Banská Štiavnica

Orig. názov: Lokalfilmis Žáner: animovaný, komédia Verzia filmu: aktuálnu verziu filmu nájdete v programe kina Krajina: SR   Réžia: Jakub Kroner Scenár: Jakub Kroner Hrajú: Pišta, Rytmaus, Menežeris, Moloch, Oblina a i. OBSAH: Staré cigánske proroctvo predpovedá príchod mesiáša z rómskej osady, ktorý zmení svet. Narodí sa Rytmaus a postupne sa z neho stane najznámejší rapper v Európe. Rytmaus sa rozhodne kandidovať za prezidenta Slovenskej republiky. Proti nemu sa vo voľbách postaví Pišta Lakatoš. Zo Slovenska sa vďaka predaju čistej pitnej vody stáva svetová veľmoc, ktorá spolurozhoduje o budúcnosti ľudstva s najväčšími mocnosťami ako je USA, Rusko či EU. Do hry o planétu sa zamieša aj diabol Moloch... PREMIETANIE Štvrtok 18.06. Piatok 19.06. Sobota 20.06. Nedeľa 21.06. Pondelok 22.06. Utorok 23.06. Streda 24.06. 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 13:50 15:20 17:10 19:00 20:50 13:50 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50 15:20 17:10 19:00 20:50
Banská Štiavnica 31. marca (TASR) - Až do konca apríla budú vystavené v banskoštiavnickej Galérii Jozefa Kollára víťazné práce aktuálneho ročníka výtvarnej súťaže Kollárova Štiavnica očami detí.        "Málokto verí, že diela vznikli počas dvoch hodín. Detské obrázky sú vystavené priamo medzi Kollárovými dielami. Majster Kollár síce nemal deti, ale vlastne ich má požehnane - mladí autori by mu určite robili radosť," uviedla na margo vystavených prác vedúca galérie Iveta Chovanová.        Súťaž každoročne organizuje Základná škola (ZŠ) Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici. Jej tohtoročnou témou bolo zátišie v diele výtvarníka, ktorý bol banskoštiavnickým rodákom.        "Mladí umelci sa tejto úlohy zhostili s veľkou chuťou a výsledkom ich snaženia boli veľmi pekné práce, z ktorých sa porote veľmi ťažko vyberali tie najkrajšie," podotkla Darmila Ciglanová zo ZŠ J. Kollára.
Banská Bystrica 30. marca (TASR) - V jednom z najväčších okresov na juhu Banskobystrického kraja nahlásili epidemiológovia ďalších šesť ochorení na mumps u očkovaných školopovinných detí vo veku od 8 do 16 rokov z lokality s nízkym hygienickým štandardom.         "V jednom prípade bolo ochorenie potvrdené laboratórne na základe pozitívnej serológie IgM a IgG protilátok, v ďalšom prípade boli vysoko pozitívne len IgG protilátky a výsledky od ostatných detí zatiaľ nie sú k dispozícii," vysvetlila hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová.         Ochorenia boli diagnostikované na základe klinického obrazu a epidemiologickej súvislosti. Hospitalizácia nebola potrebná ani v jednom prípade. V priebehu týždňa k nim pribudli ďalšie dva ochorenia u detí z uvedenej lokality, kde v jednom prípade bolo ochorenie potvrdené laboratórne na základe pozitívnej serológie IgM a IgG protilátok, v druhom prípade výsledky ešte nie sú k dispozícii.         "Celkovo epidemiológovia z tohto okresu zatiaľ evidujú osem prípadov u očkovaných detí. Ide o tri dievčatá a piatich chlapcov. Všetky deti boli zaočkované v súlade s platnou legislatívou v SR, kde šiestim deťom bola podaná jedna základná dávka trojvakcíny a dve deti boli už aj preočkované. Hospitalizácia u detí nebola potrebná," dodala hovorkyňa.
Banská Štiavnica 30. marca (TASR) - Mini ZOO VIII to je názov výstavy, ktorú si od 9. apríla do 8. mája bude môcť prezrieť verejnosť v Mineralogickej expozícii banskoštiavnického Berggerichtu.         "Výstava predstaví exotické druhy živočíchov - hmyz, plazy a článkonožce, ale aj kolekciu motýľov zo súkromnej zbierky Michala Zachara," informovala Petra Páchniková zo Slovenského banského múzea.         Vernisáž Mini ZOO VIII sa uskutoční 9. apríla o 14.00 h vo výstavných priestoroch Mineralogickej expozície v Berggerichte v Banskej Štiavnici.
Banská Štiavnica 30. marca (TASR) - V historickom centre Banskej Štiavnice bolo dnes od rána rušno. Vykládka ďalších častí technológie pre pivovar ERB obmedzila premávku na frekventovanom strete ulíc Novozámocká, Andreja Kmeťa a Radničného námestia. Ako vysvetlil sládek Andrej Gašpar, do pivovaru dnes boli privezené cylindrokónické kvasné tanky a propagačná stanica v hodnote približne 220.000 eur.         Zvýšenie počtu tankov si vyžiadala postupná zmena sortimentu banskoštiavnického pivovaru. Kým pôvodný projekt rátal s dvoma druhmi piva, v súčasnosti ich v pivovare varia dvojnásobne viac. Inštaláciou propagačnej stanice zavŕšia v pivovare kompletizovanie technológie výrobného procesu. "Doteraz sme kvasničné hospodárstvo riešili tak, že sme si objednávali hotové dávky kvasníc z Technickej univerzity Mníchov vo Weihenstephane, kde je najväčšia kvasničná banka v Európe. Stálo nás to pomerne značné prostriedky, keďže sme nemali vlastnú pomnožovaciu stanicu," dodal s tým, že vďaka novej technológii sa tak pivovar kvalitatívne ešte posunie dopredu.        Pivovar ERB sa nachádza v centre mesta, dovoz a vykládka častí technológie bola o to náročnejšia. "Museli sme zastaviť premávku na jednej ulici, rezervovať si časť parkoviska, vybaviť na to povolenie a zabezpečiť koordináciu jednotlivých firiem, ktoré nám to pomohli dostať v centre mesta do historickej budovy," podotkol Gašpar s tým, že nové časti technológie by mali začať využívať do dvoch týždňov.         Ročná kapacita ERB-u je 3500 hektolitrov, podľa Gašpara je však v súčasnosti produkcia na úrovni dvoch tretín z toho. "Vyrábame klasické ležiaky, desiatku, dvanástku. Potom máme tmavý špeciál a pšeničné pivo bavorského typu. Zároveň máme vždy nejakú špeciálnu edíciu svetových pív, ktorá sa obmieňa zhruba po štvrť roku," podotkol na margo aktuálnej produkcie sládek. Pivovar v súčasnosti pôsobí len na slovenskom trhu, do budúcnosti však nevylučuje rozšírenie aj na zahraničné trhy.         Pivovar ERB založila v roku 2010 rodina pivovarníka Eduarda Radu. Rodinná firma v Banskej Štiavnici, ktorá varí pivo výlučne na prírodnej báze, zamestnáva takmer 60 obyvateľov banskoštiavnického regiónu.
