Bratislava

Bratislava 22. júna (TASR) - Dvere knižníc v bratislavskej Petržalke ostávajú otvorené aj počas letných prázdnin. Verejnosť môže okrem nich navštíviť aj 8. ročník Knižného kolotoča alebo využiť ponuku samoobslužnej knižnice na letnej pláži na Tyršovom nábreží. Miestna knižnica Petržalka roztočí 8. júla pri spievajúcej fontáne pred budovou Technopolu v mestskej časti Knižný kolotoč. Táto už tradičná akcia dáva druhú šancu všetkým knihám. "Tie sa vďaka nej točia v rukách Petržalčanov úplne zadarmo. Ďalší kolotoč roztočia knihovníci pri fontáne o mesiac neskôr 5. augusta," informovala TASR Michaela Platznerová z Miestneho úradu Bratislava-Petržalka. Ľudia, ktorí si chcú knihu alebo časopis prečítať pri vode alebo v parku, môžu využiť ponuku samoobslužnej knižnice na letnej pláži na Tyršovom nábreží. "Stretnúť sa tam môžu so slovenskými autormi, ktorí predstavia svoje knihy a aj s ilustrátormi, ktorí zas povedú detské výtvarné dielne," priblížila Platznerová. Chýbať nebudú ani podvečerné literárne stretnutia so slovenskými autormi obľúbených románov, čítanie knižných ukážok či autogramiáda. Pobočky Miestnej knižnice Petržalka budú počas celých letných prázdnin otvorené. Výnimkou bude len pobočka pre deti a mládež v budove Základnej školy Dudova 2, ktorá je v lete prispôsobená prevádzke školy. Otvorená preto bude od 1. do 10. júla a od 17. do 31. augusta.
Orig. názov: Lokalfilmis Žáner: animovaný, komédia Verzia filmu: aktuálnu verziu filmu nájdete v programe kina Krajina: SR   Réžia: Jakub Kroner Scenár: Jakub Kroner Hrajú: Pišta, Rytmaus, Menežeris, Moloch, Oblina a i. OBSAH: Staré cigánske proroctvo predpovedá príchod mesiáša z rómskej osady, ktorý zmení svet. Narodí sa Rytmaus a postupne sa z neho stane najznámejší rapper v Európe. Rytmaus sa rozhodne kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky. Proti nemu sa vo voľbách postaví Pišta Lakatoš. Zo Slovenska sa vďaka predaju čistej pitnej vody stáva svetová veľmoc, ktorá spolurozhoduje o budúcnosti ľudstva s najväčšími mocnosťami ako je USA, Rusko či EU. Do hry o planétu sa zamieša aj diabol Moloch... PREMIETANIE Štvrtok 18.06. Piatok 19.06. Sobota 20.06. Nedeľa 21.06. Pondelok 22.06. Utorok 23.06. Streda 24.06. 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 13:50 15:20 17:10 19:00 20:50 13:50 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50
Bratislava 8. apríla (TASR) – Pestrú výtvarnú tvorbu bude predstaví Martina Matlovičová na autorskej prezentácii vo výstavných priestoroch bratislavského Divadla Malá scéna STU. Expozíciu otvoria verejnosti vo štvrtok 9. apríla, nazvala ju Akrylkový cirkus a potrvá do 24. mája.         Podľa kurátorky výstavy Barbary Brathovej držiteľka niekoľkých významných cien predstaví vyber zo všetkých sfér svojej tvorby, ktorá obsahuje ilustrácie, obrazy a drevene objekty. Zároveň bude príležitosťou pokrstiť jej najnovšiu publikáciu pre deti, ktorá vyšla v Prahe pod názvom Gorila a ja.        "Martina je otvorená, úprimná, cíti pravdu a emócie, má v sebe empatiu, hĺbku a v tej hĺbke krásne ironizujúci humor. To nájdeme v jej tvorbe a nekompromisne to odovzdáva percipientovi často neuvedomujúc si dôležitosť svojej vlastnej výpovede. Prezentuje svoje pravdy, pocity, životnú iróniu a čistú zábavnosť. V tvorbe má tri zásadné výtvarné bloky: ilustrácie so slušným počtom publikácií, veľkoplošné maľby na plátne a mimoriadne kuriózne drevené objekty. Každý zo súborov má prirodzene svoje špecifiká, príznačnú poetiku a atmosféru," charakterizuje ju Brathová.              Martina Matlovičová (1975) v rodnej Bratislave absolvovala odbor výstavníctva a propagačnej grafiky na Strednej umelecko-priemyselnej škole (1994) a ihneď pokračovala v štúdiu na Katedre animovanej tvorby Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení. Venuje sa voľnej tvorbe, koláži na dreve v kombinácii s textilom, knižnej ilustrácii, grafickému dizajnu a scénografii. Za ilustrácie získala niekoľko ocenení v súťaži o Najkrajšie knihy Slovenska, Cenu Ministerstva kultúry SR za vynikajúce ilustrácie, Zlaté Jablko na Bienále ilustrácií Bratislava 2009 za knihy Tracyho tiger a Drevený tato. V Českej republike jej udelili cenu Zlatá stuha a výročnú cenu vydavateľstva Albatros v dvoch kategóriách za knihu A pak se to stalo. Okrem Slovenska jej tvorbu videli na kolektívnych výstavách v ČR, Slovinsku, Poľsku, Taliansku a Japonsku. Žije a tvorí v obci Doľany v okrese Pezinok.
Bratislava 1. apríla (TASR) - Viac ako 1800 ľudí doteraz podpísalo petíciu proti charakteru navrhovanej výstavby Danubia Park na pravom brehu Dunaja v oblasti zdrže Hrušov v bratislavskom Čunove. Podľa petičného výboru hrozí mestskej časti výstavba pripomínajúca luxusné nábrežie pri Dubaji. Zámer investora s apartmánovými domami na umelo vytvorenom nábreží je podľa členov výboru v rozpore s platným Územným plánom Bratislavy a s uzneseniami vlády.        Množstvo vyzbieraných podpisov v priebehu troch týždňov považuje šéfka petičného výboru Lenka Maschkanová, ktorá je aj poslankyňou miestneho zastupiteľstva v Čunove, za úspech. "V petičnej akcii budeme pokračovať," informovala TASR. Cieľom podľa nej je vyzbierať minimálne 3000 podpisov, aby sa petíciou mohli zaoberať aj poslanci na mestskom zastupiteľstve.        Podľa organizátorov petície je územie, kde má Danubia Park vyrásť, určené na výstavbu rekreačno-športových objektov. Ako však tvrdia, predložený projekt počíta so športovými zariadeniami, ktoré majú len sezónny charakter, pričom hlavný dôraz kladie na maximálnu zastavanosť oplotenými nízkopodlažnými objektmi.        Spoločnosť Danubia Invest, ktorá prevádzkuje v Čunove Divokú Vodu, pracuje na projekte Danubia Park od roku 2007. Ten sa podľa nej stále vyvíja a reaguje na nové situácie dané stovkami stanovísk a vyjadrení všetkých dotknutých orgánov. "Finálne riešenie sme spracovali a predložili na základe požiadavky magistrátu na vyjadrenie vo forme investičného zámeru Danubia Park Čunovo vrátane dopravnej štúdie, ktorý bol verejne prerokovaný v roku 2013," povedal pred časom pre TASR člen predstavenstva Danubia Invest Július Kováčik.         Podľa jeho slov v tom istom roku magistrát hlavného mesta zaslal investorovi kladné stanovisko, ktorého súčasťou malo byť aj päť čiastkových stanovísk vrátane vyjadrenia mestskej časti Čunovo. Podľa Kováčika je naďalej cieľom spoločnosti v danej lokalite vybudovať projekt, na ktorý budú Bratislavčania hrdí.         Stavebný úrad bratislavskej mestskej časti Čunovo však v marci zamietol žiadosť spoločnosti Danubia Invest o vydanie územného rozhodnutia k výstavbe. Dôvodom bol podľa úradu jeho nesúlad s Územným plánom hlavného mesta, Územným plánom zóny a rozhodnutiami vlády SR. Danubia Invest pre TASR uviedla, že predložená dokumentácia územného rozhodnutia nie je v nesúlade s uvedenými dokumentmi, ktorými argumentuje mestská časť Čunovo.        Investor pri realizácii Danubia Parku počíta s výstavbou apartmánov a bungalovov, multifunkčného športového centra, kempingu, promenády či prístavu s lodenicami.
Bratislava 1. apríla (TASR) – V prípade exekúcií, majetkového vyrovnania či dedičského konania, ale aj v záležitostiach rodinného práva a pracovnoprávnych vzťahov sa obyvatelia bratislavskej Dúbravky môžu od apríla obrátiť na bezplatnú právnu poradňu. Na miestnom úrade na Žatevnej ulici ju dnes oficiálne uviedli do prevádzky zástupcovia mestskej časti i právnici, ktorí bezplatné poradenstvo budú poskytovať.        Poradňa začne fungovať od 8. apríla a otvorená bude každú stredu od 14.00 do 17.00 h. Bezplatné konzultácie s právnikmi sú určené iba pre tých, ktorí majú v mestskej časti trvalý pobyt, musia preto mať pri sebe občiansky preukaz.        Starosta Dúbravky Martin Zaťovič na dnešnom otvorení vyjadril potešenie, že sa touto službou pripájajú k iným bratislavským mestským častiam, kde už bezplatná právna poradňa funguje, ako napríklad Petržalka, Staré Mesto alebo Nové Mesto.         Zaťovič verí, že bezplatné poradenstvo bude benefitom najmä pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva – seniorov, slobodné matky či mladé rodiny. "Aby sa mohli poradiť, zorientovať v probléme a aby sa aj zvýšilo ich právne vedomie," uviedol Zaťovič. Hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová spresnila, že bezplatné právne konzultácie budú poskytovať štyria advokáti, všetci bez nároku na honorár.        Poradňa sa nebude týkať trestného práva a nebude poskytovať ani právne zastúpenie na súdoch. "Poradíme však v tom, čo je potrebné urobiť v procesných úkonoch, prípadne odkážeme na advokátske kancelárie, ktoré sa danej problematike venujú, alebo na centrá právnej pomoci, ktoré poskytujú právne zastúpenie sociálne odkázaným osobám," vysvetlila jedna zo štyroch advokátov v dúbravskej poradni, JUDr. Anna Ščepková.        Záujemcovia o bezplatné právne poradenstvo sa nemusia dopredu nahlasovať, stačí prísť v stredu v dohodnutých hodinách.
Bratislava 1. apríla (TASR) – Akú podobu bude mať pamätník spoločenstva Rodina Tomislava Kolakoviča, prezrádza výstava v Kamennej sále bratislavskej Umelky. Predstavuje deväť súťažných návrhov na vytvorenie Pamätníka Kolakovičovej Rodiny.        Ten by mal stáť v parku študentského domova Svoradov v Bratislave. Priestor nie je náhodný, pretože v rokoch 1943–1946 chorvátsky jezuita, kňaz a profesor Tomislav Poglajen Kolakovič pôsobil medzi vysokoškolákmi a antikomunizmom aj antinacizmom výrazne ovplyvnil generáciu mladých ľudí počas Slovenského štátu. Naša krajina sa Kolakovičovi stala útočiskom pred narastajúcim fašizmom a on tu zanechal po sebe veľké dielo cez Kolakovičovu Rodinu.        Od začiatku svojho pobytu rozvinul prednáškovú činnosť, dával kurzy filozofie a teológie pre široký okruh poslucháčov. Medzi nimi boli výrazné postavy skrytej cirkvi ako napr. Silvester Krčméry, Vladimír Jukl, Anton Neuwirth a iní, ktorí výrazne ovplyvnili kresťanské povedomie Slovenska. Kolakovič upozorňoval na problematickosť spojenectva s hitlerovským Nemeckom i na hrozbu zavedenia komunizmu na Slovensku po jeho páde. Niekoľko dní pred vypuknutím SNP zasadala v Banskej Bystrici Konferencia slovenských biskupov, na ktorej Kolakovič predložil memorandum Pastorácia pre ťažké časy, v ktorom navrhoval zriadiť popri oficiálnej duchovnej správe aj duchovnú správu tajnú a vyčleniť pre ňu k tomu ochotných kňazov.        Výstava potrvá do 12. apríla.
Bratislava 1. apríla (TASR) – Veľkú sálu bratislavskej galérie Umelka zaplnil obrazmi maliar Alexander Toman. Výstavu pomenoval podľa svojej básne Tmavá krv smútku mi prúdi žilami.         Nedávaj sa znepokojovať budúcnosťou, Hľadaj potešenie a ukľudnenie, Svetluška, Človek bez hanby, Božstva od východu, Vyháňanie do močarísk, Atlas, V blízkosti jablka a ďalšie veľkoplošne obrazy namaľoval od roku 1999 až doteraz. Je to výber z rokov 1999 -2012, keď vytvoril 170-dielny cyklus malieb, doplnený obrazmi zo súčasnosti.         Podľa kurátorky výstavy Bohunky Hajnalovej zo SVÚ expozícia je zostavená z diel tretieho tvorivého obdobia autora, keď sa už naplno venoval maľbe. Výrazný figurálny štýl, silná expresivita prejavu, subjektívna ikonografia, miestami až mefistofelovsky štylizovaná figúra charakterizujú jeho staršiu tvorbu v kontraste k jemnej lazúrnej maľbe, ktorej sa venuje v súčasnosti. Zmena oproti umeleckému štýlu z rokov 1999 - 2012 je na prvý pohľad badateľná a jasná.         "Figúru ako ústrednú formu si autor naďalej ponechal, je však citeľne pozmenená. Už to nie je robustná a masívne komponovaná telesná schránka. Je jemná, takmer efemérna s pretiahnutými údmi, tvárami s mandľovými očami a úzkymi nosmi. Postavy sa vynárajú zo snového, zahmleného prostredia, žiary, ktorej zdroj je neznámy. Subtílnosť a jemné lazúry dodávajú bytostiam jemnosť, krehkosť. V pohľadoch okrem pokoja badať i zvláštne zadumanie a zasnívanie, ktoré je umocnené privretými očami subjektov. Diela sú plné osobitých symbolov a znakov, kompozície sú vzdušnejšie, sústredené len na skupinku alebo jednotlivca, ktorý sa stráca vo farebnom svetle alebo pod vodnou hladinou. Do veľkorozmerných plátien (3 x 2 m) vstupuje opäť vo väčšej miere aj prírodný motív a osobito poňatá flóra," na utorkovej (31.3.) vernisáži Hajnalová charakterizovala tvorbu 62-ročného maliara.         Výstava potrvá do 12. apríla.
Bratislava 1. apríla (TASR) - Pri príležitosti Roka zasväteného života sa uskutoční 9. apríla o 9.30 h v aule Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Bratislave medzinárodná vedecká konferencia s názvom Zasvätený život – skutočnosť či mýtus? Medzi prednášajúcimi bude okrem iných aj apoštolský nuncius Mario Giordana, bratislavský arcibiskup – metropolita Stanislav Zvolenský i košický eparcha Milan Chautur. Podujatie sa uskutoční pod záštitou Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku, Konferencie vyšších predstavených ženských reholí na Slovensku a Konferencie biskupov Slovenska.        Rok zasväteného života 2015 vyhlásil pápež František. Sú s ním spojené viaceré akcie po celom Slovensku. Ako uviedla sestra Hermana Matláková, hovorkyňa a hlavná koordinátorka podujatí v SR, "Rok zasväteného života by mal priniesť väčšiu otvorenosť rehoľníkov voči ľuďom aj vo vzťahu k médiám. Pripravujeme aj Deň otvorených dverí všetkých kláštorov po celom Slovensku, v rámci ktorého si záujemcovia budú môcť na 24 hodín vyskúšať na vlastnej koži prácu rehoľníkov. Predovšetkým pôjde o to, aby sme priblížili našu činnosť, svedomitosť a tú prácu ľuďom, ktorú prinášame navyše. Deň otvorených dverí v kláštoroch bude 27. júna, brány sa otvoria v 446 komunitách na Slovensku".        V SR pôsobí 43 ženských a 30 mužských reholí. V ženských je okolo 2300 rehoľníčok a v mužských približne 800 rehoľníkov. Podľa aktuálnych štatistík ich počet z roka na rok klesá. Rehoľníci sú sústredení po celom území Slovenska, prevažne v Bratislave a Košiciach. Každá rehoľa je svojím spôsobom špecifická, zameraná na určitú oblasť i komunitu. "Rehoľníci sa venujú práci v sociálnych oblastiach, hospicoch, zdravotníctve, školstve, voľnočasových aktivitách, dá sa povedať, že sprevádzajú človeka od škôlky až po posledné chvíle života," priblížila sestra Hermana Matláková.
Bratislava 1. apríla (TASR) – Investičnou prioritou pre bratislavskú Záhorskú Bystricu v roku 2015 je rekonštrukcia telocvične základnej školy na viacúčelovú športovú halu, nadstavba materskej školy i rekonštrukcia komunikácií a chodníkov. Vyplýva to z návrhu rozpočtu mestskej časti, ktorý v utorok (31.3.) večer schválili poslanci Záhorskej Bystrice.        Schválený rozpočet je mierne prebytkový, finančný plán počíta s príjmami vo výške 2.631.141 eur, výdavky by mali predstavovať 2.603.543 eur.        Najväčšou plánovanou kapitálovou investíciou by v tomto roku mala byť prestavba telocvične základnej školy na viacúčelovú športovú halu, kde by mali hrávať svoje zápasy aj úspešní florbalisti zo Záhorskej Bystrice. Väčšinu nákladov majú pokryť peniaze z pôžičky, poslanci preto schválili, že mestská časť si môže na tento účel zobrať úver do výšky 550.000 eur. "V súčasnosti je dokončená projektová dokumentácia a na základe vyhláseného tendra očakávame ponuky dodávateľov stavebných prác," informoval starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa.        Rozpočet tejto bratislavskej mestskej časti počíta tiež so sumou 60.000 eur na nadstavbu materskej školy, aj v tomto prípade by vlastné zdroje mali pokryť len menšiu časť výdavkov. "Na rozšírenie priestorov škôlky chceme získať dotácie od ministerstva školstva i Bratislavského samosprávneho kraja," spresnil Krúpa.        V rámci kapitálových výdavkov rozpočtuje Záhorská Bystrica tiež 30.000 eur na rekonštrukciu ciest a chodníkov, 50.000 eur na odvodnenie Tešedíkovej a Pútnickej ulice i 10.000 eur na vybudovanie parkoviska na Gbelskej ulici.        V Záhorskej Bystrici chcú v tomto roku takisto rekonštruovať Dom smútku, na čo je v rozpočte alokovaných 10.000 eur, päťtisícová investícia pôjde do nového ozvučenia v Spoločenskom dome.
Bratislava 31. marca (TASR) – Kauza vyberania drahých liekov na falošné recepty už prerástla rámec Bratislavského kraja, taktiež sa zväčšil počet liekov, ktoré sú na falošné recepty vydávané, i počet lekárov, v ktorých mene boli vypísané podvodné recepty. Informovali o tom dnes predstavitelia Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorí na prípad zneužitia receptov poukázali už v piatok (27.3.).        "Doteraz sme mali vedomosť o falšovaní receptov dvoch lekárov a troch drahých onkologických liekov, ktoré sa na falošné recepty vyberali," uviedol riaditeľ Úradu BSK a lekár Valerián Potičný. "Po tom, čo sme kontaktovali zdravotné poisťovne, sa v spolupráci so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou a ich revíznym odborom zistilo, že boli zneužité recepty ďalších piatich lekárov a do zoznamu liekov, ktoré mali byť podvodne vybrané, pribudli ďalšie dva," informoval Potičný. Spresnil, že ide o liek Exjade za 657 eur, ktorý je používaný na odstraňovanie nadbytku železa v krvi, a antibiotikum Zyvoxid, používané v prípade pneumónií, ktoré stojí 430 eur.        Potičný takisto poukázal na pravdepodobnosť, že zoznam prípadov zneužitia nie je konečný. "Poisťovne ešte pokračujú v revíziách," povedal s tým, že poisťovne majú spresniť aj informácie, koľko liekov a v akej sume sa na falošné recepty podarilo podvodníkom vybrať. "Je to vo fáze šetrenia," vysvetlil.        Predseda BSK Pavol Frešo zároveň informoval, že na základe výzvy o prípade, ktorú BSK adresoval ostatným vyšším územným celkom, prišlo oznámenie o pokuse vybrať drahý liek na falošný recept aj z Prešovského kraja. Frešo dnes opätovne vyzval Ministerstvo zdravotníctva SR, aby tomuto zneužívaniu a podobným prípadom zabránilo tak, že vyhláškou zavedie povinnosť ochranného prvku na recepte. "Myslíme si, že takým najvhodnejším by bol hologram, ale to už necháme v kompetencii ministerstva zdravotníctva," povedal. "Dôležité je, že takáto povinnosť sa dá stanoviť vyhláškou, bez toho, aby o tom musela rozhodnúť vláda či parlament," vysvetlil Frešo.        Riaditeľka odboru zdravotníctva BSK Jana Ježíková upozornila aj na to, že ľudia tiež môžu požiadať svoje zdravotné poisťovne o výpis z účtu poistenca. "Za 66 centov takto človek zistí, či náhodou jeho meno nebolo zneužité na falošnom recepte," uviedla Ježíková.
Bratislava 31. marca (TASR) – V tomto roku bude bratislavská mestská časť Staré Mesto hospodáriť s rozpočtom vo výške viac ako 22 miliónov eur. Celkové príjmy by mali dosiahnuť 22.182.938 eur, celkové výdavky 21.943.938. Staré Mesto tak počíta s prebytkom vo výške 239.000 eur. Najviac získa mestská časť z daní, naopak najviac minie na vzdelávanie. Takýto návrh rozpočtu na tento rok dnes schválili staromestskí poslanci.        Podľa starostu Starého Mesta Radoslava Števčíka bol tento rozpočet pripravovaný v časovej tiesni. "Viem si predstaviť lepší rozpočet, ale na to potrebujeme viac času. Našou prioritou je, aby sme hospodárili efektívne, znižovali výdavky a naopak zvyšovali príjmy," povedal na miestnom zastupiteľstve starosta s tým, že chce, aby bol budúci rozpočet mestskej časti lepší.        Predložený návrh rozpočtu vyvolal medzi poslancami dlhú diskusiu. Miestna poslankyňa Martina Uličná predložila návrh na zníženie výdavkovej strany rozpočtu, a to tak, aby sa znížili výdavky na administratívu z navrhovaných 3,2 milióna eur na zhruba tri milióny eur, taktiež aj výdavky na propagáciu a marketing zo 70.000 eur na 40.000 a na právne i poradenské služby zo 79.000 eur na 69.000 eur. Z celkovej sumy 239.000 eur odporučila dať 100.000 eur na zníženie výdavkov bežného rozpočtu a zvyšné financie prerozdeliť do výdavkových položiek na výstavbu, opravu a rekonštrukciu ciest či na rozvoj cyklodopravy.         Poslanci tento návrh prijali a napokon schválili bežné výdavky rozpočtu vo výške 18,3 milióna eur a kapitálové výdavky na úrovni 3,6 milióna eur. Staré Mesto tento rok najviac minie na vzdelávanie, v tejto položke rozpočtu sú zaradené základné a materské školy, školské jedálne a kluby detí. Celkovo je na tento účel vyčlenených 7,7 milióna eur na bežné výdavky a investície, čo je o takmer 600.000 eur viac ako v roku 2014.         Bežné príjmy sú oproti minulému roku približne o 540.000 eur vyššie a sú na úrovni 18,2 milióna eur. Najväčšiu položku v príjmoch tvoria daňové príjmy, ktoré sú v tomto roku vo výške 9,3 milióna eur. Celkové hospodárenie mestskej časti tvorí aj kapitálový rozpočet na úrovni 2,4 milióna eur a finančné operácie vo výške 1,5 milióna eur.
Bratislava 31. marca (TASR) - Každý, kto rád fotografuje, sa môže prihlásiť do 10. ročníka súťaže Ružinovská ekologická fotografia. Vytvoriť treba dokumentárne fotografie, na výber sú tri témy: Životné prostredie v Bratislave a jej okolí, Súčasná podoba mesta a jeho okolia, Vzťah obyvateľov k verejnému priestoru. Osobitnú cenu získa snímka zobrazujúca prostredie mestskej časti Ružinov.        Súťažiť sa bude v troch vekových kategóriách - deti do 16 rokov, mládež do 21 rokov a dospelí nad 21 rokov. "Prihlásiť je možné maximálne tri fotografie alebo kolekciu maximálne piatich snímok. Fotografie môžu byť farebné aj čiernobiele o rozmeroch aspoň 24 x 18 cm," priblížila Miroslava Štrosová z MÚ Ružinov.        Uzávierka súťaže je 10. mája 2015. Dovtedy musia súťažiaci svoje snímky doručiť do podateľne Miestneho úradu Ružinov alebo zaslať elektronicky vo formáte JPG v rozlíšení minimálne 200 DPI na adresu sadilekova@gmail.com. Fotografie zaradené na výstavu budú vytlačené bez ďalšej grafickej úpravy vo veľkosti 28 x 20 cm.        Vernisáž výstavy najlepších prác sa uskutoční v júni v nákupnom centre Eurovea.
Bratislava 31. marca (TASR) – Bratislavská Petržalka má staronového miestneho kontrolóra. Spomedzi troch kandidátov dnes miestni poslanci na túto funkciu tajným hlasovaním vybrali Stanislava Fialu. Ten bol hlavným kontrolórom mestskej časti aj dosiaľ. Z 33 platných hlasov dnes Fiala získal 31.         Fiala je miestnym kontrolórom Petržalky od marca 2009. Počas predchádzajúcich dvoch volebných období bol tiež poslanom mestského zastupiteľstva, predtým miestnym poslancom v Petržalke i krajským v zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja. Je členom KDH.        Ďalšími dvoma kandidátmi boli Eva Cibuľová a Vladimír Mráz. Každý z nich získal len po jednom hlase.        Poslanci dnes kontrolórovi určili aj mesačný plat, ktorý mu patrí zo zákona. Dostávať bude 2386 eur. Plat hlavného kontrolóra je súčinom priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve, vyčíslenej na základe údajov Štatistického úradu SR za predchádzajúci kalendárny rok, a koeficientu 2,78 podľa počtu obyvateľov obce. V roku 2014 priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca hospodárstva SR dosiahla 858 eur.         Kvalifikačným predpokladom na funkciu hlavného kontrolóra je ukončené minimálne úplné stredné vzdelanie.
Bratislava 31. marca (TASR) – Naučiť lepšie, odmeniť viac – týmto heslom sa bude riadiť bratislavská Petržalka. Učiteľom v základných školách chce priplatiť za to, že so svojimi žiakmi dosiahnu lepšie výsledky. Program na zvýšenie motivácie pedagógov dnes jednohlasne schválili petržalskí miestni poslanci.        S návrhom prišiel zástupca starostu Michal Radosa. Ten vysvetlil, že výsledky žiakov či spokojnosť učiteľov ovplyvňuje veľa faktorov. Pripomenul, že medzi platmi pedagógov a priemerným platom v Bratislavskom kraji je výrazný rozdiel, učitelia sú málo finančne motivovaní skvalitňovať výučbu a mnoho mladých učiteľoch tak odchádza napríklad do súkromných škôl či iných povolaní.         O prácu učiteľa má tiež podľa Radosu záujem málo absolventov pedagogických fakúlt a v školách je tak vyšší vekový priemer pedagógov. Lepší žiaci tiež odchádzajú na osemročné gymnáziá, priemerné výsledky na druhom stupni škôl sa tak zhoršujú. V testovaní deviatakov dostali tiež petržalskí žiaci menej bodov, ako je celoslovenský priemer.        Mestská časť teraz od učiteľov chce, aby do výučby zavádzali inovácie a zvýšili tak jej kvalitu. Vytvoriť majú projekt a s ním sa potom uchádzať o príspevok od mestskej časti. Za každý mesiac trvania výučbovej časti projektu potom učiteľ bude môcť dostať odmenu vo výške 100 eur brutto. Priebeh bude mestská časť kontrolovať. Prvé žiadosti o podporu svojho projektu môžu učitelia dávať mestskej časti do konca mája. Projekt môže trvať jeden polrok školského roka alebo celý. "Je to prvá lastovička v rámci Bratislavy, možno aj Slovenska," podotkol Radosa.        V rozpočte na tento rok už samospráva vyčlenila na tento účel 10.000 eur. Ak bude projektov veľa a do sumy sa nezmestia, preferovať bude tie pre žiakov 4. a 5. ročníkov. Uprednostní tiež projekty v predmetoch slovenský jazyk a literatúra a matematika. Samospráva podporí tiež najviac tri projekty pedagógov z rovnakej základnej školy.         Projekty bude vyberať hodnotiaca komisia zložená zo zamestnanca mestskej časti z oddelenia školstva, zástupcu starostu, dvoch členov školskej komisie a troch externých členov, ktorých nominuje Slovenská komora učiteľov. S tou mestská časť návrh aj konzultovala.         Podporené projekty by sa podľa Radosu mohli postupne začleniť do obvyklého výučbového procesu.
Bratislava 31. marca (TASR) – Zachytiť rozprávkové scenérie, ale aj miesta, ktoré odpudzujú. To je cieľom už tretieho ročníka fotografickej súťaže, ktorú vyhlásili Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a Krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava Region Tourism, tentoraz na tému Chránime životné prostredie.        „Chceme teda upriamiť fotografov na miesta, ktoré je potrebné chrániť buď preto, lebo sú naozaj čarokrásne, alebo, naopak, sú zanedbané, špinavé a potrebujú väčšiu starostlivosť,“ vysvetlil predseda BSK Pavol Frešo. Naznačil takisto, že minimálne niektoré z tých zanedbaných miest, na ktoré fotografie v súťaži poukážu, by chcel kraj aj s pomocou dobrovoľníkov vyčistiť, resp. opraviť.        Podpredseda BSK Martin Zaťovič, ktorý vedie Krajskú organizáciu cestovného ruchu, vyjadril nádej, že aj táto súťaž pomôže cestovnému ruchu. „Verím, že pomôže objaviť miesta, ktoré pritiahnu ľudí, aby ich videli na vlastné oči,“ povedal Zaťovič.        Súťaž bude prebiehať od 1. apríla do 15. mája 2015. Počas tohto obdobia môžu tí, ktorí sa chcú v súťaži prezentovať, poslať svoju fotografiu na portál www.ephoto.sk. Každý súťažiaci môže do súťaže pridať maximálne tri fotografie.        O najlepších fotografiách bude rozhodovať päťčlenná odborná porota, ktorej súčasťou sú napríklad profesionálni fotografi Filip Vančo a Monika Kováčová, ale aj generálny riaditeľ medzinárodného filmového festivalu EKOTOPFILM Peter Lím.        Najlepší budú odmenení tabletmi, prehrávačmi i víkendovým pobytom.
Bratislava 30. marca (TASR) – Občianske združenie (OZ) Pressburger Kipferl – Bratislavské rožky – Pozsonyi Kifli predstaví v utorok (31. 3.) o 18.00 h na pôde Goetheho inštitútu v Bratislave dlho očakávanú nemeckú jazykovú mutáciu svojej webovej stránky. Moderátorom podujatia bude mladý kunsthistorik a študent univerzity Institut für Kunstgeschichte der Universität Wien Máté Csanda, ktorý je zároveň autorom početných článkov na webovej stránke združenia. Povedala to TASR predsedníčka OZ Eva Bolemant.        Občianske združenie Bratislavské rožky bolo doteraz prevádzkovateľom dvojjazyčného internetového portálu www.bratislavskerozky.sk/www.pozsonyikifli.sk. Okrem toho, že predstavuje históriu a kultúru Bratislavy, poskytuje informácie aj o aktivitách spojených so záchranou a uchovávaním spoločného dedičstva Bratislavčanov, medzi ktoré patrí napr. digitalizácia historických dokumentov, vytváranie databáz, virtuálnych výstav, interaktívnych máp a pod.        „O činnosť nášho združenia a našu webovú stránku je veľký záujem aj zo strany zahraničných návštevníkov. Na podujatiach, na ktorých sa pravidelne zúčastňujeme (Dobrý trh, Brand festival, Brak – knižný festival, vianočné trhy), nás oslovujú nemecky hovoriaci návštevníci mesta, ale aj nemecky hovoriaci Bratislavčania,“ konštatovala predsedníčka s tým, že spustením nemeckej mutácie webovej stránky sa informácie o histórii a kultúrnom dianí v Bratislave dostanú nielen za hranice nášho mesta, ale aj Slovenska. Dodala, že za jednoznačný prínos považuje propagáciu možno už aj zabudnutých tradícií Bratislavy ako multietnického mesta s významnou pozíciou v rámci strednej Európy, a to v jazyku, ktorý je prístupný celej nemecky hovoriacej oblasti.         Ako uviedla Eva Bolemant, z hľadiska dejinného vývoja bol nemecký jazyk pre Bratislavu dôležitý a túto dôležitosť nestratil, vzhľadom na orientáciu slovenskej ekonomiky, ani v novodobých dejinách. „Webová stránka www.bratislavskerozky.sk je známa aj medzi domácimi záujemcami o históriu mesta. Svedčí o tom jej vysoká návštevnosť a ohlasy na články a uverejnené príspevky. Webová stránka bola prezentovaná aj v zahraničí,“ podotkla.         V programe 31. marca odznie aj prednáška Jozefa Tancera s názvom  „Nie je nemčina ako nemčina - Ako sa rozprávalo po nemecky v Bratislave" a záujemcovia budú svedkami prezentácie knihy Petra Janovička a Roberta Hofrichtera Von Pressburg nach Salzburg. Podujatie, ktoré sa uskutoční v slovenskom jazyku, bude realizované s podporou grantového programu Ars Bratislavensis.
Bratislava 30. marca (TASR) - V bratislavskej mestskej časti (MsČ) Rača Sloboda zvierat odchytila a vykastrovala od začiatku tohto roka 33 túlavých mačiek, z toho 13 samcov a 20 samíc. Informuje o tom MsČ na svojej webovej stránke.        Mestská časť začala problémy s pribúdajúcim počtom túlavých mačiek na verejných priestranstvách riešiť začiatkom roka, a to v spolupráci s magistrátom hlavného mesta a organizáciou Sloboda zvierat.         Najviac mačiek - osem sa podarilo odchytiť Pri Šajbách. Po šesť mačiek odchytili na Račianskej ulici a Peknej ceste. Štyri mačky vošli do pasce na Alstrovej ulici, po tri mačky na Hruškovej i Tbiliskej ulici, dve na Hornej ulici a jednu mačku v Krasňanoch.        "Zatiaľ sa nám v Rači osvedčila spolupráca s občanmi, ktorí nám ukážu miesto výskytu mačiek. Niektorí aj osobne pomôžu pri odchyte. Je to praktické najmä vtedy, ak ich mačky poznajú a dajú sa ľahšie chytiť," povedala šéfka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Sloboda zvierat v odchyte túlavých mačiek v mestskej časti naďalej pokračuje. "Výjazdy do Rače robíme popri ostatnej práci pri odchytávaní túlavých či zabehnutých psíkov v iných častiach Bratislavy a ďalších povinnostiach, čiže nedokážeme presne povedať deň a čas, kedy do Rače prídeme," vysvetlila Dugovičová.        Mestská časť vytvorila emailovú adresu tulavemacky@raca.sk, na ktorú môžu obyvatelia nahlásiť výskyt mačiek a tiež svoje kontaktné údaje pre potrebu prípadnej asistencie pri odchyte.         Odchytené mačky vyšetrí veterinár, vykastrované a následne v dobrom zdravotnom stave sú znova vypustené do verejných priestranstiev.
Bratislava 30. marca (TASR) – Spojená škola internátna (SŠI) na Hrdličkovej ulici v Bratislave je nielen najstaršou školou na Slovensku poskytujúcou vzdelanie pre nepočujúce deti, ale tiež každý piaty rok organizátorom Celoštátnych športových hier pre sluchovo postihnutých žiakov. Na hrách sa môžu zúčastniť aj žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou. V roku 2014 pripravila už 50. ročník celoštátnych športových hier.        "Hry sa začali organizovať ešte za čias Československa a ich tradíciu sme dokázali udržať tak, aby sa na nich zúčastňovali žiaci škôl pre sluchovo postihnuté deti zo všetkých krajov Slovenska," uviedla riaditeľka SŠI Mária Benová. "V rámci športových hier žiaci súťažia v atletických disciplínach, futsale chlapcov, basketbale a stolnom tenise dievčat," priblížila.        Pripomenula, že škola spolupracuje aj so Slovenskou federáciou nepočujúcich športovcov. "Prezident federácie Miloš Štefek je učiteľom našej školy," vysvetlila. "Maskotom výpravy na práve prebiehajúcej deaflympiáde v ruskom meste Chanty-Mansijsk je postavička medvedice Vikiny, ktorú nakreslila naša žiačka Viktória Horváthová," dodala.        Okrem športových úspechov sa SŠI pre deti so sluchovým postihnutím v Bratislave môže pochváliť aj organizovaním celoslovenskej súťaže v jazykových zručnostiach a matematike, na ktorej sa zúčastňujú aj študenti stredných škôl pre nepočujúcich z Česka a Krakova. S myšlienkou organizovať túto súťaž prišla Oľga Minárová, učiteľka a súčasná zástupkyňa riaditeľky školy. Sedemnásty ročník tejto celoslovenskej a 11. ročník medzinárodnej vedomostnej súťaže sa v priestoroch SŠI na Hrdličkovej bude konať vo štvrtok 9. apríla.        V škole pôsobia tiež rôzne krúžky, folklórne súbory Lipka, Madovec, Veselé hrdličky, dramatický krúžok a už tretí rok aj skupina bubeníkov pod vedením profesionálneho hráča na bicích a perkusiách Eddieho Portellu. Súbor, ktorý nesie názov Tortola Drums, už vystupoval aj na oceňovaní Via Bona Slovakia v Rafinery Gallery (2012), na festivale perkusií World of the Drums v DK Ružinov (2013) a v roku 2013 aj na letnej Magio pláži pri Dunaji.
