Ilava

Orig. názov: Lokalfilmis Žáner: animovaný, komédia Verzia filmu: aktuálnu verziu filmu nájdete v programe kina Krajina: SR   Réžia: Jakub Kroner Scenár: Jakub Kroner Hrajú: Pišta, Rytmaus, Menežeris, Moloch, Oblina a i. OBSAH: Staré cigánske proroctvo predpovedá príchod mesiáša z rómskej osady, ktorý zmení svet. Narodí sa Rytmaus a postupne sa z neho stane najznámejší rapper v Európe. Rytmaus sa rozhodne kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky. Proti nemu sa vo voľbách postaví Pišta Lakatoš. Zo Slovenska sa vďaka predaju čistej pitnej vody stáva svetová veľmoc, ktorá spolurozhoduje o budúcnosti ľudstva s najväčšími mocnosťami ako je USA, Rusko či EU. Do hry o planétu sa zamieša aj diabol Moloch... PREMIETANIE Štvrtok 18.06. Piatok 19.06. Sobota 20.06. Nedeľa 21.06. Pondelok 22.06. Utorok 23.06. Streda 24.06. 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 13:50 15:20 17:10 19:00 20:50 13:50 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50
    Trenčín 8. apríla (TASR) – Na cestách Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) sa v minulom týždni stalo 23 dopravných nehôd. Nikto pri nich nezomrel, jeden človek utrpel ťažké zranenie. Informoval odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru.       Od začiatku roka sa na cestách TSK stalo 290 dopravných nehôd. Zomrelo pri nich šesť ľudí, deväť utrpelo ťažké zranenia. Počet obetí dopravných nehôd je v TSK tento rok totožný s rovnakým obdobím minulého roku.       Na slovenských cestách sa od začiatku roka stalo 3020 dopravných nehôd (medziročný pokles o 53). Zomrelo pri nich 58 ľudí, čo je o deväť menej ako v rovnakom období minulého roku. Najviac obetí majú tento rok cesty Banskobystrického samosprávneho kraja, kde od začiatku roka zomrelo 12 ľudí. Najmenej ľudí – štyria, prišlo o život tento rok na cestách Bratislavského samosprávneho kraja.
!!!!! DOLEZITE !!!! Dobrý deň, prosím o upozornenie verejnosti na správu zo stránky Základná škola Ilava http://zsilava.edupage.sk/, na zvýšenú opatrnosť pri pokuse o nadväzovaní kontaktu neznámych osôb s osamelými deťmi. Upozornenie ! Upozorňujeme žiakov i ich rodičov na zvýšenú opatrnosť pri ceste do i zo školy a pri pohybe vonku, pretože sa v Púchovskom okrese, ale i u nás, v Ilave, vyskytli prípady, že neznáme osoby sa pokúšali nadviazať kontakt s osamelými deťmi rôznou formou. Apelujeme na rodičov, aby upozornili svoje deti, nech sa vyhýbajú rozhovorom s cudzími ľuďmi, nedali sa zlákať na sladkosti či darčeky a v žiadnom prípade nenastupovali k cudzím osobám do áut. Ak budú svedkom či účastníkom takejto udalosti, nech informujú učiteľa, rodičov alebo príbuzných.
    Trenčín 31. marca (TASR) – Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) má novú Krajskú organizáciu cestovného ruchu (KOCR). Jej vznik schválili poslanci TSK na svojom pondelkovom (30.3.) zasadnutí. Hlavou úlohou KOCR bude podpora rozvoja cestovného ruchu a jeho koncepčné riadenie. Organizácia ponesie názov Trenčín región.       Ako sa uvádza v dôvodovej správe, založenie krajskej organizácie cestovného ruchu poskytne Trenčianskemu samosprávnemu kraju priestor pre efektívne riadenie rozvoja cestovného ruchu v kraji, zaangažovanie viacerých subjektov do tvorby produktov cestovného ruchu, spoločnej propagácie a marketingu s cieľom čo najlepšie využiť potenciál cestovného ruchu Trenčianskeho samosprávneho kraja a spoločne sa podieľať na rozvoji destinácií.       "KOCR Trenčín región bude vyvíjať aktivity v súlade so strategickými dokumentmi TSK v oblasti regionálneho rozvoja a cestovného ruchu. Zámerom bude zviditeľnenie TSK ako atraktívnej turistickej destinácie. Dôležitosť založenia takejto organizácie krajskí poslanci potvrdili aj odsúhlasením členského príspevku TSK vo výške 300.000 eur," uviedla vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov Úradu TSK Jana Paulínyová.       Na území Trenčianskeho samosprávneho kraja pôsobia oblastné organizácie cestovného ruchu (OOCR) Horná Nitra - Bojnice, Trenčianske Teplice a Región Horné Považie. Súhlas s členstvom oblastných organizácií v krajskej organizácii cestovného ruchu musí vyjadriť valné zhromaždenie každej oblastnej organizácie. V návrhu stanov a zakladateľskej zmluvy KOCR sú uvedené všetky oblastné organizácie, ktoré pôsobia na území kraja.
    Trenčín 31. marca (TASR) - Štúdia možných trás asi 100-kilometrovej Vážskej cyklotrasy, ktorá pôjde od hranice Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) so Žilinským samosprávnym krajom až po hranicu s Trnavským samosprávnym krajom, by mala byť hotová v máji tohto roku. TASR informovala Veronika Rezáková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK.       Pripraviť by ju mal TSK ako zastrešovateľ projektu spolu s obcami, mestami v kraji, Slovenským pozemkových fondom, Správou povodia Váhu, Okresným úradom v Trenčíne a Policajným zborom. "Ďalším krokom by malo byť memorandum o spolupráci medzi TSK a mestskými i obecnými samosprávami a začiatok procesu majetkového vyvysporiadania pozemkov, po ktorých by mala trasa viesť. Súčasne s týmto krokom sa budú realizovať ďalšie stupne projektovej dokumentácie, aby bol projekt Vážskej cyklotrasy pripravený na realizáciu," priblížila Rezáková.       K hlavným cieľom vybudovania Vážskej cyklotrasy patrí okrem rozvoja turizmu, zlepšenia kvality ovzdušia a podpory zdravého životného štýlu obyvateľov všetkých vekových kategórií aj zvýšenie bezpečnosti a vytvorenie alternatívy k motorizovanej doprave, keďže mnoho obyvateľov regiónu využíva na cestu do práce cyklodopravu aj po frekventovaných cestách I. triedy.       "Prevažná časť Vážskej cyklotrasy by mala viesť po ochranných hrádzach starého koryta Váhu. Tam, kde nie sú ochranné hrádze, povedie po vedľajších cestách, ktoré sú k dispozícii. Cyklotrasa začína na hranici so Žilinským krajom a končí pri Hornej Strede na hranici s Trnavským samosprávnym krajom," priblížil predseda TSK Jaroslav Baška.       Približne 100 kilometrov dlhá Vážska cyklotrasa má tvoriť základnú kostru cyklistických komunikácií v kraji, na ktorú sa budú postupne napájať ďalšie cyklistické alebo turistické trasy. Podľa cyklokoordinátora TSK Mateja Tinku by cyklotrasa mala pretínať a zároveň spájať 34 katastrov miest a obcí na území TSK. Najväčšími sú Nové Mesto nad Váhom, Dubnica nad Váhom, Trenčín, Nemšová, Púchov, Považská Bystrica, Ilava.       Žiadateľom projektu Vážskej cyklotrasy je Región Biele Karpaty. Myšlienku projektu segregovanej cyklotrasy po strednom Považí podporuje podľa predsedu TSK aj vláda Slovenskej republiky svojimi uzneseniami. Baška je presvedčený, že teraz je ten správny čas dať Vážsku cyklotrasu z papiera do formy realizačného projektu. "Nikdy v minulosti nebola zo strany vlády a samosprávneho kraja taká podpora projektu cyklotrasy, ako je momentálne," doplnil šéf TSK. Vláda SR na svojom výjazdovom zasadnutí minulý týždeň odsúhlasila z 2,2-miliónovej dotácie pre TSK sumu 100.000 eur na majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov pod cyklotrasu.