Banská Bystrica 30. marca (TASR) – Počet akútnych respiračných ochorení (ARO) sa počas minulého týždňa v Banskobystrickom kraji zvýšil, mierny pokles bol zaznamenaný v prípade chrípkových ochorení (CHPO). Pre vysoký počet chorých detí však bolo v rámci kraja prerušené vyučovanie v piatich školách.        Ako TASR informovala hovorkyňa banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Tolnayová, v minulom týždni evidoval úrad v absolútnych číslach vyše 6494 chorých na rozličné respiračné ochorenia, čo predstavuje chorobnosť takmer 1882 na 100.000 obyvateľov. „Z tohto počtu je 790 prípadov chrípky, či chrípke podobných ochorení, čo je chorobnosť 229 prípadov na 100.000 obyvateľov,“ doplnila.        Najviac chorých na ARO v Banskobystrickom kraji je v okresoch Lučenec (866), Veľký Krtíš (840), Rimavská Sobota (793) a Zvolen (710). Počet chorých na CHPO je najvyšší v okresoch Veľký Krtíš, Zvolen, Lučenec a Revúca.        Vyučovanie z dôvodu vysokého počtu chorých detí je prerušené v MŠ Ľ. Fullu vo Zvolene, v Základnej a materskej škole v Hontianskych Tesároch, okres Krupina, Spojenej škole v Detve a v MŠ Gortva, okres Rimavská Sobota.        Uvedené analýzy spracoval RÚVZ na základe údajov z hlásení 63 všetkých percent lekárov pre deti a dorast a 47 percent lekárov pre dospelých. Výskyt ARO v Banskobystrickom kraji je oproti predchádzajúcemu týždňu vyšší o 8 percent, počet chorých na chrípku je nižší o 14 percent. V medziročnom porovnaní je však počet chorých v prípade ARO vyšší o 20 a CHPO až o 65 percent.
  Vysoké Tatry 24. marca (TASR) – Vo Vysokých Tatrách natočili video s tzv. 360-stupňovým pohľadom. „Len minulý týždeň spustil Youtube dlho očakávanú podporu videa s 360-stupňovým pohľadom a nadšenec z Tatier, autor tatranského videa Happy, we are from High Tatras, nakrútil prvé unikátne video z lyžovačky v Tatranskej Lomnici. Pri videu máte pocit, akoby ste boli priami účastníci deja,“ informovala Zuzana Fabianová z Tatry Mountain Resorts.       Video si môžu ľudia prezrieť na klasickom počítači, ale ešte zaujímavejšie je to podľa nej pri prezeraní na mobilnom telefóne či tablete. Užívateľ aplikácie si môže pozrieť 360-stupňový pohľad na tatranské lyžiarske stredisko, aký doteraz ešte nikde nebol zverejnený. „Vďaka polohovému senzoru na určenie uhla v mobilných zariadeniach sa obraz prispôsobí pohľadu. Aký uhol pohľadu si na mobile alebo zariadení podporujúcom spomínanú službu ľudia zvolia, je len na nich,“ vysvetľuje Fabianová s tým, že video prináša zábery na tatranskú lyžovačku v Lomnickom sedle či výhľady zo Skalnatého plesa na okolitú prírodu.       Tzv. 360-stupňové video je snímané súčasne na šesť kamier s ultra širokým uhlom záberu, ktoré zabezpečujú nasnímanie reality v rozsahu 360 stupňov vo vertikálnej aj horizontálnej osi. Jednotlivé pohľady sú v post produkčných programoch spojené do celku, v ktorom sa divák môže interaktívne pohybovať len s pomocou myší a webového prehliadača. Pri prezeraní videa na mobile, tablete alebo virtuálnych okuliaroch je otáčanie automatické. „Takéto snímanie umožňuje tiež nový spôsob práce s videomateriálom a možno práve toto je budúcnosť internetu či televízie,“ uzavrela Fabianová.
Slovenčina je krásny jazyk a navyše veľmi tvárny a ohybný. Mnoho slov má viacero významov.  Čo raz označuje muža, ktorý predčasne prišiel o vlasy, inokedy znamená obec na východe Slovenska. Mnohé názvy slovenských miest či dedín vyvolávajú úsmev na perách. Zoznam miest a obcí:   Babindol Bobrovček Brusnica Čičava Divina Dolné Naštice Dolné Otrokovce Dolné Plachtince Zubák Aňala Šarkan Rozkoš Haluzice Potvorice Naháč Slizké Držkovce Nesluša Smilno Černochov Švábovce Pichne Plešivec Vybúchanec Krvavé Šenky Čierne Pole Dedina Mládeže Horné Otrokovce Havka Husák Lada Soľ Zubrohlava Pukanec Nedožery Mužla Egreš      
Krupina 23. marca (TASR) - K zverejneniu zoznamu neplatičov, ktorí dlhujú mestskej samospráve miestne dane a poplatky za komunálny odpad a drobné stavebné odpady, pristúpili v týchto dňoch v Krupine. Fyzické a právnické osoby tam ku koncu minulého roku nezaplatili zákonom stanovené platby vo výške takmer 80.000 eur.       "Podľa zákona zverejnili len neplatičov, ktorí ako fyzické osoby dlhujú sumu nad 160 eur a firmy s dlhom nad 1600 eur," povedal pre TASR hovorca Mestského úradu v Krupine Adrián Špánik.       Podľa zoznamu si svoju povinnosť, ktorú voči mestu k 31. decembru 2014 malo, nesplnilo sedem právnických osôb. Ich celkový nedoplatok predstavuje viac ako 43.028 eur. Fyzických osôb - neplatičov je na zozname 80. Dohromady sú mestu dlžní takmer 36.393 eur.       Zoznam neplatičov zverejnilo mesto Krupina na internete opätovne. Prvý raz to bolo v roku 2011.       "Rozhodli sme sa zverejniť tento zoznam po vzore iných miest, v ktorých to malo pozitívny efekt a samosprávam to prinieslo zníženie nedoplatkov, pričom kladne to hodnotili aj tamojší občania," uviedol hovorca.
      Banská Štiavnica 23. marca (TASR) - Hudbu, tanec, spev, ale aj prednes umeleckého slova či ukážky sokoliarov ponúkne tohtoročné Art pódium mladých, ktoré sa bude konať stredu 25. marca v Banskej Štiavnici.       "Ide o prehliadku záujmovo-umeleckej činnosti mládeže rôznych foriem," uviedla Mária Petrová z banskoštiavnického osvetového strediska s tým, že toto tradičné podujatie pripravujú študenti z tunajších stredných škôl.       Art pódium mladých sa už podľa jej slov teší veľkej obľube aj medzi banskoštiavnickou verejnosťou. "Vždy máme aj nejakého hosťa. Tento rok to bude mladý úspešný tanečný pár Rebeca Dudášová a Michal Chovan," dodala Petrová.       Podujatie sa začne o 17.00 h v jedálni Strednej odbornej školy služieb a lesníctva v Banskej Štiavnici.