Bratislava 30. marca (TASR) – Ak sa Bratislava stane v roku 2018 Európskym hlavným mestom mládeže (European Youth Capitol - EYC), mala by sa stať aj mestom kvalitných stáží pre absolventov škôl. Na toto spojenie poukázal Miroslav Hajnoš, ktorý sa podieľal na príprave kandidatúry Bratislavy do výberu EYC 2018. "Naším cieľom je vytvoriť sieť kvalitných a kompatibilných stáží, ktoré budú pomáhať nabrať praktické skúsenosti a pridať praktické zručnosti ku kvalifikáciám získaným už skôr buď formálnym, alebo neformálnym vzdelávaním," priblížil myšlienku Hajnoš. "Každoročne chceme dosiahnuť nárast ponúkaných stáží o 1500, pričom až v 80 percentách by malo ísť o stáže s pracovným kontraktom," spresnil.        Stáže by sa mali týkať súkromného i verejného sektora. "Priali by sme si, aby sa jednotlivé spoločnosti a inštitúcie viac otvorili, nielen pre slovenskú mládež, ale aj mládež z celej Európy," vysvetlil koordinátor bratislavského projektu EYC 2018.        Bratislava je jedným z 20 miest, ktoré sa uchádzajú o titul Európske hlavné mesto mládeže 2018. Rovnakú ambíciu majú napríklad turecká Ankara, anglický Manchester, taliansky Neapol či poľská Poznaň. Do konca apríla vyberie Európske mládežnícke fórum (EYF) päť finalistov a v novembri tohto roku bude víťaz vyhlásený na kongrese v meste Ganja (Azerbajdžan). To je držiteľom titulu pre rok 2016 a vôbec prvým vybraným mestom mimo krajín EÚ.        Titul EYC sa udeľuje od roku 2009 pre mesto, ktoré vytvára podmienky pre podporu vzdelávania, dobrovoľníctva i kreativitu mládeže. Jeho prvým nositeľom bol holandský Rotterdam.        Na príprave bratislavskej kandidatúry pracovali mladí ľudia z vyše 50 mládežníckych organizácií, napríklad Paneurópska únia, AIGEE, Erasmus students network, Mestský parlament mladých hlavného mesta Bratislavy, Európsky dialóg či Impact Hub.        Návrh na kandidatúru schválili bratislavskí mestskí poslanci vo februári tohto roku.
Bratislava 30. marca (TASR) – V Spojenej škole internátnej (SŠI) na Hrdličkovej ulici v Bratislave sa o integráciu sluchovo postihnutých detí a detí s narušenou komunikačnou schopnosťou snažia aj prostredníctvom tzv. obrátenej integrácie. Zdravotne postihnutí chlapci a dievčatá sú v tomto prípade zaradené do tried, v ktorých je väčšina detí bez zdravotného hendikepu. Toto experimentálne vyučovanie zaviedli v škole v roku 1990 a realizovali v rámci materskej školy (MŠ). V súčasnosti sú v MŠ dve experimentálne triedy. "V každej je 15 počujúcich detí a spolu s nimi sú v jednej triede dve deti s narušenou komunikačnou schopnosťou a v druhej triede dve deti so sluchovým postihnutím," spresnila riaditeľka školy Mária Benová.        Od tohto školského roku je do projektu zahrnutý i prípravný ročník základnej školy. Od septembra otvorí SŠI aj experimentálnu triedu v prvom ročníku ZŠ. "Som rada, že rodičia počujúcich detí v našej materskej škole prejavili záujem o zaradenie svojho dieťaťa do takejto triedy," skonštatovala Benová.        Riaditeľka SŠI tiež poznamenala, že obrátená integrácia nie je jedinou metódou, vďaka ktorej chcú podporovať moderné vzdelávacie trendy. Jednou z ďalších možností je zavádzanie prvkov Montessori pedagogiky do edukačných aktivít v materskej škole. "Naši učitelia už absolvovali vzdelávacie kurzy, ktoré sa Montessoriho pedagogikou zaoberajú," uviedla Benová.
Bratislava 30. marca (TASR) - Policajti pátrajú po neznámom páchateľovi, ktorý sa v dňoch 28. až 29. marca vlámal do predajne na Osuského ulici v Bratislave. Vypáčil spodnú časť vchodových dverí a z predajne odcudzil 40 kartónov cigariet, trezor s finančnou hotovosťou, ako aj rôzne výherné žreby. Spôsobil škodu 6164,32 eura. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody až na dva roky.        Informácie poskytol Michal Szeiff z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.
Bratislava 30. marca (TASR) – Spojená škola internátna (SŠI) na Hrdličkovej ulici v Bratislave sa ako jedna z mála škôl na Slovensku môže pochváliť tým, že sa jej história písala v priebehu troch storočí. Pre nepočujúce deti poskytovala starostlivosť ešte pred vznikom rakúsko-uhorskej monarchie.        "Podľa údajov, ktoré sme vypátrali v rakúskych archívoch, sa vznik školy, resp. vtedajšieho Ústavu pre hluchonemých v Bratislave datuje už od roku 1833," vysvetlila súčasná riaditeľka SŠI Mária Benová. Najstaršia slovenská škola pre sluchovo postihnuté deti sídli už 55 rokov v budove na bratislavských Kramároch. Svoj terajší názov nesie od roku 2009.        "V našej škole poskytujeme výchovu a vzdelávanie deťom a žiakom od troch do 16 rokov so sluchovým postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou, ale aj viacnásobne postihnutým deťom a žiakom," objasnila riaditeľka školy. Okrem toho, školu navštevujú aj deti a žiaci bez zdravotného znevýhodnenia. V triedach základnej školy je v súčasnosti 80 chlapcov a dievčat, v materskej škole je 65 detí, 35 z nich nemá sluchové ani rečové postihnutie.         Deti navštevujúce SŠI sú väčšinou z Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja, no taktiež sú medzi žiakmi i deti z Banskobystrického a Žilinského kraja. "Ich rodičia sa pre našu školu rozhodli na základe dobrých referencií a podľa ich ohlasov sú s týmto rozhodnutím spokojní," uviedla riaditeľka. Deťom sa v materskej i základnej škole venuje tím učiteľov, ktorí vyštudovali špeciálnu pedagogiku, takisto logopédi, vychovávatelia, pedagogickí asistenti i psychológovia.        Hoci by sa v prípade školy pre sluchovo postihnuté deti mohlo zdať, že komunikačným prostriedkom na vyučovaní je iba posunková reč, nie je tomu tak. V  škole používajú pedagógovia tzv. totálnu komunikáciu, teda kombináciu používania posunkovej reči a budovania rečových schopností.        Vysvetlením je fakt, že nie všetci žiaci majú poruchu sluchu a aj deti so sluchovým postihnutím pochádzajú z rôzneho prostredia. "Niektorí majú nepočujúcich rodičov, s ktorými môžu komunikovať prostredníctvom posunkov, väčšina žiakov má však rodičov, ktorí poruchu sluchu nemajú. Preto dbáme o to, aby sme rozvíjali vo veľkej miere rečové schopnosti, čo našim deťom pomáha pri integrácii a príprave na samostatný život," vysvetlila riaditeľka.        Pre rôznorodú prácu a činnosť slúžia deťom aj multifunkčné priestory školského a internátneho zariadenia. Okrem učební a spoločenských miestností tu možno nájsť aj detské ihrisko, dve telocvične, bazén, dopravné ihrisko či tenisové kurty. V minulom kalendárnom roku sa škole vďaka finančnej podpore ministerstva školstva i ministerstva vnútra, súkromných osôb a podnikateľských subjektov podarilo zrealizovať viacero dôležitých rekonštrukcií. "Vymenili sme kompletne všetky okná na budove ZŠ a internátu, vynovili sa tiež priestory materskej a základnej školy, klubovne i herne," vymenovala riaditeľka školy Mária Benová.
     Bratislava 29. marca (TASR) – V Bratislave vlani stúpol počet dopravných nehôd. Na cestách v hlavnom meste sa ich minulý rok stalo 1844, čo je o 52 viac ako v roku 2013. Pri nehodách pritom zomrelo až 15 ľudí, v roku 2013 to boli štyria. Takmer pri všetkých nehodách zlyhal ľudský faktor. Vyplýva to zo správy o bezpečnostnej situácii na území hlavného mesta za rok 2014.       Najvyšší nárast počtu nehôd polícia zaznamenala v okrese Bratislava III., najvyšší nárast počtu usmrtených zase v okrese Bratislava II. "Vo viac ako 95 percentách prípadov bolo príčinou dopravnej nehody zlyhanie ľudského faktora," konštatuje polícia. Vodič sa podľa správy buď plne nevenoval vedeniu auta, jazdil rýchlo, nesprávne cez križovatku, zle cúval či nedodržiaval vzdialenosti. Nehôd, ktoré vznikli pod vplyvom alkoholu, bolo vlani 100, o 24 menej ako rok predtým. Najviac takýchto ich pritom bolo v Bratislave V.       Policajti vlani odhalili v Bratislavskom kraji 74.759 priestupkov. Z toho 66.476 sa riešilo blokovo, na správny orgán ich polícia postúpila 3768 a napomenutím vybavila 4515 priestupkov. "Vyšší počet pokút bol uložený najmä v súvislosti so zvýšeným zameraním dohľadu na nemotorizovaných účastníkov cestnej premávky," uvádza sa v správe.       Minulý rok policajti zadržali 6502 vodičských preukazov, z čoho za vedenie vozidla pod vplyvom alkoholu 370, za odmietnutie podrobiť sa vyšetreniu na alkohol tri a zvyšné za iné dôvody. Zadržaných osvedčení o evidencii vozidla bolo 4922 a počet zadržaných tabuliek s evidenčným číslom zase 995. Policajti tiež odhalili 172 trestných činov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, zaistili 57 hľadaných osôb.
     Bratislava 29. marca (TASR) - Exekúcie, dedičské konanie, rodinné, pracovno-právne, vlastnícke či majetkové vzťahy – to všetko by mala riešiť nová právna poradňa, ktorá vzniká v bratislavskej Dúbravke. Na Miestnom úrade ju zriaďuje mestská časť a obyvateľom s trvalým pobytom v Dúbravke budú právnici radiť bezplatne. TASR o tom informovala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová.       "Poradňou chceme pomôcť najmä najviac ohrozeným skupinám obyvateľstva, ako sú seniori, ľudia s nízkymi príjmami, slobodné matky či mladé rodiny," vysvetlil dúbravský starosta Martin Zaťovič. Podotkol, že poradňa sa nemá týkať trestného práva ani zastupovania občanov pred súdmi a inými štátnymi inštitúciami.       Poradňa začne fungovať od 8. apríla a otvorená bude každú stredu od 14.00 do 17.00 h. Samospráva pripomína, že v prípade veľkého záujmu obyvateľov sa hodiny rozšíria.       Rady od právnikov budú pre obyvateľov s trvalým pobytom v Dúbravke zadarmo, treba si však so sebou priniesť občiansky preukaz na overenie adresy.       Podobné služby už dnes fungujú v bratislavskej Petržalke, Novom Meste i Starom Meste.
  Bratislava 29. marca (TASR) – Ulice Bratislavy na 1. apríla zaplnia bublinky, v hlavnom meste sa totiž chystá bublinkový pochod. Organizátori sa chcú aj tento rok iba neformálne prejsť mestom, fúkať bublinky a potešiť seba i ostatných.       "Bublinkový pochod, bublifuking, bubble blowing. Rôzne názvy, idea rovnaká - spolu s jarným počasím vyjsť do ulíc a fúkať bublinky," informujú organizátori na sociálnej sieti.       V stredu 1. apríla o 16.30 h sa tak majú všetci záujemcovia stretnúť na Hviezdoslavovom námestí. Odtiaľ plánujú ísť cez Strakovu, Ventúrsku a Sedlársku ulicu na Hlavné námestie, Primaciálne námestie, cez Klobučnícku na Námestie SNP, následne prejsť cez Poštovú, Obchodnú ul. a Kollárovo námestie na Námestie slobody.       "Nakúpte si bublifuky vopred. Čím viac bublifukov, tým lepšie. Zídu sa aj náhradné náplne, tie sa dajú vyrobiť i doma," radia záujemcom organizátori. "Je tiež veľmi vhodné zobrať si so sebou vreckovky."       Prvýkrát vyfukovaním bublín oslávili 1. apríl v roku 2008 v uliciach Brna. Akcia sa tam koná aj tento rok, pridal sa i Amsterdam.
Bratislava 27. marca (TASR) – Bratislavský samosprávny kraj (BSK) a spoločnosť Volkswagen Slovakia dnes prostredníctvom svojich zástupcov uzavreli Memorandum o spolupráci. Dokument je prvým krokom k založeniu Duálnej akadémie, ktorá bude stredoškolákov reálne pripravovať na prax. Ako zdôraznil predseda BSK Pavol Frešo, Duálna akadémia bude pripravovať študentov priamo na prax a zaručí im uplatnenie v zamestnaní. "Automobilka si vlastne vychová zamestnancov, ktorí budú priamo pripravení pre jej výrobu," uviedol Frešo a poukázal na to, že práve takýto výsledok odzrkadľuje princíp duálneho vzdelávania - vychovávať takých absolventov škôl, ktorí sú v praxi uplatniteľní. Memorandum o spolupráci Bratislavského samosprávneho kraja a automobilky podpísali necelý týždeň po prvom rokovaní predseda BSK Pavol Frešo a člen predstavenstva Volkswagen Slovakia Eric Reuting. Zriaďovateľom Duálnej akadémie bude BSK, ktorý bude mať zároveň na starosti aj získavanie externých zdrojov z dostupných Európskych štrukturálnych a investičných fondov, najmä však z Integrovaného operačného programu a Operačného programu ľudské zdroje, ktoré majú za cieľ priamo podporu duálneho aj celoživotného vzdelávania. Na predchádzajúcom rokovaní samosprávneho kraja a automobilového výrobcu sa obe strany dohodli na vytvorení troch pracovných tímov, ktoré sa budú venovať perspektívam duálneho vzdelávania v rámci Strednej odbornej školy automobilovej (SOŠA) v Devínskej Novej Vsi, ale i celého Bratislavského kraja. Prvá skupina sa bude zaoberať personálnymi otázkami budúcnosti žiakov a učiteľov. Druhá dostane za úlohu prejsť všetky školy technického zamerania v kraji, zistiť, čo z ich teoretickej výučby je možné využiť v tomto projekte a zároveň preskúma možnosť zavedenia nemeckých štandardov výučby v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. V tretej pracovnej skupine sa stretnú odborníci na eurofondy a právne otázky.
Bratislava 27. marca (TASR) – Novými električkami by mohli Bratislavčania začať jazdiť už o mesiac. Dopravný podnik Bratislava (DPB), ktorý ich nakupuje z európskych peňazí, ich plánuje zaradiť do skúšobnej prevádzky na prelome apríla a mája. Prvú chce nasadiť na linku číslo 4, ktorá spája Dúbravku a Zlaté piesky. Najstaršie električky by potom podnik možno mohol predať aj do krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Uviedol to dnes riaditeľ úseku prevádzky a techniky DPB Bronislav Weigl. Prvá nová električka prišla do hlavného mesta na jeseň minulého roka. Odvtedy musela najazdiť na skúšku tisíce kilometrov a testovali ju, keď bola prázdna i zaťažená kovovými obručami. "Musela tam byť umiestnená taká záťaž, ktorá predstavuje maximálne naplnené vozidlo, čo je 300 ľudí krát 80 kilogramov," vysvetľuje Weigl. Keďže je to nový výrobok, musela električka prejsť homologizáciou. "Merali sa rôzne veličiny, veci prepísané zákonom, napríklad charakteristika jazdy či charakteristika karosérie. Električka už totiž dnes nie je to, čo bola v minulosti, dnes je vozilo ušité na mieru pre každé mesto," uviedol riaditeľ. Všetky predpísané skúšky dopadli podľa jeho slov dobre a električka tak dostala povolenie na skúšobnú prevádzku bez cestujúcich. Bratislavčania ju tak mohli vidieť jazdiť mestom. Dnes sú v Bratislave už tri električky, dve obojsmerné a jedna jednosmerná. V skúšobnej prevádzke s cestujúcimi majú začať najprv jazdiť na linke číslo 4, ktorá je najdlhšia, potom na linke 9 a postupne sa budú zaraďovať do prevádzky ďalšie podľa toho, ako ich do Bratislavy dovezú. "Vždy, keď vozidlo príde, musí vykonať skúšky, ale tie už budú krátke a budú trvať len pár dní. Urobí sa už len predpísaná technicko-bezpečnostná skúška, teda napríklad skúška bŕzd či ovládania," dodal Weigl. Do konca roka by v Bratislave podľa Weigla malo byť 45 vozidiel. Ak by teda posledné prišlo v novembri, tak do konca decembra by už malo byť v prevádzke. Najstaršie vozidlá potom DPB buď nechá zošrotovať, alebo predá, ak bude o nich záujem. "Keď české podniky v minulosti kupovali nové vozidlá, bol o tie staršie dosť silný záujem aj z krajín bývalého Sovietskeho zväzu. Tam boli kedysi vozy vyvážané. Aj dnes majú záujem si takto obnovovať vozový park staršími vozidlami z Československa," uviedol Weigl. Riaditeľ úseku prevádzky a techniky totiž podotýka, že električka je oproti autobusu z masívneho rámu a prehrdzavenie karosérie tam nehrozí. "Vozidlo môže teda existovať možno ešte zopár rokov a uvidíme, či by sa dalo niekde predať," dodal. Ak však DPB dostane 45 električiek, neznamená to, že toľko z ciest aj vyradí. "Musíme totiž počítať s tým, že nejaký nárast vozového parku bude treba na trať do Petržalky," podotkol Weigl. Novou električkou sa dnes po Bratislave previezla eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretu, s ktorou dnes o využití prostriedkov EÚ na projekty v Bratislave rokoval minister dopravy Ján Počiatek.
Bratislava 27. marca (TASR) - Diaľnica D2 v smere do Bratislavy, ktorú dnes uzavreli pre tragickú dopravnú nehodu, je opäť prejazdná. Nehoda si vyžiadala život 54-ročného Rumuna. Ďalšieho zraneného - 47-ročného Rumuna previezli na ošetrenie do nemocnice. TASR informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová. Nehoda sa stala krátko pred 7.00 h na 38,5 kilometri diaľnice D2 v smere do Bratislavy. Pri predbiehaní sa tu zrazili Ford Ranger, ktorý šoféroval zranený Rumun, a Fiat Ducato. Jeho 40-ročný vodič vyviazol bez zranení. "Vykonanou dychovou skúškou bolo požitie alkoholických nápojov u oboch vodičov vylúčené. Výška škody na vozidlách je odhadnutá na 10.000 eur," uviedla Kurucová. Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia.  Pri nehode museli okrem záchranárov asistovať aj hasiči. "Vykonali protipožiarne opatrenia na vozidlách, zasypali vytečené prevádzkové kvapaliny a vyslobodili zakliesnenú mŕtvu osobu pomocou vyslobodzovacieho hydraulického náradia," priblížilo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.
Bratislava 27. marca (TASR) - Cyklotrasa Jurava sa už onedlho prepojí s ďalším úsekom. Bude dlhý 2,6 kilometra a spojí železničné stanice Bratislava-Východ a Bratislava-Vajnory. Ide o rekonštrukciu cesty od železničnej stanice Vajnory po otočku autobusov na južnom okraji štvrte Východné a v časti Vajnôr - pri železničnej stanici sa napojí na Juravu. "Ide o určitý prototyp cyklotrasy, ktorá bude v rozsahu necelých 1,4 km s obojstranným farebným rozšírením komunikácie, aby sa zvýšila bezpečnosť cyklistov v oboch smeroch. Začiatok prác je naplánovaný na 13. apríla a ich ukončenie na koniec mája 2015 v závislosti od poveternostných i technických podmienok. Verím, že do začiatku leta úspešne prebehne i kolaudácia a vajnorskí, račianski a ďalší cyklisti sa už v lete budú pohybovať po ďalšej novej cyklotrase," informoval TASR Mário Schwab, poradca starostu mestskej časti Vajnory, jeden z hlavných iniciátorov výstavby cyklotrasy Jurava. "Celý projekt je financovaný ako združená investícia MsČ Vajnory, MsČ Rača a hlavného mesta. Projektovú dokumentáciu a verejné obstarávanie zabezpečili Vajnory, ktoré budú poverené výkonom práv stavebníka a dohľadom nad stavbou," doplnil starosta Vajnôr Ján Mrva.
      Bratislava 27. marca (TASR) - Račiansky vinohradnícky spolok v spolupráci s miestnou samosprávou pripravil tento rok pre obyvateľov novinku - Vítanie jari s vinármi. Uskutoční sa dnes a v sobotu (28.3.).       "Keďže Račania obľubujú všetky podujatia spojené s vinárskou kultúrou, vymysleli sme tentoraz niečo nové. Po Valentínovi s vinármi, Račianskom festivale frankovky modrej a Súťaži v reze viniča prichádzame s Vítaním jari s vinármi," priblížil šéf spolku račianskych vinohradníkov Dušan Žitný.       Dnes od 17.00 do 24.00 h a v sobotu od 15.00 do 24.00 h si v Červenej lisovni Nemeckého kultúrneho domu (NKD) prídu na svoje všetci milovníci kvalitných vín. Deti zrejme najviac ocenia živé zvieratká, na ktoré sa budú môcť pozrieť v sobotu na parkovisku pred NKD. "Malé ovečky, kuriatka a iné mláďatká sú symbolom jari, preto k podujatiu s názvom Vítanie jari určite patria. Samozrejmosťou je bohatá ponuka račianskych vín," uviedol starosta Rače Peter Pilinský. "V ponuke budú aj syry zo Slovenskej Ľupče a tiež sa bude opekať prasa," doplnila Eva Miklánková z Miestneho úradu v Rači.
  Bratislava 27. marca (TASR) - Diaľnicu D2 v smere do Bratislavy uzavreli pre tragickú nehodu, ktorá sa stala dnes okolo 7.00 h na 38,5 kilometri.       "Na mieste zasahujú malackí hasiči, polícia a zdravotná služba," informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.       Diaľnica je pre odstraňovanie následkov nehody v oboch jazdných pruhoch v smere do Bratislavy neprejazdná. "Policajti po trase obchádzky dopravu usmerňujú a odkláňajú na Malacky," uviedla bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.       Nehoda si podľa doterajších informácií vyžiadala jednu obeť, informoval hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Boris Chmel.
Bratislava 26. marca (TASR) – Bratislavskí mestskí poslanci si odmietli skrátiť čas na diskusiu počas zasadnutí zastupiteľstva. Jeden z poslancov a zároveň starosta Devínskej Novej Vsi Milan Jambor chcel nechať pozmeniť rokovací poriadok mestského parlamentu a poslanci sa tak mali vyjadrovať k jednotlivým bodom kratšie. Jeho návrh však neprešiel, odmietlo ho 15 poslancov, ďalší 13 sa zdržali a iba ôsmi súhlasili. Dnes sa poslanci môžu prihlásiť o slovo pred začatím alebo počas rokovania dovtedy, kým sa rozprava neskončí. Jambor však navrhoval, aby sa táto možnosť poslancom obmedzila a na prihlásenie sa do rozpravy by mali len jednu minútu od jej začiatku. "Po uplynutí jednej minúty od otvorenia rozpravy sa končí možnosť prihlásiť sa do rozpravy," navrhoval Jambor. Ak by chcel teda poslanec povedať svoj názor k niektorému z bodov, mal to dať vedieť na začiatku. Poslanci dnes môžu rečniť päť minút a v tej istej veci vystúpiť najviac dvakrát. Ak ale počas svojho prvého vystúpenia požiadajú o predĺženie o ďalších päť minút, má sa im vyhovieť. Stratia tak nárok na druhé vystúpenie. Jambor navrhoval, aby mali poslanci možnosť vystúpiť v tej istej veci iba raz a aby sa im čas predlžoval namiesto piatich iba o tri minúty. "Päť plus tri minúty plus faktické poznámky je podľa mňa dostatočný priestor na vyjadrenie názoru," uviedol dnes starosta. Jambor vysvetlil, že chcel takto zefektívniť prácu zastupiteľstva a šetriť čas poslancov i magistrátu. Rokovania totiž často trvajú celý deň do večerných hodín, niekedy aj nezávisle od toho, koľko bodov v programe poslanci majú. "Každý poslanec predsa vyjadruje svoj názor hlasovaním," podotkol.  Niektorí poslanci však návrhu vyčítali, že je v rozpore so zákonom a snaží sa obmedziť vyjadrovanie ich názorov. "Ja často nemám chuť diskutovať na začiatku rozpravy, ale až neskôr, keď niekto niečo povie," tvrdil poslanec Ondrej Dostál s tým, že faktická poznámka mu vtedy nestačí. Často sa tak tiež vraj počas diskusie dozvie informácie, ktoré by sa nedozvedel, ak by sa prihlasovanie poslancov obmedzilo. "Nemyslím si tiež, že by sme mali mať v zastupiteľstve prísnejšie pravidlá ako v parlamente," podotkol. Poslanec Ján Hrčka zase vystríhal, že ak sa zmena prijme, po minúte a pol sa bude vždy hlásiť do diskusie. "Keď mi nedáte slovo, nebude to platné uznesenie. Body, ktoré prerokujeme, napadne prokurátor a budeme ich prerokovávať znova a znova. Toto nie je zefektívnenie," podotkol. Šéf Bratislavského klubu Ján Budaj zmenu rokovacieho poriadku dokonca označil za náhubkovú. "Toto je jediné fórum, kde sa občania môžu dozvedieť o názoroch poslancov," zdôraznil. Ak by táto zmena prešla, chcel dať prokurátorovi preskúmať celý rokovací poriadok mestského zastupiteľstva. "A som presvedčený, že zruší všetky obmedzenia," dodal. Poslanec Oliver Kríž si však nemyslí, že Jambor chcel takto umlčať poslancov či zobrať im právo rozprávať. "Vyšlo to asi z poznania, že zastupiteľstvo trávi dlhé hodiny siahodlhými diskusiami a názory sa často opakujú. A pri veľmi podstatných materiáloch sa pritom často diskutuje menej," pripomenul. Vzniká tak podľa neho podozrenie, že poslanci pridlho vystupujú len kvôli médiám.
Bratislava 26. marca (TASR) – Bratislava ostáva aj naďalej v rozpočtovom provizóriu. Mestskí poslanci dnes neodhlasovali ani to, aby sa návrh rozpočtu zaradil do programu rokovania. Za zaradenie bolo len 22 poslancov, ostatných 23 sa zdržalo. Mestský parlament musel hlasovať o zaradení rozpočtu do programu, lebo finančná komisia po viacerých rokovaniach návrh rozpočtu neschválila a ani mestská rada k nemu neprijala uznesenie.  Niektorí poslanci rozpočet, ktorý im predložil nový primátor Ivo Nesrovnal (nezávislý), otvorene kritizovali. Berie peniaze dopravnému podniku, drasticky škrtá výdavky na kamerový systém, na chod magistrátu dáva, naopak, o 400.000 eur viac a počíta s takým predajom mestského majetku, aký nie je reálny. Aj takto komentoval návrh rozpočtu predseda poslaneckého Klubu pre Bratislavu Martin Borguľa (Smer-SD). Klub poslancov Bratislava Inak rozpočtu vyčítal okrem dopravy napríklad i nižšie výdavky na opravy ciest, ktoré sú už dnes podľa neho "žalostne nízke". Niektorým poslancom sa tiež nepáčilo, že v návrhu rozpočtu magistrát neznižuje dlhové zaťaženie mesta.  Niektorí šéfovia klubov minulý mesiac primátorovi tiež vyčítali, že stále nedostali k rozpočtu žiadne podklady a nemôžu sa zúčastňovať na jeho príprave svojimi poznámkami, lebo nemajú čo pripomienkovať. Dokument potom nakoniec dostali od vedenia po rokovaní zastupiteľstva 26. februára. Aj keď sa niektorí poslanci neskôr vyjadrili, že zaradenie rozpočtu podporia, nakoniec do programu neprešiel. V rozpočtovom provizóriu môže mesto v jednom mesiaci financovať len výdavky do výšky jednej dvanástiny rozpočtu predchádzajúceho roka.
Bratislava 26. marca (TASR) - Podnet na preskúmanie dodržiavania zákona o slobodnom prístupe k informáciám dnes na Okresný úrad Bratislava podal Inštitút pre rozvoj Bratislavského kraja. Kritizuje Bratislavskú vodárenskú spoločnosť (BVS) za to, že už vyše mesiaca nezverejňuje zmluvy. Inštitút tak má podozrenie, že tým došlo k porušeniu zákona. Na dnešnom brífingu o tom informoval riaditeľ inštitútu Miroslav Dragun. BVS mala podľa Draguna minulý mesiac uzavrieť zmluvu s novou bezpečnostnou službou, no vodárne podľa neho naposledy zverejnili nejakú zmluvu 23. februára. Inštitút sa tak nazdáva, že zmluva, ktorú vodárne s bezpečnostnou službou podpísali, je neúčinná a hrozí jej neplatnosť. "To znamená, že objekty BVS nebudú chránené. No treba si uvedomiť, že to nie sú jablká niekde v supermarkete, ale je to strategická infraštruktúra Slovenskej republiky a občanov Bratislavy. Ako je teda možné, že táto zmluva nie je zverejnená?" kritizuje Dragun. Riaditeľ pripomína, že po siedmich dňoch od nezverejnenia je zmluva neúčinná. "Ak teda BVS vypláca akúkoľvek odmenu súkromnej bezpečnostnej službe, mala by to robiť v rozpore so zákonom," tvrdí s tým, že ak zmluvu BVS nezverejní do troch mesiacov, je aj neplatná.  Ak okresný úrad rozhodne, že vodárne porušili zákon, inštitút sa chce obrátiť na okresnú prokuratúru. "Aby zmluvy, ktoré boli podpísané, boli vyhlásené za neplatné," dodal Dragun.
   Bratislava 26. marca (TASR) - V priestoroch nákupného centra na Metodovej ulici v Bratislave ani priľahlých objektoch sa nenachádzala žiadna výbušnina. Polícia prijala takéto oznámenie ešte v stredu (25.3.) prostredníctvom tiesňovej linky 158 krátko pred 19. hodinou.       "Vykonanou pyrotechnickou prehliadkou sa hodnovernosť oznámenia nepotvrdila," ozrejmil dnes bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.       Policajný vyšetrovateľ začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci trestného činu šírenia poplašnej správy.
Bratislava 25. marca (TASR) – Bratislavský magistrát má ambíciu byť pri riešení podnetov z portálu Odkazprestarostu.sk pohotový a dôsledný. Vedenie hlavného mesta sa chce vrátiť aj k starším podnetom, ktoré doteraz neboli vyriešené.       "V porovnaní s minulým rokom sa zmenila priemerná reakčná doba magistrátu na podnet z 24 na šesť dní," skonštatoval Jakub Kmeť z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI), ktorý portál prevádzkuje.       Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal považuje komunikáciu s portálom a jeho prispievateľmi za dôležitú. Poukázal pritom na štatistiky SGI, podľa ktorých v roku 2014 sa obrátilo na magistrát 1200 užívateľov. Tí podali celkovo 3000 podnetov, najčastejšie sa týkali kvality ciest a chodníkov, dopravného značenia i neporiadku na verejných priestoroch.       Magistrát rozšíril tím, ktorý sa týmito podnetmi zaoberá. "Budeme robiť všetko pre to, aby občania, ktorí sa na nás takýmto spôsobom obrátia, dostali relevantnú odpoveď čo najskôr," uviedol Nesrovnal. Do riešenia špecifických podnetov chce vedenie mesta zapojiť aj mestské organizácie ako napr. Mestské lesy, Dopravný podnik Bratislava či Správu telovýchovných a rekreačných zariadení.
Bratislava 25. marca (TASR) - V blízkosti prvého piliera niekdajšieho Starého mosta na nábreží Dunaja ukradol v pondelok (23.3.) 35-ročný Jozef z Bratislavy 15 armovacích roxorov a 15 roxorových tyčí v celkovej hodnote približne 90 eur. Vyniesol ich z priestorov staveniska a naložil do nákupného vozíka. Chytila ho však policajná hliadka. Podobného skutku sa dopustil aj v októbri 2014, kedy z priestorov bývalého pivovaru odcudzil kovový šrot. V prípade preukázania viny hrozí obvinenému trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Stíhaný je na slobode.       Informácie poskytol Michal Szeiff z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.  
Bratislava 25. marca (TASR) – Ak by hausbóty z Jaroveckého ramena Dunaja chceli odstrániť, mohlo by to spôsobiť výraznejšie negatívne dosahy na prírodu ako ich zotrvanie. Aj to si myslí Okresný úrad Bratislava o domoch na vode, ktoré na ramene vznikajú často na čierno. Jeho odbor starostlivosti o životné prostredie tvrdí, že hausbóty nemajú na chránené územie výraznejší negatívny vplyv. Píše to vo svojom odbornom stanovisku.       O stanovisko úrad ešte vlani požiadalo občianske združenie Hausbót, ktoré tvoria vlastníci a prevádzkovatelia plávajúcich zariadení v Jaroveckom ramene. Združenie hovorí o umiestnení 226 hausbótov, ktoré sú už takmer všetky realizované. Lokalita je pritom súčasťou Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy a platí v nej prvý stupeň územnej ochrany.       Podľa úradu však umiestnenie hausbótov "nebude mať pravdepodobne vplyv" na predmet ochrany územia Natura 2000. "Likvidácia a poškodenie biotopov druhov, ktoré sú predmetom ochrany chráneného vtáčieho územia na ploche asi 10 ha, predstavuje 0,06 percenta jeho plochy," argumentuje okresný úrad. Úbytok hniezdiacich, zimujúcich a migrujúcich druhov je tiež podľa neho malý a hausbóty podľa úradu nepredstavujú ani zásah do jadrových území hniezdenia chránených druhov.       Treba však pravidelne odvážať odpad, vybaviť hausbóty septikmi, parkovať len na okraji spevnenej cesty, nie v tráve, odstrániť nelegálne prístupové cesty, sedenia mimo plochy hausbótov či ohniská i všetky vysadené nepôvodné druhy drevín a rastlín. To zase káže Štátna ochrana prírody SR.       "Umiestnenie 226 hausbótov nebude mať zásadný negatívny vplyv na územie Natura 2000 a pri dodržaní stanovených podmienok úrad takúto činnosť nepovažuje za zásah, ktorý môže spôsobiť podstatné zmeny v biologickej rozmanitosti, štruktúre a vo funkcii ekosystémov," tvrdí okresný úrad v závere svojho odborného stanoviska z januára tohto roku.         Na stanovisko úradu upozornil aktivista a miestny poslanec Rače Michal Drotován.
Bratislava 24. marca (TASR) – Na bratislavskom Starom moste sa pre termíny z Európskej únie začalo tento mesiac pracovať nonstop, nie všetci obyvatelia sú však s týmto krokom spokojní. Primátor Ivo Nesrovnal (nezávislý), ktorý dnes prišiel stavbu skontrolovať, i zhotoviteľ, spoločnosť Eurovia SK, priznali, že v noci hluk z prác okolo nového mostného piliera ruší ľudí. Podľa firmy to však budú musieť vydržať ešte asi dva týždne, informoval dnes na brífingu riaditeľ stavby Peter Tekeľ.  "Snažíme sa to minimalizovať, ako to ide. Práce sú však také, aké sú. Technológia sa nedá zmeniť a termín je krutý, takže musíme pracovať aj v noci," uviedol Tekeľ. Obyvateľov preto prosí, aby ešte asi 14 dní vydržali. Dovtedy by sa mali skončiť práce na zakladaní nového piliera, kde sa v rieke vytvára umelý ostrov. "Zarážajú sa tam krajnice. Sú tam teda veľké nárazy a raz za hodinu sa vypustí para. Bohužiaľ, niektorých ľudí, ktorí majú extrémne ľahký spánok alebo dobrý sluch, to ruší," doplnil primátor.  Nový pilier nahradí dva zbúrané, má sa totiž splniť požiadavka Európskej komisie na rozšírenie plavebného gabaritu. Po vybudovaní ostrova sa odštartuje budovanie železobetónovej konštrukcie a práce na pilieri majú trvať niekoľko mesiacov. Rovnako s týmito prácami sa dnes ešte spevňuje ďalší z pilierov. "Ten musí byť v krátkom čase dokončený, aby oceľová konštrukcia mala byť kde vysunutá," podotkla hlavná dopravná inžinierka Tatiana Kratochvílová. Z oceľovej konštrukcie nového Starého mosta je dnes už podľa primátora vysunutých 45 metrov a ďalších 30 metrov je na vysunutie pripravených. Most sa vyrába v ostravských Vítkoviciach a podľa Tekeľa je už hotová viac ako tretina. "Náskok vo výrobe samotnej konštrukcie máme teda dostatočný," dodal. Do Bratislavy sa z Vítkovíc vždy konštrukcia dovezie asi dva dni pred tým, ako má byť vysunutá. Každých 16 dní by sa pritom malo vysúvať 30 metrov. Na petržalskej a staromestskej strane primátor meškanie prác neeviduje. Z petržalskej strany už zmizla podľa neho i hromada hliny, na ktorú sa obyvatelia sťažovali, že im z nej vzniká v bytoch prach. "Už ju odtransportovali a použila sa pre stavbu," dodal primátor. Na Štúrovej ulici by sa v apríli a máji mali zase budovať chodníky.  Konzorcium troch firiem na čele s Eurovia SK projekt zrealizuje za 58,8 milióna eur bez DPH. Aby projekt preplatila Európska únia, treba ho dokončiť do konca roka. Podľa tretieho harmonogramu, ktorý firma mestu predložila, sa počíta s dokončením stavby do polovice decembra. "Niektoré termíny sa nám už podarilo dobehnúť, každé ďalšie výsuvy by mali už tiež trvať kratšie a kratšie, keďže je to opakujúca sa práca," vraví Tekeľ. Sklz mal v minulosti vzniknúť aj trojtýždňovou dovolenkou robotníkov počas vianočných sviatkov. Tekeľ sľubuje, že tentoraz sa počas Veľkej noci práce nezastavia. "Určite tu ale bude nejaký pokles pracovníkov, no pracovať sa bude na tých činnostiach, ktoré sú pre stavbu dôležité," dodal.