Ako funguje Balíkomat ?   Popis vyzdvihnutia: Vyberte možnosť „Vyzdvihnúť zásielku“ Vložte telefónne číslo a prístupový kód a potvrďte voľbu Ak je zásielka s dobierkou vložte Vašu platobnú kartu do platobného terminálu a pokračujte podľa inštrukcií platobného terminálu. Vyzdvihnite si Vašu zásielku z príslušného boxu ktorý sa Vám automaticky otvorí. Zatvorte dvierka a vytlačte si potvrdenie o prevzatí balíku. Pozrite si používateľkú príručku Balíkomat 24/7 Vyskušajte si simulátor výberu zásielky z Balikomatu 24/7 online
  Trenčín 26. marca (TASR) – Na vytváranie pracovných miest pre mladých ľudí do 29 rokov pôjde tento rok do Trenčianskeho samosprávneho kraja 4,3 milióna eur. Rozhodla o tom na stredajšom (25. 3.) výjazdovom zasadnutí v Trenčíne vláda SR.       Podľa premiéra Roberta Fica malo ísť pôvodne do TSK na podporu zamestnanosti mladých ľudí takmer 2,83 milióna eur. Určené mali byť predovšetkým pre okresy Prievidza, Považská Bystrica a Partizánske, kde je najvyššia evidovaná miera nezamestnanosti v TSK.       „Po tom, ako sme si pozreli štruktúru nezamestnanosti, pôvodná suma sa navýšila na 4,3 milióna eur. Tieto peniaze budú minuté do 31. decembra 2015. Toto je projekt, ktorý je veľmi úspešný. Keď ponúkame zamestnávateľom náhradu minimálnej mzdy a odvodov pre zamestnávateľa, ktorý zamestnáva človeka do 29 rokov, s tým, že pracovné miesto musí nejaký čas udržať, tak je o toto veľký záujem,“ konštatoval premiér.       Podľa informácií Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny bola vo februári evidovaná miera nezamestnanosti v TSK na úrovni 9,39 %, čo je takmer o 3 % menej ako celoslovenský priemer. Z celkového počtu 31.630 uchádzačov o zamestnanie v TSK je 9425 do 29 rokov.
Pracovný program podpredsedu vlády a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka dnes, v stredu 25. marca       O 15.00 h otvorí podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák v rámci reformy ESO Klientske centrum pri Okresnom úrade v Ilave. Následne slávnostne odovzdá 4 hasičské vozidlá pre Dobrovoľné hasičské zbory (DHZ) v Trenčianskom samosprávnom kraji.       Zástupcovia DHZ si kľúče od automobilov prevezmú z rúk podpredsedu vlády a ministra vnútra Roberta Kaliňáka a prezidenta Hasičského a záchranného zboru Alexandra Nejedlého.       Slávnostné odovzdanie sa bude konať vo štvrtok 26. marca o: 14.30 h Horná Poruba 15.30 h Bolešov 16.30 h Chocholná - Velčice 17.15 h Ivanovce       Kontaktnou osobou na mieste bude: Ivan Netík riaditeľ tlačového odboru kancelárie ministra vnútra SR. tel: 0918 569 201       TASR tom dnes informoval hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov.
  Vysoké Tatry 24. marca (TASR) – Vo Vysokých Tatrách natočili video s tzv. 360-stupňovým pohľadom. „Len minulý týždeň spustil Youtube dlho očakávanú podporu videa s 360-stupňovým pohľadom a nadšenec z Tatier, autor tatranského videa Happy, we are from High Tatras, nakrútil prvé unikátne video z lyžovačky v Tatranskej Lomnici. Pri videu máte pocit, akoby ste boli priami účastníci deja,“ informovala Zuzana Fabianová z Tatry Mountain Resorts.       Video si môžu ľudia prezrieť na klasickom počítači, ale ešte zaujímavejšie je to podľa nej pri prezeraní na mobilnom telefóne či tablete. Užívateľ aplikácie si môže pozrieť 360-stupňový pohľad na tatranské lyžiarske stredisko, aký doteraz ešte nikde nebol zverejnený. „Vďaka polohovému senzoru na určenie uhla v mobilných zariadeniach sa obraz prispôsobí pohľadu. Aký uhol pohľadu si na mobile alebo zariadení podporujúcom spomínanú službu ľudia zvolia, je len na nich,“ vysvetľuje Fabianová s tým, že video prináša zábery na tatranskú lyžovačku v Lomnickom sedle či výhľady zo Skalnatého plesa na okolitú prírodu.       Tzv. 360-stupňové video je snímané súčasne na šesť kamier s ultra širokým uhlom záberu, ktoré zabezpečujú nasnímanie reality v rozsahu 360 stupňov vo vertikálnej aj horizontálnej osi. Jednotlivé pohľady sú v post produkčných programoch spojené do celku, v ktorom sa divák môže interaktívne pohybovať len s pomocou myší a webového prehliadača. Pri prezeraní videa na mobile, tablete alebo virtuálnych okuliaroch je otáčanie automatické. „Takéto snímanie umožňuje tiež nový spôsob práce s videomateriálom a možno práve toto je budúcnosť internetu či televízie,“ uzavrela Fabianová.
Slovenčina je krásny jazyk a navyše veľmi tvárny a ohybný. Mnoho slov má viacero významov.  Čo raz označuje muža, ktorý predčasne prišiel o vlasy, inokedy znamená obec na východe Slovenska. Mnohé názvy slovenských miest či dedín vyvolávajú úsmev na perách. Zoznam miest a obcí:   Babindol Bobrovček Brusnica Čičava Divina Dolné Naštice Dolné Otrokovce Dolné Plachtince Zubák Aňala Šarkan Rozkoš Haluzice Potvorice Naháč Slizké Držkovce Nesluša Smilno Černochov Švábovce Pichne Plešivec Vybúchanec Krvavé Šenky Čierne Pole Dedina Mládeže Horné Otrokovce Havka Husák Lada Soľ Zubrohlava Pukanec Nedožery Mužla Egreš      
 Košice 23. marca (TASR) - Párik tučniakov, Pepo a Cilka z košickej Zoologickej záhrady, sa bude možno už čoskoro starať o ďalšie mláďatá. V zoo našli pred niekoľkými dňami u tučniakov jednopásových dve nakladené vajíčka.         "Pepo a Cilka sú u nás už overený pár, ktorý odchoval už niekoľko mláďat a pevne veríme, že aj táto znáška bude oplodnená a budeme sa môcť tešiť z malých tučniakov," uviedol pre TASR hlavný zoológ Patrik Pastorek. Dodal, že inkubačná doba u tučniakov je 39 až 42 dní, väčšinou okolo 40.       V zoo žije momentálne dvanásť tučniakov, päť samcov, päť samíc a dve mláďatá, ide o párik z minulého roka.       Vajíčka tučniakov potešili aj riaditeľa zoo Ericha Kočnera. "Tučniaky nás prekvapili tým, že už spravili znášku, takže vlastne sme vítali prvý jarný deň vajíčkami tučniakov jednopásových."       Mláďatá by sa mohli vyliahnuť v prvej polovičke mája. "Na zahrievaní znášky sa u tučniakov striedajú aj samce, samec sa aktívne zúčastňuje nielen na odchove, ale aj starostlivosti o vajíčko," opísal Kočner.
 Trenčín 21. marca (TASR) – Tréningovými aktivitami sa centrá sociálnych služieb v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) snažia prispieť k väčšej samostatnosti svojich klientov. Na ich uplatňovanie sa momentálne zameriava asi 30 percent sociálnych zariadení v kraji, najintenzívnejšie sú Centrá sociálnych služieb (CSS) Lúč v obci Pruské v Ilavskom okrese, CSS Nádej v Dolnom Lieskove v okrese Považská Bystrica a CSS Sloven v Slávnici (okres Ilava).         „Cieľom tréningových aktivít je najmä väčšia samostatnosť klientov a ich zapojenie sa do sociálneho a spoločenského života. Vďaka nim by sa klienti centier sociálnych služieb mali naučiť hospodáriť s peniazmi, realizovať individuálne nákupy, využívať prostriedky hromadnej dopravy či samostatne navštevovať svojich blízkych. Konkrétna realizácia tréningových aktivít závisí od možností a schopností obyvateľov zariadení sociálnych služieb, ktorým pri zaraďovaní sa do bežného života pomáha starostlivosť a dohľad pracovníkov zariadení,“ uviedla Veronika Rezáková z oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK.         Priekopníkom v realizovaní tréningových aktivít je podľa nej CSS Nádej v Dolnom Lieskovom, ktoré už sedem rokov prostredníctvom komunitných domácností priamo v zariadení pripravuje svojich klientov na život a prevádzkuje aj zariadenie podporovaného bývania v Stupnom. „Toto zariadenie s kapacitou desiatich miest poskytuje ubytovanie, dohľad a poradenstvo prijímateľom sociálnych služieb, ktorí majú záujem integrovať sa do spoločnosti a chcú sa aktívne podieľať na spoločenskom a kultúrnom živote komunity. Centrum zároveň poskytuje svojim klientom v prenajatých priestoroch CSS Bystričan v Považskej Bystrici možnosť dvakrát týždenne pracovne sa realizovať v kaviarničke v úlohe profesionálnych čašníkov,“ doplnila Rezáková.
