku krádeži vlámaním z novembra minulého roka, pri ktorej z hlohovskej predajne ukradol víno. Mladý muž je obvinený aj z februárovej krádeže bicykla za 240 eur.       "Trestné stíhanie mladistvých je vedené po ich prepustení zo zadržania okresnou prokuratúrou na slobode, hrozí im, že skončia vo väzení," uzavrela hovorkyňa.
   Trnava/Hlohovec 26. marca (TASR) – Mestá Trnava i Hlohovec sa pripoja v sobotu 28. marca k Hodine Zeme. V Trnave sa od 20.30 hodiny do 21.30 hodiny zhasne osvetlenie dominantných historických pamiatok - mestského opevnenia, Bernolákovej brány, mestskej veže, Súsošia Najsvätejšej Trojice na Trojičnom námestí a Katedrály sv. Jána Krstiteľa. Malý Rím sa zapojí do podujatia už piaty raz. "Pridávame sa k viac ako miliarde ľudí, ktorých každoročne v tento deň spája idea trvalo udržateľného života na našej planéte," informovala Jana Gmitterová z referátu komunikácie na trnavskej radnici.       Tretí raz bude Hodina Zeme v Hlohovci, svetlá zhasnú podľa hovorkyne Zuzany Hrinkovej Siebenstichovej na kostole sv. Michala. Radnica vyzýva Hlohovčanov, aby sa pripojili zhasnutím svetiel vo svojich domácnostiach.       Hodina Zeme je pravdepodobne najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Jej história sa začala 31. marca v roku 2007, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Slovensko sa prvýkrát zapojilo do Hodiny Zeme v roku 2010.
      Trnava 26. marca (TASR) - Vyvrcholením tohtoročného, už 16. ročníka Týždňa slovenských knižníc (TSK) bude podujatie na podporu čítania detí Noc s Andersenom. Vo verejných a školských knižniciach sa uskutoční v noci z piatka 27. na sobotu 28. marca. Slovenské deti sa ňou opäť zapoja do medzinárodného podujatia pri príležitosti Medzinárodného dňa detskej knihy v deň narodenín dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena.       Podujatie od roku 2006 koordinuje Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK) a tento rok ho pripravuje už po desiaty raz. "Tento rok sme prekonali vlaňajší rekord a je prihlásených už vyše 230 'spacích miest' vo všetkých regiónoch Slovenska," konštatovala predsedníčka SSKK Silvia Stasselová. Organizátori očakávajú, že rekordný bude aj počet detí, ktoré sa zúčastnia na programe Noci s Andersenom. Podľa Stasselovej je Slovensko v medzinárodnom kontexte v poradí druhou najpočetnejšou krajinou zapojenou do podujatia. "Máme nahlásených 10.600 účastníkov, ktorí strávia noc v kontakte s kultúrnymi akciami," uviedla.       Z celkového počtu zapojených knižníc je 28 takých, ktoré sa zúčastnili na každom z desiatich ročníkov. Sú medzi nimi napríklad Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove, Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, Mestská a školská knižnica v Gbeloch, Zemplínska knižnica Gorazda Zvonického v Michalovciach, Mestská knižnica vo Svite, Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou či pobočka trenčianskej Verejnej knižnice M. Rešetku v Opatovej nad Váhom. Všetky dostanú knižný dar od vydavateľstva Slovart, ďalších 11 je takých, ktoré sa zapojili deväťkrát a 12 knižníc malo Noc s Andersenom osemkrát. "Tie odmeňuje knižnými poukážkami kníhkupectvo Martinus," dodala Stasselová.       "Predpokladáme, že súhrnný počet zúčastnených za desať ročníkov akcie presiahne hranicu 50.000 detí na takmer 1500 'spacích miestach' vo verejných a školských knižniciach," uviedla Stasselová, ktorá je celoslovenskou koordinátorkou projektu. Rádio Regina bude aj tento rok vysielať pri príležitosti Noci s Andersenom celodenné rozhlasové vysielanie Rozprávkové Rádio Regina.       Tohtoročný Týždeň Slovenských knižníc odštartovali v pondelok 23. marca v Trnave.
Dunajská Streda 25. marca (TASR) – S problematikou neplatičov mestských nájomných bytov sa bude Mestské zastupiteľstvo Dunajská Streda zaoberať pravdepodobne už na svojom aprílovom zasadnutí. Informoval o tom vedúci odboru finančného a evidencie majetku mestského úradu Zoltán Pápay.       „Mesto Dunajská Streda má vo vlastníctve v súčasnosti 160 mestských nájomných bytov. Staršie sa nachádzajú v rôznych častiach mesta, nové sú hlavne v obytných domoch na Kukučínovej ulici a v mestskej časti Nová Ves. Podmienky prenájmu týchto bytov upravuje všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta. Najnovšie štatistiky svedčia o náraste počtu neplatičov a zadlženosti nájomníkov,“ konštatoval Pápay s tým, že tento nežiaduci stav nastoľuje potrebu zmeny súčasne platného VZN.       Podľa jeho ďalších slov pripravovaný návrh počíta so sprísnením podmienok vzniku a predĺženia nájomného vzťahu. „Napríklad v súčasnosti 95 nájomníkov má podlžnosti presahujúce 200 eur, teda viac ako polovica nájomníkov mestských bytov má dlžoby voči mestu. Až 32 nájomníkov dlhuje viac ako 500 eur,“ zdôraznil. Dodal, že pre mesto to znamená ročne stratu vo výške 35.000 eur, nakoľko musí uhrádzať aj režijné náklady správcovi bytov, spoločnosti Southerm," vysvetlil vedúci odboru. Poukázal na to, že tieto finančné prostriedky by mohlo mesto aj efektívnejšie použiť na verejnoprospešné a sociálne účely. „Napríklad na zvýšenie podpory pre seniorov alebo na opatrovateľskú službu,“ podčiarkol. Ak by sprísnenie podmienok prenájmu nájomných bytov schválilo mestské zastupiteľstvo, podľa Pápayho by mohlo mesto pristúpiť k vymáhaniu dlhov a s neplatičmi by zmluvy nepredĺžil.       Podotkol, že existuje aj možnosť zníženia počtu nájomných bytov, a to ponúknutím predmetných obydlí do osobného vlastníctva. Pôvodným nájomníkom by sa predal byt za zvýhodnené ceny, ostatné byty by sa speňažili za trhovú cenu. „K zmenám by došlo aj v poradovníku nájomných bytov. Zo zoznamu čakateľov by sa vyškrtli osoby dlhujúce mestu. Osoby, ktoré by dostali nájomný byt, by sa mali v dodatku ku zmluve zaviazať, že v prípade neplatenia by mohlo dôjsť k ich vysťahovaniu z bytu aj bez súdneho rozhodnutia. Cieľom sprísnenia podmienok je dosiahnutie dodržania platobnej disciplíny," uzavrel Pápay. 
   Trnava 24. marca (TASR) - Fakulta masmediálnej komunikácie (FMK UCM) Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave poskytne ako prvá na Slovensku študentom od nového akademického roka 2015/2016 nový študijný program s názvom Teória digitálnych hier.       Základ študijného programu budú tvoriť teoretické poznatky z oblasti masmediálnych štúdií, teórie manažmentu, sociológie médií, marketingu, psychológie, etiky i semiotiky, ale aj praktické zručnosti vytvárania digitálnych hier. Akreditačná komisia vo svojom vyjadrení rozhodla poskytovať bakalárske aj magisterské vzdelanie. "Dôvodov, prečo sme sa rozhodli pre tento program, je niekoľko. Digitálne hry sú objektom našej kultúry a spoločnosti, herný priemysel je dynamickou súčasťou mediálnej produkcie a výnosným segmentom zábavného priemyslu. No a v neposlednom rade nás motivovalo aj to, že rovnaký študijný program neexistuje nielen na Slovensku, ale v žiadnej z okolitých krajín," uviedla dekanka fakulty Dana Petranová. Absolventi programu sa môžu uplatniť napríklad vo firmách zameraných na produkciu zábavných hier, v marketingových, reklamných agentúrach. Zámerom fakulty je popri štúdiu teórie zabezpečiť študentom aj kvalitné možnosti praxe. "Už teraz rokujeme o spolupráci s firmami, ktoré sa zaoberajú produkciou a distribúciou digitálnych hier," dodala dekanka. Uchádzači o štúdium môžu zaslať predbežné prihlášky do 20. mája 2015. Informoval PR kabinet FMK UCM.
Trnava 24. marca (TASR) – Na v poradí už deviaty ročník dobrovoľníckej akcie Jarné čistenie Trnavy pozývajú organizátori do rekreačnej zóny Kamenný mlyn v Trnave. Rovnako ako v predchádzajúcich ročníkoch aj v sobotu 28. marca sa zamerajú na vyčistenie chráneného územia od nečistôt zo zimy a uplynulého roka.       Zraz účastníkov je podľa iniciátora akcie Mateja Lančariča v „kolečku“ o 13. hodine. Pre všetkých záujemcov sú pripravené plastové vrecia a po skončení prác aj občerstvenie. Upratovanie zastrešujú občianske združenia Trnavská alternatíva, Lepšia Trnava spolu s otužilcami z klubu Bílí medvedi a mestom Trnava.       O upratovanie Kamenného mlyna sa záujem každoročne zvyšuje, vlani sa do zbierania odpadkov zapojilo rekordných 150 dobrovoľníkov, významnú časť tvorili rodiny s deťmi. Čistilo sa územie okolo amfiteátra, kúpaliska, lužný lesík, lesopark, povodie riečky Parná za rybníkmi, splav i cestička popri záhradkách smerom k depu. Celkovo sa podarilo vyzbierať 1,24 tony odpadu. Rok predtým to bolo cez tri tony odpadu, ešte predtým až takmer štyri tony.
 Trnava 24. marca (TASR) – Na podujatie Noc v kine sa opäť môžu tešiť filmoví fanúšikovia z Trnavy a okolia. Najnovšie pokračovanie filmového maratónu sa prvýkrát uskutoční v sobotu 28. marca v kine Hviezda. Začiatok prvej projekcie bude o 18. hodine, posledný film budú premietať po 2. hodine po polnoci.       Tentoraz sa diváci budú baviť hlavne na veselohrách. "Prvým filmom bude kriminálny triler História násilia, v ktorom exceloval Viggo Mortensen, známy z Pána prsteňov. O 19.50 h budeme pokračovať komédiou Clerks II, u nás známou aj pod názvom Muži za pultom. Prvý diel tejto vynikajúcej komédie sme premietali na úplne prvej Noci v kine v roku 2007," informoval TASR Michal Klembara z organizujúceho občianskeho združenia Publikum.sk. O 21.40 h príde na rad podľa jeho slov jeden z najlepších nemeckých filmov, dráma Životy tých druhých. "Desať minút po polnoci nás opäť na veselšiu nôtu naladí švédska komédia Zvuk hluku a o 2.10 h ako posledný film premietneme hororovú komédiu Tucker a Dale vs. Zlo, v ktorej sú všetky známe klišé otočené úplne naruby," dodal Klembara.
   Trnava 24. marca (TASR) - Do modernizácie systému logistiky v prevádzke montáže bude v nasledovných 12 mesiacoch smerovať nová investícia trnavskej automobilky PSA Peugeot Citroën Slovakia za 4,5 milióna eur.        Realizovať sa bude tzv. full kittingom. Ide o nový spôsob automatického toku dielcov z logistiky na montážny post. Zvyšuje flexibilitu pri zmenách objemu výroby, rýchle prispôsobovanie mixu modelov vyrábaných v Trnave a zavádzanie nových výbav vo vyrábaných vozidlách. Z priestoru okraja linky odbudnú zásoby dielcov, ktoré budú umiestnené vo vozíkoch (kitoch). Tie budú vyrábané vozidlo sprevádzať pozdĺž linky, čo výrazne ušetrí pohyb operátorov pri montáži jednotlivých dielcov.       "Aplikácia full kittingu prebieha už v týchto dňoch v rámci pilotnej prevádzky na linke dverí, a to prípravou kitovacej zóny. Pokračovať bude školením personálu a paralelne sa bude robiť úprava kitovacích vozíkov a inštalácia potrebných zariadení na linke. Postupné spúšťanie prevádzky bude nasledovať v apríli. V ďalšej pripravovanej fáze sa technológia full kitting bude rozširovať aj na prípravu palubnej dosky na trnavskej prevádzke montáž," uviedol hovorca automobilky Peter Švec.       Spoločnosť PSA Peugeot Citroën Slovakia vyrobila v uplynulom roku 255.176 vozidiel, čo je nový rekord v doterajšej histórii automobilky. Trnavské výrobné centrum tak medziročne zvýšilo objem výroby o 2,7 %. Zároveň celková technická kapacita výrobného centra bola využitá len na 85 %. Automobilka v Trnave stabilne vytvára 3500 priamych pracovných postov a s nepriamymi pracovnými pozíciami prostredníctvom svojich dodávateľov dáva prácu takmer 10.000 ľuďom. Technologicky je jednou z najnovších v rámci skupiny PSA Peugeot Citroën. Strategickú investíciu na Slovensku oznámil francúzsky koncern v januári 2003. Jej celková suma už presiahla jednu miliardu eur. Aktuálne vyrába modely Peugeot 208 a Citroën C3 Picasso, ktorý sa od roku 2008 vyrába exkluzívne len na Slovensku. V rámci príspevku k trvalo udržateľnému rozvoju zredukovala automobilka od júna 2012 objem odpadu na skládku na nulu. Trnavský závod patrí v spotrebe energií na výrobu jedného vozidla medzi najlepšie automobilky Európy.
  Vysoké Tatry 24. marca (TASR) – Vo Vysokých Tatrách natočili video s tzv. 360-stupňovým pohľadom. „Len minulý týždeň spustil Youtube dlho očakávanú podporu videa s 360-stupňovým pohľadom a nadšenec z Tatier, autor tatranského videa Happy, we are from High Tatras, nakrútil prvé unikátne video z lyžovačky v Tatranskej Lomnici. Pri videu máte pocit, akoby ste boli priami účastníci deja,“ informovala Zuzana Fabianová z Tatry Mountain Resorts.       Video si môžu ľudia prezrieť na klasickom počítači, ale ešte zaujímavejšie je to podľa nej pri prezeraní na mobilnom telefóne či tablete. Užívateľ aplikácie si môže pozrieť 360-stupňový pohľad na tatranské lyžiarske stredisko, aký doteraz ešte nikde nebol zverejnený. „Vďaka polohovému senzoru na určenie uhla v mobilných zariadeniach sa obraz prispôsobí pohľadu. Aký uhol pohľadu si na mobile alebo zariadení podporujúcom spomínanú službu ľudia zvolia, je len na nich,“ vysvetľuje Fabianová s tým, že video prináša zábery na tatranskú lyžovačku v Lomnickom sedle či výhľady zo Skalnatého plesa na okolitú prírodu.       Tzv. 360-stupňové video je snímané súčasne na šesť kamier s ultra širokým uhlom záberu, ktoré zabezpečujú nasnímanie reality v rozsahu 360 stupňov vo vertikálnej aj horizontálnej osi. Jednotlivé pohľady sú v post produkčných programoch spojené do celku, v ktorom sa divák môže interaktívne pohybovať len s pomocou myší a webového prehliadača. Pri prezeraní videa na mobile, tablete alebo virtuálnych okuliaroch je otáčanie automatické. „Takéto snímanie umožňuje tiež nový spôsob práce s videomateriálom a možno práve toto je budúcnosť internetu či televízie,“ uzavrela Fabianová.
Slovenčina je krásny jazyk a navyše veľmi tvárny a ohybný. Mnoho slov má viacero významov.  Čo raz označuje muža, ktorý predčasne prišiel o vlasy, inokedy znamená obec na východe Slovenska. Mnohé názvy slovenských miest či dedín vyvolávajú úsmev na perách. Zoznam miest a obcí:   Babindol Bobrovček Brusnica Čičava Divina Dolné Naštice Dolné Otrokovce Dolné Plachtince Zubák Aňala Šarkan Rozkoš Haluzice Potvorice Naháč Slizké Držkovce Nesluša Smilno Černochov Švábovce Pichne Plešivec Vybúchanec Krvavé Šenky Čierne Pole Dedina Mládeže Horné Otrokovce Havka Husák Lada Soľ Zubrohlava Pukanec Nedožery Mužla Egreš      
  Trnava 23. marca (TASR) – V poradí 16. ročník Týždňa slovenských knižníc dnes slávnostne otvorili v Trnave. Potrvá do 28. marca a jeho súčasťou budú stovky podujatí vo verejných a školských knižniciach vo všetkých regiónoch Slovenska. Organizátorom týždňa je Slovenská asociácia knižníc (SAK) a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK), hlavným mottom podujatia je Knižnice pre všetkých a jeho ambasádorom Ján Gallovič, člen činohry Slovenského národného divadla. Vyvrcholením bude desiaty ročník Noci s Andersenom v piatok 27. marca.       Na slávnostnom otvorení na pôde trnavského Divadla Jána Palárika za účasti zástupcov knižníc, ministerstva kultúry a ďalších inštitúcií odovzdali aj výročnú cenu SAK. Sakačik 2014 putuje do Zvolena, kde Krajská knižnica Ľudovíta Štúra pripravuje každoročne celoslovenskú súťaž školských časopisov Štúrovo pero. "Poslaním Týždňa slovenských knižníc je pozitívne zviditeľniť knižnice," povedala podpredsedníčka SAK Andrea Doktorová. "Chceme do tohto týždňa sústrediť množstvo rôznorodých aktivít, ktoré súvisia s knižnicami a knižničnou prácou, aby sme ukázali, na čo tu knižnice sú, že to nie sú iba požičovne kníh, ale majú oveľa väčšie portfólio služieb, ktoré sú schopné poskytovať verejnosti, ako sa hovorí, od kolísky až po hrob," uviedla Doktorová. Zároveň je cieľom prilákať do knižníc nových čitateľov, každoročne sú v danom čase možnosti prihlásenia bez poplatku, rovnako ako oneskoreného vrátenia kníh bez pokút.       V tomto roku prišli organizátori s novinkou - knižnou hliadkou. Podľa Doktorovej budú hliadky chodiť po mestách a obciach a hľadať tých, ktorí čítajú na verejnosti. "V MHD, v čakárni, v obchode či na ulici. Čítajúci knihu či časopis dostane od hliadky malý darček a pozvánku do knižnice bezplatne sa zaregistrovať," dodala Doktorová. Súčasťou TSK na celom Slovensku budú tiež besedy s tvorcami, súťaže, tvorivé dielne a mnohé iné podujatia.       K hlavným patrí Noc s Andersenom. Podľa Silvie Stasselovej, koordinátorky projektu a predsedníčky SSKK, je 29 knižníc, ktoré sa zúčastnili na všetkých desiatich ročníkoch. Medzi nimi knižnice v Bardejove, Dolnom Kubíne, Humennom, Košiciach, Lučenci, Poprade, Michalovciach i Trnave. Nateraz je prihlásených 232 "spacích miest" vo verejných a školských knižniciach s celkovým počtom 10.600 detí.
    Trnava 23. marca (TASR) - Polícia pátra po totožnosti muža, ktorý je podozrivý z nebezpečného vyhrážania. Vo štvrtok (12.3.) o 09.25 h sa v priestoroch železničnej stanice v Trnave vyhrážal neznámy muž žene ublížením na zdraví. Informovala o tom trnavská krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová.       Ako uviedla, podozrivý muž je vo veku 40-50 rokov, vysoký približne 175 centimetrov, zavalitej postavy. Oblečenú mal tmavomodrú bundu so sivými pásmi na rukávoch, bledé nohavice, obuté mal čierne topánky. "Polícia žiada verejnosť o pomoc pri zistení totožnosti muža, ktorého zachytili bezpečnostné kamery. Tí, ktorí muža na záberoch spoznali, môžu kontaktovať políciu prostredníctvom linky 158," povedala hovorkyňa.
 Trnava 23. marca (TASR) – Jediným bodom mimoriadneho zasadnutia zastupiteľstva Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) v stredu 25. marca bude vyhodnotenie obchodnej verejnej súťaže na predaj akcií TTSK v nemocniciach v Dunajskej Strede a Galante. Do súťaže sa prihlásili dvaja záujemcovia.       Svoj zámer na vstup strategického partnera pre Nemocnicu s poliklinikou (NsP) Dunajská Streda, a.s., a pre Nemocnicu s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta, a.s., vyhlásil TTSK vlani. Verejnou súťažou chce previesť 15.582 kmeňových listinných akcií na meno, každú v nominálnej hodnote 332 eur v prípade Dunajskej Stredy a 15.689 takýchto akcií v prípade Galanty. A k tomu 325 kmeňových listinných akcií na meno každú v nominálnej hodnote 1 euro v Dunajskej Strede a 565 akcií v Galante.       O súťaž prejavili záujem AGEL, a.s., a Svet zdravia, a.s. Spoločnosť AGEL ponúkla v návrhu zmluvy základnú kúpnu cenu 190.000 eur. V nemocnici v Dunajskej Strede sa zaviazala preinvestovať do piatich rokov 4,78 milióna eur a v Galante 3,2 milióna eur. Spoločnosť Svet zdravia ponúkla za prevod akcií 2,1 milióna eur. V dunajskostredskej nemocnici chce do piatich rokov preinvestovať 11,7 milióna eur a v Galante 8,7 milióna eur. Hodnotiaca komisia po zvážení ponúk umiestnila ako víťaza Svet zdravia, na druhé miesto Angel.       Znalecký posudok reálnej hodnoty akcií pre NsP Sv. Lukáša Galanta, a.s., bol stanovený vo výške 2,064 milióna eur a pre NsP Dunajská Streda, a.s., vo výške 950.000 eur. Uvádza sa to k materiáli, ktorým sa budú v stredu zaoberať krajskí poslanci.
Hlohovec 23. marca (TASR) – Mesto Hlohovec si podalo žiadosť na ministerstvo školstva o poskytnutie dotácie na rozšírenie kapacity materských škôl (MŠ) o tri triedy so 66 miestami pre predškolákov. Aj keby túto dotáciu dostalo, celkový počet miest v MŠ sa pravdepodobne aktuálne nezvýši. Dôvodom je, že úrad verejného zdravotníctva súbežne zrušil 77 existujúcich miest.       Podľa vyjadrenia primátora Hlohovca Miroslava Kollára v rámci projektu zvyšovania kapacít bolo potrebné požiadať o aktualizáciu kapacít predškolských zariadení Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trnave. "Prišli, zauditovali a zrušili miesta. Takže, keby sme aj prostriedky z ministerstva školstva dostali, tak sme reálne na nule," konštatoval Kollár. "Z môjho pohľadu to nie je celkom pochopiteľné, pretože už v čase platnosti súčasnej vyhlášky mali materské školy schválené prevádzkové poriadky s týmito kapacitami," pokračoval primátor. RÚVZ podľa neho argumentuje, že predtým sa počet miest posudzoval v zmysle vyhlášky podľa výmery a teraz podľa kapacity hygienických zariadení. "Samozrejme, že sa tým budeme zaoberať, ale do septembra tohto roku nemáme na dobudovanie potrebných kapacít toaliet na škôlkach ani peniaze a ani čas," povedal primátor. Mesto chce problém doriešiť čo najskôr, podľa jeho slov budú s RÚVZ rokovať, v akom režime by dovtedy MŠ mohli fungovať.
Piešťany 23. marca (TASR) – S príchodom jari zabezpečuje aj v tomto roku občianske združenie Kvas v lokalite vodnej nádrže Striebornica pri obci Moravany nad Váhom v okrese Piešťany prenosy obojživelníkov. Prvým krokom v rámci tejto aktivity bolo postavenie zábrany popri ceste na približne 700 metrov dlhom úseku.       So stavaním zábrany pri ceste začali členovia Kvasu, piešťanskí skauti a dobrovoľníci z verejnosti v sobotu 21. marca. "Krásne jarné počasie prialo našej aktivite a celú zábranu postavilo 21 ľudí za približne päť hodín," informoval TASR koordinátor projektu Aurel Rusnák.       Druhým krokom záchranných prenosov je prenášanie žiab, najmä ropúch, cez cestu. Už v sobotu večer preniesli prvých päť jedincov ropuchy bradavičnatej. "Tento rok budeme prenášať hlavne vo večerných hodinách od 19. do 21 hodiny, za pomoci bateriek a čeloviek. Je to z dôvodu, že ropuchy sú súmračné až nočné živočíchy a večerným prenosom sa zabezpečí, aby boli čo najmenej stresované a do vodnej nádrže sa dostali prakticky bez čakania pri zábrane. Ranné prenosy plánujeme len pre objednané školy a pre verejnosť cez víkendové dni," dodal koordinátor.       Aktivita a ťah žiab závisia podľa jeho vyjadrenia od vonkajšej teploty. Preto sa nedá dlhšie vopred určiť, v ktorých dňoch bude ťah prebiehať. "Všeobecne môžeme povedať, že na to, aby žaby 'išli', treba, aby bola teplota v lokalite viac ako 8°C. Záujemcom, školám, rodinám a jednotlivcom odporúčame, aby aktuálnu situáciu sledovali na našej stránke www.facebook.com/ozKvas, prípadne sa informovali a objednali na ozkvas@gmail.com alebo na t.č. 0948 925 161," spresnil koordinátor.       Záchranu žiab začali organizovať ochranári už v roku 1988. Okrem ropuchy bradavičnatej sa pri Striebornici občas vyskytuje aj skokan hnedý, skokan štíhly, rapotavý, krátkonohý a zelený. Žaby prežijú zimu zahrabané v zemi alebo skryté pod kameňmi a lístím. Po niekoľkých mesiacoch chladu sú unavené a hladné, napriek tomu sú odhodlané neprijať žiadnu potravu, až kým nedôjde k páreniu. Tak vyrážajú za týmto účelom k vode, čo ich do času zásahu aktivistov vo väčšine prípadov stálo život.
 Košice 23. marca (TASR) - Párik tučniakov, Pepo a Cilka z košickej Zoologickej záhrady, sa bude možno už čoskoro starať o ďalšie mláďatá. V zoo našli pred niekoľkými dňami u tučniakov jednopásových dve nakladené vajíčka.         "Pepo a Cilka sú u nás už overený pár, ktorý odchoval už niekoľko mláďat a pevne veríme, že aj táto znáška bude oplodnená a budeme sa môcť tešiť z malých tučniakov," uviedol pre TASR hlavný zoológ Patrik Pastorek. Dodal, že inkubačná doba u tučniakov je 39 až 42 dní, väčšinou okolo 40.       V zoo žije momentálne dvanásť tučniakov, päť samcov, päť samíc a dve mláďatá, ide o párik z minulého roka.       Vajíčka tučniakov potešili aj riaditeľa zoo Ericha Kočnera. "Tučniaky nás prekvapili tým, že už spravili znášku, takže vlastne sme vítali prvý jarný deň vajíčkami tučniakov jednopásových."       Mláďatá by sa mohli vyliahnuť v prvej polovičke mája. "Na zahrievaní znášky sa u tučniakov striedajú aj samce, samec sa aktívne zúčastňuje nielen na odchove, ale aj starostlivosti o vajíčko," opísal Kočner.
Skalica 22. marca (TASR) – Prvým pôvodným slovenským potravinárskym výrobkom, ktorý získal ochrannú značku Európskej únie (EÚ), je sladký Skalický trdelník. Od roku 2007 možno na výrobkoch, ktoré sú upečené podľa originálnej receptúry, nájsť modrý krúžok s týmto označením. Aktuálne ho majú právo vyrábať piati certifikovaní výrobcovia.       Žiadať o ochrannú značku EÚ bolo dobrým rozhodnutím, konštatoval pre TASR vtedajší primátor Skalice Stanislav Chovanec, ktorý celý proces inicioval. Skalický trdelník sa okrem iného stal spoľahlivým turistickým lákadlom. A Skaličania v rámci svojho zmyslu pre humor a recesiu dokonca založili aj festival Trdlofest, ktorého súčasťou je pečenie vždy dlhšieho trdelníka. Aktuálny rekord z roku 2014 je 208 centimetrov (cm).       Na kontrolu dodržiavania pravidiel prípravy trdelníka funguje občianske združenie. Sleduje, či sa certifikovaní výrobcovia neodklonili od receptúry, ktorá ukladá, že ide o "jemné pečivo tvaru dutého valca s vnútorným priemerom 3 až 5 cm a vonkajším priemerom 6 až 10 cm. Vyrába sa tradičným spôsobom namotaním vykysnutého jemného cesta na drevený valec - trdlo. Namotané cesto sa potrie rozšľahanými bielkami a posype sekanými vlašskými orechmi, mandľami, marhuľovými jadrami alebo ich zmesou. Následne sa upečie sálavým teplom do zlatista a po upečení sa posype mletým cukrom zmiešaným s vanilkovým cukrom". Predseda združenia Skalický trdelník Ľudovít Bránecký uviedol, že kontroly si robia výrobcovia navzájom, aby niektorý nekazil dobré meno ostatným. Mesto cez Správu mestského majetku prevádzkuje výrobňu vo františkánskom kláštore, kde upečie na otvorenom ohni za rok približne 20.000 trdelníkov. Produkciu v tomto objeme, ale mesačnú, má druhý skalický certifikovaný výrobca s. r. o. Lark. Tradičný Skalický trdelník pečú ešte dvaja výrobcovia v Holíči a jeden v Senici. "Dbáme na to, aby sa na cukrárenských výrobkoch iných výrobcov neobjavovalo ochranné pomenovanie Skalický trdelník. Spolupracujeme aj so štátnou veterinárnou službou," dodal Bránecký. Označenie Skalický trdelník môžu mať len trdelníky vyrobené na území okresov Skalica a Senica, ohraničenom riekami Morava, Teplica a Myjava a hranicami s Českom. Ostatní výrobcovia môžu podobné produkty dodávať na trh, označiť ich však musia inak.       Trdlovanie – pečenie trdelníka sa datuje od začiatku 19. storočia. V ústnom podaní sa uvádza, že výrobný recept na trdelníky vlastnil kuchár grófa, básnika a spisovateľa Jozefa Gvadániho, ktorý žil v Skalici v období rokov 1783 – 1801. Prvým zachovaným písomným dokumentom o Skalickom trdelníku je rukopis maďarského básnika Gyula Juhásza, ktorý pôsobil na skalickom gymnáziu ako profesor. Písomné zmienky o Skalickom trdelníku sa nachádzajú aj v knihe Ferdinanda Dúbravského – Slobodné mesto so zriadeným magistrátom Uhorská Skalica – 1921 a v regionálnom časopise Jídelníček z roku 1977. Výroba vo väčšom rozsahu sa začala až v polovici 20. storočia, odkedy pochádza aj väčšina písomných dokumentov. Mesto výrobu obnovilo v roku 2004.
  Bratislava 22. marca (TASR) - Diaľnica D1 z Bratislavy do Trnavy má síce aj v súčasnosti šesť pruhov, no toto riešenie je iba dočasné. Cesta sa musí ešte definitívne dobudovať, chýbajú jej odstavné pruhy a pribudnúť majú aj súbežné cesty.       Z eurofondov sa jej rozšírenie zaplatiť nedá, Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR preto hľadá možnosti, ako projekt zafinancovať. "MDVRR aktuálne hľadá dodatočné zdroje, ako zabezpečiť výstavbu na úsekoch, ktoré nie je možné financovať z eurofondov," uviedol pre TASR hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa.       Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pritom v súčasnosti zabezpečuje vypracovanie dokumentácie pre stavebné povolenie na dva úseky tejto diaľnice D1 medzi Bratislavou a Trnavou. Až táto dokumentácia má podľa Kóňu presne určiť rozsah a predpokladané náklady na dostavbu cesty. Momentálne preto podľa neho nie je možné ani určiť termín začiatku výstavby.       Diaľnica D1 do Trnavy je tak stále len akoby vo výstavbe. Po jej definitívnom dokončení majú na ceste pribudnúť odstavné pruhy. Zároveň sa majú vybudovať aj dve cesty, ktoré budú viesť popri šesťpruhu. Pôjde o takzvané kolektory, ktoré by mali zabezpečovať napájanie vodičov z priľahlých obcí na šesťprúdovú diaľnicu.
Banská Bystrica 21. marca (TASR) - Teplé počasie ostatných dní prinieslo do ovzdušia nárast peľu liesky a jelše, a to najmä na strednom Slovensku a na severe východného Slovenska. V Bratislave, Nitre a Trnave lieska dokvitá a jelša tiež už prešla vrcholom kvitnutia.  „Na strednom Slovensku a severe východného Slovenska sme peľ liesky zachytili vo veľmi vysokých koncentráciách, a to hlavne pre transportovaný peľ zo zasnežených horských strání. V tejto oblasti výrazne pribudlo aj peľu jelše. V uplynulých dňoch na celom území ešte dominoval okrem peľu spomínaných drevín aj peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, pribudlo aj peľu brestu, topoľa a vŕb," uviedla pre TASR Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici. Najvyššie koncentrácie peľu liesky v uplynulom týždni namerala monitorovacia stanica Banská Bystrica - 925 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu. Následne hlásila aj najvyššie denné koncentrácie peľu jelše. Peľ liesky a jelše dosiahol v uplynulých dňoch ešte veľmi vysoké koncentrácie v Košiciach. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité  sa vyskytoval v najvyšších koncentráciách v Bratislave a peľ brestu v Trnave. Peľ ostatných druhov drevín nedosahoval alergiologicky významné koncentrácie. Spóry húb (plesní) sa ešte nevyskytovali vo veľmi vysokých koncentráciách a boli zastúpené najmä rodom Cladospórium.     Prognózy na tieto a nasledujúce dni hovoria, že peľová sezóna liesky na väčšine územia už prešla svojím maximom a vyššie denné hladiny jej peľu môžeme očakávať už len na strednom, severnom a časti východného Slovenska. Najväčší podiel na tejto situácii bude mať opäť transportovaný peľ z vyšších horských polôh. Peľ jelše bude dosahovať najvyššie hladiny tiež v týchto oblastiach. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu ďalších druhov zo skupiny cyprusovité-tisovité a brestu, pribudne peľ topoľov a vŕb. Pokles denných hladín peľu bude výrazne ovplyvňovaný lokálnou zrážkovou činnosťou.
    Piešťany 21. marca (TASR) - Svetoznáma tanečná súťaž Dance Star 2015 sa v rámci svojho svetového turné už tretíkrát zastaví aj v Kúpeľoch Piešťany, aby tu objavila tie najväčšie talenty spomedzi slovenských tanečníkov. Informovala o tom TASR marketingová manažérka spoločnosti Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a. s., Tatiana Šuláková.       Ako uviedla, ide o súťaž, do ktorej sa môžu zapojiť všetky tanečné školy na Slovensku a kvalifikovať sa tak na veľké svetové finále Word Dance Masters 2015, ktoré sa uskutoční od 20. do 24. mája 2015 v chorvátskom Poreči. „Všetky súťaže v rámci Dance Star svetového turné sú uznané ako jedinečné a vysoko profesionálne turnaje, kde sa všetky tanečné školy majú možnosť prezentovať pred eminentnými a renomovanými svetovými sudcami,“ konštatovala hovorkyňa. Pripomenula, že v rámci súťaže organizátori pripravili aj špeciálny program – veľkolepú Gala Show, kde vystúpia tí najlepší z najlepších. „Ako špeciálny hosť sa predstaví superstar Elvis „El Rock“ Hodžić, ktorý pôsobí nielen ako tanečník, ale aj pedagóg a porotca vo viacerých medzinárodných tanečných súťažiach," ozrejmila Šuláková.       Tanečné školy vyberajú do tejto medzinárodnej súťaže svoje najzaujímavejšie čísla v rôznych tanečných štýloch, čo sľubuje nezabudnuteľný zážitok a rozprúdi krv v žilách aj divákom. Tanečná Gala show sa uskutoční v Kongresovom centre na Kúpeľnom ostrove dnes o 19.30 h.
 Nové Mesto nad Váhom 21. marca (TASR) - Portugalčanka s kapverdskými koreňmi Carmen Souza a maďarskí inštrumentalisti zo Special Providence budú jednými z najväčších ťahákov festivalu Open Jazz Fest (17. - 18. 7.) na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. TASR informoval PR manažér festivalu Matej Salek.       „Carmen Souza (34) považuje hudbu za svoju misiu. Hudobníčka uvádza medzi ľuďmi, ktorí ovplyvnili jej jedinečný štýl, legendy ako Ellu Fitzgerald, Billie Holiday alebo Joea Zawinula. Jej zatiaľ posledný album s názvom Protegid získal veľmi pozitívne ohlasy v tlači na celom svete. Výnimočný hlasový prejav a odvážny prístup k hudbe jej vyslúžili prirovnania k umelkyniam ako Nina Simone alebo Eartha Kitt. To, čo ju však robí naozaj jedinečnou, je spôsob, akým spája tradičné africké a kapverdské rytmy so súčasným džezom,“ uviedol Salek s tým, že producentom a mentorom Carmen Souza je Theo Pascal, ktorý je jedným z najlepších súčasných portugalských basgitaristov.       Ako dodal, v rámci úvodného dňa Open Jazz Festu sa na Zelenej vode predstavia aj maďarskí inštrumentalisti zo Special Providence. Ide o jednu z najznámejších súčasných inštrumentálnych skupín v strednej Európe. „Special Providence sú známi svojím jedinečným štýlom, v ktorom sa mieša moderný džez, progresívny rock/metal a elektronika. Ich živé predstavenia sú zároveň nevšedným zážitkom, ktorého zárukou je ich dynamické vystupovanie. Za sebou majú vystúpenia na London Jazz Festival, festivale Crescendo, Prog Sud alebo Prog-Résiste a mnohých ďalších podujatiach v Európe, Južnej Amerike, ale aj v Japonsku,“ uzavrel Salek.    
Trnava 20. marca (TASR) - Trnavskí policajti zadržali v stredu (18. 3.) pri čine 62-ročného muža s falošnou zmluvou. Na jeho podvodné konanie upozornila políciu jedna z poškodených. Policajti začali ihneď konať a zistili, že nebola jedinou, ktorej sľúbil za výhodných podmienok odkúpiť mestské byty po neplatičoch. Informovala o prípade TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová.       Ako uviedla, muž uzatvoril zmluvu o budúcej zmluve so všetkými poškodenými a požadoval zaplatiť jednorazový manipulačný poplatok vo výške 5000 eur. „Ďalšou podmienkou na získanie bytu bolo uhradiť mužovi mesačnú splátku. Tú stanovil u každého záujemcu v inej sume, od 200 do 1000 eur. Po vyplatení každej sumy im predložil sfalšovaný doklad z mestskej pokladnice. Keď kupujúci chceli po ročnom splácaní byty prepísať na seba, muž sa opäť vyhovoril a k odpredaju bytu nedošlo,“ opísala priebeh udalostí hovorkyňa. Dodala, že pod zámienkou výhodnej kúpy uviedol do omylu jednu ženu a troch mužov a pripravil ich tak o viac ako 30.000 eur.       Pri domovej prehliadke policajti okrem iného našli a zaistili aj ďalšie falošné zmluvy, ktoré sa preverujú. Vyšetrovateľ obvinil muža z okresu Trnava zo zločinu podvodu a z časti v štádiu pokusu, za čo mu hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov. Muž bol už v minulosti za podvody s bytmi právoplatne odsúdený. Polícia zároveň spracovala podnet na jeho väzobné stíhanie.       „Polícia aj v súvislosti s týmto prípadom apeluje na občanov, aby boli opatrní. V žiadnom prípade nie je vhodné, aby peniaze odovzdávali osobám bez dokladov. Ak vznikne pochybnosť o pravosti dokladov, je vhodnejšie si ich dať preveriť. Zároveň odporúčame, aby si občania najskôr ponuku preverili aj na oficiálnych miestach a až potom pristúpili k podpisu zmlúv,“ uzavrela Linkešová.