Banská Bystrica 24. marca (TASR) – Český dopravca RegioJet, ktorý od februára tohto roka začal prevádzkovať novú autobusovú linku Banská Bystrica – Nitra – Bratislava, môže prísť o dopravnú licenciu, ktorá mu umožňuje jazdiť na tejto trase. Udelil mu ju Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Krajská prokuratúra (KP) v Banskej Bystrici však proti tomuto rozhodnutiu BBSK podala 17. marca protest prokurátora. Úrad BBSK sa s názorom prokuratúry nestotožňuje. Majiteľ spoločnosti RegioJet Radim Jančura sa vôbec neobáva, že by prišiel o licenciu. Vidí v tom konkurenčný boj. "Dôvodom na podanie protestu prokurátora bola nepreskúmateľnosť tohto rozhodnutia. BBSK v lehote do 30 dní od doručenia protestu prokurátora môže, ale nemusí protestu prokurátora vyhovieť," uviedol dnes pre TASR hovorca KP v Banskej Bystrici Ivan Vozár. "Ak protestu prokurátora nevyhovie, vec predloží na rozhodnutie nadriadenému orgánu, ktorým je v tomto prípade Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR," dodal Vozár. Ako pri spustení novej linky začiatkom februára konštatoval predseda BBSK Marian Kotleba, "licenciu súkromnému dopravcovi sme vydali v súlade so zákonom". Reagoval tým najmä na fakt, že Bratislavský a Nitriansky kraj českému dopravcovi odmietol vydať dopravnú licenciu. "BBSK sa riadi zákonom, a nie kartelovými dohodami dopravcov," poznamenal vtedy Kotleba. Hovorca BBSK Vladimír Gürtler dnes pre TASR zdôraznil: "Úrad BBSK pri udelení licencie postupoval striktne v zmysle zákona č. 56/2012 Z.z. o cestnej preprave. Nestotožňujem sa s názorom prokurátorky, ako ho uviedla vo svojom proteste. Ďalej budeme postupovať zákonne a v zmysle zákona." Ani Jančura nesúhlasí s názorom, ktorý je uvedený v proteste. Podľa neho nie je správny. "Prokuratúra nemá nič proti udeleniu licencie, vyčíta iba postup - malý právny detail - pri rozhodovaní o udelení licencie. Neobávam sa, že o ňu prídeme. Konkurencii odkazujem, aby sa skôr starala o kvalitu služieb a zaujímala sa o zákazníkov," reagoval pre TASR Jančura.
Bratislava 24. marca (TASR) - Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil Róberta F. (44) a Alexandra M. (39) zo zločinu ublíženia na zdraví a výtržníctva. Ťažkú ujmu na zdraví mali spôsobiť v bare v Kráľovskom Chlmci v okrese Trebišov miestnemu obyvateľovi (39). TASR o tom informoval Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru.       V nedeľu (22.3.) v skorých ranných hodinách mali prísť obaja obvinení do jedného z miestnych barov v Kráľovskom Chlmci. "Pod zámienkou rozhovoru mali poškodeného násilím vytiahnuť von z podniku a napadnúť ho. Po údere sklenenou fľašou do hlavy, ktorá sa rozbila, stratil poškodený vedomie. Na zemi dostal do hlavy aj niekoľko kopancov," informoval Slivka. Podľa neho sa okrem úderov ozývali aj vyhrážky Alexandra M., že muža zabije.       Strážcovia zákona tvrdia, že malo ísť o pomstu za výpoveď poškodeného na polícii v staršom prípade.       Muž utrpel otras mozgu, zlomeninu lebečnej klenby a niekoľko tržných rán.       Obaja obvinení skončili v cele policajného zaistenia. V súčasnosti sa už rozhoduje o ich väzbe a v prípade dokázania viny im hrozí trest odňatia slobody na päť až 12 rokov.
Bratislava 24. marca (TASR) – Na novej výstave v bratislavskej Bibiane sa zábavnou a hravou formou môžu deti dozvedieť viac o svojich právach a získať odpovede na mnohé otázky, ktoré ich trápia. Potvrdzuje to aj názov expozície Dobrá správa – máme práva.       Malí návštevníci si môžu vyskúšať rôzne testy. Pexesom na podlahe si zasa overia, či majú právo na raňajky do postele alebo na vtipného suseda. Zistia, kam volať, keď žiaka v škole bijú alebo sa mu posmievajú, keď sa niekto chce vlámať do bytu, keď niekoho vidia ležať na zemi, keď zbadajú požiar, či keď sa chcú porozprávať. Dvojobrazové namaľované situačné možnosti overia ich správne rozhodnutie. Na vysokých váhach zasa zistia, ktoré právo je závažnejšie. Z kompletného medzinárodného Dohovoru o právach dieťaťa platného od roku 1989 sa dozvedia, že im nikto nesmie brániť vrátiť sa domov, že ani rodičia im nesmú ubližovať, že si môžu viesť denník, do ktorého nikto nemá právo nazrieť a všeličo iné.       "Výstava pomôže, aby deti vnímali svoje práva správne. Je to iné, ako keď im niekto o nich všeobecne hovorí. Tu si môžu prakticky vyskúšať, pohrať sa s možnosťami a lepšie si to zapamätajú takto interaktívne," zdôvodnila pre TASR na dnešnej tlačovej konferencii riaditeľka Linky detskej istoty Eva Dzurindová.       Táto nezisková organizácia sa podieľa na výstave, ktorú s výtvarníčkou Danielou Révayovou Lichardusovou realizovali deti zo Základnej umeleckej školy Ľudovíta Rajtera. K jej spestreniu prispejú divadelné predstavenia, ktoré sa týkajú porušovania práv (šikanovanie, netolerancia, riziká virtuality) tak, aby deti pochopili zápletku, dokázali pomenovať problém a spoločne v diskusii hľadali riešenia. Etudy pre deti od 11 do 14 rokov zahrajú členovia divadla Ludus. Pre mladšie od 5 do 10 rokov pripravila scenáristka z Vysokej školy múzických umení Ivana Sujová s deťmi zo ZŠ Felix hru Každý je iný - Oslava. Týka sa riešenia tolerancie, vysmievania sa a bezpečného internetu.       Podľa slovenského zástupcu a člena Výboru OSN pre práva dieťaťa na obdobie rokov 2013-2017 Petra Guráňa Dohovor o právach dieťaťa je živý dokument, ktorý sa pravidelne vyhodnocuje. "Je ratifikovaný v 195 krajinách sveta a je to jediný dohovor, na ktorom sa všetky krajiny vedeli dohodnúť. No ani vo vyspelých krajinách deti veľa nevedia o svojich právach. Preto je potrebné ich v tom vzdelávať," dodal Guráň.       Výstava potrvá do 14. apríla.
Bratislava 24. marca (TASR) - Stavebné stroje a náradie za 13.900 eur ukradol neznámy páchateľ z priestorov skladového dvora na Povozníckej ulici v Bratislave. TASR o tom informoval Michal Szeiff, hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave.       Ku krádeži došlo v časovom rozmedzí od 20. do 21. marca do 10.00 h. "Páchateľ doposiaľ presne nezisteným predmetom vylomil zámkové vložky FAB, ako aj visiace zámky na riadne uzamknutých skladových kontajneroch. Následne z ich vnútorných priestorov odcudzil viacero kusov náradia," informoval Szeiff.       Podľa jeho slov išlo napríklad o jadrový vŕtací stroj, búracie a vŕtacie kladivá, viacero kusov príklepových a magnetických vŕtačiek, ako aj aplikačnú súpravu na chemické kotvy.       Poverený príslušník Policajného zboru začal v tomto prípade trestné stíhanie vo veci prečinu krádeže. "V prípade preukázania viny hrozí za uvedené konanie páchateľovi v zmysle trestného zákona trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky," uzavrel Szeiff.
Bratislava 24. marca (TASR) – Výber z uzavretej tvorby slovenského výtvarníka Karola Barona je v bratislavskej galérii Roman Fecik Gallery.       "Autor nemal v Bratislave dlhšie obdobie výstavu. Ako čerstvý absolvent umeleckého štúdia mal v roku 1970 výstavu v Divadle na Korze a zažíval vrcholné obdobie tvorby. Často vystavoval v rôznych mestách a stal sa členom Československej surrealistickej skupiny. S nástupom normalizácie sa dostal na okraj záujmu oficiálnej umeleckej scény a tieto pastely zo 70. rokov sú zo zakázaného obdobia, keď nesmel vystavovať. S jeho umením sme sa stretávali až po roku 1989," uviedla na pondelkovej (23.3.) vernisáži výstavy jej kurátorka Simona Bérešová.       Podľa jej slov Karol Baron ostal verný svojmu pôvodnému programu, ktorý nadväzoval na predvojnový surrealizmus a bol jediným autorom u nás, ktorý sa počas celej tvorby hlásil k tomuto hnutiu. Bezbrehou imagináciou vytváral nové svety s fantastickými tvormi podľa vzorov z dejín umenia, literatúry, filozofie a histórie. V rôznych cykloch tvoril nevšedné bytosti s grotesknými kombináciami prvkov zo zvieracej, rastlinnej a ľudskej ríše. Potvrdzujú to diela Bizarný svet písmen a Homunkulov, Majálesy, Zázračnosť zátiší, Somnabulovia a cynici extra muros, Nosatci, Reductio ad absurdum, Prirodzené neprirodzenosti a iné. Najnovší je z roku 2000 jediný vystavený kartónový objekt Slovenskí vtáci zo Singapuru.         Karol Baron sa narodil v Levoči (1939). V rokoch 1963–1969 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Peter Matejka a Dezider Milly). Venoval sa kresbe, maľbe, tapisériám a objektom. Spolu s Albertom Marenčinom boli od roku 1970 slovenskí zástupcovia Československej surrealistickej skupiny, patril tiež do českého Spolku výtvarných umelcov Mánes. V prestížnej parížskej súkromnej galérii Les yeux fertiles mal výstavu diel z rokov 1968 až 1991. Zomrel vo francúzskej metropole dva dni po jej otvorení 29. februára 2004, keď podľahol zraneniam po zrážke s autom.       Výstava potrvá do 1. mája.
  Vysoké Tatry 24. marca (TASR) – Vo Vysokých Tatrách natočili video s tzv. 360-stupňovým pohľadom. „Len minulý týždeň spustil Youtube dlho očakávanú podporu videa s 360-stupňovým pohľadom a nadšenec z Tatier, autor tatranského videa Happy, we are from High Tatras, nakrútil prvé unikátne video z lyžovačky v Tatranskej Lomnici. Pri videu máte pocit, akoby ste boli priami účastníci deja,“ informovala Zuzana Fabianová z Tatry Mountain Resorts.       Video si môžu ľudia prezrieť na klasickom počítači, ale ešte zaujímavejšie je to podľa nej pri prezeraní na mobilnom telefóne či tablete. Užívateľ aplikácie si môže pozrieť 360-stupňový pohľad na tatranské lyžiarske stredisko, aký doteraz ešte nikde nebol zverejnený. „Vďaka polohovému senzoru na určenie uhla v mobilných zariadeniach sa obraz prispôsobí pohľadu. Aký uhol pohľadu si na mobile alebo zariadení podporujúcom spomínanú službu ľudia zvolia, je len na nich,“ vysvetľuje Fabianová s tým, že video prináša zábery na tatranskú lyžovačku v Lomnickom sedle či výhľady zo Skalnatého plesa na okolitú prírodu.       Tzv. 360-stupňové video je snímané súčasne na šesť kamier s ultra širokým uhlom záberu, ktoré zabezpečujú nasnímanie reality v rozsahu 360 stupňov vo vertikálnej aj horizontálnej osi. Jednotlivé pohľady sú v post produkčných programoch spojené do celku, v ktorom sa divák môže interaktívne pohybovať len s pomocou myší a webového prehliadača. Pri prezeraní videa na mobile, tablete alebo virtuálnych okuliaroch je otáčanie automatické. „Takéto snímanie umožňuje tiež nový spôsob práce s videomateriálom a možno práve toto je budúcnosť internetu či televízie,“ uzavrela Fabianová.
Slovenčina je krásny jazyk a navyše veľmi tvárny a ohybný. Mnoho slov má viacero významov.  Čo raz označuje muža, ktorý predčasne prišiel o vlasy, inokedy znamená obec na východe Slovenska. Mnohé názvy slovenských miest či dedín vyvolávajú úsmev na perách. Zoznam miest a obcí:   Babindol Bobrovček Brusnica Čičava Divina Dolné Naštice Dolné Otrokovce Dolné Plachtince Zubák Aňala Šarkan Rozkoš Haluzice Potvorice Naháč Slizké Držkovce Nesluša Smilno Černochov Švábovce Pichne Plešivec Vybúchanec Krvavé Šenky Čierne Pole Dedina Mládeže Horné Otrokovce Havka Husák Lada Soľ Zubrohlava Pukanec Nedožery Mužla Egreš      
Bratislava 23. marca (TASR) – Aj knižnica v bratislavskej Petržalke tento týždeň nebude dávať za neskoré vrátenie kníh pokuty, nových čitateľov zaregistruje zadarmo a bezplatne im predĺži aj platnosť čitateľského preukazu. Dnes sa totiž začína Týždeň slovenských knižníc. Miestna knižnica k tomu ponúka aj nové typy preukazov. Ako TASR informovala hovorkyňa Petržalky Michaela Platznerová, nový typ preukazu môžu dostať napríklad rodiny. Knižnica naň zaregistruje jedného dospelého a dve deti, alebo dvoch dospelých a jedno dieťa. "K tomu ako bonus rodina dostane bezplatné registrovanie v pobočke spoločensko-vednej, populárno-náučnej a cudzojazyčnej literatúry na Vavilovovej ulici," dodala hovorkyňa. Druhým novým typom preukazu je kombinovaný. Ten zase umožňuje registráciu v dvoch pobočkách, pričom knižnica ich prevádzkuje celkom desať.  V stredu 25. marca o 13.00 h si návštevníci v pobočke Vavilovova môžu pozrieť výstavu prác z paličkovanej čipky s názvom Prebúdzanie jari, ktorá bude spojená s ukážkami prác. V piatok 27. marca sa zase 20 najlepších a najaktívnejších detských čitateľov zúčastní na podujatí Noc v knižnici s Andersenom. Témou noci je Európske pexeso, zábavné cestovanie a spoznávanie európskych štátov. Hosťami budú ilustrátori Mária Nerádová a Ďuro Balogh. Týždeň slovenských knižníc potrvá do soboty 28. marca.
Bratislava 23. marca (TASR) – Bratislavská mestská časť Ružinov umožní zrealizovať nápady obyvateľov za desaťtisíce eur. Stačí mať zaujímavý projekt. MsČ vyhlásila grantovú výzvu na rok 2015. Fyzické osoby, podnikatelia a právnické osoby, ktoré sídlia v Ružinove alebo v ňom vykonávajú činnosť, sa môžu uchádzať o sumu od 500 do 5000 eur na svoj projekt. Môže byť z oblasti životného prostredia, kultúry, športu, vzdelávania, sociálnej oblasti, rozvoja komunity. "Grantový program je medzi ľuďmi čoraz populárnejší, vďaka nemu sa podarilo zrealizovať mnohé podujatia a nápady Ružinovčanov. Skrášlili si napríklad detské ihriská, priestory pred bytovými domami, rodičia vylepšili záhrady materských škôl. Zároveň sa susedia takto lepšie spoznali," priblížil myšlienku grantového programu starosta Ružinova Dušan Pekár. Minulý rok ružinovská samospráva podporila cez grantový program 47 projektov sumou viac ako 146.000 eur. Obyvatelia tak skrášlili okolie Fontány pre Zuzanu, deti spoznávali na splave prírodu, mladí ľudia mohli navštíviť Festival Ružinow, vznikla galéria pod stromami. "Takýmto spôsobom sa snažíme prehlbovať vzťah obyvateľov k svojmu okoliu, o ktoré sa potom radšej starajú," uviedol starosta. "Svoje žiadosti s vypracovaným projektom treba odovzdať na ružinovský miestny úrad do 30. apríla. O tom, ktoré projekty získajú finančnú podporu, rozhodne grantová komisia. Tento rok je na granty vyčlenených 160.000 eur. Podrobnejšie informácie o podmienkach grantového programu sú zverejnené na webe www.ruzinov.sk," doplnila hovorkyňa MÚ v Ružinove Miroslava Štrosová.
Bratislava 23. marca (TASR) – Kraslice zdobené korálikmi, keramické vajíčka s motívmi modranskej keramiky, ale aj ručne tkané koberce či hodvábne šatky maľované nohou - to je len zlomok z toho, čo v týchto dňoch v Bratislave ponúkajú hendikepovaní ľudia na predajných trhoch. Chránené dielne z celého Slovenska tento týždeň otvorili svoje tradičné veľkonočné predajné trhy, ktoré už siedmy rok organizuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Paulína Priščová má nefunkčné ruky. Na trhoch predáva maľby vyhotovené nohami. Ponúka nielen maľby, ale aj hodváb maľovaný nohami a tiež výšivky. "Dúfam, že sa mi podarí niečo predať, inak je to dosť slabé. Takto si aspoň sčasti krátim voľný čas," povedala TASR. Pochádza od Prešova a do Bratislavy prišla pred štyrmi rokmi s predstavou, že si nájde prácu. "Myslela som si, že si tu s mojím hendikepom niečo nájdem. Žiaľ, doteraz som v tom neuspela," posťažovala sa Priščová. Trhy organizuje rezort práce už pravidelne pred veľkonočnými sviatkami. "Oslovili sme chránené dielne z celého Slovenska, ktoré sa venujú výrobe veľkonočných ozdôb, prípadne sú zamerané na iné výrobky, ktoré môžu na trhoch ponúkať počas tohto týždňa. Touto akciou chceme zviditeľniť a propagovať prácu ľudí s hendikepom, ktorí sa umelecky realizujú v rôznych chránených dielňach. Pre týchto ľudí je to každodenná práca. Určite ich poteší, keď sa okoloidúci zastavia a niečo si od nich kúpia," priblížila TASR zmysel trhov riaditeľka odboru komunikácie a styku s verejnosťou MPSVR Alexandra Záni. Renáta Hermisová rozšírila svoju dielňu v Pezinku, v ktorej vyrába keramiku už 25 rokov, o chránenú dielňu. Na začiatku zamestnávala dvoch zdravotne znevýhodnených ľudí, v súčasnosti ich u nej pracuje už päť. "Myslím si, že výroba a maľba keramiky je vhodnou terapiou pre zdravotne postihnutých ľudí, najmä pre ľudí s psychickými chorobami. Zamestnancov sa snažíme zaradiť nielen do výrobného procesu, ale aj do života," povedala TASR. Miesto v jej dielni našla aj dievčina, ktorá sa kedysi bála vyjsť na ulicu. "Dnes jej pomáhame všetci, nielen najbližšia rodina, má aj svojho asistenta," povedala Hermisová. Pôvodne stavebnú inžinierku Katarínu Šturmovú donútila ťažká choroba odísť zo zamestnania. Z konštrukcie betónových mostov presedlala na výrobu potlače na textíliách. Vo svojej chránenej dielni vyrába maľby voskom na textil za pomoci žehličky. "Dokáže to každý a je to úžasné. Vyrábam aj na objednávku tričká a hrnčeky s potlačou. Pre mňa je to art terapia, ktorá mi pomohla prekonať rakovinu," povedala bývalá stavebná inžinierka. Trhy sú otvorené tento týždeň do piatka (27.3.) vo vestibule budovy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v Bratislave na Špitálskej ulici denne od 9. do 16. hodiny.
 Bratislava 23. marca (TASR) – Nízkoprahovému centru Domec, v ktorom každý deň nasýtia, ošetria či poradia s prácou desiatkam ľudí bez domova, hrozí, že ho budú musieť zavrieť. Hlavné mesto totiž centru v návrhu rozpočtu na tento rok plánuje vyčleniť len 5000 eur, hoci prevádzka Domca ročne stojí až 100.000 eur a zákon mestu káže takéto denné centrá financovať. Návrh rozpočtu by mali poslanci schvaľovať vo štvrtok (26. 3.). Ak zastupiteľstvom prejde v nezmenenej podobe, denné centrum bude musieť od augusta svoje brány zatvoriť.       Centrum otvorili vlani a na prvý rok prevádzky mu mesto vyčlenilo sumu 20.000 eur. "My sme projektu verili, mesto vtedy ešte nemuselo," vraví Sergej Kára, predseda občianskeho združenia Vagus, ktoré Domec na Mýtnej ulici prevádzkuje. Keďže sa však projekt osvedčil a pomáha, tento rok chceli od mesta 45.000 eur. Ďalších 40.000 eur už získali zo súkromných zdrojov, hoci podľa zákona má mesto povinnosť nízkoprahové denné centrá financovať. "Aj firmy či správcovské nadácie nám už hovoria, že nám peniaze nedajú, lebo je to zodpovednosť mesta," vysvetľuje Kára.       V návrhu rozpočtu je však dnes na prevádzku nízkoprahového centra vyčlenená iba suma 5000 eur. Ale mesto dáva 15.000 eur na zriadenie nového denného centra a ďalších 10.000 eur na novú nocľaháreň. "Mesto ako keby išlo zriaďovať denné nízkoprahové centrá, ale reálne nefinancovalo tie existujúce, čo je nelogické," podotýka Kára. Za takú sumu ani nie je podľa neho možné takúto službu vôbec spustiť. "Materiál je spracovaný neodborne," dodáva.       A hoci mesto dáva v návrhu rozpočtu peniaze na nové denné centrá, nik o pomoc nežiadal. "Zatiaľ nie je známa žiadna iniciatíva, ktorá by potrebovala podporu mesta," tvrdí poslankyňa Lucia Štasselová, ktorá je šéfkou komisie sociálnych vecí.       V návrhu rozpočtu mesto dáva tiež príspevok 30.000 eur stredisku osobnej hygieny, od vlaňajška mu sumu dokonca zdvihlo o 10.000 eur. Podľa zákona o sociálnych službách však takéto stredisko samospráva financovať nemusí. Zákon mestu totiž dáva iba možnosť, nie povinnosť ho podporovať a pomôcť mestu pritom môže aj Bratislavský samosprávny kraj. Pri nízkoprahovom dennom centre žiadny iný subjekt okrem mesta takto viazaný nie je.       Štasselová to chcela zmeniť. Jednotlivé sumy na podporu sociálnych aktivít prerozdelila iným spôsobom a na prevádzku nízkoprahového centra vyčlenila 52.000 eur. "Navrhovaná štruktúra zdrojov nezahŕňala v sebe žiadnu proaktívnu integračnú politiku s ľuďmi bez domova," odôvodnila. Pripomienky k rozpočtu jednohlasne schválili na zasadnutí sociálnej komisie a odoslali primátorovi Ivovi Nesrovnalovi. Žiadne však podľa poslankyne nezapracoval. "Pán primátor mi povedal, že prišli neskoro. Celkom tomu nerozumiem, prečo sa potom mala komisia sociálnych vecí vôbec návrhom rozpočtu zaoberať," povedala poslankyňa pre TASR.       Do Domca príde denne 60 až 80 ľudí bez domova, v zime aj 100. Chodia na raňajky alebo na obed, ošetriť si dlhodobé rany, osprchovať sa či poradiť. Sociálne pracovníčky a dobrovoľníci im pomáhajú napísať životopis, pripraviť sa na pohovor, zavolať potenciálnemu zamestnávateľovi. Do centra sa vlani zaregistrovalo 1142 bezdomovcov, každý deň pribúdali v priemere štyria noví členovia. Minulý rok centrum vydalo 16.533 porcií jedla, rozdalo 5334 kusov oblečenia, urobilo 1532 ošetrení a 2863-krát sa bezdomovci radili ako vyriešiť ich sociálnu situáciu. Občianske združenie minulý rok zamestnalo 36 bezdomovcov a otvorilo kaviareň Dobre&Dobré, kde obsluhujú ľudia bez domova.       "Neviem si veľmi predstaviť, čo by sa stalo, ak by denné centrum neexistovalo. Ak tým 3500 ľuďom bez domova v Bratislave ukrojíme ďalšiu službu, ktorá tu za veľkých problémov vznikla, ale nakoniec dobre funguje, to by už bola úplne krízová situácia," vraví Kára. "Od augusta by tak desiatky ľudí, ktorí k nám chodia, žobrali v meste a absolútne prišli o odbornú pomoc a akúkoľvek šancu sa dostať zo svojich problémov. Lebo denné centrum je obrovský priestor na prácu s nimi. Bola by to veľká strata pre nich i pre mesto," podotkol.       TASR požiadala o reakciu i hlavné mesto, zatiaľ nedostala odpoveď.
 Bratislava 23. marca (TASR) – Kraslice zdobené korálikmi, keramické vajíčka s motívmi modranskej keramiky, ale aj ručne tkané koberce či hodvábne šatky maľované nohou - to je len zlomok z toho, čo v týchto dňoch v Bratislave ponúkajú hendikepovaní ľudia na predajných trhoch. Chránené dielne z celého Slovenska tento týždeň otvorili svoje tradičné veľkonočné predajné trhy, ktoré už siedmy rok organizuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR.       Paulína Priščová má nefunkčné ruky. Na trhoch predáva maľby vyhotovené nohami. Ponúka nielen maľby, ale aj hodváb maľovaný nohami a tiež výšivky. "Dúfam, že sa mi podarí niečo predať, inak je to dosť slabé. Takto si aspoň sčasti krátim voľný čas," povedala TASR. Pochádza od Prešova a do Bratislavy prišla pred štyrmi rokmi s predstavou, že si nájde prácu. "Myslela som si, že si tu s mojím hendikepom niečo nájdem. Žiaľ, doteraz som v tom neuspela," posťažovala sa Priščová.       Trhy organizuje rezort práce už pravidelne pred veľkonočnými sviatkami. "Oslovili sme chránené dielne z celého Slovenska, ktoré sa venujú výrobe veľkonočných ozdôb, prípadne sú zamerané na iné výrobky, ktoré môžu na trhoch ponúkať počas tohto týždňa. Touto akciou chceme zviditeľniť a propagovať prácu ľudí s hendikepom, ktorí sa umelecky realizujú v rôznych chránených dielňach. Pre týchto ľudí je to každodenná práca. Určite ich poteší, keď sa okoloidúci zastavia a niečo si od nich kúpia," priblížila TASR zmysel trhov riaditeľka odboru komunikácie a styku s verejnosťou MPSVR Alexandra Záni.       Renáta Hermisová rozšírila svoju dielňu v Pezinku, v ktorej vyrába keramiku už 25 rokov, o chránenú dielňu. Na začiatku zamestnávala dvoch zdravotne znevýhodnených ľudí, v súčasnosti ich u nej pracuje už päť. "Myslím si, že výroba a maľba keramiky je vhodnou terapiou pre zdravotne postihnutých ľudí, najmä pre ľudí s psychickými chorobami. Zamestnancov sa snažíme zaradiť nielen do výrobného procesu, ale aj do života," povedala TASR. Miesto v jej dielni našla aj dievčina, ktorá sa kedysi bála vyjsť na ulicu. "Dnes jej pomáhame všetci, nielen najbližšia rodina, má aj svojho asistenta," povedala Hermisová.       Pôvodne stavebnú inžinierku Katarínu Šturmovú donútila ťažká choroba odísť zo zamestnania. Z konštrukcie betónových mostov presedlala na výrobu potlače na textíliách. Vo svojej chránenej dielni vyrába maľby voskom na textil za pomoci žehličky. "Dokáže to každý a je to úžasné. Vyrábam aj na objednávku tričká a hrnčeky s potlačou. Pre mňa je to art terapia, ktorá mi pomohla prekonať rakovinu," povedala bývalá stavebná inžinierka.       Trhy sú otvorené tento týždeň do piatka (27.3.) vo vestibule budovy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR v Bratislave na Špitálskej ulici denne od 9. do 16. hodiny.
 Bratislava 23. marca (TASR) - V utorok (24.3.) bude na cestách Bratislavského kraja zvýšený počet policajných hliadok. Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky budú policajti monitorovať aj s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti.       "V rámci kontroly policajti preto nemusia vodičov pri porušení zákona o cestnej premávke zastaviť a vyriešiť záležitosť priamo na mieste, ale rozhodnutie o uložení pokuty za spáchaný správny delikt zašlú držiteľovi vozidla poštou," pripomenul hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.
 Bratislava 23. marca (TASR) – Výtlky na cestách v bratislavskej mestskej časti (MsČ) Vrakuňa môžu jej obyvatelia nahlasovať miestnemu úradu aj prostredníctvom emailu. MsČ chce týmto spôsobom zvýšiť efektivitu opráv ciest po zime. Doteraz svoj podnet úradu zaslalo 15 občanov.       Podľa starostu Vrakune Martina Kuruca miestny úrad má po zime vykonanú kontrolu, vie, kde sa výtlky nachádzajú. "My môžeme mať o nich prehľad, ale nemusíme všetky odhaliť," vysvetlil pre TASR starosta. Úradu tak majú pomôcť najmä občianske podnety prostredníctvom emailu. Na základe nich chce mestská časť riešiť prednostne výtlky, ktoré občanov najviac trápia. "V našej pozornosti je momentálne 27 výtlkov, ktoré chceme podľa finančných možností začať opravovať 7. apríla," priblížil Kuruc.       S opravami chce MsČ Vrakuňa počkať, kým nočné teploty natrvalo nestúpnu nad päť stupňov Celzia. Podľa starostu niektoré výtlky sú na cestách, ktoré nie sú v správe mestskej časti, ale bratislavského magistrátu. "My ho následne na ne upozorňujeme," dodal starosta.       Vrakunčania môžu výtlky nahlasovať na emailovú adresu vytlky@vrakuna.sk
 Košice 23. marca (TASR) - Párik tučniakov, Pepo a Cilka z košickej Zoologickej záhrady, sa bude možno už čoskoro starať o ďalšie mláďatá. V zoo našli pred niekoľkými dňami u tučniakov jednopásových dve nakladené vajíčka.         "Pepo a Cilka sú u nás už overený pár, ktorý odchoval už niekoľko mláďat a pevne veríme, že aj táto znáška bude oplodnená a budeme sa môcť tešiť z malých tučniakov," uviedol pre TASR hlavný zoológ Patrik Pastorek. Dodal, že inkubačná doba u tučniakov je 39 až 42 dní, väčšinou okolo 40.       V zoo žije momentálne dvanásť tučniakov, päť samcov, päť samíc a dve mláďatá, ide o párik z minulého roka.       Vajíčka tučniakov potešili aj riaditeľa zoo Ericha Kočnera. "Tučniaky nás prekvapili tým, že už spravili znášku, takže vlastne sme vítali prvý jarný deň vajíčkami tučniakov jednopásových."       Mláďatá by sa mohli vyliahnuť v prvej polovičke mája. "Na zahrievaní znášky sa u tučniakov striedajú aj samce, samec sa aktívne zúčastňuje nielen na odchove, ale aj starostlivosti o vajíčko," opísal Kočner.
Bratislava 23. marca (TASR) - Hasiči momentálne zasahujú neďaleko Hradskej ulice v Bratislave pri odstraňovaní ropnej škvrny na hladine Malého Dunaja. TASR informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.       Na mieste je podľa informácií HaZZ 14 príslušníkov s tromi kusmi hasičskej techniky.
 Bratislava 23. marca (TASR) – V Ivanke pri Dunaji sa chystajú vybudovať záchytné parkovisko pre vyše 1100 áut. Hoci by malo predovšetkým slúžiť pre pracovníkov a zákazníkov logistického a skladového centra v Ivanke, malo by sa tiež stať záchytným parkoviskom pre návštevníkov Bratislavy. "Tieto dve funkcie môžu prebiehať každá samostatne alebo v súbehu," uvádza sa v zámere predloženom na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.       Parkovisko za odhadový jeden milión eur plánuje na súčasnej poľnohospodárskej pôde vybudovať investor Logistic Park. Zámer predkladá v dvoch variantoch – vytvoriť chce buď 1115 alebo 1129 stojísk, pričom 47 miest má byť pre imobilných. Práce plánuje začať v októbri tohto roka a skončiť o rok neskôr.       Parkovisko začnú stavať až po vybudovaní haly, keď sa vytvorí i dopravné napojenie areálu na štátnu cestu mimo zastavaného územia obce. "Pri návrhu bude počítané s tým, že cesta I/61 bude v horizonte do roku 2020 prebudovaná na štvorpruhovú komunikáciu rýchlostného typu," píše sa v zámere.       V lokalite sa má vytvoriť i okružná križovatka, ktorá bude slúžiť na otáčanie nákladných áut a autobusov. "A tiež zastávka mestskej hromadnej dopravy, ktorá sem bude preložená z terajšej polohy do blízkosti vstupu do lokality od štátnej cesty," uvádza sa v zámere. Súbežne s cestou je navrhovaný i cyklochodník.       Logistické a skladové centrum má vyrásť na pozemku ohraničenom zo severu štátnou cestou I/61 Bratislava - Senec, z východu a juhu letiskom a zo západu poľnohospodárskou pôdou.
Bratislava 22. marca (TASR) – Obnovenú električkovú trať v bratislavskej Dúbravke, ktorú otvorili ešte v novembri minulého roka, majú v apríli konečne skolaudovať. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Dúbravky Lucia Marcinátová. Po novej trati totiž stále jazdia vozidlá v skúšobnej prevádzke.       Do konca apríla má však ešte zhotoviteľ stavby, firma Metrostav, podľa hovorkyne opraviť chyby a nedorobky v rámci reklamácie. Opraviť majú kanalizačné šachty, dorobiť obrubníky, dlažbu a nátery na zábradliach. K 1. aprílu však už nedostatky, ktoré bolo treba odstrániť do kolaudácie, odstránili, tlmočí Marcinátová vyjadrenie hlavného mesta.       Na nedorobky upozorňovali podľa mestskej časti aj obyvatelia Dúbravky. Nepáčilo sa im nastavenia semaforov, chýbajúce zatrávnenie v okolí trate, nepresné informačné tabule o odchode a príchode spojov či zrušený priechod pre autá cez električkovú trať pri pumpe a predajni vozidiel. To malo zapríčiniť nárast prejazdu áut cez Hanulovu ulicu. Dúbravčania sa podľa samosprávy sťažovali i na škrípanie električiek na obratisku.        Zaslané pripomienky podľa dúbravskej samosprávy mesto prehodnocuje. "Nakoľko viaceré z nich sme sami vyhodnotili ako opodstatnené, budú následne riešené so zhotoviteľom stavby s požiadavkou na odstránenie," povedal mestskej časti Dúbravka dopravný inžinier Peter Bánovec z bratislavského magistrátu.       Bratislava dostala od Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) ako špecializovaného stavebného úradu 82.000 eur pokutu. Hlavné mesto totiž malo dostať povolenie na skúšobnú prevádzku až od 15. decembra 2014, no električky začali jazdiť v mestskej časti už 18. novembra. Mesto sa proti pokute odvolalo a kraj tak odvolanie postúpil na ministerstvo dopravy.       Minulé vedenie mesta otváralo trať na niekoľkokrát, najprv boli určené dva termíny pred komunálnymi voľbami, nakoniec trať otvorilo až po voľbách 18. novembra. Termín dokončenia stavby bol pritom 30. novembra 2014. "Na kontrolnom dni zhotoviteľ navrhol, že to dokončí do volieb. Akoby chceli vyjsť v ústrety tomu, že je volebná kampaň a mysleli si, že tým pomôžu. No technicky potom zistili, že to nie je také jednoduché a že je to náročná stavba," povedal pre TASR bývalý primátor Milan Ftáčnik s tým, že podnet na skoršie dokončenie stavby od neho nešiel a zhotoviteľa nikam netlačil.       "A všetci zodpovední mi tvrdili, že dočasná prevádzka je v poriadku a že tak sa to robí. Ja som si to mal preveriť, to je pravda," pripustil Ftáčnik. Myslí si však, že takáto pokuta nie je na mieste za to, čo sa stalo.        Mesto modernizovalo trať od Hanulovej k ulici Pri kríži z európskych peňazí. Bratislava za opravy platí 8,2 milióna eur, pričom zo sumy 85 percent financuje Európska únia, desať percent štát a päť percent mesto.
 Bratislava 22. marca (TASR) - Celkovo 13 hasičov a štyri hasičské vozidlá zasahujú pri požiari rodinného domu v obci Báhoň (okres Pezinok). Ide o hasičov zo Senca a Pezinka.       TASR informovalo operačné stredisko Hasičského a záchranného zboru Bratislava.
 Bratislava 22. marca (TASR) – Pri príležitosti Svetového dňa sociálnej práce zorganizoval Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava (ÚPSVaR BA) integrovaný turnaj v stolnom tenise (19.3.), kde súťažili ľudia s mentálnym a telesným znevýhodnením spolu so zamestnancami odboru sociálnych vecí a rodiny. Cieľom akcie bolo prelomiť bariéry a poukázať na prínos sociálnej práce, ktorá je pre mnohých zamestnancov ÚPSVaR BA nielen zamestnaním, ale najmä poslaním.       V priestoroch Zariadenia komunitnej rehabilitácie Gaudeamus na Mokrohájskej ulici v Bratislave sa na tenisovom turnaji zúčastnili a medzi sebou súťažili klienti neziskovej organizácie Lepší svet, ľudia s telesným znevýhodnením – študenti Spojenej školy Mokrohájska a zamestnanci odboru sociálnych vecí a rodiny ÚPSVaR BA.       "Toto športové podujatie bolo spojovacím mostíkom medzi ľuďmi so znevýhodnením a zamestnancami úradu, s ktorými sa poväčšine pre vybavovanie rôznych foriem kompenzácií stretávajú len v kanceláriách a mnohokrát z úradníkov majú prirodzený strach. Na tomto integrovanom turnaji si boli všetci súťažiaci rovní, každý športovec bojoval za svoj tím. Chceli sme prelomiť bariéry obáv, súťažiaci sa mali možnosť lepšie spoznať,“ vysvetlila myšlienku turnaja jeho organizátorka Jana Langová, vedúca pracoviska posudkových činností ÚPSVaR BA.       Ľudia so znevýhodnením mali na druhej strane možnosť ukázať svoj talent, svoje zručnosti, ktoré chcú stále zlepšovať. "Celkovým víťazom turnaja sa stal tím študentov zo Spojenej školy Mokrohájska, druhý skončil Lepší svet, n. o., a tretí zamestnanci odboru sociálnych vecí a rodiny. Prvý ročník integrovaného turnaja bol úspešný a to sľubuje aj jeho pokračovanie do nasledujúcich rokov," doplnila Ivana Pástorová z n. o. Lepší svet.