 Nové Mesto nad Váhom 21. marca (TASR) - Portugalčanka s kapverdskými koreňmi Carmen Souza a maďarskí inštrumentalisti zo Special Providence budú jednými z najväčších ťahákov festivalu Open Jazz Fest (17. - 18. 7.) na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. TASR informoval PR manažér festivalu Matej Salek.       „Carmen Souza (34) považuje hudbu za svoju misiu. Hudobníčka uvádza medzi ľuďmi, ktorí ovplyvnili jej jedinečný štýl, legendy ako Ellu Fitzgerald, Billie Holiday alebo Joea Zawinula. Jej zatiaľ posledný album s názvom Protegid získal veľmi pozitívne ohlasy v tlači na celom svete. Výnimočný hlasový prejav a odvážny prístup k hudbe jej vyslúžili prirovnania k umelkyniam ako Nina Simone alebo Eartha Kitt. To, čo ju však robí naozaj jedinečnou, je spôsob, akým spája tradičné africké a kapverdské rytmy so súčasným džezom,“ uviedol Salek s tým, že producentom a mentorom Carmen Souza je Theo Pascal, ktorý je jedným z najlepších súčasných portugalských basgitaristov.       Ako dodal, v rámci úvodného dňa Open Jazz Festu sa na Zelenej vode predstavia aj maďarskí inštrumentalisti zo Special Providence. Ide o jednu z najznámejších súčasných inštrumentálnych skupín v strednej Európe. „Special Providence sú známi svojím jedinečným štýlom, v ktorom sa mieša moderný džez, progresívny rock/metal a elektronika. Ich živé predstavenia sú zároveň nevšedným zážitkom, ktorého zárukou je ich dynamické vystupovanie. Za sebou majú vystúpenia na London Jazz Festival, festivale Crescendo, Prog Sud alebo Prog-Résiste a mnohých ďalších podujatiach v Európe, Južnej Amerike, ale aj v Japonsku,“ uzavrel Salek.    
Trenčín 21. marca (TASR) – Priemerná evidovaná miera nezamestnanosti v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) klesla vo februári medzimesačne o 0,13 percenta na úroveň 9,39 percenta. Informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny Trenčín.       Najvyššia miera nezamestnanosti v TSK bola vo februári v okrese Prievidza (12,22 percenta). Nasledovali okresy Partizánske (11,29 percenta), Považská Bystrica (10,80 percenta), Bánovce nad Bebravou (10,11 percenta), Myjava (7,86 percenta), Ilava (7,67 percenta), Trenčín (7,55 percenta) a Púchov (7,20 percenta). Najnižšia miera nezamestnanosti bola v TSK v okrese Nové Mesto nad Váhom (7,17 percenta). S výnimkou Považskobystrického klesla vo februári miera nezamestnanosť vo všetkých okresoch TSK.       Vo všetkých deviatich okresoch TSK bola vo februári miera nezamestnanosti nižšia ako celoslovenský priemer (12,32 percenta). Najvyššia miera nezamestnanosti na Slovensku bola vo februári v okrese Rimavská Sobota, kde opäť stúpla nad 30 percenta (30,04 percenta), najnižšia v okrese Bratislava I. (5,20 percenta).
Kolačín 19. marca (TASR) – Hasiči z Dubnice nad Váhom dnes dopoludnia vytiahli z plastovej žumpy pri futbalovom ihrisku v novodubnickej mestskej časti Kolačín mŕtveho 53-ročného muža z Novej Dubnice.       Ako TASR informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trenčíne Marián Petrík, dubnickí hasiči najskôr kalovým čerpadlom odčerpali vodu zo žumpy, následne tam pomocou trojnožky spustili jedného z hasičov. Telo Novodubničana odovzdali lekárovi, ktorý konštatoval smrť.       Podľa trenčianskej krajskej policajnej hovorkyne Eleny Antalovej lekárka nezistila cudzie zavinenie, príčinu smrti určí zdravotno-bezpečnostná pitva.
Príroda nám v uplynulé dni ukazuje svoje krásy. V priebehu utorka a stredy bolo možné vo viacerých krajinách Európy, vrátane Slovenska pozorovať výnimočný úkaz akým je polárna žiara. Už v piatok nás čaká ďalší zaujímavý úkaz v podobe čiastočného zatmenia Slnka. Toto zatmenie bude najvýraznejšie od roku 2011 až do roku 2026. Mesiac zakryje zhruba 60 % slnečného disku. Ďalšie zatmenie nás síce čaká až v júni 2021, kedy však Mesiac zahalí len okolo 5 % Slnka. Výraznejšie zatmenie nastane v októbri v roku 2022, kedy Mesiac zahalí okolo 40 % slnečného disku. Zatmenie bude možné vďaka počasiu pozorovať na celom území Počasie by v piatok malo byť na našom území pod vplyvom oblasti vyššieho tlaku. Prevládať by tak na celom území malo prevažne jasné až polojasné počasie. Len v oblasti krajného východu a severovýchodu môže byť oblačnosti o niečo viacej, ale zatmenie Slnka bude aj tu možné pozorovať.   Počasie síce priať bude, no rozhodne nepozerajte na Slnko voľným okom. Zabezpečte si okuliare s ochrannou fóliou. Nápomocné môžu byť aj zváračské sklá. Ak ani jednu z ochranných pomôcok nemáte, tak aby ste sa vyhli poškodeniu zraku, navštívte radšej planetárium alebo sledujte online prenos na webe.   Zatmenie začne o 9:37 v Bratislave a o 9:44 v Košiciach.  Maximálne zatmenie bude na západe krajiny okolo 10:45 a na východe okolo 10:50. Zatmenie skončí okolo 12:00. Tabuľka zatmenia slnka a jeho percentuálna veľkosť   Mesto Začiatok MAXIMUM Koniec Veľkosť zatmenia Bratislava 9:37 10:46 11:58 61,9 % Trnava 9:38 10:48 11:59 61,8 % Nitra 9:39 10:48 11:59 61,1 % Hurbanovo 9:39 10:48 11:59 60,1 % Trenčín 9:40 10:49 12:00 62,4 % Žilina 9:41 10:50 12:01 62,4 % Námestovo 9:42 10:51 12:03 62 % Banská Bystrica 9:41 10:50 12:01 60,9 % Lučenec 9:41 10:50 12:02 59,5 % Poprad 9:43 10:52 12:03 60,3 % Prešov 9:44 10:53 12:04 59,1 % Svidník 9:45 10:54 12:05 59,5 % Košice 9:44 10:53 12:04 58,5 % Veľké Kapušany 9:45 10:54 12:05 57,2 % Energetickej sústave hrozí blackout   Zatmenie Slnka, ktoré nastane takmer v celej Európe robí veľké starosti prevádzkovateľom energetických sietí. Počasie sa totiž zmenilo a podľa najčerstvejšej predpovede bude v štátoch ako Nemecko, Poľsko, Česká republika a Taliansko panovať taktiež slnečné počasie. Oblačnosť sa začne nad Nemecko nasúvať od severu a zatmenie by malo zasiahnuť až okolo 70 percent krajiny. Tu zároveň bude zatmenie Slnka výraznejšie ako u nás. Mesiac zakryje slnečný kotúč až na 80 %. Zdroj: Imeteo.sk
  Trenčín (TASR) – Takmer stovka vystavovateľov zo Slovenska, Českej republiky, Rakúska, Poľska a Spojených arabských emirátov sa predstaví oddnes do soboty (19. – 21. 3.) na 23. ročníku medzinárodného kozmetického veľtrhu Beauty Forum Slovakia na trenčianskom výstavisku Expo Center.       Podľa Ivany Ridékyovej z oddelenia marketingu výstaviska je podujatie venované kráse a zastrešuje všetky oblasti kozmetického priemyslu. Nechtovým dizajnérkam, manikérkam, kozmetičkám, vizážistkám, kaderníčkam a pedikérkam ponúka širokú škálu značiek, medzi ktorými sa každoročne objavujú aj novinky vstupujúce na slovenský trh. "Našou snahou je vytvoriť pre kozmetické firmy profesionálnu platformu pre prezentáciu svojich produktov, obchodných značiek a služieb, ako aj pre nadväzovanie kontaktov a rozširovanie distribučnej siete," skonštatovala Ridékyová.       Súčasťou výstavy je podľa nej sprievodný program, v ktorom bude novinkou súťaž Vlasy Vizáž Cup 2015 určená pre slovenských a zahraničných kaderníkov zameraná na premenu modelky - inšpiratívnu a kreatívnu prácu vychádzajúcu z trendov. Pre nechtové dizajnérky a manikérky sú pripravené majstrovstvá SR v Nail Designe a majstrovstvá SR v NailArt Trophy.       "Neodmysliteľnými sprievodnými podujatiami veľtrhu sú majstrovstvá Slovenskej republiky v mejkape, tohtoročnou témou sú zlaté 20. roky. Predĺžiť a zahustiť riasy modelky nadstavením 3D rias je úlohou pre tých, ktorí sa prihlásili na majstrovstvá SR v predlžovaní rias. Súčasťou sprievodného programu bude tiež 11. ročník majstrovstiev SR v maľovaní na telo na tému Svet počítačov – IT World," priblížila Ridékyová s tým, že pre návštevníkov bude veľtrh otvorený od 10.00 do 18.00, v sobotu 21. marca od 10.00 do 16.00 hodiny.
