Osem známych "faktov", ktorým ľudia mylne veria

Veľký čínsky múr je vidno až z Mesiaca

Množstvo ľudí si myslí, že Veľký čínsky múr je jedinou stavbou, ktorá je viditeľná až z Mesiaca. Nie je to však pravda. V skutočnosti žiadny astronaut programu Apollo nepotvrdil, že je možné spozorovať hocijaký objekt postavený ľuďmi z tohto prírodného zemského satelitu. Dokonca je Čínsky múr veľmi ťažko vidieť aj zo zemskej orbity. Na druhej strane, fotografie nočnej Zeme z tejto výšky, na ktorých je možné vidieť nádhernú hru osvetlených miest sú pravdivé. Astronaut Jay Apt svojho času vyhlásil, že Veľký čínsky múr je zo vzdialenosti 290 kilometrov a viac v podstate neviditeľný. Jeho slová potvrdil aj veliteľ ISS Chris Hadfield, ktorý sa pri svojich pokusoch nájsť tento objekt strácal v množstve farieb.
 
Albert Einstein prepadol z matematiky

Toto tvrdenie vyvrátili slová samotného Einsteina. "Nikdy som z matematiky neprepadol... Ešte predtým, než som mal 15 rokov, zvládal som riešiť diferenciálne a integrálne rovnice", povedal slávny vedec. Einsteinovi sa však na prvý pokus nepodarilo splniť podmienky prijatia na Swiss Federal Polytechnic School v roku 1895. Treba však zobrať do úvahy, že v tej dobe bol mladý génius o dva roky mladší oproti ostatným uchádzačom a výsledky jeho prijímacích testov z matematiky a prírodných vied boli nadpriemerné.
 
Ryšaví ľudia vymierajú

V roku 2007 mnohé spravodajské denníky priniesli informáciu o tom, že gén, ktorý môže za toto netypické sfarbenie vlasov, sa postupom vytráca a do roku 2060 úplne zmizne. Dôvodom mal byť fakt, že "gén ryšavých vlasov" je recesívny. Hoci v prípadoch, kedy je jeden rodič jeho nositeľom a druhý nie sa narodia deti bez tejto pigmentovej vlohy, opätovne sa tento gén prejaví v generácii ich vnúčat. V skratke to znamená, že aj keď sa môže zdať, že tento gén je na ústupe, v skutočnosti nevymiera.
 
Ľudia používajú len desať percent mozgu

Väčšina ľudí by s týmto tvrdením pravdepodobne súhlasila. Jeho pravdivosť však nie je stopercentná. Aj keď je pravda, že len malá skupina neurónov pracuje v ľudskom mozgu v tej iste chvíli, tie ostatné neaktívne bunky sú tiež veľmi dôležité. Ovládajú totiž iné dôležité funkcie, ktoré nás udržujú pri živote alebo sú v nich napríklad uložené spomienky, bez ktorých by náš život vyzeral úplne inak.
 
Sex pred veľkým výkonom znamená prehru

Neexistuje žiadne vedecké potvrdenie domnienky, že sexuálna aktivita mužov v dňoch pred významným športovým alebo iným výkonom ovplyvňuje ich výsledok. V skutočnosti by to malo byť naopak. Sex pred futbalovým zápasom môže u hráčov zvýšiť hladinu testosterónu, čo by im nakoniec mohlo dopomôcť k výhre.
 
Alkohol zabíja mozgové bunky

Alkohol nemusí nutne zabíjať naše mozgové bunky, avšak jeho nadmerná konzumácia môže nepriamo viesť k ich znižovaniu a to dvoma spôsobmi. Po prvé, pri chronických alkoholikoch, ktorých mozgy sú prispôsobené účinkom alkoholu, môže náhle ukončenie príjmu alkoholu spôsobiť extoxikáciu, ktorá vedie práve k odumieraniu mozgových buniek v určitých oblastiach mozgu. Po druhé, pri chronických alkoholikoch, ktorých väčšinu príjmu denných kalórií tvorí práve alkohol, môže deficit tiamínu (vitamín B1) vyvolať Korsakovov syndróm. Ten je spojený s vážnym poškodením mozgu.
 
Buddha bol tučný pán v tureckom sede

História však dokazuje, že Buddha nemusel byť obézny. Podobizne, ktoré zobrazujú Buddhu ako "bacuľatého Buddhu" alebo "vysmiateho Buddhu" sú v skutočnosti podobizňami čínskeho ľudového hrdinu z 10. storočia menom Budai. Podľa čínskej budhistickej kultúry sa však Budai stal uctievaný ako reinkarnácia Maitreya, učeníka, ktorý sa stal Buddhom, aby obnovil budhistické učenie po tom, ako sa pravý Buddha Siddhārtha Gautama pobral zo sveta.
 
Napoleon Bonaparte bol malý cisár

Hoci by sa dnes výška Napoleona Bonaparteho naozaj mohla stať terčom posmeškov, v minulosti na to dôvod neexistoval. Napoleon bol totiž v skutočnosti vyšší ako vtedajší priemerný Francúz. Výška francúzskeho cisára bola po jeho smrti v roku 1821 zaznamenaná vtedajšími historikmi. "Malý cisár" podľa nich meral 1,69 metra. Niektorí súčasní historici sa teda domnievajú, že jeho prezývka malý desiatnik (le Petit Caporal) bola používaná jeho vojakmi ako prejav náklonnosti. Iní zase tvrdia, že jeho osobnú stráž tvorili na svoju dobu vysokí muži, a práve to je dôvod jeho prezývky a dnešných vtipov.