 Bratislava 22. marca (TASR) - Bratislavský Lamač chce vybudovať miestny rozhlas. V rámci tohtoročného rozpočtu lamačskí poslanci schválili na tento účel 60.000 eur.       "V mestskej časti nám chýba médium, ktoré by dokázalo plniť funkciu rýchleho varovania," vysvetlil motív pre investíciu do miestneho rozhlasu starosta Lamača Peter Šramko. Dodal, že na tento nedostatok upozornil vedenie mestskej časti aj Okresný úrad v Bratislave.       Šramko poukázal aj na to, že i samotná poloha Lamača si vyžaduje účinný prostriedok pre okamžité informovanie obyvateľov mestskej časti. "Sme v susedstve diaľnice D1, kde môže prísť k havárii kamióna prevážajúceho nebezpečný náklad," upozornil starosta. Miestny rozhlas chce samospráva využívať aj na propagáciu spoločenských a kultúrnych udalostí.       Pri realizácii a financovaní miestneho rozhlasu sa chce Lamač uchádzať aj o granty v príslušných dotačných programoch.
 Bratislava 22. marca (TASR) – Samospráva bratislavskej Dúbravky začala v tomto mesiaci opätovne vydávať Dúbravské noviny. Sú už aj pre nevidiacich, ktorí ich nájdu v upravenej podobe na webovej stránke mestskej časti. Dúbravka chce zároveň rozbehnúť spoluprácu s Úniou slabozrakých a nevidiacich Slovenska, aby noviny pomohla čo najviac sprístupniť zrakovo hendikepovaným.       "S iniciatívou úpravy novín prišla mestská poslankyňa za Dúbravku Zdenka Zaťovičová. Tá priznáva, že nápad má od svojej nevidiacej susedky, ktorá si tak už môže miestne noviny prečítať," uviedla pre TASR dúbravská hovorkyňa Lucia Marcinatová.       Týmto počinom by chceli inšpirovať aj ostatné bratislavské mestské časti i ďalšie mestá a obce, aby noviny sprístupnili nevidiacim. Dúbravka je totiž jedna z prvých samospráv na Slovensku, ktorá upravuje svoje noviny pre zrakovo postihnutých.       V roku 1992 začali Dúbravské noviny vychádzať ako mesačník. Miestni poslanci ho v roku 2006 premenovali na Dúbravského spravodajcu. V minulom volebnom období na miestnom zastupiteľstve bola viackrát vyjadrená nespokojnosť s ich obsahom aj iné výhrady. Nakoniec poslanci vlani odsúhlasili pozastavenie financovania mesačníka, čím prestal vychádzať.       "Poslanci, ale ani občania nemali možnosť v novinách vyjadriť svoje kritické pripomienky k práci úradu, ale najmä (bývalého, pozn. TASR) starostu Jána Sandtnera. Ani jeden kritický hlas neprešiel cenzúrou. Či ju vykonával bývalý šéfredaktor alebo bývalý starosta, je už dnes nepodstatné," zdôvodňuje poslanec Juraj Káčer. On bol predseda mediálnej komisie a podľa neho šéfredaktor, prednosta aj starosta túto komisiu odmietli zvolávať.       Tesne pred minuloročnými komunálnymi voľbami vyšli dve čísla Dúbravského spravodajcu. "Podľa vykázaných dokladov noviny sponzorsky financovali dvaja dúbravskí dôchodcovia. Čomu, predpokladám ani oni sami neveria," dodal Káčer, ktorý chce preveriť ich financovanie i vydanie knihy o Dúbravke pred voľbami. Vraj ju dal vytlačiť bývalý starosta bez prerokovania s poslancami.
Banská Bystrica 21. marca (TASR) - Teplé počasie ostatných dní prinieslo do ovzdušia nárast peľu liesky a jelše, a to najmä na strednom Slovensku a na severe východného Slovenska. V Bratislave, Nitre a Trnave lieska dokvitá a jelša tiež už prešla vrcholom kvitnutia.  „Na strednom Slovensku a severe východného Slovenska sme peľ liesky zachytili vo veľmi vysokých koncentráciách, a to hlavne pre transportovaný peľ zo zasnežených horských strání. V tejto oblasti výrazne pribudlo aj peľu jelše. V uplynulých dňoch na celom území ešte dominoval okrem peľu spomínaných drevín aj peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, pribudlo aj peľu brestu, topoľa a vŕb," uviedla pre TASR Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici. Najvyššie koncentrácie peľu liesky v uplynulom týždni namerala monitorovacia stanica Banská Bystrica - 925 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu. Následne hlásila aj najvyššie denné koncentrácie peľu jelše. Peľ liesky a jelše dosiahol v uplynulých dňoch ešte veľmi vysoké koncentrácie v Košiciach. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité  sa vyskytoval v najvyšších koncentráciách v Bratislave a peľ brestu v Trnave. Peľ ostatných druhov drevín nedosahoval alergiologicky významné koncentrácie. Spóry húb (plesní) sa ešte nevyskytovali vo veľmi vysokých koncentráciách a boli zastúpené najmä rodom Cladospórium.     Prognózy na tieto a nasledujúce dni hovoria, že peľová sezóna liesky na väčšine územia už prešla svojím maximom a vyššie denné hladiny jej peľu môžeme očakávať už len na strednom, severnom a časti východného Slovenska. Najväčší podiel na tejto situácii bude mať opäť transportovaný peľ z vyšších horských polôh. Peľ jelše bude dosahovať najvyššie hladiny tiež v týchto oblastiach. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu ďalších druhov zo skupiny cyprusovité-tisovité a brestu, pribudne peľ topoľov a vŕb. Pokles denných hladín peľu bude výrazne ovplyvňovaný lokálnou zrážkovou činnosťou.
Bratislava 21. marca (TASR) - Príspevok pre malé mestské časti - tzv. solidarita štyroch veľkých mestských častí so siedmimi malými, fungovala v Bratislave už dve volebné obdobia. Teraz je však aktuálna otázka, či sa na nej bude podieľať aj hlavné mesto. Ako jedna z kľúčových bola táto otázka nastolená na ostatnom rokovaní Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy (RZMČ) 13. marca. Podľa štatútu mesta príspevok veľkých mestských častí malým nemôže byť nižší ako tri percentá všetkých prostriedkov získaných pre všetky mestské časti z dane z príjmov fyzických osôb a dane z nehnuteľností. V návrhu podielov pre jednotlivé mestské časti vypracovanom na magistráte je príspevok pre malé mestské časti v tomto roku vyčíslený na 2,2 milióna eur.  Predseda združenia, starosta Vajnôr Ján Mrva, pripomenul, že podľa pôvodného zámeru mal byť príspevok pre malé mestské časti zakotvený v novele zákona o Bratislave z roku 2008, a to vo výške štyroch percent. Nakoniec sa dostal len do štatútu mesta v znení, že príspevok nesmie byť menší ako tri percentá a každý rok o ňom hlasujú mestskí poslanci. Vzhľadom na počet obyvateľov najväčší podiel na nej majú Petržalka a Ružinov.  K návrhu starostu Petržalky Vladimíra Bajana, že čiastočne sa príspevok musí preniesť aj na hlavné mesto z pliec veľkých mestských častí, sa pripojil i starosta Starého Mesta Radoslav Števčík. „Aj peniaze v rozpočte mesta sú naše peniaze. Netvárme sa teda, že nám mesto niečo dáva. Ide o to, aby sa prostredníctvom hlavného mesta podieľali na solidarite aj stredné mestské časti,“ povedal. Na základe prijatého uznesenia otázka spravodlivejšieho rozdelenia daní bude predmetom ďalších rokovaní s hlavným mestom. Podľa vyjadrenia primátora Iva Nesrovnala, ktorý sa na rokovaní tiež zúčastnil, na pôde mesta bude vytvorená na tento účel pracovná komisia, v ktorej budú aj zástupcovia z radov starostov mestských častí. RZMČ sa už niekoľko rokov snaží presadiť prostredníctvom Združenia miest a obcí Slovenska, aby podiel na dani z príjmov fyzických osôb sa vyplácal nie podľa počtu obyvateľov evidovaného Štatistickým úradom SR na základe sčítania ľudu, ale podľa skutočných počtov v registri obyvateľstva vedených na miestnych úradoch. „Na porovnanie, kým podľa nedôsledného sčítania ľudu v roku 2011 mala Bratislava necelých 416.000 obyvateľov, aktuálne je ich vyše 465.000. Rozdiel takmer 50.000 obyvateľov predstavuje veľkosť Popradu či Prievidze a je nepredstaviteľné, aby tieto mestá nedostali od štátu podiel na dani z príjmov obyvateľov,“ argumentoval starosta Mrva. V tejto súvislosti starostovia dali zelenú návrhu, aby sa výnos z daní delil v meste nie podľa štatistických údajov, ale podľa registra obyvateľov. Predsedu združenia Mrvu poverili pripraviť v tomto zmysle do list pre primátora hlavného mesta s návrhom, aby spustil proces zmeny štatútu mesta aj v tomto smere. Primátor Ivo Nesrovnal upozornil, že v štatúte mesta treba zmeniť viacero ustanovení a na procese sa mesto a mestské časti isto dohodnú. Aktuálna je i otázka výšky dane z nehnuteľností. Primátor Nesrovnal nepočíta s tým, že by vláda pred voľbami išla do zmeny dane z nehnuteľností. Napriek tomu predstavitelia samosprávy mienia presadzovať návrhy, ktoré by mali zlepšiť financovanie hlavného mesta a na druhej strane by priniesli viac prostriedkov na uspokojenie potrieb spoluobčanov. Predmetom diskusie sa stala aj daň z ubytovania, ktorá ako celok je príjmom hlavného mesta. Návrh regionálneho združenia z roku 2014, aby sa výnos z tejto dane delil v pomere 50:50 medzi mesto a mestské časti v závislosti od počtu postelí, sa zatiaľ na pôde mesta nestretol s úspechom. Starostovia preto opätovne podporili uznesenie a poverili predsedu združenia Mrvu, aby ho predložil primátorovi na ďalšie konanie, teda na ďalší proces zmeny štatútu mesta. Treba dodať, že podiel na dani z ubytovania je zaujímavý najmä pre tie mestské časti, kde sa pohybuje najviac turistov. Táto skutočnosť totiž zvyšuje okrem iného náklady na čistenie komunikácií, verejných priestranstiev a udržiavanie zelene, čo mestské časti financujú z vlastného rozpočtu. Na rokovaní opäť rezonovala aj téma počtu stavebných úradov. Regionálne združenie potvrdilo svoje stanovisko z konca januára, že terajší stav mestským častiam vyhovuje. Predovšetkým preto, že mestské časti ako stavebné úrady rozhodujú na základe znalosti potrieb svojho územia, doplnila informácie Alžbeta Klesnilová, tlačová tajomníčka RZMČ.
Bratislava 21. marca (TASR) – V telocvični Špeciálnej základnej školy na Nevädzovej v bratislavskom Ružinove sa uskutočnil druhý ročník turnaja v hre boccia. Jarný turnaj je opakovanou ponukou pre seniorov a muskulárnych dystrofikov, ktorí chcú aktívnym, nenáročným športom dať svojmu životu vyšší životný i spoločenský štandard. Podujatie pripravilo občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR prostredníctvom svojho športového klubu ŠK OMD Boccian Bratislava, pod záštitou mestskej časti Ružinov. „Boccia je hra pre všetkých. Pre seniorov i zdravotne postihnutých na vozíčku. Ide o hru, pri ktorej sa hráč snaží hodiť červenú alebo modrú koženú loptičku čo najbližšie k nastavenej bielej. Pre týchto ľudí je to náročné najmä na psychiku, presnosť a trpezlivosť. Úspešnosť hodov sledujú rozhodcovia, ktorí aj celú súťaž vyhodnotia. Hrá sa v telocvičniach. Sme vďační mestskej časti Ružinov, ktorá nám poskytla vecné ceny pre víťazov súťaže,“ povedal pre TASR organizátor podujatia Jozef Blažej zo združenia muskulárnych dystrofikov. Ako dodal, úlohou turnaja je zoznámiť širšiu verejnosť, najmä seniorov a ľudí s akýmkoľvek zdravotným postihnutím, s hrou boccia. Cieľom tohto zoznámenia je umožniť športové vyžitie aj týmto skupinám, kde možnosť výberu športu je limitovaná, či už vekom, alebo zdravotným stavom. Na turnaji sa mohol zúčastniť každý, aj bez akejkoľvek skúsenosti s touto hrou. Len musel spĺňať jedno z týchto kritérií – byť senior alebo jednotlivec bez rozdielu veku s ťažkým zdravotným postihnutím, najmä so svalovou dystrofiou a inými nervovosvalovými ochoreniami.
Bratislava 21. marca (TASR) - Tvrdí, že na funkciu primátora nebol Ivo Nesrovnal pripravený a do úradu vstúpil s filozofiou, že tam ľuďom nemôže dôverovať a všade vidí nepriateľov. Pripravil vraj tajný zoznam, v ktorom je napísané, kto a kedy prišiel na úrad, s kým sa stretáva, čí je to človek a podľa toho sa rozhodoval, komu dá výpoveď. Aj to povedal v rozhovore pre TASR o svojom nástupcovi bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorého konanie dnes Nesrovnal stále často kritizuje. Prvých 100 Nesrovnalových dní vo funkcii vníma Ftáčnik ako rozpačitých. Vysvetľuje, že mesto nie je v takom hroznom finančnom stave, ako ho nový šéf mesta prezentuje a odmieta aj primátorovo strašenie o tom, že Bratislave hrozí nútená správa, ak nestihne stavbu Starého mosta. Kritizuje ho za rozpočet a tvrdí, že sa veľmi bojí, čo z toho mesta bude.  Ako podľa vás nový primátor zvládol prvých 100 dní vo svojej novej funkcii? Primátor sa za tých 100 dní ukázal ako človek, ktorý nie je na svoju funkciu pripravený. Vo volebnej kampani sa prezentoval, že štyri roky ako poslanec nič nemohol a ľudia mu uverili, že on je ten nový, ktorý to všetko zachráni a príde s manažérskym prístupom. Zatiaľ to tak ale nevyzerá. Potvrdilo sa, čo som o ňom povedal, že za štyri roky sa naučil o meste veľmi málo. Ukázalo sa tiež, že neberie vážne svoj volebný program. Tvrdil napríklad, že dobrý manažér vyrieši Hlavnú stanicu za tri mesiace a vypovie zmluvu. Teraz chce čakať do konca roku 2016, kým vyprší. V septembri 2014 navrhol ako poslanec, aby mesto vypovedalo zmluvu, ja som hovoril počkajme do januára. Vtedy povedal, že to bolo zlé manažérske rozhodnutie, teraz otočil o 180 stupňov. A najvážnejšia vec je, že nikoho nepočúva. Počúvam od úradníkov mesta, že sa mu snažia vysvetliť veci, ktoré sú preňho nové. Mal by sa naučiť, ako fungujú a potom sa rozhodnúť, čo s nimi ako štatutár mesta urobí. Ale on má svoju vlastnú predstavu. A všade vidí nepriateľov. Do úradu vstúpil s filozofiou, že úradníkom nemôže dôverovať, všade hľadá vinníkov. Takto sa ďaleko nedostane, pretože samospráva je o tom, aby ste prijímali konkrétne rozhodnutia, ktoré zlepšia život v meste. Takže jeho vstup do volebného obdobia je rozpačitý. Možno je 100 dní prikrátkych, aby sa to dalo hodnotiť definitívne, ale podľa mňa nezačal dobre. Iste, sú aj veci, ktoré uchopil takpovediac od začiatku, napríklad Starý most. Ale celkový dojem je taký, že sa veľmi bojím, čo z toho mesta bude. Niektorí pôvodní zamestnanci odišli alebo dostali údajne neodôvodnenú výpoveď. Nepomôžu teda primátorovi noví ľudia, ktorými sa obklopil? Pán primátor pri nástupe do funkcie povedal, že každému zamestnancovi dá šancu ukázať, čo vie. Neviem, či sa dá za tri mesiace ukázať všetko, čo zamestnanec vie. Ale podobne, ako pán minister Dzurinda na ministerstve zahraničných vecí, odkiaľ mu na magistrát prišlo viacero pracovníkov, pripravil nový primátor tajný zoznam. V ňom je napísané, kto a kedy prišiel na úrad, s kým sa stretáva, čí je to človek a podľa toho sa rozhodoval, komu dá výpoveď. Čiže žiadna šanca, ale hrubé personálne kádrovanie na základe toho, že niekto má bližšie k primátorovi Ftáčnikovi alebo Ďurkovskému. Primátor vo volebnom programe povedal, že urobí hĺbkový personálny audit, no žiadny neurobil a pokojne rozdáva ľuďom výpovede. To určite nie je cesta, ako skvalitňovať úrad. Je, samozrejme, jeho rozhodnutím, akých ľudí si na magistrát primátor privedie, ale to, čo od neho ľudia očakávajú, je, že úrad bude podávať výkony. A zatiaľ ich nepodáva. Napríklad v súvislosti so spaľovňou nebezpečného odpadu v Petržalke a procesom EIA, kde primátor mesiac nepodpísal negatívne stanovisko, ktoré mu úradníci predložili. Musela ho na to upozorniť až poslankyňa zastupiteľstva. A ak mesto nedá stanovisko, má sa za to, že súhlasí. Je to primátorova zlá vizitka a mal by si to priznať a napraviť to do budúcna. Ale on sa trápne vyhovára na úradníkov, že oni mu ho nepredložili včas. Ja som mal na každom spise pečiatku, kedy dokument do kancelárie prišiel a kedy podpísaný odišiel. Tak nech to predloží verejnosti, aby bolo jasné, kto urobil chybu. Primátor Nesrovnal uviedol, že na to, aby mohol zostaviť vyrovnaný rozpočet, musel nájsť chýbajúcich 22 miliónov eur. Kritizoval vás, že ste mu rozpočet nechali nepripravený. Ako to teda bolo? Ja som mu ho nechal v rovnakom stave, v akom sme zvykli okolo októbra až novembra poslancom predkladať prvú verziu rozpočtu. Tam sme im ukázali očakávané príjmy, ktoré mesto v ďalšom roku dostane, a potom výdavky, ktoré požadujú organizácie. Viete si predstaviť, že medzi reálnymi príjmami a požiadavkami bol vždy veľký rozdiel, okolo 20 miliónov. Pán Nesrovnal ako predseda finančnej komisie vždy reagoval tak, že to nie je ich problém a máme doniesť vyrovnaný rozpočet. Ale my sme nechali pánovi primátorovi aj náš návod, ako by sme rozpočet vyrovnali. To je už však politické rozhodnutie, on sa musí rozhodnúť, kde bude škrtať a kde sa bude snažiť príjmy zvýšiť. Medzičasom mu pribudlo do rozpočtu plus desať miliónov eur, lebo sa bude vďaka dohode ZMOS-u a vlády SR zvyšovať percento, ktorým sa samospráva podieľa na dani z príjmov fyzických osôb. Ďalších desať miliónov riešil primátor tak, ako sme navrhovali, teda pôžičkou z Rozvojovej banky Rady Európy. Potom už stačilo len nájsť dva milióny. My sme urobili štandardnú rozpočtovú prípravu a politické rozhodnutia sme nechali na tých, ktorí dostali mandát, aby o tom rozhodli. Primátor tiež často opakoval, že mesto našiel v hroznom finančnom stave... To je preňho smutná vizitka, že ten stav nepozná, veď on bol iba predseda finančnej komisie. Ale určite si pamätá, že som v septembri minulého roku predkladal do mestského zastupiteľstva informáciu o dlhoch, čiže stačilo len doplniť vývoj od septembra do januára. A on sa tváril, akoby niečo objavil. Len zabudol verejnosti povedať, že v čase, keď sme nastupovali v roku 2011, boli dlhy mesta na úrovni 259 miliónov plus desať miliónov nezaplatených faktúr. A po štyroch rokoch hovorí, že máme 212 miliónov plus desať miliónov. Čiže mesto je na tom lepšie. A som zvedavý, kde budeme v roku 2018, či sa mu tiež podarí znížiť zadlženie. Pretože rozpočet, ktorý predložil na tento rok, dlh mesta neznižuje. Áno, mesto v ňom spláca úvery, ale si aj požičiava. Aký máte teda názor na návrh rozpočtu? Toto je rozpočet, za ktorý by poslanec Nesrovnal nikdy nehlasoval. Je predložený v takej mizernej kvalite, že ani poslanci sa v ňom nevyznajú. Nenapĺňa sa tá časť volebného programu pána Nesrovnala, kde napísal, že chce sprehľadniť štruktúru rozpočtu a priblížiť ho ľuďom tak, aby jednoduchším jazykom vysvetľoval, na aký účel smerujú ich peniaze. Tam sú položky, o ktorých neviete, kde sa zobrali a čo majú znamenať. Rozpočet teda nehovorí vôbec o tom, či sa zvyšuje, alebo znižuje zadlženie mesta a mnohé veci zakrýva. Primátor sa strašne ponáhľa, ale v takej podobe, v akej ho predložil, sa nedá v marci schváliť, pretože ani poslanci nebudú vedieť, čo schvaľujú. Myslím si, že ho bude musieť prepracovať. Mal na jeho zostavenie dosť času? Podľa mňa mal. My sme pred štyrmi rokmi schválili prvý rozpočet v marci, a to sme nastupovali o deväť dní neskôr. Ten čas k dispozícii bol. Na takýto výsledok mu to však trvalo príliš dlho. Kde vidíte najzávažnejší problém rozpočtu? Primátor siahol na výkony v dopravnom podniku. Na jednej strane hovorí, že to neohrozí dopravu v meste, na strane druhej berie dopravnému podniku na prevádzku viac ako dva milióny eur, čo podľa zmluvy medzi mestom a podnikom znamená zníženie výkonov. Ak trvá na znížení dotácie, nech je poctivý a povie občanom, že sa budú obmedzovať linky. To však nie je podpora pre verejnú dopravu. Pochválili ste primátora, že od začiatku uchopil problém s meškaním stavby Starého mosta. Takže dnes sa zo strany mesta robí pre projekt dosť? Primátor vyvolal tlak na to, aby sa robilo 24 hodín denne, taktiež kontroluje, to je pravda. Ale nemôže riadiť stavbu za zhotoviteľa, je tam uzatvorená zmluva s termínom dokončenia, za ktorý zodpovedá zhotoviteľ. Primátor musí zabezpečiť, aby brzdiacim faktorom nebolo mesto. A čo mám informácie, tak nechce podpísať niektoré realizačné výkony odlišné od dokumentácie pre výber zhotoviteľa. Potom zhotoviteľ nemôže konať, lebo mesto mu akoby hovorilo, že výkon nepreberie a nezaplatí. My sme na to tiež narazili a potom si vytvorili operatívnejší mechanizmus. On ho však zastavil, odmieta sa podpisovať pod veci a čaká, že to bude hádam robiť niekto iný. A nemôže to trvať mesiace, lebo potom sa mnohé procesy spomalia a rezerva na spomalenie tam nie je prakticky žiadna. Primátor Nesrovnal hovoril o neoprávnených výdavkov vo výške až desať miliónov eur. Vy ste s takými výdavkami navyše nepočítali? To sa nedá presne odhadnúť. My sme sa s tým problémom trápili už minulý rok, vtedy som hovoril o státisícoch, ktoré nám predkladala stavba, a my sme sa k tomu museli vyjadriť. Vychádzali sme z toho, že neoprávnené výdavky môžu byť viacerého druhu – buď za ne zodpovedá projektant, keď urobil chybu v projekte, mesto si môže uňho podľa zmluvy výdavky nárokovať, alebo sú veci, ktoré si objedná mesto ako zhotoviteľ, vyžiadajú si zvýšené náklady a potom to musí zaplatiť. Ale to nie sú čiastky na úrovni desať miliónov eur. My sme do návrhu rozpočtu 2015 započítali sumu päť miliónov ako rezervu, aby sme boli pripravení, a tá istá suma je aj v návrhu primátora Nesrovnala. Myslíte si dnes, že sa stavba stihne? Je to ťažké dielo. Moje informácie hovoria o tom, že technicky je to možné stihnúť. Ak by išlo všetko tak, ako má, tak sa to zvládne. Ale predstavte si, že sa začne topiť ľad niekde v Nemecku alebo v Rakúsku. Ak sa hladina Dunaja pohne o viac ako pol metra, tak budú problémy. Sme nad otvorenou riekou, tok je silný. Toto nevie predpovedať nikto. Primátor Nesrovnal upozorňoval, že ak by sa stavba nestihla, Bratislava príde o všetky peniaze z eurofondov a bude musieť 70 miliónov zaplatiť sama. Nie je to pravda. Všetko, čo sa stihne vyfakturovať a zaplatiť do konca tohto roku, je legálne použité z hľadiska prostriedkov Európskej únie, v súlade so schválenou zmluvou, súťažou a žiadosťou na nenávratný finančný príspevok. Ak by bolo nevyhnutné nejaké práce robiť v roku 2016, tak by ich muselo zaplatiť samotné mesto. Čiže záujmom mesta je, aby sa to stihlo, aby sa do ďalšieho roku nepreniesli žiadne finančne náročné práce. Ak by boli povedzme nejaké dokončovacie práce, to by sa možno vedelo zniesť z hľadiska rozpočtu. Strašenie, že by sa mesto dostalo do nútenej správy, je skutočne strašením, ktoré sa nezakladá na pravde. Bratislava dostala od kraja ako špecializovaného stavebného úradu pokutu vo výške 82.000 eur za to, že električky jazdili po novej trati v Dúbravke takmer mesiac načierno. Trať sa otvárala ešte počas vášho šéfovania, a to na niekoľkokrát okolo volieb. Ak sa tam udiali veci, ktoré boli v rozpore s pravidlami, treba to riešiť, ale takúto vysokú pokutu medzi dvoma orgánmi verejnej správy, to si teda nepamätám. Príde mi to trochu ako naschvál a neviem, či má smerovať voči mne, alebo voči novému primátorovi. Lebo vyzeralo to tak, akoby tú pokutu dostal on. Bolo na nej údajne napísané niečo, čo tam nikdy nebýva – pokuta pre mesto Bratislava, zastúpené primátorom Nesrovnalom. Mesto dostalo pokutu, neviem načo tam písali osobne jeho meno. Vy ste teda dobudovanie trate nechceli pred voľbami urýchliť? Termín dokončenia stavby bol 30. 11. 2014. Ale na kontrolnom dni zhotoviteľ navrhol, že to dokončí do volieb. Akoby chceli vyjsť v ústrety tomu, že je volebná kampaň a mysleli si, že tým pomôžu. No technicky potom zistili, že to nie je také jednoduché a že je to náročná stavba.  A všetci zodpovední mi tvrdili, že dočasná prevádzka je v poriadku a že tak sa to robí. Ja som si to mal preveriť, to je pravda. Ale myslím si, že takáto pokuta nie je na mieste za to, čo sa stalo. Takže zhotoviteľ skutočne prišiel s návrhom otvoriť trať skôr? Pred voľbami ste mali vy... My sme ho nikam netlačili. Na jeho návrh sme povedali, že ak to vedia, nech to urobia. Tu vznikol dojem, že keď boli voľby, všetko sme robili preto, aby sme to do nich stihli. Ale tento podnet nešiel odo mňa. Kde momentálne pracovne pôsobíte? Vrátil som sa do školy, na Fakultu matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Odtiaľ som odišiel pred ôsmimi rokmi, keď som nastupoval do funkcie starostu Petržalky. Zachoval som si vtedy minimálny úväzok a teraz mi ho obnovili na 100 percent. Je to iný životný rytmus. Stále však chodíte na rokovania mestského zastupiteľstva a trávite tam aj celý deň. Áno. Jednak preto, aby som mohol reagovať na výhovorky a obvinenia primátora o tom, čo urobilo predošlé vedenie a snažím sa poskytnúť fakty. Ale chodím tam aj preto, lebo ma zaujíma, čo mesto robí a chcem, aby projekty, ktoré sme rozbehli, boli dokončené. Vzťah primátor a zastupiteľstvo je pre mňa tiež zaujímavý. Po voľbách sa nový primátor vyjadril, že keď predloží dobrý návrh, poslanci budú určite hlasovať za. Tak som si spomenul na to, koľkokrát on za môj dobrý návrh nehlasoval. Tak teraz sa mu to trochu vracia a vidí, že to nie je také jednoduché. S poslancami musí komunikovať, to je orgán, ktorý nemôže obísť. Poradí sa s vami občas primátor?- S poslancami komunikujem, ale primátor sa radiť nechodí. Hovorili ste, že sa budete snažiť nájsť taký priestor, ktorý by vám umožnil využiť 12-ročné skúsenosti zo samosprávy. Už ste ho našli? Zatiaľ to nie je nič konkrétne. Ak by som dostal ponuku, budem o nej veľmi vážne uvažovať, pretože stále tú ambíciu urobiť niečo pre samosprávu mám. Ale to nezávisí iba odo mňa, ale aj od vlády, ak hovoríme napr. o splnomocnencovi či podobnej funkcii. Toto však momentálne nie je aktuálne. Uvažovali ste už nad tým, či sa budete chcieť znova vrátiť do kresla primátora Bratislavy? Viacerí sa ma na to pýtajú, ale tri mesiace po voľbách je odpoveď na túto otázku predčasná. Chcem byť aktívnym občanom Bratislavy, to viem určite.
 Nové Mesto nad Váhom 21. marca (TASR) - Portugalčanka s kapverdskými koreňmi Carmen Souza a maďarskí inštrumentalisti zo Special Providence budú jednými z najväčších ťahákov festivalu Open Jazz Fest (17. - 18. 7.) na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. TASR informoval PR manažér festivalu Matej Salek.       „Carmen Souza (34) považuje hudbu za svoju misiu. Hudobníčka uvádza medzi ľuďmi, ktorí ovplyvnili jej jedinečný štýl, legendy ako Ellu Fitzgerald, Billie Holiday alebo Joea Zawinula. Jej zatiaľ posledný album s názvom Protegid získal veľmi pozitívne ohlasy v tlači na celom svete. Výnimočný hlasový prejav a odvážny prístup k hudbe jej vyslúžili prirovnania k umelkyniam ako Nina Simone alebo Eartha Kitt. To, čo ju však robí naozaj jedinečnou, je spôsob, akým spája tradičné africké a kapverdské rytmy so súčasným džezom,“ uviedol Salek s tým, že producentom a mentorom Carmen Souza je Theo Pascal, ktorý je jedným z najlepších súčasných portugalských basgitaristov.       Ako dodal, v rámci úvodného dňa Open Jazz Festu sa na Zelenej vode predstavia aj maďarskí inštrumentalisti zo Special Providence. Ide o jednu z najznámejších súčasných inštrumentálnych skupín v strednej Európe. „Special Providence sú známi svojím jedinečným štýlom, v ktorom sa mieša moderný džez, progresívny rock/metal a elektronika. Ich živé predstavenia sú zároveň nevšedným zážitkom, ktorého zárukou je ich dynamické vystupovanie. Za sebou majú vystúpenia na London Jazz Festival, festivale Crescendo, Prog Sud alebo Prog-Résiste a mnohých ďalších podujatiach v Európe, Južnej Amerike, ale aj v Japonsku,“ uzavrel Salek.    
Bratislava 21. marca (TASR) – Základná organizácia Miniopterus dnes začala jubilejný 30. ročník akcie pod názvom Pomoc ropuchám pri jarných migráciách na Železnej studienke v Bratislave. Akciu odštartovali ochranári spolu s približne 20 žiakmi základných škôl stavbou červených fóliových zábran, ktoré sa stavajú na miestach najmasovejšej migrácie žiab cez cestnú komunikáciu v tejto oblasti. „Železná studienka je oblasť, kde sa každoročne veľké počty žiab, predovšetkým ropúch, presúvajú z lesov do rybníkov, aby tu nakládli vajíčka. Na svojej púti musia prechádzať cez vozovku, kde sa stáva, že prídu o život pod kolesami áut a autobusov. Našou snahou je zabrániť žabám, aby sa dostali na nebezpečnú cestu,“ uviedla pre TASR Blanka Lehotská, hlavná koordinátorka akcie. Po stavbe zábran bude nasledovať druhá časť – prenos žiab cez cestnú komunikáciu do rybníkov. „Žaby zachytené za zábranami, ale aj tie, ktoré budú nájdené živé na ceste, sa budú prenášať vo vedierkach cez cestu, vždy do najbližšieho rybníka. Nakoľko je migrácia žiab závislá od teploty, doterajšie teplé počasie spolu s prípadným dažďom, môže spôsobiť pomerne rýchlu a krátku tohtoročnú migráciu. Treťou časťou akcie bude odstránenie zábran, keď ropuchy po nakladení vajíčok budú opúšťať rybníky,“ priblížila ďalej Lehotská. O počtoch prenesených, a teda zachránených, ale aj usmrtených jedincov, sa vedie presná evidencia. „Preto žiadame záujemcov o druhú etapu akcie – prenos žiab, aby sa organizátorom vopred ohlasovali telefonicky alebo e-mailom. Cez víkendy sa budú organizovať spoločné zbery žiab, stačí sa len vopred ohlásiť. Zamedzí sa tak prípadnému ohrozeniu žiab nekoordinovaným zásahom,“ uzavrela Blanka Lehotská. Akciu Pomoc ropuchám pri jarných migráciách organizujú členovia mimovládnej organizácie Miniopterus v spolupráci so Štátnou ochranou prírody – Správou CHKO Malé Karpaty. Jej cieľom je záchrana ropuchy obyčajnej a čiastočne aj skokana hnedého. Miniopterus je základná organizácia Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny so sídlom v Bratislave. Založená bola v roku 1993. Jej hlavnými aktivitami sú akcie na pomoc ropuchám pri jarných migráciách, výskum, monitoring a ochrana netopierov na území západného Slovenska a environmentálna výchova.
Bratislava 21. marca (TASR) - Pozitívne ovplyvniť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, disciplínu jej účastníkov a najmä eliminovať počet dopravných nehôd s tragickými následkami na životoch a zdraví je cieľom dnešnej popoludňajšej osobitnej kontroly na cestách v Bratislavskom kraji. Policajti sa budú zameriavať na dodržiavanie najvyššej povolenej rýchlosti, dodržiavanie zákazu požívania alkoholických nápojov a iných návykových látok pred alebo počas jazdy. Pozornosť počas kontroly budú policajti osobitne venovať aj dodržiavaniu pravidiel cestnej premávky jej nemotorovými účastníkmi. A to s dôrazom na používanie reflexných prvkov alebo reflexných bezpečnostných odevov za zníženej viditeľnosti cyklistami a chodcami v blízkosti priechodov pre chodcov, škôl, zastávok hromadnej dopravy osôb, parkovísk či parkov. Kontrolovať sa bude aj dodržiavanie ustanovených alebo obmedzených rýchlostí jazdy a technická spôsobilosť vozidiel. Polícia v Bratislavskom kraji opätovne vyzýva všetkých účastníkov cestnej premávky, aby dôsledne dodržiavali ustanovenia zákona o cestnej premávke, správali sa disciplinovane a ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke a nepreceňovali svoje schopnosti. Každý z účastníkov cestnej premávky totiž môže svojím zodpovedným prístupom predchádzať nešťastiam na cestách. TASR informoval Michal Szeiff z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.
 Bratislava 21. marca (TASR) - Právo na vzdelanie a jeho kľúčové aspekty sú nosnou témou 17. ročníka Olympiády ľudských práv, ktorej celoštátne kolo sa bude konať od stredy 25. marca do piatka 27. marca v Modre. Zúčastní sa na ňom celkovo 65 súťažiacich študentov z celého Slovenska. TASR o tom informovala Veronika Rosputinská z IUVENTY - Slovenského inštitútu mládeže, ktorý podujatie spoluorganizuje.       Súčasťami olympiády sú riešenia modelových prípadov, obhajoba esejí a paralelne prebiehajúce workshopy na zaujímavé témy. "Tento rok napríklad diplomacia ľudských práv, Európska únia ako téma na stredných školách očami učiteliek, ľudské práva v politike Európskeho parlamentu či Stratégia ľudských práv v SR vo svetle kľúčových dokumentov OBSE," priblížila Rosputinská.       V rámci olympiády sa už tradične rozoberajú témy ako ľudské práva žien, rodová rovnosť, Európsky parlament a boj proti obchodovaniu s ľuďmi. Rovnako aj nenávisť na internete a ľudské práva na Slovensku po 20 rokoch.       Podujatie, nad ktorým záštitu prezval minister školstva Juraj Draxler, vyvrcholí v piatok (27.3.) veľkým finále, prezentáciou 12 účastníkov pred finálovou porotou a slávnostným vyhlásením výsledkov.       Na ostatnom ročníku olympiády získal hlavnú cenu – týždňovú stáž na Stálej misii SR pri OSN v Ženeve s účasťou na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva - Ivar Smaho z Gymnázia Metodova v Bratislave. Cenu mu venoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.        Olympiáda ľudských práv stredoškolskej mládeže je postupová súťaž, ktorá sa realizuje formou testov a prezentovania esejí na vybrané témy. Usporadúva sa v troch súťažných kolách - školské, krajské a celoštátne. Jej cieľom je posilňovať základné demokratické piliere na Slovensku medzi študujúcou mládežou so zreteľom na ochranu a zabezpečenie základných ľudských práv. Odborným garantom súťaže je Celoštátna komisia Olympiády ľudských práv v spolupráci s UNESCO centrom pre výchovu k ľudským právam na Univerzite Komenského v Bratislave.