Príprava investície novostavby parkoviska s počtom 93 parkovacích miest, z toho 4 miesta pre telesne postihnutých Pripravuje sa investícia novostavby s počtom 93 parkovacích miest, z toho 4 miesta pre telesne postihnutých. Projekt obsahuje stavebné projekty SO-101 Parkovisko, SO-102 Odvodnenie, SO-103 Verejné osvetlenie. Parkovisko bude mať 2252m2 zastavanej  plochy  a bude riešiť aj dobudovanie chodníka až k budove železničnej stanice o ploche 166 m2. Predpokladaná lehota výstavby je cca tri mesiace.
V noci z utorka na stredu sme mohli na Slovensku pozorovať polárnu žiaru, u nás sa to nestáva často. Polárna žiara je viditeľná predovšetkým v oblasti severného a južného pólu. Erupcie na Slnku v ostatnej dobe však boli natoľko intenzívne, že na Zemi vyvolali silnú geomagnetickú búrku (narušenie magnetického poľa Zeme pod vplyvom prílevu silného prúdu nabitých častíc, ktoré unikajú zo Slnka po slnečných erupciách). Vďaka tomu sme polárnu žiaru mohli pozorovať v pondelok a utorok na severoamerickom kontinente, v Ázii a Európe, vrátane Česka, Maďarska alebo Slovenska. V Snilovskom sedle v Malej Fatre ju vyfotil fotograf Šimon Trnka.
Dnes sa v Ilave predvádzali takéto krásne labute. Zopár zaujímavých fotiek, ktoré nám zaslal nemenovaný fanúšik.
Divadlo má v Ilave svojich priaznivcov, ktorí sa mu venujú aktívne alebo so záľubou  z diváckej stoličky. Divadelné predstavenia sa v meste hrajú pomerne často. V utorok 17. marca 2015  však Dom kultúry v Ilave privíta predstavenie s veľkým „P“, plné zvučných hereckých mien. Hru francúzskeho dramatika Marca Camolettiho s názvom Kto zhasol svetlo? si môžu diváci pozrieť o 19. hodine. Pútavá zápletka Marc Camoletti je v súčasnosti najhranejším francúzskym autorom. Jeho komédie nazerajú do manželstiev a partnerstiev, ktoré prechádzajú rôznymi peripetiami. Príbeh hry Kto zhasol svetlo? rozmotáva klbko manželských a mileneckých vzťahov, ktoré keď sa zle skombinujú, a ešte horšie načasujú, neveští to nič dobré. Zvlášť, keď sa doň pripletie svojská domáca pomocnica Anna. Či sa podarí zachovať pokoj v rodine, to už zistí divák sám. Hviezdne obsadenie Jána Koleníka a Braňa Deáka určite netreba bližšie predstavovať  najmä ženskej časti publika. Ani muži však určite neoľutujú svoju účasť. V ženských úlohách vystúpia so všetkým svojím šarmom Marína Kráľovičová / alt. Zdena Studenková, Zuzana Tlučková a Kristína Svarinská / alt. Viki Ráková. Všetci  herci sú na slovenskej scéne známi z divadelných dosiek či televíznych obrazoviek, vidieť ich však na ilavskom javisku je celkom iný zážitok. Vstupenky na predstavenie si môžu občania zakúpiť v kanceláriách Domu kultúry v Ilave alebo v mestskej knižnici počas ich pracovných hodín. Autor: Lucia Dianová  
Trenčín 17. marca (TASR) – Od roku 2008 do júna minulého roku vykázali tri nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) celkovú kumulovanú stratu 28 miliónov eur. K 31. januáru dlžila Nemocnica s poliklinikou (NsP) Považská Bystrica Sociálnej poisťovni vyše 10 miliónov eur, NsP v Bojniciach 9,9 milióna a NsP Myjava 4,3 milióna eur.       „Trenčiansky samosprávny kraj si dal vypracovať analýzu so zameraním na oblasť zdravotníctva, teda zmapovanie súčasného stavu všetkých troch nemocníc, s cieľom identifikovať problémové oblasti. Na základe tejto analýzy budú na marcovom rokovaní krajského zastupiteľstva prijaté ďalšie kroky,“ skonštatovala vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK Paulínyová.         Ako dodala, TSK ako zriaďovateľ troch nemocníc NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach, NsP Myjava a NsP Považská Bystrica, inicioval prijatie racionalizačných opatrení zameraných na riešenie nepriaznivej ekonomickej situácie, čoho dôkazom je aj medziročné zníženie straty v NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach z 2,6 milióna eur na minuloročných 1,6 milióna. V NsP Považská Bystrica bola vlani strata 1,5 milióna eur, čo je o 300.000 menej, ako v roku 2013 a v NsP Myjava sa strata medziročne znížila z 874.000 na 652.000 eur.       Racionalizačné opatrenia boli podľa nej zamerané najmä na znižovanie nákladov v jednotlivých nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK a zvyšovanie výnosov. „Hlavným dôvodom toho, že sa nepodarilo zastaviť stúpajúcu zadlženosť nemocníc, je opakované zvyšovanie miezd, ktoré nie je kompenzované nárastom cien výkonov zdravotnej starostlivosti,“ uzavrela Paulínyová.
Dubnica nad Váhom 16. marca (TASR) - Skládku komunálneho odpadu Luštek pri Dubnici nad Váhom rozširuje spoločnosť Marius Pedersen. Jej kapacita bude 750.000 kubických metrov (m3), čo by malo pokryť potreby regiónu na 15 až 20 rokov.       Ako informoval technický riaditeľ spoločnosti Slavomír Faško, momentálne je vo výstavbe prvá etapa skládky v objeme 250.000 m3. Budujú tiež infraštruktúru, vnútroareálové komunikácie, potrubné systémy, oplotenie a ochrannú zeleň. „Prvá etapa má byť ukončená v júli tohto roku, s navážaním odpadu po kolaudácii chceme začať v auguste alebo septembri,“ doplnil Faško s tým, že celkové náklady na rozšírenie sú asi 1,2 milióna eur.       Doterajšia kapacita skládky Luštek bola podľa neho 900.000 m3, je naplnená, uzatvorená a v minulom roku spoločnosť ukončila jej rekultiváciu. Všetky práce na budovaní novej skládky sú vo finančnej réžii spoločnosti Stredné Považie, v ktorej má Marius Pedersen 65-% a Mesto Dubnica nad Váhom 35-%.