Trnava 19. marca (TASR) – Akademický senát (AS) dnes na svojom zasadnutí zvolil rektora Trnavskej univerzity (TU). V nasledujúcom funkčnom období v rokoch 2015 - 2019 ju povedie po vymenovaní prezidentom jej súčasný rektor Marek Šmid. Bol jediným kandidátom na tento post, v čele univerzity stojí od roku 2010. Pri voľbe získal už v prvom kole potrebnú väčšinu hlasov členov AS. Terajšie prvé funkčné obdobie skončí Šmidovi v auguste 2015.       Marek Šmid (55 rokov) pôsobí na TU od roku 1993, v začiatkoch ako právny poradca, neskôr spoluzakladateľ Právnickej fakulty (PrF), v rokoch 1997 - 2000 ako prorektor pre právne záležitosti, potom prodekan a dekan PrF. V súčasnosti je viceprezidentom Slovenskej rektorskej konferencie. Predtým pôsobil aj na Ministerstve zahraničných vecí SR, v diplomatických službách a ako poradca predsedu vlády SR pre legislatívu.       M. Šmid je v poradí piatym rektorom v roku 1992 obnovenej TU, a to po Antonovi Hajdukovi, Ladislavovi Šoltésovi, Petrovi Blahovi a Martinovi Mišútovi.
  Trnava 19. marca (TASR) – Na Okresnom súde v Trnave pokračovalo dnes hlavné pojednávanie vo veci vraždy policajta Petra O. v obci Boleráz pri Trnave. Zastrelil ho v júni minulého roka počas bežnej kontroly Milan S. Pod vplyvom omamných látok ohrozoval zbraňou aj druhú členku policajnej hliadky Janu Z.       "Boli vypočutí dvaja svedkovia. Súd odročil hlavné pojednávanie na 30. apríla na 8.30 h s tým, že budú predvolaní ďalší svedkovia," informovala dnes TASR hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Viktória Pagáčová.       Obžalovanému Milanovi S. namerali policajti počas kontroly v nočných hodinách 1,38 promile alkoholu v krvi. Chceli ho odviezť na policajnú stanicu, ale obžalovanému sa podarilo odcudziť policajtovi zbraň a dvoma strelami do hrudníka ho usmrtil. Jeho kolegyňa strieľala po útočníkovi, v prestrelke bolo policajné auto zasiahnuté piatimi strelami a auto útočníka jedenástimi. Keď sa policajtke minuli v zásobníku náboje, podišiel k nej a s namierenou zbraňou si vyžiadal od nej kľúče od svojho auta. Na ňom odišiel, o niekoľko hodín sa potom vzdal policajnej hliadke v mieste svojho trvalého bydliska v Podunajských Biskupiciach. V legálnej držbe mal ako športový strelec tri zbrane. Za obzvlášť závažný zločin vraždy a pokusu o vraždu mu v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na doživotie.
Hlohovec 19. marca (TASR) – Mesto Hlohovec môže mať problémy s  čistotou verejných priestranstiev a kosením trávy, ak sa mu nepodarí v krátkom čase nájsť v rámci súťaže nového dodávateľa prác vo verejnom záujme. S doterajším dodávateľom Vodárenskými a technickými službami (VaTS), s. r. o., totiž zrušilo zmluvu k 30. júnu. "VaTS nemá personálne ani technické kapacity," konštatoval dnes primátor Hlohovca Miroslav Kollár. S čistením verejných priestranstiev pritom pomáhajú aj občania v rámci verejnoprospešných prác. Na to, aby mohlo mesto verejnú súťaž na dodávateľa vyhlásiť, potrebovalo získať naspäť do svojho rozpočtu alikvotnú časť finančných prostriedkov, ktoré Vodárenským a technickým službám na tento účel na rok 2015 pôvodne previedlo. Poslanci mesta na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva s takýmto krokom súhlasili. Celkových 941.128 eur sa vráti teda do rozpočtu Hlohovca, v tom je zahrnutá údržba verejnej zelene v mestských častiach, výsadba a údržba vzrastlej zelene, údržba Zámockej záhrady a mnohé ďalšie činnosti. "Predpoklad prvej kosby u nás v meste je zhruba o mesiac, budeme ju môcť robiť len do limitu 20.000 eur. Na takúto výšku môžeme dať objednávku nejakej firme, aby to zrealizovala," dodal primátor, čím podčiarkol potrebu čo najskoršieho nájdenia novej zmluvnej spoločnosti.  
Sereď 19. marca (TASR) – Na projekt stavebných úprav kaštieľa a revitalizácie zámockého parku dostalo mesto Sereď prostriedky z Nórskeho finančného mechanizmu a zo štátneho rozpočtu. Na opravu časti strechy, úpravu okolia vrátane vybudovania komunikácií, verejného osvetlenia, pamätníka holokaustu, fit dráhy, náučného chodníka a sadových úprav má k dispozícii vyše 603.000 eur.       "Pätnástimi percentami sa podieľa mesto Sereď," uviedol pre TASR primátor Martin Tomčányi. Radnica pripravila nadnes konferenciu, na ktorej prezentovala nielen svoju predstavu o budúcom vzhľade parku, ale aj ukázala účastníkom v teréne súčasný stav. "Je to pre nás dôležité, záchrana zámockého areálu pre ďalšie generácie patrí k prioritám," dodal primátor. Cieľom je tiež zvýšenie kultúrneho a turistického potenciálu Serede. Mesto sa teraz pripravuje podľa primátorových slov na vypísanie verejnej súťaže na dodávateľa prác. Ukončené by mali byť v aprílu 2016.       Na konferencii sa predstavili aj zástupcovia Občianskeho združenia Vodný hrad, ktoré sa dlhodobo usiluje o znovuoživenie kaštieľa v Seredi a upozorňuje na jeho významnú históriu. V stredoveku bol opevneným sídlom a neskôr kráľovským hradom.       Sereď získala pred časom aj prostriedky na opravu interiéru kaštieľa z Regionálneho operačného programu vo výške 2,45 milióna eur, kde v súčasnosti už prebieha súťaž na dodávateľa prác. Tento projekt by mal byť ukončený v októbri 2015. Grant umožní opraviť centrálny bastión, väčšiu časť západného a menšiu južného krídla. Sereď tak získa okolo 1000 m2 zušľachtených historických priestorov, kam chce presťahovať seredské Mestské múzeum a zriadiť reprezentačné priestory mesta.
Šúrovce 19. marca (TASR) – Polícia dnes vyhlásila pátranie po nezvestnom 14-ročnom Nikolasovi Havranovi zo Šúroviec v okrese Trnava. Chlapec utiekol v stredu 18. marca o 21. hodine z domu. Matka s ním neskôr telefonovala a povedal jej, že je na autobusovej stanici v Trnave a chystá sa ísť domov. Domov však neprišiel a odvtedy nedal nikomu o sebe vedieť.       Nikolas Havran je štíhlej postavy, vysoký 165 cm, má tmavohnedé krátke vlasy, hnedé oči. Oblečené mal čierne tepláky, čiernu vestu bez rukávov, čiernu hip-hopovú šiltovku s veľkým bielym nápisom PEAT.       Polícia žiada verejnosť o pomoc pri jeho vypátraní. V prípade, ak chlapca niekto videl, nech to oznámi polícii na linku 158. Informovala krajská policajná hovorkyňa v Trnave Martina Kredatusová.
 Piešťany 19. marca (TASR) – Piešťanská radnica na svojom webe oznámila, že v týchto dňoch prebieha na mestskom úrade bezpečnostný audit, ktorý vykonáva interne zriadená bezpečnostná komisia. Jej predsedom je viceprimátor Michal Hynek a ďalšími členmi zamestnanci mestského úradu.       Cieľom auditu je prešetrenie podnetov od obyvateľov i medializovaných vyjadrení, napríklad aj Transparency International Slovensko, o podozrení z klientelizmu. "Na základe podnetov vznikli vážne podozrenia aj z vynášania interných informácií, zo zneužívania postavenia, podozrenia z výkonu podnikateľskej činnosti na prostriedkoch zamestnávateľa a podozrenia z iných vážnych bezpečnostných incidentov," uviedla hovorkyňa Eva Bereczová na webovej stránke mesta. V rámci bezpečnostného auditu bolo zaistených niekoľko počítačov u zamestnancov. Pri manipulácii s nimi podľa hovorkyne nedošlo k sťahovaniu mailovej pošty zamestnancov na externé pamäťové zariadenie, na čo poukazovali jedny miestne noviny.       Existencia bezpečnostnej komisie je podľa hovorkyne zárukou, aby nedošlo k zneužitiu žiadnych dát a osobných údajov. Údaje, s ktorými komisia pracuje, nie sú poskytované ďalšej strane – ani osobe, ani firme. "Komisia postupuje v súlade s Bezpečnostnou smernicou mesta aj ďalšími internými normami. Činnosť bezpečnostnej komisie je takisto v súlade so zákonom o ochrane osobných údajov, v súlade s Ústavou Slovenskej republiky aj v súlade s inými ustanoveniami zákonov," dodala hovorkyňa. "Sme presvedčení, že bezpečnostný audit na mestskom úrade bol nutný a veríme, že ho občania mesta vítajú, nakoľko je jedným z krokov k zvýšeniu transparentnosti," uvádza sa na webovej stránke mesta. Jeho výsledky zverejnia neskôr.
Trnava 19. marca (TASR) - Polícia v Trnavskom kraji zaznamenala v mesiaci február 78 dopravných nehôd, pričom ich počet sa oproti minuloročnému februáru nezmenil. Najviac nehôd, 23, zaznamenali policajti v okrese Trnava, v okrese Senica ich bolo 15, po 13 dopravných nehôd zaevidovali v okresoch Dunajská Streda a Galanta, po päť dopravných nehôd v okresoch Hlohovec a Piešťany. Štyri dopravné nehody sa stali v okrese Skalica. Informovala o tom TASR krajská hovorkyňa Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová.       „Pri dopravných nehodách zomreli štyria ľudia, čo je o dvoch viac ako vlani. Dve osoby zahynuli v okrese Dunajská Streda, jedna v okrese Hlohovec a jedna v Skalici. Päť osôb sa zranilo ťažko, ľahké zranenia utrpelo 27 osôb,“ konštatovala.       Podľa jej ďalších slov požitie alkoholu pri dopravných nehodách polícia zistila v šiestich prípadoch. „Je to o 12 menej ako vlani,“ zdôraznila s tým, že takmer všetky nehody zavinili vodiči motorových vozidiel. Dve nehody spôsobili cyklisti, chodci v tomto mesiaci nezavinili žiadnu dopravnú nehodu.       Ako uviedla, hlavnou príčinou nehodovosti na cestách v Trnavskom kraji bolo porušenie povinnosti vodiča, nasleduje nedovolená rýchlosť jazdy a nesprávny spôsob jazdy. Najčastejším miestom bola obec. Najbezpečnejšími cestami s dvomi nehodami bola diaľnica D1 a tiež rýchlostná cesta R1. Najviac nehôd sa stalo cez deň od 8.00 do 20.00 h a kritickým dňom bol pondelok.       „Polícia bude aj naďalej dôsledne dohliadať na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, zameria sa najmä na úseky, ktoré z analýz vyplynuli ako menej bezpečné. V súvislosti s čoraz častejším výskytom cyklistov a motorkárov polícia apeluje na účastníkov cestnej premávky k väčšej vzájomnej všímavosti a ohľaduplnosti. Dbať na zásadu vidieť a byť videný a dodržiavať všetky predpisy,“ podčiarkla. Dodala, že vodiči by nemali zabúdať na to, že na jazdu sa treba stopercentne sústrediť a jazda autom je považovaná za prácu, nie za relax.
Trnava 19. marca (TASR) – S najlepšími prácami 45. ročníka súťaže neprofesionálnych fotografov Trnavský objektív sa môže verejnosť oddnes zoznámiť na výstave v Západoslovenskom múzeu v Trnave. Predstavujú sa na nej popri renomovaných tvorcoch trnavského regiónu aj mladí autori, ktorí ako každá nová generácia, objavujú čaro fotografovania. Do súťaže sa zapojilo spolu 60 tvorcov so 478 fotografiami a siedmimi multimediálnymi prezentáciami. Prevládala farebná fotografia, čiernobielych bolo 192 súťažných snímok.       Odborná porota, ktorej predsedal fotograf Fero Tomík, konštatovala, že rovnako ako v minulých ročníkoch mali aj teraz veľmi náročnú úlohu pri hodnotení predložených prác vo všetkých kategóriách. Charakteristická pre väčšinu prác bola tvorba kompaktných súborov.       V hlavnej kategórii fotografov nad 21 rokov udelila porota štyri ocenenia bez udania poradia. Karolovi Belasovi za Odraz, Rýchle šípy a Rannú impresiu, Gyrilovi Grebenčímu za Zátišie s červeným kvetináčom, Zuzane Horváthovej za Festivalové formácie a Karolovi Križanovi za Krajinu v hmle. V multimediálnej prezentácii bodoval Peter Babka s Neskutočnými parádnicami. V kategórii fotografov od 16 do 21 rokov porota ocenila Petru Bašnákovú a Grétu Zubovú a do 16 rokov Samuela Gubiho. V tematickej kategórii Rodina bez rozlíšenia veku autorov sa najviac páčila čiernobiela fotografia Záhrada starého otca od Karola Belasa a farebná Pamäť fotografie Petra Babku.       Vernisáž s odovzdaním ocenení sa bude konať dnes o 17. hodine.
Príroda nám v uplynulé dni ukazuje svoje krásy. V priebehu utorka a stredy bolo možné vo viacerých krajinách Európy, vrátane Slovenska pozorovať výnimočný úkaz akým je polárna žiara. Už v piatok nás čaká ďalší zaujímavý úkaz v podobe čiastočného zatmenia Slnka. Toto zatmenie bude najvýraznejšie od roku 2011 až do roku 2026. Mesiac zakryje zhruba 60 % slnečného disku. Ďalšie zatmenie nás síce čaká až v júni 2021, kedy však Mesiac zahalí len okolo 5 % Slnka. Výraznejšie zatmenie nastane v októbri v roku 2022, kedy Mesiac zahalí okolo 40 % slnečného disku. Zatmenie bude možné vďaka počasiu pozorovať na celom území Počasie by v piatok malo byť na našom území pod vplyvom oblasti vyššieho tlaku. Prevládať by tak na celom území malo prevažne jasné až polojasné počasie. Len v oblasti krajného východu a severovýchodu môže byť oblačnosti o niečo viacej, ale zatmenie Slnka bude aj tu možné pozorovať.   Počasie síce priať bude, no rozhodne nepozerajte na Slnko voľným okom. Zabezpečte si okuliare s ochrannou fóliou. Nápomocné môžu byť aj zváračské sklá. Ak ani jednu z ochranných pomôcok nemáte, tak aby ste sa vyhli poškodeniu zraku, navštívte radšej planetárium alebo sledujte online prenos na webe.   Zatmenie začne o 9:37 v Bratislave a o 9:44 v Košiciach.  Maximálne zatmenie bude na západe krajiny okolo 10:45 a na východe okolo 10:50. Zatmenie skončí okolo 12:00. Tabuľka zatmenia slnka a jeho percentuálna veľkosť   Mesto Začiatok MAXIMUM Koniec Veľkosť zatmenia Bratislava 9:37 10:46 11:58 61,9 % Trnava 9:38 10:48 11:59 61,8 % Nitra 9:39 10:48 11:59 61,1 % Hurbanovo 9:39 10:48 11:59 60,1 % Trenčín 9:40 10:49 12:00 62,4 % Žilina 9:41 10:50 12:01 62,4 % Námestovo 9:42 10:51 12:03 62 % Banská Bystrica 9:41 10:50 12:01 60,9 % Lučenec 9:41 10:50 12:02 59,5 % Poprad 9:43 10:52 12:03 60,3 % Prešov 9:44 10:53 12:04 59,1 % Svidník 9:45 10:54 12:05 59,5 % Košice 9:44 10:53 12:04 58,5 % Veľké Kapušany 9:45 10:54 12:05 57,2 % Energetickej sústave hrozí blackout   Zatmenie Slnka, ktoré nastane takmer v celej Európe robí veľké starosti prevádzkovateľom energetických sietí. Počasie sa totiž zmenilo a podľa najčerstvejšej predpovede bude v štátoch ako Nemecko, Poľsko, Česká republika a Taliansko panovať taktiež slnečné počasie. Oblačnosť sa začne nad Nemecko nasúvať od severu a zatmenie by malo zasiahnuť až okolo 70 percent krajiny. Tu zároveň bude zatmenie Slnka výraznejšie ako u nás. Mesiac zakryje slnečný kotúč až na 80 %. Zdroj: Imeteo.sk
Trnava 19. marca (TASR) – Pri príležitosti prvého výročia smrti známeho trnavského historika, bibliografa a publicistu Hadriána Radványiho pripravila Trnavská univerzita (TU), Arcibiskupský úrad a Spolok svätého Vojtecha spomienkový večer. Uskutoční sa v aule Pazmaneum TU na Univerzitnom námestí vo štvrtok 26. marca o 16.30 hodine.       Hadrián Radványi zomrel 26. marca 2014 vo veku 96 rokov. Podstatnú časť svojho života žil a pôsobil v Trnave. Cenou mesta a titulom Čestný občan mesta Trnava bola ocenená jeho celoživotná práca  - vedecká a publikačná činnosť. Konferencia biskupov Slovenska udelila Radványimu Cenu Fra Angelico. V roku 1997 Trnavská univerzita ocenila jeho dielo udelením čestného doktorátu.       Hadrián Radványi je autorom viac ako 1400 bibliografiou zaznamenaných článkov a štúdií, z ktorých mnohé pred rokom 1989 vyšli pod pseudonymom alebo v strojopisných samizdatoch. Tlačou vyšlo 30 monografií a veľkých štúdií. Jeho vedeckú publicistiku reprezentujú štúdie o bernolákovcoch a ich nasledovníkoch, práce k cirkevným dejinám a neobyčajne vzácne sú príspevky k dejinám Trnavy. Medzi významné historické práce patria štúdie o minulosti škôl v Trnave, osobitne práce o Trnavskej univerzite činnej v rokoch 1635 – 1777, jej vedeckých a pedagogických pracovníkoch, jej tlačiarní a mnohostrannej knižnej produkcii.       Pozoruhodná bola jeho aktívna a činorodá práca v Spolku svätého Vojtecha v Trnave (SSV), kde pôsobil ako zamestnanec i člen výboru. Má nezastupiteľnú zásluhu na obnovení SSV a rozšírení jeho členskej základne po roku 1989 vo funkcii doživotného podpredsedu výboru SSV.       Z knižných vydaní verejnosť i odborníkov zaujali monografie ako Slovenské učené tovarišstvo, Tri generácie Bernolákovcov, Trnavské tlačiarne, Stará Trnava v obrazoch, Trnavské kostoly, Jezuitská a Univerzitná knižnica v Trnave, Jazykové slovaciká a polyglotné tlače obsahujúce slovenčinu, Bazilika svätého Mikuláša v Trnave. Pred vydaním je dielo, ktoré zanechal v rukopisnej podobe. Publikoval v rozličných časopisoch, novinách a zborníkoch. Spracoval viac ako dve desiatky archívov, usporiadal desiatky knižníc a rád pomáhal študentom pri ich diplomových prácach.       Záštitu nad podujatím prevzali arcibiskup Ján Orosch a rektor TU  Marek Šmid. Informoval Bohumil Chmelík z TU.  
V noci z utorka na stredu sme mohli na Slovensku pozorovať polárnu žiaru, u nás sa to nestáva často. Polárna žiara je viditeľná predovšetkým v oblasti severného a južného pólu. Erupcie na Slnku v ostatnej dobe však boli natoľko intenzívne, že na Zemi vyvolali silnú geomagnetickú búrku (narušenie magnetického poľa Zeme pod vplyvom prílevu silného prúdu nabitých častíc, ktoré unikajú zo Slnka po slnečných erupciách). Vďaka tomu sme polárnu žiaru mohli pozorovať v pondelok a utorok na severoamerickom kontinente, v Ázii a Európe, vrátane Česka, Maďarska alebo Slovenska. V Snilovskom sedle v Malej Fatre ju vyfotil fotograf Šimon Trnka.
Trnava 18. marca (TASR) – Pomník Milana Rastislava Štefánika stojí od dnes v Trnave na novom mieste. Dielo sochára Jána Koniarka presunuli v rámci rekonštrukcie parku pri evanjelickom kostole, aby vznikol dôstojnejší priestor pre konanie spomienkových slávností. Nad presunom dozoroval akademický sochár Pavol Čambál.       "Bronzová plastika má asi 250 kilogramov, žulový podstavec asi dve tony," informoval Čambál. Sochu i podstavec presúvali pomocou žeriavu samostatne, potom Štefánika opäť upevnili. "Nevznikli problémy," dodal sochár.       Koniarkovo dielo nestálo ani doteraz na svojom pôvodnom mieste. Prvýkrát ho slávnostne odhalili v októbri 1924 vo vyústení terajšej pešej zóny. Táto socha Štefánika je na Slovensku najstaršia, odborníci ju považujú za najvernejšiu podobu politika spomedzi jestvujúcich pomníkov a pamätníkov. Na odhalení bola vtedy prítomná aj matka politika a veľa ďalších vtedajších prominentov. V čase komunizmu ho nahradil pomník osloboditeľov a politik, ktorého sochár zobrazil v životnej veľkosti, skončil v muzeálnom depozite. V roku 1969 postavili sochu Štefánika na veľkolepom podstavci oproti pomníku Antona Bernoláka pri parku, ale vydržala len niekoľko mesiacov. Posledné slávnostné odhalenie sa konalo v roku 1990 v blízkosti evanjelického kostola.       Štefánik mal k Trnave blízky vzťah, neraz ju navštívil. Priateľské kontakty udržiaval aj so skladateľom Mkulášom Schneiderom- Trnavským, za ktorým do mesta chodil. S autorom Jánom Koniarkom má M.R. Štefánik rovnaký deň úmrtia – 4. máj.
Handlová 18. marca (TASR) - Spoluprácu v oblasti odborného vzdelávania so zamestnávateľmi z regiónu povrdila ešte 16. marca podpisom ďalšia zo stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK). Memorandum o spolupráci uzavrela Stredná odborná škola (SOŠ) v Handlovej a TSK s Trenčianskou regionálnou komorou SOPK, Zväzom elektrotechnického priemyslu SR, Republikovou úniou zamestnávateľov, IT asociáciou Slovenska a 20 spoločnosťami a zamestnávateľmi regiónu. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK Jana Paulínyová.       "SOŠ v Handlovej má viac ako 60-ročnú tradíciu a možno práve preto sa jej podarilo úspešne transformovať na modernú školu, ktorá podporuje všetky aktivity svojich pedagógov, čím vznikajú nové možnosti pre žiakov, ktorí napríklad časť výučby absolvujú v zahraničí," uviedol riaditeľ školy Jozef Barborka.         Jedným zo signátorov memoranda je aj závod Slovenských elektrární v Zemianskych Kostoľanoch, ktorý má podľa slov jeho riaditeľa Milana Bugára v pláne zobrať študentov školy na prax, aby reálne videli, ako sa riešia problémy, ako sa hľadajú alternatívy. "Život nezastavíme a je veľmi dobre, že pokiaľ sú v elektrárňach skúsenejší zamestnanci, prídu k nim mladí ľudia, ktorí sa postupne zaučia do tajov výroby elektrickej energie," poznamenal.       "Nachádzame sa v regióne, kde má ešte stále prevahu banícky priemysel, verím však, že sem prídu noví zamestnávatelia. Školu aktuálne navštevuje 639 žiakov, čo je takmer optimálny stav z pohľadu financovania. Našou úlohou ako zriaďovateľa je investovať do našich škôl, či už z vlastných zdrojov alebo z fondov Európskej únie," doplnil predseda TSK Jaroslav Baška.       SOŠ v Handlovej vznikla spojením Združenej strednej školy obchodu a služieb a Strednej priemyselnej školy. Škola ponúka troj-, štvor- a päťročné študijné odbory zamerané na techniku, elektrotechniku, mechatroniku, grafiku, ale aj bilingválne štúdium odchodnej akadémie v anglickom jazyku. Od školského roku 2015/2016 otvára nový štvorročný študijný odbor strojárstvo a nový trojročný učebný odbor elektromechanik - silnoprúdová technika. Ide v poradí o dvanástu strednú odbornú školu v TSK, ktorá uzavrela Memorandum o spolupráci. Doposiaľ sa do tejto iniciatívy zapojilo dovedna 160 zamestnávateľov.
Trnava 18. marca (TASR) – Vo veku 93 rokov zomrel v Trnave Eugen Nemeš, známy slovenský horolezec, turista a hudobník (25. 12. 1921). Bol zakladateľom horolezeckého oddielu v Trnave, ktorý funguje od roku 1946, a na jeho čele stál celé polstoročie, až do svojej 75-ky v roku 1996.       V rokoch 1957 - 1960 bol aj predsedom Slovenského horolezeckého zväzu, bol držiteľom dvoch zlatých odznakov JAMES. Vyštudovaný právnik mal na konte 220 horolezeckých ciest vo Vysokých Tatrách, z toho 12 prvovýstupov.       Do konca svojho života bol aktívny, na sklonku roku 2014 vydal knihu spomienok Moje Šangri-La. Okrem toho sa celoživotne venoval hudbe, až do posledných chvíľ bol členom skupiny Old Boys Jazz Band. Mesto Trnava ocenilo Eugena „Buba“ Nemeša v roku 2009 Uznaním za zásluhy o rozvoj a Trnavský samosprávny kraj medailou predsedu. Úmrtie potvrdil rodinný príslušník V. Bojko.
  Galanta 18. marca (TASR) – V Galante v mestskej časti Hody zastavila policajná hliadka počas uplynulého víkendu 67-ročného vodiča s takmer dvomi promile alkoholu v dychu. Muž vyšiel z pohostinstva a pod vplyvom alkoholu si sadol rovno za volant svojho auta. Informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová.       Ako uviedla, podgurážený vodič sa začal na aute VW Golf otáčať a cúvať na blízke parkovisko, kde narazil do zaparkovaného auta Ford Mondeo. „Na zrážku nezareagoval a v jazde pokračoval. O pár metrov ďalej ho spozorovali policajti, ktorí ho zastavili a podrobili kontrole. Pri dychovej skúške mu namerali najskôr 0,87 mg/l a o pol hodinu neskôr 0,95 mg/l alkoholu v dychu,“ konštatovala hovorkyňa. Linkešová dodala, že vodiča z okresu Galanta v zmysle zákona policajti zadržali a v zrýchlenom konaní ho obvinili z ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. O jeho treste rozhodne súd.
  Sereď 17. marca (TASR) - Seredskí policajti obvinili v týchto dňoch z prečinov krádeže, porušovania domovej slobody a neoprávneného obohatenia 31-ročného muža z tohto mesta. Podozrivý muž minulý týždeň rozbil okno na prízemnom byte v Seredi. Išiel na istotu a na mušku si okrem iného zobral aj živú opicu. TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová.       "Obvinený v cudzom byte otvoril klietku, v ktorej sa nachádzal takmer trojročný opičí samec kosmáča bielofúzeho. Opica muža pohrýzla a ten ju rýchlo strčil do ruksaku, ktorý našiel v byte. Opica však využila medzeru v zle uzavretom batohu a mužovi sa ukryla do koša s bielizňou pod uterák. Muž ju nenašiel a z bytu nakoniec odišiel s odcudzeným notebookom, modemom a príslušenstvom k počítaču," opísala hovorkyňa. Dodala, že policajti muža zadržali na druhý deň.       Podľa jej ďalších slov muž neskôr policajtom uviedol, že sa domnieval sa, že opica má hodnotu 10.000 eur a chcel ju speňažiť. "Obvinený je podozrivý aj z toho, že odcudzil mobilný telefón a tablet, ktorý dal do záložne. Použitím mobilného telefónu bez súhlasu a vedomia majiteľky spôsobil účet za 672 eur a krádežou škodu ďalších takmer 300 eur," konštatovala Linkešová s tým, že obvinenému, v minulosti súdne trestanému mužovi, hrozí za tieto skutky trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Madunice 17. marca (TASR) – Novým predsedom Združenia miest a obcí (ZMO) regiónu Jadrových elektrární (JE) Jaslovské Bohunice sa stal Vladimír Púčik. Starostu obce Ružindol zvolili do funkcie do roku 2018 delegáti 25. snemu ZMO JE na dnešnom rokovaní v Maduniciach. Okrem predsedu zvolili aj nových členov Rady ZMO a ďalších orgánov.       Púčik má pre nasledujúce roky dve priority. "Jedna je atómová a druhá je napomôcť samospráve, aby bola tým, čím samospráva má byť. Podieľať na príprave a predkladaní žiadostí v rámci legislatívneho procesu," povedal Púčik po zvolení do funkcie. Nový predseda ZMO JE pracuje v samospráve už 25 rokov, bol podpredsedom ZMO JE a člen Rady Združenia miest a obcí Slovenska. Vo funkcii strieda bývalého primátora Piešťan Rema Cicutta, ktorý od novembrových volieb už nestojí v čele mesta. Púčik mal mať v dnešných voľbách pôvodne aj protikandidáta, návrh sa týkal terajšieho primátora Piešťan Miloša Tamajku, ten však svoju kandidatúru pred voľbou stiahol.       Na sneme sa zúčastnilo 121 z celkových 159 zástupcov členských miest a obcí ZMO JE. Po posledných komunálnych voľbách sa v členských samosprávach zmenilo 31,1 percenta štatutárov, čo predstavuje 50 nových starostov a primátorov a 22 už vo voľbách na konci roka 2014 opätovne nekandidovalo. Remo Cicutto vo svojej správe o činnosti uviedol, že ZMO sa naďalej nedarí presadzovať záujmy obcí a miest pod jadrovou elektrárňou Jaslovské Bohunice do tej miery, aby vláda súhlasila použiť verejné zdroje na riešenie záruk a úhradu jadrových škôd a prestala sa dištancovať od zodpovednosti za možné vážne dôsledky jadrovej havárie. "Pritom bežne používa verejné zdroje pri banských nešťastiach, prírodných katastrofách a podobne," konštatoval Cicutto.       Snem prijal aj programové zameranie pre nasledujúce obdobie. ZMO chce pokračovať v rozvoji vzájomných partnerských vzťahov s prevádzkovateľmi jadrovej energetiky v regióne prostredníctvom orgánov združenia, členskej základne i Občianskej informačnej komisie Bohunice. Tiež pokračovať v iniciatíve na prijatie samostatného zákona o zodpovednosti za jadrovú škodu a tým zabezpečiť primerané záruky v prípade jadrovej havárie. A naďalej trvať na prijatí zákona o rádioaktívnych odpadoch a vyhoretom jadrovom palive ako ekonomického a kompenzačného nástroja regiónu v oblasti ohrozenia.
Bratislava 16. marca (TASR) – Technologický audit vo Vodnej elektrárni Gabčíkovo (VEG) by sa mal zveriť do rúk nezávislých odborníkov, ktorí posúdia reálny stav turbín a naliehavosť rekonštrukcie tohto diela. Myslia si to predstavitelia opozičnej strany SaS a k takémuto kroku dnes vyzvali aj štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV), ktorý je aktuálne výhradným správcom VEG. "Je otázne, či naozaj treba generálnu opravu tak veľmi súriť, a to hlavne rok pred voľbami," upozornil na tlačovej konferencii v Bratislave tímlíder SaS pre energetiku Karol Galek. Gabčíkovo má už síce vyše 20 rokov, ale je podľa neho vo veľmi dobrom stave. Bolo totiž projektované ako špičková elektráreň, má osem turbín, z nich ale najmä preto, že sa nikdy nespustil do prevádzky stupeň Nagymaros, reálne fungovali dve až štyri. "Treba si v tejto súvislosti uvedomiť, kto všetko môže mať záujem na týchto generálnych opravách?" pýtal sa Galek. Oprava jednej turbíny si pritom podľa predpokladov vyžiada približne 15 miliónov eur, takže na všetkých osem turbín bude potrebných 120 miliónov eur. "Vynaložiť túto sumu na niečo, čo možno nie je potrebné, to je naozaj na zamyslenie," konštatoval podpredseda SaS Ľubomír Galko. Podľa liberálov pritom zo zápisnice o priebehu mimoriadneho valného zhromaždenia v Slovenských elektrárňach z novembra minulého roka vyplýva, že generálna oprava bola dopredu naplánovaná, a to na prvý štvrťrok 2016. Navyše ju jednohlasne schválili aj zástupcovia ministerstva hospodárstva. "Takže nie je pravdou, že o tejto generálnej oprave sa neuvažovalo," doplnil Galek. Generálne opravy turbín v Gabčíkove by sa mali podľa predpokladu VV začať už tento rok. Podľa správcu vodného diela totiž zariadenia elektrárne dosiahli vek, pri ktorom sa mali určité opravy realizovať už dávno, čo však doterajší správca Slovenské elektrárne (SE) nerobili. Presný rozsah potrebných opráv ukáže technický audit, ktorý sa uskutoční v najbližších týždňoch, nasledovať bude medzinárodný tender. Premiér Robert Fico (Smer-SD) v nedeľu (15.3.) v TA3 takisto upozorňoval, že SE pod kontrolou talianskeho Enelu potrebné opravy nerealizovali napriek tomu, že to bola jedna z ich povinností. Za prevádzku VEG dostávali 35 % ročných tržieb elektrárne. Po tom, ako Krajský súd v Bratislave minulý týždeň rozhodol o neplatnosti zmluvy o prevádzke Gabčíkova, ju plne do svojich rúk prebral štát. Podľa hovorkyne Vodohospodárskej výstavby Diany Migaľovej Baschierovej je generálna oprava po 20 rokoch nevyhnutná. "Začala sa pripravovať už za vlády Ivety Radičovej, ale pod rôznymi zámienkami ju Slovenské elektrárne odkladali," uviedla.  Presný rozsah potrebných opráv ukáže podľa jej slov riadny technický audit. "Generálnou opravou sa predchádza technickému zlyhaniu a následnej finančnej a technickej oprave, na ktorú by doplatil štát a daňoví poplatníci," dodala Migaľová Baschierová. Celková oprava turbín bude podľa jej slov trvať šesť rokov. To znamená, že v čase, keď sa bude opravovať posledná turbína, bude už stará 30 rokov.
Bratislava 16. marca (TASR) - V súvislosti s nedeľným (15.3.) futbalovým zápasom medzi mužstvami ŠK Slovan Bratislava a DAC 1904 Dunajská Streda polícia predviedla na policajné oddelenie dvoch mužov za použitie pyrotechniky. Informovala o tom bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.       Polícia prijala v súvislosti s futbalovým zápasom a možnými výtržnosťami bezpečnostné opatrenia. Fanúšika z Dunajskostredského okresu vo veku 21 rokov, ktorý použil pyrotechniku, predviedli z Tomášikovej ulice a 20-ročného mladíka z Maďarska po skončení zápasu z bratislavského štadióna na Pasienkoch.       "Po vypočutí boli osoby prepustené na slobodu," uviedla hovorkyňa.       Priestupok ďalších dvoch osôb polícia vyriešila v blokovom konaní na mieste. "Žiadne iné narušenie verejného poriadku či páchanie iného protiprávneho konania sme pred, počas a po ukončení futbalového zápasu v bezprostrednej blízkosti štadióna na Pasienkoch, ako aj v jeho širšom okolí nezaznamenali," doplnila Kurucová.
Piešťany 16. marca (TASR) – Dom umenia (DU) v Piešťanoch začína premietať novoinštalovanou digitálnou technológiou. Na ukážkach z filmu René českej režisérky Heleny Třeštíkovej dnes na slávnostnom uvedení budú môcť diváci porovnať kvalitu pôvodného 35-milimetrového formátu a 2D technológie. Potom si pozrú celý film Cesta nádeje s oscarovým Russellom Croweom.       Digitalizáciu technológie podporilo Ministerstvo kultúry SR, Audiovizuálny fond SR a Lúčnica, ktorej je DU organizačnou zložkou. Podľa riaditeľky DU Edity Bjeloševičovej umožní zvýšenie kvality dramaturgickej ponuky popri divadelných či hudobných vystúpeniach umelcov. "Nebudeme, ani sme doteraz neboli, klasickým kinom a nechceme mu ani robiť konkurenciu. Budeme sa skôr zameriavať na artové filmy, robiť prehliadky národných kinematografií či, ak budeme mať licenciu, priame prenosy z premiér svetových operných i činoherných domov," povedala Bjeloševičová pre TASR. Novú technológiu podľa nej iste privítajú aj organizátori medzinárodného festivalu Cinematik, ktorý sa v Piešťanoch koná už desať rokov a hlavné sídlo má v DU.       Dom umenia je svojou kapacitou 622 kresiel najväčším jednosálovým kinom na Slovensku. Jeho plátno má rozmery 6 krát 14 metrov. Premietať sa bude zo začiatku raz alebo dvakrát do týždňa, neskôr možno aj viac, podľa záujmu divákov.
Trnava 16. marca (TASR) – Do väzenia na 10 až 15 rokov môžu ísť traja Trnavčania, ktorí predávali drogy. Polícia ich sledovala niekoľko mesiacov, kým vo štvrtok 12. marca urobila domovú prehliadku v skorých ranných hodinách na štyroch adresách. Na uliciach Vajanského, Čajkovského, Tajovského a Ostravskej zadržali trnavskí policajti a policajti Národnej protidrogovej jednotky štyri osoby, urobili prehliadky aj dvoch motorových vozidiel a osobné prehliadky zadržaných.       " Policajti zaistili 23 plastových vreciek, mikroténové vrecká, v ktorých sa nachádzalo konope, elektronickú váhu a fajky. Zo zaistených 219 gramov sa dalo vyrobiť 439 dávok marihuany v hodnote 4390 eur. Obvinení si za jedno vrecko s konope pýtali od 7,50 eura do 10 eur. Drogy predávali samostatne alebo spoločne najmenej od januára minulého roka," informovala dnes krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.       Na základe výsluchov obvinených a svedeckých výpovedí vyšetrovateľ obvinil z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi troch Trnavčanov, 26-ročného Vladimíra B., 34-ročného Jána H. a 26-ročného Jána R. Zároveň spracoval návrh na ich väzobné stíhanie. Na základe príkazu súdu ich policajti eskortovali v nedeľu 15. marca do výkonu väzby.