Bratislava 20. marca (TASR) - Európsky komisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis navštívil dnes Národný ústav srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave. Eurokomisár, ktorý je bývalý lekár, je od štvrtka (19.3.) na dvojdňovej návšteve Slovenska. "Tá návšteva mala svoj dôvod, pretože pán eurokomisár je kardiochirurg, takže preto bol aj u nás," povedal generálny riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly. Spolu so štátnym tajomníkom ministra zdravotníctva Mariom Miklošim sprevádzal eurokomisára po jednotlivých oddeleniach. Pozreli si napríklad, ako funguje Klinika kardiochirurgie, Klinika cievnej chirurgie či Oddelenie akútnej kardiológie – koronárnej starostlivosti. Eurokomisár ocenil vybavenie a prácu jednotlivých pracovísk. Msolly oboznámil eurokomisára s históriou a súčasnosťou NÚSCH a hovoril aj o víziách do budúcnosti. Ide o jediné pracovisko na Slovensku, kde sa transplantujú srdcia pacientom, čo zaujalo aj eurokomisára. „Naše zdravotnícke zariadenie je špičkovým pracoviskom a dovoľujem si povedať, že porovnateľným s obdobnými európskymi i svetovými nemocnicami," konštatoval Msolly. Na prehliadku NÚSCH prišiel eurokomisár z parlamentu. Tam absolvoval stretnutia s členmi parlamentných výborov pre zdravotníctvo i pôdohospodárstvo a životné prostredie. Diskutovalo sa napríklad o otázkach verejného zdravotníctva, príprave predsedníctva SR v Rade EÚ či aktuálnych legislatívnych iniciatív EÚ v oblasti zdravotníctva a bezpečnosti potravín.  Po prehliadke NÚSCH sa Andriukaitis presunul na obed s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom.
Bratislava 20. marca (TASR) - Na Mierovej ulici v Bratislave dnes hodinu po polnoci policajti zastavili 54-ročného vodiča, ktorý si sadol za volant s viac ako piatimi promile alkoholu v krvi. Rudolf z Bratislavy tak už dnes čelí obvineniu z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. "Vodič bol počas kontroly podrobený dychovej skúške na zistenie požitia alkoholu, ktorou mu bola nameraná hodnota 2,48 mg/l alkoholu v dychu, čo predstavuje hodnotu 5,17 promile," uviedol bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.  Vodiča tak obmedzili na osobnej slobode a umiestnili do cely policajného zaistenia. Skutok je realizovaný v tzv. "super rýchlom konaní". "V zmysle trestného zákona hrozí za uvedené konanie v prípade preukázania viny trest odňatia slobody až na jeden rok," podotýka hovorca. Polícia pripomína, že na Slovensku platí tzv. nulová tolerancia výšky hladiny alkoholu v dychu, respektíve v krvi u vodičov.
Bratislava 20. marca (TASR) – Na bratislavskej Kolibe pribudne ďalšia cyklistická zjazdová trať. Dokončená by mohla byť už o tri mesiace. TASR o tom informoval Juraj Rafajdus z občianskeho združenia Slobodný Bajker. Na Kolibe sa momentálne nachádzajú dve zjazdové trate pre cyklistov. Združenie Slobodný Bajker teraz plánuje vybudovať ďalšiu s názvom Blue trail. „Určená bude najmä pre začiatočníkov, teda pre ľudí, ktorí začínajú s horskou cyklistikou. Chceme, aby si mali možnosť vyskúšať a niečo sa naučiť najprv na ľahšej trati,“ povedal Rafajdus. Zdôraznil však, že nie je možné posadiť päťročné dieťa na bicykel a bez prilby ho spustiť dole. Základná výstroj aj na tejto trati by pre cyklistu mala byť samozrejmosťou. Podľa Rafajdusa Bikepark na Kolibe každý rok navštívi asi 2500 cyklistov, dobrovoľníci na tratiach ročne odpracujú približne 300 hodín. Po vybudovaní novej trate odhaduje, že návštevnosť by sa mohla zvýšiť zhruba o 40 percent. Finančné náklady odhadol zhruba na 6000 eur. Tretinou prispel mestský poslanec Tomáš Korček. „Keď sa občianske združenie obrátilo na mňa s týmto projektom, tak som sa rozhodol, že ho podporím sumou 2000 eur zo svojej poslaneckej odmeny. Verím, že projekt bude úspešný a pomôže aj lanovke. Ak bude trať navštevovaná, zvýši sa aj návštevnosť lanovky,“ uviedol.
Bratislava 20. marca (TASR) - Takmer 200 študentov dnes krátko predpoludním na bratislavskom Hlavnom námestí spoločne tancovalo na populárnu pieseň Papaoutai od belgického speváka a skladateľa Stromae. Oslávili tak Mesiac frankofónie. "Tohto podujatia sa zúčastnilo zhruba 50 študentov Francúzskej školy a 120 bilingválneho Gymnázia Metodova 2 v Bratislave. Sme radi, že sa k nám pridali aj žiaci francúzskeho lýcea z Bretónska, ktorí sú u nás na výmennom pobyte," povedala pre TASR jedna zo spoluorganizátorov podujatia Zuzana Hianiková.  Spoločný tanec v strede námestia vnímala študentka Viktória so svojimi spolužiačkami z Gymnázia Metodova ako zábavu. "Hanbili sme sa, lebo sme boli vpredu, ale aj napriek tomu sme sa zabavili a nasmiali," skonštatovala pre TASR. Dnešná akcia študentov, ktorú podporilo aj Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku a Francúzsky inštitút v Bratislave,  nadväzuje na podujatia v rámci Mesiaca frankofónie na Slovensku. Ako napríklad filmový týždeň Créme de la créme II či súťaž frankofónnej piesne Spievam po francúzsky. V sobotu (21.3.) sa uskutoční v bratislavskej Starej tržnici frankofónny trh.
Bratislava 20. marca (TASR) – Či Bratislavčania budú môcť aj tento rok prejsť pomedzi mestské hradby od Dómu sv. Martina na Židovskú ulicu a popritom si kúpiť niečo pod zub, stále nie je jasné. Nové vedenie mesta tvrdí, že aj ono chce hradby sprístupniť verejnosti, kto sa však o nich bude starať, stále rozmýšľa. Bratislavskému okrášľovaciemu spolku, ktorý s nápadom obnoviť hradby prišiel, skončila zmluva koncom minulého roka a nové vedenie mu ju už nepredĺžilo. "Mesto má záujem na tom, aby boli bratislavské mestské hradby sprístupnené tento rok verejnosti, pretože s tým máme dobrú skúsenosť," vraví bratislavský primátor Ivo Nesrovnal (nezávislý). Podľa neho sa dnes uvažuje, či sa mesto bude starať o otvorené hradby samo, alebo sa vyhlási súťaž. "Teraz sa rozhodujeme, akou formou sa pustíme. No mesto má tiež nástroje, ako hradby otvoriť," dodáva. Bratislavský okrášľovací spolok je sklamaný. Jeho výkonný riaditeľ Maroš Mačuha vysvetlil, že mali od predchádzajúceho vedenia prisľúbené, že v projekte sprístupnenia hradieb budú môcť pokračovať minimálne v tom rozsahu ako vlani. Nový šéf mesta im však už zmluvu nedal. "Som im vďačný, že s takou myšlienkou prišli. Ale boli tam veľké sťažnosti na predaj a konzumáciu alkoholických nápojov," podotýka Nesrovnal.  Mačuha pripúšťa, že vlani v októbri sa na akciu Oktoberfest na hradbách sťažoval Arcibiskupský úrad. Spomína si však len na tento jeden prípad. Hradby boli pritom otvorené od júna, no už aj predtým tam zorganizovali niekoľko podujatí na deň či dva. "Hudba ale na Oktoberfeste skončila o 21.00 h a ľudia sa potom asi do polnoci rozprávali," priblížil Mačuha. Na akciu vtedy pritom podľa jeho slov prišiel aj dnešný primátor. Mačucha vysvetľuje, že okrášľovaciemu spolku ide hlavne o to, aby boli hradby otvorené. "Nemusíme to mať my, ale je pravda, že my najlepšie poznáme ten priestor a vieme, čo potrebuje," povedal pre TASR. Ak tam podľa neho nové vedenie nepustí znova stánky s jedlom, ale iba so suvenírmi, miesto sa stane priestorom pre asociálov. Primátor pripúšťa, že predstava je iba taká, aby "sa ľudia mohli v tom priestore poprechádzať." Hradby však potrebujú podľa okrášľovacieho spolku stálu prevádzku, ktorá tam bude udržiavať život. Ak by mesto nakoniec vyhlásilo súťaž, Mačuha ešte nevie, či by sa spolok prihlásil. Všetko by záviselo od podmienok - rozhodovala by dĺžka nájmu, cena či možnosť nechať tam stánky s občerstvením. "Bez gastro stánkov to nemá zmysel," podotkol. A cena nájmu by tiež mala byť symbolická. Stánky sú totiž podľa neho často v mínuse a je tiež potrebné tam veľa investovať, vybudovať siete. Po vypršaní zmluvy musel spolok stánky z hradieb odniesť, za odvoz piatich drevených stánkov podľa Mačuhu zaplatil 1000 eur.  V Urban House na Laurinskej ulici chystajú na utorok 24. marca diskusiu o budúcnosti mestských hradieb. Od 18.00 h budú hovoriť Maroš Mačuha zo spolku, viceprimátorka Iveta Plšeková, hlavná architektka Bratislavy Ingrid Konrad i Pavol Uličný, ktorý predstaví štúdiu projektu obnovy hradieb. 
Bratislava 20. marca (TASR) – Bratislava zrejme zostane v rozpočtovom provizóriu dlhšie. Mestská rada hlavného mesta totiž neodporučila prerokovať návrh rozpočtu na rok 2015 na najbližšom zastupiteľstve. Vo štvrtok 19. marca jej členovia zasadali mimoriadne a na programe mali len tento jediný bod. Niektorí poslanci rozpočet označili za spiatočnícky a namierený voči obyvateľom. "Vieme, že doprava je jednou z najdôležitejších oblastí, ktorú cítia občania. Napriek tomu magistrát navrhuje výrazne znížiť transfer pre Dopravný podnik Bratislava. Rozpočtový škrt vo výške 3,5 milióna eur znamená, že sa buď budú rušiť autobusy, alebo zdražejú cestovné lístky," vytýka vedeniu mesta šéfka klubu Bratislava Inak a členka mestskej rady Katarína Augustinič. Rozpočtu vyčíta aj nižšie výdavky na opravy ciest, ktoré sú už dnes podľa nej "žalostne nízke". Niektorým poslancom sa tiež nepáči, že v návrhu rozpočtu magistrát neznižuje dlhové zaťaženie mesta.  Už minulý mesiac šéfovia klubov primátorovi vyčítali, že stále nedostali k rozpočtu žiadne podklady a nemôžu sa zúčastňovať na jeho príprave svojimi poznámkami, lebo nemajú čo pripomienkovať. Dokument potom nakoniec dostali od vedenia po rokovaní zastupiteľstva 26. februára.  Hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová tvrdí, že primátor je pripravený pokračovať v rokovaniach o návrhu rozpočtu tak, aby bol prijatý čo najskôr. Najbližšie sa má o rozpočte podľa nej rokovať v pondelok 23. marca na ďalšej finančnej komisii. Poslanci by návrh rozpočtu mali schvaľovať ešte tento mesiac na rokovaní mestského zastupiteľstva.
Bratislava 20. marca (TASR) – Pod názvom Ženy a vtáky má v bratislavskej River Gallery slovenskú výstavnú premiéru český výtvarník Martin Krajc.  Obrazy Pink Bubble Glass, Girl, Eagle, You Can Buy Me, Room Service a iné sú výberom z rokov 2005 až 2015. Viaceré sú veľkoplošné a závesné dielo Trophy vytvorené kombinovanou technikou má najväčšie rozmery 2x2, 6x0,8 metra. Akrylové a olejomaľby autor dopĺňa rôznymi predmetmi, čím vytvára priestorové obrazy.   "Téme ženskej figúry sa Martin Krajc intenzívne venuje od roku 2012. V dielach odkrýva a formuluje vlastné postrehy a porovnáva očakávania viažuce sa na úlohy ženy v minulosti s tými, ktoré smerujeme k multifunkčnej žene dneška. Ženské postavy sa v jeho obrazoch dostávajú do dvojitej úlohy: sú podnikavými lovkyňami úspechu a príležitostí, zároveň však samy zostávajú trofejami, korisťami. Vidíme ich idealizované, vylepšené, vyretušované, také, ako nám ich prezentujú a ponúkajú masmédia, ale niekedy aj ony samy," na štvrtkovej (19.3.) vernisáži aktuálnu tvorbu 31-ročného umelca z Prahy predstavila kurátorka výstavy Zuzana Danková.  Podľa nej vyretušovanú dokonalosť rozbíja autor roztekajúcimi sa farbami a expresívnym, niekedy až abstraktným gestom. Citeľná radosť z procesu maľovania však nijako nenarušuje celkovú zrozumiteľnosť námetov. Naopak, konfrontácia abstraktnej a figuratívnej zložky podporuje efekt napätia a kontrastu medzi povrchnosťou a pohľadom do vnútra ženských postáv. Z plochosti dvojrozmerného plátna autor niekedy expanduje do priestoru asamblážovým vstupom, respektíve umiestnením originálneho (sklenená bublina) alebo nájdeného (parohy) objektu na obraz. Symbolika dychu zachyteného v nafúknutej bubline súvisí so snahou najmä komerčnej fotografie navždy zachytiť moment, prezentovať obraz reality, ktorý nikdy "nepraskne".  "Ako vieme, v skutočnom živote to takmer nikdy nefunguje. Skleneným, lesklým povrchom bublín Martin Krajc dovoľuje, aby sa stále nové odrazy, ktoré neustále menia svoju tvár, stávali súčasťou umeleckého diela. Zároveň tak poukazuje na hranice medzi materiálnosťou a transcendentálnosťou, umením a životom, realitou a jej skresleným odrazom," dodala Danková. Výstava potrvá do 19. apríla.
Bratislava 19. marca (TASR) – Zmluvu s investorom bratislavskej Hlavnej stanice, spoločnosťou Transprojekt, mesto nakoniec nevypovie. Potvrdil to dnes novinárom primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal (nezávislý). Pred minuloročnými komunálnymi voľbami, pred ktorými neustále vyhlasoval, že zmluvu zruší, tak otočil svoj názor na problém. Tvrdí, že jeho taktika a riešenie stanice sa "mení v čase". Od volieb však prešli len štyri mesiace. Nesrovnal ešte ako mestský poslanec a neskôr aj ako kandidát na primátora opakovane vyhlasoval, že investorovi vypovie zmluvu. Hovoril to ešte aj v čase, keď to vôbec nebolo možné. "Som za to, aby sa zmluva vypovedala. Samozrejme, že každý investor sa bude brániť. No lepší je bolestivý koniec ako bolesť bez konca," uviedol Nesrovnal pre TASR v predvolebnom rozhovore v novembri 2014. Voličom tiež sľuboval, že problém vyrieši tak, aby to bolo právne podchytené.  Otázky o tom, čo by robil, ak by následne investor mesto zažaloval, označil vtedy za špekuláciu. "Ja som viedol medzinárodnú advokátsku kanceláriu, absolvovali sme tisíce sporov o veľké finančné čiastky. Mám predstavu o tom, ako sa riešia spory a ako sa takéto veci vyriešia. Nebudem to dopredu hovoriť na verejnosť a nebudem to dopredu prezrádzať, ale viem, ako sa takéto veci robia," avizoval ďalej pred voľbami Nesrovnal.  Pár mesiacov po voľbách už nová hlava mesta názor zmenila a investora Nesrovnal dnes vyzýva, aby projekt dokončil. Hrozbami výpovede vraj vtedy iba chcel Transprojekt donútiť, aby začal konať, alebo aby povedal, že to nevie. "Ja tu dnes nie som na to, aby som sa súdil," priznal dnes primátor obavy. Teraz chce šéf mesta počkať, kým zmluva sama vyprší. To bude ku koncu roka 2016. "Toto je to riešenie, toto je strategické právne vyhodnotenie," tvrdí s tým, že problém sa už posunul v čase. "Nie sme tri roky pred koncom zmluvy, ale vyše rok a pol," zdôrazňuje. Vypovedať zmluvu však chcel ešte pred voľbami vlani v novembri, čo boli vyše dva roky pred koncom zmluvy. Investor však posledné roky žiada a čaká, kým mu hlavné mesto schváli dodatok k zmluve. "Dodatok stanoví jasné pravidlá realizácie projektu v jednotlivých jeho fázach. Existujúca zmluva o budúcej kúpnej zmluve nedefinuje spôsob realizácie, konkrétny časový harmonogram výstavby jednotlivých objektov, ani záruku ich postupného preberania zo strany hlavného mesta," vysvetľuje mediálna zástupkyňa investora Mária Adamová. Mesto podľa Nesrovnala firme poskytne súčinnosť, na otázku dodatku však primátor neodpovedá. Odvoláva sa na to, že naposledy ho neschválilo predchádzajúce zastupiteľstvo koncom októbra minulého roka. Investor v ňom vtedy žiadal i viac času na prestavbu a mestskí poslanci mu mali termín dokončenia posunúť o jeden rok s možnosťou predĺženia o ďalších šesť mesiacov.  Ďalšou nečinnosťou však Nesrovnal situáciu podľa Adamovej nezlepší. "V prípade, ak mesto neposkytne dostatočnú súčinnosť, investor bude donútený využiť všetky právne kroky na ochranu svojich investícií a nebude v žiadnom prípade čakať na to, kým uplynie dohodnutý zmluvný termín," zdôraznila pre TASR Adamová. Ak zmluva s Transprojektom vyprší, Nesrovnal chce urobiť na obnovu priestoru medzinárodnú súťaž. "Hlásia sa mnohí podnikatelia, slovenskí aj zahraniční, ktorí majú záujem realizovať ten projekt, teda oni si asi vyhodnotili realitu tohto existujúceho zámeru ako slabú," podotkol.  Transprojekt má mestu vybudovať cesty či podzemnú električku a dohodnuté skolaudované objekty odovzdať do konca roka 2016. To hovorí zmluva o budúcej kúpnej zmluve, ktorú podpísal s investorom ešte exprimátor Andrej Ďurkovský. Za to mu potom Bratislava dá do vlastníctva vyše 22.000 štvorcových metrov pozemkov a investor si v lokalite postaví nákupné centrum, ktoré prestavbu stanice zaplatí. Vyvolané investície sú druhá časť kúpnej ceny pozemkov, prvú, 365.000 eur, už firma mestu poslala na účet.
Bratislava 19. marca (TASR) – Bratislavský Lamač očakáva pri hospodárení v roku 2015 mierny prebytok, keď príjmy by mali dosiahnuť 2.846.860 eur a výdavky 2.846.357. Rozpočet dnes schválili lamačskí poslanci. Výdavky na vzdelávanie predstavujú v tohtoročnom lamačskom rozpočte 1.377.594 eur, na základnú školu vyše 853.000 eur, na materskú školu viac ako 339.000 eur. Na zimnú údržbu je určených 50.332 eur. Poslanci schválili tiež po 15.000 eur na výstavbu parkovísk a bežné opravy ciest. "Vieme, že ani táto suma na opravy poškodených ciest po zime nie je dostatočná, o finančnej pomoci sa snažíme rokovať s Bratislavským samosprávnym krajom," informoval starosta Lamača Peter Šramko. Vyše 60.000 eur je v lamačskom rozpočte alokovaných na údržbu zelene, viac ako 10.000 eur schválili poslanci na výrub a orez stromov. Šport v mestskej časti chce Lamač podporovať sumou 33.700 eur, z toho 24.000 pôjde na podporu športových klubov v mestskej časti. V oblasti kultúry je plánovaných takmer 49.000 eur, pričom 36.000 eur je určených na organizáciu kultúrnych akcií.
Bratislava 19. marca (TASR) - Policajti v stredu (18.3.) pol hodinu pred polnocou zachránili život 26-ročnému Bratislavčanovi, ktorý sa pokúsil obesiť. Políciu na to upozornila mužova priateľka, ktorá s ním v tom čase nebola. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Tatiana Kurucová. Polícia po príchode na nahlásenú adresu, kde sa prípad stal, spozorovala 26-ročného muža visiaceho na kábli od predlžovačky, ktorú mal omotanú okolo krku a jej druhý koniec bol uviazaný na konári. "Muža okamžite podvihli a s nožíkom odrezali kábel nad jeho hlavou," priblížila hovorkyňa. Bratislavčan však nejavil známky života, a preto policajti začali s jeho oživovaním. "Do príchodu rýchlej zdravotnej pomoci sa policajtom podarilo muža oživiť," podotkla Kurucová. Záchranári následne muža previezli na ošetrenie do nemocnice.  
Bratislava 19. marca (TASR) - Most medzi Malinovom a Zálesím, ktorý slúži od sedemdesiatych rokov, je v havarijnom stave, má porušenú statiku a nespĺňa požiadavky na bezpečné užívanie. Okresný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Senci a Okresné riaditeľstvo PZ Oddelenia dopravného inšpektorátu preto vydali 24. februára povolenie na uzavretie cesty v mieste mosta. V súčasnosti beží súťaž na výber zhotoviteľa.  Uzavretiu mosta predchádzal diagnostický prieskum, podrobný statický výpočet a skúšky zaťažiteľnosti, z ktorých vyplynula potreba rekonštrukcie. Kým však k tomu dôjde, Okresný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Senci a Okresné riaditeľstvo PZ Oddelenia dopravného inšpektorátu v auguste minulého roku pristúpili na dočasné riešenie a obmedzili zaťažiteľnosť mosta dopravným značením na maximálne 10 ton. Nakoľko najmä vozidlá ťažkej nákladnej dopravy toto značenie nerešpektovali, situácia na moste sa zhoršovala, odpadávali kusy betónu a bezpečnosť ľudí tak bola denne ohrozovaná. Koncom roka sa preto urobila ďalšia skúška zaťažiteľnosti, ktorá vyhodnotila stav mostu ako havarijný. Okresný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Senci a Okresné riaditeľstvo PZ Oddelenia dopravného inšpektorátu preto rozhodli o úplnom uzavretí mosta. "„Bezpečnosť a zdravie ľudí je v každom prípade na prvom mieste. Bohužiaľ, vodiči nákladnej a kamiónovej dopravy neustále porušujú zákazové značky s obmedzením hmotnosti a tento prípad to len potvrdzuje. Uvedomujeme si však význam tohto mosta pre miestnych obyvateľov, preto urobíme všetko, čo nám zákon dovoľuje, aby sme rekonštrukciu urýchlili," povedal podpredseda BSK Martin Berta.  BSK má na rekonštrukciu mosta vypracovanú projektovú dokumentáciu a tiež vyčlenené peniaze vo svojom rozpočte. V súčasnosti prebieha súťaž na výber zhotoviteľa, ktorá určí aj cenu a bude ukončená v najbližších týždňoch. Zároveň sa technicky pripravuje priestor na rekonštrukciu mosta.
Príroda nám v uplynulé dni ukazuje svoje krásy. V priebehu utorka a stredy bolo možné vo viacerých krajinách Európy, vrátane Slovenska pozorovať výnimočný úkaz akým je polárna žiara. Už v piatok nás čaká ďalší zaujímavý úkaz v podobe čiastočného zatmenia Slnka. Toto zatmenie bude najvýraznejšie od roku 2011 až do roku 2026. Mesiac zakryje zhruba 60 % slnečného disku. Ďalšie zatmenie nás síce čaká až v júni 2021, kedy však Mesiac zahalí len okolo 5 % Slnka. Výraznejšie zatmenie nastane v októbri v roku 2022, kedy Mesiac zahalí okolo 40 % slnečného disku. Zatmenie bude možné vďaka počasiu pozorovať na celom území Počasie by v piatok malo byť na našom území pod vplyvom oblasti vyššieho tlaku. Prevládať by tak na celom území malo prevažne jasné až polojasné počasie. Len v oblasti krajného východu a severovýchodu môže byť oblačnosti o niečo viacej, ale zatmenie Slnka bude aj tu možné pozorovať.   Počasie síce priať bude, no rozhodne nepozerajte na Slnko voľným okom. Zabezpečte si okuliare s ochrannou fóliou. Nápomocné môžu byť aj zváračské sklá. Ak ani jednu z ochranných pomôcok nemáte, tak aby ste sa vyhli poškodeniu zraku, navštívte radšej planetárium alebo sledujte online prenos na webe.   Zatmenie začne o 9:37 v Bratislave a o 9:44 v Košiciach.  Maximálne zatmenie bude na západe krajiny okolo 10:45 a na východe okolo 10:50. Zatmenie skončí okolo 12:00. Tabuľka zatmenia slnka a jeho percentuálna veľkosť   Mesto Začiatok MAXIMUM Koniec Veľkosť zatmenia Bratislava 9:37 10:46 11:58 61,9 % Trnava 9:38 10:48 11:59 61,8 % Nitra 9:39 10:48 11:59 61,1 % Hurbanovo 9:39 10:48 11:59 60,1 % Trenčín 9:40 10:49 12:00 62,4 % Žilina 9:41 10:50 12:01 62,4 % Námestovo 9:42 10:51 12:03 62 % Banská Bystrica 9:41 10:50 12:01 60,9 % Lučenec 9:41 10:50 12:02 59,5 % Poprad 9:43 10:52 12:03 60,3 % Prešov 9:44 10:53 12:04 59,1 % Svidník 9:45 10:54 12:05 59,5 % Košice 9:44 10:53 12:04 58,5 % Veľké Kapušany 9:45 10:54 12:05 57,2 % Energetickej sústave hrozí blackout   Zatmenie Slnka, ktoré nastane takmer v celej Európe robí veľké starosti prevádzkovateľom energetických sietí. Počasie sa totiž zmenilo a podľa najčerstvejšej predpovede bude v štátoch ako Nemecko, Poľsko, Česká republika a Taliansko panovať taktiež slnečné počasie. Oblačnosť sa začne nad Nemecko nasúvať od severu a zatmenie by malo zasiahnuť až okolo 70 percent krajiny. Tu zároveň bude zatmenie Slnka výraznejšie ako u nás. Mesiac zakryje slnečný kotúč až na 80 %. Zdroj: Imeteo.sk
Bratislava 19. marca (TASR) – Prvá slovenská výstava mexického fotografa Gabriela Figueroa Floresa je v Stredoeurópskom dome fotografie (SEDF) v Bratislave. Pod názvom Baja & Alta prišla z Viedne a potrvá do 19. apríla. "Je to Mexičan, ktorý žije veľmi internacionálne a pochádza z umeleckej rodiny. Jeho otec bol známy filmár a patrí do zlatej epochy mexických umelcov. Tieto fotografie sú z menej známej, ale turisticky zaujímavej mexickej časti Baja Kalifornia," na stredajšej vernisáži (18.3.) povedal veľvyslanec Mexika vo Viedni Luis Alfonso de Alba. Na podujatí sa zúčastnilo viacero jeho krajanov i honorárny konzul Mexika na Slovensku Václav Mika. Veľkoplošné, prevažne čiernobiele fotografie autor pomenoval Luna, Dos planos, Entradas, Ventarrón, Santuario de cactus, Oleaje, Ocotillos hacia la luna, Entrada či Sin título (Bez názvu). Všetky sú s prírodnou tematikou a zobrazujú množstvo kaktusov a iných rastlín, zvlnené more a pieskové plochy, mohutné skaly, pokrútené stromy i detailné zábery na ostnaté konáriky alebo exotické kvety.  Gabriel Figueroa Flores získal bakalársky titul z výtvarného umenia na anglickej Westminster University v roku 1977. Učil sa aj u svetoznámych fotografov: u Američanov Ansela Adamsa (1975) a Arnolda Newmana (1985), krajana Manuela Álvareza Brava (1983) a Japonca Eika Hosoeho (1996). Je autorom viacerých kníh a prispieval do medzinárodných časopisov Life Magazine, New West, New York, Landscape Architecture, Artes de México a Los Universitarios. Od roku 1979 mal okrem mexických galérií samostatne výstavy vo Švajčiarsku, Belgicku, Anglicku, Francúzsku, Paname a Španielsku. Je majiteľom a reštaurátorom fotografickej a filmárskej pozostalosti svojho otca, kameramana Gabriela Figuerou. Z jeho najlepších obrazov a scén vytvoril súbor fotografických prác a usporiadal do portfólií pozostávajúcich zo sieťotlačí, paládiových kópií, fotografií a digitálnych kópií.  Pracoval v rámci štipendijného programu Jóvenes Creadores (Mladí umelci), ktorý organizuje CONACULTA (Národná rada pre umenie a kultúru). Od roku 1999 je členom Sistema Nacional de Creadores (Národného systému umelcov), ktorý je súčasťou FONCA (Národný fond pre umenie a kultúru). K jeho hlavným záujmom patrí expedičná, cestovateľská a umelecká fotografia, redakčná práca a digitálna tlač. V roku 2007 spolurežíroval a podieľal sa na produkcii dokumentu Un retrato de Diego: la Revolución de la Mirada (Portrét Diega: Revolúcia pohľadu) o Diegovi Riverovi, Gabrielovi Figueroovi a Manuelovi Álvarezovi Bravovi, vytvoreného z materiálu nakrúteného v roku 1949. Jeho práce sú súčasťou zbierok významných múzeí v Mexiku, Paname, Japonsku či Švajčiarsku. 
Bratislava 19. marca (TASR) - Dúbravské noviny, ktoré začala mestská časť Bratislava-Dúbravka od marca opätovne vydávať, majú už aj svoju verziu pre nevidiacich. Tí ich nájdu v upravenej podobe na webe mestskej časti. S iniciatívou úpravy novín prišla mestská poslankyňa za Dúbravku Zdenka Zaťovičová. Ako vysvetlila, inšpirovala ju jej nevidiaca suseda. Dúbravka je tak jedna z prvých samospráv na Slovensku, ktorá upravuje miestne noviny aj pre zrakovo postihnutých. "Budem rada, ak náš krok napodobnia aj ostatné mestské časti a sprístupnia svoje lokálne noviny nevidiacim," dodala Zaťovičová. Dúbravské noviny začali vychádzať v roku 1992 ako mesačník, po pauze sa k nim mestská časť opäť vracia.
V noci z utorka na stredu sme mohli na Slovensku pozorovať polárnu žiaru, u nás sa to nestáva často. Polárna žiara je viditeľná predovšetkým v oblasti severného a južného pólu. Erupcie na Slnku v ostatnej dobe však boli natoľko intenzívne, že na Zemi vyvolali silnú geomagnetickú búrku (narušenie magnetického poľa Zeme pod vplyvom prílevu silného prúdu nabitých častíc, ktoré unikajú zo Slnka po slnečných erupciách). Vďaka tomu sme polárnu žiaru mohli pozorovať v pondelok a utorok na severoamerickom kontinente, v Ázii a Európe, vrátane Česka, Maďarska alebo Slovenska. V Snilovskom sedle v Malej Fatre ju vyfotil fotograf Šimon Trnka.
Bratislava 18. marca (TASR) - Na diaľnici D1 za výjazdom Letisko v smere z Bratislavy do Senca sa zrazili tri automobily a kamión. Na mieste momentálne zasahujú bratislavskí hasiči. "Na mieste nehody zasahuje deväť hasičov a dve hasičské vozidlá," informovalo Operačné stredisko Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.
Bratislava 18. marca (TASR) - Na bratislavskej Saratovskej ulici sa dnes poobede zrazil autobus MHD s osobným automobilom. Nehoda si vyžiadala zásah hasičov a ošetrenie jednej osoby. TASR to potvrdilo Operačné stredisko Hasičského a záchranného zboru v Bratislave. Záchranári museli po havárii ošetriť vodiča z osobného automobilu. Hasiči zase zabezpečili protipožiarne opatrenia z dôvodu vytečenia prevádzkových kvapalín. "Na mieste zasahuje deväť hasičov a dva hasičské automobily," priblížilo operačné stredisko. Podľa hovorkyne Dopravného podniku Bratislava Adriany Volfovej nehoda nemá vplyv na premávku mestskej hromadnej dopravy. Spoje majú jazdiť bez zdržania.
Bratislava 18. marca (TASR) - V bratislavskej Petržalke budú v nasledujúcich dňoch zamestnanci miestneho úradu, seniori z klubov dôchodcov a ďalší dobrovoľníci upratovať verejné priestranstvá. Do jarnej brigády, ktorá bude prebiehať v piatok (20.3.) a sobotu (21.3.), sa môže zapojiť každý. TASR o tom informoval Michal Kaliňák z Miestneho úradu Bratislava-Petržalka. Dobrovoľníci sa v piatok (20.3.) stretnú o 12.00 h na Jasovskej ulici a v sobotu (21.3.) o 9.00 h pri Veľkom Draždiaku. Podľa Kaliňáka sú v oboch týchto lokalitách problematické vlastnícke vzťahy a predovšetkým nezáujem majiteľov pozemkov o udržiavanie čistoty. "Škodí to celkovej kvalite života a atraktívnosti prostredia," podotkol. Víkendovú brigádu technicky zabezpečí oddelenie životného prostredia petržalského miestneho úradu, ktoré každému dobrovoľníkovi poskytne rukavice a igelitové vrecia. Miestny podnik verejnoprospešných činností zabezpečí náradie a odvoz odpadu. Pri upratovaní Veľkého Draždiaka z neho v minulosti vylovili potápači veľký, 110-litrový kontajner, vaňu, dopravné značky či nákupné vozíky.
Bratislava 18. marca (TASR) - Najdlhšie spolužijúcim manželským párom z bratislavského Ružinova sú Božena a Arnošt Kašparecovci, ktorí v decembri oslávia 69 rokov spoločného života v manželskom zväzku. Stali sa víťazmi súťaže o najdlhšie spolu žijúci manželský pár, ktorú mestská časť Ružinov vyhlásila vo februári tohto roka v rámci Národného týždňa manželstva. Ako informovala hovorkyňa Ružinova Miroslav Štrosová, do súťaže o najdlhšie spolu žijúci manželský pár z Ružinova sa prihlásilo 30 manželských dvojíc. Pár, ktorý je zo všetkých zúčastnených spolu najkratšie, uzavrel sobáš pred 50 rokmi. Víťazi súťaže, manželia Kašparecovci, vďačia za svoju vitalitu dobrej nálade a životnému optimizmu. "Aj keď sa pohádame, musíme sa rýchlo udobriť," prezradil recept na šťastné manželstvo 92-ročný Arnošt Kašparec. "A ja sa už teším na to, ako mu odpustím," doplnila ho 91-ročná manželka Božena. Pre všetky súťažiace manželské páry mestská časť Ružinov v utorok (17.3.) zorganizovala spoločné stretnutie. "Keď sme zistili, aký veľký záujem súťaž medzi seniormi vyvolala, tak sme sa rozhodli, že všetkých pozveme, aby sa spoznali aj navzájom," uviedol starosta Ružinova Dušan Pekár. Všetky dvojice dostali od mestskej časti certifikáty dlhoročného manželstva.
Bratislava 18. marca (TASR) – Príchod jari i Svetový deň vody oslávia v Bratislave Aquafestom. Prvý takýto festival v hlavnom meste ponúkne ochutnávku vôd, odborné prednášky, filmy a návštevníci sa dozvedia i to, či je ich voda zo studne v poriadku. Aquafest sa bude konať v sobotu 21. marca. "Aquafest je venovaný vode, jej ochrane a všetkému, čo s ňou súvisí. Odznejú na ňom odborné prednášky a prezentácie, predstavia sa vzdelávacie a ekologické aktivity či premietnu sa filmy z nedávno ukončeného festivalu horských filmov a dobrodružstva Hory a mesto," informoval TASR Alexander Buzinkay, hovorca Bratislavskej vodárenskej spoločnosť (BVS), ktorá festival organizuje.  Na Aquafeste sa bude hovoriť i o obnove vodných biotopov Podunajska, neznámom živote v našich riekach, ochrane Žitného ostrova či vzácnych vodách Slovenska. "Pripravená je tiež ochutnávka vôd, tradičné testovanie vzoriek vody z domácich studní, ale aj rôzne aktivity pre deti," dodal hovorca. Návštevníkom Aquafestu bude k dispozícii i nová interaktívna expozícia múzea a Vodárenská záhrada. Podujatie bude prebiehať v sobotu od 10.00 do 16.00 h vo Vodárenskom múzeu na Devínskej ceste v Bratislave.