Nechceme NATO, chceme mier, či nie vojenským základniam kričalo dnes približne 400 nespokojných ľudí pred americkou ambasádou v Bratislave. Na Hviezdoslavovo námestie prišli dať o 17.00 h najavo svoj nesúhlas s umiestnením základne NATO na našom území či jednostranným informovaním o situácii na Ukrajine. Protestujúcich prišiel na námestie podporiť napríklad Ján Čarnogurský. "Keby nebolo rozširovania NATO na východ, nebolo by žiadnej ukrajinskej krízy," uviedol v príhovore pred davom. Naša krajiny by sa podľa jeho slov nemalo nechať vťahovať do konfliktu, ktorý nie je konfliktom Slovenska. So svojimi príhovormi vystúpili napríklad aj Eduard Chmelár či vysokoškolský profesor František Škvrnda. Niektorí ľudia počas približne hodinového protestu držali v rukách slovenské zástavy. Na transparentoch mali napísané napríklad NATO rozdeľuje Slovanov. Organizátori už avizovali, že v protestoch budú pokračovať. Ďalší zvolávajú na 26. 3. opäť pred americkú ambasádu. ZDROJ: TASR
Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) rozhodol o uložení pokuty takmer pol milióna eur pre Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) za chyby pri verejnom obstarávaní pri výstavbe administratívnej budovy ešte v roku 2006. Informoval hovorca ÚVO Ján Mažgút. „ÚVO vydal dňa 24. februára 2015 rozhodnutie, ktorým uložil TSK pokutu vo výške 496.414,33 eura za to, že dňa 5. januára 2006 uzavrel Zmluvu o dielo s vybratým uchádzačom v zmluvnej cene 9,928 milióna eur na administratívnu budovu TSK metódou priameho rokovacieho konania bez zverejnenia, a to bez splnenia podmienky pre jeho použitie,“ priblížil Mažgút. Ako dodal, pri určení výšky pokuty vychádzal ÚVO z ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, podľa ktorého uložil ÚVO pokutu vo výške piatich percent zmluvnej ceny. „Proti rozhodnutiu je možné podať podľa zákona o správnom konaní opravný prostriedok – rozklad na ÚVO do 15 dní od dňa doručenia účastníkovi konania,“ doplnil hovorca ÚVO. Ako informovala vedúca oddelenia komunikácie a medzinárodných vzťahov TSK Jana Paulínyová, TSK v zmysle správneho poriadku použije prostredníctvom svojho právneho zástupcu všetky opravné prostriedky. „V prípade konečného potvrdenia vyrubenia takto vysokej pokuty je vedenie kraja rozhodnuté riešiť situáciu za možné porušenie zákona o verejnom obstarávaní spred desiatich rokov aj súdnou cestou, prípadne vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť,“ uzavrela Paulínyová. ÚVO uložil pokutu už v roku 2006, kraj sa voči nej odvolal a druhostupňový odvolací orgán v roku 2008 pokutu zrušil. Po opätovnom prešetrení prípadu po viac ako dvoch rokoch na základe expertíz a posudkov vydal ÚVO v septembri 2010 nové rozhodnutie o pokute vo výške viac ako 496.000 eur. TSK sa voči nej opäť odvolal. ÚVO si od TSK vyžiadal správu a prehľad o investičných akciách schválených krajským parlamentom. Odvtedy kauza zdanlivo zastala na mŕtvom bode. Zmluvu o výstavbe sídla Úradu TSK podpísal bývalý šéf TSK Štefan Štefanec v roku 2006 už po regionálnych voľbách a len pár dní pred nástupom vtedajšieho predsedu TSK Pavla Sedláčka. Argumentoval časovou tiesňou a hrozbou poškodenia základovej dosky budovy, ktorá mala pôvodne slúžiť ako dom štátnej správy. Podľa Evy Balážovej z Asociácie komunálnych ekonómov je podobná pokuta veľké nešťastie najmä pre obyvateľov kraja. "Pochybením verejných funkcionárov dochádza k obrovským únikom verejných zdrojov, ktoré majú byť využité v území. Nie je to ospravedlniteľné, pretože odmeny a platy predsedov i starostov sú vysoké, nemali by robiť politické nominácie a mali by staviť na odborníkov. Ak sa už takáto situácia vyskytne, je treba nájsť tých, ktorí ju spôsobili, dať prešetriť ich vinu a mali by znášať následky,“ zdôraznila Balážová. Zdroj: Tasr
Lekári v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) nahlásili v tomto týždni 7775 akútnych respiračných ochorení. V porovnaní s minulým týždňom chorobnosť klesla o 15,78 percenta. Informoval Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne. Z celkového počtu ochorení bolo 861 ochorení na chrípku. Oproti minulému týždňu sa chrípková chorobnosť znížila o 33,09 percenta. Chrípka tento týždeň v kraji najviac trápila deti od šesť do 14 rokov. Najvyššia chorobnosť na akútne respiračné ochorenia bola tento týždeň v TSK v okrese Bánovce nad Bebravou, najnižšia v okrese Partizánske. Pre chrípku museli prerušiť vyučovanie v jednej materskej škole v Púchovskom a jednej základnej škole v Považskobystrickom okrese. Zdroj: Tasr
Za tri mesiace zbraňovej amnestie od decembra do konca februára odovzdali občania na útvaroch Policajného zboru 1019 nelegálne držaných strelných zbraní a 14.126 kusov streliva. Za tri mesiace zbraňovej amnestie od decembra do konca februára odovzdali občania na útvaroch Policajného zboru 1019 nelegálne držaných strelných zbraní a 14.126 kusov streliva. Cieľom v poradí tretej zbraňovej amnestie je znížiť počet nelegálne držaných zbraní a streliva, a tým aj riziko, že sa nimi bude páchať trestná činnosť. Najviac zbraní bolo odovzdaných v Banskobystrickom kraji (170), nasleduje Žilinský kraj (169), Bratislavský kraj (153), Prešovský kraj (146), Košický kraj (110), Nitriansky kraj (93), Trnavský kraj (92) a Trenčiansky kraj (86). Najviac streliva odovzdali občania v Bratislavskom kraji (3015 kusov), nasleduje Košický kraj (2716 kusov), Nitriansky kraj (2366 kusov), Žilinský kraj (1891 kusov), Trenčiansky kraj (1316 kusov), Trnavský kraj (1115 kusov), Prešovský kraj (931 kusov) a Banskobystrický kraj (776 kusov). V predchádzajúcich dvoch úspešných kolách zbraňovej amnestie vyhlásených v rokoch 2005 a 2009 občania odovzdali takmer osemtisíc nelegálne držaných zbraní. Tretia zbraňová amnestia začala platiť 1. decembra 2014 a potrvá do 31. mája 2015. Počas šiestich mesiacov môžu občania beztrestne odovzdať svoje nelegálne držané zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Zánik trestnosti činu nedovoleného ozbrojovania u týchto osôb umožnila novela zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorú parlament schválil 16. októbra 2014 na návrh Ministerstva vnútra SR. Odovzdané zbrane a strelivo budú podrobené balistickému skúmaniu. V zákonom stanovenej lehote budú mať občania možnosť si túto zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu, ktorého správcom je Ministerstvo vnútra SR. Už prvé dve zbraňové amnestie sa ukázali ako účinný nástroj v snahe znížiť počet nelegálne držaných zbraní. Pomohli znížiť kriminalitu páchanú so strelnou zbraňou o polovicu. Konkrétne zo 440 takýchto skutkov v roku 2004 na 214 v roku 2013. Vďaka amnestii môžu byť tiež identifikované zbrane, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti. ZDROJ: TASR