 Košice 23. marca (TASR) - Párik tučniakov, Pepo a Cilka z košickej Zoologickej záhrady, sa bude možno už čoskoro starať o ďalšie mláďatá. V zoo našli pred niekoľkými dňami u tučniakov jednopásových dve nakladené vajíčka.         "Pepo a Cilka sú u nás už overený pár, ktorý odchoval už niekoľko mláďat a pevne veríme, že aj táto znáška bude oplodnená a budeme sa môcť tešiť z malých tučniakov," uviedol pre TASR hlavný zoológ Patrik Pastorek. Dodal, že inkubačná doba u tučniakov je 39 až 42 dní, väčšinou okolo 40.       V zoo žije momentálne dvanásť tučniakov, päť samcov, päť samíc a dve mláďatá, ide o párik z minulého roka.       Vajíčka tučniakov potešili aj riaditeľa zoo Ericha Kočnera. "Tučniaky nás prekvapili tým, že už spravili znášku, takže vlastne sme vítali prvý jarný deň vajíčkami tučniakov jednopásových."       Mláďatá by sa mohli vyliahnuť v prvej polovičke mája. "Na zahrievaní znášky sa u tučniakov striedajú aj samce, samec sa aktívne zúčastňuje nielen na odchove, ale aj starostlivosti o vajíčko," opísal Kočner.
 Nové Mesto nad Váhom 21. marca (TASR) - Portugalčanka s kapverdskými koreňmi Carmen Souza a maďarskí inštrumentalisti zo Special Providence budú jednými z najväčších ťahákov festivalu Open Jazz Fest (17. - 18. 7.) na Zelenej vode pri Novom Meste nad Váhom. TASR informoval PR manažér festivalu Matej Salek.       „Carmen Souza (34) považuje hudbu za svoju misiu. Hudobníčka uvádza medzi ľuďmi, ktorí ovplyvnili jej jedinečný štýl, legendy ako Ellu Fitzgerald, Billie Holiday alebo Joea Zawinula. Jej zatiaľ posledný album s názvom Protegid získal veľmi pozitívne ohlasy v tlači na celom svete. Výnimočný hlasový prejav a odvážny prístup k hudbe jej vyslúžili prirovnania k umelkyniam ako Nina Simone alebo Eartha Kitt. To, čo ju však robí naozaj jedinečnou, je spôsob, akým spája tradičné africké a kapverdské rytmy so súčasným džezom,“ uviedol Salek s tým, že producentom a mentorom Carmen Souza je Theo Pascal, ktorý je jedným z najlepších súčasných portugalských basgitaristov.       Ako dodal, v rámci úvodného dňa Open Jazz Festu sa na Zelenej vode predstavia aj maďarskí inštrumentalisti zo Special Providence. Ide o jednu z najznámejších súčasných inštrumentálnych skupín v strednej Európe. „Special Providence sú známi svojím jedinečným štýlom, v ktorom sa mieša moderný džez, progresívny rock/metal a elektronika. Ich živé predstavenia sú zároveň nevšedným zážitkom, ktorého zárukou je ich dynamické vystupovanie. Za sebou majú vystúpenia na London Jazz Festival, festivale Crescendo, Prog Sud alebo Prog-Résiste a mnohých ďalších podujatiach v Európe, Južnej Amerike, ale aj v Japonsku,“ uzavrel Salek.    
Zvolen 21. marca (TASR) – Pri príležitosti Dňa učiteľov predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Marian Kotleba udelil v piatok (20.3.) popoludní cenu Mateja Bela najlepším pedagógom Banskobystrického kraja. V Divadle Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene vyznamenal učiteľov za pozoruhodné úspechy vo výchovno-vzdelávacom procese. TASR o tom informoval hovorca BBSK Vladimír Gürtler. Za celoživotnú prácu v školstve s mimoriadnymi výsledkami dosiahnutými vo výchove a vzdelávaní sa na prvom mieste umiestnila a cenu Mateja Bela získala Edita Moncoľová zo Strednej odbornej školy (SOŠ) v Hnúšti. Na druhom mieste predseda BBSK ocenil Zuzanu Kazárovú zo SOŠ informačných technológií v Banskej Bystrici. Tretie miesto získala Anna Bartóková z Gymnázia v Detve. V kategórii autorstvo a implementácia medzinárodných projektov škôl, ktoré reprezentujú BBSK a Slovenskú republiku v zahraničí, získal prvé miesto Pavel Fiľo zo SOŠ Pod Bánošom v Banskej Bystrici. Po ňom si ocenenie prevzala Beáta Mogišová zo SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene a Radovan Mádel z Gymnázia Františka Švantnera v Novej Bani. V tretej kategórii sa hodnotila príprava úspešných žiakov na celoštátne a medzinárodné súťaže a olympiády. Zvíťazila Elena Šlauková zo Strednej priemyselnej školy Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici, na druhom mieste bol ocenený František Strýček z Gymnázia v Detve a cenu za tretie miesto dostala Renáta Ertlová zo SOŠ obchodu a služieb v Žiari nad Hronom. Predseda BBSK udelil aj špeciálnu cenu za najdlhšiu pedagogickú činnosť Márii Alene Stopkovej z Konzervatória Jána Levoslava Bellu v Banskej Bystrici a Jozefovi Hazlingerovi, bývalému riaditeľovi SOŠ drevárskej vo Zvolene.
Dňa 20. 3. 2015 pri príležitosti Dňa učiteľov predseda BBSK Marian Kotleba udelil cenu Mateja Bela najlepším pedagógom Banskobystrického kraja. V štyroch kategóriách vyznamenal pedagógov za pozoruhodné úspechy vo výchovno-vzdelávacom procese. V prvej kategórii za celoživotnú prácu v školstve s mimoriadnymi výsledkami dosiahnutými vo výchove a vzdelávaní sa na prvom mieste umiestnila a Cenu Mateja Bela získava Edita Moncoľová zo Strednej odbornej školy v Hnúšti. Na 2. mieste predseda BBSK ocenil Zuzanu Kazárovú zo Strednej odbornej školy informačných technológií v Banskej Bystrici. Tretie miesto získala Anna Bartóková z Gymnázia v Detve. V kategórii autorstvo a implementácia medzinárodných projektov škôl, ktoré reprezentujú BBSK a Slovenskú republiku v zahraničí získal prvé miesto Pavel Fiľo zo Strednej odbornej školy Pod Bánošom v Banskej Bystrici. Na 2. mieste bola ocenená Beáta Mogišová zo SOŠ hotelových služieb a obchodu vo Zvolene. 3. miesto obsadil Radovan Mádel z Gymnázia Františka Švantnera v Novej Bani. V tretej kategórii sa hodnotila príprava úspešných žiakov na celoštátne a medzinárodné súťaže a olympiády. Zvíťazila Elena Šlauková zo SPŠ Samuela Mikovíniho v Banskej Štiavnici, na druhom mieste bol ocenený František Strýček z Gymnázia v Detve. 3. miesto obsadila Renáta Ertlová zo SOŠ obchodu a služieb v Žiari nad Hronom. Predseda BBSK udelil aj špeciálnu cenu za najdlhšiu pedagogickú činnosť Márii Alene Stopkovej z Konzervatória Jána Levoslava Bellu a Jozefovi Hazlingerovi, bývalému riaditeľovi SOŠ Drevárskej vo Zvolene.