Trnava 16. marca (TASR) – Biela škvrna, ktorá priplávala po riečke Trnávka vo štvrtok 12. marca do Trnavy, neohrozila kvalitu vody. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) nezistila žiadne nepriaznivé účinky na tok, nebol pozorovaný úhyn rýb, ani ďalšie znaky mimoriadneho zhoršenia vôd podľa vodného zákona.       "Znečistenie sa prejavilo len zmenou farby vody," konštatoval dnes pre TASR Ján Valach z odboru inšpekcie ochrany vôd na stálom pracovisku SIŽP v Nitre.       Prehliadkou toku, ktorú vykonala inšpekcia v spolupráci s pracovníkmi Slovenského vodohospodárskeho podniku, hasičmi a Trnavskou vodohospodárskou spoločnosťou, a. s., Piešťany nebol zistený žiadny potenciálny zdroj znečistenia ani pôvodca mimoriadneho zhoršenia vôd. Znečistenie bolo krátkodobé, spôsobené relatívne malým množstvom znečisťujúcich látok. "Keď sme prišli na miesto, látka už bola jednoducho rozriedená vodou," dodal Valach.       Škvrnu v Trnávke nahlásili občania vo štvrtok 12. marca okolo 11. hodiny. Hasiči urobili potrebné opatrenia, inšpekcia urobila rozbory vody z toku operatívnymi prostriedkami Merck a meranie koncentrácie kyslíka oximetrom. Rozbormi nebolo zistené zhoršenie kvality vody. "Taktiež koncentrácia kyslíka bola zistená v toku 10,4 mg/l. Uvedená hodnota je taktiež normálna," dodal Valach.
Trnava 16. marca (TASR) – Zatmenie Slnka v prvý tohtoročný jarný deň sa bude dať pozorovať v Trnave aj z mestskej veže. Z výšky 29 metrov budú môcť záujemcovia v piatok 20. marca v čase od 10. do 12. hodiny sledovať, ako bude Slnko na 60 percent zakryté Mesiacom. Ochodza na mestskej veži divákom umožní získať pocit byť bližšie k tomuto ojedinelému prírodnému úkazu.       Ochodza mestskej veže sa nachádza pod kupolou, veža má celkovú výšku 57 metrov a na jej vrchole sa týči pozlátená socha Panny Márie. Pozorovanie zatmenia je jednou z aktivít, ktorými sa snaží Trnava Tourism - regionálna organizácia cestovného ruchu, zatraktívniť ponuku pre domácich i návštevníkov mesta. Výstupy na mestskú vežu sa stali neoddeliteľnou súčasťou mnohých podujatí. Zaujímavá história a výklad kurátora v dobovom kostýme odláka väčšinou pozornosť návštevníkov od skutočnosti, že treba vyšliapať niekoľko sto schodov. Hodinový stroj vo veži pochádza z roku 1729 a ovláda päť ciferníkov. Zvony z roku 1692 odbíjajú štvrťhodiny a celé hodiny. Na južnom priečelí sú jediné zachované slnečné hodiny v meste. Prvý jarný deň symbolicky odštartuje i súťaž o najlepšiu "selfie" fotografiu z mestskej veže, ktorá bude prebiehať do konca apríla.       Na Slovensku zatmenie potrvá približne 2 hodiny a 20 minút a v najväčšej fáze budú zakryté dve tretiny priemeru slnečného disku. Od 17. hodiny bude potom príležitosť byť na mestskej veži v Trnave svedkami prvého jarného západu Slnka.
Trnava 15. marca (TASR) - Život pod kupolou je výstava prác študentiek animácie výtvarného umenia na Trnavskej univerzite (TU). Jej názov reflektuje podmienky štúdia na Pedagogickej fakulte, kde vďaka - podľa nich - nešťastným priestorovým dispozíciám Katedry pedagogiky výtvarného umenia dochádza k množstvu bizarných situácií. Svoje práce bude šesť autoriek vystavovať v západnom krídle trnavskej radnice od 18. marca.       "Názov výstavy vyplýva z plastovej kupoly, ktorá zastrešuje budovu školy a ateliéry pod ňou pripomínajú skôr skleník, ktorý je v zime nemožné vykúriť a jarné slnko ho premení na saunu," uviedla jedna z dvoch kurátoriek Kristína Slezáková. Výstava Život pod kupolou je istou formou protestu, no skôr pripomenutím množstva nedostatkov, ktoré majú negatívny dosah nielen na pohodlie študentov, ale aj na kvalitu a atmosféru vyučovacieho procesu. "K dôvodom usporiadať výstavu prispel aj fakt, že v poslednom čase sa intenzívne diskutuje o klesajúcej kvalite vysokých škôl. "Preto je podľa nás zarážajúce, že fakulta, ktorá je považovaná za najlepšiu svojho druhu na Slovensku, nemá vhodnú budovu. Práve o to je smutnejší fakt, že pokusov vyriešiť tento problém už bolo niekoľko a vďaka nešťastným okolnostiam či laxnému prístupu zodpovedných je život pod kupolou stále tragikomickou realitou. Preto nie je ťažké nadobudnúť pocit, že periférna adresa školy je zhmotnením periférie záujmu kompetentných," dodala kurátorka. Svoj pohľad na túto situáciu autorky Barbora Danišová, Alena Lišková, Erika Mészárosová, Kristína Minaríčková, Katarína Neubelerová, Kristína Slezáková predstavia formou inštalácii, fotografie a maľby.
Sereď 15. marca (TASR) – Pre svoje nové logistické centrum pri Seredi by chcela spoločnosť Lidl získať medzinárodný environmentálny certifikát BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), ktorý kladie dôraz na udržateľný rozvoj a vplyv budovy na životné prostredie. Zaradilo by sa tak k šiestim objektom na Slovensku, ktoré doteraz tento prestížny certifikát získali.       Získanie certifikátu je viazané na splnenie 10 oblastí s rôznou ekologickou váhou – manažment, zdravie, energie, transport, znečistenie, inovácie a ďalšie, najviac sa pritom prizerá na prvé tri uvedené oblasti. Certifikácia je udeľovaná od roku 1990, jej vznik sa viaže k Veľkej Británii. Informoval o tom konateľ spoločnosti Ľubomír Petrík.       Pri výstavbe a prevádzke nového logistického centra sa, ako uviedol Petrík, použijú najmodernejšie technológie, ktoré sú zároveň ohľaduplné k životnému prostrediu. V celom komplexe bude inštalované LED osvetlenie, ktoré prispieva k ochrane životného prostredia vďaka svojej úspornosti a dlhšej životnosti. Chladiarenské zariadenie nebude používať syntetickú zmes, ale environmentálne oveľa zodpovednejšiu zmes na prírodnej báze. Teplo získané z chladenia sa v seredskom veľkosklade bude využívať na vykurovanie, čím klesne energetická náročnosti budovy. Ďalším ekologickým opatrením je zadržiavanie dažďovej vody na pozemku prostredníctvom systému vsakovacích nádrží. V priestore logistického centra sú projektované sadové úpravy s celkovou rozlohou takmer 2,5 hektára. V komplexe sa budú nachádzať aj nabíjacie stanice pre elektromobily.       Veľkosklad potravín Lidl v Seredi by mal podľa konateľa naplno fungovať na jar 2016. Zamestnávať bude 200 ľudí. Celková plocha centra bude 128.800 m2, z toho logistická hala bude mať 51.105 m2 a sadové úpravy budú predstavovať 23.414 m2.
Bratislava 15. marca (TASR) - V súvislosti so sobotňajšími (14.3.) zhromaždeniami a pochodom nacionalistov v uliciach Bratislavy predviedli policajti na výsluch sedem osôb. Po vypočutí všetkých prepustili. Ešte pred začiatkom zhromaždenia na Hodžovom námestí polícia vypočúvala napríklad 17-ročného Púchovčana. Pri kontrole na Štefánikovej ulici u neho našli teleskopický obušok. "Na rovnakom mieste zadržali 20-ročného muža z okresu Senica, ktorý mal u seba dymovnicu," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Tatiana Kurucová. Polícia predviedla na výsluch aj 18-ročnú ženu z okresu Trnava, dôvodom bola vlajka so zakázanými symbolmi. Už počas pochodu nacionalistov polícia zdržala 23-ročného muža, ktorý sa z Mariánskej ulice snažil dostať k sprievodu. Aj napriek výzvam sa Bratislavčan opakovane pokúšal prekonať blokádu policajtov, tí boli preto nútení voči nemu použiť donucovacie prostriedky," uviedla Kurucová.
Hlohovec 15. marca (TASR) – Na dnešný Deň hvezdární a planetárií pripravili v Hlohovci pre verejnosť tri podujatia. Popoludňajšie sú orientované na menších záujemcov o sledovanie oblohy, podvečerné je určené starším pozorovateľom. Hvezdáreň a planetárium Milana Rastislava Štefánika sa do tohto podujatia zapája pravidelne za veľkého záujmu návštevníkov.       Prvé podujatie o 15. hodine má názov Kamilka na potulkách vesmírom a najmladších návštevníkov od troch rokoch hravou formou oboznámi so súhvezdiami severnej oblohy, základnými poznatkami o slnečnej sústave vrátane pohybov Zeme. Program je doplnený videom pre najmenších Slniečkova rodina a orientáciou na hviezdnej oblohe v planetáriu. Vesmírne otázniky o 16. hodine zoznámia s orientáciou na oblohe v našich zemepisných šírkach, zameraný na súhvezdia v oblasti pólu a na pohyby nebeských telies. Program o 18. hodine Zo života hviezd je zameraný na vznik a vývoj hviezd, dvojhviezdy, legendy o súhvezdiach zimnej oblohy.       Hvezdáreň zároveň avizuje konanie jedinečného workshopu HAF 2015 - Hlohovská astrofotografia, ktorý sa na jej pôde uskutoční od 23. do 27. marca. Ponúka príležitosť amatérskym astrofotografom získať skúsenosti, zvýšiť zručnosti a podeliť sa o svoje zážitky s ďalšími astro-nadšencami.       V Hlohovci sa zameriavajú na osvetovú a vzdelávaciu činnosť, popularizáciu astronómie a vedeckú činnosť. Pre verejnosť pripravujú exkurzie do planetária, programy a astronomické pozorovania Slnka i nočnej oblohy. Observatórium má k dispozícii kvalitnú prístrojovú techniku, patrí k nej aj druhý najväčší ďalekohľad na Slovensku. Rozsiahla batéria kvalitných prístrojov sa využíva pri pozorovaniach v rámci popularizačnej i vedeckej činnosti. Pri hvezdárni rozvíja činnosť Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV. Zariadenia vzniklo na báze astronomického krúžku pri Závodnom klube ROH Slovakofarma. Podnetom na založenie krúžku bol výpredaj kvalitnej vojnovej optiky, krúžok funguje dodnes, pričom prvé objekty hvezdárne dostavali v roku 1958. Popri zariadeniach v Prešove, Leviciach a Humennom to bola štvrtá hvezdáreň na Slovensku po 2. svetovej vojne. Ročne ju navštívi takmer 20.000 návštevníkov.
Kravany nad Dunajom/Gabčíkovo 15. marca (TASR) - Plavidlá cez pôvodné koryto Dunaja medzi Slovenskou republikou a Maďarskom začnú premávať od 1. apríla. Potvrdili to prevádzkovatelia turistických, vodných dopravných prostriedkov. Podľa starostu Kravian nad Dunajom Gabriela Duku prievoz medzi jeho obcou a maďarským Lábatlanom prepravil v roku 2014 takmer 2500 cestujúcich. „V novej sezóne bude platiť ten istý cestovný poriadok ako vlani. Prievoz, 12-miestny dopravný prostriedok, sme odovzdali do prevádzky 1. apríla 2014. V rámci cezhraničnej spolupráce sme obnovili jednu malú loď, vytvorili pristávacie pontóny a parkoviská,“ priblížil starosta. Celá investícia stála 783.000 eur, z toho mesto Lábatlan dostalo 490.000 a Kravany nad Dunajom 293.000 eur z fondov Európskej únie. Dodal, že na maďarskej strane prístav už existoval aj v predchádzajúcich storočiach. Počas druhej svetovej vojny bol zlikvidovaný. Loďka bude premávať v pracovných dňoch trikrát denne. Od piatka do nedele sa denne otočí štyri razy. Starosta maďarskej obce Lipót Péter Tóth, prevádzkovateľ kompy na Dunaji, podmieňuje spustenie vodného turistického prepojenia medzi obcami Gabčíkovo a Dunaremete od 1. apríla dostatočným množstvom vody v koryte Dunaja. „Technické problémy sú vyriešené. Kompa je konštruovaná tak, že môže byť v prevádzke aj vtedy, keď je nízka hladina vody Dunaja. Je 24 metrov dlhá, viac ako sedem metrov široká, s nízkym ponorom. Môže naraz previezť 100 osôb a šesť osobných automobilov. Samozrejme, bude prevážať aj cyklistov," vysvetlil Tóth s tým, že prístav pri Gabčíkove má vlastnú žumpu, studňu, verejné osvetlenie, parkovisko a vybudovala sa aj 500 metrov dlhá prístupová cesta. "Kompa spája Žitný ostrov a Szigetköz (Malý Žitný ostrov). Turisti môžu využiť nové spojenie nielen medzi obcami Gabčíkovo a Dunaremete, ale aj navštíviť neďaleké kúpeľné mesto Lipót, ako aj Vodné dielo Gabčíkovo," konštatoval starosta. Pripomenul, že keď bude chcieť Gabčíkovčan navštíviť termálne kúpalisko v obci Lipót, kompou si skráti cestu o 50 kilometrov. "Kompa môže zlepšiť ekonomiku pohraničného regiónu, hlavne činnosť malých podnikateľov. Realizáciou projektu dosiahneme skvalitnenie vzájomnej susedskej spolupráce," konštatoval starosta Gabčíkova Iván Fenes. Starosta obce Dunaremete Géza Morovics vyzdvihol, že štyria partneri projektu - maďarské obce Lipót a Dunaremete, ako aj obec Gabčíkovo a Trnavský samosprávny kraj (TTSK) - príkladne spolupracovali v rámci programu Cezhraničnej spolupráce medzi Maďarskom a Slovenskom. Projekt sa realizoval v celkovej hodnote viac ako 3,2 milióna eur a 85 percent finančných prostriedkov hradila Európska únia. Z celkovej sumy 60 percent použila maďarská strana, ktorá sa zaviazala zabezpečiť aj plavidlo. Štvorkilometrová cesta kompou trvá cca 30 minút. Plavidlo bude premávať denne štyrikrát.
Trnava 15. marca (TASR) – Slávnostné otvorenie Týždňa slovenských knižníc sa v tomto roku uskutoční v Trnave. Šestnásty ročník podujatia má motto Knižnica pre všetkých, vyhlasovateľmi sú Slovenská asociácia knižníc a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc. Ambasádorom Týždňa slovenských knižníc 2015 je herec SND Ján Gallovič.       Otvorenie sa uskutoční 23. marca v trnavskom divadle pod taktovkou Knižnice Juraja Fándlyho a pod záštitou predsedu Trnavského kraja Tibora Mikuša. Bude spojené s tradičným odovzdaním ceny Slovenskej asociácie knižníc SAKAČIK 2014 niektorej z členských knižníc za jej aktívnu činnosť či prípravu významného podujatia. Súčasťou bude predstavenie Trnavská skupina alebo Viseli sme za nohu z kolotoča, približujúca osudy a tvorbu štyroch básnikov, členov skupiny - Jána Ondruša, Jána Stacha, Ľubomíra Feldeka a Jozefa Mihalkoviča.       Počas Týždňa slovenských knižníc 2015 budú po celom Slovensku operovať "knižničné hliadky", ktoré odmienia čítajúcich ľudí.
Trnava 14. marca (TASR) – Nástupom do čela samosprávy nezanevrel trnavský primátor Peter Bročka na dobrovoľnícke aktivity. Veď práve pôsobenie vo verejnej sfére na báze dobrovoľníctva vyniesli jemu i ďalším členom združenia Lepšia Trnava priazeň trnavských voličov a po novembrových voľbách vstup do komunálnej politiky.       So svojou účasťou či účasťou niektorých poslancov Lepšej Trnavy počíta aj naďalej, pripustil, že možno už na jar. „No v inej podobe, budeme skôr pomáhať iným združeniam, keď prídu s iniciatívou. Nehovorím, že finančne, ale skôr materiálne a osobným prispením. Chceme aktivizovať ostatných ľudí a aktívne im pomáhať, možno aj tými skúsenosťami, čo sme nabrali za posledný čas,“ uviedol Bročka.       Lepšia Trnava v uplynulom období začala s aktivitami na zušľachťovaní verejných priestranstiev, opakovane sa dobrovoľníci venovali detskému ihrisku Guliver v mestskom parku, maľovali v krízovom centre i v detskom domove, „adoptovali“ si priestranstvo pred cholerovou kaplnkou, starali sa o zeleň na zrušenom cintoríne pri cukrovare a robili aj ďalšie aktivity, ku ktorým sa postupne pridávalo čoraz viac ľudí.
Trnava 14. marca (TASR) - Vlani klesla na území Trnavského kraja zamestnanosť o 2,3 %. V podnikoch nad 20 osôb pracovalo spolu 110.681 ľudí, čo bolo menej o 2589 oproti roku 2013.        Počet zamestnaných osôb medziročne klesol v okresoch Senica (o 18,4 %), Trnava (o 7,9 %), Galanta (o 3,7 %), Hlohovec (o 3,6 %) a Piešťany (o 2,5 %). Zvýšil sa iba v okresoch Dunajská Streda (o 12,2 %) a Skalica (o 9,1 %). Najviac zamestnaných bolo v okrese Trnava (32.632, čo predstavuje z celkového množstva 29,5 %). Nasledovali okresy Dunajská Streda (17,8 %), Galanta (15,6 %), Skalica (12,8 %), Piešťany (11,1 %), Senica (7,8 %) a Hlohovec (5,4 %). Informovala o tom Alena Vadovičová z trnavského pracoviska Štatistického úradu SR.        "Priemyselná výroba v roku 2014 zamestnávala najviac osôb, bolo ich 42.226 (38,2 %)," konštatovala Vadovičová. Vo vzdelávaní bolo zamestnaných 12,9 %, v zdravotníctve a sociálnej pomoci 8,8 %, vo veľkoobchode a maloobchode 8,4 %, vo verejnej správe, obrane a povinnom sociálnom zabezpečení 7,8 %, v doprave a skladovaní 6,1 %, v administratívnych a podporných službách 5,4 %, v pôdohospodárstve 3,7 %, v stavebníctve 1,7 %, v odborných, vedeckých a technických činnostiach 1,4 %, v ubytovacích a stravovacích službách 1,3 % a v jednotlivých zostávajúcich činnostiach boli ich podiely nižšie ako 1 %.       Situáciu na trhu práce negatívne ovplyvňoval najmä pokles zamestnanosti v pôdohospodárstve o 1535 osôb, v odborných, vedeckých a technických činnostiach o 1372 osôb, v stavebníctve o 1337 osôb, v činnostiach v oblasti nehnuteľností o 1178 osôb, v ubytovacích a stravovacích službách o 372 osôb, v administratívnych a podporných službách o 310 osôb. Priaznivý vývoj bol naopak dosiahnutý rastom počtu zamestnancov v doprave a skladovaní o 1471 osôb, v priemyselnej výrobe o 835 osôb, vo veľkoobchode a maloobchode o 388, vo verejnej správe, obrane a povinnom sociálnom zabezpečení o 320 osôb, v dodávke elektriny, plynu a pary o 233 osôb, v umení, zábave a rekreácii o 101 osôb.
Trnava 14. marca (TASR) – Trnavská univerzita (TU) pokračuje aj v tomto roku v pozývaní významných zahraničných expertov, ktorí absolvujú na jej pôde sériu prednášok. Od pondelka 16. marca bude Filozofická fakulta TU hostiť profesora Alana Hájeka z Austrálskej národnej univerzity (ANU), ktorý má pripravené prednášky na tému Filozofia (Ne)pravdepodobnosti. "Naša katedra filozofie umožňuje študentom takto absolvovať celý semestrálny kurz vtesnaný do jedného týždňa, v rozsahu, v akom by ho realizovali počas semestrálneho štúdia na zahraničnej univerzite. Veď nie všetci študenti môžu vycestovať za štúdiom, my pritiahnime zahraničných expertov a ich skúsenosti k nám," uviedol za organizátorov Andrej Démuth. Prednášky sú verejné, zúčastniť sa na nich budú môcť aj ďalší záujemcovia. Alan Hájek od roku 2005 pôsobí na Austrálskej národnej univerzite, ktorá patrí do prvej päťdesiatky najlepších univerzít na svete. Vyštudoval štatistiku a matematiku na univerzite v Melbourne (1982), kde získal Dwightovu cenu za štatistiku. Učil na univerzitách v Melbourne, Aucklande a Singapure. "Medzi jeho výskumné záujmy patria filozofické základy pravdepodobnosti a teórie hier a rozhodovania, ktorým sa bude venovať aj v Trnave. Pôjde o témy Úvod do pravdepodobnosti, Pascalova stávka, Väčšina protipríkladov je falošná, Nepravdivé truizmy či Apel na nepravdepodobnosť," dodal Démuth. Základnou témou kurzu je zdôvodnenie tézy "Prečo má zmysel venovať pozornosť nepravdepodobným možnostiam?", a to ako v zriedkavých dôležitých rozhodnutiach (financie, politika), tak aj v každodennom rozhodovaní (napr. manželstvá a medziľudské vzťahy). Okrem prednášok sa uskutočnia aj semináre s diskusiami. Vlani prišiel do Trnavy na pozvanie Filozofickej fakulty svetový odborník na filozofiu emocionality Ronald de Sousa z kanadského Toronta a rok predtým jeden z najvýznamnejších žijúcich analytických filozofov súčasnosti Timothy Williamson z oxfordskej New College.
Banská Bystrica 14. marca – Hoci sa peľová sezóna ešte len začala, tento týždeň možno označiť za nástup tohtoročnej sezóny. Prevádzku už spustili všetky monitorovacie stanice peľovej informačnej služby pri Úrade verejného zdravotníctva v Bratislave a Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach, Trnave, Nitre, Žiline, ako aj v Banskej Bystrici. Informovala o tom hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. "Smelo môžeme konštatovať, že peľová sezóna prvých jarných drevín je na Slovensku už v plnom prúde. Teplé počasie aj napriek nočným mrazom prispelo k maximu kvitnutia liesky, najmä na strednom a severnom Slovensku. V Bratislave, Nitre, Trnave a Košiciach lieska dokvitá a jelša už prešla vrcholom kvitnutia. Na strednom a severnom Slovensku, kde sa peľová sezóna liesky rozbehla naplno, pribudlo aj peľu jelše," uviedla Janka Lafférsová z oddelenia mikrobiológie banskobystrického RÚVZ. Ako dodala, v Trnave výrazne pribudol peľ brestu. Monitorovacie stanice v Bratislave, Trnave a Nitre zachytili stredne vysoké koncentrácie peľu jelše a peľ liesky. Podľa Lafférsovej peľová sezóna liesky na väčšine územia Slovenska už prešla svojím maximom a vyššie denné hladiny jej peľu môžeme očakávať už len na strednom, severnom a časti východného Slovenska, pričom veľký podiel bude mať transportovaný peľ z vyšších horských polôh. ZDROJ: TASR
Nechceme NATO, chceme mier, či nie vojenským základniam kričalo dnes približne 400 nespokojných ľudí pred americkou ambasádou v Bratislave. Na Hviezdoslavovo námestie prišli dať o 17.00 h najavo svoj nesúhlas s umiestnením základne NATO na našom území či jednostranným informovaním o situácii na Ukrajine. Protestujúcich prišiel na námestie podporiť napríklad Ján Čarnogurský. "Keby nebolo rozširovania NATO na východ, nebolo by žiadnej ukrajinskej krízy," uviedol v príhovore pred davom. Naša krajiny by sa podľa jeho slov nemalo nechať vťahovať do konfliktu, ktorý nie je konfliktom Slovenska. So svojimi príhovormi vystúpili napríklad aj Eduard Chmelár či vysokoškolský profesor František Škvrnda. Niektorí ľudia počas približne hodinového protestu držali v rukách slovenské zástavy. Na transparentoch mali napísané napríklad NATO rozdeľuje Slovanov. Organizátori už avizovali, že v protestoch budú pokračovať. Ďalší zvolávajú na 26. 3. opäť pred americkú ambasádu. ZDROJ: TASR
Polícia obvinila z prečinu krádeže 40-ročného muža z Hlohovca. V pondelok 9. marca vypáčil v skorých ranných hodinách zámok na dverách bytového domu. Vyšiel na tretie poschodie a z uzatvorenej skrinky na chodbe domu odcudzil značkové tenisky. Rovnako postupoval aj o dva vchody ďalej. Opäť použil skrutkovač, avšak tentoraz našiel v uzamknutej chodbovej skrinke alkohol. Zo skrinky vybral desať fliaš koňaku, bylinkového likéru a šumivého vína, niekoľko fliaš minerálnej vody, pracie prášky, hygienické potreby. Majiteľovi spôsobil škodu viac ako 170 eur. V tom istom vchode, len o niekoľko poschodí vyššie, zobral so sebou aj voľne položené tenisky. Policajti ho stotožnili na základe kamerového záznamu. Ako neskôr policajtom povedal, tenisky vyhodil pri cintoríne do koša a alkohol speňažil. Poverený policajt ho obvinil z prečinu krádeže a keďže bol v posledných mesiacoch za krádež odsúdený, teraz mu hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Informovala trnavská krajská policajná hovorkyňa Martina Kredatusová. Zdroj: Tasr
Na tri až desať rokov môže ísť za mreže 32-ročný Trnavčan, ktorému našli policajti v puzdre na mobil drogy. Kontrolovali ho ešte koncom januára v skorých ranných hodinách pri záhradkárskej oblasti v Trnave. "S kapucňou na hlave vychádzal spoza plotu a nakoľko v minulosti došlo v týchto miestach ku krádeži, policajti muža oslovili. Pri kontrole ho vyzvali, aby obe ruky, ktoré mal vzadu za pásom, preložil dopredu. Pri tomto úkone mu vypadlo puzdro na mobilný telefón, v ktorom bola ukrytá zatavená striekačka a tri priesvitné uzatvárateľné vrecká s obsahom bielej kryštalickej látky. Muža zadržali a podozrivé látky zaistili v zmysle zákona," informovala dnes krajská policajná hovorkyňa v Trnave Martina Kredatusová. Predbežná analýza potvrdila, že išlo o 9852 mg metamfetamínu, z ktorého by sa dalo vyrobiť 145 dávok drogy. Vyšetrovateľ muža obvinil z prechovávania drog.
Desať dní, od piatka 13. marca do nedele 22. marca, bude v Trnave pre dopravu úplne uzatvorená časť ulice od Západoslovenského múzea okolo amfiteátra s vyústením na Hlbokú ulicu. Dôvodom je inštalovanie opláštenia a strešnej konštrukcie novobudovanej City Areny. Obchádzka začne platiť 13. marca od 20.00 h, skončí sa v nedeľu 22. marca o 18.00 h. Obchádzková trasa bude v smere na Hlbokú vedená z Halenárskej ulice na Dolné bašty, z Dolných bášt cez Športovú ulicu na Kollárovu, dĺžka je asi 420 metrov. Z Hlbokej bude obchádzková trasa vedená na Kollárovu a do centra mesta okolo Knižnice Juraja Fándlyho, dĺžka úseku je 550 metrov. Informovala o tom webová stránka mesta Trnava. Za práce zodpovedá spoločnosť STRABAG Pozemné a inžinierske staviteľstvo, s.r.o., v Bratislave. Pre peších bude spomínaná trasa úplne priechodná. Zdroj: Tasr
Na Okresnom súde v Trnave sa dnes začalo hlavné pojednávanie vo veci vraždy policajta vo výkone služby a pokusu o vraždu. Obžalovaný je Milan S., ktorý v júni 2014 zastrelil v obci Boleráz pri Trnave príslušníka polície Petra Opaleka. Stalo sa to po tom, ako policajná hliadka v nočných hodinách zastavila auto na bežnú kontrolu a obžalovaného podrobila dychovej skúške na prítomnosť alkoholu. Podľa výpovede druhej členky hliadky Jany Z. obžalovaný mal po tom, ako mu namerali 1,38 promile alkoholu v krvi a policajt mu dal putá, ukoristiť v nestráženom okamihu služobnú zbraň. Požiadal totiž, aby si mohol ešte zobrať z vozidla osobné veci a tak mu policajt putá odomkol. Následne Petra O. dvomi ranami do hrude na mieste usmrtil. Policajtka v tom čase preparkovávala auto zadržaného Milana S., keď začula výstrely, začala strieľať smerom k páchateľovi a on streľbu opätoval. Polícia pri vyšetrovaní potom našla na mieste tridsaťdva nábojníc a jeden náboj. Policajné auto bolo zasiahnuté piatimi strelami, auto Milana S. jedenástimi. Policajtka vystrieľala dva zásobníky, páchateľ sa v priebehu prestrelky presunul k svojmu autu a podľa všetkého vytiahol z neho vlastnú zbraň, ktorú takisto použil. Výhodu nad situáciou získal v momente, keď policajtka, ako uviedla v dnešnej výpovedi, zostala stáť pri jednom z domov. "Zdvihla som ruku s pištoľou a povedala som, že mám prázdny zásobník. Muž ku mne pristúpil s namierenou zbraňou, priblížil mi ju k hlave a vyzval ma, aby som mu dala kľúče od jeho auta, čo som urobila," uviedla policajtka. Dodala, že vzápätí pribehla ku kolegovi, ktorý ležal pri policajnom aute. "Na to som videla, ako sa páchateľovo auto vracia zo smeru, kam odišlo. Pristavil sa, pozreli sme sa na seba, on aj na ležiaceho kolegu a opäť odišiel," popísala situáciu. Milan S. sa k vražde policajta priznal, nepriznal sa však ku skutku pokusu o vraždu policajtky. Tvrdil, že po streľbe na muža zostal sám v šoku, konal v afekte a na nič sa od tej chvíle nepamätá. Prebral sa podľa jeho slov až na ceste pri Senci, kde zabočil do rodnej obce Lehnice. Auto zaparkoval pred domom matky. "Vedel som, že nemôžem na tom aute pokračovať, lebo keby ma zastavili policajti, neprežijem," povedal. Dal sa bratom odviezť do Podunajských Biskupíc za družkou a deťmi, rozlúčil sa s rodinou a vzdal sa polícii. Milan S. si nepamätá, že by použil vlastnú zbraň. Matke zabitého policajta dnes na pojednávaní prejavil veľkú ľútosť nad tým, čo spáchal. Vo výpovedi uvádzal, že medzi ním a policajtom po celý čas prebiehala ostrá výmena názorov, nadávali si navzájom, policajt ho mal sotiť do služobného auta, kopnúť do boľavej nohy a vykrúcať mu ruku. Kolegyňa z hliadky a rovnako policajtova matka uviedli, že zastrelený príslušník bol pokojnej, nekonfliktnej a neagresívnej povahy. Pojednávanie bude pokračovať o sedem dní. Súd zároveň prijal vyhlásenie obžalovaného o vine v skutku ohrozenia pod vplyvom omamných látok. Zdroj: Tasr
Mimoriadne, kvôli jednému bodu, zasadala v Piešťanoch komisia mestského zastupiteľstva pre kultúru a názvoslovie, aby sa opätovne venovala otázke pomenovania jednej z nových ulíc mesta. Na svojom predchádzajúcom zasadnutí začiatkom marca jej členovia odklepli odporučenie, aby sa Ulica Milana Antala premenovala na Ulicu Gejzu Vámoša. V pondelok 9. marca sa členovia komisie oboznámili s námietkou Spoločnosti M.R.Štefánika, kde bol astronóm Milan Antal, ktorý jeden z objavených asteroidov pomenoval po svojom rodnom meste Piešťany, členom. Podľa stanoviska zástupcu spoločnosti ide pri zmene názvu o neprofesionálny a necitlivý postup bez toho, aby o tomto kroku bola informovaná astronómova rodina. O pomenovaní ulice s novou zástavbou po Milanovi Antalovi rozhodlo piešťanské zastupiteľstvo v septembri minulého roka. Neskôr investor, ktorý vybudoval na tejto ulici rad rodinných domov, oslovil radnicu s požiadavkou na nové pomenovanie. Komisia akceptovala ním navrhnutý nový názov s tým, že posledné slovo bude mať zastupiteľstvo. Na pondelkom zasadnutí komisia zmenila svoje pôvodné stanovisko a do aprílového zastupiteľstva ide jej návrh na neschválenie zmeny. S ponechaním názvu Ulica Milana Antala sa nakoniec stotožnil podľa zápisu z rokovania komisie aj navrhovateľ zmeny. Zdroj: Tasr
Vyššia ako krajský priemer bola mesačná mzda v okresoch Trnava (1047 eur), Hlohovec (978 eur), Skalica (922 eur) a Piešťany (887 eur). Priemerná nominálna mesačná mzda za rok 2014 v Trnavskom kraji v podnikoch s počtom zamestnancov nad 20 dosiahla 885 eur. Medziročne tak vzrástla o 5,1 %, čo predstavuje 43 eur. Vyššia ako krajský priemer bola mesačná mzda v okresoch Trnava (1047 eur), Hlohovec (978 eur), Skalica (922 eur) a Piešťany (887 eur). V ostatných okresoch sa pohybovala od 717 eur v okrese Senica, 718 eur v okrese Dunajská Streda do 789 eur v okrese Galanta. Vo všetkých okresoch bola vlani priemerná mzda medziročne vyššia, a to s najvyšším prírastkom 9,2 % v okrese Piešťany. Informovala o tom Alena Vadovičová z trnavského pracoviska Štatistického úradu (ŠÚ) SR. „Najvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy bola v odvetviach odborné, vedecké a technické činnosti (2001 eur), ďalej informačné a komunikačné činnosti (1218 eur), finančné a poisťovacie činnosti (1186 eur), priemyselná výroba (1016  eur), verejná správa a povinné sociálne zabezpečenie (989 eur) a dodávka elektriny, plynu, pary (965 eur),“ uviedla Vadovičová. V zostávajúcich činnostiach bola mzda nižšia ako v priemere za Trnavský kraj. Najnižšiu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách (527 eur) a ďalej v ostatných činnostiach (547 eur), v administratívnych a podporných službách (635 eur), umení, zábave a rekreácii (640 eur), v činnostiach v oblasti nehnuteľností (665 eur) a v doprave a skladovaní (695 eur). Relatívne najrýchlejšie rástla v odborných, vedeckých a technických činnostiach, až o 56,1 %, ďalej v administratívnych a podporných službách o 17,6 % a v stavebníctve o 11,8 %. Klesla v informačných a komunikačných činnostiach (o 26 %), v dodávke elektriny, plynu, pary o 22,9 %, doprave a skladovaní o 7,2 %, ostatných činnostiach o 3,9 %, ťažbe a dobývaní o 1,3 %, vo finančných a poisťovacích činnostiach o 0,9 % a v umení, zábave a rekreácii (o 0,4 %). Zdroj: Tasr
Za tri mesiace zbraňovej amnestie od decembra do konca februára odovzdali občania na útvaroch Policajného zboru 1019 nelegálne držaných strelných zbraní a 14.126 kusov streliva. Za tri mesiace zbraňovej amnestie od decembra do konca februára odovzdali občania na útvaroch Policajného zboru 1019 nelegálne držaných strelných zbraní a 14.126 kusov streliva. Cieľom v poradí tretej zbraňovej amnestie je znížiť počet nelegálne držaných zbraní a streliva, a tým aj riziko, že sa nimi bude páchať trestná činnosť. Najviac zbraní bolo odovzdaných v Banskobystrickom kraji (170), nasleduje Žilinský kraj (169), Bratislavský kraj (153), Prešovský kraj (146), Košický kraj (110), Nitriansky kraj (93), Trnavský kraj (92) a Trenčiansky kraj (86). Najviac streliva odovzdali občania v Bratislavskom kraji (3015 kusov), nasleduje Košický kraj (2716 kusov), Nitriansky kraj (2366 kusov), Žilinský kraj (1891 kusov), Trenčiansky kraj (1316 kusov), Trnavský kraj (1115 kusov), Prešovský kraj (931 kusov) a Banskobystrický kraj (776 kusov). V predchádzajúcich dvoch úspešných kolách zbraňovej amnestie vyhlásených v rokoch 2005 a 2009 občania odovzdali takmer osemtisíc nelegálne držaných zbraní. Tretia zbraňová amnestia začala platiť 1. decembra 2014 a potrvá do 31. mája 2015. Počas šiestich mesiacov môžu občania beztrestne odovzdať svoje nelegálne držané zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Zánik trestnosti činu nedovoleného ozbrojovania u týchto osôb umožnila novela zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorú parlament schválil 16. októbra 2014 na návrh Ministerstva vnútra SR. Odovzdané zbrane a strelivo budú podrobené balistickému skúmaniu. V zákonom stanovenej lehote budú mať občania možnosť si túto zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu, ktorého správcom je Ministerstvo vnútra SR. Už prvé dve zbraňové amnestie sa ukázali ako účinný nástroj v snahe znížiť počet nelegálne držaných zbraní. Pomohli znížiť kriminalitu páchanú so strelnou zbraňou o polovicu. Konkrétne zo 440 takýchto skutkov v roku 2004 na 214 v roku 2013. Vďaka amnestii môžu byť tiež identifikované zbrane, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti. ZDROJ: TASR
V nedeľu 8. marca si mohli účastníci degustátorského kurzu, ktorý organizuje Vínna cesta Záhorie a Vinohradnícky spolek Skalica, vyskúšať svoje vedomosti a zručnosť pri testoch. Náročné testovanie, podobné aké sú štátne degustátorské skúšky, každému určite napovedali, ako sú na tom so svojimi zmyslami a na čom ešte budú potrebovať popracovať.