OBSAH: Pokračovanie filmovej série Divergencia s názvom REZISTENCIA je po úspechu prvého dielu očividne veľkolepejšia a výpravnejšia, nechýba jej veľká dávka akcie a trikov. Hlavná hrdinka Tris v podaní Shailene Woodley pokračuje v boji s neľútostným systémom a tiež so svojimi vlastnými démonmi. Idylická spoločnosť žijúca v symbióze rôznych frakcií je teraz na pokraji vojny, osudy všetkých naberajú rýchly spád a každá voľba má svoje následky. Tris nie je výnimkou. Z Tris a Štyriho sa behom okamihu stali vydedenci podobní štvanej zveri. Nikde nie je pokoj a bezpečie, vodkyňa sekcie Informovaných ich s pomocou ozbrojenej sekcie Neohrozených neúnavne prenasleduje, je odhodlaná dostať ich za každú cenu. Zároveň necháva pochytať ďalších divergentných ľudí, ktorí do stanoveného spoločenského systému nezapadajú. Vystavuje ich krutým testom, aby odhalila vhodnú osobu, ktorá jej môže pomôcť rozlúštiť dávne tajomstvo. Tris a Štyri zisťujú, že majú viac spojencov, než sa zdalo, rozhodnú sa prestať utekať a skúsia prekvapujúci protiútok. Je to práve Tris, kto sa stane kľúčom k tajomstvu, na ktorom stoja základy sveta, v ktorom žijú. Tajomstvo minulosti aj budúcnosti. Hlavná predstaviteľka Shailene Woodley prežila skvelý rok a smeruje k hviezdnej budúcnosti. Stala sa najväčšou hviezdou a najvyhľadávanejšou osobou na serveri Imdb.com, kde zosadila z piedestálu vládkyňu Jennifer Lawrence. Za Divergenciu získala cenu MTV či Teen Choice Award, spoločne s Theom Jamesem potom tiež People´s Choice Award.  Uznanie a ocenenie jej vyniesol aj romantický film Na vine sú hviezdy. CinemaCon ju vyhlásil za Ženskú hviezdu zajtrajška. Hviezdny status získal vďaka výkonu vo filme Whiplash aj Miles Teller a Rezistencia sa môže pochváliť aj výraznou posilou z radov uznávaných hviezd. Chladnú a neľútostnú Kate Winslet doplnila v pokračovaní Naomi Watts. Na barikádach narastaujúceho konfliktu budú stáť proti sebe. Naomi Watts sa predstaví v role Evelyn – vodkyne outsiderov, ktorí nepatria do žiadnej z frakcií a žijú ako zbedačení „podľudia“ v rozbúranej časti Chicaga.   Po úvodnej časti Divergencia sa v jasne vytýčenom a zaujímavo nastolenom svete rozohráva veľkolepé akčné divadlo. Znalcov predlohy prekvapia nové postavy, ktoré sa v knižnej predlohe nevyskytujú. Fanúšičky série Divergencia by nemali nechať chladnými správy o milostnom trojuholníku okolo Tris. ZDROJ: CINEMAX  
Celková strata nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja bola ku koncu minulého roka viac ako 3,75 milióna eur. Ekonomická situácia troch nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) je stále nepriaznivá. Napriek racionalizačným opatreniam sa nepodarilo zastaviť ich zadlžovanie. Podľa predsedu TSK Jaroslava Bašku celková strata nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK bola ku koncu minulého roka viac ako 3,75 milióna eur. Najväčší objem finančných prostriedkov dlhujú nemocnice sociálnym poisťovniam. Nemocnica s poliklinikou (NsP) Prievidza so sídlom v Bojniciach vyprodukovala k 31. 12. 2013 stratu vo výške 2,6 milióna eur, koncom roka 2014 bola strata 1,6 milióna eur. NsP v Myjave vyprodukovala k 31. 12. 2013 stratu vo výške 874.000 eur, k 31. 12. 2014 to bolo 652.000 eur. Považskobystrická nemocnica vytvorila k 31. 12. 2013 stratu 1,8 milióna eur, k rovnakému dátumu roku 2014 bola strata 1,5 milióna eur. Hlavným cieľom TSK ostáva zastaviť zadlžovanie nemocníc v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK a dosiahnuť vyrovnané hospodárenie do konca roka 2015. "Každá nemocnica pritom potrebuje aj investície do infraštruktúry a prístrojovej techniky. Máme naďalej nedokončené investičné akcie, ktoré neboli riešené v minulom období. Napríklad nedokončenú rekonštrukciu monobloku a operačných sál v NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach, nevyhovujúci stav operačných sál v ďalších dvoch nemocniciach, ale investície by si vyžadovali aj nemocničné kuchyne a práčovne najmä v NsP Považská Bystrica a NsP Myjava," doplnil Baška. Zdroj: Tasr
Oproti piatemu kalendárnemu týždňu došlo k poklesu chorobnosti na chrípku o 3,16 percenta. Lekári v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) nahlásili uplynulý šiesty kalendárny týždeň dovedna 13.006 akútnych respiračných ochorení (ARO). V porovnaní s piatym kalendárnym týždňom je to nárast o 16,84 percenta. Najvyššia špecifická chorobnosť na ARO bola u vekovej skupiny nula až päťročných. Informoval o tom Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne. Z celkového počtu nahlásených ochorení bolo 1963 ochorení na chrípku, z toho najviac u šesť- až 14-ročných detí. Oproti piatemu kalendárnemu týždňu došlo k poklesu chorobnosti na chrípku o 3,16 percenta. ARO a chrípka zatvorili v TSK uplynulý týždeň celkom 13 materských, deväť základných a jednu strednú školu. Od 5. februára tiež platí zákaz návštev v zdravotníckych zariadeniach v okresoch Trenčín, Nové Mesto nad Váhom, Bánovce nad Bebravou, Myjava, Prievidza (nemocnice v Bojniciach a Handlovej) a Partizánske. Zdroj: Tasr
Do konca tohto roku vytvorí Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) prvé autistické centrum vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti pre ľudí s autizmom starších ako 18 rokov. Trenčín 12. februára (TASR) – Do konca tohto roku vytvorí Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) prvé autistické centrum vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti pre ľudí s autizmom starších ako 18 rokov. Vznikne po rekonštrukcii Centra sociálnych služieb v obci Horné Srnie v Trenčianskom okrese. Podľa poverenej vedúcej oddelenia sociálnej pomoci TSK Eleny Behrovej má kraj v rozpočte na rekonštrukciu existujúceho centra sociálnych služieb v Hornom Srní vyčlenených 300.000 eur. „Centrum bude s celoročným pobytom a jeho kapacita bude maximálne 20 až 25 miest. Nemôže to byť viac, pretože autisti majú špecifické požiadavky na prostredie. Je schválená projektová rada a centrum musí byť otvorené do konca roka 2015,“ priblížila Behrová s tým, že všetci klienti budú z TSK. Pôvodným zámerom kraja bolo vytvoriť autistické centrum v priestoroch zrušenej školy v prírode v Patrovci. „Zámoček v Patrovci je síce v krásnom prostredí, ale je na samote. Nie je v súlade s európskymi kritériami, aby nielen autistické centrum, ale aj akékoľvek zariadenie sociálnych služieb bolo niekde na samote. A navyše, prevádzka zariadenia v Patrovci by bola veľmi drahá,“ doplnila Behrová. Trenčiansky samosprávny kraj má v zriaďovateľskej pôsobnosti 25 zariadení na poskytovanie sociálnych služieb a autistické centrum v Hornom Srní bude prvým špecializovaným zariadením svojho druhu v kraji a jedným z prvých v rámci Slovenska. Zdroj: Tasr
Obyvatelia Trenčína budú asi aj počas tohto leta bez kúpaliska. Trenčín  – Obyvatelia Trenčína budú asi aj počas tohto leta bez kúpaliska. Letnú plaváreň v obci Ostrov, ktorá nemá inžinierske siete, nestihnú do leta dokončiť. Vyplýva to z informácií, ktoré poskytla hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavlíková. „Na objektoch kanalizácie a vodovodu očakávame vydanie stavebného povolenia v najbližších dňoch. Na ostatných objektoch, ako sú parkovisko a komunikácia pred letnou plavárňou, inžinierska činnosť ešte prebieha. Ak sa nevyskytnú na stavbe nepredvídateľné skutočnosti, predpokladaná doba výstavby je naplánovaná na sedem mesiacov. Realizáciu zhotoviteľ začne ihneď, ako nastane priaznivé počasie,“ priblížila hovorkyňa ŽSR Martina Pavlíková. Technologický postup výstavby plavárne, ktorá súvisí s rekonštrukciou železnice, si podľa nej vyžiadal dodatočný stavebný objekt a dendrologický prieskum, v rámci ktorého má byť vykonaný výrub stromov na brehoch pri oporách mosta. „Momentálne prebieha konanie o vydanie povolenia na výrub stromov. Pre všetky inžinierske siete súvisiace s novou letnou plavárňou bola vykonaná inžinierska činnosť na vydanie stavebného povolenia. Na plynovod, prípojku nízkeho napätia, verejné osvetlenie, vonkajšie osvetlenie, oznamovacie rozvody a prekládku slaboprúdu bolo na konci roka 2014 vydané stavebné povolenie,“ uviedla Pavlíková s tým, že všetky problémy priebežne konzultujú s mestom Trenčín. Ako informovala hovorkyňa Trenčína Erika Ságová, do dnešného dňa mesto nedisponuje od vedenia Železníc SR oficiálnou informáciou, že by malo byť ohrozené plnenie zmluvy. „Z našej strany zmluvu plníme, v rozpočte mesta na tento rok je na dokončenie letnej plavárne schválená suma 160.000 eur. Táto suma je vyčlenená na celkové dokončenie letnej plavárne, kde je zahrnuté napríklad aj sprevádzkovanie bazénovej technológie, sadovnícke úpravy, výstavba bufetov. Čiže mesto pracuje na tom, čo vie ovplyvniť. Ostatné je otázkou pre zhotoviteľa, resp. investora,“ zdôraznila Ságová. Letnú plaváreň postavili v roku 2010 ešte za predchádzajúceho primátora Branislava Cellera ako vyvolanú investíciu v súvislosti s modernizáciou železničnej trate na rýchlosť 160 kilometrov za hodinu. Nová plaváreň nemá inžinierske siete, nie je tam prívod vody. Starú letnú plaváreň v Trenčíne začali búrať už na jeseň 2013, obyvatelia mesta tak budú bez možnosti okúpať sa na letnom kúpalisku už druhý rok. Zdroj: Tasr