Príroda nám v uplynulé dni ukazuje svoje krásy. V priebehu utorka a stredy bolo možné vo viacerých krajinách Európy, vrátane Slovenska pozorovať výnimočný úkaz akým je polárna žiara. Už v piatok nás čaká ďalší zaujímavý úkaz v podobe čiastočného zatmenia Slnka. Toto zatmenie bude najvýraznejšie od roku 2011 až do roku 2026. Mesiac zakryje zhruba 60 % slnečného disku. Ďalšie zatmenie nás síce čaká až v júni 2021, kedy však Mesiac zahalí len okolo 5 % Slnka. Výraznejšie zatmenie nastane v októbri v roku 2022, kedy Mesiac zahalí okolo 40 % slnečného disku. Zatmenie bude možné vďaka počasiu pozorovať na celom území Počasie by v piatok malo byť na našom území pod vplyvom oblasti vyššieho tlaku. Prevládať by tak na celom území malo prevažne jasné až polojasné počasie. Len v oblasti krajného východu a severovýchodu môže byť oblačnosti o niečo viacej, ale zatmenie Slnka bude aj tu možné pozorovať.   Počasie síce priať bude, no rozhodne nepozerajte na Slnko voľným okom. Zabezpečte si okuliare s ochrannou fóliou. Nápomocné môžu byť aj zváračské sklá. Ak ani jednu z ochranných pomôcok nemáte, tak aby ste sa vyhli poškodeniu zraku, navštívte radšej planetárium alebo sledujte online prenos na webe.   Zatmenie začne o 9:37 v Bratislave a o 9:44 v Košiciach.  Maximálne zatmenie bude na západe krajiny okolo 10:45 a na východe okolo 10:50. Zatmenie skončí okolo 12:00. Tabuľka zatmenia slnka a jeho percentuálna veľkosť   Mesto Začiatok MAXIMUM Koniec Veľkosť zatmenia Bratislava 9:37 10:46 11:58 61,9 % Trnava 9:38 10:48 11:59 61,8 % Nitra 9:39 10:48 11:59 61,1 % Hurbanovo 9:39 10:48 11:59 60,1 % Trenčín 9:40 10:49 12:00 62,4 % Žilina 9:41 10:50 12:01 62,4 % Námestovo 9:42 10:51 12:03 62 % Banská Bystrica 9:41 10:50 12:01 60,9 % Lučenec 9:41 10:50 12:02 59,5 % Poprad 9:43 10:52 12:03 60,3 % Prešov 9:44 10:53 12:04 59,1 % Svidník 9:45 10:54 12:05 59,5 % Košice 9:44 10:53 12:04 58,5 % Veľké Kapušany 9:45 10:54 12:05 57,2 % Energetickej sústave hrozí blackout   Zatmenie Slnka, ktoré nastane takmer v celej Európe robí veľké starosti prevádzkovateľom energetických sietí. Počasie sa totiž zmenilo a podľa najčerstvejšej predpovede bude v štátoch ako Nemecko, Poľsko, Česká republika a Taliansko panovať taktiež slnečné počasie. Oblačnosť sa začne nad Nemecko nasúvať od severu a zatmenie by malo zasiahnuť až okolo 70 percent krajiny. Tu zároveň bude zatmenie Slnka výraznejšie ako u nás. Mesiac zakryje slnečný kotúč až na 80 %. Zdroj: Imeteo.sk
V noci z utorka na stredu sme mohli na Slovensku pozorovať polárnu žiaru, u nás sa to nestáva často. Polárna žiara je viditeľná predovšetkým v oblasti severného a južného pólu. Erupcie na Slnku v ostatnej dobe však boli natoľko intenzívne, že na Zemi vyvolali silnú geomagnetickú búrku (narušenie magnetického poľa Zeme pod vplyvom prílevu silného prúdu nabitých častíc, ktoré unikajú zo Slnka po slnečných erupciách). Vďaka tomu sme polárnu žiaru mohli pozorovať v pondelok a utorok na severoamerickom kontinente, v Ázii a Európe, vrátane Česka, Maďarska alebo Slovenska. V Snilovskom sedle v Malej Fatre ju vyfotil fotograf Šimon Trnka.
Nová Baňa 17. marca (TASR) - Podľa predbežných hospodárskych výsledkov vykazuje za rok 2014 Mestský bytový podnik (MsBP) Nová Baňa, s.r.o., ktorý spravuje mestské byty a byty v osobnom vlastníctve, poskytuje opravárenské a údržbárske služby, vyrába a rozvádza teplo a teplú vodu, zisk 9311 eur.       MsBP je jedným z dvoch dodávateľom tepla pre byty v Novej Bani. "Naša spoločnosť dodáva teplo a teplú vodu do 315 bytových jednotiek, ktoré sú v našej správe, pre Stavebné bytové družstvo do 212 bytov a vykurujeme aj nebytové priestory v meste, a to Dom služieb, Mestský úrad, Múzeum, Podnikateľské centrum," vysvetlil primátor Ján Havran s tým, že skutočná výroba za rok 2014 je 3840 MWh.       Ako ďalej povedal, maximálnu cenu tepla schvaľuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví a skladá sa z variabilnej zložky a fixnej zložky. Variabilná zložka je ovplyvňovaná hlavne cenou zemného plynu od dodávateľa, ktorú sa MsBP spolu s mestom snaží vysúťažiť verejným obstarávaním za čo najnižšiu cenu a s najlepšími podmienkami. Celkove v prepočte na vyrobené množstvo je pre rok 2014 cena tepla 68,929 eura/MWh a pre rok 2015 je 64,38 eura/MWh.       "Samozrejme, na rozdiel od niektorých súkromných poskytovateľov tepla my v meste nemáme ako prioritu maximálny zisk za každú cenu, bez ohľadu na potreby a možnosti obyvateľov. V tom je naša výhoda oproti súkromnému dodávateľovi, ktorého zaujímajú len čísla, ale nás aj ľudia," dodal na margo klesajúcich cien tepla Havran.       Novobanský MsBP plánuje v nasledujúcich rokoch rekonštrukciu rozvodov tepla a teplej vody na ul. Štúrovej a tiež rekonštrukciu plynovej kotolne. "Predpokladáme, že v roku 2015 budeme zabezpečovať pre túto akciu prípravné práce," dodal Havran.  
Banská Štiavnica 16. marca (TASR) - Na netradičnú prehliadku expozície v Kammerhofe pri príležitosti Svetového dňa vody pozýva verejnosť Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici.       "Počas prehliadky návštevníci zistia, čo možno o vode nevedeli, ako Jozef Karol Hell a jeho nasledovníci zachránili bane, ako rozdeliť rudu od odpadu a kedy ruda pláva," uviedla Petra Páchniková z múzea.       Netradičné prehliadky sa v Kammerhofe uskutočnia v pondelok 23. marca v čase od 8.00 do 16.00 hod, pričom posledný vstup je o 15.00 h.       Expozícia v Kammerhofe s názvom Baníctvo na Slovensku je zameraná na históriu, banskú vedu, techniku, umenie a školstvo.