OBSAH: Pokračovanie filmovej série Divergencia s názvom REZISTENCIA je po úspechu prvého dielu očividne veľkolepejšia a výpravnejšia, nechýba jej veľká dávka akcie a trikov. Hlavná hrdinka Tris v podaní Shailene Woodley pokračuje v boji s neľútostným systémom a tiež so svojimi vlastnými démonmi. Idylická spoločnosť žijúca v symbióze rôznych frakcií je teraz na pokraji vojny, osudy všetkých naberajú rýchly spád a každá voľba má svoje následky. Tris nie je výnimkou. Z Tris a Štyriho sa behom okamihu stali vydedenci podobní štvanej zveri. Nikde nie je pokoj a bezpečie, vodkyňa sekcie Informovaných ich s pomocou ozbrojenej sekcie Neohrozených neúnavne prenasleduje, je odhodlaná dostať ich za každú cenu. Zároveň necháva pochytať ďalších divergentných ľudí, ktorí do stanoveného spoločenského systému nezapadajú. Vystavuje ich krutým testom, aby odhalila vhodnú osobu, ktorá jej môže pomôcť rozlúštiť dávne tajomstvo. Tris a Štyri zisťujú, že majú viac spojencov, než sa zdalo, rozhodnú sa prestať utekať a skúsia prekvapujúci protiútok. Je to práve Tris, kto sa stane kľúčom k tajomstvu, na ktorom stoja základy sveta, v ktorom žijú. Tajomstvo minulosti aj budúcnosti. Hlavná predstaviteľka Shailene Woodley prežila skvelý rok a smeruje k hviezdnej budúcnosti. Stala sa najväčšou hviezdou a najvyhľadávanejšou osobou na serveri Imdb.com, kde zosadila z piedestálu vládkyňu Jennifer Lawrence. Za Divergenciu získala cenu MTV či Teen Choice Award, spoločne s Theom Jamesem potom tiež People´s Choice Award.  Uznanie a ocenenie jej vyniesol aj romantický film Na vine sú hviezdy. CinemaCon ju vyhlásil za Ženskú hviezdu zajtrajška. Hviezdny status získal vďaka výkonu vo filme Whiplash aj Miles Teller a Rezistencia sa môže pochváliť aj výraznou posilou z radov uznávaných hviezd. Chladnú a neľútostnú Kate Winslet doplnila v pokračovaní Naomi Watts. Na barikádach narastaujúceho konfliktu budú stáť proti sebe. Naomi Watts sa predstaví v role Evelyn – vodkyne outsiderov, ktorí nepatria do žiadnej z frakcií a žijú ako zbedačení „podľudia“ v rozbúranej časti Chicaga.   Po úvodnej časti Divergencia sa v jasne vytýčenom a zaujímavo nastolenom svete rozohráva veľkolepé akčné divadlo. Znalcov predlohy prekvapia nové postavy, ktoré sa v knižnej predlohe nevyskytujú. Fanúšičky série Divergencia by nemali nechať chladnými správy o milostnom trojuholníku okolo Tris. ZDROJ: CINEMAX  
Šesť mesiacov pred otvorením má CITY ARENA prenajatých viac ako 90% prevádzok – jej súčasťou bude aj hotel. Trnava 11. marca (OTS) - Viac ako 120 obchodov, supermarket Billa a značky ako H&M, New Yorker, Reserved, Mojito, Sinsay, Lindex, CCC, Deichmann, Camaieu, Tally Weill, Orsay, Tchibo, Fann, Kara, Otto Bergh, Ecco, Ortika Zeiss, Apple, Lewis, Slovenská sporiteľňa, Tatrabanka, DM Drogeria, Pupa, Dráčik, Domoss, všetci mobilní operátori - Slovak Telekom, O2 a Orange sú pripravení potešiť a poslúžiť návštevníkom trnavskej City Areny už o šesť mesiacov. Nebudú chýbať ani obchody so športovým tovarom Intersport a A3 a ručná autoumyváreň Max Wash. Náročnejšieho zákazníka potešia multibrandové obchody s exkluzívnym tovarom značiek Michael Kors, DKNY, Liu-Jo, Calvin Klein, Guess,Tommy Hilfiger, Scotch & Soda, Armani Jeans, jedinečný Swarovski a reštaurácie z dielne Benčík Culinary Group Al Trivio a Beer Palace, džezový klub so živými koncertami, cukrárne, kaviarne a množstvo fast foodových jednotiek. Zábavu návštevníkov bude okrem iného garantovať aj najväčší detský kútik v Trnave, najväčší trnavský multiplex Cinemax s piatimi kinosálami, bowling, či fitnes centrum Fit Up. „K dnešnému dňu máme prenajatých viac ako 90 % priestorov obchodného centra CITY ARENA,“ konštatuje zástupca spoločnosti Cushman&Wakefield Ing. Richard Souhrada, ktorá, okrem zabezpečenia skladby nájomníkov, bude centrum manažovať aj po jeho otvorení. „Prvú časť náročnej práce máme za sebou, teraz sa sústreďujeme na zostavenie silného tímu profesionálov, ktorí budú mať obchodné centrum na starosti a to ako po stránke samotného manažmentu, tak aj po stránke technickej a marketingovej,“ dodáva Souhrada. Práce na stavbe pokračujú aj vďaka priazni počasia podľa plánu Pavol Adamec, predseda predstavenstva City-Arena PLUS: „V obchodnom centre dokončujeme železobetónový prefabrikovaný skelet, jeho opláštenie a zateplenie. Vo vnútri sa už zároveň inštaluje potrebná infraštruktúra - vzduchotechnika, elektrické inštalácie a podobne. Každý deň na staveniskách pracuje približne 300 pracovníkov. Obchodný dom aj štadión budú dokončené v predstihu. Verejnosti budú slúžiť už koncom augusta.“ Trnavská CITY ARENA od konca augusta 2015 zákazníkom ponúkne na ploche 29 500 m² viac ako 120 obchodných jednotiek, administratívne priestory s rozlohou 2 300 m², hotel so 45 lôžkami a aj takmer 1 000 parkovacích miest na dvoch podzemných podlažiach. Futbalové majstrovstvo Spartaku Trnava alebo slovenskej futbalovej reprezentácie bude môcť sledovať na najmodernejšom slovenskom štadióne až 19 900 fanúšikov. Trnava má dnes spomedzi krajských miest najmenej obchodných priestorov na tisíc obyvateľov (550 m²). Podobne je na tom už len Prešov. Európsky priemer je pritom až 1 200 m² na tisíc obyvateľov. Postavením obchodného centra CITY ARENA sa Trnava dostane na 900 m² obchodných priestorov na tisíc obyvateľov. Dvadsať minút jazdy autom od CITY ARENY žije viac ako 150 000 ľudí. Zdroj: Tasr
Mesto Dunajská Streda sa zapojilo do celoštátneho programu pod názvom Mesto prevencie. Cieľom podujatia je znižovanie drogových závislostí, kriminality a iných sociálno-patologických javov. Dunajská Streda 10. marca (TASR) – Mesto Dunajská Streda sa zapojilo do celoštátneho programu pod názvom Mesto prevencie. Cieľom podujatia je znižovanie drogových závislostí, kriminality a iných sociálno-patologických javov. Organizátori chcú upozorniť na všetkých možných úrovniach verejnej správy a spoločenského života na tento vážny problém, zmobilizovať a osloviť všetkých kompetentných. Prostredníctvom početných aktivít ide aj o to, aby si deti a mladí ľudia uvedomili nebezpečenstvá závislosti, aby im bolo ponúknutých čo najviac informácií, vďaka ktorým si vybudujú zdravé postoje a názory na situácie, ktoré prináša každodenný život, informovala TASR riaditeľka Žitnoostrovského osvetového strediska (ŽOS) Jana Svetlovská. Ako povedala, jedným z prvých podujatí je program Ministerstva vnútra SR a Prezídia Policajného zboru, schválený Európskou komisiou pod názvom Tvoja správna voľba. Interaktívne tvorivé dielne sa konajú od 23. februára do 13. marca. Adresátom aktivít sú deti vo veku osem až desať rokov. Preventistka Policajného zboru (PZ), animátorka mestského úradu a metodičky ŽOS formou interaktívnych zamestnaní zážitkovou formou komunikácie vedú účastníkov k zdravým a prospešným názorom a postojom. Témami stretnutia sú požívanie alkoholu, fajčenie, ponuka drogových látok na verejnosti a konkrétny dosah na zdravie človeka. „Súčasťou programu je dialóg dospelý – dieťa a množstvo informácií, pomocou ktorých si žiaci vybudujú zdraviu prospešné návyky a základy právneho vedomia,“ konštatovala Svetlovská. Dodala, že tvorivé dielne pozostávajú z pútavých panelov, pracovného stola so zaujímavými činnosťami a metodickými materiálmi, z relaxačného kútika, kde sa deti po zamestnaní môžu uvoľniť. Počas jedného týždňa navštívilo toto mobilné centrum prevencie takmer 300 detí. „Zaujímavé je, že informovanosť týchto malých žiačikov je veľmi vysoká. Dokonca ovládajú aj výšky trestu odňatia slobody za niektoré trestné činy, čo prekvapilo aj samotnú policajnú preventistku. Súčasťou podujatia sú aj preventívne letáky a skladačky, ktoré vydalo ŽOS v spolupráci s Okresným riaditeľstvom PZ. "Tieto materiály sa vydávajú dvojjazyčne, v slovenčine i maďarčine," uzavrela riaditeľka ŽOS. Zdroj: Tasr
Kino Úsmev je pripravené svojou kapacitou na 330 Hlohovčaniek. Hlohovec 10. marca (TASR) – Primátor Hlohovca Miroslav Kollár sponzorsky uhradil z vlastných prostriedkov premietanie filmu Loď lásky. Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien naň na stredu 11. marca pozýva o 17.00 h do kina Úsmev. "V Hlohovci je to už tradícia, takto to robil i predchádzajúci primátor," uviedla pre TASR hovorkyňa mesta Zuzana Hrinková Siebenstichová. Pozvané sú všetky ženy z Hlohovca bez rozdielu veku, ktoré si rady pozrú romantický príbeh o hľadaní zmyslu života, o tajných stretnutiach a otváraní nových horizontov. Kino Úsmev je pripravené svojou kapacitou na 330 Hlohovčaniek, z uplynulých rokov majú skúsenosť, že pozvanie prijíma okolo sto žien. "Akciu sme teraz propagovali nielen na výveskách, ale aj na webe mesta a sociálnej sieti, tak veríme, že ich príde aj viac," dodala hovorkyňa. Zdroj: Tasr
Po náraze utrpel 69-ročný chodec ťažké zranenia hlavy, ktorým na mieste nehody podľahol. Skalica 5. februára (TASR) – V stredu (4. 2.) o 18.15 h v Skalici na osvetlenej križovatke ulíc Horská a Petrovská došlo k zrážke medzi chodcom idúcim po ceste a autom Suzuki Vitara. Vodič išiel smerom na Skalické hory a v rovnakom smere aj muž, ktorý ťahal za sebou po pravej krajnici vozík. Po náraze utrpel 69-ročný chodec ťažké zranenia hlavy, ktorým na mieste nehody podľahol. Informovala o tom TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová. Ako uviedla, polícia vyšetruje okolnosti tragickej dopravnej nehody. „Chodec bol v tmavom odeve, bez reflexných prvkov. Na miesto nehody polícia prizvala znalca z odboru cestnej dopravy, ktorý posudzuje priebeh dopravnej nehody a svetelné pomery v čase pred nehodou,“ priblížila hovorkyňa. Dodala, že policajti podrobili 37-ročného vodiča zo Skalice dychovej skúške na alkohol, ktorá bola negatívna. „Vyšetrovateľ začal vo veci trestné stíhanie pre prečin usmrtenia,“ uzavrela Linkešová. Zdroj: Tasr
Najviac mateských škôl zatvorili v okrese Trnava. Trnava (TASR) - Z dôvodu akútnych respiračných ochorení (ARO) bolo v tomto kalendárnom týždni v Trnavskom kraji zatvorených 34 materských škôl (MŠ), 27 základných (ZŠ) a 13 stredných škôl (SŠ). Najviac MŠ uzatvorili pre vysoký počet chorých detí v okrese Trnava - deväť, v okrese Senica šesť a v okrese Skalica sedem. V týchto okresoch bolo zatvorených aj najviac ZŠ - Trnava sedem, Senica šesť a Skalica päť. Zo stredných škôl je opäť najviac, až päť, zatvorených v trnavskom okrese, po tri v okresoch Dunajská Streda a Senica. Spolu v kraji evidovali lekári 15.079 prípadov ARO, z toho chrípke podobných ochorení bolo 3274. V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom ide o nárast chorobnosti na ARO o 9,81 percenta a nárast chorobnosti na chrípke podobné ochorenia o 14,19 percenta. Na úrovni okresov bola zaevidovaná najvyššia chorobnosť na ARO v okrese Senica. "Najvyššia chorobnosť je vo vekových skupinách 0 až 5-ročných a 6- až 14-ročných detí, v porovnaní s predchádzajúcim týždňom najvyšší nárast bol pozorovaný vo vekovej skupine 20- až 59- ročných," informovala TASR Dagmar Kollárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave. Chrípka je v Trnavskom kraji na úrovni lokálnych epidémií. Zdroj: Tasr
Najviac mateských škôl zatvorili v okrese Trnava. Trnava (TASR) - Z dôvodu akútnych respiračných ochorení (ARO) bolo v tomto kalendárnom týždni v Trnavskom kraji zatvorených 34 materských škôl (MŠ), 27 základných (ZŠ) a 13 stredných škôl (SŠ). Najviac MŠ uzatvorili pre vysoký počet chorých detí v okrese Trnava - deväť, v okrese Senica šesť a v okrese Skalica sedem. V týchto okresoch bolo zatvorených aj najviac ZŠ - Trnava sedem, Senica šesť a Skalica päť. Zo stredných škôl je opäť najviac, až päť, zatvorených v trnavskom okrese, po tri v okresoch Dunajská Streda a Senica. Spolu v kraji evidovali lekári 15.079 prípadov ARO, z toho chrípke podobných ochorení bolo 3274. V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom ide o nárast chorobnosti na ARO o 9,81 percenta a nárast chorobnosti na chrípke podobné ochorenia o 14,19 percenta. Na úrovni okresov bola zaevidovaná najvyššia chorobnosť na ARO v okrese Senica. "Najvyššia chorobnosť je vo vekových skupinách 0 až 5-ročných a 6- až 14-ročných detí, v porovnaní s predchádzajúcim týždňom najvyšší nárast bol pozorovaný vo vekovej skupine 20- až 59- ročných," informovala TASR Dagmar Kollárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave. Chrípka je v Trnavskom kraji na úrovni lokálnych epidémií. Zdroj: Tasr
Najviac mateských škôl zatvorili v okrese Trnava. Trnava (TASR) - Z dôvodu akútnych respiračných ochorení (ARO) bolo v tomto kalendárnom týždni v Trnavskom kraji zatvorených 34 materských škôl (MŠ), 27 základných (ZŠ) a 13 stredných škôl (SŠ). Najviac MŠ uzatvorili pre vysoký počet chorých detí v okrese Trnava - deväť, v okrese Senica šesť a v okrese Skalica sedem. V týchto okresoch bolo zatvorených aj najviac ZŠ - Trnava sedem, Senica šesť a Skalica päť. Zo stredných škôl je opäť najviac, až päť, zatvorených v trnavskom okrese, po tri v okresoch Dunajská Streda a Senica. Spolu v kraji evidovali lekári 15.079 prípadov ARO, z toho chrípke podobných ochorení bolo 3274. V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom ide o nárast chorobnosti na ARO o 9,81 percenta a nárast chorobnosti na chrípke podobné ochorenia o 14,19 percenta. Na úrovni okresov bola zaevidovaná najvyššia chorobnosť na ARO v okrese Senica. "Najvyššia chorobnosť je vo vekových skupinách 0 až 5-ročných a 6- až 14-ročných detí, v porovnaní s predchádzajúcim týždňom najvyšší nárast bol pozorovaný vo vekovej skupine 20- až 59- ročných," informovala TASR Dagmar Kollárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave. Chrípka je v Trnavskom kraji na úrovni lokálnych epidémií. Zdroj: Tasr
Najviac mateských škôl zatvorili v okrese Trnava. Trnava (TASR) - Z dôvodu akútnych respiračných ochorení (ARO) bolo v tomto kalendárnom týždni v Trnavskom kraji zatvorených 34 materských škôl (MŠ), 27 základných (ZŠ) a 13 stredných škôl (SŠ). Najviac MŠ uzatvorili pre vysoký počet chorých detí v okrese Trnava - deväť, v okrese Senica šesť a v okrese Skalica sedem. V týchto okresoch bolo zatvorených aj najviac ZŠ - Trnava sedem, Senica šesť a Skalica päť. Zo stredných škôl je opäť najviac, až päť, zatvorených v trnavskom okrese, po tri v okresoch Dunajská Streda a Senica. Spolu v kraji evidovali lekári 15.079 prípadov ARO, z toho chrípke podobných ochorení bolo 3274. V porovnaní s predchádzajúcim kalendárnym týždňom ide o nárast chorobnosti na ARO o 9,81 percenta a nárast chorobnosti na chrípke podobné ochorenia o 14,19 percenta. Na úrovni okresov bola zaevidovaná najvyššia chorobnosť na ARO v okrese Senica. "Najvyššia chorobnosť je vo vekových skupinách 0 až 5-ročných a 6- až 14-ročných detí, v porovnaní s predchádzajúcim týždňom najvyšší nárast bol pozorovaný vo vekovej skupine 20- až 59- ročných," informovala TASR Dagmar Kollárová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave. Chrípka je v Trnavskom kraji na úrovni lokálnych epidémií. Zdroj: Tasr
V týchto chvíľach je cesta medzi Hlohovcom a Kľačanmi uzatvorená z dôvodu vyslobodzovania kamióna. Polícia vyšetruje tragickú dopravnú nehodu, ktorá sa stala dnes o 10.15 h na ceste druhej triedy medzi Hlohovcom a Kľačanmi. TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová. "Kamión značky Man sa pohyboval v smere od obce Kľačany na Hlohovec. Z nezistených príčin sa zrazil s oproti idúcim autom Renault Megane, pričom išlo o mierny náraz. Následne však došlo k čelnej zrážke s ďalším autom, ktorým bola Škoda Octavia," priblížila hovorkyňa. V aute Renault nikto neutrpel zranenie, Octaviu viedol 26-ročný vodič z Voznice (okres Žarnovica), ktorý nehodu neprežil. Polícia príčiny a okolnosti nehody vyšetruje, v týchto chvíľach je cesta uzatvorená z dôvodu vyslobodzovania kamióna. Zdroj: Tasr
Jeho prvou aktivitou bol Poeticko-prozaický literárny deň v komunitnom centre ŽiWell. Piešťany 16. februára (TASR) – Mládežnícky parlament Piešťany (MPP) obnovil svoju činnosť. Jeho prvou aktivitou bol Poeticko-prozaický literárny deň v komunitnom centre ŽiWell. Stretli sa na ňom mladí ľudia, ktorí majú záujem o literatúru, tvorbu a kontakty s autormi. Mládežnícky parlament vznikol pôvodne v roku 2011, jeho činnosť však postupne ustala. Za oživením stojí jeho terajší predseda Rastislav Gablovič s kolektívom. Ako uviedol, cieľom je vzbudiť u mladých ľudí záujem o veci verejné a aktívne spolupracovať s mestom na zlepšení podmienok pre mladých ľudí. Radnica iniciatívu podporuje, viceprimátor Michal Hynek, ktorý MPP pred piatimi rokmi spoluzakladal, vyjadril záujem o kooperáciu. "Túto aktivitu veľmi vítam. Už v minulosti boli mladí ľudia v našom meste prínosom, či už pri organizovaní rôznych podujatí, alebo dobrovoľníckych aktivitách, zámerom je ich angažovanosť ešte posilniť," uviedol Hynek. So spoluprácou s Piešťancami počíta aj Slovenský inštitút mládeže IUVENTA. Jeho zástupcovia v najbližšom čase plánujú prezentovať svoje aktivity a možnosti, ktoré inštitút mladým ľuďom ponúka a tiež ich oboznámia s možnosťami, ako participovať na verejnom živote vo svojom regióne. Na Valentínskom poeticko-prozaickom literárnom dni, ako TASR informoval Gablovič, sa mladí ľudia stretli so spisovateľkou Miroslavou Varáčkovou, diskutovali na témy, aká je ich obľúbená kniha a spisovateľ, či majú radšej šťastné závery alebo smutné či otvorené konce kníh, o tom, či obľubujú klasické čítanie kníh alebo preferujú čítanie prostredníctvom e-booku alebo mobilu a aj o porovnaní filmov či kníh. Ich úlohou bolo aj napísať poéziu či prózu na ľubovoľnú tému, pričom museli použiť frázu "Keď som prišiel do ŽiWellu". Zdroj:Tasr
Pri príležitosti Medzinárodného dňa bezpečnejšieho internetu pripravili v Senici preventívne aktivity pre žiakov 5. ročníkov dvoch základných škôl. Senica 16. februára (TASR) - Pri príležitosti Medzinárodného dňa bezpečnejšieho internetu pripravilo v týchto dňoch Okresné riaditeľstvo Policajného zboru (OR PZ) v Senici preventívne aktivity pre žiakov 5. ročníkov dvoch základných škôl (ZŠ) v Senici a ZŠ v Sobotišti. Ich cieľom bolo podnietenie detí k bezpečnému, zodpovednému a efektívnemu využívaniu internetu, mobilných telefónov a iných online technológií. "Internet prináša deťom poučenie i zábavu. Ako v reálnom živote aj vo virtuálnom existujú nebezpečenstvá - obťažovanie, internetové zastrašovanie, získavanie citlivých informácií. Internetové stránky môžu obsahovať aj vulgarizmy alebo informácie podnecujúce k trestnej činnosti, nenávisti či extrémizmu. V praxi sa polícia stretáva so zneužívaním internetu na páchanie rôznej trestnej činnosti. Jej obeťami sa neraz stávajú aj deti," uviedla pracovníčka prevencie kriminality OR PZ v Senici Jana Dujková. Do preventívnej akcie sa podľa jej informácií zapojilo 90 detí. Prostredníctvom aktivít boli upozornené na možné riziká internetu a sociálnych sietí a poučené ako im predchádzať. Zdroj: Tasr
Pojednávanie vo veci pádu vrtuľníka do Váhu pri Seredi v roku 2013 odročili v pondelok (16.2.) z dôvodu práceneschopnosti zákonného sudcu Okresného súdu Galanta. Pojednávanie vo veci pádu vrtuľníka do Váhu pri Seredi v roku 2013 odročili v pondelok (16.2.) z dôvodu práceneschopnosti zákonného sudcu Okresného súdu Galanta. Ďalší termín stanovili na 28. apríla. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Viktória Pagáčová. K tragickej udalosti v katastrálnom území Sereď - Horný Čepeň, pri ktorej zomrel 13-ročný chlapec, došlo 3. marca 2013 v okrese Galanta. Podľa svedkov mal vrtuľník naraziť do lana, ktoré bolo natiahnuté cez rieku. Stroj začal iskriť a zrútil sa do vody. Na palube boli štyria pasažieri, trom z nich sa podarilo vyjsť von z kabíny a kričať o pomoc. Na mieste nešťastia zasahovali príslušníci z hasičských staníc v Seredi, Galante, Trnave a Hlohovci. Časť havarovaného vrtuľníka sa nachádzal na plytčine, v časti vrtuľníka boli ľudia, ktorí volali o pomoc a zároveň poskytovali pomoc jednej zakliesnenej osobe. V prípade 13-ročného chlapca službukonajúci lekár konštatoval smrť. Ďalšiu zranenú osobu odviezli sanitným vozidlom na ošetrenie do zdravotníckeho zariadenia. Vyšetrovateľ kriminálnej polície v Galante okamžite začal trestné stíhanie pre prečin usmrtenia. Pri nehode zomrel chlapec z Bratislavy, 21-ročná žena z Banskej Bystrice, 42-ročný Seničan a 40-ročný pilot z Bratislavy utrpeli ľahké zranenia. U pilota alkohol zistený nebol. Na vrtuľníku vznikla škoda najmenej 40.000 eur. V prípade obvinenia konkrétnej osoby hrozí za tento skutok trest odňatia slobody na dva až päť rokov. Zdroj: Tasr
Poškodený Ján B. je hospitalizovaný v dunajskostredskej nemocnici a je toho názoru, že prípad súvisí s kauzou komunálnych volieb v obci. Veľké Dvorníky 17. februára (TASR) – V pondelok (16. 2.) o 23.30 h prepadli 38-ročného muža vo Veľkých Dvorníkoch v okrese Dunajská Streda. Poškodený Ján B. je hospitalizovaný v dunajskostredskej nemocnici a je toho názoru, že prípad súvisí s kauzou komunálnych volieb v obci, kde údajne terajší starosta rozdával voličom nákupné poukážky, a mal tak získať hlasy voličov. „V tejto veci som vypovedal ako svedok na Okresnom súde Dunajská Streda a vystúpil som na verejnom zasadnutí obecného zastupiteľstva, kde som požiadal starostu, aby s rôznymi otázkami neobťažovali moju chorú mamu,“ povedal TASR poškodený s tým, že v tejto veci má rozhodnúť v stredu (18. 2.) aj Ústavný súd SR. Dodal, že útočníka spoznal, ale jeho meno v priebehu vyšetrovania nechcel uviesť. Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Márii Linkešovej polícia prípad vyšetruje ako ublíženie na zdraví. „V tejto chvíli nie je možné poskytnúť verejnosti bližšie informácie. K prípadu sa vyjadríme ihneď, ako to vyšetrovanie umožní. Doposiaľ vykonanými procesnými úkonmi však polícia nezistila súvislosť s minuloročnými komunálnymi voľbami,“ konštatovala hovorkyňa. Zdroj: Tasr
Senické mestské zastupiteľstvo odhlasovalo dnes vystúpenie mesta z Únie miest Slovenska. Zároveň zostáva členom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Senica 19. februára (TASR) – Senické mestské zastupiteľstvo odhlasovalo dnes vystúpenie mesta z Únie miest Slovenska. Zároveň zostáva členom Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Poslanci tak rozhodli vzhľadom k totožným úlohám a cieľom oboch združení a k efektívnosti vynakladaných prostriedkov za členské v týchto organizáciách. Senica bola členom Únie miest Slovenska od roku 2004, členom ZMOS-u je od začiatku 90. rokov minulého storočia. V oboch zastávali primátori Senice funkcie v ich orgánoch. Vystúpením z únie ušetrí mesto ročný poplatok 2608 eur (0,13 eura na obyvateľa), platiť bude naďalej v ZMOS-e 3352 eur (0,165 eur na obyvateľa). Zdroj: Tasr
Bežné cestovné pri použití čipovej karty sa zvýši z 0,35 eura na 0,40 eura. Od marca sa budú Seničania voziť v autobusoch MHD drahšie. Bežné cestovné sa zvýši z 0,40 eura na 0,50 eura. Mesto chce zvýšením cestovného znížiť stratu, ktorá vzniká pri zabezpečení služby vo verejnom záujme. Prevádzkovateľom služby je SAD Trnava, a. s., s ktorou má mesto uzatvorenú rámcovú zmluvu do konca roka 2020. Bežné cestovné pri použití čipovej karty sa zvýši z 0,35 eura na 0,40 eura. Žiaci, študenti, deti od 6 do 15 rokov budú od marca platiť namiesto 0,20 eura 0,25 eura. Žiaci, ktorí dochádzajú do škôl z miestnych častí Kunov a Čáčov, sú držiteľmi čipových kariet a mali doteraz bezplatné cestovanie, budú od 1. septembra platiť za každú cestu 0,10 eura. Ostatné skupiny cestujúcich - občania nad 70 rokov, držitelia preukazu ZŤP, ich sprievodcovia a deti do 6 rokov budú mať upravené cestovné z 0,05 eura na 0,10 eura. Zvýšenie odsúhlasili mestskí poslanci na svojom zasadnutí vo štvrtok 19. februára. Na rok 2015 má Senica v rozpočte pre MHD vyčlenených 145.000 eur. Úpravou by mohli tržby narásť o 1600 eur mesačne, mesačné náklady sú na MHD 13.000 eur. V januári využili Seničania MHD na celkových 5727 jázd prostredníctvom čipovej karty a 7665 jázd hradených v hotovosti. Deti z Čáčova a Kunova mali 1409 jázd MHD. Autobusová doprava premáva v Senici na štyroch linkách, výška cestovného sa nemenila od roku 2009, v roku 2011 zaviedli prestupné cestovné lístky pri prestupe do 45 minút. Zdroj: Tasr
Útočníka v obci Veľké Dvorníky v okrese Dunajská Streda polícia ešte v deň napadnutia, 17. februára, obvinila z ťažkého ublíženia na zdraví a podala návrh na jeho vzatie do väzby. Útočníka v obci Veľké Dvorníky v okrese Dunajská Streda polícia ešte v deň napadnutia, 17. februára, obvinila z ťažkého ublíženia na zdraví a podala návrh na jeho vzatie do väzby. Okresný súd sa vo štvrtok (19. 2.) rozhodol, že muž bude stíhaný väzobne. V zmysle zákona mu hrozí trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. Proti rozhodnutiu súdu 30-ročný Jozef podal sťažnosť. Informovala o tom TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová. Ako uviedla, polícia zadržala muža pár hodín po incidente, ktorý krátko po polnoci fyzicky napadol 37-ročného muža v obci Veľké Dvorníky. „Napadnutý muž práve prišiel domov, zaparkoval svoje osobné auto, keď započul, že sa niečo deje. Vrátil sa k vozidlu a tam ho silný úder do hlavy zrazil k zemi. Maskovaný muž v čiernom oblečení ho začal biť a udierať železnou tyčou dlhou 60 až 80 cm po celom tele,“ priblížila situáciu hovorkyňa s tým, že pri útoku sa podarilo poškodenému odkryť identitu útočníka, keď mu z hlavy strhol kapucňu aj odev, ktorým mal prekrytú časť tváre. Celý incident sa odohral bez slov a vyhrážok. „Policajti ihneď začali pátranie po útočníkovi a muža s ťažkými zraneniami previezli do nemocnice. Pri útoku utrpel zlomeniny tvárových kostí, zlomeninu ľavej ruky, otras mozgu, viaceré tržné rany na hlave a pomliaždenie horných aj dolných končatín. Podľa predbežnej lekárskej správy sa zo zranení bude liečiť viac ako šesť týždňov,“ konštatovala Linkešová. Zdroj: Tasr
Polícia zadržala 35-ročného dílera, ktorý predával drogy najmä v Senici a Šaštíne Strážoch. Domová prehliadka prekvapila muža v stredu (18.2.) v skorých ranných hodinách. Drogy, pervitín a marihuanu si zabezpečoval najmä z Trnavy a zo Serede, ktoré potom ďalej predával v senickom regióne. Informovala o tom TASR hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová. Ako uviedla pri domových prehliadkach polícia zaistila váhy, vrecúška so zelenou sušinou, zatavenú striekačku s obsahom bielej kryštalickej látky, niekoľko inzulínových striekačiek, kovovú fajku ale aj ďalšie veci, ktoré slúžili na uskladnenie a distribúciu drog. „Podľa predbežných expertíznych výsledkov prechovával 35-ročný muž najmenej sedem dávok marihuany a rovnaký počet pervitínu," konštatovala. "Vyšetrovateľ obvinil dílera z prechovávania a distribúcie drog a spracoval návrh na jeho väzobné stíhanie,“ konštatovala Linkešová. Na základe príkazu súdu ho vo štvrtok (19.2.) policajná hliadka eskortovala do výkonu väzby. Mužovi hrozí v zmysle zákona strata slobody na tri až desať rokov. Zdroj: Tasr
Nariadenie platí až do odvolania, jeho súčasťou je príkaz izolovania osôb chorých na chrípku a vyradenie chorého personálu z pracovnej činnosti v zariadeniach. Zákaz návštev pre zariadenia sociálnych služieb v okresoch Trnava, Piešťany, Hlohovec vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave z dôvodu zamedzenia šírenia chrípky a chrípke podobných ochorení v kolektívnych zariadeniach. Nariadenie platí až do odvolania, jeho súčasťou je príkaz izolovania osôb chorých na chrípku a vyradenie chorého personálu z pracovnej činnosti v zariadeniach. V Trnave sa nariadenia týkajú Domova dôchodcov na ulici Terézie Vansovej, Zariadenia opatrovateľskej služby na Coburgovej ulici, Domova sociálnych služieb (DSS) pre mentálne postihnutých na Stromovej ulici, Domova dôchodcov na Kalinčiakovej ulici a Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) na Hospodárskej ulici. V okrese zariadení v Zavare, Cíferi, Voderadoch a Hrnčiarovciach nad Parnou. V meste Piešťany je to ZOS na Kalinčiakovej ulici, Alzheimer centrum a Zariadenie pre seniorov Vila Juliana. V piešťanskom regióne nariadenie platí pre DSS vo Veľkých Kostoľanoch, Moravanoch nad Výhom, Vrbovom a Krakovanoch. V Hlohovci platí nariadenie pre DSS Humanus a Domov dôchodcov Harmonia a pre DSS v Pastuchove. Spolu je to 23 zaradení sociálnych služieb. Zdroj: Tasr
Nariadenie platí až do odvolania, jeho súčasťou je príkaz izolovania osôb chorých na chrípku a vyradenie chorého personálu z pracovnej činnosti v zariadeniach. Zákaz návštev pre zariadenia sociálnych služieb v okresoch Trnava, Piešťany, Hlohovec vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave z dôvodu zamedzenia šírenia chrípky a chrípke podobných ochorení v kolektívnych zariadeniach. Nariadenie platí až do odvolania, jeho súčasťou je príkaz izolovania osôb chorých na chrípku a vyradenie chorého personálu z pracovnej činnosti v zariadeniach. V Trnave sa nariadenia týkajú Domova dôchodcov na ulici Terézie Vansovej, Zariadenia opatrovateľskej služby na Coburgovej ulici, Domova sociálnych služieb (DSS) pre mentálne postihnutých na Stromovej ulici, Domova dôchodcov na Kalinčiakovej ulici a Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) na Hospodárskej ulici. V okrese zariadení v Zavare, Cíferi, Voderadoch a Hrnčiarovciach nad Parnou. V meste Piešťany je to ZOS na Kalinčiakovej ulici, Alzheimer centrum a Zariadenie pre seniorov Vila Juliana. V piešťanskom regióne nariadenie platí pre DSS vo Veľkých Kostoľanoch, Moravanoch nad Výhom, Vrbovom a Krakovanoch. V Hlohovci platí nariadenie pre DSS Humanus a Domov dôchodcov Harmonia a pre DSS v Pastuchove. Spolu je to 23 zaradení sociálnych služieb. Zdroj: Tasr
Nariadenie platí až do odvolania, jeho súčasťou je príkaz izolovania osôb chorých na chrípku a vyradenie chorého personálu z pracovnej činnosti v zariadeniach. Zákaz návštev pre zariadenia sociálnych služieb v okresoch Trnava, Piešťany, Hlohovec vydal Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave z dôvodu zamedzenia šírenia chrípky a chrípke podobných ochorení v kolektívnych zariadeniach. Nariadenie platí až do odvolania, jeho súčasťou je príkaz izolovania osôb chorých na chrípku a vyradenie chorého personálu z pracovnej činnosti v zariadeniach. V Trnave sa nariadenia týkajú Domova dôchodcov na ulici Terézie Vansovej, Zariadenia opatrovateľskej služby na Coburgovej ulici, Domova sociálnych služieb (DSS) pre mentálne postihnutých na Stromovej ulici, Domova dôchodcov na Kalinčiakovej ulici a Zariadenia opatrovateľskej služby (ZOS) na Hospodárskej ulici. V okrese zariadení v Zavare, Cíferi, Voderadoch a Hrnčiarovciach nad Parnou. V meste Piešťany je to ZOS na Kalinčiakovej ulici, Alzheimer centrum a Zariadenie pre seniorov Vila Juliana. V piešťanskom regióne nariadenie platí pre DSS vo Veľkých Kostoľanoch, Moravanoch nad Výhom, Vrbovom a Krakovanoch. V Hlohovci platí nariadenie pre DSS Humanus a Domov dôchodcov Harmonia a pre DSS v Pastuchove. Spolu je to 23 zaradení sociálnych služieb. Zdroj: Tasr
Cieľom interaktívneho projektu bolo od 9. do 19. februára upozorniť deti na riziká pri užívaní nebezpečných a návykových látok, najmä so zmeraním na tabak, alkohol a marihuanu. V Senici sa polícia opäť prihovorila deťom prostredníctvom preventívneho projektu Tvoja správna voľba. Cieľom interaktívneho projektu bolo od 9. do 19. februára upozorniť deti na riziká pri užívaní nebezpečných a návykových látok, najmä so zmeraním na tabak, alkohol a marihuanu. Informovala policajná preventistka Okresného riaditeľstva Policajného zboru (OR PZ) v Senici Jana Dujková. Ako povedala pre TASR, projektu sa zúčastnilo 388 detí tretích a štvrtých ročníkov základných škôl v Senici. Lektorskú činnosť zabezpečovali okrem animátorov z OR PZ aj pracovníci Centra voľného času detí a mládeže v Senici. „Projekt inovatívnymi metódami informuje o negatívnych sociálnych, zdravotných a trestnoprávnych vplyvoch alkoholu, tabaku a marihuany. Výstavu tvorí päť prvkov – pracovný stôl, panely tabak, alkohol, marihuana a relaxačný kútik. Všetky prvky zjednocuje spoločná grafika vo forme piktogramov,“ priblížila Dujková. Animátori poskytovali deťom informácie formou vzájomnej diskusie a pomáhali im pri riešení jednotlivých prvkov dielne. Podľa policajnej preventistky prvé užitie alkoholu, cigariet alebo drog sa bohužiaľ odohráva u niektorých jedincov už vo veku 10-11 rokov a pod ich vplyvom sa dopúšťajú rôznej trestnej činnosti. „Najlacnejšia a najúčinnejšia je prevencia a investícia do výchovy detí. Zo strany dospelých je preto dôležitý záujem o deti, o ich životy, radosti i starosti. Samozrejmosťou by malo byť pre každého, aby išiel svojim deťom príkladom,“ zdôraznila Dujková. Zdroj: Tasr
Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Trnava 22. februára (TASR) – K hlavným podujatiam Roku Ľudovíta Štúra v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) bude patriť otvorenie novej expozície v pamätnej izbe na fare v obci Hlboké, kde sa v roku 1843 Ľudovít Štúr, spoločne s M. M. Hodžom a J. M. Hurbanom uzniesli na uzákonení spisovnej slovenčiny. Uskutoční sa na konci septembra spoločne s uvedením knihy Evy Fordinálovej Vzťah Jána Hollého a Ľudovíta Štúra a odborným seminárom Štúrovci a Záhorie. Spoluorganizátorom je Záhorské múzeum v Skalici. Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Medzi nimi dominuje konferencia s názvom Miesto Trnavy v procese národného obrodenia v 18. a 19. storočí. Trnavská Knižnica Juraja Fándlyho má v pláne literárnu exkurziu pre deti i dospelých Po stopách Ľ. Štúra na trase Modra-Devín-Bratislava, Literárny salón Trnava 2015 - celoslovenskú súťaž vo vlastnej tvorbe pre začínajúcich autorov, venovanú 200. výročiu narodenia Ľ. Štúra a tiež literárnu súťaž pre detských autorov. Záhorská knižnica v Senici prispela do kalendára podujatí výstavou o živote a diele Ľ. Štúra, októbrovým odborným seminárom Ľudovít Štúr a štúrovci v súradniciach dejín Záhoria, ktorý sa uskutoční v Dome kultúry v Skalici a participuje na ňom aj senická Záhorská galéria Jána Mudrocha. Spolu organizujú tiež sympózium Ľudovít Štúr vo výtvarnom umení. Vlastivedné múzeum v Hlohovci sa zameria na Historické a súčasné exlibrisy štúrovcov, výstava bude v októbri. Samostatné podujatia pripravujú stredné školy, medzi inými Stredná odborná škola automobilová v Trnave súťaž v tvorbe power pointov Ľudovít Štúr – osobnosť našich dejín, študenti Strednej odbornej školy v Holíči majú v auguste v programe výstup na Kriváň ako pripomenutie výstupu Ľ.Štúra a ďalších účastníkov tzv. národných vychádzok zo 16. augusta 1841 a študenti Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch sa budú počas tohto školského roka venovať projektu 200 rozličných informácií k poznaniu osobnosti Ľ. Štúra - 200 lupeňov jedného kvetu. Zdroj: Tasr
Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Trnava 22. februára (TASR) – K hlavným podujatiam Roku Ľudovíta Štúra v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) bude patriť otvorenie novej expozície v pamätnej izbe na fare v obci Hlboké, kde sa v roku 1843 Ľudovít Štúr, spoločne s M. M. Hodžom a J. M. Hurbanom uzniesli na uzákonení spisovnej slovenčiny. Uskutoční sa na konci septembra spoločne s uvedením knihy Evy Fordinálovej Vzťah Jána Hollého a Ľudovíta Štúra a odborným seminárom Štúrovci a Záhorie. Spoluorganizátorom je Záhorské múzeum v Skalici. Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Medzi nimi dominuje konferencia s názvom Miesto Trnavy v procese národného obrodenia v 18. a 19. storočí. Trnavská Knižnica Juraja Fándlyho má v pláne literárnu exkurziu pre deti i dospelých Po stopách Ľ. Štúra na trase Modra-Devín-Bratislava, Literárny salón Trnava 2015 - celoslovenskú súťaž vo vlastnej tvorbe pre začínajúcich autorov, venovanú 200. výročiu narodenia Ľ. Štúra a tiež literárnu súťaž pre detských autorov. Záhorská knižnica v Senici prispela do kalendára podujatí výstavou o živote a diele Ľ. Štúra, októbrovým odborným seminárom Ľudovít Štúr a štúrovci v súradniciach dejín Záhoria, ktorý sa uskutoční v Dome kultúry v Skalici a participuje na ňom aj senická Záhorská galéria Jána Mudrocha. Spolu organizujú tiež sympózium Ľudovít Štúr vo výtvarnom umení. Vlastivedné múzeum v Hlohovci sa zameria na Historické a súčasné exlibrisy štúrovcov, výstava bude v októbri. Samostatné podujatia pripravujú stredné školy, medzi inými Stredná odborná škola automobilová v Trnave súťaž v tvorbe power pointov Ľudovít Štúr – osobnosť našich dejín, študenti Strednej odbornej školy v Holíči majú v auguste v programe výstup na Kriváň ako pripomenutie výstupu Ľ.Štúra a ďalších účastníkov tzv. národných vychádzok zo 16. augusta 1841 a študenti Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch sa budú počas tohto školského roka venovať projektu 200 rozličných informácií k poznaniu osobnosti Ľ. Štúra - 200 lupeňov jedného kvetu. Zdroj: Tasr
Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Trnava 22. februára (TASR) – K hlavným podujatiam Roku Ľudovíta Štúra v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) bude patriť otvorenie novej expozície v pamätnej izbe na fare v obci Hlboké, kde sa v roku 1843 Ľudovít Štúr, spoločne s M. M. Hodžom a J. M. Hurbanom uzniesli na uzákonení spisovnej slovenčiny. Uskutoční sa na konci septembra spoločne s uvedením knihy Evy Fordinálovej Vzťah Jána Hollého a Ľudovíta Štúra a odborným seminárom Štúrovci a Záhorie. Spoluorganizátorom je Záhorské múzeum v Skalici. Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Medzi nimi dominuje konferencia s názvom Miesto Trnavy v procese národného obrodenia v 18. a 19. storočí. Trnavská Knižnica Juraja Fándlyho má v pláne literárnu exkurziu pre deti i dospelých Po stopách Ľ. Štúra na trase Modra-Devín-Bratislava, Literárny salón Trnava 2015 - celoslovenskú súťaž vo vlastnej tvorbe pre začínajúcich autorov, venovanú 200. výročiu narodenia Ľ. Štúra a tiež literárnu súťaž pre detských autorov. Záhorská knižnica v Senici prispela do kalendára podujatí výstavou o živote a diele Ľ. Štúra, októbrovým odborným seminárom Ľudovít Štúr a štúrovci v súradniciach dejín Záhoria, ktorý sa uskutoční v Dome kultúry v Skalici a participuje na ňom aj senická Záhorská galéria Jána Mudrocha. Spolu organizujú tiež sympózium Ľudovít Štúr vo výtvarnom umení. Vlastivedné múzeum v Hlohovci sa zameria na Historické a súčasné exlibrisy štúrovcov, výstava bude v októbri. Samostatné podujatia pripravujú stredné školy, medzi inými Stredná odborná škola automobilová v Trnave súťaž v tvorbe power pointov Ľudovít Štúr – osobnosť našich dejín, študenti Strednej odbornej školy v Holíči majú v auguste v programe výstup na Kriváň ako pripomenutie výstupu Ľ.Štúra a ďalších účastníkov tzv. národných vychádzok zo 16. augusta 1841 a študenti Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch sa budú počas tohto školského roka venovať projektu 200 rozličných informácií k poznaniu osobnosti Ľ. Štúra - 200 lupeňov jedného kvetu. Zdroj: Tasr
Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Trnava 22. februára (TASR) – K hlavným podujatiam Roku Ľudovíta Štúra v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) bude patriť otvorenie novej expozície v pamätnej izbe na fare v obci Hlboké, kde sa v roku 1843 Ľudovít Štúr, spoločne s M. M. Hodžom a J. M. Hurbanom uzniesli na uzákonení spisovnej slovenčiny. Uskutoční sa na konci septembra spoločne s uvedením knihy Evy Fordinálovej Vzťah Jána Hollého a Ľudovíta Štúra a odborným seminárom Štúrovci a Záhorie. Spoluorganizátorom je Záhorské múzeum v Skalici. Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Medzi nimi dominuje konferencia s názvom Miesto Trnavy v procese národného obrodenia v 18. a 19. storočí. Trnavská Knižnica Juraja Fándlyho má v pláne literárnu exkurziu pre deti i dospelých Po stopách Ľ. Štúra na trase Modra-Devín-Bratislava, Literárny salón Trnava 2015 - celoslovenskú súťaž vo vlastnej tvorbe pre začínajúcich autorov, venovanú 200. výročiu narodenia Ľ. Štúra a tiež literárnu súťaž pre detských autorov. Záhorská knižnica v Senici prispela do kalendára podujatí výstavou o živote a diele Ľ. Štúra, októbrovým odborným seminárom Ľudovít Štúr a štúrovci v súradniciach dejín Záhoria, ktorý sa uskutoční v Dome kultúry v Skalici a participuje na ňom aj senická Záhorská galéria Jána Mudrocha. Spolu organizujú tiež sympózium Ľudovít Štúr vo výtvarnom umení. Vlastivedné múzeum v Hlohovci sa zameria na Historické a súčasné exlibrisy štúrovcov, výstava bude v októbri. Samostatné podujatia pripravujú stredné školy, medzi inými Stredná odborná škola automobilová v Trnave súťaž v tvorbe power pointov Ľudovít Štúr – osobnosť našich dejín, študenti Strednej odbornej školy v Holíči majú v auguste v programe výstup na Kriváň ako pripomenutie výstupu Ľ.Štúra a ďalších účastníkov tzv. národných vychádzok zo 16. augusta 1841 a študenti Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch sa budú počas tohto školského roka venovať projektu 200 rozličných informácií k poznaniu osobnosti Ľ. Štúra - 200 lupeňov jedného kvetu. Zdroj: Tasr
Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Trnava 22. februára (TASR) – K hlavným podujatiam Roku Ľudovíta Štúra v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) bude patriť otvorenie novej expozície v pamätnej izbe na fare v obci Hlboké, kde sa v roku 1843 Ľudovít Štúr, spoločne s M. M. Hodžom a J. M. Hurbanom uzniesli na uzákonení spisovnej slovenčiny. Uskutoční sa na konci septembra spoločne s uvedením knihy Evy Fordinálovej Vzťah Jána Hollého a Ľudovíta Štúra a odborným seminárom Štúrovci a Záhorie. Spoluorganizátorom je Záhorské múzeum v Skalici. Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Medzi nimi dominuje konferencia s názvom Miesto Trnavy v procese národného obrodenia v 18. a 19. storočí. Trnavská Knižnica Juraja Fándlyho má v pláne literárnu exkurziu pre deti i dospelých Po stopách Ľ. Štúra na trase Modra-Devín-Bratislava, Literárny salón Trnava 2015 - celoslovenskú súťaž vo vlastnej tvorbe pre začínajúcich autorov, venovanú 200. výročiu narodenia Ľ. Štúra a tiež literárnu súťaž pre detských autorov. Záhorská knižnica v Senici prispela do kalendára podujatí výstavou o živote a diele Ľ. Štúra, októbrovým odborným seminárom Ľudovít Štúr a štúrovci v súradniciach dejín Záhoria, ktorý sa uskutoční v Dome kultúry v Skalici a participuje na ňom aj senická Záhorská galéria Jána Mudrocha. Spolu organizujú tiež sympózium Ľudovít Štúr vo výtvarnom umení. Vlastivedné múzeum v Hlohovci sa zameria na Historické a súčasné exlibrisy štúrovcov, výstava bude v októbri. Samostatné podujatia pripravujú stredné školy, medzi inými Stredná odborná škola automobilová v Trnave súťaž v tvorbe power pointov Ľudovít Štúr – osobnosť našich dejín, študenti Strednej odbornej školy v Holíči majú v auguste v programe výstup na Kriváň ako pripomenutie výstupu Ľ.Štúra a ďalších účastníkov tzv. národných vychádzok zo 16. augusta 1841 a študenti Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch sa budú počas tohto školského roka venovať projektu 200 rozličných informácií k poznaniu osobnosti Ľ. Štúra - 200 lupeňov jedného kvetu. Zdroj: Tasr
Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Trnava 22. februára (TASR) – K hlavným podujatiam Roku Ľudovíta Štúra v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) bude patriť otvorenie novej expozície v pamätnej izbe na fare v obci Hlboké, kde sa v roku 1843 Ľudovít Štúr, spoločne s M. M. Hodžom a J. M. Hurbanom uzniesli na uzákonení spisovnej slovenčiny. Uskutoční sa na konci septembra spoločne s uvedením knihy Evy Fordinálovej Vzťah Jána Hollého a Ľudovíta Štúra a odborným seminárom Štúrovci a Záhorie. Spoluorganizátorom je Záhorské múzeum v Skalici. Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Medzi nimi dominuje konferencia s názvom Miesto Trnavy v procese národného obrodenia v 18. a 19. storočí. Trnavská Knižnica Juraja Fándlyho má v pláne literárnu exkurziu pre deti i dospelých Po stopách Ľ. Štúra na trase Modra-Devín-Bratislava, Literárny salón Trnava 2015 - celoslovenskú súťaž vo vlastnej tvorbe pre začínajúcich autorov, venovanú 200. výročiu narodenia Ľ. Štúra a tiež literárnu súťaž pre detských autorov. Záhorská knižnica v Senici prispela do kalendára podujatí výstavou o živote a diele Ľ. Štúra, októbrovým odborným seminárom Ľudovít Štúr a štúrovci v súradniciach dejín Záhoria, ktorý sa uskutoční v Dome kultúry v Skalici a participuje na ňom aj senická Záhorská galéria Jána Mudrocha. Spolu organizujú tiež sympózium Ľudovít Štúr vo výtvarnom umení. Vlastivedné múzeum v Hlohovci sa zameria na Historické a súčasné exlibrisy štúrovcov, výstava bude v októbri. Samostatné podujatia pripravujú stredné školy, medzi inými Stredná odborná škola automobilová v Trnave súťaž v tvorbe power pointov Ľudovít Štúr – osobnosť našich dejín, študenti Strednej odbornej školy v Holíči majú v auguste v programe výstup na Kriváň ako pripomenutie výstupu Ľ.Štúra a ďalších účastníkov tzv. národných vychádzok zo 16. augusta 1841 a študenti Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch sa budú počas tohto školského roka venovať projektu 200 rozličných informácií k poznaniu osobnosti Ľ. Štúra - 200 lupeňov jedného kvetu. Zdroj: Tasr
Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Trnava 22. februára (TASR) – K hlavným podujatiam Roku Ľudovíta Štúra v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) bude patriť otvorenie novej expozície v pamätnej izbe na fare v obci Hlboké, kde sa v roku 1843 Ľudovít Štúr, spoločne s M. M. Hodžom a J. M. Hurbanom uzniesli na uzákonení spisovnej slovenčiny. Uskutoční sa na konci septembra spoločne s uvedením knihy Evy Fordinálovej Vzťah Jána Hollého a Ľudovíta Štúra a odborným seminárom Štúrovci a Záhorie. Spoluorganizátorom je Záhorské múzeum v Skalici. Kultúrne organizácie TTSK pripravili na Rok Ľudovíta Štúra dovedna viac ako päť desiatok podujatí, ktoré sa od februára do novembra uskutočnia vo všetkých siedmich okresoch regiónu. Medzi nimi dominuje konferencia s názvom Miesto Trnavy v procese národného obrodenia v 18. a 19. storočí. Trnavská Knižnica Juraja Fándlyho má v pláne literárnu exkurziu pre deti i dospelých Po stopách Ľ. Štúra na trase Modra-Devín-Bratislava, Literárny salón Trnava 2015 - celoslovenskú súťaž vo vlastnej tvorbe pre začínajúcich autorov, venovanú 200. výročiu narodenia Ľ. Štúra a tiež literárnu súťaž pre detských autorov. Záhorská knižnica v Senici prispela do kalendára podujatí výstavou o živote a diele Ľ. Štúra, októbrovým odborným seminárom Ľudovít Štúr a štúrovci v súradniciach dejín Záhoria, ktorý sa uskutoční v Dome kultúry v Skalici a participuje na ňom aj senická Záhorská galéria Jána Mudrocha. Spolu organizujú tiež sympózium Ľudovít Štúr vo výtvarnom umení. Vlastivedné múzeum v Hlohovci sa zameria na Historické a súčasné exlibrisy štúrovcov, výstava bude v októbri. Samostatné podujatia pripravujú stredné školy, medzi inými Stredná odborná škola automobilová v Trnave súťaž v tvorbe power pointov Ľudovít Štúr – osobnosť našich dejín, študenti Strednej odbornej školy v Holíči majú v auguste v programe výstup na Kriváň ako pripomenutie výstupu Ľ.Štúra a ďalších účastníkov tzv. národných vychádzok zo 16. augusta 1841 a študenti Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch sa budú počas tohto školského roka venovať projektu 200 rozličných informácií k poznaniu osobnosti Ľ. Štúra - 200 lupeňov jedného kvetu. Zdroj: Tasr
Letisko a areál aeroklubu sa nachádza nad obcou Boleráz, 10 kilometrov od Trnavy v smere na Senicu a Vrbové. Boleráz 22. februára (TASR) – S návštevnosťou 2500 až 3000 ľudí počítajú organizátori 2. ročníka kultúrneho podujatia Dance With Air, ktoré sa bude konať na letisku Aeroklubu v obci Boleráz pri Trnave na konci mája. Dance With Air ponímajú ako športovo-kultúrne podujatie, na ktorom sa spoja hmatateľné hudba a tanec s neviditeľným vzduchom. Na letisku bude bohatý program, pre návštevníkov všetkých vekových skupín je pripravená zábava najmenej na 20 hodín. Na sobotu 23. mája sú naplánované statické ukážky lietadiel so skúsenými pilotmi a inštruktormi, ktorí návštevníkom nielen predvedú, ale aj vysvetlia, ako a prečo lietadlo letí, ako sa štartuje, pristáva a vysvetlia princíp jednotlivých prístrojov. Nebude chýbať ani možnosť vyhliadkového letu na motorovom alebo bezmotorovom lietadle a helikoptére a ďalšie zaujímavé atrakcie vrátane preletu stíhačiek vládnej letky Ministerstva vnútra SR. Súčasťou podujatia bude aj komentovaná videoprojekcia slovenského cestovateľa a fotografa Víta Filu Himalaya a ja. Program cez deň doplní jediná bábková scéna pre dospelých na Slovensku Dezorzovo lútkové divadlo. Pre deti je pripravené predstavenie bábkového divadla Žužu. Večer sa začne hudobný program vystúpením skupiny Grobiani, pokračovať bude koncertmi skupín Chiki liki tu-a, Slobodná Európa, Zóna A a headlinerom večera bude Peter Nagy so skupinou Indigo. Zábava bude pokračovať do skorých ranných hodín Video Oldies party s DJs Roman & Juro. Podujatie má podporu mesta Trnava a ďalších inštitúcií. Za organizátorov Združenie Mesto vznešenej muziky (Music Majestic City), Aeroklub Bratislava, Majestic Music Club a Randal Club informovala Alena Vidová. Letisko a areál aeroklubu sa nachádza nad obcou Boleráz, 10 kilometrov od Trnavy v smere na Senicu a Vrbové. Má trávnatú plochu dlhú tri kilometre. K podujatiam, ktoré sa v Bolerázi konali, patria napríklad Majstrovstvá Slovenska v leteckej navigácií či memoriál kapitána Tomáša Munka. Zdroj: Tasr
Letisko a areál aeroklubu sa nachádza nad obcou Boleráz, 10 kilometrov od Trnavy v smere na Senicu a Vrbové. Boleráz 22. februára (TASR) – S návštevnosťou 2500 až 3000 ľudí počítajú organizátori 2. ročníka kultúrneho podujatia Dance With Air, ktoré sa bude konať na letisku Aeroklubu v obci Boleráz pri Trnave na konci mája. Dance With Air ponímajú ako športovo-kultúrne podujatie, na ktorom sa spoja hmatateľné hudba a tanec s neviditeľným vzduchom. Na letisku bude bohatý program, pre návštevníkov všetkých vekových skupín je pripravená zábava najmenej na 20 hodín. Na sobotu 23. mája sú naplánované statické ukážky lietadiel so skúsenými pilotmi a inštruktormi, ktorí návštevníkom nielen predvedú, ale aj vysvetlia, ako a prečo lietadlo letí, ako sa štartuje, pristáva a vysvetlia princíp jednotlivých prístrojov. Nebude chýbať ani možnosť vyhliadkového letu na motorovom alebo bezmotorovom lietadle a helikoptére a ďalšie zaujímavé atrakcie vrátane preletu stíhačiek vládnej letky Ministerstva vnútra SR. Súčasťou podujatia bude aj komentovaná videoprojekcia slovenského cestovateľa a fotografa Víta Filu Himalaya a ja. Program cez deň doplní jediná bábková scéna pre dospelých na Slovensku Dezorzovo lútkové divadlo. Pre deti je pripravené predstavenie bábkového divadla Žužu. Večer sa začne hudobný program vystúpením skupiny Grobiani, pokračovať bude koncertmi skupín Chiki liki tu-a, Slobodná Európa, Zóna A a headlinerom večera bude Peter Nagy so skupinou Indigo. Zábava bude pokračovať do skorých ranných hodín Video Oldies party s DJs Roman & Juro. Podujatie má podporu mesta Trnava a ďalších inštitúcií. Za organizátorov Združenie Mesto vznešenej muziky (Music Majestic City), Aeroklub Bratislava, Majestic Music Club a Randal Club informovala Alena Vidová. Letisko a areál aeroklubu sa nachádza nad obcou Boleráz, 10 kilometrov od Trnavy v smere na Senicu a Vrbové. Má trávnatú plochu dlhú tri kilometre. K podujatiam, ktoré sa v Bolerázi konali, patria napríklad Majstrovstvá Slovenska v leteckej navigácií či memoriál kapitána Tomáša Munka. Zdroj: Tasr
Spolu 108 svetelných bodov modernizuje mesto na ôsmich uliciach - Andreja Hlinku, Staničnej, Železničnej, Kalinčiakovej, Royovej, Kukučínovej, Poštovej a hlavnej Winterovej ulici. Piešťany 23. februára (TASR) – Ulice v centre Piešťan dostávajú v týchto dňoch nové osvetlenie. Spolu 108 svetelných bodov modernizuje mesto na ôsmich uliciach - Andreja Hlinku, Staničnej, Železničnej, Kalinčiakovej, Royovej, Kukučínovej, Poštovej a hlavnej Winterovej ulici. Prostriedky, ako nenávratný finančný príspevok, získala radnica z grantového kola ministerstva hospodárstva vo výške 250.000 eur. Piešťanom sa cenu modernizácie podarilo prostredníctvom elektronickej aukcie znížiť na 147.000. Na celkovej hodnote diela sa samospráva spolupodieľa 5 %, čo predstavuje náklad pre mestskú kasu 7350 eur. Práce na modernizácii si vyžadujú mierne dopravné obmedzenia pre rozkopávky a asfaltovanie jednotlivých úsekov. Úspora elektriny rekonštrukciou verejného osvetlenia predstavuje hodnotu 1036,22 eur na 1 MWh s DPH. Zdroj: Tasr
Pacienti s roztrúsenou sklerózou, ich rodinní príslušníci a priatelia sa plánujú stretnúť v Piešťanoch na cvičebnom maratóne. Piešťany 25. februára (TASR) – Pacienti s roztrúsenou sklerózou, ich rodinní príslušníci a priatelia sa plánujú stretnúť v Piešťanoch na cvičebnom maratóne. Slovenský zväz sclerosis multiplex (SZSM) naň prijal pozvanie od Nadačného fondu Impulz, ktorý pomáha pacientom s týmto ochorením v Českej republike a zapojí svojich členov do akcie, ktorú odštartujú v nedeľu 7. marca v Průhoniciach pri Prahe. Slováci budú spojení s vyzývateľmi telemostom a cvičiť budú od 13. do 15. hodiny vo fitnes centre na Dopravnej ulici. "Účasť cvičiť prisľúbilo viac ako 60 ľudí. 'Esemkári' z viacerých klubov - Trnavy, Piešťan, Banskej Bystrice, Nových Zámkov, Vranova nad Topľou či Michaloviec," uviedla pre TASR Jarmila Fajnorová zo SZSM. Hlavným cieľom podujatia je podporiť pacientov s touto diagnózou, motivovať ich k aktívnemu prístupu k chorobe a upozorniť na dôležitosť pravidelného cvičenia. Fajnorová uviedla, že myšlienka vznikla v pražskom centre SM, jeho hlavná lekárka Eva Havrdová zdôrazňuje, že okrem adekvátnych liekov je úloha pravidelnej fyzickej aktivity pri ochorení roztrúsenej sklerózy kľúčová. Účastníci v Česku, kde sa bude konať maratón už štvrtýkrát, sa počas 24 hodín vystriedajú pri cvičení na rôznych stanovištiach – posilňovacích strojoch, rotopede, veslárskom trenažéri, chodiacich pásoch, balančnej pomôcke bossu, cvičiacich loptách a ďalších. Zdroj: Tasr
V niektorých budú fungovať jarné tábory a záujmové krúžky, v iných nie. Trnava/Piešťany/Hlohovec/Senica/Skalica 25. februára (TASR) – Program centier voľného času v Trnavskom kraji v týždni jarných prázdnin, ktoré sa začnú 2. marca, sa v okresných mestách líši. V niektorých budú fungovať jarné tábory a záujmové krúžky, v iných nie. Na to, že centrá majú neustále prinášať atraktívnu ponuku na zmysluplné využitie voľného času detí, nezabúda riaditeľ CVČ Ahoj v Piešťanoch Miroslav Petráš. Do ich jarného tábora sa prihlásilo 30 malých Piešťancov a do zoznamu ešte aj v týchto dňoch pribúdajú nové mená. "Robili sme táboru reklamu, tak sa to odrazilo na účasti. Deti pôjdu na dva výlety - do Čičmian a pod Tatry, budú tvorivé dielne, turnaj v kolkoch a ďalšie aktivity," povedal Petráš pre TASR. Okrem toho budú fungovať aj všetky krúžky. Petráša teší záujem detí o aktivity Ahoja, v priebehu roka a pol im vzrástol počet chlapcov a dievčat v krúžkoch o viac ako 100 percent na terajších 480. Tábor pripravili aj v Skalici, ale na výlet sa nepôjde. Podľa referentky CVČ Lenky Jánošíkovej deti čaká návšteva plavárne, tvorivé dielne i športové súťaže. "Máme 30 prihlásených a niekoľko náhradníkov. Uvidíme, či zaúraduje chrípka," dodala pre TASR. V Skalici krúžky počas prázdnin nebudú. V Senici vypraví CVČ Stonožka jeden turnus lyžiarskeho zájazdu pre 32 detí na Skalku. Tí, čo zostanú v meste, môžu podľa Romany Maříkovej z oddelenia spoločenských vied prísť do herne. "Jarný tábor sme zrušili," konštatoval dnes riaditeľ CVČ Kalokagatia v Trnave Andrej Havlík. Prihlásili sa doň podľa neho tri či štyri deti. Tento rok však nie je výnimkou, hoci o prímestské tábory sa deti počas letných prázdnin priam bijú. V Kalokagatii nebudú fungovať ani krúžky, CVČ tak využije voľný čas na úpravu svojich interiérov, bude sa maľovať a meniť podlaha. Tábor nepripravili ani v Hlohovci a to z rovnakých dôvodov. Riaditeľka CVČ Dúha Lucia Kováčová povedala, že v prípade záujmu budú otvorené herne. Zdroj: Tasr
V niektorých budú fungovať jarné tábory a záujmové krúžky, v iných nie. Trnava/Piešťany/Hlohovec/Senica/Skalica 25. februára (TASR) – Program centier voľného času v Trnavskom kraji v týždni jarných prázdnin, ktoré sa začnú 2. marca, sa v okresných mestách líši. V niektorých budú fungovať jarné tábory a záujmové krúžky, v iných nie. Na to, že centrá majú neustále prinášať atraktívnu ponuku na zmysluplné využitie voľného času detí, nezabúda riaditeľ CVČ Ahoj v Piešťanoch Miroslav Petráš. Do ich jarného tábora sa prihlásilo 30 malých Piešťancov a do zoznamu ešte aj v týchto dňoch pribúdajú nové mená. "Robili sme táboru reklamu, tak sa to odrazilo na účasti. Deti pôjdu na dva výlety - do Čičmian a pod Tatry, budú tvorivé dielne, turnaj v kolkoch a ďalšie aktivity," povedal Petráš pre TASR. Okrem toho budú fungovať aj všetky krúžky. Petráša teší záujem detí o aktivity Ahoja, v priebehu roka a pol im vzrástol počet chlapcov a dievčat v krúžkoch o viac ako 100 percent na terajších 480. Tábor pripravili aj v Skalici, ale na výlet sa nepôjde. Podľa referentky CVČ Lenky Jánošíkovej deti čaká návšteva plavárne, tvorivé dielne i športové súťaže. "Máme 30 prihlásených a niekoľko náhradníkov. Uvidíme, či zaúraduje chrípka," dodala pre TASR. V Skalici krúžky počas prázdnin nebudú. V Senici vypraví CVČ Stonožka jeden turnus lyžiarskeho zájazdu pre 32 detí na Skalku. Tí, čo zostanú v meste, môžu podľa Romany Maříkovej z oddelenia spoločenských vied prísť do herne. "Jarný tábor sme zrušili," konštatoval dnes riaditeľ CVČ Kalokagatia v Trnave Andrej Havlík. Prihlásili sa doň podľa neho tri či štyri deti. Tento rok však nie je výnimkou, hoci o prímestské tábory sa deti počas letných prázdnin priam bijú. V Kalokagatii nebudú fungovať ani krúžky, CVČ tak využije voľný čas na úpravu svojich interiérov, bude sa maľovať a meniť podlaha. Tábor nepripravili ani v Hlohovci a to z rovnakých dôvodov. Riaditeľka CVČ Dúha Lucia Kováčová povedala, že v prípade záujmu budú otvorené herne. Zdroj: Tasr
V niektorých budú fungovať jarné tábory a záujmové krúžky, v iných nie. Trnava/Piešťany/Hlohovec/Senica/Skalica 25. februára (TASR) – Program centier voľného času v Trnavskom kraji v týždni jarných prázdnin, ktoré sa začnú 2. marca, sa v okresných mestách líši. V niektorých budú fungovať jarné tábory a záujmové krúžky, v iných nie. Na to, že centrá majú neustále prinášať atraktívnu ponuku na zmysluplné využitie voľného času detí, nezabúda riaditeľ CVČ Ahoj v Piešťanoch Miroslav Petráš. Do ich jarného tábora sa prihlásilo 30 malých Piešťancov a do zoznamu ešte aj v týchto dňoch pribúdajú nové mená. "Robili sme táboru reklamu, tak sa to odrazilo na účasti. Deti pôjdu na dva výlety - do Čičmian a pod Tatry, budú tvorivé dielne, turnaj v kolkoch a ďalšie aktivity," povedal Petráš pre TASR. Okrem toho budú fungovať aj všetky krúžky. Petráša teší záujem detí o aktivity Ahoja, v priebehu roka a pol im vzrástol počet chlapcov a dievčat v krúžkoch o viac ako 100 percent na terajších 480. Tábor pripravili aj v Skalici, ale na výlet sa nepôjde. Podľa referentky CVČ Lenky Jánošíkovej deti čaká návšteva plavárne, tvorivé dielne i športové súťaže. "Máme 30 prihlásených a niekoľko náhradníkov. Uvidíme, či zaúraduje chrípka," dodala pre TASR. V Skalici krúžky počas prázdnin nebudú. V Senici vypraví CVČ Stonožka jeden turnus lyžiarskeho zájazdu pre 32 detí na Skalku. Tí, čo zostanú v meste, môžu podľa Romany Maříkovej z oddelenia spoločenských vied prísť do herne. "Jarný tábor sme zrušili," konštatoval dnes riaditeľ CVČ Kalokagatia v Trnave Andrej Havlík. Prihlásili sa doň podľa neho tri či štyri deti. Tento rok však nie je výnimkou, hoci o prímestské tábory sa deti počas letných prázdnin priam bijú. V Kalokagatii nebudú fungovať ani krúžky, CVČ tak využije voľný čas na úpravu svojich interiérov, bude sa maľovať a meniť podlaha. Tábor nepripravili ani v Hlohovci a to z rovnakých dôvodov. Riaditeľka CVČ Dúha Lucia Kováčová povedala, že v prípade záujmu budú otvorené herne. Zdroj: Tasr
V niektorých budú fungovať jarné tábory a záujmové krúžky, v iných nie. Trnava/Piešťany/Hlohovec/Senica/Skalica 25. februára (TASR) – Program centier voľného času v Trnavskom kraji v týždni jarných prázdnin, ktoré sa začnú 2. marca, sa v okresných mestách líši. V niektorých budú fungovať jarné tábory a záujmové krúžky, v iných nie. Na to, že centrá majú neustále prinášať atraktívnu ponuku na zmysluplné využitie voľného času detí, nezabúda riaditeľ CVČ Ahoj v Piešťanoch Miroslav Petráš. Do ich jarného tábora sa prihlásilo 30 malých Piešťancov a do zoznamu ešte aj v týchto dňoch pribúdajú nové mená. "Robili sme táboru reklamu, tak sa to odrazilo na účasti. Deti pôjdu na dva výlety - do Čičmian a pod Tatry, budú tvorivé dielne, turnaj v kolkoch a ďalšie aktivity," povedal Petráš pre TASR. Okrem toho budú fungovať aj všetky krúžky. Petráša teší záujem detí o aktivity Ahoja, v priebehu roka a pol im vzrástol počet chlapcov a dievčat v krúžkoch o viac ako 100 percent na terajších 480. Tábor pripravili aj v Skalici, ale na výlet sa nepôjde. Podľa referentky CVČ Lenky Jánošíkovej deti čaká návšteva plavárne, tvorivé dielne i športové súťaže. "Máme 30 prihlásených a niekoľko náhradníkov. Uvidíme, či zaúraduje chrípka," dodala pre TASR. V Skalici krúžky počas prázdnin nebudú. V Senici vypraví CVČ Stonožka jeden turnus lyžiarskeho zájazdu pre 32 detí na Skalku. Tí, čo zostanú v meste, môžu podľa Romany Maříkovej z oddelenia spoločenských vied prísť do herne. "Jarný tábor sme zrušili," konštatoval dnes riaditeľ CVČ Kalokagatia v Trnave Andrej Havlík. Prihlásili sa doň podľa neho tri či štyri deti. Tento rok však nie je výnimkou, hoci o prímestské tábory sa deti počas letných prázdnin priam bijú. V Kalokagatii nebudú fungovať ani krúžky, CVČ tak využije voľný čas na úpravu svojich interiérov, bude sa maľovať a meniť podlaha. Tábor nepripravili ani v Hlohovci a to z rovnakých dôvodov. Riaditeľka CVČ Dúha Lucia Kováčová povedala, že v prípade záujmu budú otvorené herne. Zdroj: Tasr
V niektorých budú fungovať jarné tábory a záujmové krúžky, v iných nie. Trnava/Piešťany/Hlohovec/Senica/Skalica 25. februára (TASR) – Program centier voľného času v Trnavskom kraji v týždni jarných prázdnin, ktoré sa začnú 2. marca, sa v okresných mestách líši. V niektorých budú fungovať jarné tábory a záujmové krúžky, v iných nie. Na to, že centrá majú neustále prinášať atraktívnu ponuku na zmysluplné využitie voľného času detí, nezabúda riaditeľ CVČ Ahoj v Piešťanoch Miroslav Petráš. Do ich jarného tábora sa prihlásilo 30 malých Piešťancov a do zoznamu ešte aj v týchto dňoch pribúdajú nové mená. "Robili sme táboru reklamu, tak sa to odrazilo na účasti. Deti pôjdu na dva výlety - do Čičmian a pod Tatry, budú tvorivé dielne, turnaj v kolkoch a ďalšie aktivity," povedal Petráš pre TASR. Okrem toho budú fungovať aj všetky krúžky. Petráša teší záujem detí o aktivity Ahoja, v priebehu roka a pol im vzrástol počet chlapcov a dievčat v krúžkoch o viac ako 100 percent na terajších 480. Tábor pripravili aj v Skalici, ale na výlet sa nepôjde. Podľa referentky CVČ Lenky Jánošíkovej deti čaká návšteva plavárne, tvorivé dielne i športové súťaže. "Máme 30 prihlásených a niekoľko náhradníkov. Uvidíme, či zaúraduje chrípka," dodala pre TASR. V Skalici krúžky počas prázdnin nebudú. V Senici vypraví CVČ Stonožka jeden turnus lyžiarskeho zájazdu pre 32 detí na Skalku. Tí, čo zostanú v meste, môžu podľa Romany Maříkovej z oddelenia spoločenských vied prísť do herne. "Jarný tábor sme zrušili," konštatoval dnes riaditeľ CVČ Kalokagatia v Trnave Andrej Havlík. Prihlásili sa doň podľa neho tri či štyri deti. Tento rok však nie je výnimkou, hoci o prímestské tábory sa deti počas letných prázdnin priam bijú. V Kalokagatii nebudú fungovať ani krúžky, CVČ tak využije voľný čas na úpravu svojich interiérov, bude sa maľovať a meniť podlaha. Tábor nepripravili ani v Hlohovci a to z rovnakých dôvodov. Riaditeľka CVČ Dúha Lucia Kováčová povedala, že v prípade záujmu budú otvorené herne. Zdroj: Tasr
Pojednávanie vo veci ochrany osobnosti, ktoré sa malo uskutočniť vo štvrtok (26.2.) na Okresnom súde Galanta, zrušili z dôvodu práceneschopnosti zákonného sudcu. Pojednávanie vo veci ochrany osobnosti, ktoré sa malo uskutočniť vo štvrtok (26.2.) na Okresnom súde Galanta, zrušili z dôvodu práceneschopnosti zákonného sudcu. Prípad bývalého starostu obce Šoporňa Milana V. ostane naďalej nedoriešený. TASR informovala hovorkyňa Krajského súdu v Trnave Viktória Pagáčová. Prečin marenia referenda o odvolaní starostu verejným činiteľom ostáva otvorený. Predchádzajúce pojednávania boli odročené zo zdravotných a služobných dôvodov. Novembrové odročili na žiadosť účastníkov konania. O konaní referenda za odvolanie starostu rozhodli poslanci obecného zastupiteľstva a jeho termín určili na 26. januára 2013. Ľudové hlasovanie zdôvodnili hrubým zanedbávaním povinností starostu a opakovaným porušovaním zákonov a iných právnych predpisov z jeho strany. Starosta považoval referendum za nezákonné. Sám sa na súde domáha ochrany osobnosti, od skupiny poslancov žiada ospravedlnenie a náhradu nemajetkovej ujmy vo výške 10.000 eur. V určený deň sa referendum neuskutočnilo, keďže nebolo po technickej stránke pripravené. Podľa všeobecne záväzného nariadenia obce Šoporňa o organizácii miestneho referenda miestnosti na hlasovanie a iné potreby na vykonanie referenda zabezpečuje obecný úrad. Starosta obce má podľa tohto nariadenia vydať na vykonanie hlasovania podrobné pokyny. Keďže starosta referendum ignoroval, obecný úrad nepripravil ani oznámenia o jeho konaní, ani ďalšie technické záležitosti. Ľudia, ktorí chceli hlasovať, zostali vonku pred zamknutou budovou školy.  Zdroj: Tasr
Niektoré druhy športov majú na Slovensku ťažkú situáciu, skonštatoval dnes počas návštevy boxerského oddielu KO Box Club v Galante predseda vlády SR Robert Fico. Galanta 27. februára (TASR) – Niektoré druhy športov majú na Slovensku ťažkú situáciu, skonštatoval dnes počas návštevy boxerského oddielu KO Box Club v Galante predseda vlády SR Robert Fico. „Stále sme nedospeli k rozhodnutiu, že treba vyčleniť 10 až 20 druhov športov, ktoré by mali štátnu podporu. Ostatné športy by si museli zarobiť samy na seba,“ skonštatoval premiér. Kým nebude takéto rozhodnutie prijaté, bude potrebné podporovať niektoré iniciatívy samotných športových klubov, povedal Fico po stretnutí s mladými športovcami, ktorí trénujú pod vedením slovenského boxera Tomiho Kida Kovácsa. „Chcem oceniť jeho iniciatívu, lebo to robí na vlastnom kolene. Som pripravený s ním spolupracovať, ak bude mimoriadne zaujímavé podujatie, rád ho v rámci svojich možností podporím. Zatiaľ to musíme riešiť takto nesystémovo,“ dodal predseda vlády. Zdroj: Tasr