Bratislava 18. marca (TASR) – Podzemnú stavbu na Bratislavskom hrade treba dokončiť, no otázka jej využitia je stále otvorená. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR (NR SR) Peter Pellegrini na dnešnej tlačovej konferencii, kde boli predstavené výsledky odborného grémia. To na Bratislavskom hrade zasadalo v utorok (17.3.), aby posúdilo ochranu i prezentáciu keltsko-rímskych nálezov na hrade či alternatívne využite realizovanej podzemnej stavby. Podľa predsedu parlamentu ukáže len čas a vzájomná dohoda, či garáže v podzemnom objekte budú. Túto otázku totiž pokladá za stále otvorenú. "Možno sa bude dať využiť multifunkčne. V prípade potreby sa bude používať na parkovanie, ak to nebude potrebné, môže slúžiť na iné účely," skonštatoval Pellegrini. Výstupy z odborného grémia predseda parlamentu rešpektuje. Kancelária NR SR podľa neho prijme riešenia niektorých úloh, ktoré vzišli z tejto odbornej diskusie. Pellegrini chce podnietiť predovšetkým rokovanie so zhotoviteľom stavby podzemných garáži, aby sa tak prijali ďalšie ochranné opatrenia keltsko-rímskych nálezov. S prezentáciou týchto pamiatok, ktorú navrhli odborníci, kancelária parlamentu súhlasí. "Bude si to však vyžadovať súčinnosť pamiatkového úradu, pretože pôjde o dodatočné rozšírenie projektu. Budú sa musieť spraviť nové štúdie a upraviť rozpočet," spresnil Pellegrini. Výzvu na pozastavenie stavebnej činnosti na hrade považuje už teraz za bezpredmetnú. Zároveň víta, že odborná diskusia bude ďalej pokračovať. Výsledky grémia vnímajú pozitívne aj zástupcovia občianskej iniciatívy SOS Bratislavský hrad, ktorá o zasadnutie žiadala a mala v ňom aj svojich zástupcov. Podľa Moniky Kozelovej je úspechom zhoda odborníkov už len v troch sporných otázkach. "Je dôležité, že sa ochránia pamiatky, ktoré sú na stavenisku," podotkla Kozelová. Rovnako víta aj pokračovanie diskusie o využití podzemného objektu. Občianska iniciatíva navrhuje, aby v týchto priestoroch ako alternatíva podzemných garáží vznikla koncertná a spoločenská sála alebo depozit pre Slovenské národné múzeum či Slovenskú národnú galériu. "Chceme v tejto otázke dôjsť ku konsenzu," skonštatovala Kozelová. Členovia grémia, ktoré tvorili archeológovia, architekti, reštaurátori a pamiatkari, sa v utorok zhodli na tom, že archeologický výskum na Severnej terase Bratislavského hradu bol po odbornej stránke vykonaný v poriadku a ochrana tu nájdených keltsko-rímskych nálezov je na dostatočnej úrovni. Navrhujú však jej zvýšenie, a to formou ich oplotenia, zamedzenia vstupu ťažkých mechanizmov či skladovania stavebných materiálov.  Požadujú tiež, aby archeologické nálezy boli prezentované v podobe in situ, v nezasypanej forme a v krycích objektoch. V nadväznosti na to žiadajú aj ich urýchlené reštaurovanie. V prípade podzemných garáží a ich alternatívneho využitia sa však odborníci nezhodli. Nechcú však, aby stavebná jama zostala prázdna. V tejto diskusii chcú pokračovať.
Bratislava 18. marca (TASR) – Zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý prináša zmeny v poplatkoch, môže viesť ku kartelovým dohodám medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, upozornil predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo. "Župa môže podľa zákona iba schváliť poplatky, ktoré sa budú vyberať, ale nie ich výšku. Ak sa viacerí lekári z krajov dohodnú a prudko zvýšia poplatky, tak to bude platiť," povedal dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Frešo. Riaditeľka odboru zdravotníctva BSK Jana Ježíková poznamenala, že kraj v tejto veci môže urobiť jedinú vec - stretnúť sa s lekárom a prekonzultovať s ním výšku poplatku vzhľadom na kúpyschopnosť obyvateľstva. "Kraj v medzirezortnom pripomienkovom konaní žiadal, aby bol na výšku poplatkov určený strop. Pripomienka nebola zapracovaná," informovala. BSK si chce nejasnosti v zákone vyriešiť s Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR ešte pred účinnosťou zákona. To nedávno avizovalo, že k novému fungovaniu poplatkov zriadi od apríla call centrum, kde by sa lekári či zástupcovia samospráv mohli obracať s podnetmi. Frešo v súvislosti so schvaľovaním poplatkov načrtol, že uvažuje o všeobecnom záväznom nariadení (VZN), v ktorom by sa určil druh poplatkov, ktoré môžu poskytovatelia v BSK vyberať. "Musíme si však urobiť ešte vlastnú právnu analýzu a zistiť, či to bude vôbec možné," upozornil. Na nejasnosť legislatívneho rámca nedávno poukázala aj Slovenská lekárska komora (SLK) a Asociácia súkromných lekárov (ASL). SLK na poslednom stretnutí s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom (nominant Smeru-SD) požiadala o výklad jednotlivých ustanovení, novela zákona im príde nevykonateľná. ASL tvrdí, že nejasné formulácie môžu priniesť zbytočné konflikty medzi pacientom a lekárom. Nová legislatíva nestanovuje presnú výšku možných poplatkov ani ich limity. Poplatky si stanovia samotní lekári, cenníky budú zasielať samosprávnym krajom. Iné ako schválené poplatky nebudú môcť vyberať. Podľa samotnej novely za administratívne úkony, ako vypísanie receptu či potvrdenie priepustky do práce pri ošetrení, by lekári v ambulanciách už čoskoro nemali vyberať poplatky. Okrem poplatkov za administratívu odzvonilo aj prednostnému objednávaniu sa na termíny. Novela zákona nadobudne účinnosť 1. apríla 2015. Podľa ministra zdravotníctva sa na príprave novely pracovalo dva roky a pacienti vďaka nej budú vedieť, za čo majú platiť. Zdôraznil, že zákon robil rezort na podklade pacientov a na základe ich žiadosti.
Bratislava 18. marca (TASR) – Polícia vyšetruje prípad nelegálneho výrubu siedmich stromov agátu bieleho. Neznámy páchateľ ich odstránil v utorok (17.3.) na Tupého ulici v Bratislave. TASR o tom informovala bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová.  „Nelegálnosť výrubu stromov s obvodom väčším ako 40 cm potvrdila na miesto privolaná odborná referentka životného prostredia z miestneho úradu,“ povedala Kurucová. Obvod drevín presiahol limit, ktorý je uvedený v povolení na výrub. „Uvedeným konaním tak vznikla škoda odhadnutá na sumu 5000 eur,“ doplnila hovorkyňa.  Poverený príslušník PZ začal trestné stíhanie vo veci prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov.
Bratislava 18. marca (TASR) – Archeologický výskum na Severnej terase Bratislavského hradu bol po odbornej stránke vykonaný v poriadku a ochrana tu nájdených keltsko-rímskych nálezov je na dostatočnej úrovni, no je potrebné zabezpečiť jej zvýšenie. Spoločne sa na tom zhodli archeológovia, architekti, reštaurátori a pamiatkari, ktorí o tom od utorka rána (17.3.) do neskorých nočných hodín rokovali v priestoroch Bratislavského hradu na odbornom grémiu. Odborníci navrhujú, aby ochrana archeologických nálezov, nájdených pri výstavbe podzemných garáži na hrade, bola zvýšená ich oplotením. Rovnako chcú, aby sa na ne zamedzil vstup ťažkých mechanizmov, skladovanie stavebných materiálov a odstránili stavebné násypy. Požadujú taktiež, aby nálezy boli prezentované v podobe in situ, v nezasypanej forme a v krycích objektoch. V nadväznosti na to žiadajú aj ich urýchlené reštaurovanie. "Toto rokovanie nebolo určite jednoduché, tak ako v laickej verejnosti, tak aj v odbornej existujú rôzne názory na prezentácie nálezov, stavebných objektov či na architektonické riešenia niektorých častí rekonštrukcie areálu Bratislavského hradu," povedal po skončení konferencie Daniel Guspan, vedúci Kancelárie Národnej rady SR, ktorá grémium zvolala. Podľa kancelára bolo hlavným cieľom stretnutia nájdenie vzájomnej dohody. "To sa nám z veľkej časti podarilo splniť," podotkol. Na rokovaní bola prediskutovaná aj prebiehajúca výstavba podzemných garáži na hrade a alternatívne využitie tohto podzemného objektu. Členovia komisie sa však v tomto smere v názoroch rozchádzali. Podľa niektorých je už bezpredmetné o tom rozprávať, pretože široká i odborná verejnosť mala dostatočný čas sa k celému projektu vyjadriť a v stavbe treba pokračovať. Iní zas upozorňujú, že výstavba garáži nemôže byť nadradená nad pamiatky a musí byť projekčne upravená. V tomto bode rokovania tak nedospeli ku konsenzu a k tejto téme plánujú ešte stretnutie. Grémia sa zúčastnilo celkovo 12 odborníkov, medzi ktorými boli zástupcovia Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied, Pamiatkového úradu SR, Mestského ústavu ochrany pamiatok, Slovenského národného múzea, Spolku architektov a Komory reštaurátorov.  Do komisie nominovala svojich expertov aj občianska iniciatíva SOS Bratislavský hrad, ktorá za ochranu keltsko-rímskych nálezov bojuje a žiadala aj Kanceláriu Národnej rady SR o zvolanie komisie. V pondelok (16.3.) sa pre nájdené rímsko-keltské nálezy uskutočnilo aj stretnutie zahraničných archeológov. Podľa nich boli počas archeologického prieskumu na Severnej terase hradu dodržané všetky štandardy. Na dobrej úrovni vnímajú aj ochranu i prezentáciu nájdených keltsko-rímskych nálezov.  V decembri 2014 a vo februári tohto roka sa uskutočnili pri Národnej rade SR protestné akcie proti výstavbe garáží na Bratislavskom hrade a za ochranu i dôstojnú prezentáciu nájdených archeologických nálezov.
Bratislava 17. marca (TASR) – Bratislavská Karlova Ves bude od apríla každý mesiac zverejňovať výšku mzdy a odmien starostky mestskej časti (MsČ), jej zástupcu, prednostu miestneho úradu, tajomníka miestnej rady i poslancov miestneho zastupiteľstva uhrádzaných z verejných rozpočtov. Miestni poslanci totiž prijali na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva návrh poslanca Igora Bendíka (SaS). Podľa návrhu sa budú na úvodnej stránke webu MsČ uvádzať finančné náležitosti priznané za výkon funkcie vždy do 25. dňa v mesiaci. Bendík návrh predložil podľa vlastných slov s cieľom zvýšiť transparentnosť mestskej časti a zlepšiť informovanosť obyvateľov Karlovej Vsi. Na dnešnom rokovaní Bendík pozmenil svoj pôvodný návrh, v ktorom formuloval požiadavku zverejňovať aj platové náležitosti vedúcich miestneho úradu. Viacerí poslanci však upozornili na pravdepodobný konflikt so zákonom o ochrane osobných údajov. S návrhom zverejňovať svoj plat však súhlasil prednosta mestskej časti Ján Hrčka. Zmenil sa aj pôvodný návrh uvádzať iba výšku platov a odmien uhradených z rozpočtu mestskej časti. Poslanec Vladimír Dulla (bez politickej príslušnosti) poukázal na to, že ak mestská časť sprístupní takúto informáciu, mala by byť komplexná. "Teda, aby boli zverejnené príjmy zo všetkých verejných rozpočtov, ktoré dostáva volený zástupca mestskej časti," uviedol Dulla.
Bratislava 17. marca (TASR) – Jubilejnému 70. výročiu víťazstva nad fašizmom a 70. výročiu oslobodenia Bratislavy je venovaná výstava v Ruskom centre vedy a kultúry (RCVK) v hlavnom meste. Maliar Pavel Zelman ju nazval "Veľká vlastenecká vojna. Rusko a Slovensko v etudách." "Po vlaňajšej výstave sa tu opäť stretávame so Zelmanovými obrazmi. Tentoraz si pripomíname uvedené výročia. Tie nás zaväzujú, aby sme si spomenuli na vyše 63.000 sovietskych vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Autor čerpal námet aj z rodného kraja - okolia Klenovca, kde boli ťažké boje počas Povstania. Ale je tu aj ďalšia jeho voľná tvorba," povedal na dnešnej vernisáži kurátor výstavy Igor Tomo. Jej slávnostné otvorenie umocnil spevom sólista opery Slovenského národného divadla Ivan Ožvat. Okrem partizánskych námetov v slovenských horách sú na vyše 40 dielach zobrazené pamätníky na Dukle a Slavíne, ale i zákutia Bratislavy a jej rôzne dominanty. Tiež Kremeľ, viaceré chrámy a iné historické objekty i časti ruských miest.  "Od 13 rokov som sa chodil učiť v oblasti výtvarného umenia k sochárovi Tiborovi Bártfayovi. Zatiaľ ste videli iba moje obrazy, no na ďalšej výstave už budem mať aj sochy," prisľúbil Zelman. Výstava potrvá do 24. marca.
Bratislava 17. marca (TASR) – Karloveský športový klub (KŠK) bude od apríla viesť nový riaditeľ Juraj Kadnár. Menovanie bývalého karlovoveského a súčasného krajského poslanca do funkcie riaditeľa KŠK dnes schválili poslanci Karlovej Vsi. Nového riaditeľa svojej príspevkovej organizácie hľadala mestská časť po tom, čo poslanci Karlovej Vsi odvolali v decembri 2014 bývalého šéfa KŠK Igora Valigu. Ten už v predchádzajúcom volebnom období čelil kritike poslancov v súvislosti s netransparentným hospodárením a riadením klubu. Poslanci sa Valigu snažili niekoľkokrát odvolať, vtedajšie vedenie samosprávy pod vedením starostky Ivety Hanulíkovej tak neurobilo. Po odvolaní Valigu zabezpečoval dočasné riadenie KŠK Kadnár. Bývalý slovenský olympionik a reprezentant v rýchlostnej kanoistike bol zároveň jediný, kto vo výberovom konaní na nového riaditeľa splnil všetky podmienky súťaže. Kadnár podľa vlastných slov plánuje zlepšiť stav športovísk v mestskej časti a chce pracovať na konsolidácii výdavkov KŠK. Usporené prostriedky by mali smerovať k jednotlivým klubom. "V princípe chcem, aby kluby ktoré tu pôsobia, či už futbalisti, vodáci, basketbalisti či stolní tenisti cítili, že majú podporu mestskej časti," uzavrel Kadnár.
Bratislava 17. marca (TASR) - Pondelková (16. 3.) mimoriadna udalosť súkromného dopravcu RegioJet na bratislavskej hlavnej stanici ovplyvnila premávku takmer 50 vlakov štátneho dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). Podľa hovorkyne ZSSK Jany Morháčovej bolo 14 vlakov presmerovaných a 32 zmeškaných.  Tri regionálne expresy a tri osobné vlaky tak vychádzali z náhradnej železničnej stanice Bratislava Nové Mesto. Zároveň päť rýchlikov a tri osobné vlaky ukončili jazdu v inej cieľovej stanici, a to v Bratislave Novom Meste. Súčasne meškal jeden InterCity (IC) vlak, deväť rýchlikov a 20 osobných vlakov od troch do 34 minút. "Zmeny riadenia dopravy osobných vlakov ZSSK sú dôsledkom vykoľajenia rýchlikovej súpravy súkromného prepravcu a následne poškodenia koľají na hlavnej stanici v pondelok 16. marca vo večerných hodinách," informovala Morháčová. Dopravca sa za meškania a nepríjemnosti cestujúcim ospravedlnil. Súkromný dopravca RegioJet doplnil, že po mimoriadnej udalosti boli vykoľajené vagóny odtiahnuté z trate dnes krátko po štvrtej hodine ráno. "Následne vykonávali na mieste údržbu pracovníci Železníc Slovenskej republiky, čím vznikla výluka, ktorá trvala dnes do 15.00 h," priblížil PR manažér spoločnosti RegioJet Tomáš Bořuta. Cestujúcim odrieknutého IC vlaku dopravca podľa jeho slov ešte v pondelok vrátil cestovné v plnej výške a zamestnanci spoločnosti im pomáhali pri vyhľadávaní náhradného spojenia. "Predajné miesta mali preto i predĺženú pracovnú dobu," dodal.  Počas noci spoločnosť RegioJet na súprave vykoľajené vozne nahradila inými vozňami a ranné IC spoje vycestovali podľa platného cestovného poriadku. Dopravca sa tiež za vzniknutú situáciu ospravedlnil. "V tomto momente už nemá pondelková udalosť žiaden vplyv na plynulosť prevádzky na bratislavskej hlavnej stanici," doplnil Bořuta.
Bratislava 17. marca (TASR) – Bratislavská Karlova Ves plánuje investovať do rekonštrukcie svojich škôl a škôlok 201.500 eur. Vyplýva to z rozpočtu mestskej časti na rok 2015, ktorý dnes schválili karloveskí poslanci. Peniaze na rekonštrukcie budú vyčlenené z Fondu opráv a obnovy školských zariadení. Ráta sa s rekonštrukciou toaliet v ZŠ Majerníkova a Tilgnerova, v ZŠ Karloveská sa bude opravovať strecha i pleseň v telocvični. Modernizovať sa bude vybavenie kuchýň v MŠ Borská a Pod rovnicami, na objekte, v ktorom sídli novozriadená MŠ Majerníkova, sa budú vymieňať okná. Počíta sa aj s postupnou rekonštrukciou hygienických zariadení v škôlkach. Suma 25.000 eur pôjde vo forme spolufinancovania na rozšírenie kapacity materských škôl.
Bratislava 17. marca (TASR) – Rozpočet bratislavskej Karlovej Vsi ráta na rok 2015 s prebytkom vo výške 81.128 eur. Návrh takéhoto rozpočtu dnes schválili poslanci Karlovej Vsi. Príjmy tejto mestskej časti na rok 2015 by mali predstavovať 9.157.112 eur, výdavky 9.075.984 eur. Daňové príjmy sa očakávajú v  vo výške 5.046.474 eur. "Hoci tvorba rozpočtu nebola jednoduchá, podarilo sa nám zostaviť prebytkový rozpočet bez toho, aby sme na výdavky použili peniaze z rezervného fondu, ako tomu bolo v minulosti, takisto sa na pokrytie výdavkov nepočíta s predajom majetku mestskej časti," okomentoval schválený návrh rozpočtu vicestarosta Karlovej Vsi Branislav Záhradník. Najviac peňazí - vyše 5,6 milióna eur bude z rozpočtu smerovať do oblasti vzdelávania. Bežné výdavky na chod základných škôl predstavujú 2,9 milióna eur, na materské školy je vyčlenených 426.000 eur. S nárastom výdavku o 30.000 eur sa ráta v oblasti správy a údržby komunikácií. Väčší balík peňazí pôjde na zimnú údržbu, kde bolo oproti roku 2014 (130.000 eur) tentoraz vyčlenených 200.000 eur. O 20.000 eur sa znížili plánované výdavky na menšie opravy ciest a tiež na údržbu chodníkov a obrubníkov. Záhradník poznamenal, že vzhľadom na riziko sankcií zo súdnych sporov, ktorým mestská časť v súčasnosti čelí, muselo prísť k určitým redukciám. "Predpokladám ale, že za menej peňazí sa urobí rovnaký objem prác ako v minulom roku," uviedol Záhradník. Redukcia sa týka aj oblasti kultúry, kde je rozpočtovaných o 25.000 eur menej ako v roku 2014. Ani v tomto prípade by to však podľa Záhradníka nemalo znamenať, že možností kultúrneho vyžitia bude menej. "Nechceme však v tejto oblasti zbytočne míňať na niečo, čo kultúrne podujatia lokálneho charakteru nepotrebujú. Ako príklad uviedol doterajší charakter Karloveských hodov, na ktorých vystupovali aj interpreti ako napríklad Helena Vondráčková. "Chceme, aby Karloveské centrum kultúry prišlo s novým plánom aktivít a kultúrne podujatia ako napríklad Karloveské hody viac podporili lokálnu kultúru a boli pre Karlovešťanov a o Karlovešťanoch," povedal Záhradník. Karlova Ves ráta v tohtoročnom rozpočte aj s investíciou 36.300 eur, ktorá sa použije na rozšírenie kamerového systému. Zvýšené výdavky o približne 45.000 eur v porovnaní s návrhom minuloročného rozpočtu sa týkajú aj miezd a platových náležitostí pracovníkov miestneho úradu. "Dôvodom sú v tomto prípade zmeny v organizačnej štruktúre a zefektívnenie činnosti úradu, ktoré si vyžiadajú výdavky na odstupné," vysvetlil vicestarosta Karlovej Vsi.
Bratislava 17. marca (TASR) - Na bratislavskom vojenskom cintoríne a pamätníku Slavín pribudnú nové informačno-spomienkové tabule, na ktorých budú vyobrazené mená identifikovaných vojakov padlých pri oslobodzovaní západného Slovenska. TASR o tom informoval riaditeľ bratislavského mestského pohrebníctva Marianum Miloslav Hrádek. "Z celkového počtu 6845 pochovaných sa k dnešnému dňu podarilo identifikovať viac ako 5500 vojakov, ktorých mená budú vyobrazené práve na týchto tabuliach," priblížil Hrádek. Osádzanie pamätníkov realizujú v súčinnosti s veľvyslanectvom Ruskej federácie na Slovensku. Projekt by mal byť ukončený a slávnostne odhalený pri príležitosti 70. výročia druhej svetovej vojny.  
Kremnica 17. marca (TASR) - Takmer 150 exponátov viažucich sa k bratislavským korunováciám predstaví výstava s názvom Coronatus Posonii... Bratislavské korunovačné medaily a žetóny (1563 – 1830), ktorú si bude môcť verejnosť prezrieť v kremnickom NBS - Múzeu mincí a medailí od 25. marca do 26. júna. TASR o tom informovala Erika Grniaková z múzea. Korunovácie uhorských kráľov patrili k najdôležitejším udalostiam v dejinách Uhorska, teda spoločných dejinách Maďarov, Slovákov a častí ďalších národov. Medzi rokmi 1563 – 1830 bola uhorským korunovačným mestom Bratislava, kde bolo spolu korunovaných 11 kráľov (od Maximiliána II. po Ferdinanda V.) a kráľovná Mária Terézia, všetci z rodu Habsburgovcov.  K jednotlivým korunováciám boli vyhotovované reprezentačné medaily, ako aj žetóny, ktoré sa rozhadzovali medzi účastníkov týchto slávností. Autormi medailí boli najvýznamnejší umelci svojho času. Medaily boli vyhotovované predovšetkým technikou razby, zo zlata, striebra, bronzu a ďalších kovov. Výstavný projekt je výsledkom spolupráce Slovenského národného múzea – Historického múzea v Bratislave a Maďarského národného múzea v Budapešti spolu s ďalšími múzejnými a numizmatickými inštitúciami. Premiéra výstavy sa konala v Bratislave v roku 2014. NBS – Múzeum mincí a medailí v Kremnici zapožičalo na výstavu takmer 50 korunovačných medailí a žetónov. Pre veľký úspech výstavy na Bratislavskom hrade sa NBS – Múzeum mincí a medailí rozhodlo výstavu uviesť aj v Kremnici. Vernisáž výstavy sa uskutoční v stredu 25. marca o 16.00 h v galérii múzea. 
Bratislava 17. marca (TASR) - Bratislavská mestská časť Petržalka mení pravidlá vybavovania petícií a prichádza s pravidlami, ktoré menia celý proces od doručenia petície až po jej vybavenie na maximálne transparentný. Robí tak oveľa skôr, ako to od samospráv žiada zákon. TASR o tom informoval Michal Kaliňák z Miestneho úradu Bratislava-Petržalka. Do vybavovania petícií bude podľa jeho slov zapojený poslanecký zbor a výsledky šetrenia petícií budú každému prístupné na webovej stránke. "Petícia musí v prvom rade obsahovať predmet verejného alebo iného spoločného záujmu a spĺňať všetky zákonom stanovené náležitosti," vysvetlil Kaliňák. V prípade, ak petícia nebude spĺňať všetky predpísané požiadavky, mestská časť vyzve toho, kto ju podal, aby nedostatky odstránil.  Ak je predmetom petície kompetencia miestneho zastupiteľstva, jej prešetrenie a vybavenie bude v rukách poslancov. Ak je predmetom kompetencia starostu, ten o jej prešetrení má informovať autorov petície aj miestne zastupiteľstvo. "Výsledok vybavenia petície oznámi mestská časť do 30 pracovných dní od jej doručenia alebo od odstránenia nedostatkov kontaktnej osobe," priblížil Kaliňák.  Mestská časť zverejní znenie petície bez podpisových hárkov, ako aj prijaté uznesenie miestneho zastupiteľstva alebo písomné oznámenie o výsledku vybavenia petície na webovej stránke mestskej časti, a to do piatich dní od jej vybavenia. V minulom roku boli Petržalke adresované štyri petície. Rok predtým ich bolo sedem. Nové pravidlá vybavovania petícií v bratislavskej Petržalke prerokuje miestne zastupiteľstvo na svojom marcovom rokovaní. Platiť majú ihneď po schválení poslancami. 
Bratislava 17. marca (TASR) – Most-Híd podporí návrh rozpočtu Bratislavy, povedal poslanec bratislavského mestského zastupiteľstva za stranu Rastislav Žitný. "Napriek viacerým nedostatkom v návrhu rozpočtu strana vyjadrila záujem ukončiť rozpočtové provizórium, v ktorom sa ocitlo hlavné mesto," informoval TASR. Most-Híd chce v zostávajúcom čase rokovať s primátorom Ivom Nesrovnalom (nezávislý) o sporných kapitolách, ktoré si "zaslúžia vyšší objem peňazí". Ide o programy dopravy, kultúry, kamerového systému a budovania cyklotrás. "Sú to oblasti, ktoré sa priamo dotýkajú bezpečnosti a  kvality života obyvateľov. Rozpočet nesmie ísť proti ich záujmom," dodal Žitný. O rozpočte hlavného mesta Bratislavy sa má rokovať 26. marca.
Bratislava 17. marca (TASR) - Veľvyslankyňa Maďarska na Slovensku Eva Czimbalmosné Molnár odovzdala v pondelok (16.3.) štátne vyznamenania, ktoré udelil prezident Maďarska János Áder dvom osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o kultúrno–spoločenský rozvoj maďarskej menšiny na Slovensku. Jeden z vyznamenaných bol Jenő Görföl, ktorý zastával rôzne funkcie v Maďarskom spoločenskom a kultúrnom zväze na Slovensku – Csemadok od roku 1974. Popri organizačnej práci vytvoril veľké množstvo hodnotných dokumentárnych fotografií o pamiatkach a živote národnostnej menšiny. „Týmto vyznamenaním bola uznaná nielen moja činnosť, ale aj dlhoročná, 66-ročná práca Csemadok-u. Potešilo by ma, keď by prácu nášho zväzu ocenili aj doma, zo strany vlády SR. Nemusí to byť vyznamenanie, ale aj napríklad finančný príspevok na ďalšiu našu činnosť,” uviedol Görföl. „Je to veľké uznanie pre mňa. Vyznamenanie, ktoré som dostal, patrí aj celému kolektívu divadla. Ďakujem za to našim kolegom, zakladateľom profesionálneho maďarského divadla na Slovensku. Na javisko Divadla Thália som vstúpil hneď na začiatku jeho vzniku. Takéto vyznamenanie posilní nielen samotného herca, ale aj celé divadlo. Takéto uznanie dá človeku ďalšiu energiu a viac síl do každodennej roboty,” zdôraznil vyznamenaný herec Attila Mokos. Veľvyslankyňa Maďarska, ktorá odovzdala v pondelok (16.3.) poverovaciu listinu prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi, uviedla, že prezident Maďarska z príležitosti výročia revolúcie v roku 1848–49 každoročne udeľuje vyznamenania osobnostiam, ktoré v oblasti kultúry, umenia, vedy a techniky dosiahli pozoruhodné výsledky. „Som veľmi rada, že hneď po nástupe na veľvyslanectvo som mohla odovzdať štátne vyznamenanie prezidenta Maďarska osobnostiam, ktoré v menšinovej kultúre dokázali vytvoriť mimoriadne hodnoty," zdôraznila veľvyslankyňa.  
Bratislava 17. marca (TASR) – Na dnešnej tradičnej jarnej aukcii výtvarných diel v priestoroch bratislavskej Sogy sa ich časť bude dražiť pre zlepšenie podmienok Kliniky detskej chirurgie Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou na Kramároch. Bude to druhá charitatívna aukcia v prospech občianskeho združenia detskej chirurgie Slniečko na ceste. Na vlaňajšej 118. jesennej aukcii vydražili 14 diel súčasných slovenských autorov v celkovej hodnote 9200 eur. Za ne v decembri osadili 17 nových termoizolačných okien na celom chlapčenskom oddelení kliniky detskej chirurgie. Tým podľa prednostu kliniky Jána Trnku výrazne zvýšili pobytový komfort malých pacientov, ktorí sú tam len v pyžamách a odkázaní na lôžko. "Výnos tentoraz použijeme na nové okná pre oddelenie novorodencov. Tie sú v podobne nevyhovujúcom stave, v akom boli u chlapcov, kým ich občianske združenie z výnosu z predchádzajúcej dobročinnej aukcie nedalo vymeniť. V zimných mesiacoch musí klinika používať doplnkové vykurovacie telesá, lekári často slúžia v zimných bundách. V letných mesiacoch je, naopak, na oddelení príliš teplo. Výmena okien prinesie energetické úspory, skvalitní zdravotnú starostlivosť o detských pacientov a zvýši úroveň celého oddelenia," zdôvodňuje Trnka. Charitatívne vydražené obrazy a objekty vytvorili a do aukcie venovali títo slovenskí výtvarníci: Milina Zimková, Ivana Šateková, Erik Šille, Ašot Haas, Ondrej Rudavský, Erik Binder, Svetozár Králik, Michal Černušák, Viktor Frešo, Martin Šútovec "Shooty" a Andrej Margoč. Vyvolávacia cena ich diel je oveľa nižšia ako odporúčaná.  
Bratislava 16. marca (TASR) - Dnes podvečer sa na bratislavskej Hlavnej stanici vykoľajil vlak IC 405 súkromného prepravcu RegioJet. TASR o tom informovala hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Martina Pavlíková. K vykoľajeniu došlo o 17.32 h pri natláčaní prázdnej vlakovej súpravy na 14. koľaj, priblížila. Vykoľajilo sa viacero vozňov súpravy. K zraneniu osôb nedošlo, vlak bol v tom čase prázdny. Súpravu iba pristavovali na nástupište. Vlak IC 405 premáva na trase Bratislava - Košice. Pre vykoľajenie je odrieknutý na celej trase, priblížila hovorkyňa ŽSR. Dopravu na Hlavnej stanici táto udalosť skomplikovala iba čiastočne. "Je možná všetkými smermi, ale s nepatrným meškaním vlakov do desať minút," uviedla Pavlíková. Príčiny vykoľajenia súpravy budú predmetom vyšetrovania. Hovorkyňa ŽSR ich vopred nechcela bližšie špecifikovať. Zatiaľ tiež nespresnila škodu, ktorá vykoľajením vznikla ŽSR a súkromnému prepravcovi. RegioJet na svojej webovej stránke oznamuje, že vlak IC 405 je z prevádzkových dôvodov zrušený. Cestujúcim vráti spoločnosť cestovné v plnej výške.
Bratislava 16. marca (TASR) - Základné školy Odborárska a Za kasárňou už čoskoro dostanú nový vzhľad. Bratislavská mestská časť Nové Mesto totiž v týchto dňoch začala ich rekonštrukciu. Budovy škôl čaká zateplenie, oprava fasády, výmena okien či vstupných dverí. TASR informoval hovorca starostu Nového Mesta Marek Tettinger. V ZŠ Odborárska plánuje mestská časť zrekonštruovať aj telocvičňu, ktorú okrem zateplenia, obnovy fasády i strechy čaká repasácia podlahových vrstiev. "V areáli školy bude vybudované nové viacúčelové ihrisko, pre basketbal, tenis, hádzanú, ale aj jedno volejbalové ihrisko a bežecká dráha," priblížil hovorca. Na detskom ihrisku majú pribudnúť aj nové hracie prvky a nové lavičky. V ZŠ Za kasárňou sa v rámci rekonštrukcie zateplí jedáleň, na ktorej sa vymenia aj okná. Zmodernizuje sa tiež športové ihrisko, opravia chodníky a vysadí nová zeleň. "Zaujímavosťou areálu školy Za kasárňou bude digitálne interaktívne ihrisko," podotkol starosta Nového Mesta Rudolf Kusý. Súčasťou projektu revitalizácie školy na Odborárskej je aj vybudovanie nadstavby na susednej materskej škole, ktoré sa uskutočnilo v minulom roku. Celkové náklady predstavujú 713.000 eur. Projekt obnovy školy Za kasárňou zahŕňa aj rekonštrukciu materskej školy na Šancovej, ktorá pod ňu patrí. Náklady na tento projekt predstavujú 993.000 eur. Rekonštrukcia oboch ZŠ sa uskutočňuje v rámci Operačného programu Bratislavský kraj formou Integrovanej stratégie rozvoja mestských oblastí. V rámci nej bratislavská mestská časť Nové Mesto získala na obnovu základných a materských škôl, verejných priestranstiev a komunitné centrum takmer 3,7 milióna eur. 
Bratislava 16. marca (TASR) - Polícia pátra po Karolovi Astalošovi, ktorý je nezvestný od soboty (14.3.). Mladého 24-ročného muža videli naposledy v tento deň v jeho zamestnaní na Hálovej ulici v Bratislave, približne o 9.30 hod. "Odtiaľ odišiel na neznáme miesto a doposiaľ o sebe nepodal nikomu žiadnu správu. Jeho súčasný pohyb a pobyt nie je známy," priblížila bratislavská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová. Hľadaný Karol Astaloš, ktorý býva na Osuského ulici v Bratislave, je podľa opisu polície 170 centimetrov vysoký, štíhlej postavy, má hnedé oči, vlasy čiernej farby ostrihané nakrátko, čiernu bradu a rozsiahle tetovanie na celom tele. Naposledy mal oblečené rifľové nohavice modrej farby s vreckami po bokoch, tričko nezistenej farby, čiernu zimnú bundu s kapucňou s kožušinovým lemovaním, šiltovku tmavozelenej farby a obuté mal čierne tenisky. Informácie, ktoré by mohli viesť k vypátraniu nezvestného muža, môže verejnosť oznámiť na bezplatnom čísle 158, prípadne na ktoromkoľvek policajnom oddelení.  
Bratislava 16. marca (TASR) - Samospráva bratislavskej Dúbravky chce riešiť nedostatok financií na opravu ciest zriadením fondu, do ktorého budú prispievať investori. Po zimnej sezóne cesty a chodníky potrebujú nutné opravy. V rozpočte na tento rok vyčlenila Dúbravka na komunikácie 260.000 eur, z toho 10.000 eur na dopravné značenie. Mestská časť má zoznam plánovaných opráv, stále však pribúdajú ďalšie úseky s dierami, rozbitými obrubníkmi a podmytými vozovkami. Na tejto zime Dúbravka neušetrí. Januárová zimná údržba stála podľa tamojšieho starostu Martina Zaťoviča takmer 92.000 eur, februárová skoro 35.000 eur. Na opravu komunikácií ostane teda vyčlenených 100.000 eur. Isté je, že na všetky plánované opravy to stačiť nebude. "S ďalšími peniazmi okolo 100.000 eur na opravu komunikácií sa počíta v rezervnom fonde," uviedol starosta Zaťovič. Pri opravách ciest musí mestská časť vyberať podľa akútnosti stavu ciest a chodníkov i hľadať partnerstvo s novým investormi, ktorí v Dúbravke plánujú svoje stavebné zámery. Preto samospráva zriadi fond, do ktorého budú investori prispievať. Plánuje tiež nadviazať spoluprácu s Bratislavským samosprávnym krajom. Teraz pripravuje výberové konanie na dodávateľa pre obnovu komunikácií. Rozpočet zaťažujú aj krádeže kanalizačných a šachtových poklopov, ktoré musí mestská časť ako správca ciest 3. a 4. triedy po zmiznutí zabezpečiť, aby sa predišlo úrazom. Dúbravka ich už nahrádza betónovými poklopmi. Na deravé cesty v správe magistrátu vytvorilo mesto vo februári špeciálnu mailovú adresu. Dúbravka sa týmto upozorňovaním inšpirovala, obyvatelia tak môžu výtlky a problémy na cestách nahlasovať na adrese zrunek@dubravka.sk.
Bratislava 16. marca (TASR) - V Dopravnom podniku Bratislava (DPB) pribudla cez víkend nová obojsmerná električka Škoda 30T ForCity Plus. V nedeľu (15.3.) ju vyložili v depe Jurajov dvor. Dopravný podnik tak v súčasnosti má celkovo z nových električiek dve obojsmerné a jednu jednosmernú. V nasledujúcich týždňoch majú pribudnúť ďalšie. TASR o tom informovala hovorkyňa DPB Adriana Volfová. Ešte predtým, ako bude môcť nová električka premávať s cestujúcimi v skúšobnej prevádzke, musí prejsť procesom homologizácie. Pracovníci DPB v spolupráci s pracovníkmi dodávateľa budú na nových električkách vykonávať technicko–bezpečnostné skúšky. Podľa dopravného podniku ide v tomto smere o skúšky prejazdnosti tratí, zdvíhania a nakoľajovania nového vozidla, súčinnosti brzdových systémov či skúšky funkčností všetkým systémov a zariadení. "Všetky ďalšie dodané vozidlá už nebudú musieť absolvovať takýto náročný proces homologizácie, len najazdiť 100 kilometrov bez cestujúcich, vykonať brzdové skúšky a následne budú môcť byť zaradené do premávky," priblížil generálny riaditeľ DPB Ľubomír Belfi. Prvá dodaná obojsmerná električka bude v uliciach hlavného mesta podľa neho premávať už budúci mesiac. Zároveň predpokladá, že všetky nové dodané električky budú do premávky zaradené v máji. V priebehu nasledujúcich mesiacov majú totiž do hlavného mesta doraziť ďalšie obojsmerné a jednosmerné električky. Do októbra má v DPB pribudnúť 45 nových električiek a zvyšok v roku 2016. V Bratislave by tak malo s európskym spolufinancovaním jazdiť celkovo 30 nových obojsmerných a 30 jednosmerných električiek Škoda 29T.  
Bratislava 16. marca (TASR) - Električky do Karlovej Vsi a Dúbravky v Bratislave od dnešného rána opäť premávajú v plnom rozsahu. Počas víkendu (14. - 15.3.) bola ich premávka do týchto mestských častí vylúčená z dôvodu prípravných prác projektu modernizácie trate Dúbravsko-karloveskej radiály a nahradená autobusovou dopravou. Ako TASR informovala hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava (DPB) Adriana Volfová, do Karlovej Vsi a Dúbravky bola dnes obnovená premávka električkových liniek číslo 4, 5, 6 a 9.