Banská Bystrica 15. marca (TASR) – Tohtoročná chrípková sezóna v Banskobystrickom kraji je intenzívnejšia než vlani, tvrdia epidemiológovia z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) ako aj chrípky a jej podobných ochorení je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka oveľa vyšší. Epidemiológovia zaznamenali v tomto týždni menšiu epidémiu v jednom z hotelov v kúpeľnom meste Dudince. Išlo o zvýšený výskyt žalúdočných ťažkostí u niektorých klientov. Pracovníci RÚVZ Zvolen vykonali epidemiologické šetrenie, pričom zistili uvedené ťažkosti u 14 klientov hotela. Zvracali, mali zvláštny pocit nevoľnosti, hnačky, kŕče v bruchu, ktoré pretrvávali niekoľko hodín. Štyroch pacientov hospitalizovali. "K 10. marcu epidemiológovia evidujú 14 prípadov ochorenia u klientov a jedno ochorenie v prípade personálu. Na virologické vyšetrenie odobrali od štyroch klientov stolicu, pričom sa laboratórne potvrdil jeden prípad výskytu norovírusu. Ostatným ľuďom s klinickými príznakmi odobrali výtery, výsledky ešte nie sú k dispozícii. V kuchyni zariadenia bol vykonaný štátny zdravotný dozor, pričom ich pracovníkom a obsluhe jedálne epidemiológovia nariadili odbery," konštatovala hovorkyňa banskobystrického RÚVZ Mária Tolnayová s tým, že v šetrení sa stále pokračuje. V tomto týždni bolo v Banskobystrickom kraji hlásených 6703 akútnych respiračných ochorení, čo predstavuje chorobnosť 2083 na 100.000 osôb. Počet chorých na ARO je najvyšší v okrese Lučenec, Zvolen, Veľký Krtíš a Banská Bystrica. Chrípka najviac trápi pacientov v okresoch Zvolen, Brezno a Žarnovica.
Nechceme NATO, chceme mier, či nie vojenským základniam kričalo dnes približne 400 nespokojných ľudí pred americkou ambasádou v Bratislave. Na Hviezdoslavovo námestie prišli dať o 17.00 h najavo svoj nesúhlas s umiestnením základne NATO na našom území či jednostranným informovaním o situácii na Ukrajine. Protestujúcich prišiel na námestie podporiť napríklad Ján Čarnogurský. "Keby nebolo rozširovania NATO na východ, nebolo by žiadnej ukrajinskej krízy," uviedol v príhovore pred davom. Naša krajiny by sa podľa jeho slov nemalo nechať vťahovať do konfliktu, ktorý nie je konfliktom Slovenska. So svojimi príhovormi vystúpili napríklad aj Eduard Chmelár či vysokoškolský profesor František Škvrnda. Niektorí ľudia počas približne hodinového protestu držali v rukách slovenské zástavy. Na transparentoch mali napísané napríklad NATO rozdeľuje Slovanov. Organizátori už avizovali, že v protestoch budú pokračovať. Ďalší zvolávajú na 26. 3. opäť pred americkú ambasádu. ZDROJ: TASR
Za tri mesiace zbraňovej amnestie od decembra do konca februára odovzdali občania na útvaroch Policajného zboru 1019 nelegálne držaných strelných zbraní a 14.126 kusov streliva. Za tri mesiace zbraňovej amnestie od decembra do konca februára odovzdali občania na útvaroch Policajného zboru 1019 nelegálne držaných strelných zbraní a 14.126 kusov streliva. Cieľom v poradí tretej zbraňovej amnestie je znížiť počet nelegálne držaných zbraní a streliva, a tým aj riziko, že sa nimi bude páchať trestná činnosť. Najviac zbraní bolo odovzdaných v Banskobystrickom kraji (170), nasleduje Žilinský kraj (169), Bratislavský kraj (153), Prešovský kraj (146), Košický kraj (110), Nitriansky kraj (93), Trnavský kraj (92) a Trenčiansky kraj (86). Najviac streliva odovzdali občania v Bratislavskom kraji (3015 kusov), nasleduje Košický kraj (2716 kusov), Nitriansky kraj (2366 kusov), Žilinský kraj (1891 kusov), Trenčiansky kraj (1316 kusov), Trnavský kraj (1115 kusov), Prešovský kraj (931 kusov) a Banskobystrický kraj (776 kusov). V predchádzajúcich dvoch úspešných kolách zbraňovej amnestie vyhlásených v rokoch 2005 a 2009 občania odovzdali takmer osemtisíc nelegálne držaných zbraní. Tretia zbraňová amnestia začala platiť 1. decembra 2014 a potrvá do 31. mája 2015. Počas šiestich mesiacov môžu občania beztrestne odovzdať svoje nelegálne držané zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Zánik trestnosti činu nedovoleného ozbrojovania u týchto osôb umožnila novela zákona č. 190/2003 Z. z. o strelných zbraniach a strelive, ktorú parlament schválil 16. októbra 2014 na návrh Ministerstva vnútra SR. Odovzdané zbrane a strelivo budú podrobené balistickému skúmaniu. V zákonom stanovenej lehote budú mať občania možnosť si túto zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne budú môcť previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu, ktorého správcom je Ministerstvo vnútra SR. Už prvé dve zbraňové amnestie sa ukázali ako účinný nástroj v snahe znížiť počet nelegálne držaných zbraní. Pomohli znížiť kriminalitu páchanú so strelnou zbraňou o polovicu. Konkrétne zo 440 takýchto skutkov v roku 2004 na 214 v roku 2013. Vďaka amnestii môžu byť tiež identifikované zbrane, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti. ZDROJ: TASR
Banská Bystrica 27. februára (TASR) – V Banskobystrickom kraji sa vyskytol ďalší prípad podozrenia na pandemickú chrípku, tzv. prasaciu chrípku, pacient je z okresu Revúca. V Brezne sa zasa objavil mumps. Informoval o tom dnes Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici. Ako uviedla hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová, parotitídu (mumps) lekári zaznamenali u osemročného dievčaťa, u ktorého sa toto ochorenie potvrdilo testom. Dieťa bolo očkované proti mumpsu v predpísanom termíne. "RÚVZ Rimavská Sobota hlási za okres Revúca ďalší prípad SARI (ťažké akútne respiračné ochorenie) u 72-ročného muža, ktorý má navyše vážne problémy so srdcom, cukrovkou druhého typu a s cystickými obličkami. Pacienta prijali do nemocnice v Revúcej pre tachyfibriláciu predsiení na tamojšie interné oddelenie. Ležal na jednej izbe s 56-ročným pacientom, ktorý mal obojstranný zápal priedušiek. Neskôr, po prevoze na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) v Rimavskej Sobote, sa u neho potvrdil pandemický vírus chrípky A(H1N1). Pacient uplynulý týždeň na následky tohto ochorenia zomrel," konštatovala Tolnayová. Podľa nej prvé príznaky respiračného ochorenia sa u spomínaného 72-ročného pacienta objavili už uplynulý týždeň. Mal teploty okolo 38 stupňov Celzia, suchý dráždivý kašeľ, bol malátny, trápili ho bolesti svalov a kĺbov, bolesti na hrudníku, mal sťažené dýchanie a ďalšie ťažkosti. Jeho tiež hospitalizovali na OAIM v Rimavskej Sobote, kde ho napojili na umelú pľúcnu ventiláciu. "Pacientovi odobrali potrebné výtery a zaslali ich do virologického laboratória RÚVZ Banská Bystrica. Podľa pracovníčky laboratória molekulárnej biológie Lucie Maďarovej bola potvrdená chrípka typu A zatiaľ bez bližšej identifikácie. Či ide o vírus pandemickej chrípky A(H1N1), bude známe v pondelok," uzavrela Tolnayová. ZDROJ: TASR