Priemerná evidovaná miera nezamestnanosti na Slovensku stúpla v januári medzimesačne o desatinu percenta na 12,39 percenta. Trenčín 22. februára (TASR) – Priemerná evidovaná miera nezamestnanosti v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) klesla v januári v porovnaní s decembrom minulého roku o štyri stotiny percenta na 9,52 percenta. Informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Medzimesačne klesla miera nezamestnanosti v TSK v štyroch z deviatich okresov, najvýraznejšie v okrese Nové Mesto nad Váhom – o 0,36 percenta. Najvyššia miera nezamestnanosti v TSK bola v januári v okrese Prievidza (12,39 percenta), nasledovali okresy Partizánske (11,41), Považská Bystrica (10,47), Bánovce nad Bebravou (10,45), Myjava (8,02), Ilava (7,92), Trenčín (7,79) a Nové Mesto nad Váhom (7,33). Najnižšiu mieru nezamestnanosti v TSK má dlhodobo okres Púchov, v januári dosiahla 7,22 percenta. Priemerná evidovaná miera nezamestnanosti na Slovensku stúpla v januári medzimesačne o desatinu percenta na 12,39 percenta. Najvyššia nezamestnanosť na Slovensku bola v januári v okrese Rimavská Sobota (29,28 percenta), najnižšia v okrese Bratislava I (4,99 percenta). Zdroj: Tasr
Keď pani Zima zaujala svoje miesto v kalendári, všetci sme netrpezlivo očakávali, kedy sa naplno ukáže v celej svojej kráse - mestá a dediny zahalí bielou perinou, na okná vymaľuje nádherné ľadové kvety, holé konáre stromov postriebri krásnou inovaťou. Deti vyláka von na kopce, klziská... Huráááá, dočkali sme sa! V jeden januárový týždeň nám konečne napadol sneh a my sme to s deťmi ihneď využili. Vytiahli sme lopaty, klzáky a vybrali sme sa na kopec pri škôlke. Tam sme sa guľovali, kĺzali, ale taktiež stavali kamarátov - snehuliakov. Všetci sme sa z toho veľmi tešili, ale nie veľmi dlho. Škoda... sneh nám vydržal len pár dní. No, ale v zime nie je dôležitý len sneh a naša zábava, a to všetci škôlkari dobre vedia. V lese, ale aj na školskom dvore sú zvieratká, ktoré nemajú čo jesť a na tie sa predsa nezabúda. A preto sme aj tento rok prichystali zvieratkám do lesa pochúťky a išli sme im ich zaniesť na kraj lesa. Nech aj oni majú hostinu. Nezabudli sme ani na vtáčiky, pretože nie všetky vtáčiky na jeseň odleteli. Vtáky, ktoré sa zimy neboja, ostali tu, a práve o tie sa treba  postarať. A tak sme zavesili na stromy kŕmidlá naplnené lojom, ktorý sýkorky majú tak veľmi rady. Sľubujeme, že sa o krehkých vtáčikov budeme dobre starať a sypať im do kŕmidiel semienka... Jój, ako sa na to už tešíme ! A viete čo sme ešte v našej škôlke zažili? V rámci týždňa „Zimné športy“ deti spoznávali rôzne zimné športy, avšak jednému venovali oveľa väčšiu pozornosť. Prečo? Pretože ho spoznali aj prostredníctvom vzácnej návštevy. Prišiel k nám naozajstný (bývalý) hokejista, ktorý sa deťom predviedol v plnej výstroji a porozprával im, ako to v hokeji chodí. Deti si mohli taktiež vyskúšať prilbu, z čoho mali veľkú radosť a veríme, že na tento zážitok budú dlho spomínať. Zima sa ešte nekončí a do jari máme ešte dosť času, preto sme veľmi zvedaví, či nám pani Zima pošle ešte aspoň trošku sniežiku, aby sme mohli opäť vytiahnuť sánky, boby a lopaty. A keďže na snehovú nádielku opäť a zas ešte len čakáme, v škôlke sme si spravili snehuliaka - ako ináč - z  papiera a vrchnáčikov. A aby mu nebolo smutno, naučili sme ho aj nejaké pesničky a básničky. Nech vie, ako je v našej MŠ veselo.  
V utorok, 20. januára o 11.00 h, v zasadačke Mestského úradu v Ilave prijal primátor mesta Ilava, Ing. Štefan Daško delegáciu dodávateľskej organizácie VÁHOSTAV – SK, a.s., ktorá je realizátorom projektu „Zásobovanie vodou, odkanalizovanie a čistenie odpadových vôd v okrese Ilava“ a teda organizáciou plnou mierou zodpovednou za súčasný nevyhovujúci stav štátnej cesty 1/61, prechádzajúcej mestskou časťou Klobušice. Spoločného rokovania ohľadom definitívneho dokončenia nevyhovujúceho stavu štátnej komunikácie 1/61 sa za mesto Ilava popri primátorovi mesta, Ing. Štefanovi Daškovi zúčastnili vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia, Ing. Stanislav Janušek a hlavný kontrolór mesta, Ing. Jozef Tichý. Delegáciu dodávateľskej organizácie viedla projektová manažérka, Ing. Alena Omaníková, ktorá sa hneď úvodom ospravedlnila za nevyhovujúci stav komunikácie. Nielen primátorovi mesta, ale prostredníctvom neho i všetkým obyvateľom a vodičom, ktorí po spomínanej ceste dennodenne prechádzajú a jazdia. Súčasne informovala o harmonograme spoločných opatrení, prijatých na definitívne dokončenie problémovej komunikácie.  „Definitívna povrchová úprava komunikácie sa bude realizovať do konca apríla 2015 na už skompletizovanom úseku kanalizácie. Druhú časť Váhostav realizačne zabezpečí do jedného mesiaca po potvrdení zmeny riešenia, nakoľko došlo ku kolízii s jestvujúcou dažďovou kanalizáciou. Konečná úprava tejto komunikácie bude urobená po minimálne troch mesiacoch konsolidácie násypu, to je tiež do konca apríla 2015. Ukončenie celého projektu dobudovania kanalizácie je naplánované na september tohto roku ...“ vyjadrila sa Omaníková na margo prác, ktoré bude musieť Váhostav na problémovej komunikácii ešte zabezpečiť a požiadala súčasne o zverejnenie listu obsahujúceho všetky dôležité body utorňajšej porady, vrátane termínov a opatrení. V prvých týždňoch nového roka informáciu o zlom stave štátnej cesty 1/61 prinieslo nielen viacero tlačových periodík, ale i televíznych spoločností. Zdá sa, že táto skutočnosť danej veci prospela a pod paľbou tvrdej kritiky sa ľady v Ilave predsa len pohli! Aj keď, pravdu povediac, na celkovom stave kvality tejto komunikácie sa toho do dnešných dní veľa nezmenilo ...!  Jozef Tichý
Zdravie je pre každého človeka nepochybne jednou z najvýznamnejších hodnôt. Napriek tomu je aj dnes ešte stále mnoho ľudí, ktorí si ho začnú ceniť až potom, čo vážne ochorejú. Aby ľudia mohli byť zdraví, musia sa venovať činnostiam, ktoré ku zdraviu vedú. Súbor takýchto trvalých činností realizovaných v záujme zabezpečenia zdravia môžeme nazvať zdravým životným štýlom. Je to vlastne cieľavedomá systematická činnosť, ktorú človek vykonáva pre svoje zdravie. Zjednodušene môžeme povedať, že je potrebné vyhľadávať všetko, čo zdraviu prospieva a vyhýbať sa všetkému, čo zdraviu škodí. Ide v podstate o spôsob života, ktorým sa dá predísť chorobám, medzi ktoré patria aj onkologické. Rakovina patrí medzi najobávanejšie choroby. Niektoré zhubné nádory sa vyskytujú často, iné zriedkavejšie. Výskyt niektorých druhov rakoviny (ústnej dutiny, hltana, hrtana, pľúc, prsníka, hrubého čreva a konečníka) je u nás alarmujúco vysoký. Poznáme však už niektoré rizikové faktory jej vzniku, preto môžeme v tejto oblasti dosiahnuť určite úspechy najmä znížením výskytu niektorých druhov rakoviny. Následky zlého životného štýlu sú hrozivé a prognóza je veľmi nepriaznivá. Polovica mužov u nás fajči a žiaľ, aj počet fajčiacich žien, najmä mladých dievčat, výrazne vzrastá. Spotreba alkoholu dosahuje svetovú špičku. Zelenina, ovocie a obilniny sú v našej výžive ešte stále v pozadí. "Svetový deň proti rakovine - 4. február" bol príležitosťou vyzvať celú spoločnosť, aby sa pridala k celosvetovému úsiliu znížiť úmrtnosť na rakovinu do roku 2025 o 25 percent. Spravidla ide o výzvu na zmenu spôsobu života. Čo vlastne treba zmeniť a na čo sa treba zamerať v súvislosti s prevenciou vzniku rakoviny? So zmenou životného štýlu treba začať už v rodinách a v školách. Svieži vzduch, pohyb, šport, zdravá výživa s obsahom zeleniny a ovocia nebývajú opticky atraktívne. Nevyhnutnosťou je vyhýbať sa tomu, čo naše zdravie zhoršuje /alkohol, fajčenie, inaktivita, zlá duševná hygiena/. Často sú také odporúčania konfliktné voči reklame, najmä na cigarety a alkohol. O prevencii pred rakovinou sa hovorí dosť ťažko, lebo ešte vždy celkom presne nepoznáme skutočnú príčinu jej vzniku. Aj napriek tomu, že zdravotníctvo a metódy liečenia sa stále zdokonaľujú a sú stále účinnejšie, nemožno sa spoliehať len na to. Hlavným udržiavateľom zdravia a seba liečiteľom je každý z nás. Spôsob nášho každodenného života vychádza z nášho myslenia, z našej motivácie a následnom konaní. Nedostatok zdravého životného štýlu skracuje život, znižuje jeho kvalitu a zhoršuje celkový zdravotný stav. Stále častejšie sa vyskytuje otázka, či existuje nejaká diéta, ktorá by zabránila vzniku rakoviny, alebo by uľahčila jej liečbu. Podľa súčasných poznatkov neexistuje diéta, ktorá by zabránila vzniku zhubných nádorov alebo by ich zlikvidovala.    