Čestné občianstvo mesta Trnavy dnes získal bývalý futbalový reprezentant a neskôr tréner Jozefov Adamec. Trnava 1. marca (TASR) – Za zásluhy v oblasti športu, vedy, vzdelávania a rozvoja samosprávy získalo dnes šesť osobností ocenenia mesta Trnava. Ich mená vybrala komisia mesta na základe návrhov, ktoré na radnicu zaslali občania. Záujem Trnavčanov nominovať svojich významných rodákov dnes vyzdvihol aj primátor Peter Bročka. „Návrhy, ktoré ľudia predkladajú, nám potvrdzujú, že Trnavčania sami cítia potrebu vzdať vďaku tým, ktorých si najviac vážia. Spektrum návrhov i doteraz ocenených osobností je dôkazom toho, že si všímame život v jeho rôznych podobách, ktoré nás priamo či nepriamo ovplyvňujú,“ skonštatoval počas dnešného slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva. Podľa jeho slov je odovzdávanie ocenení mesta potrebné vnímať vo viacerých rovinách. „Je poďakovaním za život, za ľudí, ktorí nás vnútorne obohatili a obohacujú, ale v neposlednej miere aj obnovením svojho áno Trnave, jej duchovnej a kultúrnej tradícii. Mestu, v ktorom sa spolu s ostatnými snažíme budovať spoločný domov,“ povedal Bročka. Čestné občianstvo mesta Trnavy dnes získal bývalý futbalový reprezentant a neskôr tréner Jozefov Adamec. „Počas svojej kariéry bol sedemkrát zaradený medzi desať najlepších futbalistov bývalého Československa, štyrikrát získal Československý pohár a v ankete Futbalista storočia skončil na 2. mieste. Na svojom konte má 383 zápasov v lige, 44 zápasov v reprezentácii a 170 gólov. Ako prvý hráč na svete strelil 23. júna 1968 v Brazílii tri góly,“ uvádza sa v nominácii na ocenenie. Čestné občianstvo Trnavy získal aj Imrich Borbély, ktorý bol po roku 1989 prvým primátorom mesta a stál pri zakladaní novovzniknutej samosprávy. Vypracoval organizačnú štruktúru mestského úradu a všetky základné právne a organizačné normy potrebné na fungovanie mestskej samosprávy. „Načrtol tiež víziu ďalšieho smerovania Trnavy a zadal vypracovanie jej nového územného plánu. Zaviedol grantový systém na podporu spoločenských, kultúrnych a športových aktivít, založil mestskú políciu,“ píše sa v návrhu na jeho ocenenie. Zdroj: Tasr  
Požiar sa šíril zo štyroch ohnísk v rôznych častiach budovy. V noci na nedeľu 1. marca 2015 hasili trnavskí hasiči rozsiahly požiar pekárne v Trstíne v okrese Trnava. Horela výrobná hala prevádzky, zasiahnutá bola plocha približne 22 krát 21 metrov.   Trstín 2. marca (TASR) – V noci na nedeľu 1. marca hasili trnavskí hasiči rozsiahly požiar pekárne v Trstíne v okrese Trnava. Horela výrobná hala prevádzky, zasiahnutá bola plocha približne 22 krát 21 metrov. Požiar sa šíril zo štyroch ohnísk v rôznych častiach budovy. Likvidácia požiaru sa robila počas postupného rozoberania stropnej konštrukcie vo výrobnej hale, aby sa predišlo jeho šíreniu na strechu. "Príčinou vzniku požiaru bolo s najväčšou pravdepodobnosťou úmyselné zapálenie neznámou osobou," konštatoval dnes krajský hovorca hasičov v Trnave Tomáš Bílik. Priama materiálna škoda bola predbežne vyčíslená na 80.000 eur, hodnota uchráneného majetku na 200.000 eur. Na mieste udalosti zasahovalo 10 hasičov z Trnavy s piatimi kusmi hasičskej techniky a päť dobrovoľných hasičov z Trstína s jedným kusom hasičskej techniky. V dôsledku požiaru neutrpeli zranenia žiadne osoby. Zdroj: Tasr
V pondelok dopoludnia našiel školáčku so strelným poranením hlavy jej otec. Píše o tom spravodajský portál Čas.sk v príspevku "Dráma na západnom Slovensku: Školáčka († 14) si strelila do hlavy!" Napriek rýchlemu lekárskemu zásahu sa jej už nedalo pomôcť. Dievča, ktoré sa rozhodlo pre dobrovoľnú smrť, zraneniam podľahlo. Polícia potvrdila, že išlo o samovraždu. "V takýchto prípadoch informácie neposkytujeme," uviedla pre TASR krajská policajná hovorkyňa v Trnave Martina Kredatusová. Školáčka strelným poraneniam podľahla. Zdroj: Tasr
V trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën Slovakia sa dnes uskutočnilo ôsme kolo kolektívneho vyjednávania odborov so zamestnávateľom o dodatkoch ku kolektívnej zmluve. Zhromaždenie pri výmene pracovných smien pri príležitosti informovania zamestnancov PSA Peugeot Citroën Slovakia zástupcami ZO OZ KOVO PCAS o výsledkoch vyjednávania o dodatkoch ku kolektívnej zmluve pred závodom v Trnave v piatok 6. marca 2015.   Trnava 6. marca (TASR) – V trnavskej automobilke PSA Peugeot Citroën Slovakia sa dnes uskutočnilo ôsme kolo kolektívneho vyjednávania odborov so zamestnávateľom o dodatkoch ku kolektívnej zmluve. Odborová organizácia vyhlásila spor. TASR to povedal podpredseda odborovej organizácie Marek Vítek. „Naďalej máme rozdielne názory na odmeňovanie. Odborová organizácia požaduje celoplošné navýšenie základnej mzdy a zamestnávateľ chce presadiť jednorazové odmeny,“ uviedol Vítek. Ako dodal, vyhlásením sporu ďalšia cesta k riešeniu problémov vedie už len cez sprostredkovateľa, osoba ktorého sa určí na základe dohody so zamestnávateľom. „Uvidíme či nájdeme zhodu. Sme ochotní ísť aj do ostrého štrajku,“ zdôraznil podpredseda odborovej organizácie. Odborári podľa jeho slov riešenie v najbližších dňoch nevidia. „Ak by existovala možnosť dohody, nedošlo by k vyhláseniu sporu v kolektívnom vyjednávaní,“ konštatoval Vítek. Odborári informovali zamestnancov dnes v popoludňajších hodinách pri výmene pracovných zmien. "Ľudia sa dožadujú informácií, preto sme našli spôsob, ako oboznámiť zamestnancov s aktuálnymi správami. Pre tých, ktorí išli do práce, sa zhromaždenie uskutočnilo v čase od 13.00 do 13.30 hodiny, pre končiacich zase od 14.15 do 14.45 hodiny," povedal Vítek. Podľa neho sa odborári s vedením závodu už predtým dohodli na dodatku využitia prostriedkov v sociálnom fonde. Na miere zvýšenia miezd pracovníkom naďalej dohoda nie je. "V roku 2013 a 2014 sme súhlasili so zmrazením mzdy, aby mohla byť zachovaná tretia zmena. Teraz už požadujeme zvýšenie," povedal podpredseda odborov. Priemerná mzda výrobných pracovníkov, majstrov a špecialistov spolu s príplatkami za nočné zmeny a podobne je podľa Víteka 1148 eur v hrubom. Kolektívna zmluva je v PSA Peugeot Citroën Slovakia uzavretá s platnosťou do roku 2018. Zdroj: Tasr
Obec sa nachádza v južnej časti západného Slovenska v tesnej blízkosti okresného mesta Dunajská Streda. Vydrany 7. marca (TASR) – Obec Vydrany sa nachádza v južnej časti západného Slovenska v tesnej blízkosti okresného mesta Dunajská Streda. Žije tu 1700 obyvateľov, 82 percent je maďarskej, 17 percent slovenskej národnosti, ostatní patria do rôznych národnostných skupín. Obyvatelia Vydran mladnú, v ostatných štyroch rokoch prichádzajú do dediny mladí ľudia s rodinami. Pomohla tomu aj výstavba nájomných bytov. Počet ľudí v dôchodkovom veku je 310, mladých ľudí do 18 rokov je už 270. Uviedol pre TASR starosta obce Ladislav Balódi. Podľa jeho slov Vydrany v stredoveku patrili k poddanstvu Bratislavského hradu. Od XV. storočia sa už objavujú v súdobých prameňoch ako šľachtická obec. Odtiaľto pochádza aj šľachtická rodina Vermešovcov a Hodossyovcov. V listinách z XIII. a XIV. storočia píšu o Vydranoch ako o príslušenstvu bratislavského hradu. Podľa listiny pochádzajúcej z r. 1473 obec patrila zemanom pochádzajúcich z Vydrian. Na začiatku XX. storočia patril medzi najvýznamnejších majiteľov Peter Vermes. V súpise, ktorý zostavil Ľudovít Nagy v r. 1828, obec mala 49 domov a 286 obyvateľov. V roku 1884 Vydrany vyhoreli na popol. Vydrany v roku 1851 (Hodos) evidovali ako maďarskú obec v Bratislavskej župe, pol míle na západ od Dunajskej Stredy. Obec obývalo 379 katolíkov, 485 evanjelikov a 26 židov. Dedina mala evanjelický matričný kostol, veľa pastvín a lúk. Posledná poštová stanica sa nachádzala v Šamoríne. K obci patrili aj majery Bödör, Csiba, Czucz, Hodosi, Szigeti, Vermes a Völgyháti, z ktorých nejeden nosí meno svojho niekdajšieho majiteľa. Mnoho Vydrančanov sa časom dostalo do šľachtických rodov a stali sa zemanmi. Po zrušení poddanstva v roku 1848, čiže pri rušení niektorých šľachtických výsad, sa obec nazývala Nemeshodos (nemes - šľachtic, šľachtický). Dokonca aj do Prvého miestopisu Slovenska vydaného v roku 1920 sa dostala obec pod týmto názvom. Odtiaľto sa tiež dozvedáme, že obec patrila pod notariát vo Veľkom Blahove. V ére socializmu dostala obec názov Vydrany. „V sedemdesiatych rokoch minulého storočia došlo k obrovskému rozvoju obce, vidiek rozrastal tam, kde boli veľké poľnohospodárske družstvá. Vo Vydranoch v tom čase fungovalo centrálne družstvo, ktoré prinášalo financie. Postavil sa kultúrny dom, ktorý bol v tom čase jeden z najväčších v okrese, rozvíjal sa futbal, usporadúvali sa kultúrne akcie, stavalo sa vo veľkom,“ priblížil starosta Balódi s tým, že po zmene režimu sa poľnohospodárske družstvo rozpadlo a majetkovo – právne vzťahy ostali nevysporiadané a celý objekt chátra. Obec chce zabezpečiť občanom bývanie i prácu Po nástupe terajšieho starostu Ladislava Balódiho, ktorý je na tomto poste už druhé volebné obdobie, sa začala meniť tvár Vydrian. Od začiatku mal jasné vytýčené ciele a chcel zmeniť život v obci. Podľa jeho názoru kľúčom reálneho vývoja dediny je aktivizovanie obyvateľov. "Na to, aby sa vedela daná komunita kultúrne aj ekonomicky vyvíjať, sa musia domáci stať lokálpatriotmi," povedal s tým, že ako starosta sa snaží čo najviac spájať občanov celej dediny. Z tohto dôvodu odštartovali aj miestny mesačník Naša dedina Vydrany. Máloktorá obec sa môže pochváliť takým prudkým nárastom obyvateľstva ako Vydrany. Skutočnosť, že od okresného mesta Dunajská Streda sú vzdialené iba pol kilometra, môže ovplyvniť ďalšie zvyšovanie počtu obyvateľov. "Som presvedčený, že nielen poloha priťahuje ľudí do našej dediny. V roku 2011 sme mali 1320 obyvateľov, dnes ich evidujeme 1700," konštatoval starosta s tým, že k značnému zvýšeniu počtu obyvateľov došlo v predchádzajúcom volebnom období. "Nielenže chceme udržať mladšiu generáciu v obci, ale snažíme sa pritiahnuť späť aj tých, ktorí pred rokmi opustili našu dedinu, lebo nevedeli riešiť bývanie," pokračoval. Vo Vydranoch postavili a odovzdali v ostatných rokoch 120 bytoviek, vybudovali športové ihrisko, vyhliadkovú vežu, ktorá je a bude pamiatkou Vydranskej hostiny. "To je kultúrny festival, ktorý organizujeme každý rok začiatkom augusta," konštatoval Balódi. Podľa jeho ďalších slov pred tromi rokmi uskutočnili v obci rekultiváciu skládky komunálneho odpadu za 500.000 eur, rozšírili miestny cintorín, postavili ďalšie trasy vodovodu. "Keďže dedina rastie, vybudovali sme 1000 metrov novej cesty s potrebnou infraštruktúrou, pribudli ďalšie dve trafostanice. Staviame nové sídlisko, kde plánujeme odovzdať 80 bytoviek. Toto sídlisko bude mať aj 30 – 40 rodinných domov," priblížil starosta. Pre rozvoj Vydrian sú podľa neho dôležité tri veci: rozvoj komunity, bývanie a zamestnanie ľudí. "V žiadnom prípade nechcem suplovať štát. Nehovorím o vybudovaní plechových hangárov s 300 – 400 zamestnancami, ale myslím na práce, ktoré vyžadujú 15 – 20 ľudí," zdôraznil s tým, že v prípade Vydrian to môže byť poľnohospodárstvo a obecné služby. "Koncom roka 2013 sme založili spoločnosť obecného úradu Hodus communal, s.r.o., ktorá by mohla využiť aj obecné poľnohospodárske pozemky. Podľa našich plánov rastlinná výroba by mala pomôcť vzniku živočíšnej výroby a produkty by sa poskytovali miestnym inštitúciám," vysvetlil. Pripomenul, že v žiadnom prípade nejde o zisk. Chcú vytvoriť pracovné miesta a mzdy hradiť z príjmov obecnej firmy. "Chceme dosiahnuť, aby v obci existovala morálna súdržnosť, aby boli dobré medziľudské vzťahy. To, čo robíme, nerobíme len pre nás, ale pre naše deti, budúce pokolenia a generácie," Balódi. Maďarská a slovenská ZŠ príkladne spolupracujú, tvrdí E. Domsitzová V obci Vydrany existujú v dvoch budovách dve samostatné základné školy (ZŠ) prvého stupňa s vyučovacím jazykom slovenským i maďarským a samostatne funguje aj materská škola. V slovenskej škole evidujú 24 žiakov, v škole s vyučovacím jazykom maďarským je 15 chlapcov a dievčat, škôlku navštevuje 39 detí. TASR informovala riaditeľka ZŠ slovenskej a predsedníčka školskej komisie pri obecnom úrade Erika Domsitzová. "V súčasnosti sa vyučuje v dvoch triedach. Ide o spojené ročníky. Spoločne sa učia prváci a druháci, ako aj tretiaci a štvrtáci. Tento systém je aj v maďarskej škole," vysvetlila riaditeľka s tým, že keď nastúpila pred 17 rokmi mala troch žiakov. V minulom školskom roku otvorili už dve triedy, takže situácia sa zlepšila. Školský klub má tiež dve triedy. Podľa ďalších slov Domsitzovej medzi obidvoma školami je príkladná spolupráca. "Všetky akcie robíme spoločne, slovenské deti sa učia jazyk od maďarských a opačne. Na toto som veľmi pyšná. Je veľmi dôležité, aby si už deti vážili jeden druhého. Títo chlapci a dievčatá majú obrovskú výhodu, lebo sa naučia dva jazyky. Keď si v školskom klube urobia domáce úlohy, spoločne sa hrajú," priblížila. Úzka spolupráca je podľa nej aj s materskou školou. Dokazuje to aj počet zapísaných detí do prvého ročníka. "V novom školskom roku bude 14 prváčikov, šesť v slovenskej a osem v maďarskej ZŠ, čo je na takú malú dedinu pekné číslo," zdôraznila. Poukázala na to, že školy začínajú mať priestorové problémy. Vo Vydranoch organizujú spoločne tiež školský ples. "Aj príjem máme spoločný. Zo získaných peňazí obnovujeme školu. V tomto roku sa nám podarilo vynoviť učebňu informatiky, keďže sme kúpili šesť nových notebookov. Čo zostalo, použijeme na spoločný školský výlet," ozrejmila riaditeľka. Pripomenula, že obecné zastupiteľstvo poskytuje školám financie na organizovanie rôznych podujatí. "Naši žiaci sa zapájajú do rôznych miestnych a okresných súťaží, v ktorých dosahujú dobré výsledky," uzavrela Domsitzová. Obyvatelia spoločne oslavujú aj narodeniny a meniny Vo Vydranoch veľmi úzko spolupracuje aj Centrum voľného času a Miestny kultúrny spolok. Spoločne organizujú už viac ako tri roky rôzne kultúrne a spoločenské akcie. "Medzi naše najúspešnejšie patria vianočné a fašiangové podujatia. Členovia kultúrneho spolku, ktorý zahŕňa spevácku skupinu, zabezpečia kultúrny program a centrum voľného času pripraví sprievodné akcie," vysvetlil šéf spolku Juraj Csepi. Vedúca centra voľného času Juliana Fábiánová dodala, že ich činnosť finančne nepodporuje takmer nikto, náklady hradia zo vstupného na jednotlivé programy. "Dôchodcovia obce sa chcú stretávať a pravidelne spoločne stráviť niekoľko hodín. Ale v utorky a soboty prídu aj matky s deťmi. Najmenší kreslia, maľujú, ženy sa venujú ručnej práci. Máme priateľské vzťahy aj s okolitými klubmi a centrami, realizujeme aj spoločné programy," priblížila vedúca. Pripomenula, že spoločne oslavujú aj narodeniny a meniny. Centrum voľného času zriadili v centre dediny, v staršom dome s pomocou obecnej samosprávy. Fábiánová priznala, že režijné náklady domu hradí obec. "Rekonštrukčné práce sme zabezpečili pomocou podnikateľov, ktorí sponzorovali obnovu budovy. Zariadenie sme zostavili z darov obyvateľov," povedala. V prípade speváckej skupiny je situácia trošku iná. "Obec našu činnosť dotuje, hradí napríklad cestovné na jednotlivé vystúpenia. A tých predstavení nie je málo. Pravidelne chodíme do Maďarska, Slovinska a Rumunska. Pripravili sme bohaté tematické programy, ktoré majú veľký úspech aj na domácich pódiách," podčiarkol Csepi. Kultúrny spolok má 21 členov, zastúpené sú všetky vekové kategórie. Najmladší člen má deväť, najstarší 80 rokov. Dokonca je rodina, v ktorej spieva otec, jeho dcéra a vnučka. "Je dôležité, že máme potomkov, ktorí môžu prevziať štafetu," vyzdvihol. Dôležité miesto v obci má aj zbor dobrovoľných hasičov. "Jeho činnosť sme obnovili v roku 2011 s novým vedením, lebo predtým boli dobrovoľníci nečinní. Zvýšili sme aj počet hasičov, máme ich 42," uviedol tajomník organizácie Viktor Rampaskó. Hasičský zbor má podľa jeho ďalších slov veľké plány, chcú postaviť novú zbrojnicu. Obec im poskytla pozemok, na ktorom sa s výstavbou už začalo. "Ministerstvo vnútra nám prisľúbilo nové hasičské vozidlo, k jeho odovzdaniu by malo dôjsť ešte v tomto roku," pochválil. Najväčší dôraz kladú na prevenciu, zúčastňujú sa hasičských súťažiach. Pre deti a mládež organizujú dvakrát do roka akcie, ktorých súčasťou sú zaujímavé ukážky, približovanie činnosti hasičov. Vydranská hostina prilákala vlani 9000 ľudí Vedenie obce Vydrany sa v roku 2011 rozhodlo, že letné kultúrne akcie v okrese Dunajská Streda obohatí o ďalšie podujatie. Vymyslelo Vydranskú hostinu, ktorej súčasťou sú kultúrne a kulinárske programy. Podujatie prekročilo hranice okresu. "Chceme zachovať bohaté kultúrne tradície našej dediny a k tomu pripravujeme adekvátne pohostenie. Predpisy nie vždy dovoľujú usporiadať tradičnú zabíjačku, ale zabíjačkovú hostinu vieme zabezpečiť. Na podujatí nechýbal vlani ani perkelt z kohúta, bola to zaujímavá súťaž," povedala organizátorka Vydranskej hostiny Mária Fitosová. Dodala, že už v ranných hodinách sa začínajú športové a tanečné hry aj súťaž vo varení. Na javisku sa počas dňa vystriedajú rôzne detské, dospelé, moderné aj ľudové tanečno-vokálne skupiny. Nechýbajú ani folklórne súbory. Popri domácich prichádzajú každoročne aj zahraniční hostia z Rumunska, Slovinska a Maďarska. "Máme viaceré družobné dediny. Poobede súťaž vyhodnocujeme. Víťazi dostanú darčeky, väčšinou pochádzajú od remeselníkov," priblížila. Obecenstvo Vydranskej hostiny rok čo rok narastá. "V prvom ročníku sme mali 2000 návštevníkov, vlani sme zaevidovali počas jednodňovej akcie 9000 ľudí. Sme zvedaví, koľko ich príde na tohtoročné podujatie, ktoré bude 8. augusta. V programoch uprednostňujeme domácich sólistov, domáce hudobné, tanečné súbory a skupiny. Každý rok pripravujeme aj tematické programy, vlani dostali väčší priestor rómske skupiny," ozrejmila Fitosová. Súčasťou hostiny sú aj sprievodné programy. Podľa organizátorky okrem remeselníkov veľký úspech mal aj vláčik, ktorý prevážal návštevníkov do Dunajskej Stredy a späť. Zdroj: Tasr
Sládkovičovo 8. marca (TASR) - Požiar výrobnej haly KOAM Elektronik, s.r.o., na Cukrovarskej ulici v Sládkovičove v okrese Galanta vznikol v sobotu (7.3.) v neskorých večerných hodinách. TASR informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave Tomáš Bílik. Ako pokračoval, požiar kompresorovne sa postupne šíril cez káblové kanály do ďalších priestorov. "Na mieste udalosti zasahovalo sedem hasičov s tromi kusmi hasičskej techniky z hasičskej stanice v Seredi a Trnave," konštatoval s tým, že predbežnú škodu na majetku vyčíslili na 20.000 eur a hodnotu zachráneného majetku na 50.000 eur. Podľa hovorcu príčina vzniku požiaru je v štádiu zisťovania, požiar si nevyžiadal žiadne zranenia. Príčina vzniku požiaru je v štádiu zisťovania. Zdroj: Tasr
Požiar skladu spôsobil škodu asi 2.500.000 eur, evakuovali 120 ľudí. Galanta 8. marca (TASR) - Rozsiahly požiar výrobnej haly a polysterénu a skladových priestorov v Galante, vypukol dnes pred druhou hodinou. Požiar zasiahol približne jednu tretinu plochy skladu, v ktorom bol uskladnený polystyrén. Informoval o tom trnavský krajský hovorca Hasičského a záchranného zboru Tomáš Bílik. "Rozsiahly požiar si vyžiadal nasadenie značného množstva síl a prostriedkov. Na mieste udalosti zasahovalo 45 hasičov a 25 kusov hasičskej techniky z hasičských staníc v Galante, Seredi, Trnave, Piešťanoch, Nitre i dobrovoľníci z Horných Salíb a Gáňe," ozrejmil Bílik. V dôsledku požiaru evakuovali za asistencie polície 102 ľudí, ktorí sa v čase požiaru nachádzali v priestoroch skladu a priľahlých prevádzkach. "Požiar si nevyžiadal žiadne zranenia," konštatoval. "Príčina vzniku požiaru je v štádiu zisťovania. K definitívnej likvidácii požiaru došlo krátko po deviatej hodine," uzavrel. Zdroj: Tasr
Trnavské arcibiskupstvo zorganizovalo prvý ročník tohto projektu vlani v marci. Informoval o tom na webe ABÚ hovorca Dušan Kolenčík. Trnava 9. marca (TASR) – Na pôstnu polievku pozýva Arcibiskupský úrad (ABÚ) v Trnave a Trnavská arcidiecézna charita. Podávať ju budú záujemcom v piatok 13. marca od 16.30 hod. vo veľkej jedálni arcibiskupského úradu, vchod z ulice M. Schneidra Trnavského, vedľa výstavnej siene Galéria. Výťažok je určený na charitatívne účely. Trnavské arcibiskupstvo tak opäť podporí túto pôvodne pôstnu iniciatívu Katolíckeho hnutia žien Slovenska Podeľme sa! Polievka sa bude vydávať zhruba hodinu, do 17.30 hod. Za jedlo bude možné zaplatiť v stanovenej sume alebo prispieť i vyššou, vyzbierané peniaze odovzdá Trnavská arcidiecézna charita rodinám v núdzi. Trnavské arcibiskupstvo zorganizovalo prvý ročník tohto projektu vlani v marci. Informoval o tom na webe ABÚ hovorca Dušan Kolenčík. Pozvanie prijali desiatky ľudí. Vtedy za polievku, pri podávaní ktorej sa s nimi stretol aj trnavský arcibiskup Ján Orosch, vyzbierali 495,15 eur. Projekt je spojený s liturgickým obdobím pôstu, počas ktorého sa kresťania usilujú viac o to, aby si niečo odopreli a tak pomohli iným, ktorí sa nachádzajú v oveľa zložitejšej životnej situácii. Zdroj: Tasr
Polícia dokumentuje dopravnú nehodu, ktorá sa stala dnes krátko pred poludním na železničnom priecestí Topoľnica - Paľovce v okrese Galanta. Medzinárodný rýchlik sa tu zrazil s osobným autom zatiaľ nezistenej značky. Pri nehode zomreli dvaja mladí ľudia. TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová.   Topoľnica/Paľovce 8. marca (TASR) - Polícia dokumentuje dopravnú nehodu, ktorá sa stala dnes krátko pred poludním na železničnom priecestí Topoľnica - Paľovce v okrese Galanta. Medzinárodný rýchlik sa tu zrazil s osobným autom zatiaľ nezistenej značky. Pri nehode zomreli dvaja mladí ľudia. TASR informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Martina Kredatusová. "K zrážke nedošlo na štandardnom železničnom priecestí, ale na mieste, kde traťou prechádza poľná cesta. Zahynul 19-ročný chlapec z Vlčian a 17-ročné dievča z Topoľnice. Polícia okolnosti zrážky vyšetruje," dodala Kredatusová Zdroj: Tasr
Médiá v čase zásahu priniesli informáciu, že z účtov klientov malo zmiznúť počas sledovaných desiatich rokov 1,2 milióna eur. Trnava 22. februára (TASR) – Polícia v Trenčíne sa stále zaoberá prípadom podozrenia na ekonomickú trestnú činnosť na Bytovom družstve (BD) v Trnave. V auguste minulého roka tam počas zásahu policajti zaistili agendu rokov 2004 až 2013, čo predstavovalo niekoľko sto šanónov a ďalších listín. Podľa trenčianskej policajnej hovorkyne Eleny Antalovej ich v súčasnosti podrobujú analýze. "Ide o zložitú, ale najmä veľmi rozsiahlu vec, ktorá si vyžaduje vykonanie znaleckého skúmania. Vyšetrovateľ musí vykonať množstvo procesných úkonov, vzhľadom na obrovský rozsah zaistených dokladov. Z tohto dôvodu bude vyšetrovanie trvať oveľa dlhšiu dobu," uviedla Antalová pre TASR. Médiá v čase zásahu priniesli informáciu, že z účtov klientov malo zmiznúť počas sledovaných desiatich rokov 1,2 milióna eur. Súčasný i predchádzajúci riaditeľ družstva to odmietli, exriaditeľ neskôr v tlači uviedol, že celú kauzu odštartovalo podanie trestného oznámenia bývalou zamestnankyňou, ktorá bola prepustená a urobila to prostredníctvom tretej osoby. Prípad na Trenčín podľa neho delegovalo Prezídium Policajného zboru SR, nakoľko v Trnave podal odbor kriminálnej polície námietku zaujatosti, pretože v ňom pôsobil rodinný príslušník exriaditeľa. BD spravovalo podľa informácií na svojej webovej stránke v minulom roku 10.536 bytov v 291 bytových domoch v Trnave, Hlohovci a Vrbovom.
Snaží sa vás zamestnávateľ presvedčiť, že vám oficiálne prizná len časť platu a zvyšok vám vyplatí „na ruku“? Dajte si pozor, pretože takáto dohoda sa vám nemusí vyplatiť. Je totiž zásadný rozdiel v tom, aký vymeriavací základ za vás vykazuje váš zamestnávateľ. Ak neprizná celý plat, ale len jeho časť, môže vám do budúcnosti spôsobiť veľké problémy. Nehovoriac o tom, že za zamestnávanie „načierno“ by mohol dostať pokutu nielen on, ale aj vy ako zamestnanec. Pretože ten, kto vykonáva nelegálnu prácu, dopúšťa sa priestupku, za ktorý možno uložiť pokutu do výšky 331 €. Pokuta za nelegálne zamestnávanie pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, sa povinne ukladá vo výške od 2 000 € do 200 000 €. Rovnaká situácia je pri samostatne zárobkovo činných osobách, kde je veľký rozdiel v tom, z akého vymeriavacieho základu si vypočítajú a zaplatia odvody. Aké dopady má práca „načierno“?   ZAMESTNANEC Prihlásiť zamestnanca v Sociálnej poisťovni musí zamestnávateľ. Zamestnávateľ je tiež povinný vykazovať vymeriavací základ zamestnanca (hrubú mzdu) a odvádzať za neho poistné na sociálne poistenie do Sociálnej poisťovne. Ak sa tak nestane, dopad môže byť rozsiahly – odrazí sa na nemocenských dávkach, na prípadnej dávke v nezamestnanosti, na výške dôchodku či na možnej úrazovej dávke. Konkrétne príklady NEMOCENSKÉ: Zamestnanec oficiálne zarába 652 €. Ak zamestnávateľ prizná v Sociálnej poisťovni len časť mzdy vo výške 352 €, výška jeho nemocenskej dávky (tzv. PN-ky) je 197,40 €. V prípade, že zamestnávateľ prizná celú mzdu 652 €, výška dávky bude 365,50 €. Rozdiel v nemocenskej dávke bude mesačne až 168,10 €. DÁVKA V NEZAMESTNANOSTI: Ak pracovníkovi, ktorý dva roky pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie zarábal 1 000 € a za ktorého odvádzal zamestnávateľ poistné z plnej výšky platu, vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti 590,60 € mesačne. Ak zaňho zamestnávateľ odvádzal odvody len z časti mzdy, napríklad z 380 €, vznikne mu nárok na dávku v nezamestnanosti vo výške 193,70 €. Rozdiel je v takomto prípade za jeden mesiac 396,90 €, pričom za šesť mesiacov to predstavuje až 2 381,40 €. Dôchodok: Ak bol pracovník dôchodkovo poistený 45 rokov a 120 dní a zamestnávateľ priznal Sociálnej poisťovni jeho príjem, a teda aj vymeriavací základ na úrovni minimálnej mzdy vo výške 380 €, starobný dôchodok bude mať vo výške 248,30 €. Pri priznanej priemernej mzde 837 €, jeho dôchodok bude 489,70 €, čo je mesačne o 241,40 € viac. Za rok tento rozdiel predstavuje 2 896,80 €. Ak zamestnanec zarábal pred odchodom do dôchodku 1,3-násobok priemernej mzdy, teda 1 088 € a zamestnávateľ priznal v Sociálnej poisťovni len časť jeho príjmu vo výške 494 €, jeho vypočítaný starobný dôchodok bude 293,60 €. Pri priznaní celej mzdy 1 088 € by bol dôchodok vo výške 628,20 €, čo je mesačne o 334,60 € viac. Ročne tento rozdiel predstavuje 4 015,20 €. ÚRAZOVÉ DÁVKY: Poškodený zamestnanec poberal plat v rozhodujúcom období 1 000 € mesačne. V prípade, že zamestnávateľ priznáva mesačne len časť mzdy vo výške 450 €, úrazový príplatok za 30 dní je 230,80 €. V prípade, že zamestnávateľ priznáva mesačne celú mzdu vo výške 1 000 €, úrazový príplatok je 512,90 €. Rozdiel na úrazovom príplatku je teda mesačne 282,10 €. Medzi ďalšie problémy, ktorými môže poistencovi „skomplikovať“ život čierna práca alebo práca s nepriznanou plnou výškou mzdy, patria problémy pri poskytovaní úverov, keď nebude schopný preukázať dostatočnú výšku príjmu potrebnú na splácanie, hoci by mu v skutočnosti jeho príjem postačoval na poskytnutie úveru. Takisto bude mať problém s nízkymi, resp. nijakými odvodmi do II. piliera. Samostatne zárobkovo činná osoba alebo živnostník Kým odvádzať poistné na sociálne poistenie včas, v správnej výške a správne identifikovanou platbou je v prípade zamestnancov povinný zamestnávateľ, v prípade SZČO je tak povinná spraviť sama SZČO. Ak si SZČO umelo upraví príjmy alebo neplatí poistné vôbec, s oneskorením alebo v nesprávnej výške, ktorákoľvek možnosť ju môže dostať do problémov – stane sa dlžníkom Sociálnej poisťovne, narastie jej penále, nepochodí ani pri vybavovaní úveru alebo dotácie. Konkrétne príklady NEMOCENSKÉ: SZČO reálne zarobí mesačne 652 €. Ak mala umelo znížený vymeriavací základ v roku 2014 na 402,50 €, nemocenské v roku 2015 za 31 dní bude mať vo výške 225,70 €. Ak SZČO prizná celý reálny vymeriavací základ v roku 2014, teda spomenutých 652 €, nemocenské za 31 dní bude 365,50 €. Mesačný rozdiel je 139,80 €. Dôchodok: Ak SZČO platí dôchodkové poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu, bude mať dôchodok vo výške 246,60 € mesačne. Ak platí odvody z maximálneho vymeriavacieho základu, bude mať dôchodok 1 135 € mesačne. Odvody si môžete skontrolovať Zamestnanec si môže overiť, či jeho zamestnávateľ vykazuje Sociálnej poisťovni celú mzdu. Ak má podozrenie, že zamestnávateľ vykazuje len časť príjmu (nemusí vždy ísť len o dohodu, že časť mzdy mu vyplatí tzv. na ruku), môže navštíviť príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne, kde dostane informáciu o skutočne vykázanom vymeriavacom základe, príp. môže sledovať stav svojho individuálneho účtu. SZČO si na overenie platieb môže aktivovať elektronickú službu SALDOKONTO, ktorá mu umožní prístup k informáciám o reálne zaplatených odvodoch. Rovnako sa môže prísť informovať do pobočky, príp., ak má dlh, nájde sa v zozname dlžníkov Sociálnej poisťovne na jej webovej stránke. Okrem toho Sociálna poisťovňa od januára 2015 všetkých živnostníkov a SZČO, pri ktorých disponuje potrebnými kontaktnými údajmi, prostredníctvom zaslanej SMS alebo e-mailu informuje na aktuálny nedoplatok za predchádzajúci kalendárny mesiac. Ak si sám nevie nastaviť výšku platieb, môže získať informatívny výpočet výšky odvodov cez kalkulačku na výpočet vymeriavacieho základu, ktorú tiež nájde na webovej stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk , príp. môže navštíviť pobočku Sociálnej poisťovne.
Dejiny Galanty môžeme sledovať vďaka archeologickým nálezom až do praveku. Toto územie bolo osídlené už v mladšej dobe kamennej. Na základe spomínaných nálezov vieme,že hlavným zdrojom obživy človeka na tomto území bolo poľnohospodárstvo.   V katastri Galanty sa vystriedalo mnoho kmeňov a národov. Rozhodújúce boli od 6. storočia n.l. slovanské a od 9.storočia maďarské kmene. Archeologické náleziská svedčia o ich spolunažívaní. Najstaršia písomná správa o Galante sa zachovala v listine, ktorá bola napísaná z príkazu kráľa Belu IV. v rokoch 1237 – 1240 a opisuje majetky Pannonhalmského opátstva. Listina je uložená v archíve opátstva. Ďalším dôležitým medzníkom v histórii mesta je rok 1421, keď Esterházyovci nadobudli časť Galanty. Členovia tohto rodu postavili v meste významné architektonické pamiatky – dva kaštiele. V tej dobe ale okrem tejto rodiny tu mali majetky aj ďalšie šľachtické rodiny. Galanta bola už v 16. storočí šľachtickým mestečkom. Pravdepodobne už prvé turecké nájazdy spustošili Galantu, ktorá mala veľmi výhodnú polohu pri ceste smerom na Bratislavu a Viedeň. Až po protihabsburskom povstaní v 18. storočí nastali pre Galantu pokojnejšie časy. Prvé výsady na konanie výročných jarmokov získala Galanta už v 16. storočí. V roku 1635 dostala od kráľa Ferdinanda II. výsadnú listinu, ktorou namiesto dvoch jarmokov povolil konanie štyroch výročných jarmokov a týždenných trhov. Veľký rozvoj remesiel sa v Galante začal v 18.storočí. V tomto období bol tu cech obuvníkov a čižmárov. Zrušenie poddanstva, vrátane voľného pohybu obyvateľstva bol dôležitým medzníkom aj pre rozvoj mestečka. Zmenáreň bola v Galante už v roku 1864 a od roku 1873 pôsobila v meste Galantská sporiteľňa. Ďalším impulzom na rozvoj bolo pripojenie mesta na centrálnu železničnú sieť v roku 185O a následne odbočkou cez Sereď na Leopoldov, čím sa Galanta stala železničným uzlom. V druhej polovici 19. storočia bola Galanta centrom kultúrneho a spoločenského života celého okolia. Sídlil tu slúžnovský úrad, okresný súd, pozemková kniha a od roku 1902 aj daňový úrad. Od roku 1909 bolo v meste kino a Galanta mala od roku 1896 vlastný časopis „Galántha és vidéke“. Aj po prvej svetovej vojne zostala Galanta okresným mestom. Vzhľad mesta sa v medzivojnovom období v podstate nezmenil. Výrazné zmeny sa začali na Hlavnej ulici výstavbou poschodových obytných domov. Jednotlivé historické stavby sa do súčasnosti zachovali len ako solitery v obklúčení novej výstavby. Súčasná podoba mesta je výsledkom výstavby v 2. pol. 2O storočia. Týmto necitlivým a neodborným zásahom do pôvodnej architektúry stratila Galanta časť svojej identity a histórie.
Najvyššie ocenenie mesta získal aj prvý primátor po novembri 1989 Imrich Borbély a stomatochirurg Eugen Kurill in memoriam. Čestným občanom mesta Trnava sa v nedeľu stal legendárny slovenský futbalista Jozef Adamec i prvý ponovembrový primátor Imrich Borbély. Ocenenia im na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva odovzdal za účasti viacerých poslancov NR SR, kraja a mesta a ďalších hostí primátor Peter Bročka. Čestné ocenenie mesta získal aj vynikajúci stomatochirurg Eugen Kurill in memoriam. Adamec, ktorý skončil v ankete Futbalista Slovenska 20. storočia na druhom mieste, získal čestné občianstvo za výnimočnú reprezentáciu mesta Trnava nielen v drese Spartaka, ale aj v reprezentačnom. Zdroj: Sita V Trnave pôsobil istý čas aj ako poslanec mestského zastupiteľstva. V prípade Borbélyho poslanci ocenili jeho prínos pri obnove samosprávy po roku 1989, s jeho menom sú spojené všetky základné právne a organizačné dokumenty mesta z tohto obdobia. Kurill získal čestné občianstvo za vynikajúce výsledky v oblasti stomatochirurgie. Všetci traja ocenení sa zaradili do zoznamu čestných občanov mesta, v ktorom sú napríklad futbalový tréner Anton Malatinský, básnik Viliam Turčány či emeritný arcibiskup Róbert Bezák. Primátor Bročka vo svojom príhovore zdôraznil, že je dôležité nezabúdať na to najdôležitejšie, ľudí, ktorí v Trnave žijú, vytvárajú vzťahy spolupráce, a tak rozvíjajú nielen vonkajšiu atmosféru mesta, ale udržujú i jeho duchovný a myšlienkový potenciál. Trnavskí poslanci ocenili aj ďalšie osobnosti, Cenou mesta Trnava športového funkcionára Mariana Rozložníka a kňaza Alojza Lackoviča. Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu Trnavy udelili Oliverovi Moravčíkovi, funkcionárovi Materiálovotechnologickej fakulty STU v Trnave.