Premiér zároveň oznámil, že v tomto roku sa v Banskobystrickom kraji na nové vozidlá pre dobrovoľných hasičov a na protipovodňové balíčky a bariéry vynaloží 8 miliónov eur. Banská Bystrica 25. februára - Vláda na svojom dnešnom výjazdovom rokovaní v Banskej Bystrici rozhodla podporiť viaceré projekty v Banskobystrickom kraji. Informoval o tom na tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD). Prostriedky sa podľa neho použijú na podporu rôznych malých projektov, napríklad na rekonštrukcie, obnovy a výstavby miestnych komunikácií, modernizáciu parku, na zateplenie budovy materskej školy (Nemce) či na kúpu stroja na zimnú údržbu (Motyčky). "Je to možno 20 až 25 projektov, na ktoré sme vynaložili 2,6 miliónov eur. Je tu aj pomoc pre nemocnicu v Brezne, kde sa nakupuje lekárske technické zariadenie," priblížil. Medzi projektmi podľa premiéra pribudol cestný most v Brezne smerom na Bujakovo do fabriky na výrobu obálok. "Chceme zlepšiť infraštruktúru a dochádzku ľudí do tohto prostredia," poznamenal. Oznámil zároveň, že v tomto roku sa v Banskobystrickom kraji na nové vozidlá pre dobrovoľných hasičov a na protipovodňové balíčky a bariéry vynaloží 8 miliónov eur. "Chceme sa venovať aj profesionálnym hasičom - pristúpi sa ku konštrukcii hasičskej stanice v Banskej Bystrici a vo Zvolene v celkovej sume okolo 3 miliónov eur,"podčiarkol. Podľa slov predsedu vlády sa do konca marca sa začne s výstavbou prvej etapy obchvatu v Brezne. "Sú tu rôzne nehodové miesta, ako je Ružová osada, Polomka. Toto všetko začne do 31. marca, lebo je to pripravené z hľadiska všetkých rozhodnutí," doplnil. Vláda podľa neho chce pomôcť Banskej Bystrici, pokiaľ ide o novú autobusovú stanicu. "Štátny podnik Lesy SR pomôže s nájmom pozemkov, ktoré sa nachádzajú pod budovou dočasnej autobusovej stanice pre Dopravný podnik mesta Banská Bystrica," spresnil.  Rezort práce plánuje podľa premiérových slov vynaložiť takmer 2 milióny eur na program zamestnávania mladých ľudí do 29 rokov, a to predovšetkým v pôsobnosti okresov Banská Bystrica, Brezno a Krupina. "Toto je mimoriadne úspešný program, uplatnil sa prakticky takmer vo všetkých okresoch," zdôraznil. Ministerstvo zdravotníctva SR prispeje sumou viac ako 2,13 milióna eur na Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta, najmä na renováciu povrchov, na rekonštrukciu a nevyhnutnú údržbu nultého podlažia, monobloku B1, B2, rekonštrukciu priestorov polikliniky, výťahu v monobloku B1 a na rekonštrukciu čakární ambulantného traktu v Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Banská Bystrica. ZDROJ: TASR
OBSAH: Pokračovanie filmovej série Divergencia s názvom REZISTENCIA je po úspechu prvého dielu očividne veľkolepejšia a výpravnejšia, nechýba jej veľká dávka akcie a trikov. Hlavná hrdinka Tris v podaní Shailene Woodley pokračuje v boji s neľútostným systémom a tiež so svojimi vlastnými démonmi. Idylická spoločnosť žijúca v symbióze rôznych frakcií je teraz na pokraji vojny, osudy všetkých naberajú rýchly spád a každá voľba má svoje následky. Tris nie je výnimkou. Z Tris a Štyriho sa behom okamihu stali vydedenci podobní štvanej zveri. Nikde nie je pokoj a bezpečie, vodkyňa sekcie Informovaných ich s pomocou ozbrojenej sekcie Neohrozených neúnavne prenasleduje, je odhodlaná dostať ich za každú cenu. Zároveň necháva pochytať ďalších divergentných ľudí, ktorí do stanoveného spoločenského systému nezapadajú. Vystavuje ich krutým testom, aby odhalila vhodnú osobu, ktorá jej môže pomôcť rozlúštiť dávne tajomstvo. Tris a Štyri zisťujú, že majú viac spojencov, než sa zdalo, rozhodnú sa prestať utekať a skúsia prekvapujúci protiútok. Je to práve Tris, kto sa stane kľúčom k tajomstvu, na ktorom stoja základy sveta, v ktorom žijú. Tajomstvo minulosti aj budúcnosti. Hlavná predstaviteľka Shailene Woodley prežila skvelý rok a smeruje k hviezdnej budúcnosti. Stala sa najväčšou hviezdou a najvyhľadávanejšou osobou na serveri Imdb.com, kde zosadila z piedestálu vládkyňu Jennifer Lawrence. Za Divergenciu získala cenu MTV či Teen Choice Award, spoločne s Theom Jamesem potom tiež People´s Choice Award.  Uznanie a ocenenie jej vyniesol aj romantický film Na vine sú hviezdy. CinemaCon ju vyhlásil za Ženskú hviezdu zajtrajška. Hviezdny status získal vďaka výkonu vo filme Whiplash aj Miles Teller a Rezistencia sa môže pochváliť aj výraznou posilou z radov uznávaných hviezd. Chladnú a neľútostnú Kate Winslet doplnila v pokračovaní Naomi Watts. Na barikádach narastaujúceho konfliktu budú stáť proti sebe. Naomi Watts sa predstaví v role Evelyn – vodkyne outsiderov, ktorí nepatria do žiadnej z frakcií a žijú ako zbedačení „podľudia“ v rozbúranej časti Chicaga.   Po úvodnej časti Divergencia sa v jasne vytýčenom a zaujímavo nastolenom svete rozohráva veľkolepé akčné divadlo. Znalcov predlohy prekvapia nové postavy, ktoré sa v knižnej predlohe nevyskytujú. Fanúšičky série Divergencia by nemali nechať chladnými správy o milostnom trojuholníku okolo Tris. ZDROJ: CINEMAX  