Bratislava 15. marca (TASR) - V súvislosti so sobotňajšími (14.3.) zhromaždeniami a pochodom nacionalistov v uliciach Bratislavy predviedli policajti na výsluch sedem osôb. Po vypočutí všetkých prepustili. Ešte pred začiatkom zhromaždenia na Hodžovom námestí polícia vypočúvala napríklad 17-ročného Púchovčana. Pri kontrole na Štefánikovej ulici u neho našli teleskopický obušok. "Na rovnakom mieste zadržali 20-ročného muža z okresu Senica, ktorý mal u seba dymovnicu," informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Tatiana Kurucová. Polícia predviedla na výsluch aj 18-ročnú ženu z okresu Trnava, dôvodom bola vlajka so zakázanými symbolmi. Už počas pochodu nacionalistov polícia zdržala 23-ročného muža, ktorý sa z Mariánskej ulice snažil dostať k sprievodu. Aj napriek výzvam sa Bratislavčan opakovane pokúšal prekonať blokádu policajtov, tí boli preto nútení voči nemu použiť donucovacie prostriedky," uviedla Kurucová.
Bratislava 15.marca (TASR) – Polícia sa pripravuje na možné výtržnosti, ktoré môžu sprevádzať dnešné futbalové stretnutie medzi mužstvami ŠK Slovan Bratislava a FK DAC 1904 Dunajská Streda. Hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Bratislave Tatiana Kurucová avizuje pripravenosť polície zasiahnuť, ak sa fanúšikovia pokúsia narušiť verejný poriadok. Zápas sa začína o 19.00 h na štadióne na Pasienkoch. "Polícia bude monitorovať situáciu pred i po skončení zápasu, v blízkosti štadióna i v širšom okolí," uviedla Kurucová. Dodala, že ak by došlo k výtržnostiam priamo na štadióne, polícia zasiahne, ak ju o to požiada usporiadateľ zápasu. Policajná hovorkyňa upozornila aj na čiastočné dopravné obmedzenie na parkovacej ploche v blízkosti hypermarketu na Trnavskej ceste. "Ďalšie dopravné obmedzenia plánované zatiaľ nie sú, ich prípadné prijatie závisí od vývoja situácie, ktorú budú monitorovať dopravní policajti," dodala Kurucová.
Bratislava 15. marca (TASR) – Polícia možno v budúcnosti počas sneženia nebude púšťať kamióny na prejazd mestom, aby v zlom počasí nedošlo k dopravnému kolapsu. S takýmto návrhom prišlo konzorcium A.R.K. technické služby, ktoré sa dnes v Bratislave stará o cesty. Na trasy v kopcoch chce púšťať len krátke autobusy. "Polícia zastaví kamióny ešte pred vjazdom do Bratislavy a dopravný podnik do vyššie položených ciest vyšle krátke autobusy, nie kĺbové, ktoré nevyjdú. Lebo potom dochádza k dopravnému kolapsu na komunikácii a naše posýpače neprejdú," vysvetľuje konateľ A.R.K. technické služby Jan Ludvík. Takéto opatrenia majú byť výsledkom včasnej komunikácie medzi všetkými zložkami, ktoré zabezpečujú prejazdnosť mesta pri snežení - magistrátnym dispečingom, dispečingom konzorcia, políciou a dopravným podnikom. Konzorcium chce tiež nechať namontovať na mostoch a vyššie položených komunikáciách teplotné senzory, ktoré hlásia pokles teploty. Ludvík tvrdí, že sa tak predíde vzniku námrazy včasným posypom. Vodiči mestskej hromadnej dopravy a vodiči sypacích vozidiel by mali tiež podľa konzorcia dávať dispečingu aktuálne informácie. Ludvík pripomína, že oni majú najlepší prehľad o situácii na cestách. "Chceli by sme tiež, aby operačný plán zimnej údržby magistrát zostavoval v spolupráci s jednotlivými mestskými časťami. A to tak, aby v tejto koordinácii došlo k zohľadneniu všetkých kľúčových dopravných bodov, ktoré v Bratislave sú a tie boli efektívne udržiavané," dodal konateľ. Po dni koncom januára, kedy pre celodenné sneženie v meste kolabovala doprava a verejná doprava mala problémy, sa magistrát už s firmou dohodol na niekoľkých opatreniach týkajúcich sa zimnej údržby. Kde sa nachádzajú a kadiaľ jazdia vozidlá, už dokáže kontrolovať online. Na 43 posýpačov, teda na všetky s pluhom nad štyri tony, totiž nainštalovali GPS zariadenia. Firma by mala tiež robiť preventívne posyp na mostoch či v kopcovitých terénoch. "A podobne v prípade mínusových teplôt a zvýšenej vlhkosti vzduchu alebo v prípade predpokladaného spádu snehu," doplnila hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová. Ako prevencia voči stavu, keď vozidlá zimnej údržby stoja v zápchach, majú byť pred očakávaným spádom snehu rozmiestnené v jednotlivých rajónoch. Tam budú čakať na pokyn. Spoločnosť bude tiež podľa Skokanovej pluhovať aj komunikácie, ktoré síce nie sú v správe hlavného mesta, ale sú dôležité pre zjazdnosť. Mestskí poslanci firme často vyčítali, že mesto jej veľa platí, ale nedostáva adekvátne služby. Ludvík sa však bráni a tvrdí, že priemerná ročná úspora oproti predchádzajúcej zmluve predstavuje za posledné štyri roky vyše 2,1 milióna eur. Na rokovanie zastupiteľstva tento mesiac si však poslanci vyžiadali informáciu, či je možné zmluvu vypovedať. Materiál odporúča, že do úvahy prichádza možnosť jej ukončenia dohodou zmluvných strán.
Bratislava 14. marca (TASR) – Do centra Bratislavy sa dnes vydali nacionalisti z celého Slovenska, ktorí podporili Pochod za samostatné Slovensko. Na námestí SNP sa proti nim chystá blokáda, ktorú organizuje Iniciatíva Bratislava bez náckov. Sympatizanti pochodu sa už okolo poludnia začali zhromažďovať na bratislavskej Hlavnej železničnej stanici. O 13.15 h, keď sa začali presúvať na Hodžovo námestie, ich bolo približne 50. Organizátori pochodu ním chcú podľa vlastných vyjadrení osláviť vznik samostatného Slovenského štátu, vyjadriť odpor voči "diktatúre Bruselu" a vyzývať na navrátenie suverenity a samostatnosti. Na blokádu tohto pochodu vyzvala Iniciatíva Bratislava bez náckov. Miestom blokády je Námestie SNP. Účasť na zhromaždení, ktoré je zvolané na 14.00 h, prisľúbilo na internete niekoľko stoviek ľudí, blokáda má podporu desiatok známych osobností. Takmer tridsiatka z nich podpísala vyhlásenie pod názvom Spoločne proti nenávisti. Pripomínajú v ňom, že 14. marec je symbolom jedného z najtragickejších okamihov v dejinách Slovenska – vznik samostatného Slovenského štátu, v ktorom bola časť obyvateľstva zbavená akýchkoľvek práv, vystavená represiám a vraždeniu. "Tí, ktorí sa k odkazu samostatného Slovenského štátu aj dnes hlásia s argumentom, že zabezpečoval svojim obyvateľom dobrý život, popierajú fakt, že násilie a vraždenie nemá nič spoločné s dobrým životom a slušnosťou," uviedli signatári vo vyhlásení. Poukázali tiež na to, že ak by sa takáto skupina dostala k moci, v ohrození by neboli iba "nenávidené menšiny", ale všetci, ktorí pred násilím a represiou dávajú prednosť demokracii, slobode a porozumeniu. Vyzývajú preto "postaviť sa zlu do cesty".
Bratislava 14. marca - Občania bratislavského Čunova a niektorých okolitých mestských častí spustili tento týždeň petíciu proti navrhovanej výstavbe medzinárodného strediska športu a cestovného ruchu Danubia Park. To by malo vyrásť na pravom brehu Dunaja v oblasti zdrže Hrušov v Čunove. Podľa petičného výboru tu však hrozí výstavba pripomínajúca luxusné nábrežie pri Dubaji. Zámer investora s apartmánovými domami na umelo vytvorenom nábreží je podľa členov výboru v rozpore s platným Územným plánom Bratislavy a s uzneseniami vlády. "Podľa nich je toto územie určené na výstavbu rekreačno-športových objektov. Predložený projekt však počíta so športovými zariadeniami, ktoré majú len sezónny doplnkový charakter," informovala TASR predsedníčka petičného výboru Lenka Maschkanová, ktorá je zároveň miestnou poslankyňou v Čunove. Tvrdí, že autori zámeru kládli dôraz na maximálnu zastavanosť nízkopodlažnými objektmi a navrhovaný charakter výstavby je v rozpore aj s územným plánom zóny a bez komplexného riešenia dopravy. "Stále je v platnosti Medzinárodná zmluva o výstavbe Vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. V prípade jeho dokončenia by museli byť apartmánové domy zbúrané a ich vlastníci odškodnení z peňazí daňových poplatníkov," uviedla Maschkanová. Petíciu, ktorú doteraz podpísalo približne 500 ľudí, chcú jej organizátori po vyzbieraní potrebného počtu podpisov smerovať na mestské zastupiteľstvo hlavného mesta. Investor, spoločnosť Danubia Invest, ktorý od roku 2008 prevádzkuje v Čunove Divokú Vodu, na projekte Danubia Park pracuje od roku 2007. Ten sa podľa neho stále vyvíja a reaguje na nové situácie dané stovkami stanovísk a vyjadrení všetkých dotknutých orgánov. "Finálne riešenie sme spracovali a predložili na základe požiadavky magistrátu na vyjadrenie vo forme investičného zámeru Danubia Park Čunovo vrátane dopravnej štúdie, ktorý bol verejne prerokovaný v roku 2013," povedal pre TASR člen predstavenstva Danubia Invest Július Kováčik. Podľa jeho slov v tom istom roku magistrát hlavného mesta zaslal investorovi kladné stanovisko, ktorého súčasťou malo byť aj päť čiastkových stanovísk vrátane vyjadrenia mestskej časti Čunovo. "Toto finálne riešenie je v súlade s platnou nájomnou zmluvou, ktorú má naša spoločnosť uzavretú so štátnymi podnikmi Vodohospodárska výstavba a Slovenský vodohospodársky podnik," vysvetlil Kováčik. Danubia Invest má na základe tejto zmluvy platiť štátu nájomné za územie, ktoré vzniklo formou navážky počas výstavby Vodného diela Gabčíkovo. "Naši spracovatelia zakomponovali relevantné pripomienky do dokumentácie pre územné rozhodnutie, ku ktorej sme získali vyjadrenia všetkých inštitúcií, ktoré boli požadované stavebným úradom," tvrdí Kováčik. Ako spresnil, pred mesiacom požiadali stavebný úrad o územné rozhodnutie. Podľa Maschkanovej v roku 2010 mestská časť Čunovo súhlasila s požiadavkou investora, ktorý mal záujem o zmenu územného plánu zóny schváleného mestskou časťou v roku 2008. Ako uviedla, tu plánoval vytvoriť olympijské päťbojárske centrum na svetovej úrovni a koncentrovať olympijské športoviská prístupné aj verejnosti na jednom mieste. "Tento zámer nebol realizovaný a dnes projekt nadobudol charakter areálu s prevahou súkromného užívania objektov," povedal poslankyňa. Zároveň tvrdí, že k verejnému prerokovaniu zámeru mestská časť v roku 2013 zaslala pripomienky, no v dokumentácii akceptované neboli, rovnako vraj ani v záväznom stanovisku. Investor požiadal mestskú časť v mesiaci január 2015 o stanovisko k dokumentácii k územnému rozhodnutiu z pozície cestného správneho orgánu. "Mestská časť vydala zamietavé stanovisko, nakoľko investor nerieši okrem iného komplexne dopravu," uviedla Maschkanová. Podľa Kováčika je naďalej cieľom spoločnosti v danej lokalite vybudovať projekt, na ktorý budú Bratislavčania hrdí. "Predpokladáme, že pri podpisovaní predmetnej petície len zlomok percenta respondentov bude oboznámený napríklad s obsahom uznesenia vlády SR číslo 986 zo dňa 14. októbra 2003, ktoré sa v texte petície spomína," dodal. Investor pri realizácii Danubia Parku počíta s výstavbou apartmánov a bungalovov, multifunkčného športového centra, kempingu, promenády či prístavu s lodenicami. ZDROJ: TASR
Banská Bystrica 14. marca – Hoci sa peľová sezóna ešte len začala, tento týždeň možno označiť za nástup tohtoročnej sezóny. Prevádzku už spustili všetky monitorovacie stanice peľovej informačnej služby pri Úrade verejného zdravotníctva v Bratislave a Regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach, Trnave, Nitre, Žiline, ako aj v Banskej Bystrici. Informovala o tom hovorkyňa RÚVZ v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. "Smelo môžeme konštatovať, že peľová sezóna prvých jarných drevín je na Slovensku už v plnom prúde. Teplé počasie aj napriek nočným mrazom prispelo k maximu kvitnutia liesky, najmä na strednom a severnom Slovensku. V Bratislave, Nitre, Trnave a Košiciach lieska dokvitá a jelša už prešla vrcholom kvitnutia. Na strednom a severnom Slovensku, kde sa peľová sezóna liesky rozbehla naplno, pribudlo aj peľu jelše," uviedla Janka Lafférsová z oddelenia mikrobiológie banskobystrického RÚVZ. Ako dodala, v Trnave výrazne pribudol peľ brestu. Monitorovacie stanice v Bratislave, Trnave a Nitre zachytili stredne vysoké koncentrácie peľu jelše a peľ liesky. Podľa Lafférsovej peľová sezóna liesky na väčšine územia Slovenska už prešla svojím maximom a vyššie denné hladiny jej peľu môžeme očakávať už len na strednom, severnom a časti východného Slovenska, pričom veľký podiel bude mať transportovaný peľ z vyšších horských polôh. ZDROJ: TASR
Nechceme NATO, chceme mier, či nie vojenským základniam kričalo dnes približne 400 nespokojných ľudí pred americkou ambasádou v Bratislave. Na Hviezdoslavovo námestie prišli dať o 17.00 h najavo svoj nesúhlas s umiestnením základne NATO na našom území či jednostranným informovaním o situácii na Ukrajine. Protestujúcich prišiel na námestie podporiť napríklad Ján Čarnogurský. "Keby nebolo rozširovania NATO na východ, nebolo by žiadnej ukrajinskej krízy," uviedol v príhovore pred davom. Naša krajiny by sa podľa jeho slov nemalo nechať vťahovať do konfliktu, ktorý nie je konfliktom Slovenska. So svojimi príhovormi vystúpili napríklad aj Eduard Chmelár či vysokoškolský profesor František Škvrnda. Niektorí ľudia počas približne hodinového protestu držali v rukách slovenské zástavy. Na transparentoch mali napísané napríklad NATO rozdeľuje Slovanov. Organizátori už avizovali, že v protestoch budú pokračovať. Ďalší zvolávajú na 26. 3. opäť pred americkú ambasádu. ZDROJ: TASR
Bratislava 11. marca - Bratislavskí policajti pátrajú po vodičke, ktorá 27. februára narazila dodávkou na parkovisku pred domom na ulici Líščie Nivy v Bratislave do 45-ročnej chodkyne. Vodička po nehode ušla. "Stalo sa tak pri cúvaní z vyhradeného parkovacieho boxu. Namiesto toho, aby vodička zastavila a chodkyni zabezpečila prvú pomoc, vo svojej jazde pokračovala ďalej," informovala TASR bratislavská krajská policajná hovorkyňa Tatiana Kurucová. Zdravotníci zranenú ženu previezli na ošetrenie do jednej z bratislavských nemocníc. Svedkovia môžu osobne navštíviť odbor dopravných nehôd Krajského dopravného inšpektorátu Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave na Osvetovej ulici č. 4, prípadne kontaktovať policajtov telefonicky na čísle 09610 32557 alebo na bezplatnom čísle polície 158. ZDROJ: TASR
OBSAH: Pokračovanie filmovej série Divergencia s názvom REZISTENCIA je po úspechu prvého dielu očividne veľkolepejšia a výpravnejšia, nechýba jej veľká dávka akcie a trikov. Hlavná hrdinka Tris v podaní Shailene Woodley pokračuje v boji s neľútostným systémom a tiež so svojimi vlastnými démonmi. Idylická spoločnosť žijúca v symbióze rôznych frakcií je teraz na pokraji vojny, osudy všetkých naberajú rýchly spád a každá voľba má svoje následky. Tris nie je výnimkou. Z Tris a Štyriho sa behom okamihu stali vydedenci podobní štvanej zveri. Nikde nie je pokoj a bezpečie, vodkyňa sekcie Informovaných ich s pomocou ozbrojenej sekcie Neohrozených neúnavne prenasleduje, je odhodlaná dostať ich za každú cenu. Zároveň necháva pochytať ďalších divergentných ľudí, ktorí do stanoveného spoločenského systému nezapadajú. Vystavuje ich krutým testom, aby odhalila vhodnú osobu, ktorá jej môže pomôcť rozlúštiť dávne tajomstvo. Tris a Štyri zisťujú, že majú viac spojencov, než sa zdalo, rozhodnú sa prestať utekať a skúsia prekvapujúci protiútok. Je to práve Tris, kto sa stane kľúčom k tajomstvu, na ktorom stoja základy sveta, v ktorom žijú. Tajomstvo minulosti aj budúcnosti. Hlavná predstaviteľka Shailene Woodley prežila skvelý rok a smeruje k hviezdnej budúcnosti. Stala sa najväčšou hviezdou a najvyhľadávanejšou osobou na serveri Imdb.com, kde zosadila z piedestálu vládkyňu Jennifer Lawrence. Za Divergenciu získala cenu MTV či Teen Choice Award, spoločne s Theom Jamesem potom tiež People´s Choice Award.  Uznanie a ocenenie jej vyniesol aj romantický film Na vine sú hviezdy. CinemaCon ju vyhlásil za Ženskú hviezdu zajtrajška. Hviezdny status získal vďaka výkonu vo filme Whiplash aj Miles Teller a Rezistencia sa môže pochváliť aj výraznou posilou z radov uznávaných hviezd. Chladnú a neľútostnú Kate Winslet doplnila v pokračovaní Naomi Watts. Na barikádach narastaujúceho konfliktu budú stáť proti sebe. Naomi Watts sa predstaví v role Evelyn – vodkyne outsiderov, ktorí nepatria do žiadnej z frakcií a žijú ako zbedačení „podľudia“ v rozbúranej časti Chicaga.   Po úvodnej časti Divergencia sa v jasne vytýčenom a zaujímavo nastolenom svete rozohráva veľkolepé akčné divadlo. Znalcov predlohy prekvapia nové postavy, ktoré sa v knižnej predlohe nevyskytujú. Fanúšičky série Divergencia by nemali nechať chladnými správy o milostnom trojuholníku okolo Tris. ZDROJ: CINEMAX  
Ocenení vyhrali čítačky, knihy, ale aj výlet do Bruselu pre celú triedu. Štvrtý ročník súťaže Vráťme knihy do škôl dosiahol celoslovenský rozmer a zaznamenal rekordný počet príspevkov, takmer 22.000. Víťazov jednotlivých kategórií aj najaktívnejšie školy dnes v aule Gymnázia Ladislava Novomeského ocenili podpredsedníčka Bratislavského kraja Alžbeta Ožvaldová a riaditeľ odboru školstva BSK Roman Csabay. Ocenení vyhrali čítačky, knihy, ale aj výlet do Bruselu pre celú triedu.  "Táto súťaž sa začala v rámci Bratislavského kraja a za štyri roky sa rozrástla na celoslovenskú súťaž. Je potešujúce, že o to majú žiaci záujem a to hlavné je, že vrátime opäť čítanie do centra záujmu našich detí. Kým minulé roky súťažili len stredné školy, teraz je tu nóvum a súťažili aj žiaci zo základných škôl a detičky z materských škôlok. Sme strašne radi, že táto súťaž mala takýto úspech a dúfajme, že do budúcna dosiahneme ešte lepšie čísla," povedala vicežupanka Alžbeta Ožvaldová na slávnostnom odovzdávaní cien.  Do súťaže bolo celkovo doručených 21.953 príspevkov, z toho 9074 kresbičiek. Vlani bol počet príspevkov vyše 2700. Aj v tomto roku posielali príspevky prevažne dievčatá, z celkového počtu to bolo až 73 percent. Zo škôl v BSK prišlo 3310 príspevkov, čo je takmer 350-percentný nárast oproti minulému roku. Celkovo sa zapojilo 661 škôl, najaktívnejší boli žiaci z bratislavského, potom z prešovského a košického regiónu.  Výhercami hlavných cien, elektronických čítačiek, ktoré do súťaže venoval BSK, sú Patrik Hájek z OA Čadca, Nika Šušoliaková z Gymnázia Partizánske a Lenka Trembecká z Gymnázia sv. E. Steinovej v Košiciach. Špeciálnu cenu – výlet do Bruselu pre celú triedu - vybojovali Timea Somorová z Gymnázia Trstená, Iveta Ratajská zo SZŠ Bratislava-Petržalka a Andrea Miškocová z Gymnázia Humenné.  Po tretíkrát bola udelená aj cena Knižný Anjel, na ktorú študenti navrhovali knihovníkov či učiteľov slovenského jazyka, ktorí podporujú záujem o čítanie. Z 2868 nominovaných Knižných anjelov si absolútnu jednotku vybojovala Andrea Grajzová z MŠ Šaštín Stráže.  Aj tento rok prebehla súťaž o najaktívnejšiu školu – školu, z ktorej sa zapojilo najviac študentov. Najaktívnejšia škola – ZŠ M. Bela v Šamoríne - vyhrala interaktívnu čítačku a spolu s ďalšími dvoma príspevkovo najaktívnejšími školami – s bratislavským Gymnáziom Grösslingova a Gymnáziom na Alejovej v Košiciach - získali od vydavateľstva Raabe odbornú literatúru o hospodárení a administratíve škôl a literatúru pre pedagógov.  "Je veľmi dôležité, že takéto projekty existujú, čo sa ukazuje aj na stúpajúcej tendencii a záujme detí o literatúru. Som spokojná a vďačná, že takéto súťaže existujú v tejto dobe, kde smartfóny sú dennodennou až predĺženou rukou a literatúra často nie je až tak vnímaná ako in alebo cool. Toto je dôkaz toho, že to tak nie je," zhodnotila spisovateľka Tamara Heribanová.  Na projekte spolupracuje Bratislavský kraj s kníhkupectvom abcknihy.sk, partnermi sú vydavateľstvá IKAR a RAABE. ZDROJ: TASR
Na čerpanie eurofondov v novom programovacom období 2014-2020 budú pre mestá a obce na území Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) slúžiť sprostredkovateľské orgány - hlavné mesto a kraj. Na čerpanie eurofondov v novom programovacom období 2014-2020 budú pre mestá a obce na území Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) slúžiť sprostredkovateľské orgány - hlavné mesto a kraj, ktoré budú spolupracovať formou spoločného technického sekretariátu. Dohodli sa na tom dnes primátori a starostovia obcí aj mestských častí v BSK na rokovaní Rady partnerstva v Bratislave. Vyjadrili tým podporu pokračovaniu v doterajšej spolupráci samosprávneho kraja a hlavného mesta pri implementovaní Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). Podľa predsedu Regionálneho združenia miest a obcí malokarpatského regiónu a starostu obce Píla Radovana Mičuneka bude prijatá dohoda plusom pre celý Bratislavský kraj. "Spoločný technický sekretariát bude postavený na existujúcom SORE, ktoré je na Bratislavskom samosprávnom kraji a má veľké skúsenosti i kvalifikovaných ľudí," vysvetlil Mičunek. "Som rád, že došlo k všeobecnej zhode a verím, že budeme úspešne čerpať eurofondy na projekty, ktoré pomôžu a skvalitnia život našich obyvateľov," povedal pri tejto príležitosti predseda BSK Pavol Frešo. Dohodnutá štruktúra spolupráce bude prerokovaná s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktoré ju má odobriť. Podľa slov primátora hlavného mesta Iva Nesrovnala ministerstvo ju prijalo s nadšením a na rovnakom princípe spoločného technického sekretariátu plánujú fungovať aj ostatné samosprávne kraje. Potrebné je ešte uzavrieť debatu k štatútu Rady partnerstva Bratislavského kraja tak, aby došlo k uspokojujúcemu konsenzu pre všetkých. Primátor Malaciek Juraj Říha v tejto súvislosti uviedol, že existujú rozdielne názory na spôsob zabezpečenia čerpania prostriedkov z eurofondov v novom programovacom období. "Všetci zúčastnení však majú záujem o vecné riešenie," povedal Říha. Podľa členky Regionálneho združenia starostov hlavného mesta SR Bratislavy a starostky bratislavských Podunajských Biskupíc Alžbety Ožvaldovej by mali členovia rady dospieť k dohode na zasadnutí po jarných prázdninách na západnom Slovensku. Štatút Rady partnerstva musí byť Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR odobrený do konca marca. Spoluprácu Bratislavského kraja a hlavného mesta SR Bratislavy podporili všetci zúčastnení členovia Rady partnerstva. Úrad BSK tak bude naďalej zabezpečovať implementačnú časť pre europrojekty financované z IROP, v ktorom môžu samosprávy, neziskové organizácie, ale aj súkromníci realizovať projekty zamerané na oblasť materských, základných a stredných škôl, sociálne služby, dopravu, cyklodopravu, kultúrny a kreatívny priemysel. Pomoc tak dostanú nielen projekty na území hlavného mesta, ale všetkých obcí a miest v Bratislavskom kraji. ZDROJ: TASR
Možným riešením súčasného stavu opráv ciest v hlavnom meste by bola reforma existujúceho systému a vytvorenie podmienok, ktoré by preniesli kompetencie aj na Bratislavský samosprávny kraj Bratislava 26. februára (TASR) – Možným riešením súčasného stavu opráv ciest v hlavnom meste by bola reforma existujúceho systému a vytvorenie podmienok, ktoré by preniesli kompetencie i zodpovednosť za opravy aj na Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Myslí si to predseda BSK Pavol Frešo, ktorý sa opravou ciest po zime zaoberal na dnešnom výjazde v bratislavskej mestskej časti Lamač. So starostom Lamača Petrom Šramkom Frešo diskutoval o potrebe opráv ciest v hlavnom meste i samotnej mestskej časti. Predseda BSK vyslovil myšlienku, že ak má existovať riešenie, ktoré bude dlhodobo funkčné, musí byť v gescii samosprávneho kraja. "To, čo by sme radi dosiahli, je systémové riešenie, že pokiaľ by išli peniaze na opravu ciest, tak nech župa prevezme zodpovednosť za komunikácie, ale nie len tak, že dáme peniaze z nášho rozpočtu, ale aby sme aj právne a aj technicky mali dosah na to, ako sa to opraví," povedal predseda BSK. Preto je podľa neho celý systém spravovania, úpravy a údržby v rámci hlavného mesta zrelý na výraznú reformu."Verím, že spolu s primátorom, starostami i poslancami nájdeme model, ktorý to vyrieši a ktorý začne fungovať už tento rok," dodal Frešo. Pripomenul, že BSK poskytol pred dvoma rokmi hlavnému mestu dotáciu jeden milión eur na opravu ciest. Kraj podľa Frešových slov dodnes kontroluje, ako boli peniaze použité. Frešo to vníma ako ďalší dôvod nájsť nový, fungujúci model. Za systémovú zmenu je aj starosta Lamača Peter Šramko. V súvislosti so stavom lamačských ciest uviedol, že vplyvom prúdenia severných vetrov a silnejších mrazov musia v mestskej časti viac soliť. "A práve tam, kde sa veľa solí a dochádza k výkyvom teplôt, tak tá deštrukcia na vozovkách je ďaleko väčšia a potom sa nám to prejavuje tak, že cesty sa nám rozpadávajú," povedal Šramko. Lamač má na údržbu ciest po zime vyčlenených takmer 20.000 eur, čo je podľa starostu štvrtina toho, čo reálne potrebujú. Ako však zdôraznil, toľko si nemôžu dovoliť, pretože by museli ubrať na školstve, sociálnych službách či škôlkach. ZDROJ: TASR
Nové autobusy zakúpili v rámci obnovy vozového parku pre prímestskú dopravu, ktorá v zmysle investičného plánu prebieha od roku 2013. Bratislava 27. februára (TASR) – V prímestskej doprave v Bratislavskom kraji bude jazdiť 42 nových autobusov. Ich slávnostné odovzdanie do prevádzky uviedli dnes na autobusovej stanici Mlynské Nivy v hlavnom meste. Nové autobusy zakúpili v rámci obnovy vozového parku pre prímestskú dopravu, ktorá v zmysle investičného plánu prebieha od roku 2013. Počas prvých dvoch rokov (2013 a 2014) do prevádzky pribudlo celkovo 127 moderných autobusov. Sú klimatizované, s wifi pripojením, spĺňajú prísne emisné kvóty výfukových plynov, niektoré sú vybavené elektronickým hydraulickým výťahom pre imobilných cestujúcich na vozíčkoch. Prepravná kapacita štyroch nových typov autobusov v dĺžke od 10,7 do 13 metrov je od 53 do 77 cestujúcich. Ako priblížil generálny riaditeľ Slovak Lines Peter Sádovský, „nové vozidlá sú určené pre cestujúcich na dlhšie vzdialenosti, takže poskytujú vyšší komfort. Vozidlá sú zároveň určené aj pre potreby projektu Bratislavskej integrovanej dopravy, sú vybavené zariadením pre napojenie do integrovaného dopravného systému so všetkými výhodami pre cestujúcich.“ Prímestskú autobusovú dopravu v kraji zabezpečuje Slovak Lines na základe objednávky BSK. Slovak Lines patrí k najvýznamnejším poskytovateľom verejnej autobusovej dopravy na Slovensku. Na prímestskú autobusovú dopravu nadväzuje aj modernizácia mestskej hromadnej dopravy v hlavnom meste. „Tento zámer schválila Európska komisia v Bruseli. Pribúdajú moderné trolejbusy a už od apríla začnú jazdiť aj nové električky, na ktoré sa Bratislavčania veľmi tešia,“ doplnil hovorca ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Martin Kóňa. Obnova vozového parku trolejbusov v Bratislave bude stáť 60.928.060 eur. Prevažná väčšina prostriedkov pôjde z Kohézneho fondu EÚ. Doba realizácie projektu je do konca tohto roka. ZDROJ: TASR
Slovensko možno v blízkej budúcnosti s Rakúskom prepojí ďalší cyklomost ponad rieku Morava. Vzniknúť má pri Vysokej pri Morave a rakúskom Marcheggu. Slovensko možno v blízkej budúcnosti s Rakúskom prepojí ďalší cyklomost ponad rieku Morava. Vzniknúť má pri Vysokej pri Morave a rakúskom Marcheggu. Vďaka jeho vybudovaniu má dôjsť pomocou cyklistickej dopravy k prepojeniu dvoch železničných staníc a podpore turizmus na oboch stranách rieky. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to vyhlásil predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo a predseda krajinskej vlády Dolného Rakúska Erwin Pröll. Podľa zástupcov oboch regiónov je to jednou z alternatív, ako riešiť vzniknutú situáciu po neúspešnom projekte výstavby cestného mosta medzi Záhorskou Bystricou a rakúskym Angernom. Ten sa mal stavať už túto jeseň, no obyvatelia Angernu sa v referende vyjadrili proti jeho výstavbe. BSK preto prišiel s alternatívou prepojenia oboch štátov cyklomostom pri Vysokej pri Morave a rakúskom Marcheggu. "My sme to privítali, pretože toto riešenie je šancou, ako vylepšiť a zjednodušiť dopravu aspoň pre peších a cyklistov," povedal Pröll. V najbližšom čase by sa podľa jeho slov mali stretnúť experti z oboch dotknutých regiónov, ktorí budú dolaďovať technické otázky a možnú realizáciu projektu. Ten má podľa Freša reálny základ. "Medzi obdobím, keď sa vybuduje diaľničné premostenie ponad rieku Morava, budú môcť ľudia chodiť z jednej strany na druhú. Pomôže to aj turizmu," skonštatoval predseda BSK.  Pri Marcheggu a Vysokej pri Morave má v budúcnosti vzniknúť aj prepojenie diaľnice D4 a rakúskej rýchlostnej cesty S8. Rakúšania chcú prvú časť výstavby S8 spustiť už budúci rok. Druhú časť chcú dokončiť v rokoch 2018 až 2019 a rýchlostnú cestu vybudovať až po rieku Moravu. "Tu by mal byť vybudovaný most pre automobilovú dopravu a očakávame, že v tom čase bude hotová časť D4, na ktorú by sa to malo napojiť," vysvetlil Pröll. Dovtedy sa chce v spolupráci s BSK zamerať na budovanie mostov pre cyklistov a peších. Jednou z alternatív je podľa neho aj zlepšenie technického stavu kompy, ktorá spája Záhorsku Ves s Angernom. Tvrdí, že kompa pre vysokú hladinu rieky Morava niekedy nepremáva aj dva mesiace. "Chceme zlepšiť preto technický stav týchto zariadení a skrátiť čas ich odstávky," povedal Pröll. Frešo s Pröllom dnes spoločne rokovali aj o tretej dohode cezhraničnej spolupráce medzi BSK a Dolným Rakúskom, ktorú chcú podpísať tento rok. Podľa Freša bude ich spoločnou prioritou na nasledujúce roky práve doprava. ZDROJ: TASR
Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorému cyklomost patrí, zvažuje podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa za poškodzovanie cudzej veci. Cyklomost slobody, ktorý spája bratislavskú Devínsku Novú Ves a rakúsky Schlosshof, poškodili neznámi páchatelia. Bratislavský samosprávny kraj (BSK), ktorému cyklomost patrí, zvažuje podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa za poškodzovanie cudzej veci. "Neznámi páchatelia poškodili výplne zábradlí cyklomosta," informovala TASR hovorkyňa kraja Iveta Tyšlerová. BSK momentálne podľa nej zisťuje rozsah poškodenia a výšku opráv. Na poškodený most upozornili mestskú časť Devínska Nová Ves obyvatelia. Slovensko možno v blízkej budúcnosti s Rakúskom prepojí ďalší cyklomost ponad rieku Morava. Vzniknúť má pri Vysokej pri Morave a rakúskom Marcheggu. Vďaka jeho vybudovaniu má dôjsť pomocou cyklistickej dopravy k prepojeniu dvoch železničných staníc a podpore turizmu na oboch stranách rieky. ZDROJ: TASR
Ku krádeži došlo 28. februára v jednej z predajní rýchleho občerstvenia na Gorkého ulici v Bratislave. Polícia pátra po neznámych páchateľoch a žiada verejnosť o pomoc pri ich stotožnení v súvislosti s objasňovaním prečinu krádeže z 28. februára 2015. Doposiaľ neznámi páchatelia, dve ženy, v tento deň čase od 17.00 do 17.10 h v jednej z predajní rýchleho občerstvenia na Gorkého ulici v Bratislave odcudzili voľne zavesený na stoličke fotoaparát spolu s objektívom v celkovej hodnote asi 1700 eur.  Prvá žena je vo veku približne 25 až 35 rokov, vysoká približne 165 až 175 cm, strednej postavy, mala kučeravé vlasy. Oblečenú mala sivú zimnú vetrovku, modré nohavice, svetlo hnedé topánky, cez telo mala prevesenú čiernu kabelku, na krku béžovú šatku. Druhá je vo veku približne 30 až 40 rokov, vysoká približne 165 až 175 cm, strednej postavy, oblečenú mala čiernu dlhú zimnú vetrovku, čierno-biele karované nohavice, hnedé topánky, v rukách mala sivú dámsku kabelku, mala sivú vlnenú čiapku. Akékoľvek informácie, ktoré by mohli prispieť k vypátraniu podozrivých, je možné oznámiť na bezplatnom telefónnom čísle 158 alebo osobne na ktoromkoľvek policajnom oddelení. ZDROJ: TASR
Výstavu Nedajme zahynúť dedičstvu predkov možno navštíviť v Dome kultúry v bratislavskej Dúbravke. Pamiatky drobnej ľudovej architektúry v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) dokumentuje výstava Nedajme zahynúť dedičstvu predkov. Možno ju navštíviť v Dome kultúry v bratislavskej Dúbravke. "Projekt sme začali fotografickou súťažou objektov drobnej sakrálnej i svetskej ľudovej architektúry, ktorá bola vyhodnotená na vernisáži výstavy fotografií v našej knižnici v Pezinku. Výstava sa stala putovnou a po súťaži pokračujeme v získavaní informácii z tohto regiónu bohatého na objekty, akými sú božie muky, kaplnky, prícestné kríže, sochy, pomníky, piety, morové stĺpy, studienky a iné," povedala pre TASR riaditeľka Malokarpatskej knižnice Daniela Tóthová. Podľa nej tie objekty nie sú zdokumentované, pretože majú rozličných vlastníkov, aj preto lebo zväčša nie sú pamiatkovo chránené. To je dôvod, že často chátrajú a postupne zanikajú. Výsledkom by mala byť viac elektronická databáza, ktorú bude možné stále dopĺňať, opravovať, zdokonaľovať a ktorú prostredníctvom webovej stránky knižnice a BSK môžu navštevovať záujemcovia o regionálnu históriu a architektúru.  V expozícii na poschodí Domu kultúry sú fotografie od niekoľkých autorov. Trojičný stĺp a pieskovcový kríž pred Kostolom sv. Petra a Pavla v Záhorskej Bystrici. Ďalšie drobné i väčšie objekty z Dúbravky, Lamača, Karlovej Vsi a iných častí hlavného mesta. Tiež pieskovcový pomník spisovateľa Vincenta Šikulu a pamätná tabuľa na jeho rodnom dome v Dubovej, kaplnka s detailom reliéfu Panny Márie s Ježiškom v Častej. Kalvária na hrade Červený Kameň a v Doľanoch, Božie muky v Závode, Rohožníku, Veľkých Levároch a Moste pri Bratislave. Zo Svätého Jura je vo výbere studňa s kovovým mrežovaním na Prostrednej ulici, Pustý kostolík a slnečné hodiny na Piaristickom kláštore. Nechýba ani vinohradnícky a vinársky patrón sv. Urban či historická Hoštacká viecha v Dubovej. Rôzne objekty sú aj z okresných miest Pezinok, Malacky, Senec i z Hrubého Šúra, Šenkvíc, Kostolnej pri Dunaji, Píle, Turni a iných obcí.  "Vyzývame záujemcov, aby sa do zberu týchto objektov zapojili. Kontaktovali nás pri pridávaní fotografií a informácií alebo oprave nesprávnych údajov," dodala Tóthová.    Výstava, ktorá sa koná pod záštitou dúbravského starostu Martina Zaťoviča, potrvá do 15. marca.  ZDROJ: TASR