Čo teda robiť?  Rozumne sa stravovať, pohybovať, nefajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholických nápojov - najmä koncentrovaných. Alkohol znižuje obranyschopnosť organizmu, čim podporuje účinok známych rakovinotvorných látok. Vznik rakoviny nezávisí iba od stravovania. Je to komplikovaný, viacstupňový proces. Je síce ťažké zistiť do akej miery naše stravovacie návyky ovplyvňujú vznik rakoviny, ale už existujú isté poznatky, ktoré sú dôležité pre prevenciu jej vzniku. Je vecou slobodného výberu každého človeka, či bude viesť zdravý životný štýl, alebo sa vydá na cestu nevšímavosti k hodnotám vlastného zdravia a bude sa riadiť falošným heslom: "čo mi chutí, to mi prospieva". Nezastupiteľné miesto v prevencii majú aj preventívne prehliadky. Význam spočíva v poznaní vlastného zdravotného stavu. Tieto prvky sú dôležité nielen v prevencii chorôb, ale i v celkovom rozvoji zdravia a pohody.   Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Považskej Bystrici Oddelenie podpory zdravia
Prvé outdoorové fitness v Ilave skutočnosťou Vo štvrtok napoludnie, 26. novembra 2014, v  Ilave sa uskutoč- nilo slávnostné otvorenie prvého mestského outdoor fitness centra, alebo, materinským jazykom povedané, prvej prírodnej telocvič- ne v meste. Všetky jej prvky - tvorí ich šesť rôznych strojov na cvičenie a jedna veľká zostava hrázd a bradiel - boli navrhnuté tak, aby boli schopné ponamáhať všetky svalové partie ľudského organizmu. Na otvorení nechýbalo občerstvenie, dobrá nálada, ani tradičné strihanie pásky. A popri početnej delegácii hostí z družobnej Miestnej akčnej skupiny (MAS) Terchovská dolina, nemohli chýbať v Ilave, na štadióne miestneho MFK, ani po- četní domáci streetworkouteri, či vďační diváci, sledujúci so zatajeným dychom prvú verejnú ilavskú streetworkout show, ktorú im pripravil majster SR v kalistenike, Martin Viedenský s celým svojím skvelým tímom Workout Fanatics. MAS Vršatec v rámci svojich momentálne piatich prebiehajú- cich projektov spolupráce, čo predstavuje najvyšší počet v Slovenskej republike, úspešne realizovala aj projekt s názvom „Športom ku zdraviu – vonkajšie fitness“. Išlo o projekt národnej spolupráce, ktorý MAS Vršatec realizovala s projektovým partnerom MAS Terchovská dolina. Jeho výsledkom bola výstavba vonkajších fitness v mestách Ilava a Nemšová a v obci Horná Súča. Nápad vznikol v kancelá- rii MAS, nakoľko nielen MAS-ke samotnej, ale i všetkým jej členom vždy záležalo na zdravom a aktívnom životnom štýle občanov. In- špiráciu realizátori čerpali najmä od zahraničných partnerov MAS, ktorí na svojich územiach projekty daného charakteru už úspešne implementovali. Vytvorenie outdoorového fitness je dnes z  pohľadu inovácie a  trvácnosti absolútne nadčasovým prvkom, vhodným pre všetky vekové a  záujmové skupiny ľudí. Tvorí ideálny doplnok nielen pre príležitostných návštevníkov tohto zariadenia, ale i  samotných športovcov, či už rekreačných, kondičných, alebo vrcholových. MAS Vršatec týmto míľnikom zavŕšila viacročnú snahu o aplikáciu svojej hlavnej inovatívnej a vzdelávacej funkcie pod Bielymi Karpatmi - naučiť v tomto neveľkom, ale prekrásnom regióne Slovenska ľudí nielen aktívne myslieť, ale i aktívne žiť ... 
„Plastic-S-kills“ (igelitové tašky zabíjajú) je názov medzinárodného projektu zameraného na ochranu životného prostredia, do ktorého sa zapojila aj Obchodná akadémia v Ilave v rámci programu Erasmus +. Dňa 30.09. 2014 dostala naša škola informáciu  o výsledku výberového procesu v rámci programu Erasmus + :   Vo výberovej procedúre na rok 2014  nám bol na základe prihlášky pridelený grant na realizáciu projektu „Plastic-S-kills“ alebo Igelitová taška medzi kultom a katastrofou. Projektom chceme  podporiť myšlienku slovinského eurokomisára pre životné prostredie  Janeza  Potočnika o zákaze používania igelitových tašiek, ktoré sú vzhľadom na ich neúmerné množstvo, negatívne pôsobenie na životné prostredie a  na dobu ich rozkladu  veľkou hrozbou pre ľudstvo. Do projektu sa zapojili  žiaci a pedagógovia zo šiestich krajín -  z Nemecka (Nemecko je iniciátorom a hlavným koordinátorom projektu), z Českej  republiky, z Maďarska, zo Slovenska, z Chorvátska a z Turecka. Koordinátorkou  projektu  v našej škole je Mgr. Dagmar Bakytová. Pracovné skupiny v jednotlivých krajinách sa budú zaoberať problematikou  igelitových tašiek vo svojej domovine prostredníctvom rôznych aktivít. Na stretnutiach tímov na Slovensku, v Českej republike, v Turecku a v Nemecku budú  následne prezentovať a porovnávať výsledky prieskumov, hľadať riešenia a navrhovať  alternatívy. Chceme rozprúdiť diskusiu o tomto probléme a upozorniť na jeho závažnosť. Chceme presviedčať  ľudí,  aby  sa správali zodpovednejšie  k  životnému prostrediu. Chceme osloviť kompetentných, aby  začali v tejto veci konať. Chceme prispieť k zvyšovaniu ekologického uvedomenia ľudí. To sú hlavné zámery projektu. Projekt má však aj iné ciele: podporuje mobility žiakov, rozvíja ich sociálne, multikultúrne, digitálne  a najmä jazykové kompetencie - komunikovať sa bude v anglickom a v nemeckom jazyku. Na záver tohto dvojročného projektu je povinnosťou vytvoriť putovnú výstavu, ktorá má pripomínať ľuďom ďalších päť rokov, že ochrana životného prostredia je vecou každého z nás.                         Dňa  20.10. – 22.10. 2014  sa konalo prípravné stretnutie pedagógov v maďarskom  Györi, ktorého sa za Obchodnú akadémiu v Ilave zúčastnila Mgr. Miroslava Rýdza a Mgr. Eva Vyhňárová.  Pracovná schôdzka mala jasne stanovený cieľ: dohodnúť sa na obsahu, termíne a krajine prvého stretnutia žiakov a učiteľov zúčastnených štátov.                                                                                Prvé stretnutie tímov sa uskutoční na Slovensku – v Obchodnej akadémii Ilava v dňoch 7. – 13. decembra 2014.                                                                                                                      Do stanoveného termínu stretnutia musíme zrealizovať viaceré aktivity. K najzaujímavejším patrí anketa  pred obchodnými reťazcami a v škole na zistenie postojov ľudí k používaniu igelitových tašiek, kategorizácia igelitových tašiek, návrh loga projektu alebo akcia „Hodina bez igelitových tašiek“ vo vybraných obchodoch, kde bude ľuďom ponúknutá iná alternatíva. Tešíme sa z účasti na projekte, pretože veríme, že má zmysel. Je najvyšší čas zaujať odmietavý postoj k igelitovým taškám, veď ich obrovské množstvo naozaj smeruje ku katastrofe.                                                                                                           Eva Vyhňárová, OA Ilava