V Banskobystrickom kraji (BBSK) boli uplynulý týždeň jarné prázdniny a tie sa podpísali pod nižšiu chorobnosť najmä detí vo veku od šesť do 14 rokov. V Banskobystrickom kraji (BBSK) boli uplynulý týždeň jarné prázdniny a tie sa podpísali pod nižšiu chorobnosť najmä detí vo veku od šesť do 14 rokov. V kraji sa však opäť vyskytol aj prípad pandemickej chrípky - v Rimavskej Sobote, často označovanej ako prasacia chrípka. Pacient dnes zomrel, naopak, žene v Banskej Bystrici sa stav zlepšil. "V kraji zaevidovali epidemiológovia prípad SARI (závažná akútna respiračná infekcia). Do systému ho nahlásil RÚVZ Rimavská Sobota. Ide o 56-ročného muža, ktorého pre kašeľ, bolesti hrudníka pri kašli, dýchavicu, dusenie a teploty hospitalizovali najskôr na internom oddelení tamojšej nemocnice so základným ochorením – obojstranným zápalom priedušiek. Pre zhoršujúci sa zdravotný stav bol pacient preložený na oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, kde ho napojili na umelú pľúcnu ventiláciu a odobrali mu aj výtery z nosa a hrdla na laboratórne vyšetrenie," uviedla hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. Vyšetreniami vzoriek sa potvrdila pandemická chrípka subtyp A (H1N1). Ako však informovala nemocnica, pacient dnes zomrel na multiorgánové zlyhanie v dôsledku ťažkého obojstranného zápalu pľúc. Naopak, pacientke, ktorá je s tzv. prasacou chrípkou hospitalizovaná v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, sa stav o niečo zlepšil. Pre TASR to dnes potvrdila hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje. Podľa zdravotníkov výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) i chrípky je v týchto dňoch o niečo nižší, ako v predchádzajúcom týždni. V prípade ARO je to o štvrtinu a v prípade chrípky o 40 percent menej. Podľa hovorkyne RÚVZ Tolnayovej porovnanie s rovnakým obdobím minulého roka však napovedá, že respiračných a chrípkových ochorení je v tomto roku podstatne viac. Z dôvodu zvýšeného počtu týchto ochorení je v okrese Revúca zákaz návštev v miestnej nemocnici, ako aj v zariadení na Prednej Hore. V okrese Zvolen bola do konca minulého týždňa zatvorená materská škola i jasle. RÚVZ v rámci Banskobystrického kraja eviduje v absolútnych číslach 9576 prípadov ARO, čo predstavuje chorobnosť 2580 prípadov na 100.000 obyvateľov. V prípade chrípky je to 1221 chorých, čo predstavuje chorobnosť 329 prípadov na 100.000 obyvateľov. Najviac chorých je v okresoch Banská Bystrica, Rimavská Sobota, Lučenec, Poltár, ale aj v okresoch Zvolen a Žarnovica. ZDROJ: TASR
Aktuálna miera evidovanej nezamestnanosti v okresoch Banská Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom je v súčasnosti približne na úrovni 15 %. Aktuálna miera evidovanej nezamestnanosti v okresoch Banská Štiavnica, Žarnovica a Žiar nad Hronom je v súčasnosti približne na úrovni 15 %. Najvyššia nezamestnanosť 17,48 % je v okrese Banská Štiavnica, najnižšia v Žiari nad Hronom 13,18 %. V Žarnovici sa aktuálna miera nezamestnanosti pohybuje na úrovni 16,56 %. Podľa riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Banskej Štiavnici Štefana Šuleka je nezamestnanosť v regióne v porovnaní s minulým rokom nižšia. "Trendy sú porovnateľné ako v minulých obdobiach, ale cítiť, že sa ten trh práce oživuje a vyzerá, že bude väčší dopyt po pracovnej sile, ako bol doteraz, napríklad v minulom roku v tomto období," zhodnotil aktuálnu situáciu. Podľa Šuleka by v najbližších mesiacoch mohlo nájsť vďaka rekvalifikácii nové zamestnanie niekoľko desiatok ľudí. "Máme rozbehnuté rokovania. Už máme aj požiadavku prostredníctvom projektu RE-PAS - rekvalifikácia a zamestnanie. Ak pustíme nejaké počty ľudí do RE-PASu, tak sú také firmy, čo nám povedali, že nám zamestnajú od 15 do 50 ľudí. Tých spoločností sú približne štyri - päť," podotkol s tým, že záujem je najmä o pracovníkov na CNC strojoch, vodičov medzinárodnej kamiónovej dopravy či pracovníkov v drevovýrobe. ZDROJ: TASR
Celkom v štyroch obciach Banskobystrického samosprávneho kraja sa v sobotu 7. marca konali doplňujúce voľby. Celkom v štyroch obciach Banskobystrického samosprávneho kraja sa v sobotu 7. marca konali doplňujúce voľby. V troch z nich si miestni volili starostu, v jednej poslanca - piateho člena obecného zastupiteľstva.  Voľbu starostu si pre zhodný počet hlasov dvoch kandidátov na post starostu obce v novembrových komunálnych voľbách zopakovali v obci Veľký Lom (okres Veľký Krtíš). Spomedzi dvoch kandidátov sa miestni rozhodli pre súčasnú starostku Annu Gregorovú, ktorá vo voľbách získala celkom 54 hlasov z 94 platných hlasov. Podľa zapisovateľky miestnej volebnej komisie (MVK) Anny Cinkotovej bola účasť v sobotňajších voľbách 66,21 percenta. Z rovnakého dôvodu sa v sobotu konali doplňujúce voľby aj v obci České Brezovo (okres Poltár). Ako informovala zapisovateľka miestnej volebnej komisie Erika Šťastná, zo šiestich kandidátov získal vo voľbe najviac hlasov (129) Ivan Miko (SNS). Z celkového počtu 413 oprávnených voličov sa na voľbách zúčastnilo 308. Obec Buzitka v okrese Lučenec povedie nasledujúce obdobie Miroslav Malatinec (NEKA), ktorému v sobotnej voľbe odovzdalo svoj hlas dovedna 169 obyvateľov. Ako spresnila zapisovateľka MVK Mária Kovalančíková, z celkového počtu 413 voličov sa voľby zúčastnilo 335 ľudí, pričom platných hlasov bolo 328.  V Kunešove (okres Žiar nad Hronom) si v doplňujúcich voľbách obyvatelia volili piateho člena obecného zastupiteľstva. Podľa informácií, ktoré pre TASR poskytla zapisovateľka MVK Lucia Erneková, sa na voľbách zúčastnilo 87 z celkového počtu 191 voličov. "Jeden hlas bol neplatný. Peter Slašťan dostal 59 hlasov, Ján Marcinek 27 hlasov," uviedla. ZDROJ: TASR