Mesto Trnava pristúpilo na ulici Mikuláša Schneidera-Trnavského k revitalizácii smetných košov a stĺpikov, na ktorých sú nádoby umiestnené. Viaceré z nich boli po rokoch používania v katastrofálnom stave. Informoval o tom viceprimátor Tibor Pekarčík, ktorý prišiel s podnetom na nápravu. ,,Mal som možnosť hovoriť s pánom Šulekom z Hrnčiaroviec, ktorého firma tieto koše vyrába. Bol zhrozený z ich stavu a upozornil, že nebola vykonávaná údržba podľa stanoveného manuálu," uviedol Pekarčík. Koše pochádzajú podľa jeho informácií z roku 1995. Za ten čas mnohé zhrdzaveli, boli do nich dokonca umiestnené vložky, ktoré tam veľkostne nepasujú. Výsledný efekt vyznieval jemne povedané neesteticky. ,,Ceníme si, že pán Šulek na vlastné náklady vymenil štyri kusy smetných nádob na Schneiderovej ulici, za mesto môžem povedať, že postupne budeme pokračovať v ďalšej úprave zóny," pokračoval Pekarčík. Radnica avizuje obnovu košov a údržbu prislúchajúcich stĺpikov aj na Námestí sv. Mikuláša a na Kapitulskej ulici. ,,Primátor Peter Bročka na jesenné mesiace chystá so spolupracovníkmi projekt revitalizácie parčíka na Kapitulskej ulici, kde máme na investíciu prisľúbené aj súkromné zdroje. Verím, že projekt osloví aj dobrovoľníkov. Nedá sa všetko spraviť naraz, no z pohľadu imidžu Trnavy sú niektoré ulice mimoriadne dôležité. Za takú vnímam aj spomínanú zónu, ktorú chceme skrášliť," dodal.  
Dopravnú nehodu pri Bučanoch museli riešiť hasiči. V utorok sa neďaleko obce prevrátil kamión, ktorý skončil mimo vozovky. Nehoda sa stala v predpoludňajších hodinách, našťastie neprišlo k zraneniam osôb. Vodič prevážal náklad repky olejnej o hmotnosti asi 26 ton. Časť z neho sa po náraze vysypala na priľahlom poli. Navyše prišlo k úniku asi 400 litrov nafty z nádrže nákladného vozidla. ,,Uniknuté pohonné látky hasiči čiastočne zachytili pomocou sorbentu a súčasne zabezpečili vozidlo proti ďalšiemu úniku paliva a vykonali na vozidle protipožiarne opatrenia," informoval hovorca Krajského hasičského a záchranného zboru v Trnave Tomáš Bílik. Na miesto udalosti privolali aj pracovníkov súkromnej spoločnosti, ktorí zabezpečili ďalšie práce súvisiace s likvidáciou úniku pohonných hmôt. Autor: Ján Kráľ
V útrobách nového futbalového štadióna Spartaka Trnava bude aj modlitebňa. Hráči a členovia realizačného tímu tu nájdu pred zápasom ale i počas týždennej prípravy súkromie pre svoj duchovný život. „V projekte sme mali túto funkciu zakomponovanú. Modlitebňa sa nachádza na úrovni hracej plochy v blízkosti hráčskych kabín a bude slúžiť pre aktérov klubových i reprezentačných zápasov,“ povedal v rozhovore pre Spartak TV predseda predstavenstva investorskej spoločnosti City-Arena Pavol Adamec. Hrubá stavba štadióna je dokončená. „Dokončujeme interiéry južnej a východnej tribúny, pokračovať budeme so severnou časťou. Najbližší mesiac – dva budeme finalizovať vnútorné vybavenie, v apríli 2015 by sme mali mať štadión hotový,“ povedal ďalej Adamec pre klubovú televíziu. Ako už predstavitelia City Areny vopred informovali, padlo aj rozhodnutie o modernizácii západnej tribúny, ktorej kapacita sa zvýši o tisíc miest. Príde k vysiatiu nového trávnika a uloženiu novej umelej trávy v okolí ihriska. Ako Adamec ďalej podotkol, práce idú podľa vytýčeného harmonogramu a City Arenu chcú slávnostne otvárať v predposledný augustový víkend tohto roka.   bude udelené Jozefovi Adamcovi za výnimočnú reprezentáciu mesta Trnavy, prvému primátorovi mesta Trnavy Ing. Imrichovi Borbélymu za jeho prínos pri obnove samosprávy a doc. MUDr. Eugenovi Kurillovi, CSc., in memoriam za vynikajúce výsledky v oblasti stomatochirurgie. Nositeľom Ceny mesta Trnavy sa stanú Mgr. Marián Rozložník za rozvoj športových aktivít v Trnave a ThDr. Alojz Lackovič, PhD., za zveľaďovanie mestskej časti a pastoračno-spoločenskú činnosť. Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Trnavy dostane Dr. h. c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík za rozvoj univerzitného vzdelávania v Trnave. Jozef Adamec Narodil sa 26. februára 1942 vo Vrbovom, bol mimoriadne úspešným futbalistom, reprezentantom i trénerom. Svoje skúsenosti odovzdával ďalej, venoval sa mládeži. Zodpovedný prístup k svojmu mestu prejavoval i ako poslanec mestského zastupiteľstva. Medzi jeho najväčšie úspechy patria Majstrovstvá sveta 1962 v Chile – 2. miesto, MS 1970 v Mexiku, titul majstra ČSSR – 1962, 1963 – Dukla Praha, 1968, 1969, 1971, 1972, 1973 – Spartak Trnava, semifinalista PEM 1969, víťaz SEP 1967, najlepší strelec ligy – 1967, 1968, 1970, 1971. Sedemkrát bol zaradený medzi desať najlepších futbalistov ČSSR, štyrikrát získal Československý pohár, ocenenia: 1967, 1968, 1970, 1971 – Pohár práce pre najlepšieho strelca ligy. V ankete Futbalista storočia skončil na 2. mieste, v roku 2005 získal Strieborný odznak Slovenského futbalového zväzu. na svojom konte má 383 zápasov v lige, 44 zápasov v reprezentácii, 170 gólov. Ako prvý hráč na svete strelil 23. júna 1968 v Brazílii 3 góly. Ing. Imrich Borbély Narodil sa 30. augusta 1952. Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sa stal zakladateľom novovzniknutej samosprávy. Vypracoval organizačnú štruktúru mestského úradu a všetky základné právne a organizačné normy potrebné na fungovanie mestskej samosprávy, Načrtol víziu ďalšieho smerovania mesta a zadal vypracovanie jeho nového územného plánu s dôrazom na zachovanie a obnovu historickej časti mesta. Zaviedol grantový systém na podporu spoločenských, kultúrnych a športových aktivít, založil mestskú políciu a inicioval vytvorenie spoločných hliadok mestskej a štátnej polície. Počas jeho volebného obdobia bolo znovu postavené súsošie Najsvätejšej Trojice a dokončená výstavba dlhodobo rozostavaných objektov – zimného štadióna, Základnej školy V jame, kúpaliska Castiglione. V oblasti kultúry sa významnou mierou podieľal na obnovení Trnavskej univerzity a na jej zachovaní, na založení hudobného festivalu Dobrofest – Trnava, Trienále plagátu Trnava a stretnutia významných rodákov pod názvom Trnavské dni. V oblasti športu bol zakladateľom memoriálu Milana Hudeca a futbalového turnaja štátnych a mestských polícií O pohár primátora. Obnovil družobné styky s talianskym mestom Casale-Monferrato, maďarským Szombathely a českým mestom Břeclav. Podieľal sa na vzniku medzinárodného projektu pomoci mestu Grenada v Nikarague. Zaslúžil sa o založenie prvej mestskej záchytnej stanice na Slovensku po zrušení všetkých štátnych záchytných staníc. Dal vysadiť zelený pás za sídliskom Družba. Bol zakladajúcim členom a prvým prezidentom Klubu primátorov Slovenska. doc. MUDr. Eugen Kurill, CSc. Narodil sa 6. júla 1927 v Trnave, detstvo prežil na Františkánskej ulici. Po štúdiách pracoval na rôznych oddeleniach nemocnice v Trnave, odkiaľ odišiel kvôli ďalšiemu rozvoju do Bratislavy. Neskôr zastával funkciu prednostu 1. stomatologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského na Heydukovej ulici v Bratislave. Bol zakladateľom odboru špeciálna stomatochirurgia, vedúcim predstaviteľom maxilofaciálnych chirurgov pre východnú Európu, autorom mnohých odborných publikácií. Podal 12 realizovaných a odmenených zlepšovacích návrhov operačných pomôcok a nástrojov. Zaviedol 6 vlastných operačných a terapeutických postupov, ktoré sa v medicínskej praxi označujú jeho priezviskom. Docent Kurill bol skvelý odborník, nadšený lekár, bezvýhradne oddaný pomáhať trpiacim pacientom. Zomrel 15. januára 2013 v Bratislave. Pochovaný je na Novom cintoríne na Ulici Terézie Vansovej v Trnave.  Mgr. Marian Rozložník Narodil sa 3. augusta 1954. Ako predseda sídliskovej TJ Elán Trnava usporadúva každoročne turnaj vo volejbale zmiešaných družstiev za medzinárodnej účasti družstiev Nevijano z Talianska a Trnava pri Zlíne z Českej republiky. Je predsedom organizácie štábu najstaršej trnavskej cyklistickej akcie – nonstop jazdy cykloturistov Trnava – Rysy, ktorá v roku 2014 oslávila 40. výročie. Podieľal sa na organizácii medzinárodného turnaja dorastencov vo futbale ako tlmočník družstva z družobného mesta Szombathely. Organizuje stolnotenisové turnaje na sídlisku Linčianska i v rámci celého mesta v školskej telocvični Základnej školy na Limbovej ulici. ThDr. Alojz Lackovič, PhD. Narodil sa 6. júla 1947 v Trakoviciach. Od 1. augusta 2009 spravuje farnosť Modranka. Zveľadil a vykonal úpravy na kostole i kaplnke, zrenovoval veže kostola, zabezpečil opravu havarijného stavu organa. V Roku viery a sv. Cyrila a Metoda v ich sviatok bolo odhalené a požehnané nové súsošie sv. solúnskych bratov. Začal novú tradíciu pútí v Modranke. Spolupracuje so súbormi pôsobiacimi v tejto mestskej časti a vytvára im podmienky na činnosť, venuje sa pastoračnej starostlivosti o futbalový oddiel Spartak Trnava. Dr. h. c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík Narodil sa 15. novembra 1952 v Malých Levároch. Je medzinárodne uznávanou autoritou v aplikovanej informatike a automatizácii v priemysle, tri zahraničné technické univerzity mu udelili titul Dr. h. c. Ako špičkový, svetovo uznávaný odborník vedie odborné sekcie na vedeckých svetových kongresoch. V rokoch 1992 – 1999 pôsobil ako vedúci katedry MTF STU so sídlom v Trnave, v rokoch 1993 – 1998 bol predsedom Akademického senátu Materiálovo-technologickej fakulty, v rokoch 1999 – 2006 bol prodekanom, od 2006 do roku 2014 dekanom. Významne prispel k budovaniu a rozvoju fakulty, počas jeho pôsobenia sa začal budovať Univerzitný vedecký park Campus MTF STU v Trnave na Bottovej ulici, ktorý dostane Trnavu na mapu svetových pracovísk. Fakultná výskumná a vývojová základňa sa vďaka tomu stáva jednou z najzaujímavejších a najmodernejších v stredoeurópskom regióne.   26.2.2015 14:58   Komentárov: 0   Komentáre Ak chcete pridať vlastný komentár prihláste sa alebo zaregistrujte Zobraziť zoznam Chcete vedieť, čo je nové? Zaregistrujte sa do newslettera a čerstvé novinky budete dostávať vždy na Váš e-mail - See more at: http://www.trnava.sk/sk/aktualita/siestim-osobnostiam-budu-udelene-ocenenia-mesta-trnavy#sthash.Ki6Yceas.dpuf Návrhy na udelenie ocenení mesta Trnavy významným jednotlivcom i kolektívom za rok 2014 schválili poslanci mestského zastupiteľstva na svojom 1. riadnom zasadnutí 17. februára 2015. Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva spojené s odovzdávaním ocenení sa uskutoční tradične v prvú marcovú nedeľu – 1. marca o 16. hodine v sále Marianum na Hollého ulici v Trnave. Čestné občianstvo mesta Trnavy bude udelené Jozefovi Adamcovi za výnimočnú reprezentáciu mesta Trnavy, prvému primátorovi mesta Trnavy Ing. Imrichovi Borbélymu za jeho prínos pri obnove samosprávy a doc. MUDr. Eugenovi Kurillovi, CSc., in memoriam za vynikajúce výsledky v oblasti stomatochirurgie. Nositeľom Ceny mesta Trnavy sa stanú Mgr. Marián Rozložník za rozvoj športových aktivít v Trnave a ThDr. Alojz Lackovič, PhD., za zveľaďovanie mestskej časti a pastoračno-spoločenskú činnosť. Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Trnavy dostane Dr. h. c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík za rozvoj univerzitného vzdelávania v Trnave. Jozef Adamec Narodil sa 26. februára 1942 vo Vrbovom, bol mimoriadne úspešným futbalistom, reprezentantom i trénerom. Svoje skúsenosti odovzdával ďalej, venoval sa mládeži. Zodpovedný prístup k svojmu mestu prejavoval i ako poslanec mestského zastupiteľstva. Medzi jeho najväčšie úspechy patria Majstrovstvá sveta 1962 v Chile – 2. miesto, MS 1970 v Mexiku, titul majstra ČSSR – 1962, 1963 – Dukla Praha, 1968, 1969, 1971, 1972, 1973 – Spartak Trnava, semifinalista PEM 1969, víťaz SEP 1967, najlepší strelec ligy – 1967, 1968, 1970, 1971. Sedemkrát bol zaradený medzi desať najlepších futbalistov ČSSR, štyrikrát získal Československý pohár, ocenenia: 1967, 1968, 1970, 1971 – Pohár práce pre najlepšieho strelca ligy. V ankete Futbalista storočia skončil na 2. mieste, v roku 2005 získal Strieborný odznak Slovenského futbalového zväzu. na svojom konte má 383 zápasov v lige, 44 zápasov v reprezentácii, 170 gólov. Ako prvý hráč na svete strelil 23. júna 1968 v Brazílii 3 góly. Ing. Imrich Borbély Narodil sa 30. augusta 1952. Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sa stal zakladateľom novovzniknutej samosprávy. Vypracoval organizačnú štruktúru mestského úradu a všetky základné právne a organizačné normy potrebné na fungovanie mestskej samosprávy, Načrtol víziu ďalšieho smerovania mesta a zadal vypracovanie jeho nového územného plánu s dôrazom na zachovanie a obnovu historickej časti mesta. Zaviedol grantový systém na podporu spoločenských, kultúrnych a športových aktivít, založil mestskú políciu a inicioval vytvorenie spoločných hliadok mestskej a štátnej polície. Počas jeho volebného obdobia bolo znovu postavené súsošie Najsvätejšej Trojice a dokončená výstavba dlhodobo rozostavaných objektov – zimného štadióna, Základnej školy V jame, kúpaliska Castiglione. V oblasti kultúry sa významnou mierou podieľal na obnovení Trnavskej univerzity a na jej zachovaní, na založení hudobného festivalu Dobrofest – Trnava, Trienále plagátu Trnava a stretnutia významných rodákov pod názvom Trnavské dni. V oblasti športu bol zakladateľom memoriálu Milana Hudeca a futbalového turnaja štátnych a mestských polícií O pohár primátora. Obnovil družobné styky s talianskym mestom Casale-Monferrato, maďarským Szombathely a českým mestom Břeclav. Podieľal sa na vzniku medzinárodného projektu pomoci mestu Grenada v Nikarague. Zaslúžil sa o založenie prvej mestskej záchytnej stanice na Slovensku po zrušení všetkých štátnych záchytných staníc. Dal vysadiť zelený pás za sídliskom Družba. Bol zakladajúcim členom a prvým prezidentom Klubu primátorov Slovenska. doc. MUDr. Eugen Kurill, CSc. Narodil sa 6. júla 1927 v Trnave, detstvo prežil na Františkánskej ulici. Po štúdiách pracoval na rôznych oddeleniach nemocnice v Trnave, odkiaľ odišiel kvôli ďalšiemu rozvoju do Bratislavy. Neskôr zastával funkciu prednostu 1. stomatologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského na Heydukovej ulici v Bratislave. Bol zakladateľom odboru špeciálna stomatochirurgia, vedúcim predstaviteľom maxilofaciálnych chirurgov pre východnú Európu, autorom mnohých odborných publikácií. Podal 12 realizovaných a odmenených zlepšovacích návrhov operačných pomôcok a nástrojov. Zaviedol 6 vlastných operačných a terapeutických postupov, ktoré sa v medicínskej praxi označujú jeho priezviskom. Docent Kurill bol skvelý odborník, nadšený lekár, bezvýhradne oddaný pomáhať trpiacim pacientom. Zomrel 15. januára 2013 v Bratislave. Pochovaný je na Novom cintoríne na Ulici Terézie Vansovej v Trnave.  Mgr. Marian Rozložník Narodil sa 3. augusta 1954. Ako predseda sídliskovej TJ Elán Trnava usporadúva každoročne turnaj vo volejbale zmiešaných družstiev za medzinárodnej účasti družstiev Nevijano z Talianska a Trnava pri Zlíne z Českej republiky. Je predsedom organizácie štábu najstaršej trnavskej cyklistickej akcie – nonstop jazdy cykloturistov Trnava – Rysy, ktorá v roku 2014 oslávila 40. výročie. Podieľal sa na organizácii medzinárodného turnaja dorastencov vo futbale ako tlmočník družstva z družobného mesta Szombathely. Organizuje stolnotenisové turnaje na sídlisku Linčianska i v rámci celého mesta v školskej telocvični Základnej školy na Limbovej ulici. ThDr. Alojz Lackovič, PhD. Narodil sa 6. júla 1947 v Trakoviciach. Od 1. augusta 2009 spravuje farnosť Modranka. Zveľadil a vykonal úpravy na kostole i kaplnke, zrenovoval veže kostola, zabezpečil opravu havarijného stavu organa. V Roku viery a sv. Cyrila a Metoda v ich sviatok bolo odhalené a požehnané nové súsošie sv. solúnskych bratov. Začal novú tradíciu pútí v Modranke. Spolupracuje so súbormi pôsobiacimi v tejto mestskej časti a vytvára im podmienky na činnosť, venuje sa pastoračnej starostlivosti o futbalový oddiel Spartak Trnava. Dr. h. c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík Narodil sa 15. novembra 1952 v Malých Levároch. Je medzinárodne uznávanou autoritou v aplikovanej informatike a automatizácii v priemysle, tri zahraničné technické univerzity mu udelili titul Dr. h. c. Ako špičkový, svetovo uznávaný odborník vedie odborné sekcie na vedeckých svetových kongresoch. V rokoch 1992 – 1999 pôsobil ako vedúci katedry MTF STU so sídlom v Trnave, v rokoch 1993 – 1998 bol predsedom Akademického senátu Materiálovo-technologickej fakulty, v rokoch 1999 – 2006 bol prodekanom, od 2006 do roku 2014 dekanom. Významne prispel k budovaniu a rozvoju fakulty, počas jeho pôsobenia sa začal budovať Univerzitný vedecký park Campus MTF STU v Trnave na Bottovej ulici, ktorý dostane Trnavu na mapu svetových pracovísk. Fakultná výskumná a vývojová základňa sa vďaka tomu stáva jednou z najzaujímavejších a najmodernejších v stredoeurópskom regióne. - See more at: http://www.trnava.sk/sk/aktualita/siestim-osobnostiam-budu-udelene-ocenenia-mesta-trnavy#sthash.Ki6Yceas.dpuf Návrhy na udelenie ocenení mesta Trnavy významným jednotlivcom i kolektívom za rok 2014 schválili poslanci mestského zastupiteľstva na svojom 1. riadnom zasadnutí 17. februára 2015. Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva spojené s odovzdávaním ocenení sa uskutoční tradične v prvú marcovú nedeľu – 1. marca o 16. hodine v sále Marianum na Hollého ulici v Trnave. Čestné občianstvo mesta Trnavy bude udelené Jozefovi Adamcovi za výnimočnú reprezentáciu mesta Trnavy, prvému primátorovi mesta Trnavy Ing. Imrichovi Borbélymu za jeho prínos pri obnove samosprávy a doc. MUDr. Eugenovi Kurillovi, CSc., in memoriam za vynikajúce výsledky v oblasti stomatochirurgie. Nositeľom Ceny mesta Trnavy sa stanú Mgr. Marián Rozložník za rozvoj športových aktivít v Trnave a ThDr. Alojz Lackovič, PhD., za zveľaďovanie mestskej časti a pastoračno-spoločenskú činnosť. Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Trnavy dostane Dr. h. c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík za rozvoj univerzitného vzdelávania v Trnave. Jozef Adamec Narodil sa 26. februára 1942 vo Vrbovom, bol mimoriadne úspešným futbalistom, reprezentantom i trénerom. Svoje skúsenosti odovzdával ďalej, venoval sa mládeži. Zodpovedný prístup k svojmu mestu prejavoval i ako poslanec mestského zastupiteľstva. Medzi jeho najväčšie úspechy patria Majstrovstvá sveta 1962 v Chile – 2. miesto, MS 1970 v Mexiku, titul majstra ČSSR – 1962, 1963 – Dukla Praha, 1968, 1969, 1971, 1972, 1973 – Spartak Trnava, semifinalista PEM 1969, víťaz SEP 1967, najlepší strelec ligy – 1967, 1968, 1970, 1971. Sedemkrát bol zaradený medzi desať najlepších futbalistov ČSSR, štyrikrát získal Československý pohár, ocenenia: 1967, 1968, 1970, 1971 – Pohár práce pre najlepšieho strelca ligy. V ankete Futbalista storočia skončil na 2. mieste, v roku 2005 získal Strieborný odznak Slovenského futbalového zväzu. na svojom konte má 383 zápasov v lige, 44 zápasov v reprezentácii, 170 gólov. Ako prvý hráč na svete strelil 23. júna 1968 v Brazílii 3 góly. Ing. Imrich Borbély Narodil sa 30. augusta 1952. Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sa stal zakladateľom novovzniknutej samosprávy. Vypracoval organizačnú štruktúru mestského úradu a všetky základné právne a organizačné normy potrebné na fungovanie mestskej samosprávy, Načrtol víziu ďalšieho smerovania mesta a zadal vypracovanie jeho nového územného plánu s dôrazom na zachovanie a obnovu historickej časti mesta. Zaviedol grantový systém na podporu spoločenských, kultúrnych a športových aktivít, založil mestskú políciu a inicioval vytvorenie spoločných hliadok mestskej a štátnej polície. Počas jeho volebného obdobia bolo znovu postavené súsošie Najsvätejšej Trojice a dokončená výstavba dlhodobo rozostavaných objektov – zimného štadióna, Základnej školy V jame, kúpaliska Castiglione. V oblasti kultúry sa významnou mierou podieľal na obnovení Trnavskej univerzity a na jej zachovaní, na založení hudobného festivalu Dobrofest – Trnava, Trienále plagátu Trnava a stretnutia významných rodákov pod názvom Trnavské dni. V oblasti športu bol zakladateľom memoriálu Milana Hudeca a futbalového turnaja štátnych a mestských polícií O pohár primátora. Obnovil družobné styky s talianskym mestom Casale-Monferrato, maďarským Szombathely a českým mestom Břeclav. Podieľal sa na vzniku medzinárodného projektu pomoci mestu Grenada v Nikarague. Zaslúžil sa o založenie prvej mestskej záchytnej stanice na Slovensku po zrušení všetkých štátnych záchytných staníc. Dal vysadiť zelený pás za sídliskom Družba. Bol zakladajúcim členom a prvým prezidentom Klubu primátorov Slovenska. doc. MUDr. Eugen Kurill, CSc. Narodil sa 6. júla 1927 v Trnave, detstvo prežil na Františkánskej ulici. Po štúdiách pracoval na rôznych oddeleniach nemocnice v Trnave, odkiaľ odišiel kvôli ďalšiemu rozvoju do Bratislavy. Neskôr zastával funkciu prednostu 1. stomatologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského na Heydukovej ulici v Bratislave. Bol zakladateľom odboru špeciálna stomatochirurgia, vedúcim predstaviteľom maxilofaciálnych chirurgov pre východnú Európu, autorom mnohých odborných publikácií. Podal 12 realizovaných a odmenených zlepšovacích návrhov operačných pomôcok a nástrojov. Zaviedol 6 vlastných operačných a terapeutických postupov, ktoré sa v medicínskej praxi označujú jeho priezviskom. Docent Kurill bol skvelý odborník, nadšený lekár, bezvýhradne oddaný pomáhať trpiacim pacientom. Zomrel 15. januára 2013 v Bratislave. Pochovaný je na Novom cintoríne na Ulici Terézie Vansovej v Trnave.  Mgr. Marian Rozložník Narodil sa 3. augusta 1954. Ako predseda sídliskovej TJ Elán Trnava usporadúva každoročne turnaj vo volejbale zmiešaných družstiev za medzinárodnej účasti družstiev Nevijano z Talianska a Trnava pri Zlíne z Českej republiky. Je predsedom organizácie štábu najstaršej trnavskej cyklistickej akcie – nonstop jazdy cykloturistov Trnava – Rysy, ktorá v roku 2014 oslávila 40. výročie. Podieľal sa na organizácii medzinárodného turnaja dorastencov vo futbale ako tlmočník družstva z družobného mesta Szombathely. Organizuje stolnotenisové turnaje na sídlisku Linčianska i v rámci celého mesta v školskej telocvični Základnej školy na Limbovej ulici. ThDr. Alojz Lackovič, PhD. Narodil sa 6. júla 1947 v Trakoviciach. Od 1. augusta 2009 spravuje farnosť Modranka. Zveľadil a vykonal úpravy na kostole i kaplnke, zrenovoval veže kostola, zabezpečil opravu havarijného stavu organa. V Roku viery a sv. Cyrila a Metoda v ich sviatok bolo odhalené a požehnané nové súsošie sv. solúnskych bratov. Začal novú tradíciu pútí v Modranke. Spolupracuje so súbormi pôsobiacimi v tejto mestskej časti a vytvára im podmienky na činnosť, venuje sa pastoračnej starostlivosti o futbalový oddiel Spartak Trnava. Dr. h. c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík Narodil sa 15. novembra 1952 v Malých Levároch. Je medzinárodne uznávanou autoritou v aplikovanej informatike a automatizácii v priemysle, tri zahraničné technické univerzity mu udelili titul Dr. h. c. Ako špičkový, svetovo uznávaný odborník vedie odborné sekcie na vedeckých svetových kongresoch. V rokoch 1992 – 1999 pôsobil ako vedúci katedry MTF STU so sídlom v Trnave, v rokoch 1993 – 1998 bol predsedom Akademického senátu Materiálovo-technologickej fakulty, v rokoch 1999 – 2006 bol prodekanom, od 2006 do roku 2014 dekanom. Významne prispel k budovaniu a rozvoju fakulty, počas jeho pôsobenia sa začal budovať Univerzitný vedecký park Campus MTF STU v Trnave na Bottovej ulici, ktorý dostane Trnavu na mapu svetových pracovísk. Fakultná výskumná a vývojová základňa sa vďaka tomu stáva jednou z najzaujímavejších a najmodernejších v stredoeurópskom regióne. - See more at: http://www.trnava.sk/sk/aktualita/siestim-osobnostiam-budu-udelene-ocenenia-mesta-trnavy#sthash.Ki6Yceas.dpuf Návrhy na udelenie ocenení mesta Trnavy významným jednotlivcom i kolektívom za rok 2014 schválili poslanci mestského zastupiteľstva na svojom 1. riadnom zasadnutí 17. februára 2015. Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva spojené s odovzdávaním ocenení sa uskutoční tradične v prvú marcovú nedeľu – 1. marca o 16. hodine v sále Marianum na Hollého ulici v Trnave. Čestné občianstvo mesta Trnavy bude udelené Jozefovi Adamcovi za výnimočnú reprezentáciu mesta Trnavy, prvému primátorovi mesta Trnavy Ing. Imrichovi Borbélymu za jeho prínos pri obnove samosprávy a doc. MUDr. Eugenovi Kurillovi, CSc., in memoriam za vynikajúce výsledky v oblasti stomatochirurgie. Nositeľom Ceny mesta Trnavy sa stanú Mgr. Marián Rozložník za rozvoj športových aktivít v Trnave a ThDr. Alojz Lackovič, PhD., za zveľaďovanie mestskej časti a pastoračno-spoločenskú činnosť. Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Trnavy dostane Dr. h. c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík za rozvoj univerzitného vzdelávania v Trnave. Jozef Adamec Narodil sa 26. februára 1942 vo Vrbovom, bol mimoriadne úspešným futbalistom, reprezentantom i trénerom. Svoje skúsenosti odovzdával ďalej, venoval sa mládeži. Zodpovedný prístup k svojmu mestu prejavoval i ako poslanec mestského zastupiteľstva. Medzi jeho najväčšie úspechy patria Majstrovstvá sveta 1962 v Chile – 2. miesto, MS 1970 v Mexiku, titul majstra ČSSR – 1962, 1963 – Dukla Praha, 1968, 1969, 1971, 1972, 1973 – Spartak Trnava, semifinalista PEM 1969, víťaz SEP 1967, najlepší strelec ligy – 1967, 1968, 1970, 1971. Sedemkrát bol zaradený medzi desať najlepších futbalistov ČSSR, štyrikrát získal Československý pohár, ocenenia: 1967, 1968, 1970, 1971 – Pohár práce pre najlepšieho strelca ligy. V ankete Futbalista storočia skončil na 2. mieste, v roku 2005 získal Strieborný odznak Slovenského futbalového zväzu. na svojom konte má 383 zápasov v lige, 44 zápasov v reprezentácii, 170 gólov. Ako prvý hráč na svete strelil 23. júna 1968 v Brazílii 3 góly. Ing. Imrich Borbély Narodil sa 30. augusta 1952. Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sa stal zakladateľom novovzniknutej samosprávy. Vypracoval organizačnú štruktúru mestského úradu a všetky základné právne a organizačné normy potrebné na fungovanie mestskej samosprávy, Načrtol víziu ďalšieho smerovania mesta a zadal vypracovanie jeho nového územného plánu s dôrazom na zachovanie a obnovu historickej časti mesta. Zaviedol grantový systém na podporu spoločenských, kultúrnych a športových aktivít, založil mestskú políciu a inicioval vytvorenie spoločných hliadok mestskej a štátnej polície. Počas jeho volebného obdobia bolo znovu postavené súsošie Najsvätejšej Trojice a dokončená výstavba dlhodobo rozostavaných objektov – zimného štadióna, Základnej školy V jame, kúpaliska Castiglione. V oblasti kultúry sa významnou mierou podieľal na obnovení Trnavskej univerzity a na jej zachovaní, na založení hudobného festivalu Dobrofest – Trnava, Trienále plagátu Trnava a stretnutia významných rodákov pod názvom Trnavské dni. V oblasti športu bol zakladateľom memoriálu Milana Hudeca a futbalového turnaja štátnych a mestských polícií O pohár primátora. Obnovil družobné styky s talianskym mestom Casale-Monferrato, maďarským Szombathely a českým mestom Břeclav. Podieľal sa na vzniku medzinárodného projektu pomoci mestu Grenada v Nikarague. Zaslúžil sa o založenie prvej mestskej záchytnej stanice na Slovensku po zrušení všetkých štátnych záchytných staníc. Dal vysadiť zelený pás za sídliskom Družba. Bol zakladajúcim členom a prvým prezidentom Klubu primátorov Slovenska. doc. MUDr. Eugen Kurill, CSc. Narodil sa 6. júla 1927 v Trnave, detstvo prežil na Františkánskej ulici. Po štúdiách pracoval na rôznych oddeleniach nemocnice v Trnave, odkiaľ odišiel kvôli ďalšiemu rozvoju do Bratislavy. Neskôr zastával funkciu prednostu 1. stomatologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského na Heydukovej ulici v Bratislave. Bol zakladateľom odboru špeciálna stomatochirurgia, vedúcim predstaviteľom maxilofaciálnych chirurgov pre východnú Európu, autorom mnohých odborných publikácií. Podal 12 realizovaných a odmenených zlepšovacích návrhov operačných pomôcok a nástrojov. Zaviedol 6 vlastných operačných a terapeutických postupov, ktoré sa v medicínskej praxi označujú jeho priezviskom. Docent Kurill bol skvelý odborník, nadšený lekár, bezvýhradne oddaný pomáhať trpiacim pacientom. Zomrel 15. januára 2013 v Bratislave. Pochovaný je na Novom cintoríne na Ulici Terézie Vansovej v Trnave.  Mgr. Marian Rozložník Narodil sa 3. augusta 1954. Ako predseda sídliskovej TJ Elán Trnava usporadúva každoročne turnaj vo volejbale zmiešaných družstiev za medzinárodnej účasti družstiev Nevijano z Talianska a Trnava pri Zlíne z Českej republiky. Je predsedom organizácie štábu najstaršej trnavskej cyklistickej akcie – nonstop jazdy cykloturistov Trnava – Rysy, ktorá v roku 2014 oslávila 40. výročie. Podieľal sa na organizácii medzinárodného turnaja dorastencov vo futbale ako tlmočník družstva z družobného mesta Szombathely. Organizuje stolnotenisové turnaje na sídlisku Linčianska i v rámci celého mesta v školskej telocvični Základnej školy na Limbovej ulici. ThDr. Alojz Lackovič, PhD. Narodil sa 6. júla 1947 v Trakoviciach. Od 1. augusta 2009 spravuje farnosť Modranka. Zveľadil a vykonal úpravy na kostole i kaplnke, zrenovoval veže kostola, zabezpečil opravu havarijného stavu organa. V Roku viery a sv. Cyrila a Metoda v ich sviatok bolo odhalené a požehnané nové súsošie sv. solúnskych bratov. Začal novú tradíciu pútí v Modranke. Spolupracuje so súbormi pôsobiacimi v tejto mestskej časti a vytvára im podmienky na činnosť, venuje sa pastoračnej starostlivosti o futbalový oddiel Spartak Trnava. Dr. h. c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík Narodil sa 15. novembra 1952 v Malých Levároch. Je medzinárodne uznávanou autoritou v aplikovanej informatike a automatizácii v priemysle, tri zahraničné technické univerzity mu udelili titul Dr. h. c. Ako špičkový, svetovo uznávaný odborník vedie odborné sekcie na vedeckých svetových kongresoch. V rokoch 1992 – 1999 pôsobil ako vedúci katedry MTF STU so sídlom v Trnave, v rokoch 1993 – 1998 bol predsedom Akademického senátu Materiálovo-technologickej fakulty, v rokoch 1999 – 2006 bol prodekanom, od 2006 do roku 2014 dekanom. Významne prispel k budovaniu a rozvoju fakulty, počas jeho pôsobenia sa začal budovať Univerzitný vedecký park Campus MTF STU v Trnave na Bottovej ulici, ktorý dostane Trnavu na mapu svetových pracovísk. Fakultná výskumná a vývojová základňa sa vďaka tomu stáva jednou z najzaujímavejších a najmodernejších v stredoeurópskom regióne. - See more at: http://www.trnava.sk/sk/aktualita/siestim-osobnostiam-budu-udelene-ocenenia-mesta-trnavy#sthash.Ki6Yceas.dpuf Návrhy na udelenie ocenení mesta Trnavy významným jednotlivcom i kolektívom za rok 2014 schválili poslanci mestského zastupiteľstva na svojom 1. riadnom zasadnutí 17. februára 2015. Slávnostné zasadnutie mestského zastupiteľstva spojené s odovzdávaním ocenení sa uskutoční tradične v prvú marcovú nedeľu – 1. marca o 16. hodine v sále Marianum na Hollého ulici v Trnave. Čestné občianstvo mesta Trnavy bude udelené Jozefovi Adamcovi za výnimočnú reprezentáciu mesta Trnavy, prvému primátorovi mesta Trnavy Ing. Imrichovi Borbélymu za jeho prínos pri obnove samosprávy a doc. MUDr. Eugenovi Kurillovi, CSc., in memoriam za vynikajúce výsledky v oblasti stomatochirurgie. Nositeľom Ceny mesta Trnavy sa stanú Mgr. Marián Rozložník za rozvoj športových aktivít v Trnave a ThDr. Alojz Lackovič, PhD., za zveľaďovanie mestskej časti a pastoračno-spoločenskú činnosť. Uznanie za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Trnavy dostane Dr. h. c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík za rozvoj univerzitného vzdelávania v Trnave. Jozef Adamec Narodil sa 26. februára 1942 vo Vrbovom, bol mimoriadne úspešným futbalistom, reprezentantom i trénerom. Svoje skúsenosti odovzdával ďalej, venoval sa mládeži. Zodpovedný prístup k svojmu mestu prejavoval i ako poslanec mestského zastupiteľstva. Medzi jeho najväčšie úspechy patria Majstrovstvá sveta 1962 v Chile – 2. miesto, MS 1970 v Mexiku, titul majstra ČSSR – 1962, 1963 – Dukla Praha, 1968, 1969, 1971, 1972, 1973 – Spartak Trnava, semifinalista PEM 1969, víťaz SEP 1967, najlepší strelec ligy – 1967, 1968, 1970, 1971. Sedemkrát bol zaradený medzi desať najlepších futbalistov ČSSR, štyrikrát získal Československý pohár, ocenenia: 1967, 1968, 1970, 1971 – Pohár práce pre najlepšieho strelca ligy. V ankete Futbalista storočia skončil na 2. mieste, v roku 2005 získal Strieborný odznak Slovenského futbalového zväzu. na svojom konte má 383 zápasov v lige, 44 zápasov v reprezentácii, 170 gólov. Ako prvý hráč na svete strelil 23. júna 1968 v Brazílii 3 góly. Ing. Imrich Borbély Narodil sa 30. augusta 1952. Pred dvadsiatimi piatimi rokmi sa stal zakladateľom novovzniknutej samosprávy. Vypracoval organizačnú štruktúru mestského úradu a všetky základné právne a organizačné normy potrebné na fungovanie mestskej samosprávy, Načrtol víziu ďalšieho smerovania mesta a zadal vypracovanie jeho nového územného plánu s dôrazom na zachovanie a obnovu historickej časti mesta. Zaviedol grantový systém na podporu spoločenských, kultúrnych a športových aktivít, založil mestskú políciu a inicioval vytvorenie spoločných hliadok mestskej a štátnej polície. Počas jeho volebného obdobia bolo znovu postavené súsošie Najsvätejšej Trojice a dokončená výstavba dlhodobo rozostavaných objektov – zimného štadióna, Základnej školy V jame, kúpaliska Castiglione. V oblasti kultúry sa významnou mierou podieľal na obnovení Trnavskej univerzity a na jej zachovaní, na založení hudobného festivalu Dobrofest – Trnava, Trienále plagátu Trnava a stretnutia významných rodákov pod názvom Trnavské dni. V oblasti športu bol zakladateľom memoriálu Milana Hudeca a futbalového turnaja štátnych a mestských polícií O pohár primátora. Obnovil družobné styky s talianskym mestom Casale-Monferrato, maďarským Szombathely a českým mestom Břeclav. Podieľal sa na vzniku medzinárodného projektu pomoci mestu Grenada v Nikarague. Zaslúžil sa o založenie prvej mestskej záchytnej stanice na Slovensku po zrušení všetkých štátnych záchytných staníc. Dal vysadiť zelený pás za sídliskom Družba. Bol zakladajúcim členom a prvým prezidentom Klubu primátorov Slovenska. doc. MUDr. Eugen Kurill, CSc. Narodil sa 6. júla 1927 v Trnave, detstvo prežil na Františkánskej ulici. Po štúdiách pracoval na rôznych oddeleniach nemocnice v Trnave, odkiaľ odišiel kvôli ďalšiemu rozvoju do Bratislavy. Neskôr zastával funkciu prednostu 1. stomatologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského na Heydukovej ulici v Bratislave. Bol zakladateľom odboru špeciálna stomatochirurgia, vedúcim predstaviteľom maxilofaciálnych chirurgov pre východnú Európu, autorom mnohých odborných publikácií. Podal 12 realizovaných a odmenených zlepšovacích návrhov operačných pomôcok a nástrojov. Zaviedol 6 vlastných operačných a terapeutických postupov, ktoré sa v medicínskej praxi označujú jeho priezviskom. Docent Kurill bol skvelý odborník, nadšený lekár, bezvýhradne oddaný pomáhať trpiacim pacientom. Zomrel 15. januára 2013 v Bratislave. Pochovaný je na Novom cintoríne na Ulici Terézie Vansovej v Trnave.  Mgr. Marian Rozložník Narodil sa 3. augusta 1954. Ako predseda sídliskovej TJ Elán Trnava usporadúva každoročne turnaj vo volejbale zmiešaných družstiev za medzinárodnej účasti družstiev Nevijano z Talianska a Trnava pri Zlíne z Českej republiky. Je predsedom organizácie štábu najstaršej trnavskej cyklistickej akcie – nonstop jazdy cykloturistov Trnava – Rysy, ktorá v roku 2014 oslávila 40. výročie. Podieľal sa na organizácii medzinárodného turnaja dorastencov vo futbale ako tlmočník družstva z družobného mesta Szombathely. Organizuje stolnotenisové turnaje na sídlisku Linčianska i v rámci celého mesta v školskej telocvični Základnej školy na Limbovej ulici. ThDr. Alojz Lackovič, PhD. Narodil sa 6. júla 1947 v Trakoviciach. Od 1. augusta 2009 spravuje farnosť Modranka. Zveľadil a vykonal úpravy na kostole i kaplnke, zrenovoval veže kostola, zabezpečil opravu havarijného stavu organa. V Roku viery a sv. Cyrila a Metoda v ich sviatok bolo odhalené a požehnané nové súsošie sv. solúnskych bratov. Začal novú tradíciu pútí v Modranke. Spolupracuje so súbormi pôsobiacimi v tejto mestskej časti a vytvára im podmienky na činnosť, venuje sa pastoračnej starostlivosti o futbalový oddiel Spartak Trnava. Dr. h. c. prof. Dr. Ing. Oliver Moravčík Narodil sa 15. novembra 1952 v Malých Levároch. Je medzinárodne uznávanou autoritou v aplikovanej informatike a automatizácii v priemysle, tri zahraničné technické univerzity mu udelili titul Dr. h. c. Ako špičkový, svetovo uznávaný odborník vedie odborné sekcie na vedeckých svetových kongresoch. V rokoch 1992 – 1999 pôsobil ako vedúci katedry MTF STU so sídlom v Trnave, v rokoch 1993 – 1998 bol predsedom Akademického senátu Materiálovo-technologickej fakulty, v rokoch 1999 – 2006 bol prodekanom, od 2006 do roku 2014 dekanom. Významne prispel k budovaniu a rozvoju fakulty, počas jeho pôsobenia sa začal budovať Univerzitný vedecký park Campus MTF STU v Trnave na Bottovej ulici, ktorý dostane Trnavu na mapu svetových pracovísk. Fakultná výskumná a vývojová základňa sa vďaka tomu stáva jednou z najzaujímavejších a najmodernejších v stredoeurópskom regióne. - See more at: http://www.trnava.sk/sk/aktualita/siestim-osobnostiam-budu-udelene-ocenenia-mesta-trnavy#sthash.Ki6Yceas.dpuf