Dobrých kníh však nie je nikdy dosť, preto Mestská knižnica v Bratislave pri tejto príležitosti vyzýva Bratislavčanov, aby darovali knihy, ktoré už nepotrebujú a doma im iba zaberajú miesto na poličke či v škatuli. Darované knihy si budú môcť návštevníci kúpiť počas charitatívnej burzy za symbolickú cenu. Tržba sa použije na nákup zvukových kníh pre oddelenie nevidiacich a slabozrakých Mestskej knižnice na Klariskej ulici. Darcovia môžu knihy priniesť do stredy 22. apríla na ľubovoľné pracovisko Mestskej knižnice v Bratislave, či už na Laurinskú 5, na Klariskú 16, na Kapucínsku 1, alebo na Kapucínsku 3. Všetky pracoviská sú otvorené každý pracovný deň od 8.00 do 19.00 h.   ZDROJ: Bratislavské Noviny
Po prvej novej obojsmernej električke priviezli z Plzne do Bratislavy aj prvú jednosmernú električku Škoda 29T. Ide o druhú zo 60 nových električiek, ktoré Dopravný podnik Bratislava nakúpi za vyše 115 miliónov eur. Investícia má byť z vyše osemdesiatich percent hradená z eurofondov. „Všetky električky budú nízkopodlažné, klimatizované, s vnútorným aj vonkajším kamerovým systémom,“ povedal generálny riaditeľ DPB Ľubomír Belfi. V priebehu marca, apríla a mája dovezú do Bratislavy ďalšie obojsmerné električky. Jednosmerné prídu v máji. Do októbra 2015 by malo byť v zmodernizovanom vozidlovom parku až 40 nových električiek. Zvyšných 20 spoločnosť Škoda Transportation dodá na budúci rok. DPB prevzal aj ďalšie nové kĺbové autobusy SOR NB 18, ktorých je dnes už 15. V nasledujúcich týždňoch budú postupne pribúdať ďalšie a na jar ich bude spolu 25. V súčasnosti jazdí päť takýchto autobusov na frekventovaných petržalských linkách 95 a 91. Na tieto linky budú po vybavení všetkých náležitostí zaradené aj nové autobusy. Sú plne klimatizované, s kamerovým systémom a zariadením na automatické počítanie cestujúcich. Spolu tohto roku pribudne do vozidlového parku 100 nových autobusov. Nové vozidlá potrebujú aj nové depá. Preto DPB začal v januári veľkú modernizáciu vozovne trolejbusov na Hroboňovej ulici v Starom Meste a depa Jurajov dvor v Novom Meste. Investícia za viac ako 15 miliónov eur je z takmer 81 percent financovaná z eurofondov, vyše 14 percent zo štátneho rozpočtu a len piatimi percentami sa na nej podieľa mesto. Obe modernizované pracoviská DPB by mali začať slúžiť tento rok v auguste.Vo vozovni na Hroboňovej ulici, ktorá bola vybudovaná v rokoch 1968 – 1970, sa žiadne podstatné zmeny v riešení údržby trolejbusov doteraz nerobili. Keďže vozovňa je v obytnej zóne, zvonka viditeľnou súčasťou modernizácie bude aj nová protihluková stena zo strany Bohúňovej ulice.   ZDROJ: Bratislavské Noviny
Autičkári vlani ukradli na území Bratislavy 653 vozidiel. Vyplýva to z informácie Krajského riaditeľstva Policajného zboru Bratislava. Policajtom sa podarilo objasniť len necelú desatinu prípadov. Zlodeji boli najaktívnejší v okrese Bratislava 2 (Ružinov, Vrakuňa, Podunajské Biskupice), odkiaľ si odviezli 185 áut. Najmenej sa kradlo v okrese Bratislava 1 (Staré Mesto). Podľa policajnej informácie záujem autičkárov sa sústredil najmä na značky koncernu Volkswagen – Škoda Octavia, Škoda Fabia a VW Golf. Zmizlo aj 18 motoriek – najviac v okrese Bratislava 4 (Karlova Ves, Dúbravka, Lamač, Devín, Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica). Policajti nenašli ani jednu. ZDROJ: Bratislavské Noviny
Snehová kalamita 30. januára dokonale preverila nielen zimnú údržbu, ale aj stav stromov v meste. Viaceré nevydržali snehovú ťarchu a jeden z nich v Karlovej Vsi privalil a smrteľne zranil malého školáka. Aby sa podobná tragédia nezopakovala, nariadila starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová preveriť stav stromov vo všetkých areáloch materských a základných škôl v správe mestskej časti. Ukázalo sa, že vyrúbať alebo orezať treba až 40 stromov na školských dvoroch. Takýto prieskum chce starostka urobiť postupne na území celej Karlovej Vsi. Rovnako reagoval aj starosta Starého Mesta Radoslav Števčík. Aj v Starom Meste začali s kontrolou v školských areáloch, ale uvažujú o komplexnej previerke stavu drevín v celej mestskej časti. ZDROJ: Bratislavské Noviny
Sotva 200 Bratislavčiat vo veku od šesť mesiacov do troch rokov má to šťastie, že ich rodičia môžu nosiť do obecných jasieľ. V Rači pre nich majú 20 miest, v Novom Meste 50, v Ružinove 58 a v Starom Meste 70. Starostovia týchto štyroch mestských častí hovoria ako jeden, že jasle považujú za dôležitú súčasť pomoci samosprávy mladým rodinám. Rovnako zrejme zmýšľa Alžbeta Ožvaldová, starostka Podunajských Biskupíc. So súkromnými jasľami fungujúcimi v priestoroch mestskej časti má uzavreté výhodné nájomné zmluvy, no okrem toho plánuje i vlastné. „Na programovacie obdobie rokov 2014 – 2020 sa dajú čerpať peniaze z eurofondov aj na jasle a my sme pripravení uchádzať sa o ne,“ povedala A. Ožvaldová. Najväčšia mestská časť Petržalka, ktorá donedávna mala pri takmer každej škôlke aj jasle, s ničím podobným neráta. Ako oficiálne uviedli zástupcovia mestskej časti, nie sú na to vhodné priestory, ani peniaze na prevádzku a platy personálu. Finančne tu nepodporujú žiadne súkromné jasle. Pobyt detí v nich vychádza pritom drahšie. Rodičia v nich mesačne zaplatia minimálne 300 eur plus stravu. V obecných jasliach zvolili dve ceny – nižšiu pre domácich a vyššiu pre ostatných. V Rači teda Račania zaplatia 160, „cudzí“ 190 eur. V Ružinove je pomer 190 k 260 a v Starom Meste 272 k 340 eur. V Novom Meste je suma rovnaká – 230 eur mesačne. Vo všetkých mestských častiach uprednostňujú „svojich“, v Novom Meste okrem toho aj osamelé matky a prihliadajú i na sociálnu situáciu v rodine. V Starom Meste zohľadňujú aj termín podania žiadosti o jasle. „Prihlášku treba podať čo najskôr, hoci aj mesiac po narodení dieťaťa,“ odporučil starosta Radoslav Števčík. Rozdielna je aj výška dennej stravnej jednotky. Kým napr. v Ružinove je 1,50 eura, v Starom Meste platia rodičia 1,70 eura. Všetky jasle sú beznádejne obsadené. V Starom Meste dokonca spomínajú takmer 103-percentnú naplnenosť jasieľ v roku 2013. V súčasnosti je údajne ešte predčasné hovoriť o počte detí, ktoré budú môcť prijať po odchode najstarších do materských škôl v septembri 2015. Odhady však naznačujú, že v jasliach na Čajkovského by to mohlo byť 15 miest a na Hollého 13. V Rači môže mať šancu 12 nováčikov. V Novom Meste si počkajú na vývoj situácie. „Deti, ktoré sa nedostanú do materskej školy, totiž ostávajú veľmi často v jasliach. Maximálne však do štyroch rokov,“ informoval starosta Rudolf Kusý. V Ružinove jasličkárov prijímajú vždy k 1. septembru, informoval starosta Dušan Pekár. Vo všeobecnosti však platí, že o umiestnenie detí do jaslí v rámci mesta sa možno uchádzať kedykoľvek. Ružinov ročne dotuje prevádzku jaslí sumou takmer 34-tisíc eur, Rača vyše 54-tisíc eur. Nové Meste 90-tisíc a Staré Mesto 242-tisíc eur. Starostovia Rače a Starého Mesto sú presvedčení, že štát by mal prispievať na prevádzku jaslí a podporovať vznik nových. „Musí byť zainteresovaný na pomoci mladým rodinám. Dobrým nástrojom je 230-eurový príspevok na starostlivosť o dieťa pre zamestnané matky. Rodiny by určite privítali aj zvýšenie mesačných prídavkov,“ doplnil R. Števčík. Zrušenie obecných jaslí naštartovalo súkromné Prečo je v Bratislave tak málo „štátnych“ jaslí? Aj o tom na internete diskutujú mamy, ktoré sú momentálne na materskej dovolenke s deťmi do troch rokov. Vŕta im v hlave, prečo za pobyt v jasliach treba platiť niekoľkonásobne viac ako v materských školách. Niektoré z nich už zistili, že na rozdiel od materských škôl podporovaných štátom náklady spojené so zriadením a prevádzkou jasieľ dotujú zo svojich rozpočtov výlučne mestské časti. Preto musia rodičia, ak v nich chcú umiestniť svojho šesťmesačného až trojročného potomka, siahnuť hlbšie do vrecka. Zväčša sú to tí, ktorým na pokrytie rodinného rozpočtu vrátane splácania hypotéky na byt nestačí iba jeden plat, a preto mama musí ísť do roboty, či sa jej to páči alebo nie. Na opateru detí sú však odkázané aj ženy, ktoré sú nútené vrátiť sa po pôrode do práce čo najskôr, ak nechcú prísť o svoju dobrú pozíciu. Zo 17 bratislavských mestských častí si zachovali svoje jasličky iba štyri. Rača, Nové Mesto a Ružinov majú po jedných, Staré Mesto našlo silu dokonca dvoje! Či bolo dostatočne prezieravé ich rušenie počas uplynulých dvadsiatich rokov v rámci celej Bratislavy, ukáže čas. Čiastočnú odpoveď na túto otázku dal vznik desiatok súkromných zariadení jasieľ. Tie navyše reagujú na potreby mladých rodičov skutočne flexibilne vo všetkých smeroch. Sú im k dispozícii v každú dennú i nočnú hodinu, vo sviatok i piatok, na ako dlho chcú. Čosi naznačuje aj nedávne zavedenie štátneho príspevku na starostlivosť o dieťa do výšky 230 eur pre tie ženy s deťmi v jasličkárskom veku, ktoré sa rozhodli vrátiť do zamestnania. Slovensko momentálne patrí k mizivému počtu krajín s (niekoľko)ročnou platenou materskou dovolenkou. Tá sa inde meria iba na mesiace... Pre ekonomiku väčšiny (nielen) európskych štátov je zrejme prijateľnejšia finančná podpora sociálnych zariadení, v ktorých sa o deti pracujúcich žien starajú profesionáli. Ťažko odhadnúť, kedy tento trend dorazí aj k nám. ZDROJ: Bratislavské Noviny
Cyklisti sa môžu tešiť na ďalšiu novú trasu. Merať má takmer 50 kilometrov a povedie medzi Bratislavou a Trnavou. Cyklotrasa nebude len pre hltačov kilometrov, na svoje si prídu aj milovníci histórie. Trasa totiž povedie nielen po komunikáciách a medzi vinicami, ale má ukázať aj kultúrno-historické pamiatky tohto kraja (povedie aj po súčasných poľných či poľnohospodárskych cestách). Pre domácich bude mať úžitok aj v tom, že by ich mala priviesť k železničným staniciam. Z Bratislavy povedie cyklotrasa do Svätého Jura, Pezinka, Vinosadov, Modry, Dubovej, Častej a Dolian. Ďalej sú dva varianty. Podľa prvého by mala pokračovať trasou Smolenice, Boleráz, Bohdanovce do Trnavy, podľa druhého z Orešian, do Suchej nad Parnou a do Trnavy. Definitíva by mala padnúť čo najskôr, pretože budovanie trasy je naplánované na najbližšie mesiace, s dokončením sa ráta v roku 2018. Plánuje sa, že projekt z veľkej časti pokryjú prostriedky zo štátneho rozpočtu. ZDROJ: Bratislavské Noviny
V Bratislave zomiera ročne priemerne 3 500 ľudí a na cintorínoch v meste sa pochováva priemerne 1 200 zosnulých ročne, asi štyria denne. Aj urny mnohých zosnulých sa ukladajú do pôdy na cintorínoch. Niektoré cintoríny v meste sú obecné, iné patria cirkvám či náboženským spoločenstvám. Jedno však majú spoločné – všetky sú preplnené. Žijeme v stom roku od začiatku prvej svetovej vojny. Bola katastrofou spočiatku pre určité európske územia, potom pre celú Európu, a nakoniec sa rozšírila skoro na celú zemeguľu. Prvé boje sa odohrávali na severovýchodných a na južných hraniciach Rakúsko-Uhorska. Na území severného Uhorska – dnešného Slovenska – sa nebojovalo, ale aj tunajšie obyvateľstvo pocítilo následky vojny. Bojaschopní muži odchádzali v službách cisára a kráľa na front. Mnohí aj na smrť. Ich rodiny rozširovali rady vdov a sirôt. Rakúsko-Uhorsko vstúpilo do bojov v rámci aliancie s Nemeckom a Tureckom. Bojovalo sa proti Rusku, proti Taliansku. Nemecko bolo v konflikte o pohraničné oblasti s Francúzskom, Turecko bojovalo s Talianskom o územia v severnej Afrike, s cárskym Ruskom o oblasti pri Čiernom mori. Ranení príslušníci rakúsko-uhorskej armády, pokiaľ boli schopní transportu a prežili ho, mohli mať šťastie, že sa dostali do niekoľkých ozdravovacích ústavov v zázemí. Príkladom môže byť sanatórium Pro Patria v Piešťanoch. Ani tam však nebola záruka, že prežijú. Blízke cintoríny poskytovali miesta pre tých, ktorí zomierali v ozdravovniach na následky ranení. A nebolo ich málo. O ranených z frontu sa často starali dámy z najvyšších šľachtických kruhov. Vo svojich palácoch zriaďovali ošetrovne a nemocničné izby (viď obrázok). Pred viac ako desiatimi rokmi prišiel ktosi s tvrdením, že na Slovensku sú hroby tureckých vojakov, ktorí padli v prvej svetovej vojne. Tvrdenie samo osebe nezmyselné, lebo na dnešnom Slovensku v rokoch 1914 až 1918 nikto v boji nepadol. Mŕtvych z bojísk domov vozili len výnimočne, ak si to želala rodina a mohla si dovoliť zaplatiť transport. Na bratislavských cintorínoch (Ondrejský, Kozia brána) je niekoľko skutočných vojenských hrobov. Oddelenie obetí prvej svetovej vojny na cintoríne pri Slávičom údolí je dávno zrušené a nahradené jediným neskorším pamätníkom. Historický vojenský cintorín pri Záhradníckej ulici zanikol ešte pred druhou svetovou vojnou. Po vojne sa pripojením Petržalky na území mesta ocitol aj vojenský cintorín na území pôvodnej obce Kopčany. Na všetkých odpočívajú vojaci rakúsko-uhorskej cisársko-kráľovskej armády. Vojaci armády tureckého sultána asi neboli ani v Bratislave, ani inde na Slovensku. Napriek tomu niekto trvá na tom, aby sa pozostatky údajných vojakov tureckej armády kdesi exhumovali a znovu pochovali na spoločnom, len pre nich vyhradenom cintoríne v Bratislave. Prečo práve tu? Bratislava je síce hlavným mestom štátu, ale cintoríny nie sú štátne. Sú komunálne alebo cirkevné. Hlavné mesto má poskytnúť plochu pre asi 80 hrobov na svojej pôde, a to v čase, keď samo má problém s prudko klesajúcim počtom použiteľných hrobových miest. Preskúmal niekto dostatočne, kto boli tí údajne „tureckí“ vojaci, ktorí mali byť pred 96 až 100 rokmi pochovaní na slovenskom území? Sú známe ich mená a vtedajšia štátna príslušnosť či príslušnosť k armáde? Boli naozaj poddanými tureckého sultána? Sotva. Nemožno popierať, že v rakúsko-uhorskej armáde slúžili a za cisára a kráľa bojovali aj vojaci, ktorí sa hlásili k moslimskému vierovyznaniu. Nie je vylúčené, že aj takí zomreli vo vojenských lazaretoch a ozdravovniach v zázemí. Ale ani dnes nie je každý moslim automaticky Turek. Ani každý Turek nie je moslim. Rakúsko-uhorských vojakov, ktorí pochádzali z Bosny a Hercegoviny, či zo spojeneckých kráľovstiev Chorvátska, Srbska, Rumunska alebo Bulharska, a hlásili sa za vyznavačov Mohamedovho učenia a viery, nemožno paušálne vyhlasovať za Turkov. Ak na slovenskom území zomreli a boli pochovaní v miestach ich úmrtia, nie je nijaký rozumný dôvod, aby Bratislava poskytovala po sto rokoch miesto na ich druhotné pochovanie. ZDROJ: Bratislavské Noviny
Všetko zlé je na niečo dobré! To dobré však budeme ešte dlhšie hľadať! Môžu si povedať fanúšikovia HC Slovan na záver sezóny, ktorá sa skvele začala a príšerne skončila. Náladu im nezlepšil ani záverečný trip. Naopak, dvanásťgólový výprask od CSKA sa zapísal čiernym písmom do belasej kroniky. Doma ešte potešila výhra nad Petrohradom (posledný zápas s Jokeritom sa skončil po našej uzávierke) a bolo jasné, že druhú a tretiu sezónu v súťaži označia pečiatky „Nevydarené!“ Keď už aj funkcionári belasých, otvorene priznali, že s KHL pre budúci rok to vyzerá biedne, vyvstala otázka, ako ďalej. Prvou možnosťou je extraliga, ale pre Slovanistov by bol návrat zrejme krokom späť. Kto si raz pričuchol k Petrohradu a CSKA, ten sa iba ťažko zmieri, so všetkou úctou, s Martinom či Skalicou… EBEL je druhým riešením, ale súperi z Maďarska, Chorvátska, Rakúska či Talianska tiež nevzbudzujú eufóriu. Česká extraliga by bola možno najschodnejšia, so Slovanom však musia súhlasiť zástupcovia českých klubov a je otázne, či belasí sú takým ťahákom, aby si ich bez problémov zaradili do svojej súťaže. ZDROJ: Bratislavské Novinky
Pred 26 rokmi, presne 5. januára 1989, vznikla ako prvá tanečná škola v ČSSR Tanečná škola Jagermajster. Škola vznikla v Bratislave a zaoberala sa spoločenským tancom, spoločenskou výchovou a súťažným tanečným športom. Počas svojej existencie vychovala množstvo významných tanečníkov, tanečníc a párov, z tých najznámejších a najúspešnejších: Ján Gonščák – Andrea Gašparíková, Štefan Čermák – Kristína Kamenická, Pavel Moises. V prvej ére boli najúspešnejšími reprezentantmi školy niekoľkonásobní majstri Slovenska Andrej Hromádka – Silvia Kadnárová, ktorí na svetových hrách pod záštitou MOV v japonskej Akite obsadili 7. miesto. Začiatky sú zviazané s Elenou a Igorom Jágerskými. Ich cesty sa však neskôr rozdelili. Elena sa zamerala na tanečné kurzy a Igor sa od roku 1996 stal na osem rokov viceprezidentom profesionálnej svetovej federácie WDDSC. Zároveň ako tréner pôsobil v Taliansku, Rakúsku, Nemecku a Rusku, výsledkom jeho trénerskej práce sú 2. a 4. miesto z majstrovstiev Európy Clasic Show dance profesionálov s pôvodnou choreografiou a komponovanou hudbou, 3. a 5. miesto na majstrovstvách sveta v Miami a niekoľko domácich majstrovských titulov. Tanečnú školu dôstojne reprezentoval aj pár Peter Modrovský – Barbora Jančinová, ktorí sa stali majstrami Slovenska vo voľných tancoch. Zaujímavá spolupráca vznikla aj s televíziou Markíza, kde sa škola podieľala na tanečnej súťaži Let‘sDance, ktorej dali celé know-how. Škola je aj dlhoročným organizátorom a spoluorganizátorom prestížnej tanečnej súťaže v tanečnom športe Dunajský pohár, ktorá sa za niekoľko desaťročí stala legendou. Tanečná škola TŠ Jagermajster sa zameriava v súčasnosti na prácu s deťmi. Do svojich radov prijíma nádejných tanečníkov už od štyroch rokov, ale rovnako obľúbené sú aj kurzy pre seniorov. Školu čoraz častejšie vyhľadávajú snúbenci, ktorí sa chcú pred svadobčanmi ukázať na parkete v plnej paráde, a tak absolvujú rýchlokurz tanca. Jagermajster sa už tradične venuje mládeži, organizuje tanečné kurzy pre stredné školy, ktoré sa končia slávnostným venčekom. Tanečná škola sa podieľa aj na spoluorganizovaní rôznych tanečných podujatí – bálov, plesov. Od prvého ročníka otvára tanečná škola v spolupráci s Gymnáziom Laca Novomeského Bratislavský bál tancom novicov po vzore viedenského Opernbalu. Škola Jagermajster sídli v Dúbravke na ulici Karola Adlera 19 a prípadní záujemcovia o kurzy a výučby tanca si môžu vybrať z kurzov pre deti, mládež a dospelých, kurzov hip-hop a kurzov moderného a športového tanca. ZDROJ: Bratislavské Novinky  
Od predvianoc až do konca posledného týždňa pred Popolcom zobúdzalo Prešporok zúfalé kvičanie zakáľaných svíň. Každý, kto mal pri dome dvor a za ním záhradu, choval v chlieve dve až štyri prasce. Fašiangy boli aj krásne zimné dni, keď sa na dvor vyniesol kotol na vyváranie bielizne, zapálil sa pod ním oheň, zakáľači na čele s mäsiarom si obradne pripili a domáca pani naposledy tíšivo pohladkala znepokojené prasiatko. Domáci pán mu na zadnú nohu priviazal povraz, sviňu vydurili na dvor, zvalili, mäsiar ju priľahol a zaklal presne miereným bodnutím noža do krkavice. Deti sviňu celý čas držali za chvost, krv sa jej cedila do vandlíka a domáca pani ju usilovne miešala. Chlapi vložili nehybné a ťažké telo do dreveného koryta a štrngli si na počesť pohárom vyčisteného, voňavého a mimoriadne chutného prešporského vína. Niekedy sa svini pošťastilo ujsť a vypukla naháňačka po prešporských uliciach. Ak ju dolapili cudzí, smeli sa za odmenu zúčastniť na zakáľačke od začiatku do konca. Prasa v koryte obarila gazdiná vriacou vodou a chlapi mu reťazou odrali štetiny. Zavesili ho za zadné nohy na mäsiarsku šibenicu, mäsiar ho rozrezal, vyvrhol, mäsiarskym toporom rozrúbal na polovice a vypil si s ostatnými chlapmi za pohárik teplej krvi, aby sa im celý deň darilo a mali dosť síl. Každému ponúkol kúsok surovej živočíšne teplej slaniny posypanej mletým čiernym korením, aby prasa všetkým prinieslo osoh. Jedivo zaliali domácou vínovicou, aby im robota išla od ruky. Pošúchali si dlane a brava začali rozrábať. Len mäsiar ich na chvíľku opustil, aby ešte zarezal ovcu alebo kozu, z ktorej bolo chudé mäso do klobás. ZDROJ: Bratislavské Noviny  
Kto z nás nemá rád rozprávky? Taký sa vari ani nenájde. A medzi deťmi už isto nie. Práve tým je určený nový titul v repertoári Baletu SND. A ako už vyplýva z jeho názvu „Z rozprávky do rozprávky“, nejde len o jednu rozprávku. Autor libreta Ladislav Novák šikovne pospájal tri rozprávky: Krajčír v začarovanom zámku, Zlatovláska a Zvieratká a zbojníci. Vzniklo tak príťažlivé dielko určené detskému divákovi. Stará mama začne tieto rozprávočky rozprávať rozšanteným deťom v parku. Tie zanechajú všetky hry, posadajú si okolo nej a pozorne počúvajú jej jednotlivé príbehy, ale aj tóny nádhernej hudby skladateľa Oskara Nedbala. Svoje dielo skomponoval v roku 1923 a odvtedy sa tento úspešný balet hral vari na všetkých divadelných scénach nielen v Čechách a na Slovensku, ale aj v zahraničí. Dnes 84-ročná pani Augusta Starostová-Herényiová si pred takmer šesťdesiatimi rokmi ako primabalerína zatancovala v tejto inscenácii jednu z hlavných postáv – Zlatovlásku. Dnes stvárňuje na javisku, podobne ako aj v súkromí, starú mamu. Ďalší tvorca, teraz choreograf a režisér predstavenia Jozef Dolinský, v roku 1970 tancoval postavy Čerta a Zbojníka. Vystupujú tu však aj ďalší tanečníci, stvárňujúci krajčíra, ďalší predstavuje Lucifera, deti uvidia princeznú Zlatovlásku, kráľa, víly, lesné žienky, ale aj všelijaké zvieratká – obrovského kohúta, úlisnú mačku, somárika. Okrem profesionálnych 65 tanečníkov dostali príležitosť zahrať si aj deti z Tanečného konzervatória Evy Jaczovej. Nádherné secesné kostýmy Simony Vachálkovej s prvkami súčasnosti ľahšie priblížia celé predstavenie dnešnému detskému divákovi, spolu so zaujímavou scénou i efektným osvetlením umocnia celkový dojem z tohto milého predstavenia, ktoré sa výrazne líši od mnohých agresívnych umeleckých diel prezentovaných v súčasnosti. Tvorcovia nezabudli vyzdvihnúť hlavnú myšlienku tohto baletného predstavenia – že nech by sa v živote objavili akékoľvek nepríjemnosti či prekážky, napokon dobro nad zlom vždy zvíťazí. ZDROJ: Bratislavské Noviny
Financovania mesta patrí aj tento rok medzi ťažiskové úlohy Regionálneho združenia mestských častí hlavného mesta SR Bratislavy. Potvrdzujú to závery posledného rokovania regionálneho združenia starostov. Bratislavskí komunálni politici, predovšetkým starostovia mestských častí, už roky poukazujú na to, že štát pristupuje k hlavnému mestu akoby bolo od macochy. Pritom na Bratislavu sa kladú zvýšené nároky minimálne v oblasti dopravy, údržby komunikácií či verejných priestranstiev. O nápravu existujúceho stavu sa regionálne združenie mieni usilovať v súčinnosti s hlavným mestom. Starostovia mestských častí však očakávajú pomoc aj zo strany Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Jednou z ich požiadaviek je, aby do návrhu priorít ZMOS po jeho 26. sneme, ktorý bude koncom apríla, sa dostala aj podpora a presadzovanie návrhov na samostatné financovanie úloh a povinností vyplývajúcich Bratislave z postavenia hlavného mesta SR zo štátneho rozpočtu. Ďalšou požiadavkou regionálneho združenia je, aby medzi priority ZMOS patril aj návrat podielu obcí na výnose dane z príjmov fyzických osôb (tzv. podielová daň) na pôvodnú úroveň 70,3 percenta, a to od 1. januára 2016. Podľa starostov bude dôležité žiadať, aby sa balík peňazí odvíjal od reálneho počtu obyvateľov podľa obecného registra, a nie podľa ich počtu evidovaného štatistickým úradom. Starostovia opätovne poukázali na nespravodlivé delenie podielovej dane prostredníctvom poddimenzovaného veľkostného koeficientu sídiel. „Bratislava tak roky solidarizuje s celým Slovenskom, kam plynú stovky miliónov eur vyprodukované obyvateľmi Bratislavy,“ povedal predseda regionálneho združenia, starosta Vajnôr Ján Mrva. Výnos podielovej dane sa v Bratislave delí medzi hlavné mesto a mestské časti v pomere 68:32 percent. Okrem toho tu funguje solidarita štyroch veľkých mestských častí so siedmimi malými. Tento systém však nie je celkom uspokojivý, a tak regionálne združenie v súčinnosti s hlavným mestom mieni vypracovať spravodlivejší model prerozdelenia financií. Medzi hlavné úlohy regionálneho združenia patrí tento rok aj pokračovanie elektronizácie služieb miestnych úradov. Projekt Elektronizácia služieb bratislavskej samosprávy, ktorý sa začal uskutočňovať v roku 2011, by mal byť dokončený tento rok. V druhej polovici februára sa má vyjasniť, čo musí tá-ktorá mestská časť urobiť, aby sa mohla napojiť na centrálny mestský systém. Dôležitou stránkou činnosti bratislavského regionálneho združenia v roku 2015 bude aj spolupráca s mestom Bratislava, ako aj s mestami a obcami v Bratislavskom samosprávnom kraji pri čerpaní eurofondov do roku 2020. Zástupcovia mesta a mestských častí sa dohodli aj na spoločnom postupe s Bratislavským samosprávnym krajom týkajúcom sa čerpania eurofondov do roku 2020. Starostovia vyjadrili podporu primátorovi Bratislavy Ivovi Nesrovnalovi pri snahe zachovať právo súhlasu krajských miest s projektmi realizovanými na ich území. V praxi to bude znamenať, že budú zriadené dva samostatné sprostredkovateľské orgány so spoločným technickým sekretariátom. Primátor oboznámil starostov s obsahom stretnutia s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomírom Jahnátkom, ktoré ministerstvo je riadiacim orgánom Integrovaného regionálneho operačného programu. „Pán minister ma ubezpečil, že od druhého polroka sa budeme môcť prihlasovať do projektových výziev,“ zrekapituloval primátor stretnutie s Ľ. Jahnátkom. ZDROJ: Bratislavské Noviny  
Rýchlostná cesta okolo Dunajskej Lužnej a diaľničný obchvat Bratislavy by mali byť prioritou a nemali by sa stavať v rámci PPP projektu za drahé peniaze. Prioritou by mali byť záchytné parkoviská na vjazdoch do Dunajskej Lužnej a autobusová linka spájajúca tieto parkoviská, Dunajskú Lužnú a Rovinku s Bratislavou. Sú tam dva pruhy do Bratislavy. Pravý by mal byť autobusový pruh. Takéto riešenie by zadržalo tisíce áut pred Dunajskou Lužnou a pomohlo by aj doprave a parkovaniu v Bratislave. A bolo by to výrazne lacnejšie ako obchvat. Dunajská Lužná a Rovinka by získali pravidelnú autobusovú dopravu do Bratislavy s krátkymi intervalmi. Obyvatelia týchto obcí by tiež nechali autá doma. Ak by nejaká legislatíva mala byť prekážkou dobrých zámerov, treba zmeniť legislatívu, a nie voliť drahé riešenia, ktoré budú splácať dve generácie. Súčasné zámery jednofarebnej vlády sú nevýhodné. V porovnaní s vyššie uvedeným návrhom len čiastočne pomôžu Dunajskej Lužnej, no situácia v Bratislave sa bude naďalej zhoršovať. Riešenia so záchytnými parkoviskami s nadväzujúcou hromadnou dopravou by potrebu rýchlostných komunikácií a obchvatov mohli výrazne oddialiť, možno aj úplne eliminovať. ZDROJ: Bratislavské Noviny
BRATISLAVA - Slováci majú strach. V posledných dňoch sa na verejnosť dostali informácie o stále väčšom počte rôznych radikálnych skupín. Viaceré média informovali o slovenských brancoch, ktorých členom bol aj muž bojujúci na strane separatistov na Ukrajine. Extrémistov pribúda aj v iných skupinách, opýtali sme sa, či sa máme obávať. "Môžeme vás i verejnosť ubezpečiť, že naša spravodajská služba venuje pozornosť všetkým formám a druhom extrémizmu ako politickému, náboženskému, ľavicovému, pravicovému, tak aj jeho aspektom spájaným s rasovou, národnostnou či náboženskou neznášanlivosťou, rovnako ako aj plneniu ostatných úloh, ktoré pre ňu definuje zákon v oblasti ochrany ústavného zriadenia, vnútorného poriadku, bezpečnosti štátu a jeho občanov," povedal Branislav Zvara, hovorca Slovenskej informačnej služby.   Súčasťou výcviku brancov je pohybovať sa po lesoch ozbrojení, čo môže u obyčajných ľudí vzbudzovať nepokoj. "Podmienky držby zbrane upravuje zákon a pokiaľ by došlo k jeho porušeniu je príslušné oddelenie samozrejme oprávnené konať. Vo všeobecnosti ale platí, že či ide skutočne o zbrane, tak ako ich zákon definuje, je potrebné najskôr v každom prípade skúmať individuálne, rovnako, či došlo k porušeniu zákona alebo nie," uviedol hovorca Prezídia PZ Michal Slivka. Na mieste stojí otázka, či sa občania majú obávať prejavov extrémistických skupín, ako je Akčná skupina Vzdor, či Slovenské hnutie obrody. "Téme ochrany občanov a spoločnosti pred protispoločenským konaním extrémisticky zameraných jednotlivcov, skupín a hnutí sa venuje podrobnejšie koncepcia boja proti extrémizmu, ktorá je v prípade záujmu verejnosti k dispozícii na stránke ministerstva vnútra," ozrejmil Slivka. V odpovedi na položenú otázku je skromný aj Zvara: "Pri rešpektovaní zákonom uloženej ochrany utajovaných skutočností však zároveň musíme konštatovať, že Slovenská informačná služba v rámci výkonu svojich úloh aj na úseku boja proti extrémizmu sa k podrobnostiam nemôže verejne vyjadrovať, pretože by tým porušila platnú legislatívu."  Polícia však ubezpečuje, že v jej záujme sú všetky registrované aj neregistrované zoskupenia osôb, kde by mohlo dôjsť k podozreniu, že by svojou činnosťou mohli napĺňať skutkovú podstatu niektorého z trestných činov, prípadne priestupkov. "Z kriminalisticko-taktického hľadiska nie je možné v tejto súvislosti verejnosť oboznamovať s činnosťou polície podrobnejšie. Ide však vždy o bezpečnosť občanov," uzavrel Slivka. ZDROJ: TOPKY.SK  
Na území Slovenska začala za posledné roky pôsobiť nová, stále početnejšia generácia flamencových umelcov, ktorí dosiahli významné umelecké prieniky v medzinárodných aj lokálnych flamencových aktivitách. Flamencová tanečná škola v Bratislave, ako najnovší počin známeho autorského kolektívu Remedios o.z., nie je v tomto zmysle výnimkou. Takých tu už bolo, poviete si. Áno aj nie. Čím sa táto škola líši od ostatných jej podobných je fakt, že im ani trochu nie je podobná .´Vo Flamenco dance school  staviame na hodnotách inklúzie a bezbariérovosti. Víziou projektu je podporovať autentickosť, hravosť a prirodzenosť človeka vo flamencovom, či inom tanci, na všetkých jeho rytmicko-pohybových úrovniach. Vydáte sa s nami na cestu do magického sveta andalúzskeho folklóru a jeho moderných štylizácií, v ktorom počas kurzov podaktorí dokonca dosiahnete ´duende´ (stav očarenia a tranzu flamencového umelca v akcii). Ukázať sa divákom takto intímne a zvnútra, cez autentické prežívanie na pozadí technickej vyspelosti trvá roky tréningu a nalaďovania sa na tú správnu vlnu. No začať niekde treba. Edukatívna a osvetová činnosť lektorov  vychádza zo skúseností na poli hudobno-tanečnej výchovnej práce, či už s deťmi alebo dospelými. Okrem edukačného ponúkajú aj zábavný rozmer, kedy je účastník sprievodným slovom oboznámený s vtipnými faktami z dejín flamenca, a zo života jeho legiend. Dlhoroční aktívny umelci na svojich kurzoch ponúkajú na výber z viacerých tanečných, rytmických, či jazykových kombinácií. Ich hodiny (v skupine aj individuálne) sú pre všetkých, čo veria vo vlastné pohybové schopnosti. Pre pracujúcich, podnikateľov, dôchodcov, tanečníkov, básnikov aj milovníkov. Hodiny vás dostanú došpecifického tvorivého nastavenia. V rytme klusu španielskeho plnokrvníka, s neočakávanou plasticitou, hrdo a s ľahkosťou vytancujete  tajný,  doteraz  neobjavený  kúsok  svojej  duše.  Odhalíte  tajomstvo  flamencového interpretačného  mystéria, intuitívnosť perkusívneho pulzu, elektrizujúci humor telesnej izolácie, jednoduchosť cudzojazyčnej, verbálnej aj neverbálnej komunikácie, či radostnú prirodzenosť hlbokého rituálneho dýchania.´Nechajte sa viesť a vychutnajte si tento nevšedný zážitok s vášňou. Okrem nej prinášame aj iné benefity:   fotodokumentácia, video nahrávka, platíte len za hodinu, ktorú absolvujete, pri objednávke a zaplatení plného kurzu (v rozsahu min. 8 súkromných hodín) obdržíte zľavu v podobe ďalších 2 hodín navyše zdarma, kúpené hodiny je možné venovať ako darček, zlepšenie tanečných schopností, voľný vstup na koncert kapely Ponte Pardo, a proste zábava.´ Po absolvovaní budete mať príležitosť vystúpenia s vlastným prejavom priamo na koncerte skupiny Ponte Parto.
, , , , , , , , ,