O projekte ROP (Regionálny operačný program), týkajúceho sa opravy Starého zámku a objektu Prachárne v skanzene (od 18.stor. sa tam skladoval pušný prach, dovtedy v Novom zámku) v Banskej Štiavnici sme sa porozprávali s riaditeľom Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici PhDr. Jozefom Labudom, CSc.: Kedy a ako budú prebiehať stavebné práce? V januári začali stavebné práce na Starom zámku, podľa harmonogramu budú ukončené 12.6.2015. Je to mimo sezóny, režim pre návštevní- kov sme len trochu obmedzili z bezpečnostných dôvodov, brány múzea úplne neuzavrieme. Festival kumštu remesla a zábavy bude 22. - 23.mája sa uskutoční v areáli Starého zámku, rovnako tu poskytujeme prenájmy pre svadby, firemné akcie,... Čo sa všetko zrekonštruuje? Samotnou rekonštrukciou dosiahneme z eurofondov – výmenu zatekajúcej šindľovej krytiny (spolu 1400m²), vymenia sa a opravia poškodené okná, opravia sa zavlhnuté a poškodené omietky, v podkroví zámku sa vybuduje tzv. otvorený depozit pre návštevníkov, čím sa sprístupnia nové a zaujímavé priestory. K dispozícii budú aj schodolezy, čím umožníme prístup do expozície aj pre handicapovaných ľudí. Objekt Prachárne bude kompletne opravený, aj reštaurátorsky, s interiérom pre interaktivity (výstavy, prednášky,...) Bude tak konečne po dlhých rokoch aspoň jeden objekt tejto časti skanzenu prístupný pre verejnosť. Koľko bude stáť rekonštrukcia? Finančné náklady predstavujú výš- ku 1,6 mil € (v tom sú aj stavebné práce a interiérová vybavenosť), stavebné práce bude realizovať firma Simkor, s.r.o. Banská Štiavnica . Kto zabezpečuje práce? SBM zabezpečuje práce z poverenia nášho zriaďovateľa, ktorým je MŽP SR a ktoré je oprávneným prijímateľom fi nancií. Nemusím nikoho presviedčať, že objekt Národnej kultúrnej pamiatky Starý zámok si zvýšenú pozornosť aj zo strany údržby právom zaslúži, je to naša povinnosť a rovnako i objekt barokovej technickej budovy Prachárne na skanzene, veď o 2 roky uplynie 390 rokov od prvého použitia čierneho strelného prachu na svete pre prácu v baniach. ZDROJ: Štiavnické noviny
Banskoštiavnická Kalvária patrí k pamiatkovým skvostom na Slovensku. Každoročne si ju príde pozrieť do nášho mesta tisícky turistov i návštevníkov. Po rekonštrukcii jednotlivých kaplniek, Dolného a Stredného kostola sa pokračuje v rekonštrukcii Horného kostola. V roku 2012 do- šlo k elektrifikácii a čiastočnom nasvietení kaplniek a Horného kostola. Postupne došlo aj k pootvoreniu kaplniek pre návštevníkov Kalvárie. Posledným zaujímavým počinom je digitalizácia Kalvárie. Na samotný zámer a realizáciu sme opýtali samotného autora RNDr. Daniela Kubinského PhD. a položili sme mu pár otázok: Pán Kubinský, aký máte vzťah k Banskej Štiavnici a ku Kalvárii? V Banskej Štiavnici som sa narodil, vyrastal a stále tu bývam. Mesto a celé okolie mám veľmi rád a kde sa dá, ho propagujem. Dve najväčšie srdcovky sú tajchy a Kalvária. Na kalvársky kopec sa denne pozerám priamo z okna a je to najkrajší pohľad. Predstavte sa našim čitateľom, čo ste vyštudovali, kde pôsobíte? V auguste 2014 som úspešne dokončil doktorandské štúdium na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici v odbore evolúcia ekosystémov a biológia ich ochrany. Výskum som mal zameraný na tajchy v okolí Banskej Štiavnice. V súčasnej dobe sa aj ďalej venujem informatike, výskumu a tiež pôsobím vo vedení ústavu automatizácie a komunikácie na vyššie spomenutej univerzite. Prečo ste sa rozhodli pre tento počin, kto vás k nemu priviedol? Celý projekt bol môj vlastný nápad, ktorý som pôvodne chcel realizovať len sám pre seba. Podobné veci ma bavia a vždy si na ne nájdem čas. Až jedného dňa som započul sťažovanie dvojice turistov na náročný výstup až na vrchol kopca. A vtedy ma napadlo, že tento projekt dokončím a budem publikovať, aby bol aspoň trochu užitočný a neostal len u mňa doma v počítači. Predstavte nám projekt „Digitalizácie Kalvárie“, o čo vlastne ide? Proces digitalizácie a terénne práce patrili asi k najnáročnejším. Každý objekt bolo treba nafotiť, pričom aby vznikla jedna 3D prehliadka, bolo potrebné získať približne 50 čiastkových fotografi í. Celú realizáciu som si nechal na jesenné obdobie, keď opadnú listy zo stromov, aby na jednotlivých vyhliadkach boli jasne viditeľné aj susedné objekty. A po terénnych prácach nasledovalo spracovanie v počítači. To bolo rovnako náročné, ale už sa dalo realizovať kedykoľvek. Či počas dažďa, v noci ... Čo znamená pojem „Virtuálna Kalvária“? Virtuálna kalvária je interaktívna on-line aplikácia, ktorej poslaním je pomôcť záujemcom orientovať sa v komplexe kalvárie v Banskej Štiavnici. Séria 3D vizualizácií, fotografi í a textových informácií poskytuje základný prehľad o jednotlivých objektoch a ich polohe. Zjednodušene napísané: je to web stránka. Vďaka responzívnemu dizajnu si ju pohodlne môžu prezerať aj záujemcovia na svojich mobilných telefónoch, pokojne aj priamo v teréne pri objekte. Vízia do budúcna? Projekt je dokončený len z časti. Do budúcna plánujem rozšíriť textové informácie, spraviť viacjazyčnosť (angličtina, nemčina, madarčina), rozšíriť 3D pohľady do objektov, ktoré sú pre rekonštrukciu neprístupné. A ak bude dostatok času, rád by som spracoval aj zimné a letné prevedenie prehliadky, ktoré by tak doplnili súčasné jesenné pohľady. Do ďalšej realizácie projektu vám želáme veľa inšpirácie a tvorivých nápadov. Za rozhovor poďakoval Michal Kríž. ZDROJ: Štiavnické noviny
Svet zdravia dementuje anonymné fámy o plánovanom zrušení pôrodnice v Banskej Štiavnici. Oddelenie, ktoré na Slovensku preslávilo nemocnicu v Banskej Štiavnici, pomáha prinášať na svet novonarodené deti úspešne aj naďalej. V minulom roku gynekologickopôrodnícke oddelenie v nemocnici Svet zdravia Banská Štiavnica zrealizovalo 526 pôrodov. V novom roku do dnešného dňa (17. februára 2015) nemocnica pomohla na svet priviesť už 47 novorodencov. „Radi by sme ubezpečili verejnosť, že gynekologicko- pôrodnícke oddelenie v tejto nemocnici funguje štandardne, poskytuje veľký rozsah nadštandardných služieb a i naďalej je pripravené privítať budúce mamičky so širšieho a vzdialenejšieho okolia,“ zdôraznil Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc Svet zdravia. ZDROJ: Štiavnické noviny