Vo väzbe skončili dvaja mladíci, ktorí platili falošnými peniazmi. 20 ročný Jakub a 21 ročný Patrik z okresu Čadca platili v utorok (24.2.) popoludní na čerpacej stanici v Skalici. Predavačka si všimla, že s 50 Eurovou bankovkou nie je niečo v poriadku, preto privolala políciu. Obaja mladí muži zotrvali na mieste do príchodu polície, pričom tvrdili, že o falošných peniazoch nevedeli a oni sami sú poškodenými. V tom čase však už polícia riešila záchyt falošných bankoviek, ktorými niekto platil dva dni predtým v novinovom stánku v Skalici. Operatívnym preverovaním bol potvrdený aj pohyb mladých mužov na tomto mieste. Deň nato platili tí istí muži za ubytovanie na vysokoškolskom internáte, pričom aj tu bola odhalená falošná bankovka. Z osôb, ktoré vystupovali ako poškodené, sa napokon stali osoby podozrivé a preto ich polícia zadržala a umiestnila do cely policajného zaistenia. Pre získanie čo najviac dôkazov polícia vykonala aj domovú prehliadku v internátnej izbe, kde sa mladíci ubytovali. Pri nej našli a zaistili rovnakú bankovku, s identickým sériovým číslom, aké mali všetky ostatné, ktoré dali do obehu. Celkovo ich bolo šesť. Vyšetrovateľ mladých mužov obvinil zo zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov s návrhom na väzbu. Tú sudca akceptoval a počas víkendu oboch policajná hliadka skortovala do výkonu väzby. V prípade uznania viny im hrozí odňatie slobody na sedem až desať rokov. Polícia vyzýva občanov, ktorí zaznamenali výskyt falošnej bankovky so sériovým číslom ako na obrázku, aby sa prihlásili na kriminálnej polícii v Skalici na čísle 0961 16 3600. Autor: Martin Fekete
Počas exkluzívneho finálového večera, ktorý sa uskutoční 30.5. v priestoroch hotela sv. Ludmila v Skalici Vás bude sprevádzať moderátor Michal Sabo. Pošli  do 18.3. 2015 fotografie tváre, postavy a základne informácie o sebe (meno, priezvisko, tel. kontakt, vek, výška, váha, skúsenosti, vzdelanie/zamestnanie) na e-mail misszahoria2015@gmail.com. V programe sa predstavia TWiiNS a ďalší. Finalistky predvedú modely módnej designerky Ľubici Cintulovej. Hlavným fotografom celej udalosti bude úspešný mladý fotograf Michal Petrík. Víťazku čaká postup na Miss Universe Slovensko, automobil značky Škoda Rapid spaceback s plnou nádržou na obdobie štvrť roka, zájazd a veľa ďalších zaujímavých cien. Autor: Zahori.sk
Len niekoľko kilometrov od mesta Gbely medzi obcami Lanžhot a Tvrdonice sa pohybuje medveď, ktorého spozorovala v utorok (3.3.) mladá žena. Počas jej prechádzky na koni vyšiel vraj medveď z lesa. Kôň sa síce splašil, jazdkyňa sa ale udržala v sedle. Medveď dokáže za deň prejsť viac ako 30 kilometrov. “Dnes pôjdu pracovníci odboru životného prostredia mestského úradu do terénu, aby zajistili prípadné stopy a potvrdili tak výskyt medveďa,” uviedla hovorkyňa mesta Břeclav Eliška Windová. Lesníci zaistili stopy, samotného medveďa ale nevideli. Teraz po ňom pátrajú v teréne spolu s pracovníkmi odboru životného prostredia mesta Břeclav.  Pátranie po medveďovi môže veľmi podmočený terén komplikovať. Medveď bude podľa lesníkov pravdepodobne vyhladovaný, a mohol by tak hľadať potravu v blízkosti ľudských obydliach. V prípade ak uvidíte medveďa kontaktujte políciu na čísle 158. V Moravskom Svätom Jáne zrazil v roku 2012 kamión mladého medveďa V septembri 2012 zrazil kamión na diaľnici D2 v Moravskom Svätom Jáne mladého medveďa. Medveďa pravdepodobne zrazili kamión pri potoku Lakšár a ťahal ho niekoľko metrov ďalej. Polovníkov z Moravského Svätého Jána zavolala na miesto diaľničná polícia. Medveď sa po zrážke s kamiónom pravdepodobne namotal na koleso. Najväčší kus medveďa sa našiel pod mostom v smere na obec Závod. Mladý medveď mal cca 100 kg. Čo robiť, ak stretnete medveďa (zdroj: sme.sk) nespúšťajte medveďa z dohľadu, ale vyhýbajte sa priamemu kontaktu z očí do očí ak vás medveď zaregistroval a nasleduje vás, ale udržiava si odstup, pokúste sa ho odohnať natiahnite ruky nad hlavu a snažte sa fyzicky urobiť čo najväčším. Rozprávajte na medveďa hlasným, hlbokým, hrubým hlasom ak ustupujete, pohybujte sa pomaly, nikdy neutekajte ak vás medveď prenasleduje, odhoďte nejakú svoju vec napr. plecniak ďaleko od seba, aby ste ho zmiatli a odpútali jeho pozornosť, jedlo odhoďte len ako poslednú možnosť lezenie na strom tiež použite ako poslednú možnosť. Musíte vyliezť najmenej do výšky 45 metrov nad zemou ak vás medveď napadne, ľahnite si na zem tvárou k zemi, schúľte sa do pozície, v ktorej si stehná tlačíte na hrudník, hlavu sa snažíte skryť medzi kolená, spojiť prsty na krku a chrániť si krk, pričom lakte si tlačte ku kolenám. Táto pozícia vám chráni krk, hlavu a iné životne dôležité orgány. Nehýbte sa, kým medveď neodíde Autor: Zahori.sk
V mladosti som chodil na tancovačky a s pribúdajúcimi rokmi chodím stále častejšie k lekárovi. Istotu, že bude o mňa vo dne v noci postarané, keď sa dostavia zdravotné problémy, mi dáva naša piešťanská nemocnica a vôbec nezáleží, kto je jej správcom, preto opakujem, je to naša nemocnica. Nepretržite, vo dne v noci, v pracovné dni či vo sviatok tam vždy nájdem pomoc. Stará sa o zdravie nielen občanov okresu Piešťany, ale aj veľkej časti okolitých okresov Nové Mesto nad Váhom, Topoľčany alebo Hlohovec, ale vídavam v ambulancii aj pacientov zo Starej Turej, z Myjavy aj zo Skalice. Je asi zbytočné zdôrazňovať, že zabezpečenie zdravotnej bezpečnosti občanov je úlohou každého štátu a o to viac, keď sa ten náš pýši prívlastkom sociálny. Politici nám spomínané istoty stále viac sľubujú, ale stále menej tieto sľuby sociálnych istôt v reálnom živote napĺňajú. O to viac ma rozhorčilo a dostal som strach, že skončím v našej nemocnici s infarktom, keď som si prečítal v Plus 7 dní článok „Pred kolapsom“ zo dňa 4. decembra 2014, ktorý obsahoval rozhovor s pánom Eduardom Matákom, majúcim podľa článku na starosti investície finančnej skupiny PENTA do nemocníc. V ňom je napísané, že „je na prevádzku v zdravotníctve peňazí dosť, no strácajú sa v spleti nadbytočných 30 nemocníc a pomôcť môže iba súkromný sektor, lebo štát na to nemá peniaze.“ Ďalej sa spomína, že: „Nemocnica v Piešťanoch je zbytočná. Keby mali politici odvahu zrušiť ju, tak by žiadna kauza piešťanského CT nebola“. Nuž, poviem pravdu, po prečítaní článku, a to opakovanom, som neveril vlastným očiam. Ako môže vzdelaný človek také niečo vypovedať? Neviem pochopiť, ako si vzdelaný investičný manažér môže trúfnuť „bohorovne“ povedať, že 30 nemocníc je zbytočných. To budí podozrenie zo snahy ublížiť konkurencii pod heslom: „Čo nie je moje, to je zbytočné!“ Alebo trestať nevinných občanov stratou nemocnice za chybu jej vedenia nesvedčí o vysokých odborných, ale ani morálnych kvalitách toho, kto spomenutú vetu vyslovil. Nuž ale biznis, ak je výhodný pre biznismena, asi príliš nehľadí na to, čo je morálne. Ak by sa táto nezmyselná veta stala realitou, občania jedného okresu alebo klienti svetoznámych kúpeľov sa budú liečiť v 30-40 kilometrov vzdialených nemocniciach. Sanitky sú súkromné a z tej „super penzie“ zaplatiť taxík jednoduché vôbec nebude. Verím, že noví páni poslanci alebo nový pán primátor budú proti takému nezmyselnému úmyslu tvrdo protestovať a viac sa budú starať o to, aby sa podobné chyby, ako bolo predražené CT, neopakovali. Je jedno, či nemocnica je alebo nie je mestská, predsa sa stará o občanov mesta a okresu, tak je naša. Doposiaľ sa, žiaľ, mestskí poslanci o nemocnicu posledných päť, šesť rokov starali veľmi málo. Predsa sa nemožno ľahostajne prizerať, ako obchodníci postupne skupujú značnú časť zdravotníckeho sektoru a zo statočných zdravotníkov robia nevoľníkov v nemocnici, v ktorej pracovali celý život a nechali nie málo aj zo svojho zdravia. Autor: Jozef Šiška, občan mesta Piešťany
V predchádzajúcom vydaní Piešťanského týždňa sme uverejnili článok pod názvom V Hubine si susedia nevedia prísť na meno. Išlo o susedské spory medzi Milanom Fedákom a sesternicou miestnej starostky Zuzanou Vráblovou. Susedský spor: Dom hraničí s pozemkom Fedákovcov. (Autor: jk)   M. Fedák na svoju susedu i na starostku podal viacero sťažností, jedna z nich skončila napríklad na stole okresného prokurátora. Stanovisko Jany Myjavcovej sme dostali až po redakčnej uzávierke. Z neho vyberáme: "Uvádzané tvrdenia p. Fedáka o mojom údajnom protiprávnom konaní však dôrazne odmietam a budem sa voči ním právne brániť.“ Viac sa dočítate v Piešťanskom týždni číslo 10, ktoré je v predaji od 3. marca.
Obyvatelia našli v utorok 24. februára za obcou Podolie v jarku pri ceste neznámu muníciu. Na miesto privolali policajného pyrotechnika, ktorý zistil, že ide o delostreleckú strelu kalibru 122 milimetrov sovietskej výroby, pochádzajúcu z obdobia druhej svetovej vojny. Delostrelecká strela ráže 122 mm vyľakala obyvateľov Podolia. Ilustr. foto (Autor: red)   Miesto nálezu pyrotechnici opakovane prezreli, pričom nenašli už žiadnu ďalšiu muníciu. Pyrotechnik delostreleckú strelu zaistil a previezol do lomu v Čachticiach na zničenie. Polícia upozorňuje nálezcov munície, aby ju ponechali na svojom mieste, keďže môže vybuchnúť. Ihneď po náleze akejkoľvek munície by ľudia mali kontaktovať policajnú linku 158.
Hneď na začiatku jarných prázdnin si siahla na život výstrelom zo zbrane 14-ročná ôsmačka z Piešťan. Poraneniam na mieste podľahla. Zatiaľ ale ešte nie je známe, či išlo o nešťastnú náhodu alebo samovraždu. V pondelok 2. marca polícia vyšetrovala okolnosti tragédie pred domom na Chalupkovej ulici. Privolali aj záchranku. Ako uviedol hovorca Zdravotnej záchrannej služby Boris Chmel, záchranári už len mohli skonštatovať, že dievča utrpelo zranenia nezlučiteľné so životom. Tínedžerku našiel v ten deň dopoludnia jej otec. Tragickú udalosť potvrdila aj hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru Martina Kredatusová: „Keďže podľa predbežného vyšetrovania išlo o samovraždu, k takýmto prípadom sa nevyjadrujeme.“ Cudzie zavinenie vylúčila. Dievčina navštevovala základnú školu v Piešťanoch. Podľa našich informácií išlo o žiačku s dobrým prospechom, bola citlivá a vnímavá. Školská psychologička Zuzana Táborská na margo podobných prípadov povedala: „Samovrážd tínedžerov pribúda. Nevedia sa pobiť so životom, keď sa nešťastne zamilujú, alebo majú nejaké iné problémy, ktoré nevedia v danom okamihu zvládnuť. Frustráciu riešia radikálnym spôsobom.“ Autor: Piešťanský denník
Polícia dnes krátko po 13.00 hod evakuovala približne 100 detí a zamestnancov zo Základnej a materskej školy v obci Madunice. V priestoroch bol cítiť únik plynu. Podľa vyjadrenia hasičov bola nameraná nulová hodnota. Policajti zabezpečili objekt a príjazdové trasy. Hodnoty plynu neboli zvýšené ani v iných častiach obce. Nakoniec vysvitlo, že pri prečerpávaní plynu došlo k úniku väčšieho množstva merkantantu (odóru).  Zdroj: Mária Linkešová, hovorkyňa KR PZ v Trnave
Polícia sa obracia na občanov s prosbou o pomoc pri pátraní po nezvestnom 19-ročnom Ľubomírovi Kaučíkovi z Hlohovca. Nezvestnosť syna oznámil na políciu v Hlohovci v utorok 20.1.2015 jeho otec. Ľubomír odišiel v pondelok v skorých ranných hodinách z miesta trvalého bydliska do školy v Nitre, kde študuje na Fakulte ekonomiky a manažmentu. Od pondelka sa rodine neozval a nie je známe ani miesto jeho súčasného pobytu. Ľubomír Kaučík je 195 cm vysoký, štíhlej postavy, má krátke vlasy gaštanovej farby a modro-šedé oči. Naposledy mal na sebe oblečené modré rifle, čiernu mikinu s kapucňou s nápisom na prsiach Adidas, čierno-šedú zimnú bundu, čierne tenisky nezistenej značky a rovnakej farby ruksak. Ak ste mladíka zazreli, alebo poznáte miesto jeho terajšieho pobytu, informácie o ňom oznámte polícii na číslo 158. Zdroj: Mária Linkešová, hovorkyňa KR PZ v Trnave
Primátor mesta Hlohovec Ing. Miroslav Kollár na základe realizovaného výberového konania navrhne Mestskému zastupiteľstvu na marcovom zasadnutí menovať za novú riaditeľku Harmónie – zariadenia pre seniorov Mgr. Máriu Točíkovú. Riaditeľku Harmónie ako rozpočtovej organizácie mesta menuje do funkcie mestské zastupiteľstvo podľa § 11 ods. 4 písm. l/ zákona o obecnom zriadení na návrh primátora. Táto pozícia sa uvoľnila k 1. aprílu 2015 po tom, čo sa doterajší riaditeľ Ing. Vladimír Kanský rozhodol pre odchod do dôchodku. M. Točíková  má vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa v oblasti sociálnej práce a dlhoročnú prax v zdravotníctve. V súčasnosti je hlavnou sestrou zariadenia pre seniorov Harmónia, kde pracuje od roku 2001.  Predtým pôsobila ako staničná sestra (dopravná zdravotná služba a pohotovostná služba, RZP) v NsP v Hlohovci a ako zdravotná sestra v OÚNZ, Interné oddelenie v Trnave. V roku 2011 sa stala manažérkou kvality pre zariadenia zdravotných a sociálnych služieb, čo ju oprávňuje vykonávať interné audity v rámci procesného prístupu v takýchto zariadeniach. Získala o. i. ocenenie „Biele srdce“ v kategórii sestra v praxi od Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Je zakladajúcou členkou Asociácie odborných pracovníkov sociálnych služieb. Výberového konania sa zúčastnili štyri uchádzačky, ktoré predložili aj projekt poskytovania sociálnych služieb v zariadení pre seniorov. Výberová komisia po preštudovaní prihlášok a zaslaných projektov stanovila poradie uchádzačiek, pričom konštatovala, že dve uchádzačky nesplnili požiadavku predpísaného vzdelania (ekonomické, právnické alebo so zameraním na sociálnu prácu). Primátor M. Kollár na základe pohovoru s oboma kandidátkami, ktoré splnili podmienky výberového konania s prihliadnutím na poradie projektov, ktoré stanovila výberová komisia rozhodol, že MsZ predloží návrh na vymenovanie M. Točíkovej do funkcie riaditeľky Harmónie – zariadenia pre seniorov. Záverečné poradie uchádzačiek, ktoré zaslali prihlášku a projekt do výberového konania, ako ho stanovila výberová komisia: 1.  Mgr. Mária Točíková, 2.  PhDr. Helena Kolníková, 3.  PaedDr. Zdenka Magulicová  - nesplnila požiadavku vzdelania (ekonomické, právnické alebo so zameraním na sociálnu prácu), projekt prekročil požadovaný rozsahový limit. 4. Ing. Mária Ďurišová - nesplnila požiadavku vzdelania (ekonomické, právnické alebo so zameraním na sociálnu prácu). Výberová komisia zasadala v zložení prednostka Mestského úradu Ing. Eva Lukáčová, zástupkyňa zamestnancov PhDr. Martina Kováčová a poslanci Mestského zastupiteľstva Ing. arch. Miloslav Drgoň, Peter Dvoran, Ing. Stanislava Pogáčová. Zdroj: Zuzana Hrinková Siebenstichová, Referentka pre komunikáciu a vonkajšie vzťahy
V rámci stránkových hodín primátora pre obyvateľov mesta primátor JUDr. Zoltán Hájos už viac ako 5 rokov prijíma občanov na radnici. O získaných skúsenostiach, o význame a efektivite stredajších strán- kových hodín informuje aj čitateľov DH.   „Moje skúsenosti potvrdzujú, že je dôležité, aby primátor udržiaval sústavný kontakt s občanmi. Po- čas stránkových hodín mnohokrát odznejú postrehy a nápady, ktoré využijem v každodennej práci. Ob- racajú sa na mňa občania i s otázkami a sťažnos- ťami, ktoré sa dajú veľmi rýchlo a účinne vyriešiť a nie sú potrebné časovo náročné vybavovačky“ – zhrnul prínos týchto stretnutí primátor. Zmienil sa však aj o negatívach: mnoho občanov chcelo svo- je otázky a problémy konzultovať, ale na rad sa ne- dostali, lebo stálo pred nimi veľa ľudí, hlavne obyvatelia sociálnych bytov z Kračanskej cesty. „Žiaľ, im sa dá veľmi ťažko pomôcť. Vyhľadávali ma pre- važne s tými istými, už niekoľkokrát pretraktovanými otázkami. Kvôli tomu sa nedostali na rad občania, ktorí ešte neboli u mňa na konzultáciách a chceli ma vyhľadať po prvýkrát so svojimi problémami“ – po- ukázal na druhú stranu mince primátor. Ako po- dotkol, v čase zavedenia stránkových hodín ešte ne- existovali terénni sociálni pracovníci, ktorí priamo v teréne udržiavajú kontakt s obyvateľmi núdzových bytov. Sú to zamestnanci mesta a ich mzdové nák- lady sú hradené z EU-fondov. „Po krátkom zvažovaní som dospel k potrebe zmeny. Podstatou tejto zmeny je otvorený deň pri- mátora pre občanov každú prvú stredu v mesiaci. V tento deň ma môžu Dunajskostredčania osobne vyhľadať so svojimi problémami, a to v čase od 9 do 11 hodiny, popoľudní od 13.00 do 15.00. V ostatné stredy v mesiaci prijímam občanov mesta po pred- bežnom telefonickom ohlásení sa cez môj sekreta- riát“ – informoval o novom mechanizme strán- kových dní Zoltán Hájos. Zmena je potrebná aj z toho dôvodu, že sa zasadnutia župnej samosprávy a župnej rady, ktorých sa zúčastňuje aj primátor, sa konajú tiež v stredu. „Považujem však za veľmi dô- ležité, aby sa systém stránkových hodín zachoval, veď vďaka nemu môžem byť v pravidelnom kontakte s občanmi. Samozrejme chceme a budeme riešiť aj problémy a podnety obyvateľov núdzových bytov na Kračanskej ceste, ktorí sa na nás obracajú prevažne s problémom opráv ich bytov. Ich podnety sa budú tlmočiť cez terénnych pracovníkov priamo mestskej spoločnosti Municipal Real Estate s.r.o., ktorá tie- to byty spravuje. O osobných a iných problémoch týchto občanov ma budú informovať terénni pra- covníci“ – dodal Zoltán Hájos. 
10. februára mestská samospráva zasadala v tomto roku po prvýkrát, od novembrových komunálnych volieb už tretíkrát. Najdôle- žitejším bodom programu bol rozpočet mesta na rok 2015. Po podrobnej a rozváž- nej rozprave pôvodný návrh rozpočtu bol ko- rigovaný prijatými pozmeňujúcimi návrhmi. Na návrh primátora JUDr. Zoltána Hájosa (SMK) minútou ticha si uctili pamiatku čestného občana Du- najskej Stredy prof. Juraja Tölgyessyho, ktorý zom- rel koncom decembra. V ďalšom na návrh primáto- ra stiahli z programu návrh nariadenia o pravidlách času prevádzky služieb na území mesta, ku ktoré- mu Mestskému úradu bol doručený protest proku- rátora. Bezpredmetným sa stalo aj vymenovanie no- vého riaditeľa Zariadenia pre seniorov, nakoľko výberové konanie sa skončilo neúspešne. V ďalšom z prítomných 22 poslancov dvadsiati podporili zámer predaja bytovky č. 2134 na ulici Gy. Lőrincza formou obchodnej verejnej súťaže s podmienkou, že sa budú brať do úvahy len tie po- nuky, ktoré uvádzajú vyššiu cenu, ako je znalcom vyčíslená priemerná trhová hodnota, teda 191 142,13 eur. Na návrh Ladislava Bachmana (ne- závislý) a Gabriela Csicsaiho (Most-Híd) zruši- li podmienku, ktorá by zabezpečovala prednosť miestnym záujemcom, čo by bolo podľa nich dis- kriminačné. Bol odsúhlasený návrh viceprimáto- ra MUDr. Zoltána Horvátha (SMK), ktorý sta- novuje zloženie kaucie vo výške 10 percent sumy pre vážnych záujemcov. Následne sa začala rozprava o rozpočte mesta na rok 2015. Návrh vypracoval vedúci Odboru fi- nančného a evidencie majetku Ing. Zoltán Pápay. Ako zdôraznil, dokument bol v podstate hotový už vlani v novembri, ale pred voľbami aj predseda vte- dajšej finančnej komisie nepovažoval za opod- statnené, aby sa návrhom rozpočtu zaoberali „sta- rí“ poslanci. Nezávislý poslanec Marián Ravasz namietal, že neboli dodržané rozpočtové pravidlá. Vedúci odboru vyzdvihol vyrovnanosť príjmovej a výdavkovej časti rozpočtu, čo je výsledkom roko- vaní v odborných komisiách a Mestskej rade. Rok 2015 je plný výziev, veď bolo treba nájsť zdro je aj na 5 percentné zvýšenie platov učiteľov a nepedagogických pracovníkov škôl, navyše aj ostatné požiadavky prevyšovali reálne možnosti. „Po predbežných rokovaniach predkladáme na schválenie dobrý kompromisný návrh rozpočtu“ – konštatoval Z. Pápay. Predseda finančnej komisie Szabolcs Hodossy (SMK) informoval o pozmeňujúcich návrhoch jednotlivých odborných komisií, ktoré prijali, alebo zamietli a uviedol aj dôvody. Zoltán Hájos poznamenal, že sta- novisko finančnej komisie odobrila aj Mestská rada. Následne v rozprave odzneli postrehy po- slancov. A. Dakó (nezávislý) kritizoval nízku čiast- ku pre centrá voľného času, ale pozmeňujúci ná- vrh nepredložil. Podotkol, že v záverečnom hla- sovaní preto nepodporí rozpočet. Podľa primáto- ra centrá voľného času sa môžu uchádzať aj o mestské dotácie. Gabriela Jarábik (Most-Híd) na- zvala rozpočet asociálnym, hlavne v kontexte pod- pory dôchodcov nad 75 rokov. Pavol Sebők (nezávislý) povedal, že sociálna sféra hladuje. G. Csicsai podobne ako M. Ravasz postrádal kon- cepčnosť rozpočtu a vyslovil sa za väčšie daňové zaťaženie multinacionálnych firiem. Primátor od- mietol kritiku a poukázal už na schválenú re- konštrukciu ZŠ Gy. Szabóa z EU-fondov vo vý- ške viac ako 800 tisíc eur. Z obdobných zdrojov chce mesto obnoviť budovy materských škôl a penziónu dôchodcov, vybudovať komunitné centrum na Kračanskej ceste a zriadiť zberný dvor. Zdro- jom 5 percentnej spoluúčasti mesta sú úspory z vla- ňajšieho roka. Poslanec M. Ravasz kritizoval aj kapitolu rozpočtu určenú na úpravu zelene, čo je podľa neho oveľa vyššia, ako v iných mestách, pre- to navrhol zníženie tejto čiastky. V záverečnom hlasovaní 15 poslancov hlasovalo za prijatie roz- počtu mesta, štyria boli proti, dvaja sa zdržali, je- den poslanec nehlasoval. K jednotlivým kapitolám rozpočtu Mesta Du- najská Streda na rok 2015 sa ešte v ďalšom vráti- me. Rozpočet na rok 2015 je vyrovnaný, celkové príjmy aj výdavky sú na úrovni takmer 19 mil. eur. Príjmová časť počíta s vyššími príjmami z podie- lových daní zo štátneho rozpočtu. V závere za- sadnutia odzneli interpelácie poslancov, ktoré v zmysle nového rokovacieho poriadku odteraz je po- trebné predložiť aj písomne. 
Úspech, to slovo má v hlave asi každý z náš. Denno denne snívame o dosiahnutí našich cieľov. Niekto sa vidí v sieni slávy, kde mu tisíce ľudí venuje ohlušujúci potlesk, iní sa zas vidia ako pomáhajú zvieratám a zachraňujú životy. Prestavy sú iné, no cesta je rovnaká. Ako však tú cestu nájsť, a ak ju nájdeme, ako spraviť prvý krok? 1. Nečakať a konať Mnohí robia tú chybu, že na len čakajú. Čakajú na znamenie, príležitosť alebo niečo iné čo im ukáže, že teraz je ten správny čas. Takéto niečo sa môže zjaviť, no vo väčšine prípadov sa tak nestane. Dni, týždne, mesiace ubiehajú, vy ste nič nepostrehli, no pri pohľade späť vidíte len ďalšie premárnené dni, no čo je horšie, príležitosti. Nesmiete čakať, ale konať. Príležitosť sa vám ukazuje každý deň, pretože každý deň máte možnosť sa posunúť ďalej. Príležitosť totiž nie je špeciálna chvíľa ani znamenie, ktoré vám dá najavo, aby ste teraz niečo spravili. Príležitosť je možnosť, možnosť sa zmeniť, zlepšiť a posunúť vpred. 2. Ako prejsť cestou, ktorú nevidíme Príležitosti ste sa chopili, no čo teraz? Doteraz ste chodili po spoznanej, bezpečnej ceste a teraz ste stupili na novú, nepoznanú cestu. Strach vám prechádza telom, hrkoce kosťami a vaše telo s mysľou vás tlačia späť tam, kde ste sa cítili bezpečne. Tomto momentu sa mnohí poddajú, zľaknú sa a vrátia sa. Príjmu pocit bezpečia namiesto pocitu vzrušenia z nového. Boja sa neznámeho a nemajú odvahu ísť do tmy. Vašou úlohou je tomuto pocitu, ktorý je dočasný, sa vzoprieť a nedovoliť strachu vás ovládnuť, pretože tam, kde sa vzdáte strachu, začína voľnosť.  3. Spoločnosť a jej vplyv Ďalším silným a nepriaznivým faktorom je spoločnosť. Tí, ktorí nasledujú väčšinu sú tí „normálni“ a tí, ktorí sa vydali opačným smerom sú tí „divní“. Spoločnosť vytvorila falošný obraz, ktorý mnohým zatemnil myseľ. Ak vám neraz prebehli hlavou myšlienky ako, „Čo si o mne pomyslia“, „Ako budem vyzerať“, „Veď si pomyslia, že mi šibe“, a tak ďalej, nebojte sa, nie ste sami. S pohŕdavým a súdiacim pohľadom sa stretnete iba u tých, ktorí zvolili komfort na úkor potenciálu. Tí, ktorí sa rozhodli bojovať ako vy vám dajú podporu a spoločne sa posuniete vyššie. Ak sa budete snažiť vyhovieť každému, zistíte, že nežijete svoj, ale ich život. 4. Cesta na vrchol Na cestu ste sa vydali, strach premohli a na názor ostatných vykašľali. Teraz je pred vami cesta na váš osobný Olymp. Tu však prichádza ďalšia rana pod pás, nie je to vôbec tak, ako ste čakali. Žiadna priama cesta, nekonečné slnko a prechádzka rajskou záhradou vás nečaká. Vidíte len kľukatú cestu s množstvom slepých uličiek, neistými pasážami a nespočet prekážkami. Teraz vidíte aké to mali tí, ktorých teraz možno vnímate ako svoje idoly. Vôbec nie ľahké, ba naopak, strmá cesta, ktorá vám nič nedaruje. Nesmiete sa však zľaknúť, spravíte prvý krok a už sa viac nezastavíte. Čakajú vás dni plné utrpenia, bolesti, neúspechu a mnoho, mnoho pádov, to však je to skvelé, pretože nie koniec cesty robí víťaza, ale cesta k nemu. Keď ten koniec dosiahnete a pozriete sa na začiatok, pochopíte, že to všetko stálo za to. A preto sa nebojte. Život vám ponúka dve cesty. Jedna predstavuje komfort, známu trasu a ničím nerušenú trasu, no na jej konci budete takí, akí ste boli na začiatku. Druhá je zas plná bolesti, pádov a bojov so samým sebou, no to všetko za nové, silnejšie „JA“. Autor: Gemat
OBSAH:   Július Cézar je výborný stratég a vodca, ktorý doposiaľ nenašiel nikoho, kto by ho porazil. Iba hŕstka nepoddajných Galov sa naďalej vysmieva priamo do tváre slávneho rímskeho orla a odoláva jeho vojnovým výpadom. Teraz má však Cézar geniálne pomstychtivý plán, ako sa drzých Galov zbaviť raz a navždy: zviesť jednoduchých dedinčanov čarom civilizácie v podobe veľkolepých rímskych stavieb. Teda ide o kompletné vyrúbanie lesov a výstavbu „mramorákov“ (predchodcov dnešných panelákov)... ale rozhodne s honosným názvom – Sídlisko Bohov. Ibaže Asterix a Obelix svoju malú dedinku, ukrytú v hlbokom lese, plnú chutných diviakov, nadovšetko milujú. Predsa nedopustia, aby sa z ich milovaného domova stal turistický skanzen. Musia nakopnúť svoj dôvtip a pokúsiť sa prefíkaného Cézara v tejto podlej bitke poraziť...   Viac na: http://www.cine-max.sk/942/filmy/pripravujeme/asterix-sidlo-bohov  
OBSAH:   Július Cézar je výborný stratég a vodca, ktorý doposiaľ nenašiel nikoho, kto by ho porazil. Iba hŕstka nepoddajných Galov sa naďalej vysmieva priamo do tváre slávneho rímskeho orla a odoláva jeho vojnovým výpadom. Teraz má však Cézar geniálne pomstychtivý plán, ako sa drzých Galov zbaviť raz a navždy: zviesť jednoduchých dedinčanov čarom civilizácie v podobe veľkolepých rímskych stavieb. Teda ide o kompletné vyrúbanie lesov a výstavbu „mramorákov“ (predchodcov dnešných panelákov)... ale rozhodne s honosným názvom – Sídlisko Bohov. Ibaže Asterix a Obelix svoju malú dedinku, ukrytú v hlbokom lese, plnú chutných diviakov, nadovšetko milujú. Predsa nedopustia, aby sa z ich milovaného domova stal turistický skanzen. Musia nakopnúť svoj dôvtip a pokúsiť sa prefíkaného Cézara v tejto podlej bitke poraziť...   Viac na: http://www.cine-max.sk/942/filmy/pripravujeme/asterix-sidlo-bohov  
OBSAH:   Július Cézar je výborný stratég a vodca, ktorý doposiaľ nenašiel nikoho, kto by ho porazil. Iba hŕstka nepoddajných Galov sa naďalej vysmieva priamo do tváre slávneho rímskeho orla a odoláva jeho vojnovým výpadom. Teraz má však Cézar geniálne pomstychtivý plán, ako sa drzých Galov zbaviť raz a navždy: zviesť jednoduchých dedinčanov čarom civilizácie v podobe veľkolepých rímskych stavieb. Teda ide o kompletné vyrúbanie lesov a výstavbu „mramorákov“ (predchodcov dnešných panelákov)... ale rozhodne s honosným názvom – Sídlisko Bohov. Ibaže Asterix a Obelix svoju malú dedinku, ukrytú v hlbokom lese, plnú chutných diviakov, nadovšetko milujú. Predsa nedopustia, aby sa z ich milovaného domova stal turistický skanzen. Musia nakopnúť svoj dôvtip a pokúsiť sa prefíkaného Cézara v tejto podlej bitke poraziť...   Viac na: http://www.cine-max.sk/942/filmy/pripravujeme/asterix-sidlo-bohov  
Obsah: Režisér Neill Blomkamp prichádza s nadčasovým projektom, ktorý sa nepochybne zaradí medzi najvýraznejšie filmy roku 2015. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy sa humanoidné roboty stali novými strážcami zákona a poriadku. Sú neomylní, presní a nekompromisní. Jeden z nich je však iný. Chappie je výsledkom ojedinelého experimentu, zásadným zlomom vedeckého výskumu. Tak ako všetko, čo je na tomto svete jedinečné, aj Chappie musí bojovať o prežitie... a to aj napriek tomu, že je zázrakom evolúcie, na ktorý sme tak dlho čakali.     Viac na: http://www.cine-max.sk/934/filmy/pripravujeme/chappie  
Obsah: Režisér Neill Blomkamp prichádza s nadčasovým projektom, ktorý sa nepochybne zaradí medzi najvýraznejšie filmy roku 2015. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy sa humanoidné roboty stali novými strážcami zákona a poriadku. Sú neomylní, presní a nekompromisní. Jeden z nich je však iný. Chappie je výsledkom ojedinelého experimentu, zásadným zlomom vedeckého výskumu. Tak ako všetko, čo je na tomto svete jedinečné, aj Chappie musí bojovať o prežitie... a to aj napriek tomu, že je zázrakom evolúcie, na ktorý sme tak dlho čakali.     Viac na: http://www.cine-max.sk/934/filmy/pripravujeme/chappie  
Obsah: Režisér Neill Blomkamp prichádza s nadčasovým projektom, ktorý sa nepochybne zaradí medzi najvýraznejšie filmy roku 2015. Dej sa odohráva v blízkej budúcnosti, kedy sa humanoidné roboty stali novými strážcami zákona a poriadku. Sú neomylní, presní a nekompromisní. Jeden z nich je však iný. Chappie je výsledkom ojedinelého experimentu, zásadným zlomom vedeckého výskumu. Tak ako všetko, čo je na tomto svete jedinečné, aj Chappie musí bojovať o prežitie... a to aj napriek tomu, že je zázrakom evolúcie, na ktorý sme tak dlho čakali.     Viac na: http://www.cine-max.sk/934/filmy/pripravujeme/chappie